MEIJER - ALKMAAR Veli r Gem. Avondschool voor lager nijverheidsonderwijs Kamerlid Hooy sprak over actuele politieke problemen Sijperda ALKMAAR EN OMSTREKEN Vraagt G.B. BEHANGSELS PASSIE-AVOND Katholieke Jongeren v_. J RUILVERKAVELINGSPLAN in Ringpolder Terugkerende militairen BRANDSTOFFEN Een unieke kunstverzameling voor jaarsjaponnen en mantels Kleding naar Maai Ree nc Prijzen I hoog JACINA 2 N. jjKMAAK Cursus 1949—1950. diplomeerd werden de volgende erlingen: Afdeling A: N. W. Barhorst, A. C. van Essenveld, C. G. de Groot, C. M. van Hoek P. N. Hoogewerf, C. J. Klaver, J. C. Klercq, J. Kooij, H. Kossen, H. Kuiper, F. Kunst, J.J- Langedijk, N. van Langen, N. Licht, J. J. Mak Th. Smit, J. N. Spaans, T M. Stadegaard, C. Tesselaar, J. Venneker, C. J. Mak. Afdeling B: J. H. Altena, P. C. Asjes. G. Bulteel Th. A. Buwalda, J. J. Erkamp, P. de Jong, A. Neute boom, A. P. de Munk, C. Pouwer, A. van Riesen, G. F. Tesselaar. F. Bellekom, J. Th. Busker P. Goodijk, P. J Kunst. J. van Li'enen, Q. de Winter, N. Visser. K. Blauw, P. C. Barhorst, J. Hoeben H. F. de Jong, M. Stam, C. W. van Straten, J. van Westen, C. Brouwer. Niet gediplo meerd werden 2 leerlingen. Afdeling C: J. M. van Baar, B. J. Geels, A. Hoed, J. D. Jonker, A. A. E. Min C. Molenaar, A. Prins, W. N van Roode, H. J. M. Wildenburg, K. Zoethout. Niet gedipl. werd 1 leerling. Voortgezette klassen: Afdeling A: P. Th. Venneker. Niet gediplomeerd werd 1 leerling. Bevorderingen Van de le naar de 2e klasse wer den bevorderd: Afdeling A: W. v. d. Berg, A. Bij- post, T. Jansen, C. W. J. Middelaar, H. S. Smit, C. P. Tuinman. Niet be vorderd werden 4 leerlingen. Afdeling B: Th. Baltus, P. Breg, S T. Gootjes J. J. Mol, J. Peper kamp, M. Scótarczak, F. P. Struijf, C. Rozendaal. J. Hofland, H. T. Vos kuil G. Folkers H. Wittebrood. Niet' bevorderd werden 2 leerlingen. Afdeling C: H. de Boer, C. Groef- sema, C. Huipen, W. Riesebosch, A. M Schagen D. Smit, H. Ardts. Afdeling D: J. v. d. Berg, P. Kes- selaar P W. Krom, P. A. Molenaar, J Quant D. Slot, A. T. Smit, J. A. Tromp, G. H. P. v. d. Westen. Niet bevorderd werden drie leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasje wer den bevorderd: Afdeling A: M. M. Bakkum, W. N, Boersen, J. J. de Koekkoek. G. v. d. Kuijt, B. A. Plekenpol. J. Vreeken, L. Verhulst. Niet bevorderd werden twee leer lingen. T Afdeling B: J. Bakker C. M. J. Huisman, J. M. v. Liempt, PH. Lenaerts, M. J. M. Vermolen, B. A. R. de Vries, S. P. Boersen, C. J. Borst J. Bos;J. Feijen W. J. Jonker, J Tli J. Koopman, P. G. Liefting, P. J. Laan C. A. Onderwater, H. Tromp, P. Zwagerman, M. Dorré, G. M Booij J. G. P. M. Deen, J. v. Ewijck, R. Gisolf, E. Jongmans, S- Jonkers, H. Krijgsman, G. Mantel. S. Oudejans. Niet bevorderd werden vier leerl Afdeling C: A. Bos, IJ. den Har- tigh, L. J. J. Jak, D. Meurs. J. N. Velzeboer, B. M. Winder, K. den Hartigh. Van de 3e naar de 4e klasse wer den bevorderd: Afdeling A: K. Dekker, P. C Kraakman J. Potma, J. Schotsman J. Valkering. Niet bevorderd werd 1 leerling. Afdeling B: J. Amne, A. J. Corne- lissen M. Groefsema, J. J. Tromp, J. M. de Waard, A. Wester. A. v. d. Geest, E. Kramer, H. A. de Boer, C. Verschoor, P. P. J- Beentjes, J. Ja ger, J. C. Olthof, C. P. Ruiter, P. Se- venhuijsen, J. H. Veen, J. Tromp, J. J Wildeman, A. Ruiter, J. G. Sjoers. H. v. Dijk, S. Kuis. Afdeling C: J. P. Bloedjes, C. L. Smak, C. P. Kos. Van de 4e naar de 5e klasse wer den bevorderd: Afdeling A: H. F. Beers, J. Boer man, H. v. Houten, H. Juckers, J. P. Kager, S. Kor ver, V. L. Kroon, W. F. Kuiters, J. de Moei, A. Molenaar, J. C. Oldenburg, J. Poel, C. P. Schouten, C. P. Smit, G. Zwart, Th. Kaandorp, Van Saaze, P. C. Koger. Afdeling B: D. J. Bobeldijk J. Broers, W. L. Brouwer, C. Lengers, J. P. L. Maars, W. v. Stralen, C. Dekker, J. C. Nat, F. K. Zeeman, C. P. Zijp, W. Prins, C. Sloot. M. G. Beemsterboer, P. v. Dam, P. Kaay, P. J. Sijm, C. Burger, W. J. Ha- biecht, L. Huijgen, J. J. Kleimeer, J. J. Stam. Afdeling C: J. de Boer, J. Dinger- dis, J. Kaandorp, S. P. Kaandorp, C. v. Meene, T. Meiten J. Rol, C. Ro ze, A. Tamis, C. Wassenaar, Th Boots, N. C. Schouten. uw behanger (Advertentie) UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER J. J. van der L. uit Medemblik werd door de Alkmaarse Arron dissementsrechtbank veroordeeld tot een geldboete van f 100.of 20 dagen totaal en de ontheffing uit het recht om een motorvoer tuig te besturen