e af doek ubelen :q zn. „Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord De zes en twintig woningen voor Slootdorp komen er Van de Wadden tot het IJ kan! ?/en Tegelen IT BLAD Jaarverslag Alcmaria V.V.V. DE BEURS VAN DEZE WEEK Avenhornse Rembrandfr-tulpen bloeien in het Rijksmuseum 'ter melk per dag beslist iet genoeg, 'ter ook niet voldoende, Iter stukken beter! iseltractor <R.A.I.) el. 2166 - ALKMAAR Plastic Kunstgebit J 2 Juli-30 Juli etalages enkele moderne smaak 7949 sloeg alle records Ontmoeting van twee vlaggeschepen Gemeenteraad Wieringermeer Kleurenmoza'ik in één bloem Nieuws over de tentoonstelling Marktberichten fOOR EEN GEZIN IN 4 PERSONEN IS: i de gelegenheid tegen voor- 1 over afstand, te vervoeren PORTONDERNEMING a.s. van 1921 uur geven an Café-Rest. ,,'t Gulden 24 te ALKMAAR, gratis het PIJNLOOS trekken n in EVIPANSLAAP en HET TREKKEN, icherstraat 107, Den Haag. ZATERDAG 1 APRIL 1950 PAGINA 7 ars uit SCHAGEN opgave dringend April, g. comité: 5o, telef. 531 IET DE ETALAGES! m klasse op zichzelf, ivoud, lijn en kwaliteit eisen, die de moderne moderne woning stelt onderling te combineren 'SCOÜRANT! AAR Bil DE TELEFOON 2207 (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amatus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten tot deze laatste, pastorie Gelkingestraat 17, Groningen.) Vraag: H. T. de B.: Dezer dagen werd bij ons thuis een reclamefolder bezorgd voor de Openbare Neutrale school. Daarin staat dat de Bijzondere School mede oorzaak is van de onkerkelijkheid in Nederland. Heeft u deze folder ook gelezen, wat is uw mening over de inhoud. Antwoord: Via de post werd deze folder ook aan ons bezorgd. Het is te begrijpen dat de voorstanders van de open bare neutrale school alles op alles zetten om leerlingen voor hun scho len te winnen daar het bijzonder onderwijs in Nederland jaarlijks Sterk groeit en het openbaar onder wijs sterk terugloopt. Het is hun goeie recht in Nederland waar vrij heid en blijheid de. boventoon voe ren, een 'evige reclame tc maken voor hun ideeën. Echter blijft het verkeerd wanneer ze onjuiste stel lingen aan ons will.n suggereren. De schrijver van deze folder meent dat voor de eenheid in het Nederlandse volk het nodig is, dat alle kinderen van welkgezindte ook de openbare school bezoe ken. Deze school - - lus de folder plaatst het kind niet in de strijd die de volwassenen verdeelt heeft in allerlei groepen en groepjes. „Die school dringt niets op en haalt ook niets neer". Ma ir dit is het juist waarom wij onze bijzondere scholen wensen. Voor on-s katholieken is niet alles gelijk en heeft niet alles evenveel waarde. W'j staar, erop dat het verkeerde wordt neerge haald en het goede wordt aange prezen. Het meest hoge dat wij in deze wereld bezitten is ons Katho liek Geloof, waarin wij gelukkig zijn. Wij wensen niet dat men hier aan voorbijgaat, maar rekenen het als plicht dat de kinderen wordt geleerd dat hier en hier alleen de volle waarheid van Christus te vin den is. De opvoeding der ouders wordt aangevuld op d< school,' en zoals de opvoed'mg der katholieke ouders positief godsdienstig is, zo wensen onze ouders dat ook van de school waarheen zij h kinderen sturen. De verdeeldheid van het Ne derlandse volk wordt zeker niet weggenomen door de openbare school. De Bijzondere school zal de verdeeldheid niet :.i e hand wer ken daar hier de naastenliefde als het eerste gebo. wordt geleerd, op godsdienstige basis, de enigste basis die tenslotte stevig blijkt. Nu citeer ik de folder letterlijk „Wanneer we weten, dat de open bare school nimmer een der leer lingen vervreemd heeft van de godsdienst zrjner ouders sterke getuigenissen dienaangaande zjjn in de loop der jaren afgelegd wan neer we daarnaast zien de povere resultaten van het bijzonder onder wijs op dit ferrein de sterke toe name van de bijzondere school is gepaard gegaan met een beduiden de toeneming van de onkerkelijk heid van ons volk don kan wor den geconstateerd, dat geen enkele lagere school het in haar macht heeft vast te leggen de latere gods dienstige levensbeschouwing van haar leerlingen." Dit citaat is wel een erg boute bewering. Ik zou niet graag de zin onderschrijven dat de openbare school nimmer iemand vervreemd de van de godsdienst zijner ouders. Wel durf ik beweren dat in gezin nen waar de godsdienst niet stevig verankerd was, de openbare school GOED NIEUWS VOOR BEZITTERS VAN RIJWIEL MET HULPMOTOR Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de minister van Justitie, na overleg met zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat, aan het openbaar ministerie doen weten, dat er, in verband met de te verwachten be palingen in het binnen afzienbare tijd in werking tredende Wegen verkeersreglement, geen bezwaar behoeft te bestaan tegen een soe pele behandeling van bestuurders van rijwielen met hulpmotor van de merken Berini, Cyclex, E.F.A.