Plannen tot drastische verlaging der Amerikaanse tariefmuren DE HERDER VAN DE BERGEN Vele Franse ondernemers verkiezen „combine" boven concurrentie... DE HEILIGE WEEK te Jeruzalem rond 400 D.D.D.I Sijperda Modelboerderij Oud-Bussum produceert geen melk meer Nieuwe poging goud te zoeken van de „Renate Leonhard Grote branden Haarlem en mantels eding naar Maat Van snoepverkoper tot groot-industrieel: Regering-Bidault op zoek naar nieuwe wetgeving Prijzen kunstmatig hoog houden Consumenten hebben vertrouwen in kwaliteit verloren Voordeel voor export uit de Marshall-landen Witte Donderdag 0D£ 'óepéle BAND IOWA Bewoners van de Zaanstreek richten N.V. op Goudschat van 75 millioen SVSVSY£Y®Y3V£*S*^ ■N KEURCOLLECTIE tiodellen en kleuren rijzen. -5-9-11 ERSVERWACHTINC 'edeeld door het K.N.M.I. ilt. Geldig van Woensdag- ot Donderdagavond. (OUDERE NACHT lit in het algemeen weinig ing en plaatselijk lichte rst. Morgen overdag weer lewolking, maar overwe- roog weer. Zwakke tot wind hoofdzakelijk tussen »t en zuid. Iets hogere mid- peraturen. DUIVEN PLAAG ÏENHORN. Wereldbe- sijn de duiven van het San lein te Venetië. Minder be- maar daarom niet minder zijn de duiven die hun do- hebben gekozen op en om ïrk. Waar ze allemaal van- :omen weet niemand, him groeit echter onrustbarend, m overal. Op kerk en pasto- hot kerkhof, in het bos en anderijen. olitie heeft een onderzoek d en er is besloten een ra- opruiming onder de duiven den. Duivenhouders zullen rorden gewaarschuwd, opdat dieren kunnen vasthouden, rr geen slachting onder de ie duiven zal worden aan- Burgerlijke Stand IJP Geboren: Cornelius -us zoon van Abraham Mo rn Maria Louise Zaal. eden: Sophia van Voorden, e en vijftig jaren, overleden ïaar. Geslaagd MEJNHUIZEN Aan de itelijke Universiteit te Am- l slaagde gisteren de heer te Warmenhuizen voor hét atsexamen in de economi- etenschappen. weinig belangstelling PANCRAS. De in deze ite aangekondigde bloed- ng ten dienste van het Ned. Kruis heeft geen doorgang vinden door een te ge- belangstelling. Hoewel op nmelding van 100 personen ind was, hebben slechts 30 opgegeven voor dit zeer evend doel. Burgerlijke Stand E Geboren: Agatha Guda, uard Kooij en Trijntje Jantje :er: Magdalena Melania An- v. Bouke Wiegman en Reina Hegeman; Elisabeth, d.v. Jan Raven en Neeltje Wit; Willy, jrnelis Kuit en Egbertdina irtrouwd: Cornelis Jan War- oud 24 jaar, onderwijzer te n en Aafje Eriks, oud 23 jaar, kers-assistente té Zijpe. TSLAGEN „DAMLUST" GEDIJK Damlust speelde erde promotiewedstrijd om lats in de hoofdklasse dit- egen G. S. uit Amsterdam, was een spannende wedstrijd isselende kansen. Na 4'/j uur kwam er tekening in de le stand was toen 108 voor it. Alleen P. Schuffelen was n het spelen en wist in min- ede stand de remise uit het e slepen. Hij bezorgde daar- pnieuw een mooie overwin- oor Damlust. Damlust won —9. loutenstraat - Alkmaar Burgerlijke Stand T PANCRAS. Geboren: d. v. Abr. Smit en M. Jan, z. v. Abr. Smit en imp; Hendrikus, z. v. H. de en M. Kamminga; Jan Pieter P. Vos en A. Kuitwaard. rouwd: J. Kok, 32 jaar, sla- 1 A. T. Groen, 27 jaar, zon- ieiden wonende te St. Pan- M. Eilander, 23 jaar, amb- P.T.T., wonende te Den r en A. J. Bruin, oud 21 jaar, r beroep, wonende te St. as; G. Schaak, 23 jaar, tuin- ;r, wonende te Koedijk, en oen, 19 jaar, zonder beroep, ide alhier. .ertrouwd: D. M. Eilander, ide te Den Helder en A. J. wonende alhier; G. Schaak, ide te Koedijk en N. Groen, ide alhier; J. J. Mulder, wo- alhier en U. M. Kerkoerle, ide te Alkmaar; KI. Kroon, ide te Langedijk en M. Duif, ide alhier. ■rieden; Grietje Hekel, 76 jr, ve van Jan Roos. Loop der bevolking trokken: J. Honig naar KI. Kloosterbier naar Rhe- 3. J. de