Unie-conferentie te Djakarta geëindigd Kan West-Europa een onverhoopte aanval van de Sovjets tijdig stuiten Overheid bemoeit zich niet met ziekenhuiseconomie Min. van defensie hechten goedkeuring aan plannen der chefs-staven Unie-conferentie geslaagd Doorwerken" blijft de dagorder BEIDE PARTIJEN UITERMATE TEVREDEN Overgang personeel K.N.I.L. naar land- en luchtmacht Over Nieuw-Guinea wordt nader gesproken OOSTHUIZEN altijd lekker!! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN „Geweren achter de diplomatie Rusland de grootste landmacht ter wereld Afdoende tegenweer kost geld „Wacht am Rhein" een lilliputter Winkelsluitingswet binnenkort in de Kamer Conferentie Atlantisch Pact tl West-Duitsland uitgenodigd in Raad van Europa 7900 man kunnen worden verwacht Samenwerking van belang voor de wereld Nederlandse lening van 200 millioen H. Vader moet meer rost nemen U ver- Ie beste nd ooit icorael" rijgt U ■OtAO reft/tisse, UK Q2Z Het verschaft U ze kerheid, het aller fijnste te ontvangen, wat op dit gpbied in de vruchtbaarste pol ders van Holland wordt bereid. iE KONINGIN lij. „Maar ik wou je eens p, smijt je me dan de bus ider mijn broek?" Pietje »n zei toen bedachtzaam: Ben je erg sterk? Kan je ?stdriftig met zijn hoofd. „Ik heb zo juist nog een st. Die wou me beroven", teruit. „Wat!? Ge....ge- :s doen, hoor! Ik zal je er Maar doe me asjeblieft veel meer plezier. „Maak b wel geld, hoor! Ik koop nergens bezorgd over te oordde Pietje ferm. Doch n Verholen zocht zich een :wartiertje later reden ze Nieuw Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is *t nergens veilig(Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 3 April 1950 46e Jaargang No. 11830 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 22.90; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Hoe sterk is West-Europa en wat kan er gesteld worden tegen over de macht waarover, naar men aanneemt, de Sovjets be schikken? Eind 1948 kwam een Britse militaire expert tot de volgende conclusie: in Duitsland hebben de Engelsen slechts één pantserbrigade, in Groot-Brittannië zelf niet één. De Ame rikanen zijn in hun Duitse zóne even sterk en de Fransen kunnen tweemaal zoveel opbrengen. Dit was, nog geen twee jaar geleden, de totale sterkte van het Westen: niet meer dan vier eerste-klas divisies. En alleen reeds in hun bezettings zone van Duitsland beschikken de Russen over acht pantser divisies met krachtige tanks en over zes a acht gemotoriseerde divisies. Op zichzelf houden deze zestien Russische divisies reeds een formi dabele spits zijn, maar de totale sterkte van het rode leger is veel groter. Zelfs nu in vredestijd. Voor een goede verdediging van West- Europa zou het nodig zijn over on geveer veertig pantserdivisies te be schikken. Bovendien moet dan de luchtmacht eveneens drastisch wor den uitgebreid, want op dit terrein is de minderheid van de Westelijke geallieerden bijna even groot als te velde. Onder de titel: „Wapens om het Atlantisch Pact te steunen, een in gewikkeld probleem" schreef Han son Balduin in de New York Times van 27 Maart 1949 als volgt: „Rusland is de grootste land macht ter wereld. De opinie van militaire informatiebureaux is, dat West-Europa door het Rode Leger in een paar dagen of een paar weken bezet kan worden. De verhouding tussen de Russen en de Westelijke Geallieerden is dan van 10 tot 1. Een Franse lucht macht bestaat feitelijk niet en de R.A.F. heeft buiten de Britse eilanden slechs een beperkte ac tiviteitsmogelijkheid. Alleen op zee zijn de Geallieerden machti ger, maar schepen kunnen