- Speedwheel. Le Poulain, Rex, Solex of V.A.P.. Wanneer de bestuurders van deze voertuigen, die volgens de huidige Motor- en Rijwielwét nog als motorvoertuigen worden beschouwd, niet in het bezit zijn van een rij- en nummerbewijs, ge bruik maken van rijwielpaden of het vervoermiddel niet is voorzien van spiegel en hoorn, mag elke agent dit (zij het oogluikend) toe laten. Het is namelijk te verwachten, dat na invoering van het nieuwe Wegenverkeersreglement de fietsen die van genoemde merken hulp motoren zijn voorzien, niet als motorrijtuigen worden beschouwd. Vanzelfsprekend ontslaat het bo venstaande deze bestuurders niet van de verplichting zich op een zodanige wijze langs de weg voort te bewegen, dat zij de veiligheid van het verkeer niet in gevaar brengen. Er wordt op gewezen, dat voor alle rijwielen met hulpmotor, dus ook de bovenbedoelde, motorrijtui genbelasting verschuldigd is. Een mals boutje TUITJENHORN, De heer J. v. Duim, veehandelaar alhier, behaal de op de Schager Paasteritoonstel- ling een eerste prijs met een vette jonge koe. Deze vette bout werd voor de slacht aangekocht door de heer Gerard Pranger, slager te Hei- loo. De Heiloënaren kunnen er dus met de Paasdagen verzekerd van zijn een mals stukje vlees op de tafel te hebben. bij het kind de basis heeft gelegd voor de lace godsdienstige on verschilligheid. Ook op dit gebied zijn er feiten en voorbeelden. De folder noemt de resultaten van het bijzonder onderwijs pover gezien de toename der onkerkelijkheid in den lande. Maar is de schrijver ziende blind. De onkerkelijkheid komt ze ker niet van de bijzondere scholen. Laat de schrijver eens de lijsten der leerlingen controleren van de open bare scholen, dar. zal hij daar reeds talrijken vinden di-c van onkerkelij ke ouders zijn en verder heel veel van Vrijzinnig Protestantse huize, van welke richting we weten dat zij de meeste onkerkelijken oplevert. Laat de schrijver eens door Drente gaan er zien waar de onkerkelijk heid het grootste is. Niet in de om geving van de bijzondere scholen!! Zeker kan niemand absoluut vastleggen hoe het kind latr- zal leven. Daarvoor blflft de mens een vrij wezen. Maar wel kan in de jeugdtijd waarin men zeer ontvan kelijk is, liefde worden bijgebracht voor iets dierbaars en kan ook ten opzichte van de godsdienst vooral in de jeugd de kiem worden gelegd van latere ijver of onverschilligheid. W. K. Vraag: N. M. te G.: Met welk doel plaatst men ad vertenties van „Openb Dank" aan een of andere Heilige, terwijl men dan met N. N. ondertekent of met andere initialen, in ieder geval zonder zich zelf bekend te maken. Wat is dat voor „openlijk"? Voor .wie plaatst men die advertentie? Voor d Heilige of voc de mensen Antwoord: Hier wordt zeer terecht, menen wij, de vinger gelegd "p een vrij zinloos gebruik. In navolging van dankbetuigings-advertenties by ge tegenheid van huwelijk of overlij den, wordt nogal eens ook een ad vertentie geplaatst bij verkregen hemelse gunsten of genezing door voorspraak van Maria of een an dere Heilige. Het verschil is echter, dat huwelijks-dankbetuigingen en overlijdens-dankbetuigingen onder tekend worden, maar deze „open lijke dankbetuigingen" niet. Nie mand zal er aan denken, om na een huwelijk alleen maar een met N. N. getekende dankbetuiging op te ge ven aan de krant; maar na een ziekte die genezen is, wel. Wij zou den sterke voorstanders willen zijn van ófwel afschaffen van die „be dekte openlijkKeder." ófwel het met eigen naam volledig ondertekenen daarvan. Kunnen de katholieke bla den gezamenlijk niet hiertoe het initiatief nemen? Het ware niet te hopen, dat al leen zakelijke motieven hen dreven dit onstichtelijk gedoe voort te zet ten. Een beetje meer stijl in onze „openlijke" gelóofsuitingen kan geen kwaad, zowel voor ons zelf alsook voor de niet-katholieken voor wie wij het v.rstaan van ons geloof wel heel erg moeilijk maken door deze en dergelijke manifesta ties. A. v. S. ALKMAAR. Het jaar 1949 bracht Alkmaar het grootst aantal bezoekers, dat Alkmaar sinds de bevrijding heeft gekend; het