De installatie van dokter G. J. Sluijmer Afscheid bij de Rijkspolitie FILMS VAN DEZE WEEK De buitennatuurlijke verschijnselen te Alkmaar Brigadiers namen afscheid van het politiecorps Wo VOORJAARSVERGADERING ALCMARIA V.V.V. Indonesië leent Als geneesheer-directeur van het StElisabeth-ziekenhuis Passie-avond van Koepelcomité r Vrage Palmpasen in de Verkennerij P.O.A, n.Y, - Payglop 7 Twee oppers met pensioen Heden voorzetting van het onderzoek POETS EXTRACT 200 millioen gulden Rece r °AGINA 2 ZATERDAG 1 APRIL 1950 ALKMAAR. In tegenwoordigheid van het Bestuur van de Congregatie der Eerw. Zusters Augustinessen te Delft, het bestuur, religieusen en personeel van het St. Elisabethziekenhuis werd gistermorgen dokter G. J. Sluijmer als geneesheer-directeur van dit ziekenhuis geïnstalleerd. De nieuwe directeur werd met mevrouw Sluijmer en kinderen met een lied verwelkomd, toen hij de refter van de verpleegsters, waar de installatie geschiedde, binnenkwam. De Z.E. heer E. Stolwijk, dir. i van de Congregatie en voorzitter van het bestuur van het zieken huis, hield de installatierede, waarin hij betoogde, dat de ambtsaanvaarding van dokter Sluijmer in een dringende be hoefte voorziet. Het aantal pa tiënten en het aantal verplegen- den is toegenomen en de verple ging wordt steeds intensiever; tal van problemen vroegen om de benoeming van een nieuwe direc teur. In dokter Sluijmer heette spr. iemand welkom, die geen vreem de is voor het ziekenhuis, waar mee hij volkomen op de hoogte is; dit - alsmede de grote be kwaamheid van dokter Sluijmer was voor het bestuur aanlei ding tot hem het verzoek te rich ten, het directeurschap op zich te nemen. Dit bracht voor dokter Sluijmer een moeilijke beslissing mee, doch daarom waardeert het bestuur het temeer, dat deze be slissing ten gunste van het zie kenhuis uitviel. Namens de Congregatie en de religieusen in het huis heet spr. dokter Sluijmer van harte wel kom als directeur; spr. weet, dat de nieuwe directeur 'een groot offer van een schone praktijk bracht, waarin hij de waardering en het vertrouwen van talrijke patiënten genoot. In ruil daar voor zegt spr. dokter Sluijmer het vertrouwen en de medewer king toe van allen, die in het St. Elisabeth Ziekenhuis werken; spr. wenst de nieuwe directeur Gods rijkste zegen toe; alsmede voorspoed en voldoening bij een jarenlange volbrenging van zijn taak als geneesheer-directeur van het St. Elisabeth Ziekenhuis. Gelukwensen De rector van het ziekenhuis, de Z.E. heer J. Visser, wees er op, dat een katholiek ziekenhuis een inrichting is met een uitge sproken geestelijke doelstelling, waarin zowel de medisch-techni- sahe als de sociale doelstellingen zoveel mogelijk dienen te worden verwezenlijkt. Dit heeft aldus spr. dokter Sluijmer bewogen deze zware taak als een heilige plicht op zich te nemen. „Weinig zeggen, goed overleggen en vast houden", zijn, aldus rector Vis ser, de kenmerken van een goed bestuurder en het zijn deze eigen schappen, die ook dokter Sluijmer typeren. Spr. wenste de nieuwe directeur het volste vertrouwen toe en gaf hem de verzekering, dat allen graag zijn leiding zul len aanvaarden. Spr. eindigde met de wens, dat het onmisbare licht en de sterke .kracht, die reeds in de H. Mis des ochtends over de nieuwe directeur waren afgesmeekt, zijn deel mochten zijn en dat zijn werk het huis ten zegen en hemzelf ten geluk en voldoening moge strekken. Rede nieuwe directeur Nadat een der verpleegsters dokter Sluijmer namens haar col lega's had gelukgewenst, daarbij de belangen der verpleegsters in zijn aandacht aanbevelend en de heer J. P. van Hove de geluk wensen namens het mannelijk personeel had overgebracht, nam de nieuwe directeur zelf 't woord; allereerst bracht hij dank aan Moeder Agneta, algemeen over ste en Rector Stolwijk, directeur van de Hippol ytysstichting voor het vertrouwen hem geschonken en dat hij zou trachten niet te beschamen. De woorden citerend, die zijn aangebracht op de schouw in de raadszaal: „als het gemeen u roept, bezorgt het als uw eigen" zei spr., dat niet eerzucht, doch dit algemeen belang hem richt snoer was geweest bij de aan vaarding van zijn functie, waar in hij onder Gods zegen en in vruchtbare samenwerking veel goeds hoopt te bereiken. Het besluit had spr. veel moei te