de velden van West-Europa niet be zetten". Afdoende tegenweer kost geld. Zo had in 1948 nog de gewezen Amerikaanse minister Kenneth Royall verklaard, dat het nodig geweest zou zijn 35 milliard dollar opzij te leggen om in Europa een leger op de beenen te houden, ge lijk aan het Russische. Nog beter was toen 't commentaar in Chur- chills beroemde speech van Boston: „als de Verenigde Staten de inti miderende macht van de atoombom niet hadden gehad, zou Europa reeds in Sovjethanden zijn". Is de situatie thans meer geruststellend? Volgens Amerikaanse en Britse informatiebronnen bestaan op het ogenblik de Westelijke pantserle- gers in Europa uit de Amerikaanse Constabulary (ongeveer 1% divisie) één Engelse divisie (nauwelijks een RUIMERE BEVOEGDHEDEN VAN GEMEENTEBESTUREN Naar het A.N.P. verneemt is bin nenkort de indiening bij de tweede kamer te verwachten van een nieuw ontwerp-winkelsluitingswet. 1 In de nieuwe wet zouden de gemeenten ruimere bevoegdheden worden gege. ven om van de bepalingen af te wijken in verband met plaatselijke belangen. pantserdivisie te noemen) en zeven infanteriedivisies, waaronder 5 Franse met oude pantseruitrusting. Om de Russen aan de Rijn tegen te houden in een verhouding van 3 tot 7 zou het voor de Westerse Ge allieerden nodig zijn om 5 keer zo veel pantserdivisies te hebben en de infanteriedivisies volkomen te la ten mechaniseren. Voor datzelfde doel moet de Westelijke luchtmacht bovendien zes maal zo groot wor den als zij bij het sluiten van het Noord-Atlantisch verdrag was. Bovenstaande cijfers werden ge publiceerd kort voor Generaal Omar Bradley's verklaringen over de Rode Luchtmacht: „De Russen be schikken over 15000 linie- en 10000 reserve-vliegtuigen. Twee derde van deze luchtvloot bestaat uit jagers en jacht-bombardeervliegtuigen, wier taak het is de opmarcherende Rode legers te ondersteunen". Last not least, volgende op het nieuws van Trumans aankondiging van de Russische atoombom, kwam het nieuws, dat de Russen werken aan een bommenwerper, die de broeder is van de Amerikaanse reus de P 36, de atoombommenwerper. Dit alles spreekt een maar al te duidelijke taal. Nu de Russen de atoombom hebben, moet de machts balans te velde in evenwicht ge bracht worden, maar, zoals gezien, is er te velde niets veranderd. La ten we het getal van 35 milliard van Royall vergelijken met het éne mil liard wat opzij gelegd is voor mili taire steun aan West-Europa. Een voornaam Amerikaans autoriteit over Europa's militaire noden, Mac Mahon gaf de volgende gedetail leerde mededeling, toen hij het Congres een militair budget van 15 milliard voorstelde: „Als de mi litaire macht van de Westerse Unie in staat moet zijn de Russische agressie tegen te houden, dan is het nodig minstens 80 eerste rangs di visies op Europese bodem te bewa penen tezamen met de hen onder steunende luchtmacht en luchtaf weer. De kosten van iedere divisie is 200 millioen dollar, de totale kos ten van het leger dus 16 milliard. De kosten van de jagers en jagers bommenwerpers ter ondersteuning van dit reusachtige leger wordt ge schat op minstens een verdere 4 milliard. Om deze divisies echter werkelijk op oorlogstoestand te brengen is het nodig een reserve te equiperen, zodat de totale onkosten van de Europese herbewapening practische een cijfer van 50 milliard zouden bereiken". Mac Mahon stel de voor dit enorme bedrag te ver delen over enige jaren. Al deze cijfers wijzen op één lo gische conclusie: De Verenigde Sta ten moeten hun bondgenoten nog van een veel grotere militaire uit rusting voorzien en wel zeer