Sociale en hygiënische nood in een land van sprookjesachtige schoonheid „Marine zonder vliegkampschip een garnalenvloot" als De nieuwe Bioscoopwet Gottwaldianen voor de zuivering rsverwachting lijst 2 BRAND textielfabriek arktberichten Reis door Suriname's oerwoud (II) Zijn gelukkigenatuurvolken werkelijk zo gelukkig - Vrijbuiterij achter de vallen De financiering van de Nederlandse vloot IS mm mi Minstens vier „niet geheel trouw aan de richtlijnen van Moskou" Mashallhutp zal uitkomst kunnen brengen Veel van ons materieel is al verouderd Duitse krijgsgevangenen in Europa Felle strijd om de kwestie van de na-keuring Naar wij vernemen: Maarschalk Smuts en Duitse generaal zijn vrienden MAANDAG 3 APRIL 1950 PAGINA 3 (Adv.) door het K.N.M.I. t® geldig van Maandagavond lagavond: VRIJ KOUD! de bewolking met enkele i optredende buien. Ma- vrij krachtige noord- wind. Vannacht plaat- chte nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde tem- als vandaag. DE VERKIEZINGEN VAN 26 APRIL t Centraal Stembureau te zijn de ingekomen lijsten verkiezing van de leden Provinciale Staten van Hand genummerd. Zes hadden gebruik gemaakt recht van voorkeur. De ing werd als volgt vast- 1. Partij van de Arbeid; Volkspartij; 3. C.RN.; 4. ;v. Partij; 5. V.V.D., 6. list. Unie; 7. Rev. Commu- i Partij (alleen voor de gen Amsterdam, Hoorn, n en Weesp); 8. Kath. Na- Partij; 9. Staatk. Geref. D. Geref. Politiek Verbond, rkiezingen hebben plaats ïsdag 26 April. IDE VAN DUIZENDEN GULDENS lagmiddag brak brand uit irsetten- en textielfabriek, 1 „Bosco" in de Hoog- e Berlicum (Noord-Bra- )e brand ]aegon in de bo- ieping, waarin genoemd edrijf gevestigd was. Di- -rd het benedenhuis ont- De brandweer uit Berli- m krachtdadig het blus- rk ter hand. De brand- ,t Den Bosch kwam ook en met vereende krachten strijd tegen de brandende assa voortgezet. Een flinke i textiel ging verloren, lak is onbekend. De schade de duizenden. 'PENING VAN DE .HEILIGE WEEK" 3, 2 Apr. (Reuter). an 50.000 pelgrims uit al- van de wereld en dui- bewoners van Rome vul- andaag de 350 basilieken een in Rome voor de heden ter gelegenheid opening van de Heilige Paus Pius XII, die Zich eidt voor de climax van ilia Jaar- met Pasen, ver niet in het openbaar, n Zijn particuliere ver- i. Te Vaticaanstad werd traditionele palmtak van lolking van Bordighera, Italiaanse Rivièra, aan- OUDE MOORD OPGEHELDERD? weken na de bevrijding, Juni 1945, werd uit het ran het Boerengat in Rot- het stoffelijk overschot i jonge vrouw opgehaald. was in een zak genaaid, nks een uitgebreid onder- ngesteld door de Rotter- politie, kon deze misdaad irden opgehelderd. dagen zijn politie-auto- van elders, in verband t misdrijf, overgegaan tot ;ie van enkele mensen, nd, die voor een geheel zaak was gearresteerd, ;chooTi schip" willen maken ten genoemd. S POLITIE-SERGEANT GEDOOD HEIM (Ruhrgebied), 1 (Reuter). In de nacht rijdag op Zaterdag ont- eèn twist tussen twee politie-beambten, die, n dienst, een café hadden te Uelenhorst en daar- •htten met een auto naar m te mogen meerijden, en soldaten. De Duit- aagden er in in een auto meegenomen, doch toen loste een van de soldaten verscheidene waardoor een der Duit- 'tie-beambten, vader van nderen, dodelijk werd ge- De autoriteiten stellen n Dek in. LDBEVING IN ITALIË RNO, 2 April (Reuter). olg van een aardbeving zijn gavond te Livomo dertig licht gewond. Verscheidene zijn ingestort. Ook in de Pisa, Luca en Pontevera te schokken waargenomen. Raid in Tokio O, 1 April (Reuter). Heden- vroeg heeft een politie man vijftienhonderd man een gedaan op de „onderwereld" kio. Ruim zeshonderd per- merden aangehouden, onder Japanse, openbare vijand r één, Haroe Foekoeda ge- HAAR, 3 April. Veemarkt, mette koeien 4501075; 371 e kalveren 35—55; 224 var- 301.66 per kg. SMBLIK, 1 April. 