rima Gelijk Vader Franciscus tegenover de duizenden dieren De laatste hand aan de Matthöus Passion Mr. Oud over de grote lijnen der binnenlandse politiek Nederlands' aandeel in de Atlantische luchtverdediging Nationale oplossing van de baan Katholiek Thuisfront, ZONDAG 2 APRIL SPELDJESDAG 'raagt IEHANGSELS Reis door Suriname's oerwoud (I) Het zegenrijke werk van Mgr. Kuypers onder de Bosnegers Zondagsevangelie Sterke buitenlandse hulp onontbeerlijk Pleidooi voor geestelijke weerbaarheid Naar wij vernemen: De Beurs Concertgebouw gaf hoogstaande ,,generale" Buitenlands overzicht nodiger dan ooit Een dringend appèl Katholiek Thuisfront Tuinbouw zij niet bang voor risico's NOORDER DBALKRING agen geleden hielden •ing de eerste selectie- leisjes zich in het ver- ertje van onze oude (oud van jaren maar rt) hadden gekleed, uw dat 't slechte weer electie zou mogelijk mej. Groot de spéél- aar blies, had zij een maar de meisjes een harde wind maakte pel onmogelijk. De T. een zware opgave, ze a veel wikken en We ill enige selectie te eden dan morgen twee t veld, waaruit het digend elfal gekozen lat OP 16 April in n de kring Kennemer- •eek zal proberen de kring hoog te houden. ngen zijn: (DVO) T. v. d. Berg 3. Huibers (TOP), A. W), Tr. Huiberts (TO Heijden (DWO), G. ug) C de Boer (DTS), VI.Vlug). A. Heddes ichermer (DOS). uJik (VZV), H. Boon s Boer (Con Brio), B. el Zwart), T. Terra d. Mark (WGW), G. /lug), Tr. Ruiter (DV ►on (DWO), A. Vlugt H. Schermer (DOS) autekom (TOP)M. A), A. de Boer (DTS), VI. Vlug). jd begint om 1.45, ter drie 't vertegenwoor- tegen 'n versterkt d aanbindt. titieprogramma is als bovenstaande maar 2BI. Reigers, 4.30 u. Jeel Zwart a aVI. Vlug a ago Girls b, 4.15 uur riEWEDSTRIfD JNIOREN sdag, 10 April, zal op n „Egmondia" een se- 1 voor Junioren ge- n. Aanvang 2 uur. len zijn als volgt sa- er (Sporters). :er (F'steyn), R. Breed ood (OSV), J. Kofman M. v. d. Schaaf (Odiz). dkerk-Pool (IW), C. P. Schilder Grass- d. Kelder (DWB), D. irgen (KW), zie (HRC), J. Reine Maas (HRC), B. Mul- J. Bruin (HRC). Wit (RK AFC), P. ilder), A. Folge (ZAP) e (Succes), J. Aber- Vic.). midvoor: C. Groot ïalfD. Lust (OSV); (out (RK AFC); voor eereboom (DWB). r behanger (Advertentie.) 3e klasse C: lollandia-DCG )EM-Helder /elsen-WMS lloemendaal-KVV )WO-Alkm. Boys 4e kl. A: Jrassh.-Oudesluis 3KC-Wieringerw. 4e kl. B: It. George-Purmerend IK AFC-Andijk Ie Rijp-Westfriezen /VW-ZAP 4o kl. C: ISV-Energia tssend.-Zeevogels jimmen-HSV VSV '30-Schellingw. landers-RCZ uur van mijnheer Ho- f op de ranch en ter- Matt met zijn vader nstenen was, hadden eens gehad over de beurtenissen in het 1, hoe Budd Wilson :htbij gezien had als it de smederij, uilezel van Joe Gard- was geworden, toen s oude ruïne bij de rijden. En hoe Lem ien hij die bruine em achterna zat, een gejammer had ge- r de klip. Toen de lews weer bij de ma- staan, had men de handig gebracht op rt en zijn opmerkens- leevftller. Van Ollie ►uden vooruitzichten gemakkelijk op Sam- 1 haar aanstaand hu- impson eindigde juist erde lofzang op des oonheid van gelaat toen de jonge Matt er boog naar een bijl preker lag. Buck zei: Bill vertelde laatst, m verschil maakte 1 die ouwe Ollie liet dat hij toch in ieder een snertvent zou er een heleboel be- n waren hier in de Sammv zo kon krii- Wordt vervolgd) ZATERDAG 1 APRIL 1950 PAGINA De spoorwegen blijven in Suriname beperkt tot dit ene merk waardige treintje, dat vijfmaal in de week de 130 km van Para maribo het oerwoud in aflegt, hetzij met een heuse locomotief, he.tzi.i met een benzinemotor of dressine. Nooit bereikt dit primitieve vervoermiddel zijn eindpunt aan de Surinamerivier, zonder onderweg een paar slangen te overrijden, een kudde bosvarkens de schrik in de poten te jagen en zijn reizigers tal loze malen versteld te doen staan over de gezapigheid waarmede in dit land vervoer wordt aangepakt. Het eindpunt is tegen woordig station Kabel. De naam roept herinneringen op aan de tijd, toen de reizigers hier met een kabel over de rivier werden gezet en aan de overkant een nieuw vervoermiddel vonden, dat de reis door de jungle voortzette. Hoewel men het tegendeel zou verwachten in een land dat dringend verlegen is om technische vooruitgang, is dat laatste traject aan de overkant van de rivier al weer enige tijd uit het Surinaamse spoorboekje geschrapt. Om zeven uur zouden wij met dit treintje vertrekken. Tegen half