Jong en gezin naar lam; J. Kossen en gezin naar wijk; M. Kooy naar Haar- srmeer; R. Eisner en echtge- ïaar Zwartsluis; C. Cl. Booy Kreutztal (Duitsland); A. L. naar Dahlbruck (Duitsland); e Gous naar Oudorp N.H.; v. d. Wal naar Oudorp N.H.; je Vos naar Kapelle (Bie- e); N .Groen, echtgenote haak naar Koedijk. ;komen: J. W. Koenders van lingen; KI. Visser en echt- van Twisk; W. Tromp en van Ourop N.H.; G. Koedijk leerhugowaard. WOENSDAG 5 APRIL 1950 PAGINA B (Van onze Parijse correspondent) In Parijs staan, meestal dicht bij een café, waar door de ver koper een stukje van het terras gehuurd werd, honderden stafletjes) waar men chocola, schijven cocosnoot, pinda's en wat dies meer zij kan kopen. Eén ding valt de klant al gauw op: de prijzen zijn hoog enoveral precies gelijk. Het schijnt, zo denkt de klant, dat die ondernemertjes nog nooit van con currentie gehoord hebbenDeze conclusie, eidoch, is vol komen onjuist. Van concurrentie weten die verkopers heus wel iets af. Maar-ze hebben er een broertje aan dood! Zo'n hekel hebben ze er aan, dat ze zich onderling verbonden hebben om allen eendere prijzen te berekenen. Ze houden zich daar stipt aan. Geen wonder! Wie onder de prijs zou wagen te werken, zou spoedig geboycot worden en in het geheel niets meer of nog slechts spullen van slechte kwaliteit ontvangen van zijn grossiers. Een dergelijke zaken-combine noemt men in Frankrijk een „en tente professionelle". Er kleven natuurlijk voordelen aan, maar ook grote nadelen. Daarom heeft de Franse regering het plan een wettelijke regeling voor de „be roepsverbintenissen" te treffen. Zij heeft daar gelijk in. Want die „entente" der handelaartjes in chocola en pinda's was slechts een voorbeeld uit honderden. Men vindt een dergelijke handelsrege ling tegenwoordig op alle gebied in Frankrijk. Het grote bezwaar der regering is, dat op die ma nier, door het uitsluiten van con currentie, vele prijzen kunstmatig hoog worden gehouden. Het zijn vooral de socialisten en de katholieken, die aandringen op ingrijpen der overheid. De radicalen, die op sociaal gebied nogal rechtse opvattingen hebben, zijn het daar niet zo mee eens. Hun partijlid, de minister van Justitie, René Mayer, die uit een omgeving van grote financiers komt. zou maar het liefst hebben, dat men bleef volstaan met de oude regeling, waarbij men zich kon beroepen op art. 419 van de „Code pénal", het Franse wet boek van strafrecht, volgens het welk er straf staat op een be paald soort van „handelscoalities". Hij meent (jus, dat de overheid op dit gebied zichzelf moet be perken en genoegen nemen met de mogelijkheid om slechts de uitwassen te beknotten. In theo rie is dit is een sympathiek stand punt, maar het lijkt velen zeer de vraag of men in de practijk op die manier ver kan komen. Het abc der „ententes"» De practijk der Franse „enten tes professionelles", daar zou men pagina's aan kunnen wijden. Wij hebben daar natuurlijk geen ruimte voor. Daarom volstaan we hier maar met een paar beknopte mededelingen. A. „Ententes professionelles" vindt men bijna overal waar dit mogelijk is in het Franse bedrijfs leven. In de staalindustrie even goed als onder de schoenlappers, bij de hemdenmakers net zo als in de kolenhandel.... Ergo: het is een nationaal verschijnsel ge worden, zo wijd verbreid, dat dat ene artikeltje 419 van de Code pénal er maar een armzalig vei- ligheidsklépje voor lijkt. B. De „beroepsverbintenissen" worden lang niet altijd openlijk aangegaan. Soms zijn zij geheim. En soms ook gaan de openbare verbintenissen vergezeld van ge heime bepalingen. Ergo: er dreigt en of dit nu goed of slecht be doeld is, laten we hier terzij een „ondergrondse zaken-macht" te