23000 kg 6—6.10; II 4.00- 5000 kg wit- —31, II 19—24 III 514; stek 80-5.90. -IHORN, 1 April. 4000 kg 38—38.10, III 32—32.20; IV 9.50; 5000 kg rode kool 8.10 15200 kg bieten I 6~-°-3Vi 27400 kg witlof I 2632; IX III 18-28. NUM.3 April. Bevelan- !0; 7500 kg. witlof I 2432; 27; III 17—22; stek 10—17; l6; spinazie 4246; andfl- -45; jonathan 5073; gieser m 27. Sinds Donderdag vertoeven H.M. Koningin Ju liana, Z.K.H. Prins Bernhard en de beide oudste prinsessen Beatrix en Irene met vacantie te Val d'lsère in Haute Savoie. Reeds gedurende de eerste dagen hebben de koninklijke vacantie gangers verscheidene ski-tochten in de prach tige omgeving van Val d'lsère gemaakt. Per z.g. „Train rouge" gaat de Koninklijke familie naar de ski-lift. (Van onze speciale verslaggever) De reis naar het- eerste dorpje Oema Kondre duurt enkele dagen. In de rivier, die aanvankelijk een rimpelloze vijver was, zijn nu vernauwingen en ondiepten gekomen, op plaatsen waar het water zijn weg moet zoeken over granietblokken en door smalle openingen. Dan is er al op verre afstand geruis. De Djoeka's zetten zich schrap en nemen de vaarboom ter hand, om de korjalen door die nauwe openingen te duwen. Naarmate het water meer wordt samengeperst wordt de strijd om de kracht van de stroom te overwinnen sterker. Er is nog nooit een moge lijkheid gevonden om het transport over deze grillige rivieren anders aan te pakken dan per korjaal. Eeuwen al worden op dezelfde wijze boomstammen uitgehold en daarna van binnen en van buiten geroosterd, om het hout op te rekken en de boot breder te maken. Een paar planken, in de lengte tegen de rand gespijkerd, beletten de golven naar binnen te komen en de korjaal is gereed. Een oplopende punt voor en achter doet hem op een Venetiaanse gondel gelijken, maar hij heeft heel wat zwaarder werk te verrichten. Volgeladen met zakken rijst, kof fers en trommels, een keukenuitzet en de nodige lantaarns en appa raten voor een wekenlange reis worden deze korjalen over de stroomversnellingen heengeduwd. Dagen lang vechten de Djoeka's, terwijl het zweet aan alle kanten van hun gespierde ruggen druipt- Op het meest critieke moment is er een heftig geschreeuw en ge joel, vermoedelijk een herinnering aan him heidense gebruiken, waar bij aan iedere waterval een geest werd toebedacht. Vrijbuiters De fotograaf Van der Pol heeft een prachtig boek over Suriname gepubliceerd. Toen het hier aan kwam uit Nederland, waar het is uitgegeven, waren de meeste Suri- namers verbaasd om de illustra ties. Men wist zelf niet hoe mooi dit land eigenlijk is. Het is een prima voorlichting door een Neder lander, maar toch ontbreekt er iets essentieels aan: de keerzijde van de medaille. Dit land is behalve een land van schoonheid, ook een bron van ellende op hygiënisch gebied, bijna overal waar mensen bijeen wonen. Men is er niet van af door te zeggen, dat het nu een maal een tropenland is, waar der gelijke toestanden gebruikelijk zijn Onze tijd met zijn enorme moge lijkheden op medisch gebied zou zidh daarvoor moeten schamen. De miserabele toestanden tieren van zelfsprekend het weligst in de plaatsen die- het slechtst te berei ken zijn. Wij begrijpen, vooral na '-en tocht per korjaal langs een van de grote rivieren, hoe moeilijk het is de sociale hygiëne tot deze verre gebieden te doen doordringen. Bovendien zijn de bosnegers en Indianen die hier wonen, volkomen vrijbuiters, die zich aan geen enkele wet van het land storen. Nog nooit heeft iemand door een volkstelling hun aantal juist kun nen