Nieuut Devèze a.s. Maandag naar koning Leopold TIEN KLOOSTERLINGEN STAAN IN PRAAG TERECHT Congres keurt voortzetting Marshall-hulp goed HET NIEUWE KOFA-MAGAZIJN van de firma Spruijt te Alkmaar 1 ?l_ mm Koffie wordt niet duurder xX X jM j 690 4275 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Monsterachtige beschuldigingen De valse door braakgedachte Nieuw stadium in Tsjecho-Slowaakse kerkvervolging Fantastische beschuldigingen tegen vijf orden Er zijn ook reeds bekentenissen De gezondheid van Henri de Greeve Het England-Spiel Amerikaanse wapens naar Zuid-Oost Azië Ook voor Engeland Maar niemand verwacht daarvan een oplossing mm Kroniek en Kritiek Benzinenriizen vrij Militair vliegtuig neergestort g75 »90 Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aile edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederi. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A S H VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 1 April 1950 46e Jaargang No. 11829 Kontoren: HOORN. Praafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 REEDS ENKELE MALEN hebben wij er op gewezen, dat de ge dachte, welke aan de z.g. politieke doorbraak in ons land ten grondslag ligt, vals is. En meer nog, dat de uitwerking daarvan onwaarachtig genoemd moet wor den. Dat is weliswaar een duur woord, maar wij moeten het ge bruiken, omdat men het dezer dagen op een speciale bijeenkomst van de Protestantse Werkgemeen schap ook gebruikt heeft, maar dan in andere zin. Daar betoogde men o.a. dat de „doorbraak" een einde maakte aan de politiek van onwaarachtigheid, b.v. zoals ze gebaseerd was op de anti-these. Het eigenaardige is nu, dat juist die anti-these, voortdurend mors dood verklaard, steeds weer springlevend blijkt te zijn, en dat men haar in de „doorbraak"- kringen zelf levend houdt. Eerst willen wij er nog even aan herinneren, hoe de doorbraak nationaal een leugen is, om dat ze nationaal niets te betekenen heeft. De nationale politiek b.v. is steeds meer afhankelijk van internationale opvattingen en ver houdingen. Waar zou men dat minder erkennen dan in de krin gen van de Partij van de Arbeid? Welnu, internationaal bestaat er helemaal geen doorbraak, inter nationaal heeft de Partij van de Arbeid nog steeds nauwe contac ten met de socialistische partijen die weinig of niets van een „doorbraak"-socialisme moeten hebben. Natuurlijk ondergaat de P.v.d.A. van dit internationaal contact de invloed, natuurlijk heeft zij te rekenen met de richt lijnen voor de socialistische poli tiek, welke op internationale rode samensprekingen worden vastge steld. En daar ontmoeten onze Nederlandse socialisten knal-rode broeders, die in hun land op het gebied van onderwijs en cultuur, van algemene maatschappelijke vraagstukken en dikwijls ook van verhoudingen tussen Kerk en Staat, niets te maken hebben met datgene, wat men met goede wil een „doorbraak" zou kunnen noe men. In verband met recente gebeur tenissen heeft men wel eens ge zegd, dat de politieke betrouw baarheid van de P.v.d.A. nog wel eens op de proef gesteld zou wor den. Zover zouden wij nog niet willen gaan. Wel zouden wij ge zegd willen hebben, dat de P.v.d. A. onbetrouwbaar is als „door- braak"-partij, omdat de door braak-gedachte zelf een onding is, hetgeen juist uit de internationale verhoudingen blijkt. In andere landen bestaat een dergelijke „doorbraak", althans van beteke nis, niet en aangezien de politiek van een land nationaal in dit eigentijds wereldbestel niet zo veel te betekenen heeft, kan van een practische doorvoering van de z.g. doorbraak ook geen sprake zijn. Twee recente feiten hebben dit bewezen. Op de eerste plaats heeft men van humanistische zijde, zo als gisteren in de rubriek „Van Alle Dag" is betoogd, zijn steentje weer eens bijgedragen voor de stelling, dat de „doorbraak" gees telijk onwaarachtig is. De funda mentele betekenis van de door braak zou immers moeten zijn de verdraagzaamheid, en die was in elk geval ver te zoeken in de be wuste bijeenkomst van het Hu manistisch Verbond (waarover, tot goed begrip, ook in de „Kro niek" van heden enige opmerkin gen worden gemaakt). Wie bewe ren zou, dat men dit niet aan de P.v.d.A. mag verwijten, delen wij mede, dat wij de P.v.d.A. geens zins met dit Humanistische Ver bond zouden willen vereenzelvi gen, maar wel, dat tal van promi nente P.v.d.A.