aantal wordt geschat op 195.800, w.o. 30.000 buitenlanders; niet minder dan 19.580 (v.jr. 19.187) kaasmarktbezoe kers beklommen de Waagtoren. In hotels logeerden in 1949 13.003 per sonen, w.o. 10.295 Nederlanders en 1110 Belgen; uit Engeland, Frankrijk Denemarken, Amerika en Zweden kwamen rond 200 gasten, uit tal van andere landen enkele tientallen. Aan de rondvaart door de grach ten namen 2348 personen deel; aan bustochten door Noord'holland van af de kaasmarkt 1787, waarvan 1574 naar de Wieringermeer en 213 naar Hoorn en Enkhuizen. Aan buitenlanders werden in vreemde valuta 4114 kazen ver kocht. Het ledental van Alcmaria steeg met 75 tot 527; vele middenstands zaken verhoogden hun contributie aanmerkelijk, zodat deze in totaal f 3675.opbracht tegen f 2768. in 1948. Het jaarverslag maakte met waar dering melding van het werk van het overleden bestuurslid, de heer P. J. L. Joosten. De motorraces op Tweede Paas dag '49 hadden 12.241 bezoekers; de 2e en 3e motorraces resp. 3902 en 3149 bezoekers; dank zij het hoge aantal bezoekers van de eerste wed strijd leverde het geheel nog een batig saldo op van f 2768.voor de V.V.V. Clubnieuws Hugo Boys HEERHUGOWAARD-NRD. Zo heeft dan Zondag het eerste elftal zijn laatste competitie-wedstrijd in dit seizoen, te spelen en krijgt het Wiron I op bezoek. Uit werd het een flinke overwinning, maar dat wil nog niet zeggen, dat 't nu thuis zo gemakkelijk zal gaan, daar Wi ron zeer wisselvallig is. Maar als allen het nu eens niet te licht op vatten en trachten weer dat flinke open spel van voorheen te spelen, dan moet het toch mogelijk zijn de punten thuis te houden. Natuurlijk wordt er bij deze laatste thuiswed strijd veel publiek verwacht. De wedstrijd zal staan onder leiding van scheidsrechter P. J. Boekei. Ket tweede elftal gaat naar ZAP 5 op bezoek.' Dit is ook de laatste competitiewedstrijd en weten onze jongens deze match te winnen, dan is het kampioenschap van die afde ling voor de onzen. Dus Boys, doe je best an komt met het kampioen- schap thuis. De gehele competitie hebben jhllie er voor gewerkt en zet nu de kroon op het werk. De adspiranten A spelen thuis te gen Duinranders A om 1.15 uur. Terreindienst: N. Doodeman, P. Kager en Jn. Beers Jnz. Deze wor den om elf uur op het sportterrein verwacht. Het tweede vertrekt om 10.45 uur met de bus van Slijker- man, geleider J- M. Groen. Boerenleenbank ZIJDEWIND. Voor 30 leden hield de R.K. Coöp. Boerenleenbank z'n jaarvergadering. Kassier F. C. Jong deelde mede dat het aantal leden 509 bedraagt, spaarders 1496, dagboekposten 3586. Aan voor schotten werd in 1949 verstrekt f 138.813.45; voor gedeponeerde spaargelden werd aan rente betaald f20.595.11. De balans gaf aan uit staande voorschotten f257.524.70; rekeninghouders f 58.040.70 voorts aan gedeponeerde spaargelden f 1.585.959.44, reserve f 57.077.48 en saldo winst f4325.04. De rekening bedroeg in ontvangsten en uitgaven f 1.426.709.90 en de balans in bezit tingen en schulden f 1.158.993.54. Een en ander werd door de ver gadering goedgekeurd. Het perio diek aftredend bestuurslid de heer J. A. M. Keet te Waarland en het lid van de raad van toezicht S. Stam Sz. te Slootgaard, werden met nagenoeg algemene stemmen als zo danig herbenoemd. Een bestuursvoorstel om het lid maatschap op te zeggen aan een paar leden wegens vertrek naar el ders werd algemeen goedgekeurd, en eveneens het voorstel, om de gemaakte winst over 1949 te reser veren als volgt: 60 pet. of een be drag van f 2595.02 bij de gewone re serve en 40 pet. of f 17^1.02 bij de Pensioenreserve. De verkoop van torenkaarten le verde f 47.66.op, de verkoop van drukwerken f 2196. Ingekomen waren 1142, verzonden 727 poststukken; er werden 1962 inlichtingen verstrekt; het aantal aanvragen bedroeg 1864, waarvan 1191 over Alkmaar en 771 over an dere plaatsen. In 1950 zal 'n nieuwe reclamefolder verschijnen. In 1949 werden verspreid 10.000 gratis folders, w.o. 4000 over de kaasmarkt; er werden 763 brochu res, 287 plattegronden en 227 toch- tenboekjes verkocht. De verkoop van souvenirs e.d. werd stopgezet. De zilveren legpenning werd we gens hun verdiensten voor de mo torraces uitgereikt aan de heren C. Verwer, J. Moejes, J. de Riddei en J. Dreeuws; ook de directeur van het Marktwezen, de heer W. Voort- huysen, kreeg deze legpenning. Dertig gidsen werkten eraan mee de vreemdelingen het verblijf in de stad aantrekkelijk te maken; 4500 personen werden rondgeleid, méést buitenlanders. Het