ontstaan, die een oncontroleer bare invloed kan uitoefenen op de financiële, economische en sociale ontwikkeling van het land. C. De „ententes" stellen dik wijls voor haar leden die niet zelden méér dan driekwart van alle Franse ondernemers omvat ten minimumprijzen vast be nevens de maximale omzet! Ergo; van een vrij spel van vraag en aanbod is onder die omstandig heden geen sprake meer en de doorgaans gezonde prikkel, ge legen in concurrentie, verdwijnt. We zouden, na dit ABC, nog wel enkele andere punten naar voren kunnen brengen, maar we zeiden het al: dit zou ons te ver voeren. In het algemeen kan wor den opgemerkt, dat de „ententes" goed zijn, naar gelang de onder nemers „goed" zijn.en omge keerd. Een feit is, dat sommige bedrijven zich dank zij het stelsel der „beroepsverbintenissen" tot een goed peil hebben kunnen op werken terwijl er andere wa ren, die er op achteruit gingen, al bleven ze winst maken: we bedoelen bijvoorbeeld de bedrij ven, die niet tot modernisatie overgingen, omdat men dacht „we verdienen door ons systeem tóch wel genoeg" Met dit al zal het begrijpelijk zijn, dat de regering thans poogt om een nieuwe wettelijke rege ling door te drijven. Regelingen, die beogen de prijzen kunstmatig hoog en de omzet beperkt te hou den, wil zij verbieden, en zij over weegt, ter bekroning van de nieu we wetgeving, een „economisch tribunaal" in te stellen, dat op sporingsbevoegdheid zou ontvan gen en zelfs straffen tot 1 mil- lioen gulden zou mogen uitdelen. Of dit systeem grote verande ringen teweeg zou kunnen bren gen, staat nog niet vast. Een feit is, dat de autoriteiten alleen maar kans op succes zouden hebben als zijspionnage toepasten! Men bedenke namelijk, dat juist de laatste maanden, wegens het ge rucht van de op handen zijnde regeling, vele organisaties voor „handelsverbintenissen" onderge doken zijn. Op die manier poogt men zich dus bij voorbaat te ont trekken aan controle. Minister-president Bidault koes tert echter het plan, door te tas ten. Hij verdenkt, waarschijnlijk niet geheel zonder reden, de „en tentes" ervan, dat zij o.a. een rol speelden tijdens de besprekingen tussen patroons en arbeiders over de nieuwe „collectieve loonover- eenkomsten". De patroons name lijk namen toen opvallend eens gezind het standpunt in, dat men niet verder kon gaan dan een loonsverhoging van 5 pet. of schoon Bidault en de ministers Teitgen en Bacon van mening waren, dat tal van bedrijven vrij gemakkelijk grotere toezeggingen hadden kunnen doen En er is tenslotte nog een an dere, en zeer belangrijke reden, waarom de regering de groei der „ententes professionelles" met lede ogen aanziet: Door het stre ven naar vaste prijzen en gega randeerde omzet, dreigt Frank rijk zichzelf ook gedeeltelijk af te sluiten voor buitenlandse con currentie. Het is geen geheim, dat de te Parijs zetelende „Organisatie voor Europese Economische Coöpera tie", de O.E.E.C., van het Mar shall-plan dus, zich daar ongerust over heeft getoond. En wie O.E. E.C. zegt, zegt tegelijkertijd E.C.A. oftewel: de „Economie Coopera tion Administration" der Ameri kanen, welke in haar vaan de leuze voert „Prijsverlaging en productieverhoging door vrije concurrentie!" Zo ziet men dus, dat deze Franse kwestie een inter nationale kant heeft De Engelse rivale van mevrouw Fanny Blankers-Koen, mevrouw Maureen Dyson-Gardner, heeft thans, na de geboorte van haar zoon Timothy, haar training weer hervat. Evenals Fanny Blan- kers traint ook zij bij haar echtgenoot. Maureen en Goeffrey Dyson nemen een horde tijdens de training in Motspur Park, Surrey. De besmetting van de modelmelk te Naarden, waarover in de ge meenteraad van Naarden vragen werden gesteld en