-leden lid en lei- dend,figuur van dat Verbond zijn, mitsgaders leden van het Huma nistisch Verbond prominente figuren in de P.v.d.A. Er is een duidelijk verband en sterke ver wantschap, voor zoiets subtiels als een doorbraak van groot be lang! Ten tweede is er een politiek feit van betekenis in de bekende kwestie van de onverholen sym pathie, welke in onze P.v.d.A.- kringen blijkt voor de on-demo- cratische houding van de Belgi sche socialisten. Met ons, hebben verscheidene andere bladen de houding van de socialisten in Bel gië becritiseerd en de vraag ge steld, wat men hier in de kringen van de P.v.d.A. van dat alles denkt. „Dat heeft ook voor de politieke verhoudingen in Neder land een staartje", schreef het „Handelsblad" bijv. deze week. Het „Vrije Volk" heeft lang gezwegen, thans komt het in zijn nummer van Vrijdag met de arm zalige uitvlucht, dat alle Neder landse bladen, die de P.v.d.A. en zijn spreektrompet met deze en dergelijke vragen hebben be sprongen, „aan het verkeerde adres zijn". Men moet in Brussel of in Antwerpen zijn, als men wil weten ,of politieke stakingen ge oorloofd zijn, wordt er gezegd. Maar zo staat de kwestie niet. Wij zijn niet nieuwsgierig naar het oordeel van de'Belgische socialisten, maar naar het oordeel van de Nederlandse socialisten, omdat dezen duidelijk van hun sympathie met de ondemocratische Belgische partijgenoten hebben doen blijken en omdat de offi ciële bladen van de P.v.d.A. dui delijk hebben laten merken, hoe groot hun afkeer voor de Bel gische Koning is. En nu zouden wij graag precies willen weten, hoe men daarover hier in de krin gen van de Nederlandse P.v.d.A. over denkt. Dat kan inderdaad van groot belang zijn voor de ont wikkeling van de politieke ver houdingen hier en ook de uitein- PRAAG (K.N.P. en Reuter). Het eerste grote proces tegen Katholieke priesters is Vrijdag 31 Maart voor een Tsjechische rechtbank begonnen. Aangeklaagd zijn een tiental prelaten en abten onder de beschuldiging van ongehoorzaamheid jegens de wettige regering en ophitsing van de bevolking alsmede aan tasting van de veiligheid van de staat. Bij het proces wordt door de Tsjechische autoriteiten grote geheimzinnigheid betracht. De president der rechtbank heeft geweigerd, vertegenwoordigers der West-Europese pers in de rechtszaal toe te laten. Wel hebben enkele geestelijken tenslotte van hem toestemming ontvangen, de behandelingen bij te wonen. De geestelijken, die volgens het officiële Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka worden beschul digd van „spionnage in dienst van het Vaticaan, dat zich weer, direct na afloop van de oorlog, met het Amerikaanse imperialisme heeft verbonden en van samenzwering tegen de staat, het verbergen van kerkschatten, het organiseren van fluistercampagnes en het verber- •gen van wapens van Amerikaanse en Duitse oorsprong in kloosters", behoren tot de orden der Francis canen, Dominicanen, Redempto risten, Jezuieten en Premonstra- tensers. Volgens de openbare aanklager was elk dezer orden met een spe ciale, tegen de Tsjechoslowaakse staat gerichte, taak belast. Zo zou den de Premonstratensers (drie beklaagden) tot taak hebben ge had voorbereidingen te treffen voor een gewelddadige opstand tegen de regering te Praag en zij