voor een jaar omdat hij in staat van dronken schap met een auto had gereden en daardoor een aanrijding had veroorzaakt, waarbij een ander lichamelijk letsel bekwam. De Alkmaarder J. L. werd van het hem ten laste gelegde vrijge sproken. De Hagenaar S. H., beschuldigd van diefstal, werd veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proef tijd. P. H. uit Westwoud werd ver oordeeld tot zeven dagen hechte nis en de ontzetting uit het recht een motorvoertuig te besturen voor de tijd van een half jaar. T. T. uit Leeuwarden werd we gens het schuldig zijn aan het toe brengen van lichamelijk letsel bij een aanrijding veroordeeld tot het betalen van een boete van f 250. of 60 dagen. Niet bevorderd werden twee leer lingen. Voortgezette klassen. Van de le naar de 2e klasse werd bevorderd: Afdeling A: F. M. Lugtig, TYPOGRAFENCUKSUS Van deze afdeling kunnen nog geen leerlingen gediplomeerd wor den in verband met het nog te hou den practische examen. Overgang van de le naar de 2e klasse; Afdeling Zetten: G. Hage- man S. v. Hattum, A. H. Hoekzema, J. Leek, J. Oldenburger, C. N. Roze- meijer, A. J. Schneiders, H. C. N Schotten, M. Zijp. K. v. Tongeren, H. M. v. Egmond', W. Mienes. Niet bevorderd werden drie leer lingen. Afdeling Drukken. J. v. Heusden, Th. Numeijer, N. v. d. Pol, C. J. Slootmaker, C. Westen, A. J. de Weger, B. F. J. Louman, T. Visser. Van de 2e naar de 3e klasse wer den bevorderd. Afdeling Zetten; J. Bakker, J. M Bakkum, F. S. S. J. Beekman, J. M. v. d. Berg W. Betsema, S. de Boer, J. v. Hoorn, M. J. Klaassen, W. Nieuwenhuizen, J. H. L. F. den Ot ter, N. Slijkerman, A. Vader, H. Wiersma, C. Wit, J. Huiberts, K. Kindt D. v. Eekeren. Niet bevorderd werden twee leer lingen. Afdeling Drukken: N. Bakker, C. Duineveld, B. Ekkel, P. Grondsma, E. C. Kouw, W. Kranghand. B. Kui per, J. N. Lenior, D. F. de Boer, A. Oldersma. Van de 3e naar de 4e klasse wer den bevorderd: Afdeling Zetten: C. Berkhout, Th. Bok. A. P. Bongers, P. Bruul, C. v. Cronenburg, J. Eenkhoorn, A. J. J. van Hurck, K. de Jonge. J. Loos, D. J. Mienes. C. v. d. Pol, H. Schreuder, C. Steenman, H. S. de Vries, R. E. Wanders, N. Wiersma. Niet bevorderd werd 1 leerling. Afdeling Drukken: A. J. Bezem, H. C. te Bück, J. Dijkstra, J. H. Kaag, C. Metters, S. Rijser. ALKMAAR In Hotel Victory hielden de gezamenlijke Alkmaar- se jeugdorganisaties, de KAJ, de LTJ, de J.G. en de KJMV gisteren hun passie-avond. In deze gezamenlijke herdenking van Christus' lijden in de Goede Week bleek de eenheid in verschei denhed, die toch het kenmerk moet zijn van de Katholieke jongeren, die eens de dragers zullen zijn van het Katholieke geloofsleven en de uit dragers van de Katholieke cultuur. De samenstelling van het passie programma, dat de gezamenlijke jeugdorganisaties op deze avond ten tonele brachten, gaf blijk van een goede smaak. In zang en declamatie werd de herinnering aan de gebeur tenissen van de lijdensweek levendig gehouden. De avond droeg een me ditatief karakter, zoals men dat van een passie-avond mocht verwachten. In het programma had ook het pasiespel „De rode handen" van Ben Heuer een plaats gevonden. Dit korte spel verhaalt hoe de soldaten Pontius Clachus, Titus en Claudius het lot'werpen over het kleed van Christus en hoe zij daarna, getrof fen door de genade die de Godde lijke Gekruisigde ook voor hen ver diende. zich tot Hem bekeren. De Katholieke jongeren van Alk maar hebben met een ernstig, wel gekozen en goed verzorgd program ma, een passie-avond gebracht, die volledig aan zijn hoge doel heeft beantwoord. Het was niet het minst de zeer grote belangstelling die er voor deze passieviering bestond, die getuigde van de goede geest en de ideële harmonie onder de Alkmaarse Ka tholieke jongeren, die alleen maar verheugend mogen heten. Concert in de gevangenis ALKMAAR. Tweede Paas dag zal 't mannenkoor „Orpheus" onder directie van zijn dirigent, Joep Schreurs een concert geven in de strafgevangenis alhier. Ophalen huisvuil ALKMAAR. In verband met de Goede Vrijdag wordt op 7 April a.s. geen vuilnis opgehaald. Voor dat gedeelte van de Vrij dagse wijk, nl. het Ripping- en Emmastraatkwartier met omgeving, waar de nieuwe uniforme vuilnis emmers zijn uitgereikt, zal in plaats van op Vrijdag 7 April de vuilnis op Donderdag 6 April worden opge haald. De bewoners van die wijk worden verzocht de uniforme emmers dus Donderdag 6 April a.s. op de nor male tijd buiten