waarop van gemeentewege een onderzoek werd ingesteld, heeft thans een nasleep gekregen. Door de publicaties ter voorlich ting van bet publiek, heeft de con sument het vertrouwen in de modelmelk verloren, zodat het ge bruik hiervan zeer verminderd is. Mede tengevolge van maatregelen der regering is het voor de model- melkbedrijven, aldus de directeur van ,,Oud-Bussem" moeilijk ge worden het bedrijf gaande te hou den. Het bekende modelmelkbedrijf „Hofstede Oud-Bussem" heeft het plan opgevat het produceren van modelmelk te staken. Er werden dienaangaande bespre kingen gevoerd en naar wij ver nemen heeft de minister het bedrijf thans een schrijven gezonden, waar in werd medegedeeld dat met in- WASHINGTON, 4 April (Reuter). Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, zal het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deze week plannen bekend maken voor het tot stand brengen van een drastische verlaging van de Ameri kaanse tariefmuren op invoer uit Engeland en andere Marshall- landen, met inbegrip van West-Duitsland. „VANAF HET EERSTE HANENGEKRAAI tot de morgen hebben de gewone plechtigheden plaats in de kerk van het H. Graf. Op het derde en zesde uur (9 en 12 nur) eveneens. Op het achtste uur ('s middags 2 uur) komt heel het volk in het Martyrion bijeen, zoals gewoonlijk in deze dagen, alleen tijdiger (anders geschiedt het op het 9e uur, pm drie uur), omdat de bijeenkomst heden vroe ger moet gesloten worden", verhaalt Ethoria. Het Koninklijk Gezin, dat de vacantie in het prachtige Franse winteroord Val d'lsère door brengt, maakt dagelijks ski tochten in de bergen. Van bo ven naar beneden H.M. de Ko ningin, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Irene laten zich met de ski-lift omhoog trekken. Ter verduidelijking dit: Het voornaamste heiligdom van Jeruza lem was de Anastasis, de basiliek der Opstanding of H. Grafkerk, door Constantijn en Hélena gebouwd over het Graf des Heren. Oudtijds had deze basiliek geen altaar voor de Eucharistische viering. Dit stond in het Martyrion, de basiliek, even eens door Constantijn gebouwd, op Calvarië. Tussen Anastasis en Martyrion bevond zich een binnenhof met een kapei, kortweg „het Heilig Kruis" genoemd. Aan het einde der dien sten werd gewoonlijk een kort ge bed verricht ter ere van de Passie des Heren. De gewone bijeenkomst der ge lovigen had plaats in de Anastasis en vandaar trok men naar het Mar tyrion voor de H. Mis. De eigen lijke plechtigheid van Witte Don derdag had in de namiddag plaats. ..Na de dienst in het Martyrion (die om 2 uur was begonnen) trekt men naar de kapel van het Heilig Kruis. Aldaar wordt slechts één hymne gezongen en dan draagt de bisschop een H. Mis op, waaronder allen Communiceren. Dit is de enige dag in het gehele jaar, dat in de Kruiskapel het heilig Offer wordt opgedragen. Van de Kruiskapel trekt men naar de Anastasis. Daar wordt gebeden, doopleerlingen en gelovigen ontvangen er de zegen, waarna de plechtigheid wordt ge sloten." Men kan zich afvragen, waarom do H. Mis werd opgedragen in het kleine kapelletje op Golgotha en niet in de ruime basiliek van de opperzaal op Sion (Cenakel), waar het Laatste Avondmaal werd ge houden. Etheria geeft geen verkla ring, maar toch kan men wel be grijpen, wat de oorzaak was. Dui delijk wordt hier de band tussen Laatste Avondmaal en Golgotha aangegeven. Dan haast zich iedereen om naar huis te gaan om te eten, want de aartsdiaken had aangekondigd: „Laat ons allen op het eerste uur van de nacht in de Eleonakerk bijeenko men, want een uiterst moeizaam werk wacht ons hedennacht". Op het vastgestelde uur komen allen weer bijeen in de Eleona, waar binnen de grot is, waarin op deze dag de