zouden te dien einde wapens in hun kloosters verborgen hebben gehouden. De Jezuieten (drie beschuldig den) zouden zich hoofdzakelijk met spionnage hebben moeten bezig houden. De Redemptoristen (twee be klaagden) zouden gepoogd hebben de geest van de jeugd te beïn vloeden. De Franciscanen (een beschul digde) zouden gepoogd hebben de invoering van het socialisme in de dorpen te saboteren. Tenslotte zou de Dominicaan Braito, die professor in de God geleerdheid te Olomouc in Mora- vië is, als verbindingsman zijn opgetreden tussen de vijf orden én de hoge kerkelijke leiders. Drie van de tien beklaagden zijn abten. De abt Augustin Machalka zou „bekend" hebben kerkschatten, die deel uitmaakten van de inventaris van zijn klooster, beneden de vloer van een kelder te hebben verborgen. Hij gaf verder toe boe ken en een bedrag van 123 dollar heimelijk te hebben weggeborgen. Hij zeide van de Amerikaanse orde der Premonstratensers een auto te hebben ontvangen, „opdat hij des te gemakkelijker zou kun nen spionneren". Tenslotte beken de hij nog, tezamen met andere personen, „in opdracht van het Vaticaan wapens te hebben bij een gebracht en verborgen", Hij gaf toe in een biechtstoel een ge laden revolver te hebben verbor gen. In de rechtszaal bevonden zich, volgens Ceteka, vuurwapens, die door de beklaagden in kloosters zouden zijn verborgen. Ook waren er, als „stukken van overtuiging", gouden voorwerpen en juwelen naar de rechtszaal gebracht, die verborgen zouden zijn, toen de Tsjechoslowaakse staat, overeen komstig de nieuwe kerkwetten, alle kerkelijke eigendommen over nam. Volgens de openbare aanklager zond het Vaticaan missionarissen, die waren opgeleid in het na de oorlog opgerichte instituut voor de missie in Oost-Europa, naar de Sowjet-Unie, om aldaar te spion neren. De openbare aanklager ver klaarde verder nog dat het Vati caan er naar streefde de volks- democratische republieken in Midden-Europa te vernietigen en te vervangen door een nieuwe Centraal-ÉuroDese bondsstaat on der het Huis Habsburg. Dr. Jan Mastilak, de 38-jarige rector van het college der Re demptoristen te Oboriste bij Do- bris, wordt er van beschuldigd in 1944 als spion in de rode leger in Slowakije te zijn gekomen en het Vaticaan geheime militaire in lichtingen te hebben verstrekt via kloosters der Redemptoristen in Nederland, België en Rome. GERUCHTEN TEGEN GESPROKEN DEN HAAG (K.N.P.). Naar aanleiding van de vele geruchten die de ronde doen over de ziekte van de bekende Nederlandse radiospreker Henri de Greeve kan het K.N.P. uit betrouwbare bron mededelen, dat deze ziekte louter een kwestie van overspanning is, die pater de Greeve dwingt enige tijd rust te nemen. Het gerucht door een dagblad verspreid als zou deze rustperiode minstens vijf jaar moeten duren, is volkomen uit de lucht gegrepen. Eveneens kan nadrukkelijk worden ontkend, dat aan pater de Greeve op eniger lei raden een spreekverbod zou zijn opgelegd. Op de Westerschelde ontmoette gisteren de nieuwe veerboot „Prins Bernhard" van de dienst VlissingenBreskens het, even eens nieuwe, motorschip „Jagersfontein" dat op weg was voor zijn eerste reis naar Afrika. WASHINGTON, 31 Maart. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft zijn goedkeuring gehecht aan het programma voor hulp aan het buitenland, dat met ingang van 1 Juli een periode van 12 maanden bestrijkt. GETUIGE VAN MEINEED VERDACHT De enquette-commissie heeft aan de Tweede Kamer medege deeld, dat op het ogenblik een vierde en vijfde deel van haar verslag in bewerking zijn. Een groot gedeele daarvan is reeds gezet. Voltooid zijn deze delen echter nog niet. Zij worden beide zeer omvangrijk. Voor het eerst heeft de com missie zich genoodzaakt gezien de stukken, betrekking hebbende op het verhoor van een voor haar verschenen getuige, te