verslag maakt voorts melding van het bezoek van vooraanstaande bezoekers als Dewey, Valentine en grote groepen buitenlanders, waar van wij in de loop van 't vorig jaar reeds gewag hebben gemaakt. (Van onze speciale verslaggever) CARAïBISCHE ZEE. Maart. Nauwelijks enkele mijlen buiten de haven van Kingston werd de „Nieuw Amsterdam" gerapporteerd als een stip aan de kim van de Ca- raïbische Zee. Er was een merk waardige sensatie aan boord, nu men daar dat andere stukje vader landse goodwill, onze grootste en .meest populaire koopvaarder zag naderen, zijn slanke romp wiegend op dezelfde golven waar de „Karei Doorman", de tegenvoetef' van het schip als vlaggeschip van de mari ne, reeds maandenlang zijn brede boeg doorheenploegt. Aanstonds werden er reeds uit de verte, nog maar alleen met de sterkste scheeps- kijkers te onderscheiden, lichtsei nen uitgewisseld en de Nieuw Am- Sterdam ontcijferde een telegram, waarin het schip succes met zijn cruise' en gelukkige vaart werd toe gewenst. Bij het passeren werden alle hens aan dek en aan het joelen gezet. De diepe bas van de scheepsfluit van de Nieuw Amsterdam werd beantwoord met de loeiende sirene van dé. Doormanen terwijl het ranke s.chip met zijn witte boven dek voorbij de grijze oorlogsbodem stoomde, zagen de „Jannen" op de voorplecht van de koopvaarder vele toeristen staan samengepakt, waar onder vanzelfsprekend vele talrijke k-leurige toiletjes, die door de zee man onder de verzamelnaam van „snoepgoed" worden ondergebracht. Het gejoel ging over in een fluiten en werd met druk handzwaaien van dè drij.Vende overkant beantwoord. Weg vo.er de trotse Nieuw. Am sterdam, vlaggeschip van de Neder landse koopvaart, die thans weer in zijn oude doen. als cruise-vaarder maandenlang met toeristen langs 's wereld mooiste havens trekt. Er waren mannen aan boord van de Doorman, die met het schip uit In- dië waren gekomen, toen het als evacuatieschip diéhst deed vlak na de oorlog. Zes hoog stonden toen de' hutten in de longroom opgesteld, om maar zoveel mogelijk van de beschikbare scheepsruimte te profi teren. Om nog maar te zwijgen van- de velé tochten, die het schip onder de oorlógals trdepenschip gemaakt heeft, begeleid door dezelfde oor logsbodems, die het nu voorbijvaart als een vrije vogel over de vrije zeeën.:.. Ernstig motorongeval EMMER COMPASCUUM. Met grote snelheid naderde uit de rich ting Ter Apel een motorrijwiel het dorp Roswinkel. De motor, die be stuurd w.erd door N. Albers, had 3I5 duo-passagiers de heren J. Oüd en G. van Wijk, allen uit Emmer Com- pascuum. Bij het nemen van een bocht brak de as van een der wielén, met het gevolg, dat' de motor naar de lin kerbocht van de weg geslingerd wérd. Op dat moment kwam uit de richtipg Emmer Compascuum de wielrijder J. K„ 4lie tussen motor en bomen térgcht kwam. K. brak op 2 plaatsen het linkerbeen en kreeg een gescheurde bovenlip. en verwondingen 'aan het hoofd. Van W. kreeg ëen hersenschud ding en een wond aan het achter hoofd; O. brak zijn sleutelbeen; de bestuurder kwam er met enkele schaafwonden goed af. Door zuster Schuiling werd de eerste hulp verleend. Dokter Bun- sing behandelde de slachtoffers. De motor werd volledig, vernield. Voordat de raadscommissies van Wieringermeer zich nauwgezet zouden gaan wijden aan de behandeling van de begroting, werd in de prille morgen van de 31ste Maart nog een openbare ver gadering gehouden voor het afhandelen van een tamelijk belang rijke agenda. Burgemeester Logger kon hierin o.m. mededelen, dat het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting zo juist middels een telegram had bericht, dat het bouwen van de 26 woningen te Slootdorp mag worden gegund. Na schier einde loze moeilijkheden en onderhandelingen is deze zaak dus einde lijk voor elkander. Ook de kwestie van de „Polder- steigerbrug", die nu al jaren han gende is, nadert nu de oplossing. Een dezer dagen heeft de aanbeste ding plaats gehad, zodat alleen nog op de toestemming uit Den Haag gewacht behoeft te worden, om on verwijld met de bouw van deze brug te kunnen beginnen. Het evenals de heer Stoel afwe zige raadslid Dijksma heeft aan B. en W. de vraag gesteld, of zij niet een gedeelte van het sportterrein te Slootdorp beschikbaar willen stellen als speelplaats voor de jeugd, zodat de Brink dan opnieuw met graszaad kan worden ingezaaid. De heer Breebaart zou het toe juichen als de jeugd voortaan op 't' sportveld bleef, maar vreest, dat toch een deel op de Brink zou ko