gekost, doch toen hij het een maal genomen had, heeft hij zijn nieuwe functie graag aanvaard; spr. hoopt een goed directeur te zijn, doch hoopt „in de wande ling" dokter Sluijmer te blijven. Spr. betoogde voorts, hoe de christelijke charitas op beweeg redenen van hoger orde steunt en de zich-zelf-verloochenende lief de de drijfveer moet zijn bij de gezondheidszorg. Daarbij mag de vooruitgang der medische tech niek niet uit het oog verloren worden en moet ernaar worden gestreeft het ziekenhuis te doen beantwoorden aan de hoogste medische eisen, zodat van een up to date ziekenhuis gesproken kan worden. Het belang van de inrichting brengt ook mee, dat gestreefd wordt naar huiselijk heid en goede sfeer, zowel door bestuur, als door directie en per soneel. Zó geleid zal het St. Eli sabethziekenhuis zijn goede naam in Noordelijk Noordholland be houden. Na zich nog in treffende bewoordingen te hebben gericht tot zijn vrouw, aan wie hij dank bracht voor haar frote steun, ein digde dokter Sluijmer met aller gebed te vragen, om Gods zegen over aller werk. Hierna maakten allen, die tot de gemeenschap van het zieken huis behoren, gebruik van de ge legenheid Directeur Sluijmer en mevr. Sluijmer nog persoonlijk geluk te wensen. Ook dit jaar zullen verschillende afdelingen van de verkennerij en de Gidsen-beweging het oude gebruik van het Palm-pasen-lopen in ere houden. Welpen van de St. Lauren- tius-, de St. Dominicusgroep en de André de Thaye-groep zullen met Kabouters van de Dominicus- parochie een stoet vormen, die om 12 uur vanaf het Waagplein, voor afgegaan door het Vendel van de St. Dominicusgroep, door de stad zal trekken. De opgetuigde Palmpa sen zal weer in de Ziekenhuizen en in het hof van Sonoy worden afge geven, nadat eerst een kleine tocht over het Waagplein, de Houttil, de Langestraat, Koorstraat, Laat. Zil verstraat en Nieuwlandersingel zal zijn gehouden. In de Wilhelmina- laan wordt de stoet ontbonden waarna men zich naar de verschil lende ziekenhuizen zal begeven. Ook de Verkennersbeweging van de St. Jozef-parochie zal een Falm- paas-optocht houden, terwijl de Gid sen van de St. Laurentiusparochie aan de zieken uit eigen kring een palmpasen zullen aanbieden. ALKMAAR. Aan de verwach tingen, die wij van de Passie-avond door het Alkmaarse Koepel-comité georganiseerd, koesterden, heeft Henk Zoutendijk, die wij op deze avond ook als declamator leerden waarderen, geheel voldaan. Op een boeiende, treffende wijze wist hij de oude legende van de wandelende Jood, verwerkt in het verhaal van de schoenlapper Ahasvcxus van de Vlaamse priester-schrijver August Vermeijlen, gestalte te geven. (Advertentie) 3-JARIG KIND TE WATER ALKMAAR Gistermiddag om streeks 3 uur geraakte de 3-jarige Gerrie Besseling uit het Fnidsen spelenderwijs in het water van de Zaadmarki. De 19-jarige A. Ban- kras uit Limmen begaf zich gekleed te water en wist het kind op het droge te brengen. Het drenkelin- getje is thuis gebracht en kwam met de schrik vrij. R.K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR As. Zondag 2 April speelt alleen het 2e elftal tegen Zeevogels II. Deze wedstrijd begint om 2 uur en wordt op veld IV aan de Overdie Achtermeer -ge speeld. De speelsters worden ver zocht om kwhrt voor twee op het veld te zijn en hun bewijzen mee te nemen. A.O.G.-sters, het zal een zware wedstrijd voor jullie worden; zet daarom alles op alles om de over winning te bemachtigen. Veel suc ces. De opstelling staat aan bij dhr. J. Smit, Nieuwesloot. Het bestuur. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR De besturen van vakafdelingen en -instellingen wor den nu reeds attent gemaakt op de kadervergadering, welke ge houden zal worden op Vrijdag 14 April. Een van de belangrijkste kwesties welke daar besproken zullen worden is de Rome-reis. Er wordt op gerekend dat elke af deling goed vertegenwoordigd is. Voor de' landarbeiders geven we nog even het bericht door dat van daag Zaterdag 1 April, de vacan- tiebonnen ingewisseld moeten wor den, zulks in verband met de ko mende Zondagen, welke als va- cantiedagen gelden, nl. 2e Paasdag, Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag. Binnenkort komen de boden van het Kanunnik van Schaikfonds de thermometers ophalen, welke dan hopelijk geheel gevuld zullen zijn. We