Heer Zelf met de Apostelen was. Nu begint de lange nachtwake, de gang naar de verschillende hei ligdommen, die herinneren aan de gebeurtenissen van die Donderdag nacht- Eerst in de grot, dan naar de top van de Olijfberg, dan weer in de grot, vervolgens naar de plaats waar Jezus gevangen genomen werd. Bij het aanbreken van de morgen trekt men in processie naar de kapel van het Heilige Kruis. „Daar wordt opnieuw een ge deelte uit het Evangelie gelezen en wel die plaats, waar de Heer bij Pilatus gebracht werd en alles wat Pilatus, naar geschreven staat, tot de Heer of tot de Joden gezegd heeft, wordt in zijn geheel gelezen. Hierna zendt de bisschop allen weg om wat te rusten. Zo immers spreekt hij: „Neemt wat rust, gij hebt u heel de nacht moeten inspannen en gij zult u deze dag (Goede Vrijdag) nog meer moeten inspannen". En hen bemoedigend, zoals hij dat kan, vervolgt hij; ,',Ik hoop, dat gij "iet moede wordt, maar uw hoop stelt op God, die u voor die moeite een nog groter loon zal geven. Weest dus ongeveer tegen het tweede uur van de dag (8 uur) allen hier ge reed, opdat gij van dat uur tot het zesde (12 uur) het Heilig Kruishout kunt zien, waarvan ieder onzer ge looft, dat het hem tot heil zal strek ken. Vanaf het zesde uur toch moe ten wij allen wederom samenkomen om ons tot de nacht bezig te houden met lecties en gebeden." Is die bisschop St. Cyrillus van Jeruzalem geweest? Uit Etheria's verhaal kan men dit niet afleiden, trouwens, voor levende mensen heeft ze weinig aandacht. We ho ren zelfs niet' of St. Melania de Oudere nog te Jeruzalem verbleef, of Hieronymus nog in zijn kluis te Bethlehem vertoefde. Waarschijnlijk was dat wel het geval. Naar verwacht wordt zullen de plannen tot hernieuwing van on derhandelingen over tarieven en over andere middelen om de lan den te helpen hun goederen op de Amerikaanse markt te verko pen, het voornaamste onderdeel zijn van de campagne, die gisteren door president Truman werd be gonnen met het doel deze landen in staat te stellen in 1952 het dollarvraagstuk tot een oplossing gebracht te hebben, wanneer de Marshall-hulp eindigt. De hoofdpunten De hoofdpunten van het pro gramma van president Truman, tot overbrugging van de dollar- kloof, zijn: lo. Tariefverlagingen. Het mi nisterie van buitenlandse zaken zal deze week een lange lijst pu bliceren van specifieke goederen tarieven, waarover de Ver. Staten bereid zijn met andere landen te onderhandelen. Men verwacht, dat tot deze laatste een aantal nieuwe landen als West-Duits- land zullen behoren, waarmede de Ver. Staten nog geen onder handelingen hebben gevoerd over een na-oorlogse tariefovereen komst. 2o. Vereenvoudiging van dc douane-procedure. De ambtena ren leggen op het ogenblik de laatste hand aan een wetsont werp, dat nog in de lopende zit ting van het Congres zal «Iprden ingediend. Met dit wetsontwerp wordt getracht de weg te effenen voor Britse en Europese export campagnes tloor opheffing van \erouderde en ongeschikte doua ne-procedures. 3o. Uitbreiding van de investe ring in het buitenland. De wet gevende maatregelen, die op het ogenblik in behandeling zijn bij de congres-commissies en een aantal bilaterale verdragen over investering, waarover met andere landen onderhandeld wordt, zul len naar men verwacht helpen bij de overbrugging van de dollar- kloof, doordat zij de particuliere Amerikaanse investeerder aan moedigen kapitaal naar andere landen te zenden. Het „program mapunt vier" heeft eenzelfde doel, verbetering van de kansen voor de Amerikaanse investering van geld in de ontwikkeling van de minder ontwikkelde gebieden, die zich voor een groot deel bevinden in het niet-dollargebied van de wereld. Verhoging