acht kwam het op zijn houtvuur puffende locomotiefje voor de verveloze wagens staan en het ver trek, na herhaald gefluit en arm gezwaai, van een emplacement je met alle kleurvariaties van licht geel tot roetzwart, leek een histo risch moment. Het was die dag inderdaad iets bijzonders, want de apostolisch- prefect van Suriname, mgr. St. Kuypers, reisde mee tot Kwakoe- gron om vandaar per korjaal over de Saramacca-rivier te gaan. Wij waren, met nog eenmissionaris, een broeder, die voor de bagage zorgde en een Hindoestaanse jongen die als kok en misdienaar fun geerde, van de partij en hoorden de vele cheerio's en adiossi's die dit vertrek begeleidden. Het werd drie uur in de namid dag, voor wij Kwakoegron bereik ten: een om zijn muskieten berucht plaatsje aan de rand van het bos- land; zanderig en warm, waar en kele bosnegers de rest van de dag gebruikten om de bagage van Mon seigneur te monsteren en er in een wonderlijke cocktail van neger- Engels in Djoeka-dialect hun ver bazing over te uiten. In de rivier lagen vier korjalen gereed die ons met al die zakken, trommels en koffers zouden meenemen. Kamperen in oerwoud De volgende avond, na een dag lang tussen de brede oevers van de Saramacca te hebben gevaren, PALMZONDAG Haastig gaan mensen één kant op. „Wat is er te doen?" „Ik weet het niet." „Zeg, wat Is er aan de hand?" „Jezus, de Wonderdoener, komt naar Jeruzalem. Ze gcan hem inhalen." „Wat? Kcmt Jezus naar de Stad? Zou Hij dus toch? Koning? Daar is Hij. Wat zingen ze? „Ho sanna de Zoon van David! Geze gend Hij, die komt in 's Héren naam Hosanna!" En Hij laat dit toe? Zoon van David, de Messias! Zou Hij toch de Verwachte zijn, de Redder, Degene, die komen moet? Hoeveel onzekeren zullen dit ge dacht hebben, toen zij Jezus de stad van de Allerho gste zagen binnen rijden. Ze hadden gehoord van La zarus' genezing. Een overal bekend man, die reeds vier dagen begraven was, maakte Jezus levend. En niet door een smeekbede tot God. Ze hadden het goed gehoord: „Laza rus, kom eruit!" Een vrouw was weggelopen, toen als een spook de ingewikkelde Lazarus ging bewe gen en uit de donkerte van het graf naar voren kwam. Dat alleen was zeker de moeite waard Hem te hul digen. Maar het lied dat die men sen zongen: „Zcon van David!", en de eerbewijzen die Hij aanvaardde! De ezel, die Hf bereed, liet Hij over de mantels stappen alsof het zo hoorde. Er was geen zweem van verlegenheid, geen moment van aarzeling. Als een koning nam Jezus de hulde aan van onderda nen; en farizeeën, die aanmerkin gen maakten op het zingen en jui chen van het enthousiaste volk, gaf Hij een scherp antwoord dat te den ken gaf: „Als zij zwijgen, zu'.len de stenen gaan roepen (Luc. 1940)." De twijfelaars in Jeruzalem zul len op Goede Vrijdag elkaar wel ge vonden hebben. Hr' moest zo im mers gaan. Zo liep het af met al die Messiassen". Ze hebben zichzelf verstandig gevonc1 Nietwaar, als je nuchter je verst.jid bewaart Maar vandaag vieren wij weder om over heel de wereld de triom- phante intocht van Jezus in Zijn stad. Met palmtakken begeleiden we de priester over het voorplein van de Kerk, of langs de zijgangen. Nog zingen we: „Gezegend Hij die komt", en „Hosanna, de Zoon van David", 't Is geen blijheid zonder enige droefheid, want de blije in tocht in Jerusalem is tegelijk de in zet van de Goede Week. Door heel die plechtigheid trouwens klinkt de donkere toon van het H. Lijden; het sterkst wel op het moment dat de priester, die Christus verzinne beeldt, na de hymne „Glorie, laus et honor..." met de schacht van het kruis driemaal klopt op de kerk deur. Door Christu?' Hruislijden gaat de hemeLe kerkdeur open. Eerst moet Christus nog lijden, eerst moeten wij met Hem Goede Vrijdag meemaken, vóór het Pasen is. Laat de zinvolle viering van Jezus' intocht een goed begin zijn van een ernstig meedoen met Onze Moeder de H. Kerk. Geen feesten, geen bioscoop of to,i-cel in de Goe de Week; geen gespeel met de Vas- tenwet; een extra Kerkbezoek op Witte Donderdag; de Kruisweg op Goede Vrijdag; minder roken; geen fadio-muziek op de H. Dagen. We moeten iets willen missen voor Hem, die het verschrikkelijk Kruis igden over had voor ons. P. C. DE HAAS OFM. langzaam peddelend over de rim pelloze watervlakte, met links en rechts de machtige oevervegetatie, waar af en toe een slang op een tak, die over het water hing, lag te zonnen, of een leguaan zich tegen een boomstam