te zetten. Alkmaarse Schaakclub V.V.V. ALKMAAR Voor de onderlinge competitie werden de volgende wed strijden gespeeld in de eerste groep: A. Vis—P. Deugd 0—1 A. BeemsterboerP. Hoekstra 0—1 P. SeewaldC. Meijer 01 C. MeijerD. Appel Sr. 01 P. DeugdW. Kwak 01 E. J. KayzerB. J. Wit Luis V2V2 In. de damesgroepen wordt ook met veel animo aan de wedstrijden deelgenomen. Mej. C. Bouman is no. 1 geworden met 6 gewonnen partijen, op de voet gevolgd door mevr. Dagelet met 5 punten. Van de indeling voor de promo tiewedstrijden voor de KNSB is nog niets bekend. In ieder geval pro moveert VVV I naar de overgangs klasse. Politievoetbal ALKMAAR. Het Alkmaarse gemeentepolitie-elftal speelde gis termiddag een vriendschappelijke wedstrijd tegen het elftal van de Rijkspolitie, dat kampioen werd van de 3de klas. In de eerste helft waren de Rijkspolitiemannen in de meerderheid, hetgeen zij pok in een doelpunt wisten uit te drukken. Na de rust was Alkmaar er beter in en toen ongeveer tien minuten voor het eind Alkmaar een strafschop had te nemen, wist Haverlag de bal in te koppen, waarmee de eer voor de gastheren gered was. De goal van de Rijks politie was gezet door de midvoor Termaat. Voor de wedstrijd feliciteerde de heer Haverlag namens de ge meentepolitie onder aanbieding van bloemen de gasten met hun behaalde kampioenschap. *-\ ONZE AGENDA BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Opnbare vergadering van het Actiecomité tot be houd vap de tramlijn. NACHTDIENST APOTHE KEN: G. Kruisinga, Koor straat 47. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartïtraat 90, telef. 2288. AULA R.K. LYCEUM: Ble- kerskade, 7.30 opvoering van het Passiespel „De man van Karioth". Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Felix C. z. van H. W. M. Reymers en A. M. Winter; Cornells P. z. van P. C. Vriesmm en P. Almekinders. Gehuwd: Jan W. Gjaltema en Marijtje Pool. Overleden: Bernard H. A. Feld- mann oud 78 jaar geh. met C. C. Lucassen; Derk' W. Abelskamp oud 59 jaar geh. met N. C. Bruin. BOEKE'S LANDBOUWFILM ALKMAAR Voor een volle zaal werd dezer dagen in Waarland de landbouwfilm van Boeke Huidekoper vertoond, in samenwer. king met de dealer, de N.V. v/h Blom en Dekker. De film gaf een beeld van de industrie van de Mac Cormick Deering tractoren, de Amerikaanse veehouderij, de mo delboerderij, de oliewinning in Amerika en van de Farmall Cup- industrie; de Farmall-Cup is 'n kleine tractor, die voor kleine be drijven de ideale oplossing is en die dan ook reeds in tal van Hol landse bedrijven gebruikt wordt. Tot slot werden films vertoond over rozencultuur, katoencultuur en een oofcstfeest in Amerika. De be zoekers waren zeer voldaan. REPARATIES OP ELBA ALKMAAR. De Alkmaarse rijwielhandelaar A. M., die sinds 1947 zonder de vereiste vergun ningen aan de Kanaaldijk een rij wiel bpdrijf uitoefent en daar voor reeds bij de kantonrechter was geweest, had het hogerop ge zocht en verscheen Dinsdag voor de Meervoudige Kamer der Ar rondissementsrechtbank. In 1947, zo bleek tijdens 's mans verhoor, was de zaak van de Ka naaldijk naar de Zilverstraat ver plaatst, de Kanaaldijk hield hij aan als reparatie-werkplaats. Voor de eerste zaak had hij ver gunning, voor de tweede niet. Ook voor een rijwielstalling aan de Kanaaldijk had hij geen vergun ning kunnen krijgen. Volgens poli- tie-beambten als getuigen gehoord had de man echter de werkplaats aan de Kanaaldijk wel degelijk als een tweede bedrijf in dienst. Hij deed er ook zaken en er was zelfs een etalage ingericht met ge prijsde artikelen. „Toch niet alleen voor de show", merkte Mr. Krabbe op. De officier van Justi tie vond het een ernstige overtre ding temeer daar de vestigings eisen, door de Regering bekrach tigd, eigenlijk uit het bedrijfs leven, waar verdachte zelf een vooraanstaande plaats innam, zijn opgekomen. De eis was dan ook f 100.of 30 dagen en 2 weken voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd. Verdachte was het er niet hele maal mee eens. Zijn eigenlijke zaak was in de stad, die werk plaats aan de Kanaaldijk telde zakelijk gezien eigenlijk niet mede; „want", zo beweerde ver dachte, „ik zit net als Napoleon op het eiland Elba". Nieuws van „Taveno" ALKMAAR. Op Goede Vrijdag 7 April a.s. wordt er niet getraind. Wijlen de leden, die Vrijdags hun oefenavond hebben, hier rekening mede houden. De ruilverkaveling van het Geestmerambacht is een onderwerp waar al heel