levenspeil Vermoedelijk zal het voornaam ste punt van het programma van Truman tot overbrugging van de dollarkloof zijn een algemene verhoging van het Amerikaanse levenspeil, die het mogelijk zal maken door normale handelska nalen een veel grotere hoeveel heid ingevoerde goederen af te nemen. Daartoe zouden niet alleen grondstoffen voor de Amerikaanse industrie en voorraadvorming be horen, maar ook producten, die vroeger misschien luxe goederen genoemd zouden zijn. DE BAND VOOR UW FIETS PHOENIX - RIJWIEIENFABRIEK LEEUWARDEN (Advert.) ill Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. (Advertentie.) Opnieuw zijn plannen gemaakt om het in 1917 op de haaksgronden ten Westen van Texel gezonken Duitse s.s. „Renate Leonhard" te bergen. De „Renate Leonhard" werd in de eerste wereldoorlog bij Texel getorpedeerd. Het schip verdween in de golven met 454 kisten, elk inhoudende 37Vi kg goud, een grote partij zilver en 6 a 700 ton cacao boter. Eige jaren geleden is reeds ge poogd de schat te voorschijn te halen. Maar deze poging liep op een mislukking uit. Thans is een N.V. gevormd door inwoners van Wijdewormer, Zaan dam, Zaandijk en Koog aan de Zaan, die naar deze goudschat wil gaan zoeken. Het lichten De heer P. Visser uit Wijdewor mer heeft verteld, dat het lichten van het schip naar Amerikaanse trant zal geschieden. Er zal een drijvend eiland van buisconstructies worden gebouwd, zoals de Ameri kanen gebruiken in de Golf van Mexico bij het boren naar olie. Een van de medegegadigden, de heer C. van der Toorn uit Zaan dam, kwam in 1938 door een toe val op het spoor van deze enorme schat, die op 75 millioen gulden wordt geraamd. Hij kocht toen een paar honderd kilogram cacaoboter van Gerrit de Vries, een redder uit Den Helder. Deze had de partij uit de „Renate Leonhard" 'gehaald en vertelde aan de koper van de cacaoboter, dat hij in 1917 bij red dingspogingen enige mannen van boord van de „Renate Leonhard" had gehaald. „Er was ook een vrouw aan boord, maar die wilde niet mee, omdat er zoveel goud in het schip was," zo had Gerrit de Vries verteld. De vrouw was met het schip in de golven verdwenen. Een wichelroedeloper uit Utrecht heeft driemaal een onderzoek in gesteld naar de plaats, waar de schat moet liggen en heeft telkens bevestigd, dat de plaats, die door een boei wordt aangegeven, de juiste is. gang van morgen geen vergunning meer wordt verleend tot het pro duceren van modelmelk Het bedrijf zal nu de fabriek voor modelmelk opheffen en overschakelen op de gewone melk, welke geleverd wordt aan de melkinrichtingen. Voorts zal men zich toeleggen op de kaas makerij. De modelboerderij „Oud- Bussem" werd ongeveer vijftig jaar geleden opgericht door de bekende erfgooier en toibestormer Floris Vos. De melk ging zelfs naar Ame rika en werd geregeld per vlieg tuig daarheen verzonden. Een vijf tal leden van het personeel is ont slag aangezegd VIEP BEDRIJVEN PROOI DER VLAMMEN Gisterenmorgen vroeg brak in het centrum van de stad Haarlem brand uit in een gTote houten opslagplaats van twee verdiepingen aan de Wagenmakerslaan. In deze opslagplaats hadden vier bedrijven hun magazijn, namelijk een meubel fabriek, twee stucadoorsbedrqven en een bloemenhandel. De houten loods was spoedig een brandende fakkel .Zij brandde tot de grond toe af. De Haarlemse brandweer kon weinig tegen de vlammenzee uitrichten en was bovendien nog gehandicapt door dat een deel van haar materiaal tien minuten tevoren was uitgerukt naar een brand in een ander deel van de stad, waar een opslagplaats van een bloemisterij uitbrandde. De vier bedrijven, die in de afgebrande loods hun opslagplaatsen hadden, zijn ernstig gedupeerd, aangezien zij niet