stellen in handen van de Officier van Jus titie wegens verdenking van meineed. Het betrof hier een ge tuige inzake het England-Spiel. Volgens regeringsfunctionaris sen te Washington zou president Truman zijn goedkeuring hebben gehecht aan het plan om Ameri kaanse wapens te zenden teneinde Indonesië, Indo-China en Thai land tegen de bedreiging door het communisme te steunen. In welingelichte kringen werd werd verklaard, dat het departe ment van Defensie had voorge steld om Indo-China wapens te verstrekken ter waarde van onge veer 15 millioen dollar, Thailand voor een waarde van circa 10 mil lioen en Indonesië plus minus 5 millioen. De stemverhouding was 287 voor en 86 tegen. Verder bevestigde het Huis met 254 tegen 38 stemmen het eerder genomen besluit om het bedrag van het plan-Marshall, dat oorspronkelijk 2'.950.000.000 dollar bedroeg, met 250 millioen te verminderen. Een door de com missie voor buitenlandse aangele genheden in de wet opgenomen bepaling, dat een gedeelte van de contante toewijzing vervangen zou moeten worden door een gelijk bedrag aan surplusvoorraden van Amerikaanse landbouwproducten, werd eveneens verworpen. Het totale bedrag, dat voor de Marshall-hulp aan het buitenland en die voor de minder ontwikkel de gebieden is uitgetrokken, be draagt thans 3.102.450.000 dollar. 270 millioen minder dan Truman had gevraagd. Goedkeuring van Huis en Se naat is vereist alvorens de wet ter tekening aan president Truman gezonden kan worden. Het Huis heeft voorts het eer gisteren bii een nroefstemming in commissie-zitting genomen besluit om Engeland Marshall-hulp te onthouden, zolang Ierland ver deeld is. thans met 226 tegen 60 stemmen verworpen. Hef secretariaat van Koning Leopold deelt mede, dat, „daar minister Devèze verzocht heeft Maandag of Dinsdag door de koning te worden ontvangen, teneinde hem op de hoogte te stellen van de conclusies, getrokken uit zijn raadplegingen en onderhandelingen als regeringsformateur", de koning op dit verzoek zal ingaan en hem Maandag kan ontvangen. Verder wordt nog meegedeeld, dat de koning, daar hij „door zijn verklaring aan de voorzitters van de Kamers zijn standpunt heeft bekend gemaakt, „op het ogenblik niet overweegt te Pregny tot nieu we raadpleging over te gaan". In politieke kringen te Brussel legt men het antwoord van koning Leopold over het algemeen zo uit, dat de vorst voornemens is zich strikt te houden aan zijn verkla ring van 16 Maart dat zonder ver wijl de Kamers bijeen geroepen dienen te worden om een einde te maken aan de wet op het regentschap. Devèze heeft de koning voorgesteld tegelijk met hem ook enige andere politici te horen, onder wie Lilar en Max- Leo Gerard, die de zaak van de koning steeds toegedaan zijn ge weest. Uit het antwoord van de koning blijkt echtër duidelijk, dat hij geen delegatie meer wenst_ te ontvangen en slechts aan Devèze audiëntie zal verlenea. Er zal na het onderhoud tussen de koning en Devèze, dat strikt vertrouwe lijk zal zijn, geen communiqué worden uitgegeven. Men is te Brussel van oordeel dat uit het onderhoud tussen de vorst en de kabinetsformateur geen enkel element zal voortko men, dat in staat zal stellen de regeringscrisis in nationale zin op te lossen. Volgens „Le Soir" heeft het antwoord van de koning vooral in liberale kringen verbittering ge wekt. Deveze zal zich Maandagmorgen per vliegtuig naar Pregny bege ven. Hij zal om 15 uur door de koning worden ontvangen. Zijn kabinetschef zal hem vergezellen. Gistermorgen om 9 uur is hij per auto naar den Haag vertrok ken. In de loop van Zondag zal hij te Brussel terug zijn. Vernomen wordt intussen, dat prins-regent Karei van Bel gië het wapenverdrag tussen de Verenigde Staten en België heeft getekend. De Amerikaanse regering is van deze ondertekening op de hoogte gesteld. Op