wat over gesproken en geschreven is; reeds jaren bestaat het plan, om deze 7000 H.A. grote koolstreek te ver kavelen, zoals ook het plan voor de Ringpolder, welke laatste nu opnieuw in het centrum van de belangstelling der betrok kenen is gekomen. De ruilverkaveling beoogt hoofd zakelijk de verschillende percelen van één tuinder, die nu soms op 5 tot 15 verschillende plaatsen liggen in één perceel te verenigen, waar door kostbare uren worden ge spaard, vooral als de tuinder zich via vaarwater naar die percelen moet begeven. Door het steeds-toenemend ge bruik van kunstmest, wordt het baggeren van de sloten steeds meer nagelaten, zodat menige vaarsloot onbevaarbaar wordt; een derde reden tot verkaveling is de zeer- onvoldoende ontwatering van het land en het landverlies door de vele tengevolge daarvan nodige 'grep pels. De praktijk heeft bewezen, dat gedraineerd land een goede ontwatering heeft en veel cultuur grond spaart. Door egalisering en onderbema ling zou in het Geestmerambacht zeker een derde van het gebied als cultuurgrond worden gewonnen. In Wieringen, Heerhugowaard en An- dijk heeft verkaveling reeds goede resultaten opgeleverd en momen teel is men bezig de 600 H.A.-grote Waarlanderpolder te verkavelen. Doordat van de Waarlanderpol. der, die een z.g. vaarpolder is, een rijpolder moet worden gemaakt, liggen de kosten hier iets hoger dan In andere polders, waar de kosten van verkaveling variëren van f50 tot f75. Ook de steeds voortschrijdende mechanisatie van de tuinbouw vraagt om verkaveling. Een en an der kwam ter sprake in de dezer dagen te Waarland gehouden bij eenkomst, welke belegd was door de Ned. Heidemaatschappij, in ver band met de plannen tot verkave ling van 'n deel van de Ringpolder, groot 70 H.A. en begrensd tussen Kalverdijk, Korendijk, Tuitjenhorn en Kerkbuurt. Deze polder leent zich uitstekend voor verkaveling, omdat hij een door wegen om zoomd, afgesloten geheel vormt. De voordelen aan de verkaveling van deze polder verbonden zijn legio; de nadelen zijn nauwelijks of in t geheel niet te noemen. Daar de landgebruikers ook land buiten de polder hebben liggen, leent de Ringpolder er zich niet voor er een rijpolder van te maken, zodat een combinatie van rijpolder en vaar polder hier de oplossing zal zijn. Dit zou niet nodig zijn, als men Met het troepentransportschip „General Stuart Heinzelman" dat vermoedelijk op 11 April te Am sterdam zal aankomen zullen de volgende militairen repatriëren; P. F. Krijgsman, J. v. Scorelkade 17, Alkmaar; J. Bolten. Stationsweg 1, Heiloo; P. J. Brugman, 't Buurtje F 14, Schagerbrug; H. Buis. Ze- venhuizenstraat 40, Heiloo; D. van Dijk, Middenweg 164, H.H. Waard; A, Hand, Spoorstraat 78, Noord- scharwoude; L. Vreeken, Dorps straat 32, Br. op Langedijk; C. Kollenberg, Leo Toepeistraat 2, Castricum; A. Veldt, Gasstraat 1, Castricum; A. Sneek, Bergerweg 38, Alkmaar; P. Dekker, Hollenweg 57, Heiloo; S. Kuiper, Hoeverpad 13, Alkmaar; G. v. d. Vlugt, Wognum- se Buurt 12, Alkmaar; W. Groot, Burgem. Mooystraat 32, Castricum; J. Roos, Rekerstraat 38, Alkmaar; J. Blockweg, van Veenweg 26, Heer Hugowaard; C. Buren, Oost- dijk C 12, Grdot Schermer; J. Schoonhoven, Fnidsen 111, Alk maar. Met het schip „De Groote Beer" dat op 13 April te Amsterdam wordt verwacht zullen thuis terug keren: C. Hoek, Hogeweg 105, Uit geest; K. Hoogvorst, Heerenweg C 26, Schoorl; F. Zeegers, Hondenweg S 38, Ursem; G. Bruin, Oude Wal 35, Warmenhuizen; J. Admiraal, Veenstraat 16, Castricum; A. B. Narold. v. d. Lijnstraat 3, Alkmaar; F. Bakker, Heerenweg B 24 te Schoorl; C. Vasbinder, Westerweg 159, Heiloo; J. Stoop, Kerkbuurt A 19, Harenkarspel; B. Stougje, Audoornstraat 6, Alkmaar; J. J. Kapteijn, Kennemerstraatweg 76, Alkmaar; G. A. van Hoolwerff, Aostastraat 5, Heiloo. De passagierslijsten liggen op de bureaux van ons blad ter inzage. het verkavelingsplan voor de ge hele Ringpolder of 't Geestmer ambacht kon uitvoeren; door dit partiële plan blijft er nog enige verbrokkeling bestaan, met alle nadelen van dien. Daar met het grote Plan echter de belangen van duizenden gemoeid .zijn, zal dit voorlopig wel een illusie blijven. Ook bij de besprekingen in Waar"|ind viel het reeds moeilijk de hoofden in één zak te krijgen en voorzitter Blokdijk had dan ook geen gemakkelijke taak. Naar de mening van de vertegenwoordigers van de Heidemaatschappij, zou dit plan, als het wordt uitgevoerd, ze ker gevolgd