geven nu alvast 'n tip, opdat indien men enige achterstand heeft, alsnog kan trachten deze in te lopen, zodat het kokertje vol is als de bode komt. Men m»g gerust meer geven, dan de thermometer kan bevatten, maar we hopen dat minstens elke thermometer ,,op maximum tem peratuur" staat. Vooral de ontmoeting met Chris tus, de wanhoopsdroom van de Jood en de teleurstelling van de man, die in Christus een aardse heerser in- plaats van de Goddelijke Heiland zag, de hoogtepunten van deze voordracht, kwamen wel zeer sterk tot hun recht door de beheerste wij ze van declameren, het sobere spre kende gebaar en de begeesterende mimiek van deze begaafde kunste naar. In het tweede deel van de avond luisterden wjj geboeid naar de vertelling van de Blindgeborene, waarin Kees Mekel op de hem eigen wijze de figuur van deze, in het Evangelie-verhaal eigenlijk on belangrijke jongeling, ten voeten uit voor zijn toehoorders weet neer te zetten. Henk Zoutendijk heeft ook in dit verhaal zijn gehoor van zijn ta lent laten genieten. Deze bijzondere Passie-avond, die helaas door weinigen werd bezocht (men bleek dit jaar, in tegenstelling met het vorige, te veel passie avonden in eigen kring te hebben georganiseerd) werd op uitstekende wijze aangevuld door zang van de Verenigde Kerkzangers, die met veel toewijding het „Eram quasi Agnus" van Palestrina, het „Ecce kuomodo Moritur" van Gallus, het „Fopule Meus" van Da Vittoria en tot slot het „Tenebrae factae sunt" van Gallus ten gehore brach ten. BRITSE VOLKSLIEDEREN ALKMAAR Voor de leden van het Genootschap Nederland Engeland gaf Mr. Adran Beecham, de oudste zoon van de bekende En gelse dirigent Sir Thomas Bee cham in de kleine zaal van de Harmonie, een lezing over het on derwerp: Volksliederen van de Britse eilanden. De betiteling „le zing" is eigenlijk niet van toepas sing op de zeer onderhoudende en sympathieke wijze waarop Mr. Beecham, die zelf liederencompo- nist is, zijn toehoorders liet genie ten van de muziek die tot het we zen van zijn landgenoten van „the country-side" behoort. Het grote stadsleven dat de laatste eeuw meer en meer doordrong tot zelfs in de kleinere plaatsen, heeft op de volksmuziek weinig of geen in vloed gehad. Zij bleef zichzelf, fris, eenvoudig, ongekunsteld, niet doorweven met de vaak grillige vondsten van de jazz-muziek. Met behulp van vele uitstekend geko zen gramofoonplaten gaf Mr Bee cham zijn gehoor een idee van de verademende invloed die van de liederen van het land uitgaat. Door hun simpele melodie, met vaak verrassende wendingen in het itiythme hetgeen een bijzondere kleur aan de songs verleent, hiel den zij de aandacht onverminderd gevangen. De vele oude Ierse lie deren, in het voor ons onverstaan bare Keltisch gezongen, doch niet minder charmant, wekten de in druk dat Ierland in dit opzicht niet te evenaren is. Doch ook de Schotse en Engelse volksliederen waren vertegenwoordigd door enige voortreffelijke opnamen en beves tigden mede de indruk dat het Engelse Rijk in zijn volksmuziek een waardevol en blijvend bezit heeft. Tot slot van zijn voordracht sprak Mr Beecham de hoop uit dat de muziek die op deze avond ten gehore was gebracht, niet had na gelaten de zegenrijke invloed te doen beseffen die er van uitgaat. .De voorzitter van de Alkmaarse afdeling van het Genootschap, de heer G. A. M. Snijders bedankte Mr. Beecham namens de leden voor zijn uitstekend verzorgde avond. Rector Dr. F. Holthuizen opende en sloot de bijeenkomst en was de vertolker van alle aanwezigen, toen hij de declamator zijn bijzondere dan voor het gebodene getuigde. De Hoogeerwaarde Deken van Alkmaar, Pastoor G. Binkhorst en verscheidene geestelijken gaven van hun gewaardeerde belangstelling blijk. ONDERTROUWCIRCULAIRES GEBOORTEKAARTJES VERLOVINGSKAARTJES VISITEKAARTJES O DE KLEINE KAASMARKT ALKMAAR Ondanks de nog steeds geringe aanvoer op de kaas markt, er was een stapel van de heer Frans uit Heiloo van rond de 590 kg, die f 1.63 per kg opbracht, was er toch op deze frisse voor jaarsdag een grote belangstelling te constateren voor de markt, die eigenlijk nog niet officieel is ge opend. Wij zagen een gezelschap van 60 Engelse scholieren uit Manchester en een paar Engelse film-operateurs, die met hun werk uiteraard spoedig klaar waren. Ook een ambtenaar van de Chinese ambassade en een drietal Fransen waren op de roem der Alkmaarse markt afgekomen. ONZE AGENDA ZONDAGMIDDAG 12 uur: Palmpasen-lopen door Welpen en Kabouters. BIOSCOPEN: Harmonie: Moord uit genade, 18 jaar. Cinema Americain: Veilig, Vlug, Voordelig, 14 jaar, Victoria Theater: Kapitein Blood ABT: Kopstoot Kelly, 14 jaar. ZONDAGSDIENST DOK TOREN: Dr E. E. M. van Gilse, Kennemerpark 9, telef. 