opwerkte, werd halt gehouden in het oer woud. Geen verkenner heeft ooit in Nederland zo idyllisch gekam peerd als wij. Verse vis was in een oogwenk door het beste schutter van het gezelschap met bijl en boog buit gemaakt en in de donkerte van het vochtige woud, zagen wij kort daarna de vuren branden, waarop een rijstschotel a la Djoeka werd klaargestoomd in een tempo waar de vlugste cafetaria-kok het tegen af moet leggen. Hangmatten werden gespannen en daar over heen de klamboes die geen mens, hij zij zwart of blank, ooit mag vergeten als het enige afdoende middel tegen onze grootste vijand in het woud: de muskiet. Wij zijn nu in het gebied van de boa constrictor, de jaguar en de poema, de waterzwijnen, de buidel ratten, kaaimannen en slangen, maar die zullen ons geen kwaad doen zolang het vuur in de nacht blijft branden. Om de beurt houdt bosneger daar. de wacht. Zijn don kere kop in de rosse schijn vdn de lage vlammen geeft mij een ge- voél van rust. Zolang die filosoof daar bij zijn vuurtje zit, kan er niets gebeuren. Zelfs de tijger, die de bosnegers „vadertje" noemen, zal het niet wagen ons kamp te naderen. Maar de Anopheles Dar ling malaria-muskiet, zal zich aan die wachtende neger bij zijn smeu lend vuurtje niet storen Het zal u overkomen, dat ge in uw hangmat bezoek krijgt van een bisschop, die eens even komt kijken of alles goed in orde is, of ge uw deken wel om u heen hebt on of ge uw prophylastisch palydrine- tabletje tegen de malaria wel hebt ingenomen. Sidderen en klapper tanden van de koorts zoudt ge hier in uw hangmat, binnen twee dagen, wanneer al die goede zorgen niet op u werden toegepast. Als de Brabander Stephanus Kuypers, uit Borkel en Schaft, die het Bosland kent van de jaren lange praktijk als missionaris, ten slotte in zijn hangmat kruipt, dan ligt het gouden bisschopskruis er naast. Het woud druipt van de regen die enige uren lang is gé vallen en nog lang zal blijven nadruppelen van het hoge blader dak der woudreuzen om ons heen. Monseigneur met stallantaarn Wij ontwaken en zien, hoe de bisschop met een stallantaarn tus sen struiken en nat gras zijn weg zoekt. Hij is al in toog en het kruis hangt weer op zijn borst. De broeder, die naast mij slaapt I onder een dakje dat door passeren- I de bosnegers van gevlochten riet is gebouwd, weet mij iets grappigs te vertellen: Monseigneur is zo aan die stallantaarn gehecht, dat men hem eens 's morgens in zijn bis schoppelijk paleis is tegengekomen met dat petroleumlichtje in de hand De krekels, die beroepsnacht wakers, vormen met hun duizend voudig gesjirp een openingsconcert voor de nieuwe dag, die vochtig be gint zoals de vorige geëindigd is. Er zijn nu meer vuren ontstoken en. de bosnegers hebben hun onaf scheidelijk pan met rijst opgezet. Zij ontbijten met plezier om vier uur in de morgen en wanneer zij de kans zien, maken zij er een uit gebreide rijsttafel van. Terwijl zij daar bezig zijn; zie ik pater Voor- braak, een redemptorist, die Mon seigneur in zijn Brabantse lands taal antwoordt hij komt van de Kapelberg bij Roosendaal bezig met het draagaltaar. Uit de water dichte trommel komt een kazuifel te voorschijn van fijn goudborduur sel en dan begint er een nachtmis in het woud, nog voordat de eer ste lichtstralen doorbreken. Zo schoon hebben wij in geen kathe draal ooit een plechtigheid tussen hoge spitsbogen gezien. De donkere satyr-koppen van de bosnegers zijn naderbij gkomen. Zij staan en zit ten rond het altaar en prevelen als duizenden jaren geleden de herders van Bethlehem, gebeden in hun eigen taal. „Masra, mi no waarte foe Joe kom ondro mi dak- ki, ma takki wan woortoe en mi siel sa kom boen(Heer ik ben niet waardig dat Gij komt onder mijn dak, maar spreek slechts één woord en mijn ziel zal gezond zijn.) Om dat alles heen de enorme woud reuzen, druipend van regendrop pels die in hun kruinen zijn blijven hangen en omslingerd met lianen, waartussen wilde bloemen ontlui ken. Alleen Rembrandt heeft zo het licht gezien temidden van vision- naire duisternissen, wanneer zijn meesterhand de ets door het koper dreef. Steeds hoorde men tijdens deze mis de jorka-vogel met zijn eentonige klagende roep, totdat in eens de „baboen" of. brulaap zich aan een angstwekkend geloei te buiten ging op het moment, waar op zijn Schepper ging neerdalen in dé handen van de priester-pon- tifex. En naarmate het woud ont waakte, kwamen er