men en daar de aanplant vernielen. Burgemeester Loggers wil deze kwestie met de sportvereniging re gelen. Teneinde echter, te voorko men dat men van het ene kwaad in het andere komt, wil hij de mede werking van de ouders inroepen. De jeugd moet nu eenmaal ergens heen en hij hoopt door hen op het sportveld samen te brengen ook de „ongrijpbare jeugd" grijpbaar te maken. Tegen het invoeren van de 5 pet. salarisverhoging voor alle gemeen teambtenaren had niemand beden kingen. Ook werd de tijd. uitke ringsregeling voor hen met 1 jaar verlengd tot 1 Jan. 1951. Nu het noodzakelijk is gebleken, om de dienst gemeentewerken aan te vullen met administratief perso neel, stelden B en W. voor om de heer J. A. Gerritsen te Wieringer- werf hieraan voor vast te verbin den, in de rang van adjunct-com mies. Vervolgens besloot de raad om het aantal drankwet- vergunningen en verloven A voor deze gemeente ..te verhogen van 6 op 8, in verband met de a.s. stichting van het vier de dorp. Ieder dorp zal alzo de be schikking krijgen over 2 vergun ningen en 2 verloven A. Verder werd besloten om aan de stichting voor landbouw-, tuin bouw en landbouwhuishoudonder- wijs een kasgeldlening van f3000 te verstrekken onder de ge bruikelijke voorwaarden. Aangezien de verordening op de heffing van een rioolbelasting per 1 Jan. 1950 ongeldig was geworden, besloot de raad deze verordening on veranderd voor onbepaalde tijd te verlengen. De legesverordening werd gewij zigd voorzover 't punt bouwvergun ningen betrof. Tot lieden moes voor een buwver,grinning f 1 per f 1000 bouwkosten betaald worden met een minimum van f 5, doch dit werd nu veranderd in f 2 per f 1000 bouwkosten. De heer Addens kreëg op zijn desbetreffende vraag ten antwoord, dat deze wijziging gewenst is om de verordening té doen aansluiten bij de Prov. Regeling voor bouw ontwerpen. Door de vaststelling van een suppletoire begroting voor '49, als gevolg van de overschrijding van verschillende posten, is het be drag voor onvoorziene uitgaven te- teruggelopen tot f246.42. De posten voor sneeuwruimen, drinkwater voorziening en brandmelding kon den resp. verlaagd worden met f7000, f3500 en f500, VERSTERKING VAN BURGERZIN B. en W. stelden voor om ter versterking van het democratisch verantwoordelijkheidsbesef alle jon ge ingezetenen die (4e kiesgerechtig de leeftijd naderen of juist hebben overschreden, het boekje „Burger schap en Burgerzin", uitgegeven door de Ver. v. Ned. Gemeenten, uit te reiken tijdens een speciaal hiervoor te beleggen officiële bij eenkomst. Voor het eerste jaar is hiermede f 165 gemoeid. De heer Zoodsma betwijfelde of er op dit terrein voor de overheid wel 'n taak is weggelegd en wraak te het feit, dat lands- en gemeente- overheid zich overal mee gaan be moeien en alles naar zich toe trek ken.. Hij verzocht het college drin gend in deze richting geen verdere stappen te ondernemen, doch de op voeding van de jeugd tot goede burgers over te laten aan de vrije organisaties. De heer Addens juichte dit initia tief daarentegen toe, omdat de ge meente alleen in staat is het op een zodanig neutrale wijze te doen dat de jonge gemeentenaren niet naar een. bepaalde richting of politieke overtuiging worden geleid. Burgemeester Loggers was zich er wel van bewust -dat de gemeen te hier slechts een beperkte t<ak heeft, maar achtte het versterken van een goed inzicht in het staats bestuur en de staatsinstellingen en daardoor van de democratische vrij heden en plichten, onder alle lagen van de bevolking van bijzonder groot belang. Na zijn woorden werd het voorstel aanvaard. Het voorstel om 1429 M2 bouw terrein te Wieringerwerf aan te ko pen voor f 2.50 per M2 plus 5 pet. opslag, teneinde dit te gebruiken voor het bouwen van een nieuwe ULO-school, was aanleiding, tot min of meer scherpe uitlatingen. Zo vond de heer Addens het een heel raar begrip van koopmans schap dat de Domein-inspectie er op na houdt, om zo maar tijdens de onderhandelingen de vraagprijs te verhogen met 5 pet. Zoiets doet men niet. Bovendien is zelf f2,50 p. M2 voor Wieringermeer veel te hoog. Burgemeester Loggers moest dit volmondig toegeven, maar Wierin germeer heeft nu eenmaal maar één landeigenaar en dat is de Staat. We kunnen het dus kopen of niet, maar als wij het niet doen dan is het vol strekt onmogelijk om de ULO- school te bouwen. En dat durven B. en W. toch niet op hun verant woording te nemen. Nadat B. en W. van de heren Hof- meijer en Ploegstra de welgemeen de raad hadden gekregen om voort aan niet meer zo lang te onda-han- delen omdat zoiets, gelijk nu ileek, nog meer kost, werd het voorstel noodgedwongen rnnvaard. DAAR KOMT NIETS MEER VAN Op 30 Maart besloot de raad om de herbouwplicht van de midden standswoningen prof. Granpré Mo lièrestraat 9. 