3136 en Dr C. J. Poortvliet, Egmonderstr. 16, telef. 4282. ZONDAGS- EN NACHT DIENST APOTHEKEN: G. Kruisinga, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuarfstraat 90, telef. 2288. V.. ALKMAAR. Vrijdagmorgen hebben twee opperwachtmeesters van de Rijkspolitie, die wegens het bereiken van de (vervroegde) pensioengerechtigde leeftijd de dienst, nog in de kracht van hun leven, vaarwel hebben moeten zeggen, afscheid genomen van hun werk en hun collega's. De hartelijke huldiging, die hen daarbij ten deel is gevallen en de welgemeende woorden bij dit afscheid gesproken, hebben toch niet geheel het pijnlijke karak ter, dat aan een dergelijk heengaan, vooral in deze omstandig heden, is verbonden, kunnen wegnemen. Bij het kantongerecht Het' eerste afscheid had op het Kantongerecht plaats. Hier ver liet opperwachtmeester J. L. Smits de dienst in tegenwoordig- ALKMAAR, rr In de Vrijdag avond gehouden V.V.V.-vergadering herdacht de voorzitter, de heer D. J. Scheffel, met enkele waarderen de woorden het sinds de vorige vergadering overleden bestuurslid, de heer P. Joosten; de vergadering hoorde deze woorden staande aan. Vervolgens installeerde de voor zitter met enkele welgekozen woor den de nieuwe directeur, de heer Spaanderman, oud-gezagvoerder van de Mij „Nederland", die uit vele sollicitanten door het bestuur was benoemd; tevens sprak de heer Scheffel enige woorden van waar dering aan het adres van de af getreden directeur, de heer H. Rijs. Naar aanleiding van de notulen deelt de voorzitter mede, dat voor stellen tot wijziging van Statuten en Huishoudelijk reglement waren ingekomen van do heren Otten en v. d. Ploeg; in verband hiermede stelt het bestuur zich voor het gehele Reglement met Statuten op de helling te nemen, om in een tussentijdse vergadering deze wijzi ging te behandelen; in commissie tot herziening van Statuten en Reglement werden aangewezen, naast de beide voorstellers de heren Otten en v. d. Ploeg, de heren D. Scheffel, J. Arntz, mr. H. Schuur man, Spaanderman- en mr. F. Zei ler, secretaris der Federatie, De heer De Munk deelde mede, dat de motorraces gehouden zul len worden op tweede Paasdag, Zondag 2 Juli, 26 Augustus en eerste Kerstmis-zaterdag; als de twee laatste races doorgaan, zullen dit ook speedway-races worden. Namens de commissie tot nazien der rekening, bracht de heer W. Mooij verslag uit, adviserend tot goedkeuring; hij sprak waarderend over de toelichting van de heer De Munk. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf op f 18.869,46 met een batig saldo van f 3.391.81; de balans per 31 December 1949 sloot in activa en passiva op f.6.591.17. De begroting .1951werd aange boden in ontvangst en uitgaaf op f 14.110.en conform vastgesteld. Naar aanleiding van hetgeen de heer Dinkelberg mededeelde over de tentoonstelling „Van Wadden tot het IJ" (zie hiervoor elders in dit blad) deelde de voorzitter nog mede, dat ook V.V.V. met een stand op deze tentoonstelling zal uitkomen, waarvoor het plan nog in bewerking is. De heer Putman vroeg een ver klaring van het feit, dat het res taurant verpacht is aan iemand uit Den Haag. Hij vroeg tevens of het waar is, dat dit restaurant een maand tevoren gaat draaien. Ten aanzien van dit laatste was de heer Dinkelberg niets bekend; het restaurant, dat o.a. zevenitg man personeel zal hebben, kon, blijkens mededeling van het Alkmaars res- tauarntbedrijf, niet door een Alk- Victoria theater Kapitein Blood Na een uitstekend voorpromma, de lange en langdradige film kapi tein Blood". Het is alles moord en doodslag wat de klok slaat. Er valt niets verheffends in te ontdekken. Allerminst geschikt voor 14 jari gen. We zien van verdere détail bespreking af. Cinema Americain Veilig - Vlug - Voordelig Abott en Costello, de bekende Amerikaanse komieken, kan men deze week zien in de film „Veilig - Vlug - Voordelig". Ditmaal verwis