steeds meer geluiden, totdat de bisschop drie maal zijn zegen gaf; het was alsof Vader Franciscus daar stond tegen over duizenden dieren OPLICHTER HAD GRATIS ROKEN ASSEN. Wederom heeft een duister individu kans gezien met een vlot praatje een drietal siga renhandelaren i te lichten. De man stapte de winkel binnen, bestelde een partijtje sigaren, nam een gedeelte hiervan mede en de rest moest bezorgd worden. De winkeliers kwamen al spoe dig tot de ontdekking dat het op gegeven adres gefingeerd was. De politie heeft de zaak in on derzoek. Het Nederlandse aandeel in de gezamenlijke luchtmacht van de landen van het Atlantisch Pact zal bestaan uit groepen jagers en lichte bommenwerpers. De omvang van deze luchtmacht wordt mede bepaald door het aandeel, dat de andere vier landen van de West-Europese Unie zullen kunnen leveren, aldus vernemen wij in conferentie-kringen te den Haag. Gloster „Meteor"-straaljagers zijn bestemd voor de luchtverdediging bij daglicht. Om nachtelijke vliegaanvallen het hoofd fe kunnen bieden, zullen nachtjagers, met radar uitgerust, worden aan geschaft. Het is nog niet bekend, welk type toestel voor dit doel door Nederland zal worden uitgekozen. De Amerikaanse „Thunderbolt" waaraan men eerst dacht, is weer verouderd. Ook voor de lichte bommenwerper is de keuze nog niet bepaald. Waarschijnlijk zal zij vallen op een Amerikaans toestel. In Nederlandse luchtmachtkrin gen is men er zich zeer wel van bewust, dat dit luchtmachtplan niet dan ten koste van grote financiële offers verwezenlijkt zal kunnen worden. Van ons land zal echter alleen een evenredig deel gevraagd kun nen worden, afgestemd op het nationale inkomen en de finan- cieel-economische situatie. Dit be tekent dat ook de Nederlandse luchtmacht in aanzienlijke mate gesteund zal moeten worden door financieel sterkere partners, wier productie-vermogen het onze overtreft. Deze steunverlening is thans reeds merkbaar. Onder de eerst te verschepen Amerikaanse wapenleveranties bevinden zich o.m. lesvliegtuigen voor de Ne derlandse luchtmacht. Voorts wordt na het Canadese en Ame rikaanse aanbod tot gratis oplei ding van vliegers ook een derge lijk Engels aanbod verwacht. Wil er echter binnen niet al te lange tijd een sterke luchtmacht ter beschikking staan van het Atlantisch pact, dan zullen de Verenigde Staten in versneld Mr. P. J. Oud, de voorzitter van de V.V.D., heeft gisteravond te Utrecht de algemene vergadering van de partij geopend met een rede waarin hij allereerst nogmaals verklaarde, dat zijn partij alleen maar voor de souvereiniteitsoverdracht had gestemd omdat van verwerping van de resultaten van de R.T.C. nog veel ernstiger gevolgen moesten worden gevreesd dan van de aan vaarding. De verantwoordelijkheid voor de beslissing rust echter op de Kamerleden alleen: de partij kan haar niet overnemen op gevaar af ongrondwettig en in strijd met de beginselen van vrijheid en democratie te handelen. Spr. lichtte vervolgens de be zwaren toe die de V.V.D. koestert tegen de P.B.O. Hij achtte de maatschappelijke ontwikkeling nog niet rijp voor een bedrijfs organisatie die ook op economisch terrein grote bevoegdheden zal krijgen. Overheidsinvloed op en kele strategische punten en een vrije bedrijfswerkzaamheid bin nen het kader van een vrije maat schappelijke organisatie, door de overheid als hoedster van het algemeen belang gecontroleerd, acht de V.V.D. voor onze tijd de meest aangewezen oplossing. In het ontwerp was bovendien de wetgever practisch uitgescha keld, hetgeen spr. in strijd noem de met de grondwet en met een goed staatkundig beleid. Voor de oplossing van de na oorlogse problemen achtte mr. Oud een nationaal kabinet van katholieken, socialisten en een derde macht, bestaande uit A.R., C.H. en V.V.D. het meest aan gewezen. De Katholieken zouden daarbij op de wip zitten. Dat deze nationale oplossing is mislukt weet hij vooral aan de socialisten Deze hebben na de mislukking van de doorbraak in 1946 de illusie dal zij alieen zouden kunnen iren wel opgegeven, aldus spr., maar zouden de samenwerking van 1948 liefst hebben beperkt tot de katholieken alleen, tot wie' zij het verwijt van gebrek aan progres siviteit richtten, toen deze een zo smalle basis, niet meer wensten. -ngressiv"-'" is echter in hun mond een.