grond van artikel acht van het verdrag houdt dit in, dat het bilaterale accoord van kracht is geworden en de wapenlevering aan Euro pa voortgang kan vinden. TWEE SCHEPEN VOOR ISRAËL Naar wij vernemen is de Zim Israël Navigation Co. Ltd te Haïfa er toe overgegaan, twee 4000 tons 14 mijlsschepen speciaal ingericht voor de stukgoedvaart en voorzien van ventilatie voor het vervoer van fruit en verdere aan bederf onderhevige lading, in Nederland te bestellen. Eén schip zal ge bouwd worden door de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" te Nederhardinx- veld en het andere door de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam. delijke veroordeling van wat eens de doorbraak was, omdat die doorbraak" zich immers op democratiseh-socialisme heet te funderen. Wanneer de „door- braak"-partij zich niet meer zo sterk voelt op de parlementair- democratische basis, dan zou zij opnieuw een van haar steunsels verliezen. Het kon wel eens haar laatste zijn.... kan doorstaan, is een aanwinst voor stad en provincie. Een attractieve prijsvraag, waar aan eenieder gratis kan deelnemen, zal niet nalaten, ook na de dag der heropening, velen naar de Lange- straat te lokken. STOFFEN-AFDELING Hiernaast: een kijkje op de afde ling der overgordijnstoffen, die op de bovenverdieping is gehuisvest. Door deze foto, die een doorkijk geeft op de parterre-afdeling van 't vernieuwe Kofa-magazijn, krijgt men een Indruk van de moderne verbeteringen, die onder leiding van de binnenhuisarchitect A. Vermo len zijn aangebracht. Men lette b.v. eens op de ronde hoeken, die de grote ruimtewerking der modernisering nog accentueren. Op de dag der heropening bleken zakenlieden uit alle delen des lands de vernieuwing bij Kofa zozeer te appreciëren, dat verschillende van hen zich met de heer Vermolen in contact stelden. De vernieuwde zaak van de Fa. Spruyt, die thans met een schat van bloemen prijkt, zal dit jaar haar 75 jarig bestaan vieren. 75 Jaar geleden werd de zaak in het Payglop gesticht. 24 Jaar geleden bracht de vader van de tegenwoordige directeuren, de heer J. Spruyt, de zaak naar de Langestraat over. Het was dan ook zeer terecht, dat de oudste direc teur, de heer M. Spruyt, in zijn openingsrede, zijn vader, wie niet tegenstaande zijn 74 jaren, het wel en wee van de zaak zodanig ter harte gaat, dat hij thans nog dage lijks zijn -Zoons met raad en daad terzijde staat, in dankbare woorden huldigde. Wij zijn thans in staat een twee tal interieurfpto's te publiceren van het, op buitengewoon geslaagde wijze, tot een moderne en aesthe- tisch verantwoorde zaak gemeta- morphoseerde Kofa-magazijn van de Fa. Spruyt in de Langestraat. Bij de feestelijke heropening van deze zaak op 27 Maart, gaf o.a. de Kamer van Koophandel van haar belangstelling blijk in de persoon van haar secretaris, de heer D. J. Scheffel, die vergezeld was van de ambtenaar van de buitendienst van het ministerie van economische za- (Foto Ris, Alkmaar) ken, de heer L. C. H. Bouricius. In de fraaie veranderde en geraffi neerd verlichte zaak is het goed winkelen. Het publiek, dat al da delijk na de heropening in drom men het Kofa-magazijn bevolkte, voelt er zich onmiddellijk thuis en dat het zich er thuis zal blijven voelen, daarvoor staan de qualiteit en de service van Kofa borg. De vernieuwe zaak van de Fa. Spruyt, die, naar de woorden van een Engelse cliënte, de vergelijking met elke Londense West End-zaak PARTERRE-AFDELING (Foto Ris, Alkmaar) De Humanisten (Sm.) Bereids werd in de rubriek „Alle Dag" gisteren een en ander gezegd naar aanleiding van de opmerking van prof. Romme in de Volkskrant over een uitlating van dr. Garmt Stuiveling een man der „doorbraak" ook, zie ons hoofdartikel! op een vergade ring van het Humanistische Ver- oond in den Haag. Deze buiten kerkelijke heren