selen zij het gevaarlijke beroep van glazenwasser voor boodschappers. Wat zij in deze functie meemaken is vanzelfsprekend steeds weer even dwaas, temeer daar zij verwisseld geraken in een gangster-geschiede nis, met alle gevolgen van dien. Nieuws, een tekenfilmpje en een aardige film met opnamen uit de dierentuin vormden het voor programma. Harmonie Moord uit genade In Michael Gordon's film. „Moord uit genade", die deze week in Har monie wordt vertoond, wordt een ernstig probleem op ernstige wijze en in uitstekende vormgeving onder het oog gezien. Dit is te waar deren. De film behandelt de vraag of het de mens geoorloofd is te doden uit medelijden. Het gesugge reerde antwoord, dat de film op deze vraag geeft, kunnen wij onder schrijven. Voor de katholiek is er slechts één antwoord mogelijk en dat is een categorisch neen. Wij willen getuigen van onze waarde ring voor deze film, die wij echter om haar probleemstelling moeten voorbehouden voor volwassenen, die weten te onderscheiden tussen de subjectieve en de objectieve aspec ten van schuld. A.B.T.: KOPSTOOT KELLY De film die deze week in het A.B.T. wordt vertoond, wordt door de reclame een doldwaze boks- ■burleske genoemd. Welnu, dat is zij ook. „Kopstoot Kelly" is de ge schiedenis van een oersterke Ier, die op een wonderlijke manier een mei-sje ontmoet en die, ten gevolge van die ontmoeting, in de boks- r'ing verzeild raakt. Hij incasseert er een nederlaag. De nederlaag wordt teniet gedaan dor de écla tante overwinningen, die deze Ier daarna behaalt. Behalve de boks- sport spreekt de romantiek in deze amusementsfilm een woordje mee. De liefhebbers van 't gevecht met een happy end zullen hun hart aan „Kopstoot Kelly." kunnen op halen. maars bedrijf verzorgd worden. Spr. zette voorts uiteen, aan welke hoge eisen het restaurant moet voldoen; de pacht bedraagt 7.500 gulden. De heren Dienders en Brouwer maken er nog bezwaar tegen, dat de pachtvoorwaarden niet aan de Alkmaarse restaurateurs ter ken nis zijn gebracht. Op een vraag van mr. Schuur man, deelde de heer Dinkelberg nog mede, dat het ten'toonstellings- comité reeds voor f 80.000.aan orders aan Alkmaarse middenstan ders, aannemers e.d. contractueel heeft, geplaatst. Ten aanzien van de inkomsten is het comité ook ge heel gerust. Ten aanzien van de gidsen op de kaasmarkt, deelde de heer v. d. Ploeg nog mede, dat met hetzelfde aantal gidsen gewerkt zal moeten worden, omdat geen medewerking werd verkregen van de middel bare scholen. De voorzitter wees nog op de bollenvelden in Noordholland, waar van de beteelde oppervlakte groter is dan in Zuidholland. De heer v. d. Ploeg vroeg de aandacht voor de in deplorabele toestand verkerende molen bij het Bergerhof, waarop de. heer Arntz mededeelde, dat getracht zal wor den de molen voor de tentoonstel ling op te knappen. Tot slot werd een film over de „Oranje" vertoond. Geslaagd ALKMAAR Aan de universi teit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen scheikunde onze oud-stadgenoot de heer F. Vorstenburg. AANBESTEDING ST, MAARTEN In opdracht van de Tuinbouwvereniging werd Vrijdagmorgen de openbare aan besteding gehouden van de bouw van een pootaardappelenbewaar- plaats te St- Maarten. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver, de fa H. Toes te Schagerbru'g voor f 23.350, De begroting was f 25.800,Er waren 20 biljetten ingekomen. De heer mr. G. D. Rehorst, die benoemd is tot burgemeester van Den Helder. ALKMAAR Naar ons een der medewerkers van de vereniging voor Psychical Research meedeelt, zal hedenmiddag het deskundig on. derzoek naar de onverklaarbare verschijnselen die zich 's Woensdags en 's Zaterdags in de v. d. Helm straat voordoen, worden voortgezet. Enkele deskundigen zijn Woensdag middag reeds met dit onderzoek be gonnen. De para-psycholoog Dr Tqnhaeff en de wichelroede-expert Mieremet, zullen hedenmiddag aan het onderzoek deelnemen. Het zal geschieden met behulp van de meest moderne instrumenten. De geluiden zullen,, versterkt door microfoons, op een wiremaster worden vastgelegd Alle maatregelen zullen worden ge. nomen om een eventueel bedrog te ontmaskeren. Wanneer de verschijn selen zich hedenmiddag wederom zullen voordoen, meent men genoeg gegevens te kunnen verzamelen om tot een voorlopig rapport te