11, 13 en 15 over te nemen van het bouwbureau Wie ringermeer. Alle pogingen om deze woningen echter voor 'n acceptabel bedrag te laten bouwen hebben schipbreuk geleden. Het gaat im- mersn iet aan om de gemeente f5000 per woning uit eigen midde len bij te laten betalen. En toch zou dit moeten gebeuren, omdat men geen rijksbijdrage kriigt boven een bepaald bedrag per M3 bouwkosten, terwijl evenmin de huur verhoogd mag worden, f 6 per week is nu een maal veel te kort voor een woning van f20.000. In verband hiermede besloot de raad. om de herbouwplicht weder om terug te geven aan de stichting Bouwbureau Wieringermeer in li quidatie. Hierbij was de omstandig heid dat de minister ook de erf pachtscanon voor deze huizen aan zienlijk wilde verhogen, ook nog 'n gewichtige factor. Desgevraagd deelde burgemeester Loggers nog mede dat het met de herbouwplicht van de diverse ambtswoningen heel anders gesteld is. omdat hiervoor de huurprijs berekend wordt naar het salaris van de bewonende func tionaris: Verder werd besloten aan de heer A. S. Schiere in erfpacht uit te ge ven een terrein van 1300 vierk. m. tegen .15 ct p. vierk. m. per jaar, dat gelegen is te Slootdorp en geschikt is voor het verplaaten van het tuin- dersbedrijf van betrokkene van Wieringerwerf naar Slootdorp. De heer Schiere zal op dit terrein o.a. ook een woning laten bouwen. Toen vorige week i.n het Rijksmu seum te Amsterdam de tentoonstel ling „De Stadhouder-Koning en zijn tijd" zou worden geopend, had de staf van het museum wel een colf lectie van die merkwaardige sier- vazen, z.g. tulpenhouders bij elkaar, maar niet de tulpen, die in dit 17de eeuwse milieu passen. Hoe daar aan te komen? Het trof wel heel gelukkig, dat ons land een deskundige rijk is niet alleen wat het oude porcelein betreft, maar ook waar 't om tulpen gaat. Die deskundige is Dr. W. E. de Mol. Dr. de Mol is een nakomeling van Dominé Joannes de Mol, de predi kant-dichter, die ook de uitvinder was van het z0 beroemd geworden oud-Loosdrechtse porcelein. Van de fraaie bloemmotieven, waarmee dit porcelein is beschilderd, vormen de z.g. „fijne tulpen" vaak de hoofdfiguur. Men vergete niet, dat in 'de zeventiende eeuw de tulpen- kweek een zeer bloeiend bedrijf A.F.C.-NIEUWS AFC I—Andijk I Assendelft 4—AFC 2 (uitgesteld) Alcm V. 6—AFC 5 AFC 6Berdos 4 Jun. AFC aGVO a AFC c—GVO b Adspiranten: AFC b-LSW b AFC cKolp. Boys b AFC dLimmen b AFC eMeervogels b AFC fMeervogels c HSV d—AFC i Zondag het laatste loodje! Spelers van het eerste, voor mor gen spreken wij af „Eind goed, al goed". Aan de toeschouwers, w.o. adspiranten, junioren, senioren der lagere elftallen, belangstellenden, indien u Zondag kijkt bij de wed strijd. laat dan uw stem horen, niet zachtjes maar krachtig, en mocht de stand in ons nadeel zijn, dan gaan wij hen nog luider aanmoe digen, als wij volhouden, gaan de spelers ook door! Misschien dat wij dandat zullen wij afwachten. Om kwart over één spelen de jun. a tegen GVO a, dus een voor wedstrijd, ook zij staan fier aan de kop van hun ranglijst, daar zal het ook niet aan aanmoedigingen ont breken! Ook bij de adspiranten zullen wij een kampioen begroe ten. Adspiranten, zet 'm op. Onze afspraak is tot morgenmid dag aan de Westerweg. De P.P.C.-er. was en dat de fraaiste exemplaren niet zelden voor duizenden guldens werden verhandeld. Dr. de Mol is echter ook de we tenschappelijk adviseur der Néd. Vereniging voor Siergewassen. Toen het Rijksmuseum dan ook .enkele dagen voor- de opening der ten toonstelling bij hem aanklopte, dacht hij terstond terug aan 1937, toen hij voordrachten hield in de bollenschuur van de gebroeders Mantel in- Avenhorn. Daar werd toen gesproken over de „fijne tul pen" of „tulpen met gebroken kleur". Het kweken levert exem plaren, die ernstig'virus-ziek zijn er ontstaan er echter ook, die de virus weerstand bieden en als ware hun moeite 'daarvoor beloond zien mét een kleurenmenging van rose-violet, purper en wit. Jan Willem Mantel in Avenhorn heeft Dr De Moi kunnen helpen. Juist op tijd kwamen honderd van 'deze kleurgemengde. z.g. Rem- brandttulpen, ontwikkeld uit de gewone Darwin William Copland, aan. Dr De Mol kon één dag voor de opening