vaststellen; nooit hebben zij een cent belasting betaald en ach ter de vallen kan iedere neger vrij jagen zonder zich van vuur wapen- of jachtwetten iets aan te trekken. Ga dergelijke mensen, die in een sociale en hygiënische nood verkeren, zonder dat zij het zelf veten, maar eens helpen. Zij zijn er vaak niet eens op gesteld en vordt een van hen in een zieken huis in de stad genezen van een van de tropische ziekten, waar mede meer dan driekwart van de bevolking behept is, dan is zo'n genezing meestal maar van korte duur. Veemarkt te Utrecht UTRECHT, 1 April. Op de veemarkt te Utrecht werden heden aangevoerd in totaal 5076 stuks vee. Runderen 1655, graskalveren 147, nuchtere kalveren 1511, scha pen 229, lammeren 100, varkens 68, biggen 889, geiten 45, zeugen 172. De prijzen varieerden voor: stie- 'en van 425650, kalfvaarzen 550 750, graskalveren 160275, nuch tere kalveren 3037, pinken 300 •TOO, melkkoeien 600880, kalf- 'voeien 600925, vaarskoeien 475- 660, schapen 65100, lammeren 50 65, magere varkens 6095, big- Pen 3555, geiten 2050. De han del was in rundvee en schapen re delijk, varkens en biggen matig, "dichtere kalveren stug. Tropische ziekten In een dorp waar wij aan kwamen, waren op een bevolking van nog geen zeventig man drie zieken, die in een dermate staat van ellende verkeerden, dat zij hoog-nodig in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Er was geen mens die eraan dacht zich daarmede te bemoeien. Als men de familie daarover aansprak, dan was het antwoord steeds, dat er geen geld was om de zieken te vervoeren. Men werkte dus met kruiden. Een jongen van zeven tien jaar, die aan zware anaemie leed en zichtbaar wegkwijnde, wachtte geduldig zijn lot af. Een totaal verkeerde en eenzijdige voe ding maakt deze mensen bijna allen zwak door gebrek aan vitaminen. Dé bosnegers eten nooit zuivel producten, omdat er achter de vallen geen vee kan leven. Groen ten kweken komt niet in hun hoofd op. Zij zijn blij wanneer zij hun maag kunnen vullen met cas save en rijst of mais, die volgens een volkomen roofbouw op z.g. „kostgrondjes" wordt geplant. Als de draagmieren of andere plagen het niet beletten, komt daar dus wat meelspijs af. De visvangst is niet overvloedig, zodat vrijwel iedere bosneger patiënt is. Des niettemin kunnen degenen die door de natuur gespaard worden, on gelooflijk zwaar werken. Het woord vermoeidheid komt in hun woor denboek niet voor en de grote in spanning die een tocht per koraal dagenlang in de brandende tropen zon van hen vraagt, betekent niets voor hun taaie lichamen. Een epi demie echter maait hen weg, kin deren zowel als volwassenen, want bijna allen dragen de kiemen van allerlei lichamelijk venijn in zich. Wanneer men de ergste vormen van lepra, filaria en vele andere tropische kwalen in hun volle om vang wil zien, dan moet men gaan naar de dorpen van deze zo genaamd gelukkig levende natuur volken, waar nooit een dokter komt en waar met veel moeite de laatste jaren een zendeling of mis sionaris met zijn verbandkist wel eens doordringt ,om er de ergste ziektegevallen te behandelen. 'rf.: j Suriname heeft een rijke voor raad aan hont. Dagelijks zakken grote vlotten de rivier af. PRAAG (K.N.P.) Minstens vier leden van de huidige regering in Tsjecho-Slowakije, onder wie ook president Gottwald, worden door het Krëmlin als „niet geheei trouw aan de richtlijnen" be schouwd. Zij, die de achtergrond van de Tsjecho-Slowaakse rege- ringspolitiek nauwkeurig kennen, zijn er van overtuigd, dat mensen als Nosek, de minister van binnen landse zaken, slechts in naam aan het hoofd van hun departementen staan, terwijl in werkelijkheid an deren, die door de Kominform zijn