worden door de verka veling van de gehele omgeving; bij de uitvoering van dit partiële plan zal hiermee rekening gehouden worden. Er werd een commissie gevormd, bestaande uit de heren Jac. Blok dijk, C. Dekker, J. Entes, A. Buter en A. Molenaar, die de plannen nader zal bestuderen. NOORDERKADE 2 .TELEFOON 4141 - 41.42 BERGEN. - De heer Sala kunst handelaar In ruste, heeft zijn parti culiere collectie schilderijen beschik baar gesteld voor een tentoonstel ling, die Zaterdag, 8 April a.s. om 3 uur wordt geopend in de Rustende Jager. De collectie omvat schilderden en aquarellen uit de Franse, Haagse en Amsterdamse scholen. De eerste is vertegenwoordigd door A. Monti- celli met een bos-intériëur met figu ren, en Charles Jacque, die tot Mil let's kring behoorde, met een dier- stuk. De overgang naar de Hol landse school wordt gevormd door J. B. Jongkind, de door de Franse impresssionisten als voorganger er kende Hollander van Parijs, die hier vroeg werk heeft, een land schap, dat een nachtstuk is, herin nerend aan Van der Neer. Een hele serie aquarellen van Joh, Bosboom is het teken van de liefde, waarmee de heer Sala de intérieurs van deze grot kerkschilder heeft bijeengebacht. Josef Israels heef) hier een idylle „Kinderen der Zee", Andere hoofdmeesters der Haagse school, Jacob Maris, J. H. Weissen- bruch en Geo Poggenbeek tonen hun hand in landschappen. Dan komt men tot de Hollandse impres sionisten, van wie Breitner en zijn richtinggenoot Is. Israels tot de z.g. Amsterdamse school gerekend wor den. Ruim vertegenwoordigd is Suze Bisschop-Robertson, o.a. met een figuurstuk, dat aan werk uit van Gogh's Hollandse tijd herinnert, en met stadsgezichten. Zij komt W. de< Zwart's sterkkleurige landschappen in kracht nabij. Een parel der collectie is het bloemstuk van de colorist Floris Verster: een symphonie in roden. Enkele tekeningen van de meester der kabinetkunst Bakker-Korff, van de fijne paysagist A. Mauve, e.a. geven deze tentoonstelling die de week na Pasen geopend blijft, ver der het belang dat zij heeft. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Marijke Elizabeth, dochter van S. J. Fostma en C. M. van Breukelen; Agatha Maria Francisca, dochter van J. M. F. Arntz en F. A, F. van der Moden. Ondertrouwd: Catharinus Joh. Sandee, 29 jaar, en Maria Jannetta Doot, 34 jaar. Getrouwd: Cornelis Burger en Elisabeth Geertruida v. Amersfoort (Zwammerdam); Robert Fokke Dijkstra en Francisca Pieneman (Heiloo) Overleden: Anna Maria Holz, 90 jaar, wed. van Johann Nikolas Josef Wersch; Hendrik Bakker, 63 jaar. St. Deus Dedit BEEMSTER. „St. Deus Dedit" kwam dezer dagen bijeen om eens terug te blikken op het afgelopen jaar. Daar de heer A. Lippits zich niet in het bestuur herkiesbaar stelde, werd de heer A. Tol geko zen. Uit de bescheiden van de pen ningmeester kwam een batig saldo. De Geestelijk Adviseur sprak niet alleen een hartig woord, maar bood ook nog enige loten te koop aan. Er werd tenslotte nog gesproken over de viering van het Patroons feest, terwijl de kapelaan de leden aanspoorde meer belangstelling te tonen voor de bijeenkomsten van de H. Familie. VRIJSTELLING BEEMSTER. Door het Minis terie van Oorlog en Marine is voor goed vrijstelling van dienstplicht verleend aan de dienstplichtigen J. C. Mulder en J. P. van Twisk, wegens persoonlijke onmisbaarheid. De aanvrage van P. H. Boots werd echter afgewezen. AKERSLOOT. De afdeling Akersloot van de K.V.P. hield dezer dagen een grote propagan- da-vergadering in de zaal van de heer Verduin, waar het Tweede Kamerlid, de heer Th. S. J. Hooy uit Haarlem, enkele Actuele Poli tieke Problemen besprak. De avond werd opgeluisterd door de zangvereniging Amicitia uit Be verwijk, o.I.v. de heer Louwe, die evenals de spreker door de voor zitter hartelijk werd verwelkomd. De voorzitter deelde voorts mede, dat bij de laatste contributie inning 46 leden uit het dorp had den bedankt, terwijl het ledental in de Schermer 100 pet. was ge bleven. Tot zijn genoegen kon hij mede delen, dat de contactcommissie, waarover in de vorige vergade ring een vraag was gesteld, weer opnieuw uit vertegenwoordigers der standsorganisaties was vast gesteld; hierin hebben zitting de heren: P. Pronk, R. Swart, P. Mul, P. Janssen, J. Tiebie, J. Schoorl, i. Leyen, C. Schut en C. de Jong. Nadat Amicitia enkele nummers ten gehore had gebracht, die zeer in de smaak vielen, was het woord aan de heer Hooy, die een