verzekerd waren. De magazijn houders zijn er namelijk, in ver band met het grote brandgevaar, niet in geslaagd een assurantie af te sluiten. De schade beloopt vele duizenden guldens. Over de oor zaak kon nog niets worden mede gedeeld. VERKLARING VAN JOHNSON OVER GEHEIMHOUDING OP HAAGSE CONFERENTIE Minister Johnson heeft een „vraag-en-antwoordverklaring" uitgegeven, waarin hij nogmaals duidelijk zegt, dat tussen hem en Shinwell, de Britse minister van defensie, geen overeenkomst was gesloten, volgens welke men over eengekomen was de Britse minis ter van oorlog, Strachey, te pas seren bij het doorgeven van ge heimen van de eerste orde. John son zeide tevreden te zijn over de geheimhouding van alle inlich tingen, welke op de conferentie te Den Haag waren uitgewisseld. Minister Shinwell diende uit te maken of genoemde geheimen aan Strachey al dan niet mede gedeeld zouden worden. UTRECHTSE POLITIE LOST SERIE INBRAKEN OP De recherche van de Rijkspolitie district Utrecht, is er na een onder zoek, dat tien dagen heeft geduurd, in geslaagd, een grote serie inbra ken in het Gooi, Amsterdam en Loosdrecht en omgeving tot kiaar- heid te brengen. Vijf inbrekers zijn gearresteerd en inmiddels reeds aan de justitie overgegeven. De zaak kwam aan het rollen op 23 Maart Missaal tegen hoge prijs verkocht' LONDEN, 4 April (Reuter). Een veertiende eeuws missaal, ge schreven voor een Parijse kerk, heeft zijn eigenaar, de graaf van Denbich, op een Londense auctie 5000 pond sterling opgebracht. Het missaal werd geschreven op kalfs- perkament en is rijk geïllumineerd met goud en andere kleuren. Het gebedenboek bevat, behalve twee pagina's, die geheel met miniaturen zijn gevuld, nog 23 kleinere afbeel dingen. Deze worden onder meer toegeschreven aan de Franse mid deleeuwse kunstenaar Jean Malouel. Het missaal werd ingezet voor 300 pond sterling. UW LOTKAART VOOR DE NATIONALE PAASLOTERIJ (ten bate van het werk der Katholieke Actie in Nederland) AL INGEZONDEN? Goedgek. bij Min. besl. van 24-2-'50, 2de Afd. A No. 2422. ÉÉN TREKKING OP 16 MEI A.S. met prijzen t.w.v. f 5000.f 2500.f 1500.f 1000.enz. EEN KWARTJE PER LOT! Lotkaarten gratis en franco verkrijgbaar bij Postbus 2, Heemstede. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 21. Buck keek naar zijn grote vriend. Zijn blik werd beant woord door een glimlach, die de hoeken van de mond van de jon gen even deed vertrekken en in de blauwe ogen was een glans die verried wat er in hem om ging. Buck bemoeid zich weer met het groepje, terwijl de jon geman Sammy bleef opnemen. Het meisje keek ook naar hem en had het zwijgend gesprek tussen de beide vrienden gezien „Och kom!" zei Buck, „dat zou Matt heel goed kunnen." „Probeer het Matt." „Probeer het eens met Jed hier." „Probeer het maar één keer," ging het in koorv En nu hoefde men niet aan te dringen bij de zware kerel. Nu Sammy toekeek, kon hij niet na laten gebruik te maken van de gelegenheid, die Ollie hem had geboden. Zonder een woord, maar zijn lippen strak op elkaar persend, kwam hij naar voren en greep Jed met zijn rechter hand bij de gordel, eri toen, voor iemand kon raden wat hij van plan was, stak hij zijn andere hand uit en pakte Ollie zelf op dezelfde manier beet. Hij stapte wat naar voren, een vlugge op waartse beweging en in iedere hand hield de reus een man op volle armlengte boven zijn hoofd Onder de kreten van het groep je en de mannen nog vasthou dend, wandelde hij bedaard naar de smederij en terug, toen zette hij ze voorzichtig weer op de grond en ging naar zijn machine. Ollie en Sammy reden samen weg, de groene, welvende weg op, en het kleine gezelschap in de molenschuur stond hen na te kijken. Toen de mooie gebouw de