benoemd, aan de touwtjes trekken. Bjj binnenlandse zaken is dit Jin- drich Vesely. Deze zijn ofwel Tsje chen, die in Moskou zijn gevormd, zoals generaal Reicin, geplaatst bij hef ministerie voor Nationale Ver dediging, ofwel Sudeten-Duitsers, ofwel personen wier nationaliteit niet bekend is, zoals Artur Gerard Londen bij het ministerie van bui tenlandse zaken; tenslotte zijn er onder hen ook Russen, die in het geheel geen Tsjechisch spreken. Deze iaatsten zijn bijvoorbeeld werkzaam in het ministerie van buitenlandse handel en het minis terie van transport. Dat de Komin form een tijdlang mensen als Cle- mentis, Nosek, de minister van De fensie Svoboda en Gottwald tole reert. betekent niets anders dan dat de Kominform de schijn wil bewaren. Ongetwijfeld hebben de ze lieden zich verdienstelijk ge maakt bij de staatsgreep in 1948 en de tijd daarvóór, maar zij voldeden niet toen het er om ging van de democratie naar de dictatuur over te schakelen. Derhalve zijn de dos siers, die hun fouten, hun vergrij pen, hun ontrouw aan de politiek van Moskou en zelfs hun verraad bevatten, steeds dikker geworden en onvermijdelijk komt het ogenblik nader, waarop men de schijn, dat alles zo goed gaat, niet langer zal kunnen bewaren. Dan worden zij eenvoudig „ge zuiverd". Dikwijls komt de cata strophe, zodra de betrokken per soon een bepaalde door Moskou toegewezen taak volbracht heeft. Dit was bijvoorbeeld bij Clementis het geval, die de tweede man van het Kremlin in de Veiligheidsraad zou worden. Hij heeft zijn zetel niet kunnen behouden en „demis- sionneerde" later, zonder enige dank te ontvangen. De staatsgreep van Februari 1948 in Tsjecho-Slowakije heeft vele onbetekenende figuren op hoge posten gebracht. Een geweldig propaganda-apparaat was nodig om hen als bekwame mensen voor te stellen. Nu is het soms moeilijk hen te laten vervallen. Het duide lijkste beeld hiervan en tevens een probleem voor de communistische partij in Tsjecho-Slowakije is de minister van voorlichting en sport, Vaclav Kopecky. Deze is in Mos kou opgeleid en een der trouwste dienaren van de partij. Hij heeft zijn best gedaan om andere nullen omhoog te brengen en hij kon dit dank zij de onbeperkte geldmid delen, waarover hij kon beschik ken. Toch is hij een volkomen mis- (Van onze speciale verslaggever) CARAlBISCHE ZEE, Maart. Over de grote problemen van financiering en goede voorziening van materiaal en de samen werking, die daarbij van de Amerikanen zou kunnen worden ondervonden, hebben wij nog met enkele marine-autoriteiten gesproken. Tijdens de reis met de „Karei Doorman", die dage lijks alleen aan ruwe olie voor zijn voortstuwing reeds een mini mum van f 7000.verslindt, is meermalen de vraag gerezen of dit schip voor Nederland niet een veel te duur object is. Schout bij nacht van Willige heeft ons als zijn standpunt ken baar gemaakt, dat hoe dan ook, een vloot die zich ten doel stelt op de oceanen te opereren, zonder vliegkampschip eenvoudig niet meer in tel is. Een marine zonder vliegkampschip staat gelijk met een garnalenvloot, was het oordeel van de schout bij nacht. Het gevaar van onderzeeboten kan nl. zonder een derge lijk wapen nooit worden bestreden. De vraag nu, of Nederland met de „Karei Doorman", die naast de Amerikaanse vliegkampschepen reeds ernstige tekenen van ver oudering vertoont, wel voldoende is uitgerust, wilde de schout bij nacht van twee standpunten be kijken. Als zee-officier was zijn mening, dat wij er een tweede schip van moderne allure bij moe ten hebben. Maar als practisch organisator was zijn standpunt anders. Hij gebruikte daarbij de volgende vergelijking. Iemand, die zich wil gaan oefenen in het