-udig een ander woord voor socialisme. Alleen het socialisme is in hun ogen progressief. Wij kunnen echter met de beste wil niet inzien, aldus mr. Oud, dat socialisatie en nationalisatie progressief zijn Zij betekenen een steeds verder gaande beperking van de vrijheid van de mens en een dergelijk beleid achten wij het tegendeel van vooruits'-ovnd. Wij wensen sociale zekerheid niet tc kopen ten koste van de vrijheid. Voor ons is en blijft het particuliere bedrijfsleven prim Wij zijn volstrekt afkerig van het beginsel van socialisatie en ,-ok tegen de koude socialisatie ver zetten wij ons. Spr. betoogde tenslotte dat wij on- tegen de grote gevaren die or.s in de wereld van vandaag bedreigen niet alleen met mili taire middelen kunnen verdedi gen, maar dat bovenal een gees telijke weerbaa-' 'd nodi" die alleen verkregen kan worden dnor samenwerking v- vrüe mensen. tempo vliegtuigen en ook lucht doelartillerie aan verschillende partners moeten zenden. Neder land b.v. zal eerst over 3'/2 jaar kunnen beschikken over de 150 Glosters „Mark VIII" die thans bij Fokker in licentie worden gebouwd. Hetzelfde geldt voor België. Het eerste van deze serie vlieg tuigen wordt in het begin van deze zomer afgeleverd. De opbouw van de Nederlandse strijdkrachten zal overigens harmonisch geschieden en die van de luchtmacht zal niet ten koste van de marine gaan. heeft de Britse gezant gisteren in den Haag aan 28 Nederlanders onderscheidingen uitgereikt, o.m. aan twee kloosterzusters die in Paiembang tijdens de Japanse overheersing een hospitaal voor Britse geïnterneerden hadden in gericht; is in Hiliegom een bloembollen- demonstratietuin geopend waar 50.000 bloembollen in €00 varië teiten zijn opgeplant; komt de nieuwe gezant van Spanje, don Fernandez Villaverde y Boca de Togores, markies van Santa Cruz, hertog van San Car los, markies van Villasor en del Vico, driemaal Grande van Spanje vandaag in den Haag aan; komt ook Duke Ellington met een band van 25 man op 28 en 30 April naar den Haag en Am sterdam; vertrok Donderdagnacht een siib- zuiger voor Indonesië op eigen kracht uit Botterdam; werd een 36-jarige inbreker in den Bosch door de dochter des huizes op heterdaad betrapt en vastgegrepen tot haar broer hem buiten gevecht kwam stellen; STEMMING WEER GEDEPRIMEERD AMSTERDAM, 31 Maart. Dat het lichte herstel van de Amsterdamse Effectenbeurs gisteren technische oorzaken had en niet het gevolg was van terugkeren van het ver trouwen bij het publiek, bewezen de openingskoersen van vandaag. Het zwaartepunt lag ditmaal bij de Internationale industrie. Hier werd lager geopend en verscheidene laag terecords werden vandaag weer be reikt. ZD sloten Kon. Olies op 271, 3y2 punt lager dan de slotkoersvan gisteren. Unilevers verloren 4 pun ten en sloten op 206, eveneens een nieuw record. Ook bij de overige industriepapieren werden voor het merendeel verliezen geleden. De scheepvaartmarkt bood ook vandaag af en toe een iets levendi ger aanblik. Het onveranderde di vidend van 7 procent op aandelen KNSM maakte weinig indruk. De koers was op 131 vrij onveranderd. Aandelen Paketvaart wisten het openingsverliés van drie punten ge heel in te halen. Voor het overige was de stemming hier licht ver deeld met kleine verliezen in de meerderheid. De cultuurmarkt blijft gedrukt en het publiek houdt zich hier zeer apatisch. Na een lagere opening volgde een licht herstel, doch daar na brokkelden de koersen verder af, zodat verliezen van twee a drie punten ontstonden. In de beleggingshoek bleef de vriendelijke stemming van de laat ste dagen gehandhaafd. Dit geldt vooral voor de conversiclening '47. die in enkele dagen van 98 3/8 tot 98% is gestegen. Tot de meer bijzondere genoe gens, die ook een muziekrecensent wel eens overkomen, kan ook be horen een bezoek aan het Concert gebouw tijdens een generale repe titie, vooral wanneer het betreft een uitvoering van Bach's Mat- theus Passie, zoals die Donderdag in de vooravond voor een volle zaal werd gebracht en een genoe gen werd van hogere orde. Want wie meent dat een der gelijke repetitie-uitvoering veel verschilt van een „echte" en een kwestie is van vallen en opstaan, van telkens weer opnieuw begin nen en herhalen, vergist zich da nig. Slechts eenmaal liet de pas uit Engeland teruggekeerde diri gent van het Concertgebouworkest Eduard van Beinum, een koor fragment opnieuw zingen, en be houdens een enkele opmerking tegen een solist en een suggestief gebaren naar het koor dat hoger moest intoneren, verschilde het in