vrouw en haar minder fraaie gezel uit het gezicht verdwenen, merkte een lange bergbewoner van de andere kant van Comp- ton Ridge op: „Ik heb Prekende Bill onlangs horen zeggen dat bijna al- dat geruzie en geherrie tussen getrouwde mensen komt, omdat de stellen niet bij elkaar horen. Bill zei, dat Onze Lieve Heer het zo geregeld had, dat de vogels en de insecten zich niet vergisten, maar dat Hij het man nen en vrouwen heel gemakke lijk maakte om een bespottelijk figuur te slaan." I vlereen grinikte instemmend en een ander zei: ,Als dat zo is. dan zou ik om heel wat durven wedden, dat als die twee ooit voor dezelfde wagen worden ge spannen er heel hard aan het tuig getrokken zal worden van het ogenblik, dat de dominee 't huwelijk inzegent tot dat hij hun begraaft." Toen het lachen opgehouden had. draaide Buck zich om en zag jonge Matt buiten de schuur die net deed of hij met de riem naar de molensteen bezig was, maar in werkelijkheid de twee achterna keek. „Gosjemijne" fluisterde Buck. ,wat zouden zij een stel zijn!" „Wie?" vroeg Lem. die het ge hoord had. „Die ezelsveulens," antwoord de Buck grijnzend. „Dat zouden ze zeker, Buck Er zijn er geen twee in de streek, die beter voor elkaar geschikt zijn. Als ze groot ge noeg zijn. zal ik je wel komen helpen om ze af te richten" En toen vroeg hij zich af waarom Buck zo'n heidens pleizier had Een voor een kregen de men sen hun meel, en alleen of in groepjes van twee of drie, wer den ze opgeslokt door het grote woud. Het kleine dal lag al in de schaduw van de berg, ofschoon de zon nog helder scheen op de hoger gelegen boomtoppen, toen Olie en Sammy terugkwamen van Forks. Matthews was de heuvel opgeklommen toen het laatste koren gemalen was. en liet zijn zoon nog achter om de machine te laten afkoelen en al les in de molen op te ruimen. „Vooruit, Matt," zei Ollie, toen de grote kerel het meel naar buiten bracht, „het wordt tijd. dat je naar huis gaat," De jonge reus aarzelde en zei „Gaan jullie maar vooruit. Ik zal wel thuis komen." „Ik dacht ook niet. dat iemand jou aan zou vallen," lachte Ollie „Schiet op ge kunt net zo goed met ons meegaan." De andere mompelde iets, dat hij een spelbreker zou zijn en wilde terug gaan naar de schuur. „Vlug wat," riep Sammy, „we wachten." Hierna kon de jonge man niets anders doen dan zich bij hen voegen. En weldra reden ze met hun drieën de steile bergweg op. Een tijdlang praatten ze over gewone dingen, tot jonge Matt over het onderwerp begon, waar aller harten van vervuld waren. „Ik vermoed, Ollie, dat dit de laatste keer is, dat ge ooit deze oude weg oprijdt." Terwijl hij sprak dacht hij eigenlijk aan de toekomst, als Sammy voor het laatst op deze weg zou rijden. „Ja," antwoordde Stewart," „morgen- voor zonsopgang ga ik veg." De ander vervolgde: „Het zal zeker prettig voor jou zijn om in de stad te wonen, daar les te krijgen en zo meer. Wij hier in de bossen, weten van .iks. Wij hebben geen kans om te leren. Ge zult ons allemaal heel vlug vergeten zijn, denk ik, als ge eenmaal bij uw rijke familie woont." „Dat zal ik zeker niet!" ant woordde Ollie hartelijk, „daar hebben Sammy en ik het van avond nog over gehad. We zijn van plan ieder jaar een keer te rug te komen naar de Schapen vallei. en net te doen als de an deren. niet waar Sammy?" De bruine ponny, die op een losse steen trapte, struikelde in de richting van de man. die naast hem liep. De grote kerel, stak vlug zijn hand uit naar de nek van het paardje. Een ogen blik rustte de hand van het meisje op de schouder van de reus en was zijn gezicht dicht bij het hare. Toen liep Brownie weer gewoon en ging Matt wat meer op zi.i wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3