snel. Het is dwaasheid te vertrouwen dat de wereldcrisis wel langs diplo matieke weg opgelost zal worden. Als er geen geweren achter de di plomatie staan, kan ze slechts woorden uiten en vodjes papier te kenen. De allerjongste geschiedenis heeft ons immers geleerd dat agres sie woorden, noch internationale overeenkomsten vreest. Zaterdag werd in Den Haag de derde vergade ring van het Noord- Atlantisch Defensie Co mité begonnen onder voorzitterschap van de Amerikaanse minister van defensie, Louis A. Johnson. Tijdens de vergadering v. 1. n. r. minister Dupong en ko lonel Jacoby (Luxem burg), minister Schok king en generaal Kruis (Nederland). De ministers van defensie der landen, aangesloten bij het Atlan tisch Pact, vergaderden Zaterdag in de residentie in het gebouw van de generale staf. De U.S.A.-minister Johnson presideerde en rookte onverstoorbaar zijn pijp tijdens de besprekingen. Ook nu weer waren de militaire eerbewijzen bij de aankomst der gasten niet van de lucht. IJsland was niet vertegenwoordigd. Minister Schokking hield tijdens de conferentie een rede. Zondag zijn de meeste hoge gasten, w.o. minister Johnson en generaal Bradley, weer vertrokken. In zijn antwoord op het voor lopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp betref fende financiering van de zieken- huisbonw zegt de minister van sociale zaken o.m., dat het beleid, zoals dit in het verleden door de ziekenhuisbesturen werd gevoerd, richtsnoer zal zijn voor de beoor deling van de exploitatierekenin gen, waardoor dus voor subjec tieve beoordelingen niet gevreesd behoeft te worden. Het is de mening van de minis ter. dat hierdoor ook van een ver gaande overheidsbemoeiing ten aanzien van ziekenhuiscontróle geen sprake zal zijn. Wanneer de financieringsrege ling van kracht is geworden, be hoeft niet gevreesd te worden voor een ingewikkelde procedure, maar kan een snelle uitvoering van verschillende projecten wor den verwacht, aangezien de voor bereidende werkzaamheden voor het verlenen van garanties op het departement reeds nu zover als mogelijk is zijn uitgevoerd. Leningen voor de financiering der onrendabele bouw- en inven tariskosten, welke met rijksga rantie door de betrokkenen moe ten worden aangegaan, dienen afgesloten të worden tegen een rentegamma, dat door de minister van financiën is opgesteld met een jaarlijkse aflossing van 2l/s pet. en van het restant na uiter- De Pauselijke Internuntius te Bonn, Monseigneur Muench (links) werd door dr. Konrad Adenauer in audiëntie ontvangen. lijk 20 jaar zonder boetebeding bij vervroegde aflossing. Voor de plaatsing van deze le ningen' is toezegging ontvangen van de Ziekenfondsraad voor een bedrag van f 10.000.000. Overigens heeft de Herstelbank zich bereid verklaard, tegen een minimale kostenvergoeding te bemiddelen bij het plaatsen van leningen, mede voor de financiering van de rendabele kapitaalbehoeften, bij institutionele beleggers. Het is de bedoeling overheids- inrichtingen eveneens onder de regeling te doen vallen. Toespraak min. Schokking Om en in de kazerne waren straffe veiligheidsmaatregelen genomen. Op het podium in de zaal waren de vlaggen van de betrokken landen geplaatst. De ministers en hun mi litaire adviseurs zaten aan een U- vormige tafel. De persfotografen kregen tien minuten de tijd 't kleu rige tafereel van uniformen op de gevoelige plaat vast te leggen. Minister Johnson sprak de 130 af gevaardigden toe. Hij bracht o.m. dank aan de Nederlandse regering voor de ontvangst in Den Haag. Mi nister Sehokking antwoordde de president van de conferentie en