zwaar-gewicht-heffen moet niet als maar oefeningen gaan maken waardoor in minimum van tijd zijn spieren krachtig worden. Hij zou daar een hartkwaal bij op lopen en zijn sterke armen zou den hem niet baten, integendeel. Zo zou men ook voor een tweede vliegkampschip in Nederland eerst geleidelijk de bemanning moeten trainen en een voldoende aantal marinemensen bij elkaar brengen, zodat men geregeld met een van beide carriers kan varen en er steeds een groep aanwezig is, die het werk kan overnemen. Thans is de situatie zo, dat zowel schip als bemanning af en toe op nonactief moeten gaan. Dit is ech ter op het ogenblik gezonder dan dat bij onze marine alle krachten mensen zowel als financiën zouden worden opgezogen door de carriers. Over de toestand van het mate riaal, dat wij aan boord hebben, was een van de officieren, die op OLDENBURG (KNP). Sedert November 1949 zijn in de Sovjet- Unie ruim 40.000 Duitse krijgsge vangenen van de terugzending naar Duitsland uitgesloten en door mid del van collectieve procedures tot gevangenisstraffen van vele jaren veroordeeld. Deze mededeling deed de Protestantse geestelijke ds. Clop- penburg, die lid is van het door de Wereldraad der Kerken te Genève gestichte internationale bureau voor vluchtelingenzorg. In de West- Europese landen vertoeven volgens de cijfers van ds. Cloppenburg nog de volgende aantallen Duitse ge vangenen: België 25 veroordeelden en 55 in preventieve hechtenis; in Denemarken 38 veroordeelden en 17 preventief; in Frankrijk 264 veroor deelden en 600 preventief; in Grie kenland 2 veroordeelden en 4 pre ventief; in Nederland 37 veroor deelden en 138 preventief; in Italië 2 veroordeelden en 13 preventief; in Luxemburg 5 veroordeelden en 18 preventief... in Noorwegen tenslot te verblijven nog 57 veroordeelden. In Albanië worden nog 220 Duit se gevangenen vastgehouden; Bul garije heeft nog 200 Duitse krijgs gevangenen en geïnterneerden; Joe goslavië heeft er 1348, waarvan 372 veroordeelden en 976 in preventieve hechtenis. Voor Polen ca. 2000 Duitse krijgsgevangenen en 8000 geïnterneerden, alsmede in, Tsjeeho- slowakijë ruim 10.000 geïnterneer den. Het Uitvoerend Comité van de Wereldraad der Kerken wil volgens de verklaring van ds. Cloppenburg een organisatie in het leven roepen, die zal moeten nagaan, op welke wijze de nog steeds hangende pro cedures tegen Duitse krijgsgevan genen in de landen van Oost- en West-Europa zo spoedig mogelijk tot een einde kunnen worden ge bracht. Bovendien overweegt deze instelling de stappen, die in het be lang der rechtvaardigheid en men selijkheid dienen te worden onder nomen, teneinde sommige vonnissen te doen herzien. lukking geworden toen het eenmaal ging om bekwaamheid en intelli gentie, om ervaring en energie. Ook het vernuft van zijn raadge ver, de Rus Lozowsky, kon Ko pecky niet helpen, daar de Russi sche mentaliteit volkomen vreemd is aan de Tsjechen en Slowaken. Zijn eigen landgenoten, die hem bijstaan, maken echter even grote fouten als hun chef. In 't afgelopen weekend had Kopecky wel een zeer pijnlijk onderhoud met dr. Vil- lém Benda, die uit Londen met een lege kooi was teruggekeerd, waar uit de vogel weggevlogen was. Dr. Benda had namelijk de wereldkam pioene schaatsenrijden, Aja Vrza- nova, naar Londen begeleid, waar zij echter de wijk nam en niet meer naar Tsjecho-Slowakije terug keerde. De vertegenwoordiger van Ko pecky in de propaganda-afdeling van het secretariaat der Commu nistische Partij, Lenk, verwacht reeds als dwangarbeider graafwerk in de Uraniummijnen van Joa- chimsthal. de Roosevelt had rondgekeken, niet erg te spreken. De Amerika nen werken met radarapparaten, die van 1945 dateren