zo'n wonderlijke tulpen vaas vullen. Tijdens de bloeitijd trekke men maar eens naar Avenhorn om de virus-aangepaste „fijne tulpen" bij de Gebr. Mantel te bezichtigen. Er valt daar op het gebied van kleu- renschakering veel moois te be wonderen. ALKMAAR. In de gisteravond gehouden vergadering van Alc maria V.V.V. deed de heer J. J. Dinkelberg, directeur van de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal, enkele mede delingen over de van 20 Juli tot 19 Augustus te Alkmaar te houden Groot-Noordhollandse Cultureel-Toeristische Tentoon stelling ,,Van de Wadden tot het IJ". Deze tentoonstelling, welke be halve in een Amerikaanse hangar van grote afmetingen in een zestal paviljoens aan de Bergerweghoek Egmonderweg op het z.g. kazerne terrein zal worden opgericht, zal o.m. bevatten: panorama's en dio rama's van zee, strand en duinen; monumenten, molens, landschappen, oud-Hollandse interieurs, kleder drachten stands op het gebied van land- en tuinbouw, zuivel- en wol industrie, bedrijven in werking en tal van andere aantrekkelijke stands van zaken uit Alkmaar en andere plaatsen in Noordholland, voornamelijk ook uit de Zaanstreek. Tal van attracties op het gebied van folklore, muziek, film en mode show, alsmede een -dagelijkse demonstratie van de Alkmaarse kaasmarkt zullen het bezoek on getwijfeld stimuleren Aanvankelijk zouden alle pavil joens in zeildoeken tenten worden ondergebracht, doch bij nader in zien besloot men met uitzonde ring van een Amerikaanse hangar van zeildoek zes houten pavil joens te bouwen, om beter aan de minder-gunstige weersomstandig heden het hoofd te kunnen bieden. Uit alle hoeken van het land meldden zich de standhouders, doch ondernemingen uit het rayon der f35.000.—. Federatie genieten de voorkeur. Met de werkzaamheden op de ter- rejnen is bereids begonnen. Voor de aanleg van het plantsoen wordt dezer dagen met inzaaien en be planting begonnen. Van alle over heidsdiensten, ook van de zijde der provincie wordt de grootst moge lijke medewerking ondervonden. Voor meer dan een ton aan orders wordt in Alkmaar geplaatst. Aan de Alkmaarse middenstand zal worden gevraagd een feestelijke laan aan te leggen vanuit het cen trum der stad naar het tentoon stellingsterrein. De N.R.V., afd. Alkmaar, schrijft een nationale stertocht naar Alk maar uit, terwijl meerdere reis- clubs uit het land hun komst naar Alkmaar in clubverband reeds meldden. Het aantal bezoekers, dat op de tentoonstelling verwacht wordt, wordt op 200.000 geraamd, w.o. 30.000 buitenlanders; in een restau ratie ter plaatse zullen diners van 400 couverts gegeven kunnen wor den. Ook verschillende gemeenten en plaatselijke V.V.V.'s zullen met fraaie stands op de tentoonstelling uitkomen. De gemeenteraad van Alkmaar besloot dezer dagen tot het verlenen van een garantie van De Amsterdamse Beurs heeft deze week een triest bëeld te zien gege ven. Overwegend aanbod drukte de toch al niet hoge noteringen nog verder naar beneden, zodat voor verschillende fondsen laagte-record? tot 'stand kwamen. Aanvankelijk waren het hoofdzakelijk de Indone sische fondsen, die de klappen op liepen, maar tegen het midden van de week moesten ook de overige soorten zich vrij grote koersverlie zen laten welgevallen. Aanleiding tot deze sombere Beursstemmihg was naast de verdere commentaren omtrent de Indonesische deviezenbepalingen en geldsanering het afzijdig blijven van het publiek, dat blijkbaar geen belangstelling meer toont voor het beurswézen en liever zijn beiit met verlies gaat verkopen, dan nog ver der het risico te dragen of deze categorie het uiteindelijk bij het rechte eind zal hebben, ja, wie zal het zeggen? Zoals de toestanden er nu liggen, valt er voor hun opvatting wel iets te zeggen. Als men zijn oor te luisteren legt, verneemt men vrijwel steeds pessi mistische uitlatingen ten opzichte van de vooruitzichten in het zaken leven. Verschillende jaarverslagen laten duidelijk uitkomen, dat fiscus en sociale voorzieningen een belem mering vormen voor een gezonde ontwikkeling van het bedrijfsleven Dit alles gaat de Beurs niet zon der kleerscheuren voorbij en mag zij als een barometer gelden, die de toestand reeds bij voorbaat aan geeft. Tegen het eind van de week trad een klein herstel in, waaraan echter niet al te veel waarde ge hecht behoeft te worden. Men kaD dit meer als een technische verbe tering inzien, omdat aangenomen mag worden, dat op die lage prijzen baissiers er toe overgaan hun po sitie