en ander vertelde over de P.B.O. Hij trok een parallel tussen de ge meente en het Rijk en de P.B.O., welke laatste publiekrechtelijke bevoegdheid krijgt en een belang rijk aandeel zal hebben in de tot standkoming van wetten, die het bedrijfsleven raken. Dit zal een aanmerkelijke verlichting zijn van de Staten Generaal. De bedrijfs- schappen zullen in de P.B.O. moe ten leiden tot een harmonieuze samenwerking tussen kapitaal en arbeid, tussen werkgever en werknemer. T.a.v. de sociaal-economische politiek, wees spr. op de bevol kingstoename van 175.000 zielen per jaar; 40.000 personen vragen jaarlijks opname in het bedrijfs leven. Uit de statistieken is op te maken, dat de handel verzadigd is en nog maar weinig nieuwe arbeidskrachten kan opnemen; ook in de landbouw zit voor jonge arbeidskrachten weinig perspec tief, al tracht men door landaan- winst nog arbeiders op te nemen; de toenemende mechanisatie werkt echter belemmerend. Emigratie is dan ook een belangrijke factor; vorig jaar emigreerden 10.000 personen; er blijven dus nog 30.000 personen over, die een plaats zullen moeten vinden in de industrie; of aan werkloosheid zullen vervallen. Spr. zei vervolgens een en ander over de belasting; de onder- nemingsbelasting werd opgeheven, waartegenover staat een verho ging der vennootschapsbelasting; tegenover de huurverhoging van 15 pet. zal een verlaging van loon- en inkomstenbelasting ko men, waardoor een grote onbil lijkheid in het prijzenstelsel zal worden weggenomen. Komende tot de sociale politiek besprak de heer Hooy de kinder bijslag voor kleine zelfstandigen; op herhaald aandringen van de Kath. Kamerfractie heeft de mi nister een nood-oplossing voorge steld, om de grote gezinnen tege moet te komen; hoewel deze ver betering voor de betrokkenen maar matig is, vraagt dit toch een f 25 millioen. Inmiddels is de kinderbijslag voor de arbeiders reeds op het eerste kind van toe passing. Naarmate het gezin gro ter is, zijn echter ook de tekort komingen groter en willen dege nen, die de wetten van God na leven, niet tot pauperisme verval len, dan zal in deze naar verbe tering gestreefd moeten worden. Nadat enkele vragen waren beantwoord bracht de voorzitter de heer Hooy dank voor zijn leer zame rede en de heer Lauwe met zijn zangers voor diens medewer king aan het welslagen van de avond. „DE VERSCHOPPELING" AKERSLOOT Naar wij verne men zal de R.K. Toneelvereniging St. Wiliibrordus op de 2e Paasdag en verder op Zondag 16 April in café Verduin, het toneelstuk „de Verschoppeling" door A. Boere ten tonele brengen. Het is deze keer geen drama of blijspel maar een zuiver toneelspel met een prachtige strekking. Over de inhoud zullen we hier maar niet verder uitwei den, dat moet een verrassing blij ven. Het stuk speelt in de tegenwoor dige tijd, ergens op het platteland. MOND- EN KLAUWZEER AKERSLOOT 'n Nieuw geval van mond- en klauwzeer heeft zich voorgedaan bij de heer S. Koning, wonende alhier Kogerpolder 443. Dit is het 2e geval in deze gemeente. WIJ BRENGEN EEN KEURCOLLECTIE in de nieuwste modellen en kleuren tegen zéér lage prijzen. LANGESTRAAT 3-5-9-11 Opbrengst speldjesdag TUITJENHORN. De speldjes dag, die Zondag ten bate van Kath. Thuisfront is gehouden, heeft ruim 80 gulden opgebracht. Deze keer werden, in tegenstelling met vorige jaren, de speldjes niet aangeboden door meisjes, maar door onze gere patrieerde militairen. Gezworen kameraden op komst BEEMSTER. De Toneelvereni ging van Edam zal op Zondag 16 April in het Verenigingsgebouw het blijspel „Gezworen Kameraden" op voeren. Dat kan gezien het suc ces dat de vereniging verleden jaar in de Beemster behaalde wat worden! De avond wordt georganiseerd om de activiteit van het Kath. Thuis front met de nodige hoeveelheid bankpapier te ruggesteunen. Burgerlijke Stand BEEMSTER. Geboren: Diana José, dochter van S, Broertjes en A. Klay; Wilhelmina Johanna Cor nelia Maria, dochter van R. A. J. Karkens en C. A. F. Koning. Gehuwd: Jan Hartog, 23 jaar, en Guurtje Marrees, 23 jaar. Overleden: Maartje Tromp, 77 jaar, wed. van A. Verlaat. BELGEN OP BEZOEK BEEMSTER. Dezer dagen kreeg onze O.L.Vr. van Lourdes- school aan de Jisperweg bezoek van vier heren inspecteurs. Twee uit België, onder wie de heer A. Hek, een inspecteur uit Heerlen en de inspecteur L.O. te Alkmaar. Vooral de Huishoudschool trok hun aan dacht, daan de leerlingen juist aan de kookles waren. De heren namen alles