dankte hem voor de vriendelijke woorden tot de Nederlandse rege ring gericht, terwijl hij zijn vreugde uitsprak over het feit, dat vele ge delegeerden in de tijden tussen de besprekingen door zich van de gang van zaken in Nederland op de hoog te hadden kunnen stellen. Hij me moreerde eveneens de krachtige steun, die Nederland had ontvangen, dank zij het Marshallplan. Na 't officiële gedeelte toog men aan het werk. Unaniem werd het plan goedgekeurd voor de collectie ve zelfverdediging, dat de chefs van staven Dinsdag j.l. hadden aanbevo len. Deze pannen hebben betrek king op het gehele gebied dat be hoort tot de landen van het pact. Aanwijzingen werden gegeven voor de gecoördineerde productie en de ministers erkenden het grote belang van een financiering, berekend op de uitvoering van het plan. Verdere inspanning nodig De ministers waren eensgezind van oordeel, dat een ononderbroken inspanning gewenst blijft. Zij gingen uiteen in de vaste overtuiging, dat de organisatie, die thans wordt op gebouwd, het de landen mogelijk maakt, hun defensie zowel op een economische als doeltreffende mi litaire basis te verzekeren. Spanje niet meer ter sprake gekomen Na voorlezing van het officiële communiqué gaf minister Johnson een verklaring aan de pers. Spanje was niet ter sprake gekomen. De berekening van de kosten van het plan zal nog enige maanden duren. Minister Schokking deelde mede, dat de volledige uitvoering van het aanvaardde verdedigingsplan, West- Europa tegen elke agressie zou kun nen beschermen. OPHEFFING RANTSOENERING GAS EN ELECTRICITEIT Naar de persdienst van het minis terie van Economische Zaken mededeelt zal binnenkort de op heffing van de nog steeds bestaande rantsoeneringsbepalingen ten aan zien van het gas- en electriciteits- verbruik officieel een feit worden.. Verwacht wordt, dat de kolen- aanvoer der electriciteits- en gas fabrieken een op een redelijk peil staande voorziening mogelijk zal maken. TOTALE MAANS VERDUISTERING Het komt niet dikwijls voor, dat onze goede nlaneet Aarde zich stelt tussen He lios en Vrouwe Luna. zodat een totale maansverduiste ring optreedt. Gisteravond kon men dit natuurver schijnsel op verschillende plaatsen in het land. waar de lucht helder was, bewon deren. STRAATSBURG, 2 Apr. (Reu ter). Het comité van de mi nisters van de Raad van Europa heeft officieel medegedeeld, dat West-Duitsland en het Saarge- bied voor vertegenwoordiging in de Raad van West-Europa zijn uitgenodigd. Adenauer heeft de uitnodiging, die volgens hem „niet gepaard ging met een vriendelijk gebaar" met de po litici besproken. Op de conferentie in Straats burg werd kennis genomen van de gezichtspunten van de O.E. E.C. met betrekking tot bepaalde economische aanbevelingen van de consultatieve vergadering Een Europese economische con ferentie achtte men nog niet nodig. De besprekingen zouden in een vriendschappelijke sfeer zijn verlopen. Vrijdag j.l. heeft het ministerie van oorlog in Den Haag de leger commandant in Indonesië in ken nis gesteld van de voorwaarden, waarop Europese militairen, die in vaste dienst zijn bij het Kon. Ned. Indonesische Leger, over kunnen gaan naar de Kon. Land macht en de Luchtstrijdkrachten. Deze vrijwillige overgang staat open voor officieren en onderoffi cieren van het K.N.X.L., die op hét tijdstip, waarop de K.N.I.L.- rechtspositie voor hen ten einde is, nog geen voor pensioen gel dende diensttijd van 25 jaar en 7 maanden in rekening kunnen brengen. Voor K.N.I.L.-militairen beneden dé rang van onderoffi cier is deze tijd gesteld op 23 jaar. Bovendien mogen de K.N.I.L.