en zij vinden dat die al lang verouderd zijn. Binnenkort komen er dan ook nieuwe. Intussen zijn op de Karei Doorman toestellen van 1942 heel gebruikelijk. Aanhoudend zijn er dan ook mankementen, die het werk ernstig belemmeren. Wij zijn dus inderdaad verre van modern uitgerust. Inmiddels zal de Marine ook van de militaire Marshall-hulp gaan profiteren. Binnenkort wor den juist de eerste zes Ameri kaanse schepen, die wij van de Amerikanen hebben overgeno men, naar ons land gevaren. Wan neer minister Lieftinck nu niet, zoals hij met enkele objecten uit de oorlogsbuit heeft gedaan, deze schepen voor millioenen dollars op de begroting brengt en ze dan door de Marine laat betalen, kan er op die manier nog wat bereikt worden, was het oordeel van een van de hoogste marine-autoritei- ten, die wij daarover aanspraken. De gedachte aan een krachtige onderlinge militaire hulp en sa menwerking, die reeds in de Wes tern Union en thans ook in het Atlantisch Pact vastere vormen heeft aangenomen, zal zodoende verwezenlijkt worden. Een punt van belang is daarbij de moge lijkheid, dat Nederlandse marine mannen, wanneer dit nodig is, op de Engelse vloot kunnen gaan oefenen. Daardoor zou veel ma teriaal, dat voor oefeningen moet worden gekocht, aangewend en dus weer gerepareerd en afge schreven, bespaard kunnen wor den. Dit plan, dat tien jaar ge leden nog voor onmogelijk zou worden gehouden, staat thans op het punt, verwezenlijkt te worden. Men ziet, dat ook marinekringen de federalistische gedachte sterk is doorgedrongen en dat men de samenwerking der Europese en andere landen daar als een red middel ziet in de moeilijkheden die ontstaan, nu de eisen van dit defensiewerk door een klein land nauwelijks meer gedragen kun nen worden. (Nadruk verboden.) Er zal binnenkort een begin worden gemaakt met het in omloop brengen van nikkelen en bronzen munten, waarop de beeltenis van Koningin Juliana is aangebracht. De foto toont hoe de keerzijde van de nieuwe munten wordt. (Van onze parlementaire redacteur) HET WAREN in Nederland de gemeentebesturen, die zich het eerst tegen de gevaren van de film teweer stelden. Tien jaar lang deed de wetgever in dit op zicht niets. Waren er tussen '18 en '28 geen plaatselijke commis sies geweest, belast met de film keuring, die hele periode zou maar rijp en groen zijn gedraaid. Het is wenselijk om dit bjj een beschouwing over de nieuwe Film- en Bioscoopwet voorop te stellen. Dat aan een dergelijke keuring nadelen kleefden, laat zich verstaan. De film was nog een probleem, de aan te nemen houding onzeker en er was wei nig of geen voorlichting van des kundige instanties. De uitspraken van de commissies liepen dan ook nogal uiteen en ook over de leef tijdsgrens voor bioscoopbezoek werd verschillend gedacht. Toen op 1 Maart 1928 de Bioscoopwet in werking trad, voerde deze een algemene keuring van Rijkswege in. Gevolg hiervan was, dat vele gemeenten, die tot dan toe slechts zelfstandig hadden gekeurd, om dat men toch niet alles toe kon laten, de eigen werkzaamheid staakten, ofschoon de wetgever de bevoegdheid gaf om in de ge meentelijke verordeningen een nakeuring voor te schrijven. Dat de wetgever deze mogelijk heid open hield is zeker van be lang. Het was de erkenning, dat de gemeente op dit terrein een eigen taak hield, ondanks de be zwaren die hieraan konden kle ven. Had deze erkenning grond? Naar onze mening zeer zeker. Mensen, die nooit anders dan in een grote stad hebben gewoond, valt het wellicht moeilijk te ge loven, dat er in dit land grote en kleine levensgemeenschappen zijn die van heel andere normen uit gaan dan zij. Toch is dat zo en daarom was het juist, dat de