komen. Definitieve conclusies zijn echter nog niet te verwachten. Men heeft rekening gehouden met de belangstelling van het Alkmaarse publiek. Om te voorkomen dat het publiek door al te zeer op te dringen» het onderzoek bemoeilijkt, heeft men rond het huis van de heer A. een eenvoudige afzetting aangebracht. Het onderzoek zal plaats vinden van drie tot zeven uur 's middags. Te omstreeks half vijf zal het on derzoek buitenshuis beginnen. Men verzoekt ons de belangstellenden aan te sporen, het werk der des kundigen niet te storen. Van grote afstand zal het onderzoek te vol gen zijn, omdat ook buiten micro foons zijn aangebraert, die de on verklaarbare geluiden zodanig zul len versterken, dat zij duidelijk hoorbaar zullen zijn. Ook de graf kelder die naast het huis van de heer A. is ontdekt, zal hedenmid dag in het onderzoek wórden be trokken. Men verzoekt daarom het publiek, het onbebouwde terrein zuidelijk naast de woning, zoveel mogelijk vrij te laten. Botsing door te plotseling remmen OUDORP Gistermorgen reed een auto van de P.T.T. met per soneel van de Kanaaldijk de Nw. Schermerweg op. Een der inzitten den maakte de bestuurder V. op merkzaam dat nog een persoon uit het Rode Dorp mee moest, daardoor remde de bestuurder wat onverwachts af met het gevolg dat een achter hem rijdende 'vracht auto, bestuurd door de heer G. uit Heiloo, tegen de auto opbotste. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Beide wagens hadden enige schade opgelopen. heid van het gehele personeel, hetgeen met een officiële zitting, onder voorzitterschap van de kan tonrechter, mr. F. G. G. Boerrig- ter, gepaard ging. Ook mr. A. Schenkeveld, de oud-voorzitter van het Tribunaal, was met adju dant A. van Uden van de Rijks- politiestaf aanwezig. De kantonrechter, met wie de scheidende ambtenaar een jaar had samengewerkt, wees op de eervolle staat van dienst, die hier werd afgesloten en achtte de assistentie van de opper van grote waarde. Mr. Schenkeveld herin nerde aan de medewerking, aan het Tribunaal verleend als hoofd van de tribunaal-parketwacht. Mr. Ruis getuigde van de hulp vaardigheid van opper Smits en adjudant van Uden, die vanaf 1943, het jaar waarin de schei dende ambtenaar zijn standplaats Bergen betrok, met hem had samengewerkt, meende, dat met deze politieman een der trouwste ambtenaren van het district heen ging- Ook de heer Amoureus, spre kend namens het personeel van het Kantongerecht, gewaagde van de goede samenwerking en bood opper Smits een vulpen aan en sigaren. Opperwachtmeester de Jong, voorzitter van de Neder landse Politiebond, bood eveneens sigaren aan. Opper Smits dankte met een kort woord voor de hem gebrachte hulde. Bij de Rechtbank In het Gerechtsgebouw aan de Geestersingel werd. in tegenwoor digheid o.m. van de president der Rechtbank, mr. A. D. van Regte- ren-Altena, de vice-president, mr. J. Krabbe, en verscheidene rech ters, afscheid genomen van opper J. de Visser. Mr. J. C. V. Meischke, Officier van Justitie, sprak namens het Parket de opper toe. Hij wees er op, dat deze op een actief leven kon terugzien en trots kon zijn op een goede naam. De groeps commandant van de Parketwacht, opperwachtmeester Breedvelt, noemde de scheidende opper een goed collega en een eerlijk amb tenaar. Ook bij dit afscheid ontbraken de cadeaux niet. Er waren een kamerlamp en een bloemenmand van de collega's en het bureel- personeel, sigaren en een enve loppe met inhoud. Opper de Visser, die deze dag de zwaarste van zijn leven noem de, dankte ontroerd voor de hulde. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. VEEL BEWOLKING Meest zwaar bewolkt met af en toe lichte regen. Matige tot krach tige en langs de Waddcnkust tijde lijk harde wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. (Advertentie) MILITAIRE MISSIE VAN 800 MAN DJAKARTA, 31 Maart. Ejr is overeenstemming bereikt over een lening van Nederland aan In donesië groot f200 millioen, aldus vernam Aneta van doorgaans welingelichte zijde. Op de conferentie van Unie ministers werd eveneens overeen stemming bereikt ten aanzien van een financiële regeling betreffen de de uitbetaling de penensioenen. Voorts werd overeenstemming bereikt inzake een Nederlandse militaire missie. Beide partijen zijn overeengekomen, dat het za kelijk en psychologisch