muzikaal opzicht weinig van een officiële uitvoering. Natuurlijk is de spanning op zo'n laatste repe titie minder hevig, de sfeer ge moedelijker en minder pontificaal, maar de muziek van Bach is van zo grote innerlijke kracht en zo boeiend vakkundig geschreven, dat zowel toehoorders als uitvoe renden er in hoge mate door ge stimuleerd werden. De medewer kenden bestonden uit het koor van Toonkunst, dat buitengewoon zong onder van Beinum, die in enkele fragmenten van de gebrui kelijke opvatting afweek, het jon genskoor '„Zanglust" van Willem Hespe, het Concertgebouworkest, en een keur van solisten w.o. Jo Vincent, Annie Woud Peter Pears, Laurens Bogtman, Leo Rommerts en Ernst Hafflinger, waarvan vooral dé laatste in voor dracht en stemkwaliteit excelleer de. Willem Ravelli leek in zijn baspartijen minder gedisponeerd, terwijl Peter Pears zijn stemban den scheen te willen sparen en wat mat en te beheerst de Evan gelisten-partij voor zijn rekening nam. Niettemin was het een schone en alleszins aanvaardbare uitvoering van deze geweldige muzikale meditatie van Bach, die Zaterdagavond en Palmzondag- morgenmorgen zijn bekroning zal vinden en Zondagmorgen voor de radio te beluisteren zal zijn. S. V. 44 MILLIOEN DOOR TRIBUNALEN VERBEURD VERKLAARD De verbeurdverklaringen, dooi de tribunalen uitgesproken, be lopen een bedrag van ongeveer f 44 millioen, hetwelk echter nog niet geheel is geliquideerd, aldus de minister van justitie in zijn antwoord op de betreffende vra gen der Eerste Kamer. Het ver beurd verklaarde zal dienen tot vergoeding en herstel van oor- logs- en bezettingsschade. De eerste tomaten Aan de veiling Kwintsheul wer den Vrijdag de eerste tomaten aangevoerd. Het waren maar twee exemplaren, gekweekt door de tuinder P. van der Knaap, die er f 1.20 per stuk voor betaald kreeg. WEINIGbNIEUWE gevallen van pseudo-vogelpest Uitbreiding van het optreden van debesmettelijke pluimvee ziekte, de pseudo-vogelpest, bleek zich naar men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, ook in de afgelopen week tot enkele gevallen te be perken, n.l. in Landsmeer, Klaas waal, Heerlerheide en Sas van Gent, terwijl in Rotterdam en om geving bij particuliere kippen houders gevallen van de ziekte optraden, die veroorzaakt zijn door aankopen en besmetting van pluimvee bij ongeregelde hande laren in kippen van onbekende herkomst. I Ook nu heeft Katholiek Thuis front nog wel degelijk een taak, ja, onder de huidige omstandigheden moet deze organisatie zelfs nodiger dan ooit worden genoemd. Nog al tijd zijn er in de Oost tienduizenden militairen en het zal stellig tot diep in het najaar duren, vooraleer het laatste troepentransportschip koers naar hier kan zetten. Wachtend op hun beurt van inscheping, hebben de jongens in Indonesië thans eigenlijk niets om handen en lopen bijgevolg, naar de ziel gerekend, ernstiger risico dan ooit voordien. Niets immers geeft de duivel gere delijker speling dan verveling, ner gens dreigt erger verleiding dan waar gebrek is aan afleiding! Juist nu derhalve hebben de mi litaire zielszorgers overzee dringen der dan ooit te voren behoefte aan steun uit patria. Willen de aalmoe zeniers ginds er in slagen de hun toevertrouwde knapen geestelijk gaaf en zedelijk gezond te houden dan dienen zij ruimer dan ooit te voren de middelen daartoe te krij gen. Willen zij het presteren hun jongens behouden heen te helpen door die laatste periode, mateiSeel wëliswaar veel veiliger maar mo reel in elk geval gevaarlijker dan alle voorgaande phasen, dan moe ten zij rijkelijker dan ooit tevoren voorzien worden van al wat kan bijdragen tot ontspanning, ontwik keling en verdieping. Dan, m.a.w. moet Katholiek Thuisfront niet en kel mobiel blijven, doch zijn acti- De Belgische Kabinetsformateur Devèze, die Donderdagmiddag vast besloten scheen zijn echec, om een z.g. nationale oplossing van de Bel gische Koningskwestie te bereiken, te erkennen en de consequentie daarvan te aanvaarden, heeft op het laatste ogenblik zich nog weer eens door zijn liberale partijgenoten een riem onder het hart laten ste ken. Op weg naar de Prins-regent be reikte hem een ukase van zijn po litieke vrienden met het dringend verzo_ek zijn «taak niet eerder neer te leggen alvorens nog eens op nieuw een onderhoud met de Ko ning te hebben gehad, teneinde de ze te bewegen .alsnog te treden in de liberale „nationale oplossing". Tot veler