goed in ogenschouw en nadat het Hoofd der school, de Eerw. Zuster Maria Francisca en het schoolbestuur een complimentje hadden gekregen, omdat de heren vol lof waren over datgene wat zij gehoord en gezien hadden, vertrok ken zij, ieder in 't bezit van een aardigheidje, hun door de kooksters bereid. FIETS ZONDER REM! OUDORP. Bij verstek werd Dinsdagmorgen door de Alkmaar se Arrondissementsrechtbank be handeld de zaak tegen de Oudorper J. B„ die op de avond van de 12de Juli 1949 met een flinke vaart de Koorstraat afreed zonder het van rechts komende rijverkeer voorrang te verlenen. Dat kon hij trouwens niet, want hij reed op een fiets zonder remmen! Daar door botste hij tegen een andere fietser aan, die wel de weg-lie- vendheid in acht nam, maar het slachtoffer van verdachte's roe keloosheid werd. Een schikking had verdachte niet willen treffen en daarom eiste Mr. Dr. Vellinga tegen de niet versohenen fietser een geldboete van f 10.of 5 da gen en vroeg hij toewijzing van de civiele vordering tot een be drag van f 19.80, de schade, aan de kledij van het slachtoffer van het verkeersongeluk toegebracht. Speldjes Kath. Thuisfront OUDORP. De speldjes-verkoop ten bate van Kath. Thuisfront bij de kerk op Zondag j.l. heeft opge bracht de som van f 78.70. Spel met troostprijzen CASTRICUM Voor de Alk maarse Arrondissementsrechtbank gepresideerd door Mr. J. Krabbe, verscheen Dinsdagmorgen Betje J. de dochter van een bekende kermis-exploitant uit het Zuiden, die in de Augustusdagen van het vorig jaar te Castricum met een kansspel op de kermis stond. Het betrof hier een z.g. lichtspel, waarbij briefjes met namen wor den verkocht waarna een of ander mysterieus apparaat lichtjes laat branden achter een tweetal na men. Staan die toevalligerwijze ook op Uw briefje, dan heeft U kans op een troostprijs en af en toe ook op een hoofdprijs. Alle maal heel aardig ,maar het geval blijkt in strijd met de loterij-wet. Daarom dan ook het meisje voor de rechter. Eigenlijk had zij er niet veel mee uit te staan, want het spel behoorde aan een oom, voor wie zij de zaken op verzoek enkele dagen had waargenomen Zelf zat ze in het caroussel-bedrijf. De kantonrechter te Alkmaar had haar reeds eerder tot een boete 'van f75.— veroordeeld, maar dat vond ook Mr. Dr. Vellinga, de officier van Justitie, wel wat te gortig. Hij vroeg maar f 30.of 15 dagen. De getuigen, die allen bevestig den dat het hier om een kansspel ging, vertelden nog hoe het alle maal was toegegaan op de Castri- cummer kermis. Ze hadden alle maal pech gehad en zelfs geen troostprijs thuis kunnen brengen. De verbalisant was met de datum in de war waarop een der getui gen de juffrouw trachtte te red den cjpor een fout in de dagvaar ding te zoeken. Helaas, hoe rid derlijk ook bedoeld, het ging niet op! Burgerlijke Stand SCHOORL Geboren: Margare- tha M. d.v. C. P. Schotvanger en J. E. de Rover; Maria Th. d.v. J. M. Berkhout en A. E. Kloet; Simon C„ z.v. P. Koostra en A. Koning; Nico- laas J., z.v. P. J. Bijl en S. P. Mos; Gerardus F. M„ z.v. H. Druijven en A. de Vries; Gerrit S„ z.v. D. de Jong en M. Muijs. Ondertrouwd; D. Dapper en J. Meijer; M.,P. Ens en C. E. Beets. Gehuwd: G. van Keulen en T. Wortel. Overleden: Maartje Hoogvorst, oud 74 jaar, géh. met J. G. Nieuw- land; IJpke Minkema, oud 60 jaar, geh. met A. Faber. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. KOUDERE NACHT Vannacht in het algemeen weinig bewolking en plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag weer meer bewolking, maar overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen zuidwest en zuid. Iets hogere mid- dagtempcraturen. DUIVEN PLAAG TUITJENHORN. Wereldbe roemd zijn de duiven van het San Marcoplcin te Venetië. Minder be roemd, maar daarom niet minder berucht zijn de duiven die hun do micilie hebben gekozen op en om onze kerk. Waar ze allemaal van daan komen weet niemand, hun aantal groeit echter onrustbarend. Ze zitten overal. Op kerk en pasto rie, op het kerkhof, in het bos en op de landerijen. De politie heeft een onderzoek ingesteld en er is besloten een ra dicale opruiming onder de duiven te houden. Duivenhouders zullen tijdig worden gewaarschuwd, opdat ze hun dieren kunnen vasthouden, zodat er geen slachting onder de bona-fide duiven zal worden aan gericht. Burgerlijke Stand DE RIJP Geboren: Cornelius Theodorus zoon van Abraham Mo lenaar en Maria Louise Zaal. Overleden: Sophia van Voorden, oud drie en vijftig jaren, overleden te Alkmaar. Geslaagd WARMENHUIZEN Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam slaagde gisteren de heer J. Koot te Warmenhuizen voor hét candidaatsexamen in de economi sche wetenschappen. Te weinig belangstelling ST. PANCRAS. De in deze gemeente aangekondigde bloed- afneming ten dienste van het Ned. Rode Kruis heeft geen doorgang kunnen vinden door een te ge ringe belangstelling. Hoewel op een aanmelding van 100 personen gerekend was, hebben slechts 30 zich opgegeven voor dit zeer menslievend doel. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Agatha Guda, d.v. Eduard Kooij en Trijntje Jantje Witsmeer; Magdalena Melania An nie. d.v. Bouke Wiegman en Reina Emilia Hegeman; Elisabeth, d.v. JaD Pieter Raven en Neeltje Wit: Willy, d.v. Cornelis Kuit en Egb'ertdina Bulder. Ondertrouwd: Cornelis Jan War denaar, oud 24 jaar, onderwijzer te Schagen en Aafje Eriks. oud 23 jaar, apothekers-assistente tê Zijpe. UITSLAGEN „DAMLUST" LANGEDIJK Damlust speelde zijn vierde promotiewedstrijd om een plaats in de hoofdklasse dit maal tegen G. S. uit Amsterdam. Het was een spannende wedstrijd met wisselende kansen. Na 4'/i uur spelen kwam er tekening in de strijd de stand was toen 108 voor Damlust. Alleen P. Schuffelen was nog aan het spelen en wist in min der goede stand de remise uit het vuur te slepen. Hij bezorgde daar door opnieuw een mooie overwin ning voor Damlust. Damlust won met 119. Schoutenstraat - Alkmaar Burgerlijke Stand SINT PANCRAS. Geboren: Hinke, d. v. Abr. Smit en M. Kamp; Jan, z. v. Abr. Smit en M. Kamp; Hendrikus, z. v. H. de Waal en M. Kamminga; Jan Pieter z. v. P. Vos en A. Kuitwaard. Getrouwd; J. Kok, 32 jaar, sla ger en A. T. Groen, 27 jaar, zon der, beiden wonende te St. Pan- cras; D. M. Eilander, 23 jaar, amb tenaar P.T.T., wonende te Den Helder en A. J. Bruin, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te St. Pancras; G. Schaak, 23 jaar, tuin bouwer, wonende te Koedijk, en N. Groen, 19 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Ondertrouwd: D. M. Eilander, wonende te Den Helder en A. J. Bruin, wonende alhier; G. Schaak, wonende te Koedijk en N. Groen, wonende alhier; J. J. Mulder, wo nende alhier en U. M. Kerkoerle, wonende te Alkmaar; KI. Kroon, wonende te Langedijk en M. Duif, wonende alhier. Overleden: Grietje Hekel, 76 jr, weduwe van Jan Roos. Loop der bevolking Vertrokken: J. Honig naar Zeist;; KI. Kloosterbier naar Rhe- nen; H. J. de Jong en gezin naar Zaandam; J. Kossen en gezin naar Beverwijk; M. Kooy naar Haar lemmermeer; R. Eisner en echtge note naar Zwartsluis; C. Cl. Booy naar Kreutztal (Duitsland); A. L. Booy naar Dahlbruck (Duitsland); KI. de Gous naar Oudorp N.H.; E. H. v. d. Wal naar Oudorp N.H.; Maartje Vos naar Kapelle (Bie- zelinge); N .Groen, echtgenote G. Schaak naar Koedijk. Ingekomen: J. W. Koenders van Wageningen; KI. Visser en echt genote van Twisk; W. Tromp en gezin van Ourop N.H.; G. Koedijk van Heerhugowaard. In Parijs stas koper een s stalletjes, w« wat dies mee de prijzen zi zo denkt de currentie geh komen onjuis iets af. Maar hekel hebben om allen een stipt aan. Ge werken, zou meer of nog van zijn gross Een dergelijk noemt men in tente professio: natuurlijk vooi ook grote nade de Franse rege wettelijke rege roepsverbinteni Zij heeft da, die „entente" d chocola en pind voorbeeld uit vindt een dergi ling tegenwoori in Frankrijk. I der regering is nier, door het i currentie, vele hoog worden g Het zijn voo en de katholiek op ingrijpen i radicalen, die nogal rechtse oi zijn het daar i Hun partijlid, Justitie, Bené B omgeving van komt. zou maar dat men bleef oude regeling, kon beroepen o „Code pénal", boek van strafr welk er straf paald soort van Hij meent dus op dit gebied perken en gene de mogelijkheid uitwassen te be ri'e is dit is een punt, maar het i vraag of men i die manier ver Het abc De practijk d< les professionelli pagina's aan ku hebben daar ruimte voor. Da, hier maar met e mededelingen. A. „Ententes vindt men bijna mogelijk is in he leven. In de sts goed als onder bij de hemdenrr in de kolenhanc is een nationaal worden, zo wijd ene artikeltje 4 pénal er maar e iigheidsklépje v< B. De „beroe Het Koninklijk vacantie in het p winteroord Val brengt, maakt tochten in de b ven naar benede ningin, Z K.H. en H.K.H. Prins zich met de s trekt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2