gezien verstandig is met een militaire missie van bescheiden omvang te beginnen. In de eerste periode zal zij daaom uit 800 man bestaan. LUC VAN DAM WINT Door technische k.o. Luc van Dam heeft gisteravond in Carré te Amsterdam door tech nisch k.o. in de derde ronde van de jonge Fransman Jacques Ro- ger-Crecy gewonnen. De Frans man brak in de derde ronde zijn neusbeen en moest op advies van de dokter de strijd staken. WAT DOET CON ZELO? WAARLAND Ja, dat vragen we ons af, nu Con Zelo I a-s. Zon dag als gastheer mag optreden,, als Petten I op bezoek komt. Dit is voor onze jongens van het eerste weer geen gemakkelijke opgaaf, maar als er zo wordt gespeeld als de vorige Zondag is er, gezien het terreinvoordeel een kans dat er 1, ja misschien wel 2 puntjes in Waarland blijven. Wij verwachten een spannende en sportieve wed strijd. Aanvang 2.30 uür. Het verdere programma ver meldt o.a. Con Zelo Jun.—ZAP Jun. Aanvang 1.15 uur. Con Zelo A WGW B. Aanvang 12 uur. ALKMAAR. Ook bij de gemeente-politic was het Vrijdag een dag van afscheid. Hier waren het twee brigadiers, met een lange diensttijd in Alkmaar doorgebracht die het corps door de bekende bezuinigingsmaatregelen der regering moesten verlaten. Brigadier J. Volbeda en brigadier B. C. van den Brink, de een met 32, de ander met 29 politie-dienstjaren, namen op een intieme, doch daarom niet minder hartelijke wijze af scheid van hun corps, waarin ze zo lange jaren trouw hadden gediend. Beide ambtenaren hebben thuis hun superieuren en collega's ont vangen en daarbij heeft het aan vele hartelijke woorden niet ont broken. Namens het voltallige personeel heeft de hoofdinspecteur de heer A. Pijl, de scheidende ambtenaren toegesproken en hen een cadeau overhandigd, bestaan de uit een radiotafel en bloemen. Namens de Ned. Bond van Politie personeel nam de opperwacht meester de Jong van de Rijks politie, in gezelschap van opper Breedveld, de groepscommandant der Alkmaarse Parketwacht, af scheid van de collega's en bood hen sigaren aan. Met brigadier Volbeda, die in 1918 in Alkmaar als agent zijn politieloopbaan begon, verliest de stad een plichtsgetrouw en door de burgerij hooggeacht politieman. Brigadier van den Brink, die 29 jaar als politieman in Alkmaar werkte, is zeker niet minder be kend. Als agent begonnen onder commissaris van Griethuizen was hij in de straatdienst vooral, die hij steeds met opgewektheid ver- INGEZONDEN De nieuwe Beemsterbrug SCHERMERHORN. De nieuwe Beemsterbrug, een grote verbete ring voor het verkeer en een aan winst voor het dorp is dan einde lijk officieel geopend. Deze brug kost ongeveer f 32.000,dat bete kent toch wel iets, maar had er nu voor dat kapitaal geen geriefelijker brug voor het moderne verkeer kunnen komen? Als men thans met een flinke auto vanaf de Beemster- dijk het dorp in wil rijden moet er een uiterst bekwame chauffeur zijn om de brug en auto niet te bescha digen, laat staan als men volgauto of trailer rijdt, dan is het een hope loos geval. Het is onmogelijk om dan ineens over de brug te komen. Mte een ander modeldek en een behoorlijke ronding van het zijpro fiel met de leuningen had dit niet behoeven voor te komen. Naar ik meen heeft het toch lang genoeg geduurd voor de brug kon worden aanbesteed, zodat er alle tijd is ge weest om het ontwerp te toetsen aan de eisen van 't moderne ver keer. De omvang van het gebruikte materiaal neemt nog steeds toe. Ik heb alle respect voor de aannemers die de brug op zo'n keurige wijze hebben afgebouwd, de ontwerper echter heeft een van - de eerste eisen, waaraan de brug had moeten voldoen, nl. de bruikbaarheid voor het moderne verkeer, geheel over het hoofd gezien. Voor het grotere verkeer zitten we nu met een vrij hopeloze brug en de gevolgen zul len we wel ondervinden. P. DE VRIES. vulde, een zeker niet minder ge ziene figuur als zijn collega. Beide ambtenaren, wier beeld men node uit het Alkmaarse stadsleven zal zien heengaan, waren ook onder de collega's zeer gezien. Het beste bewijs daarvan was wel de overwel digende belangstelling, die hun bij hun afscheid van de zijde van alle leden van het corps ten deel viel. Bond Zonder Naam DE VLAGGENDAG CASTRICUM. Het Comité Or ganisatie Vlaggendag 1950 heeft de goedkeuring verkregen voor het houden van een optocht