Bioscoopwet deze gemeenschap pen de gelegenheid bleef bieden om de eigen normen ook ten aan zien van de film te hanteren. De meerderheid van de commissie- Sassen, die de opdracht had om de regering te adviseren over dé wijzigingen, die haars inziens in de Bioscoopwet zouden moeten worden aangebracht, kwam in haar rapport in meerderheid tot de conclusie, dat de nakeuring diende te verdwijnen. Een min derheid, twee katholieken en een protestant, verklaarde zich voor handhaving. Uit het onlangs in gediende ontwerp blijkt, dat de ministers Teulings en Wijers het advies van de minderheid heb ben gevolgd. In het nieuwe ont werp. is de nakeuring zelfs nog duidelijker omschreven. Werd de mogelijkheid van nakeuring tot dan toe slechts gesuggereerd, nu wordt met zoveel woorden ge zegd, „dat de gemeente bij ver ordening kan voorschrijven dat in de gemeente geen films mogen worden vertoond, dan indien en voor zover zij door het door de Raad daartoe aangewezen or gaan of lichaam, als niet in strijd met de goede zeden of de open bare orde voor vertoning in de gemeente zijn toegelaten". De woorden „voor zover" verruimen de gemeentelijke bevoegdheid nog aanmerkelijk. Er kan thans ook worden voorgeschreven, dat be paalde passages moeten worden gecoupeerd. Het is tegen het behoud van deze gemeentelijke nakeuring dat nu de scherpste pijlen worden af geschoten. De Volksvertegen woordiging wordt bezworen om hiermede toch niet accoord te gaan. Een formeel argument is, dat de gemeentelijke bevoegdheid in feite toch al niet meer zou be staan, omdat de zestig katholieke gemeenten, die totnutoe van hun recht gebruik maakten, de na keuring opdroegen aan de K.F.C. Maar wat is daar tegen, zo zou men willen vragen. Op deze ma nier werden de mogelijke nadelen van nakeuring tot een minimum teruggebracht. Wel een eigen norm, maar dan zo breed moge lijk gehanteerd. En sinds wanneer mogen geen zestig gemeenten met een particuliere vereniging één gemeenschappelijk doel beharti gen? Onlangs is een wetsontwerp de Tweede Kamer gepasseerd, dat een dergelijke samenwerking juist wil bevorderen en het werd ge prezen als zo geheel passend in het kader van de gemeentelijke autonomie! Maar dan de mogelijkheid van coupures. De filmimporteur zou gedwongen worden om zijn films zo te kiezen en te „verminken", dat zij ook de nakeuring kunnen overleven. Inderdaad, maar dat achten wij zeker geen nadeel. Als de kassa wel een graadmeter voor de importeur mag zijn, waarom dan ook niet de nakeuring, die op de levensbeschouwing van het katholieke volksdeel steunt? De geschapen mogelijkheid zou eerst werkelijk aanvechtbaar worden' wanneer de ene gemeente er dit en de ander dat uit zou willen halen. Dit gevaar suggereert men nu wel, maar het is niet reëel. De katholieke gemeenten werken reeds samen, zij zouden vanzelf sprekend ook één lijn trekken ten aanzien van wenselijk geachte coup.ures. Of ook protestantse ge meenten de mógelijkheid van na keuring willen gaan benutten zal nog nader moeten blijken. Maar in dat geval laat het zich zeer goed denken, dat er op dit terrein samenwerking komt tussen pro testanten en katholieken. Wij zou den dat een groot goed achten. is op 75-jarige leeftijd te Den Haag F. W. Baron Tnyll van Seroos- kerken overleden- is de nienwe Spaanse gezant in ons land, Roca de Togores, Hertog van San Carlos, in de residentie aangekomen™» is het Engelse sa. „Malakand", dat aan de grond raakte bfj Wals oorden, weer vlot gekomen heeft de minister van sociale za ken een subsidie verleend van f 32.000 tot f 48.000 voor het werk van de nationale commissie tot wering van alcoholisme»™ zijn bij graafwerkzaamheden ten behoeve van het