in te dekken. Het verdere Beursverloop zal aanwijzen of in derdaad van enig blijvend herstel sprake zal zijn. Unilever 4 procent (214 pet. 210 pet.) en Philipslampen 6 pet. (225 pet-219 pet.). Walvisvaart wist zich deze week ca. 93 procent te handhaven. De mindere grootheden ook vrijwel algemeen op lager peil. Binnen landse bankaandelen van 24 pun ten lager. De Amerikaanse tegen het einde van de week iets aangeboden. De Nederlandse Staatsfondsen- markt wist zich vrij goed te hand haven. Er kwamen slechts fractio- nele koersverschillen voor. Oblig. Indië ongewijzigd. C. Zoals hiervoren reeds gezegd, waren het vooral dé Indonesische fondsen, die het zwaarst werden getroffen, waarbij koersverliezen van 10 procent en meer tot stand kwamen o.a. Amsterdam Rubber 138 pet, 128 pet. 132 pet. Handelsverg. Amsterdam 138 pet. 127 pet. 130 pet. Deli Mij, 136 pet. 123 pet. 127'/. pet. Bandar Rubber 128 pet. 113 pet. 115'/. pet. Bij de minder courante soorten waren de koersverliezen uiteraard ook vrij belangrijk, evenals bij han delsondernemingen en cultuurban- ken. Zeer merkwaardig is onder deze omstandigheden de ongewij zigde notering van 100 procent der aandelen Ned. Indische Handels bank. Aandelen Koninklijke petroleum 5 procent lager (278 pet.—273 pet.) Het grootste verlies kwam voor bij e.w. aandelen BiUiton Mij. 2, nL van 263 pet. op 235 pet. Ook de Scheepvaart, speciaal *dan de Indische lijnen, had het zwaar te verduren. Scheepvaart Unie 10 pet. lager, 139 pet.—129 pct„ Kon. Paketvaart 125 pet.—115 pet. Later wisten deze koersen weer iets aan te trekken. De industrierubriek kon zich aan de algemene tendenz niet onttrek ken, hoewel de verliezen hier niet zo groot waren. K.F.C.-keuringen BERGEN De Rustende Jager, levens, 18 jaar; Lassy komt thuis, alle leeftijden. HOOGKARSPEL. 31 Maart. 900 kg witlof: I 29.00—32.00 II 23.00 —27.00, III 13.00—16.00. ALKMAAR, 31 Maart. Andij vie 38.0048.00, spinazie 38.00 600.0, raapstelen 9.5013.50, rabar ber 26.0054.00, spruitkool 50.00, rode kool 6.60—25.00, gele kool 38.20, prei 27.00—53.00, uien: I 40.00 —49.50, II 19.00—31.00, bieten 6.00 —8.60, witlof; I 20.00—30.00, II 12.00 19.00, wortelen 5.5016.10, radijs 4.0012.50, selderie 9.0013.00, selie 3.50—5.00, sla 13.00—17.00, stoof peren st. remie 20.00, winterjan 14.0028.00, gieser wildeman 12.00 —28.00. GROOTEBROEK, 31 Maart. 1500 kg aardappelen: blanke eigen heimers 7.00, bevelanders 9.70. 800 kg witlof: I 33.00, II 25.00—28.00, III 16.0020.00, 550 bakken poot- aardappelen: eersteling 1.952.27, rode eersteling 2.072.27, doré 1.54 1.99, alles per bak. BEEMSTER, 31 Maart. Beve landers 13.0014.00, witlof 15.00 30.00, rode kool 10.0024.00, spruit kool 62.00, spinazie 36.0060.00, sla 4.0015.00, andijvie 39.00-46.00, radijs 12.00, raapstelen 26.00, rabar ber 38.00, rode bieten 4.00—6.00, winterpeen 11.0013.00, uien 43.00 58.00, prei 24.0046.00, westl. 32.00 46.00, goudreinette 36.00—64.Q0, jonathan 29.0075.00, present van engeland 27.0063,00, zoete cam- pagner 31.0043.00, beurré mérode 6.00—28.00. NRD.-SCHARWOUDE, 1 April. 7000 kg peen: II 39.40—41.30, UI 36.60—39.20, 7000 kg kroten I 6.00, 6300 kg witlof I 24.00—29.00, II 19.00—27.00, III 16.00—25.00, 130000 kg rode kool 11.1025.90, 1400 kg gele kool 43.10—44.10. WARMENHUIZEN, 1 April. 146000 kg rode kool 16.20—24.20, af. 8.00—15.30, 100 kg gele kool 36.50, afw. 26.00. OBDAM, 31 Mart, 17000 kg wit lof I 26—33, II 24—30, III 21—25, 25000 kg kroten A 6—6.30, B 4. 2500 kg peen B 38.80 1000 kg steekpeen 5.10. 1700 kg rode kool 15.80—16.10, 1000 kg uien 51, grove 48.70, stek 36.10. BLOKKER, 31 Maart, Winterjan 1526, gratiool 1217, provisiepeer 1622, gieser wildeman 2330. st. remies 1223, bellefleur 2130, bis- marek 2443, bramley seedling 3247, cox pomona 3651, paradijs appel 3246, goudreinette, 5269, jonathan 4987 pres. v. Eng. 5174, londen pippin 2449, zoete ermg. 3145, rode kool 923, knolbieten 5.306.20, andijvie 4849, spinazie 5062, sla 816, witlof 2233, ra dijs 7—9. ZWAAG, 31 Maart. Aardappelen 4.70—9.00, spinazie 38—59, uien 22— 48. prei 35—57, rode kool 1523, witlof 1834, radijs 410, rabarber 2853, andijvie 3648, sla 919, bloemkool 481.02, goudreinetten 3580, pres. v. Eng. 3679, zoete •erm gaard 35—39, jonathan 47—86, pres. v. Holl. 50—59, londen pippin 4051, jewton pippin, gieser wilde man 2028, winterjan 1428, west- landse louw 17—23 gratiool 15—18, st. remies 1824, prov. peer 1523. v

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7