waarna op een terrein aan de TorenstraA de monstraties door Vitesse uitgevoerd zullen worden uitgevoerd. Daar de zangvereniging St. Cea- cilia verstek moet laten gaan is een beroep gedaan op Nieuw Leven te Heiloo. Tevens zal er naar gestreefd worden om voor de jeugd een spe ciale attractie te organiseren. Onze populaire muziekvereniging St. Aloysius zal voor de vrolijke klan ken zorg dragen. Het is niet uitge sloten dat enige van onze medewer kers uit Hillegom en omstreken ook hier aan de optocht deelnemen. De riutervereniging in samenwerking met de LTB zorgt maar liefst voor een 30-tal ruiters. Maandagavond 3 April om 8 uur nodigen wij onze medewerkers uit tot een bespreking voor de samen stelling van ons programma, waar-, bij wij ook jeugdige vakmensen; w.o. timmerlieden, lectriciens, schilders enz. gaarne uitnodigen voor de samenstelling van een technische commissie. Aan de deelnemers van de op tocht maken wij bekend dat door de BZN enige fraaie diploma's be schikbaar zullen worden gesteld voor de fraaiste nummers; hiervoor zal een -jury worden benoemd. Meervogels-nieuws AKERSLOOT. Het le elftal gaat naar Wormerveer, vertrek per bus 1.30, om Odis te bekampen. Thuis is gewonnen met 40; ook morgen kan er gewonnen worden. Er bestaat geweldige belangstelling; supporters kunnen zich nog opge ven tot Zaterdagavond bij de secre taris. Het 2e speelt thuis tegen de leiders van hun afdeling; aanvang 2.30 uur. Doorvaart weer open HARENKARSPEL. De door vaart bij de brug te Kerkbuurt is door de Banne Harenkarspel een» flink onder handen genomen. De sloot is aanmerkelijk verbreed en uitgediept. Het werk is nu zover gevorderd dat de doorvaart weer ongehinderd kan plaatsvinden. MET GROT wat sneller moet, waart Het is echte te beschouw Integendeel, van deze da vormen en j wat jonge bi Wanneer E woningnood, wat dies mee de grote spro is him eerste naar de ambte lijke Stand on doen. Over h op deze dag rondgestuurd, op die dag de ondertrouw in weer wachten tot de dag vai en ander kan eigen inzicht den geregeld. Wanneer die toelaten gever bruid meestal avond van de de nu komende cr gewoonlijk heden plaats, c tegen de etiqu achterwege te strijd met de re heid dm er te maken! Is de grote dan komt de b die hem in eet waad (geklede dito mantel of opwacht halei meteen zijn brt bouquetten va laat hij bezorg! Op weg naa nemen bruid e in ele laatste rijtuig, de bru tuele -jonkers dat zij de brui behulpzaam kui Bij de ingaraj stelt de stoet z en bruidegom stertjes zijn, dl paar uitlopen meisjes, die slei daarna de bruit bruid met moe. gom, vader van moeder van de verdere familie] Een bode vai de stoet naar allen doen plaal gerlijk huwelijk in tegenwoordig twee of hoogst Ook vrouwen m waaraan velen zij niet weten. Heeft van be klonken op de v naar of zij elka aannemen en di den aan het h< vervullen, dan sloten; het teke lijksacte daarna maliteit Van het sta< stoet naar de ke lijk naast wettig ingezegend. Na de kerk, gaat me waar gelegenhe wensen, wanneet gerecipieerd wot rant, waar het déjeuner plaats Wil het bruid: laten maken, d; naar de fotograa van de bruidsm genotligden gaa Nu de beide verschiet liggen, merhand al eens deze dagen wat maken dan gewo zelfsprekend gaa dan ook uit naai op zulke dagen t besteden, evenal: van de tafel. Vanouds her w dagen eieren, ve gerechten, gegetei bruik niet meer vroeger, toen zelf den gehouden in zoeken, maar tocl groter plaats inri dere dagen. Er zijn vele ei( doende kunnen toepassen en bed middagmaal bv. gebraden vlees ee gevuld gehakt. Hiervoor maker extra smakelijk, van wat gehakte fijne peterselie, i voor hard en apart in een laag deze laag overal paneren de ballen botor bruin en ga we af met een s eventueel iets soj na we ze binden maakte maizena. snijden we overl en leggen ze, met boven, op een vt Een gedeelte van de ballen heengeg ven we apart in c FEEST Voor een feestel nen we weer geb room, of slagroon maken van een appelpudding. Hie de schil van een wassen sinaasappel appelen en 1 citro vocht uit'en losser, de rocht 12 gram geweekte gelatine ker op. Dan klop] slagroom en 2 eiw ze bij elkaar met naasappelschil en voorzichtig opsehe; kookt vocht. Wan geleiig begint te het over in een met slaolie is pudding wordt zt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2