verbazing heeft Devèze deze strohalm nog weer aangegre pen en zal nu Maandag naar Preg- ny vertrekken om Koning Leopold het verzoek van de liberalen over te brengen. In de kringen van de Christ. Volkspartij is men over deze gang van zaken weinig gesticht. Want 't betekent alleen dat het volkomen overbodige en voor België gevaar lijke Devèze-intermezzo weer op nieuw met enige dagen wordt ver- verlengd, terwijl te voren vast staat, dat langs deze weg nimmer een aanvaardbare oplossing kan worden verkregen. Immers wat de liberalen nu doen, is niet anders dan opnieuw proberen de verantwoordelijkheid daar te leggen, waar zij niet hoort, omdat men de eigen verantwoordelijkheid niet kan dragen. De Koning heeft immers het enig juiste constitutio nele standpunt ingenomen, dat voor hem mogelijk is. „Gij Parlement", zo zegt de Ko ning, „gij hebt het volksreferen dum aanvaard en gij alleen hebt tot taak daaruit een conclusie te trekken, een conclusie, waarbij ik mij bij voorbaat neerleg, hoe die ook luidt". De moeilijkheden, waarmee gij, politici tobt", zo gaat de Koning verder, „zijn van politieke aard, gij politici hebt die zelf geschapen. Het is ook aan u en aan u alleen die op te lossen." Het is dan ook begrijpelijk, dat de Koning, die con stitutioneel wil blijven, de forma teur wil ontvangen, teneinde deze gelegenheid te geven zijn vorst op de hoogte te stellen van de conclu sies door hem getrokken uit zijn onderhandelingen met de partijlei ders, maar daaraan onmiddellijk heeft toegevoegd, dat hij niet bereid opnieuw met de heer Devèze te gaan spreken over zijn mening als resultante van de volksraadple ging. Die mening heb ik duidelijk aan de heide voorzitters van de Belgische volksvertegenwoordiging meegedeeld, aldus heeft de Koning gistermiddag de heer Devèze laten weten en daarover ben ik niet meer te spreken. Dit standpunt is zo logisch, zo democratisch en zo grondwettig, dat het nog steeds onbegrijpelijk blijft, dat vele politici in België zich in alle mogelijke bochten wringen om er onder uit te komen en daar bij dan nog de euvele moed hebben de Koning in deze van koppigheid te beschuldigen, eenvoudig omdat hij er niet aan kan denken de heren politici uit de modder te halen, waarin zij zich zelf zo diep gewerkt hebben. Niet minder absurd is het verwijt van onverzettelijkheid aan het adres der katholieken, die niet anders vragen dan een parlementaire be slissing welke de Koning zo terecht en zo logisch eist. Uit deze mededeling van de Ko ning over de betekenis van zijn toe stemming de heer Devèze Maandag middag te ontvangen, staat te voren vast, dat dit bezoek geen enkel re sultaat zal hebben. Trouwens het is meer dan dwaas, het plan van Devèze, om de Koning te dwingen, na formeel de troon bestegen te hebben, onmiddellijk weer af te tre den, „Nationaal" te noemen. Want 58 procent van de Belgische bevolking heeft deze oplossing van de hand gewezen en zich uitgespro ken voor een onvoorwaardelijke te rugkeer van de Koning. Nu willen liberalen en socialisten wel beweren, dat dit 58 procent niet zo veel is, maar dit percentage is toch heel wat meer dan de 42 pro cent die zich uitsprak voor een af treden van de Koning. En de oplos sing welke 58 procent der Belgen wil, kan toch met veel meer recht nationaal genoemd worden, dan die van de 42 procent. Maar de liberalen en socialisten hebben deze zaak zo door en door verpolitiekt, dat heel eenvoudige waarheden nl®t meer worden geac cepteerd omdat ze door allerlei so fismen nu maandenlang beduimeld zijn. De heer Devèze zou verstan dig doen, alsnog van zijn overbodi ge reis af te zien en plaats te ma ken voor een katholiek formateur, die dan op korte termijn het parle ment zal bijeenroepen en de kwes tie daar want daar hoort ze alleen zal trachten op te lossen. Die kans schijnt ook zeer aanneme lijk te zijn, omdat, zoals in Brussel bekend is geworden, Woensdag de liberale Vlamingen, Lahaye, Sabbe en De Wilde aan de heer Devèze hebben meegedeeld, dat zij in elk geval in het parlement zullen stem men voor een onmiddellijke en onvoorwaardelijke terugkeer van de Koning. En algemeen wordt aangenomen, dat ook de heren Hoste en de Brus selse burgemeester zich bij hen zul len voegen. Daarmee verviel niet alleen de z.g. „nationale oplossing" maar ook kon de heer Devèze zijn aanvankelijk plan om de Kamer te ontbinden, niet uitvoeren. Want in beide Kamers is een