- DJAKARTA, 1 April (Aneta). De eerste ministerconferentie van de Nederlands-Indonesische Unie is hedenmiddag plechtig gesloten in het bijzijn van tal van autoriteiten. Aan beide zijden bleek men tevreden over de bereikte resultaten. Een oplossing voor Nw.-Guinea heelt men nog niet gevonden. Over de verstrekking van een Nederlandse lening van I 200 millioen aan Indonesië werd men het eens. Minister van Maarseveen hield aan het slot van de conferentie een rede, waarin hij de vlotte wijze van werken prees, nu was gebleken, dat in één week tijd de conferentie was afgelopen. Een aanvankelijke vrees, dat men het op menig punt niet eens zou zijn, was verdwenen en minister van Maarseveen voegde er aan toe, dat de geest van samenwerking binnen de Unie voor de wereld een voordeel zou zijn. Moh. Hatta sloot de conferentie met de verklaring, dat de posities waarin de overeenstemmingen ter R.T.C. waren bereikt, hemelsbreed verschillen met die op deze conferentie. Hij betreurde het dat t.a.v. Nw.-Guinea nog geen oplossing was bereikt. De conferentie heeft zich met een 15-tal punten bezig gehouden. Sommige dezer werden ter nadere bestudering en uitwerking naar een commissie verwezen, zoals die betreffende het Uniehof en de regeling der justitionele aangele genheden. Nieuw Guinea Het probleem Irian (Nw. Gui nea) heeft nog al enige voeten in de aarde gehad. Beide partijen waren het er over eens, dat op deze eerste conferentie nog niet een uiteindelijke oplossing kon worden gevonden. Ter voorberei ding van de verdere definitieve behandeling van dit vraagstuk op de tweede, of een speciaal daar voor te beleggen conferentie van ministers, werd besloten, een ge mengde commissie in het leven te roepen, waarin elk der deelge noten 3 leden zal benoemen. Deze commissie kan zowel in Neder land, Indonesië of Nieuw Guinea zitting houden. De commissie zal uiterlijk 1 Juli a.s. een rapport indienen bij beide regeringen. Dit rapport zal tevens ter kennis worden gebracht van de U.N.C.I. De ambtenaren van Indonesische nationaliteit zullen binnenkort naar Nieuw Guinea terugkeren. De Nederlandse dele gatie heeft verklaard, dat de R.I.S. een commissaris in Nieuw Guinea kan benoemen. Nederlandse lening Teneinde in het te verwachten betalingstekort van Indonesië met Nederland te voorzien is overeen stemming bereikt over de verle ning van een crediet van Neder land aan Indonesië; het crediet, dat voor het jaar 1950 is beschik baar gesteld, bedraagt f 200 mil lioen. Voor eep derde deel afdek king zal geschieden in voor Neder land acceptabele valuta. De lening heeft een looptijd van ll'/s jaar, rente 3'/s pet. Aflossing zal van 1953 af in termijnen ge beuren. Het z.g. HG-HI-crediet van f 80.000.000 is in de eerste lening geconsolideerd. Tegelijker tijd heeft men een nieuw beta- lingsaccoord aangegaan. Voor het komende halfjaar is in een export mogelijkheid van Nederland naar Indonesië voorzien ter waarde van f 126.000.000. De export omge keerd zal ongeveer f 175 millioen bedragen. Het weduwen- en wezenpen sioen zal in afwachting van nadere besprekingen in Nederlands cou rant worden uitbetaald door Indo nesië. Nederlandse ambtenaren Men kwam tot de conclusie tij dens de bespreking van het vraag stuk der Nederlandse ambtenaren, in dienst van de R.I.S., om een commissie te benoemen, waarin Nederlandse ambtenaren zitting krijgen. Deze commissie zal de naar voren gebrachte moeilijk heden nader bezien. De taak van de commissie is eveneens de rege ring te adviseren, omtrent de aan wijzing van categorieën en func ties, waarvan