komen bij voor keur op Zondagmorgen bijeen, om i hun meningen over de kerk te botvieren. Stuiveling heeft dat op j merkwaardige wijze gedaan. Men weet het hij heeft volgens een verslag in het „Vrije Volk", ge zegd, dat de christenen zich wel mogen realiseren een uitlating in de Vastenbrief van de Bisschop pen „dat zij, die niet in de katho lieke godsdienst geloven, poten tiële misdadigers zijn". Daar werd dus gesuggereerd, dat dat in de jongste Vastenbrief staat. Dit is echter in genen dele het geval. Het staat natuurlijk in geen en kele Vastenbrief. Maar wij heb ben ons memorie nog eens geraad pleegd en bevonden, dat er drie jaar geleden al zo iets aan de hand is geweest, naar aanleiding van de Vastenbrief van het Door luchtig Episcopaat van Maart 1947. Toen stond daar o.a. in, dat „van moraal geen sprake kan zijn, voor wie niet gelooft in God, die de mens zekere verplichtingen heeft opgelegd, en het kwade be straft" en verder „wie niet in God gelooft, doet wat nuttig en aan genaam is voor hem zelf" Het hoofdbestuur van het Humanis tisch Verbond heeft daar toen al, drie jaar geleden dus, in krasse termen tegen geprotesteerd, welk protest uiteraard niet onweerspro ken is gebleven. Toen zei het Verbond al, dat „de humanist het kwaad niet laat uit vrees voor straf of het goede niet doet in de hoop op beloning, maar dat de humanist meent, dat de mens. hoe zeer ook blootgesteld aan zwak heid en verleiding, het goede be hoort te doen uit innerlijke over tuiging" Wat was nu eigenlijk de reden, dat dr. Stuiveling dit oude zeer over deze onzin weer ophaalde, in deze agressieve vorm? Een moment van „zwakheid" of van „verleiding"? In elk geval is het „goede" hier niet gedaan. Een onderzoek naar de „innerlijke overtuiging" van de verkondiger van deze dwaasheid" laten wij maar achterwege. Maar het ver driet ons wel, dat na drie jaar we derom een valse these wordt ver kondigd over de moraal, die de „Roomse Bisschoppen" zouden verkondigd hebben. Humaan is zoiets zeker niets. Of het huma nistisch is, dat maken de huma nisten dan maar uit. Naar het A.N.P. van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verneemt, ligt het niet in de bedoeling tijdens de koffierantsoenering de prijs van de koffie te wijzigen. Omtrent do duur van de rantsoenering is niets naders bekend. Wel is de voor- raadpositie verbeterd met 4500 ton Congokoffie, die enkele maan den geleden werd aangekocht en inmiddels in ons land is gear riveerd. ENIGE VERLAGING VERWACHT Officieel wordt ons medege deeld: Daar de regering van de benzinemaatschappijen de garan tie heeft gekregen, dat geen ho gere marges door hen in reke ning zullen worden gebracht bii een vrije prijs, dan in de maxi mumprijs verdisconteerd waren heeft de minister van Economi sche Zaken besloten de maximum prijsregeling voor autobenzine met ingang van 1 April 1950 te doen vervallen. Gezien de verlaging van de no tering op de wereldmarkt, mag dientengevolge in de naaste toe komst enige verlaging van de benzineprijs worden verwacht. PILOOT KWAM OM 'T LEVEN Gistermiddag omstreeks twaalf uur is een Harvard-lesvliegtuig van de Luchtstrijdkrachten, af komstig van het vliegveld Gilze- Rijen in het ten Noorden van Don gen gelegen 's-Gravenmoer neer gestort en geheel vernield. De bestuurder, de 19-jarige reserve-korporaal A. G. V. Smol ders uit Tilburg, die alleen in het toestel zat, werd op slag gedood. Het toestel is door onbekende oorzaak in een vrille gekomen en boorde zich met de neus ongeveer anderhalve meter in de grond. Df heer Smolders die sedert 26 Sept 1949 bij de voortgezette vlieger opleiding was geplaatst en eerdei op Ypenburg en Woensdrecht was opgeleid, had de helft van zijn opleiding voor het militair vlieg brevet achter de rug. r i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1