duidelijke Ko ningsgezinde meerderheid aanwezig zodat een ontbinding inderdaad niet anders zou zijn dan een uitermate ondemocratische machtsgreep van een minderheid. Het is te hopen, dat nu een ka tholiek formateur de Koningskwes tie op een snelle wijze oplost. Want niet alleen voor België, maar voor geheel West-Europa wordt dit de hoogste tijd. vermeerderen dan Niet onwaarschijnlijk zijn op het ogenblik velen onder ons geneigd Katholiek Thuisfront te vereenzel vigen met de spreekwoordelijk ge worden Moor van Schiller. Het heeft zijn dienst gedaan, dus het mist voortae/i reden van bestaan, z0 redeneren zulke geloofsgenoten. Volkomen ten onrechte echter! Zij gaan uit van een ondeugdelijke grondstelling en komen daarom on vermijdelijk tot een verkeerde slot som. viteit veeleer verminderen. Ziedaar waarom juist nu Katho liek Thuisfront nadrukkelijker dan ooit in 't verleden 'n beroep doet op allen, die zich er van bewust zijn dat zij hun broeder in Christp tot hoeder hebben te zijn, dat zij het heil van hun naaste hebben te be hartigen als dat van henzelf. Ziedaar waarom juist op Zondag 2 April a.s. het centrale laatje van Katholiek Thuisfront voller moet worden gemaakt dan op welke van de vorige Speldjesdagen ook. Zie daar waarom er deze keer werke lijk een maximum aan Speldengeld ter beschikking van Katholiek Thuisfront moet komen. Laat overigens het hierboven aangeduide motief het meest urgen te zijn vooralsnog, het is bij lange na niet het enige waarom Katho liek Thuisfront in stand behoort te blijven en dus ook in staat moet worden gesteld zijn werk zo krach- lig mogelijk voort te zetten. Zijn er momenteel nog een dikke 30.000 Kath. militairen en rond 100 aal moezeniers in Indonesië, hier in Ne derland bevinden zich heus niet zo veel minder Katholieken onder de wapens, namelijk omstreeks 25.000 man, aan wier welzijn naar de ziel rond 50 aalmoezeniers hun beste krachten wijden. En dit ai verre van geringe contingent zal eerder groter dan kleiner worden, zodra over de ganse linie ernst gaat wor den gemaakt met de opbouw van het Atlantisch leger. Maar op dit punt willen we nu niet uitweiden. Laat Zondag 2 April a.s. een ieder de gelegenheid van de Speldjes collecte met graagte te baat nemen om metterdaad getuigenis te geven van de solidariteit, waartoe elk streng gehouden is krachtens het gebod, door Christus gelijk gesteld aan het eerste der Tien Geboden. Laat op deze dag niemand in ge breke blijven naar vermogen te of feren, niemand nalaten ten uiterste mede te betalen aan de tol van dankbaarheid die de Natie ver schuldigd is aan hen, die om ha rentwille de beste jaren van hun leven gaven. L. A. C. M. DOORMAN Vicè-Admiraal, b.d. „Het perspectief voor de tuin bouw ligt zowel binnen als buiten onze invloedssfeer. Daarom moeten we normale risico's durven nemen, zoals dat dikwijls in het verleden moet gebeuren. Het streven naar prijsgaranties van de overheid is onjuist, omdat daardoor de prikkel voor de grootmaking van de bedrij ven ontbreekt." Aldus sprak de heer Prins, voor zitter van het Centraal Bureau voor Tuinbouw-veilingen in Nederland, op de jaarvergadering te Utrecht. In zijn openingsrede zei de heer Prins dat de belangengroepen voor de tuinbouw stevig in het zadel zitten, maar dat voor een beslissen de medezeggenschap in allerlei eco nomische problemen de uiterste ac tiviteit van de organisatie wordt gevraagd. Zo moet de tuinbouw trachten de export op te voeren, opdat de ge hele samenleving van dit verhoog de handelsverkeer kan profiteren. De heer Prins waarschuwde voor de gedachte dat het streven naar liberalisatie van de handel het her stel van armoede naar rijkdom in een ommezien zal teweegbrengen, hoe sympathiek hij overigens te gen verruiming van het Europese goederenverkeer stond. West-Duits- land is een goede afnemer van on ze groenten en fruit. Het is echter te betreuren dat onze uitvoer ge bonden is aan de Duitse export, waartoe de Duitse productie-capa citeit nog sterk moet worden opge voerd. De voorzitter van de Centrale Bond noemde twee mogelijkheden van industrialisatie-politiek: im port werend en export-bevorderend. Het is duidelijk dat de laatste vorm moet worden toegepast, omdat bij import-werende industrialisatie geen export mogelijk is en de reeds bestaande industrieën ook van de tuinbouw in hun bestaan worden bedreigd. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5