de Nederlandse ambtsbekleders reeds dadelijk of binnen afzienbare tijd in beginsel in het nieuwe staatsbestel over bodig zullen zijn en omtrent het tempo waarin de afvloeiing zal plaats hebben. De Nederlandse delegatie heeft nogmaals onder streept, dat alles gedaan zal wor den deze ambtenaren een passen de werkkring te verschaffen. Militaire missie Zoals wij in ons nummer van Zaterdag j.l. reeds berichtten wordt een militaire missie ge vormd, die ten hoogste uit 800 man zal bestaan. Deze missie draagt een voorlqpig karakter, want een definitieve regeling is in het uitzicht gesteld. Samenvattend kan gezegd wor den, dat de samenwerking een levende realiteit in de internatio nale samenleving kan vormen. Met betrekking tot Zuid-Oost- Azië is het streven van de beide deelgenoten in Unieverband ge richt op het scheppen van toe standen, waarin het welvaartspeil van de volkeren in deze oorden van de wereld zal stijgen Ministers vertrokken De ministers van Maarseveen en Lieftinck zijn Zondagmorgen per vliegtuig weer naar Neder land vertrokken. militairen niet ouder zijn dan 53 jaar. Om onbillijkheden tegenover de officieren en onderofficieren van de K.L. en L.S.K. te voor komen, zal een aantal militairen in rang moeten worden terugge zet. Deze terugzetting zal in elk geval niet verder gaan dan tot de naast lagere effectieve rang. De hoogste onderofficiersrangen in het K.N.I.L. zullen, voor zover de vredesorganisatie van K.L. en L.S.K. dit mogelijk maakt, zoveel mogelijk overgaan met behoud van rang. Hjln bezoldiging zal worden geregeld volgens een nog te ontwerpen schaal. Onderoffi cieren beneden de rang van onder luitenant gaan over in de rang en de anciënniteit in die rang. De fictieve anciënniteit wordt, be houdens enkele uitzonderingen, voor ieder afzonderlijk bepaald, door van 40 jaren af te trekken de tijd, welke nog moet verlopen om de leeftijd van 53 jaren te bereiken. De sergeanten van het K.N.I.L. zullen worden ingeschat volgens hun diensttijd als onderofficier. Van de korporaals en soldaten van het K.N.I.L. zal slechts een beperkt aantal in beroepsdienst naar de K.L. of L.S.K. kunnen overgaan. Staatsscretaris Fockema Andreae deelde voorts mede, dat nog niet vaststaat hoeveel militairen van het K.N.I.L. over zullen gaan naar de K.L. en L.S.K. Er kunnen er ten hoogste 7900 worden verwacht waarvan 700 officieren, 300 onder luitenants, 550 adjundanten-onder- officier, 1650 sergeanten-majoor, die vrijwel allen in rang gehandi- haafd kunnen worden, 2700 ser geanten en 2000 korporaals en manschappen. Er zijn maatregelen in voorbereiding om hun komst hier in Nederland, die niet voor Januari a.s. wordt verwacht, voor te bereiden. VATICAANSTAD, 1 Apr., Reuter. De Paus heeft heden, voor de derde maal binnen 24 uur, zijn lijf arts op bezoek gehad, nadat hij Vrij dagmorgen, bij de voorbereiding voor de mis, zich even had moeten terugtrekken om bij te komen van een lichte flauwte. Hedenmorgen zou de Paus wederom een openbare audiëntie verlenen aan 25.000 pel grims. De lijfarts, dokter Riccardo Galeazzilisi, verklaarde, dat er geen reden voor bezorgdheid was, doch dat de Paus meer rust moest nemen. DE OPSTAND OP LUZON MANILLA, 2 April (AFP). Als opperbevelhebber van de Philip- pijnse strijdkrachten heeft presi dent Quirino bevel gegeven het eiland Luzon onder militair ge^&g te plaatsen. Sedert het begin van het offen sief der rebellen op het eiland Lu- zon bedragen de verliezen van de regeringstroepen 44 doden en 33 gewonden, zo wordt officieel ge meld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1