nieuwe gebouw voor het loodswezen in Vlissingen ongeveer 250 kostbare tegels uit de zestiende eeuw te voorschijn gekomen heeft de minister-president, dr. Drees, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Arbei derspers, mr. Pieter Jelles Troel stra herdacht...». zijn in de parken van het land goed Huize Doorn 16.000 bollen van tulpen, narcissen en hyacin then door de Nederlandse Sier teeltcentrale uitgezet. Van 8 April af zal het publiek de bollenpraeht kunnen bewonderen werd gistermorgen aan Mgr. van Rijt, in verband met zijn tach tigste verjaardag, de zilveren ere penning van de provincie Limburg overhandigd. Een der weinige overlevende ge neraals uit het vroegere keizerlijke Duitsland, Paul von Lettow-Vor- beck, vierde deze week zijn tach tigste verjaardag. Vóór de eerste wereldoorlog was hij commandant van de Duitse troepen in de toen malige Duitse kolonie Duits-Oost- Afrika, die onder de naam Tan- ganjika-Territorium nu Brits man- daatsgebied is. Jan Smuts, die als legeraanvoerder tegen de Engelsen tijdens de Boeren-oorlogen grote faam had verworven, slaagde on danks alle inspanningen en een ja renlang beleg er niet in, ook het door generaal Von Lettow-Vor- beck hardnekkig verdedigde Oost- Afrika te overmeesteren. Dit was te opmerkelijker, omdat de Duitse generaal gedurende de jaren van 1914 tot 1918 geen enkele noemens waardige versterking meer uit Duitsland kon ontvangen. Bekend is het avontuur van een groot Zep pelin-luchtschip, dat in 1917 rijk met nieuwe voorraden, levensmid delen, wapenen en artsenijen bela den van Duitsland koers had gezet naar Oost-Afrika, maar door ver keerde berichten misleid boven de Soedan, reeds dicht bij zijn doel, de steven wendde en onverrichter- zake weer naar huis terugvloog. Het was voor die tijd een enorme prestatie. Na het einde van de eerste we reldoorlog keerde von Lettow- Vorbeck naar Duitsland terug en stelde zich hier aan het hoofd van een „vrijkorps", waarmede hij de communistische onlusten in Ham burg Van het jaar 1920 wist te be dwingen. Sindsdien leefde hij te ruggetrokken in de Vrije Hanze stad. Grote bekendheid verwierf hij nog eens door zijn Amerikaan se herinneringen, die hij onder de titel „Heia Safari" publiceerde. Op zijn tachtigste verjaardag ontving hij nu een in zeer hartelijke be woordingen gestelde felicitatie van zijn oude tegenstander Jan Smuts, oud-ministerpresident der Unie van Zuid-Afrika en veldmaarschalk van het Britse rük. Bovendien zond Smuts, die tot dezelfde jaar gang behoort als de Duitse gene raal, zijn vroegere vijand een voor al in het tegenwoordige Duitsland niet te versmaden cadeau, om. een kostelijke Afrikaanse ham. Generaal von Lettow-Vorbeck vertelde, dat tussen hem en de Zuid-Afrikaanse veldmaarschalk na de beëindiging van hun taaie strijd een op wederzijdse waardering be rustende vriendschap is ontstaan. Opsporing verzocht! De hoofdinspecteur van politie te Beverwijk verzoekt namens de ouders opsporing en terugbrenging van de 10-jarige Roelof Kalter uit Beverwijk, Munnikenweide 34, die op Vrijdag jl. uit de school niet thuis is teruggekeerd. Zijn signale ment is 1.40 m. lang, blond haar, bleek uiterlijk, te schatten leeftijd 8 jaar. Hij draagt een bruine wind jack, een zwart gestreepte korte broek, grijze kniekousen, hoge zwarte schoenen en een gestreept overhemd met korte mouwen. De grootste helicopter ter wereld, de HX-17 van Howard Hughes, heeft te Culver City (Califomië) voor de eerste maal een proefvlucht gemaakt. Deze helicopter, de „vliegende kraan" genaamd, heeft twee turbine straalmotoren, en kan een kleine tank in vlucht meevoeren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3