Openbare vergadering Actie-comité voor de Berger tram PELS' Stichting van vierde Wieringermeerdorp Bello moet blijven! ALKMAAR MET PASEN: GASTVRIJHEID IN GLAZEN DAN NAAR ProfWieger Bruin onthult zijn plannen Jaarvergadering K.V.P. DAG en NACHT Kweldam Vierof „Terpwijk"? PAGINA 2 DONDERDAG 6 APRIL 1950 Het comité van actie tot behoud van de tramweg Alkmaar Bergen aan Zee hield gisteravond in De Rustende Jager te Bergen een grote openbare vergadering, die door talrijke belang stellenden werd bezocht. Uit het comité van actie is een werk comité gevormd, waarvan verschillende leden tijdens deze vergadering argumenten ten berde brachten voor het behoud van de Berger tram. Prof. Ir. E. L. Selleger, de voor zitter van het comité van actie opende de vergadering, die stond in het teken van het behoud van de tram, met een woord van wel kom tot B. en W., de raadsleden van Bergen en de talrijke aanwe zigen. Wat in deze vergadering werd gezegd, droeg een positief ka rakter. Alle persoonlijke critiek op wiens beleid dan ook, werd verme- EEN N.V. KOCHT HOUT ALKMAAR. A. B., de bedrijfs leider van een houtkopers N.V. uit Apeldoorn, stond gisteren voor de Econ. politierechter te Alkmaar mr. J. Markus, terecht, wegens overtre ding van de houtbeschikking 1941. Verdachte had in en om Alkmaar hout gekocht zonder dat daartoe vergunningen aanwezig waren. De Officier van Justitie, mr. dr. Vellinga, meende dat de boete op de N.V. zou moeten worden ver haald. Hij eiste f 100 of 30 dagen. Het vonnis luidde f 50 of 20 dagen. Twee eerste prijzen voor Aikmaarse slager ALKMAAR. In de van 21 tot 29 Maart te Utrecht gehouden elfde Internationale Slagersvakwedstrijd, heeft onze stadgenoot, de slager N. J. Schimmel, Spoorstraat 64, twee eerste prijzen gewonnen. In de afd. Paardenrookvlees won hij de eerste prijs en in de afd. gekookte Paar- denworst won hij, voor de derde maal in successie, eveneens de eer ste prijs. Een mooi succes voor de ze Aikmaarse slager. Ophalen huisvuil ALKMAAR In verband met de 2e Paasdag zal op Maandag 10 April a.s. geen vuilnis opgehaald worden. Voor dat gedeelte van de Maan dagse wijk van de binnenstad, waar de nieuwe uniforme vuilnisemmers zijn uitgereikt, zal inplaats van Maandag 10 April a.s. de vuilnis op Dinsdag 11 April a.s. worden opge haald. De bewoners van die wijk worden verzocht de uniforme emmers dus Dinsdag 11 April a.s. op de normale tijd buiten te zetten. Dierenbescherming ALKMAAR - Zwervend zijn aan getroffen te Alkmaar: een zwarte bouvier en een witte kees. In de omgeving van de Hekelstraat zweeft sinds geruime tijd een witte poes, 6 maanden oud. Indien de eigenaars zich niet melden, zijn deze dieren ter beschikking voor liefhebbers. Ter beschikking: een mooie poes, 6 maanden oud. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. R.K. Wandelsport-vereniging H.V.Z. ALKMAAR Op Zondag 23 April a.s. wordt de 19e Bloembollentocht te Haarlem gehouden. Evenals an dere jaren loopt H.V.Z. deze tocht ook weer mee. De gelegenheid om in te schrijven loopt tot 12 April. Het inschrijfgeld bedraagt voor le den van H.V.Z. 75 cent en voor niet- leden f 1.25. Na 12 April wor. den deze bedragen met 25 cent ver hoogd. Het bestuur spoort de leden aan, zóveel mogelijk in eigen krin gen propaganda te maken voor de ze zeldzaam mooie tocht, zodat wij op 23 April in groten getale bij de start verschijnen. Bij grote deelna me gaan wij per eigen autobus wat de reiskosten ten goede zal ko- men. Inschrijvingen kunnen geschieden bij het secretariaat: Eikelenberg straat 54 en dhr. M. Breed, Baan- singel 16 (liefst na 7 uur 's avonds). Laten we nu afspreken dat ieder lid een vriend of kennis meeneemt, zodat wij die dag in twee afdelin gen moeten lopen. Veel succes. Het Bestuur GEEN FIETSEN IN 'T STADHUIS ALKMAAR Het gemeentebe stuur van Alkmaar brengt onder de aandacht van de bezoekers van het stadhuis, dat het niet geoorloofd is fietsen, motorrijwielen e.d. tegen het stadhuis te plaatsen of deze in het gebouw te brengen. Met het oog op het karakter van de vestibule van het stadhuis is dit voorschrift in het leven geroepen. Burgemeester en wethouders doen een beroep op het publiek om zich daaraan te houden. Voor de bewaring van rijwielen e.d. worden de Wzoek'ers verwezen naar de in de onmiddellijke nabijheid van het stadhuis zich bevindende rijwielstallingen. Overigens is door borden duidelijk aangegeven dat het plaatsen van rijwielen tegen het stadhuis of in het gebouw niet is toegelaten. r EXAMEN ALKMAAR Geodetisch Ingeni eur de heer R. Lunshof, civiel land meter aan het kadaster te Alkmaar (geb. te Den Helder) slaagde gister te Delft voor het Ingenieursexamen ter verkrijging van het diploma van Geodetisch ingenieur. De heer Luns hof behoorde tot de eerste vijf ge slaagden voor dit examen, waartoe bij Koninklijk besluit van IS Octo ber 1949 tot aanvulling van de Ho ger Onderwijs wet, civiel land meters konden worden toegelaten en welk examen gister met enige plechtigheid in de Technische Ho geschool te Delft voor 't eerst werd afgenomen. De heer Lunshof slaagde na indiening van een „scripsi" over het onderwerp ..Landmeter en land meetkunde in liet oude Rome", een onderwerp waarover nagenoeg geen literatuur bestaat. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johannes C, zv N. Groen en Th. M. Kaandorp; Gerritje C. dv W. Biersma en C. Eendebak. Gehuwd: Christiaan Willemsen en Catharina P. G. Ploeger; Jacob de Boer en Elisabeth Swagers; Jetse Duim en Geesje van der Vecht; Laurentius Ringoot en Grietje Ver steeg. den. Er werd mededeling gedaan van het toetreden tot het comité van Mevr. Charley Toorop, en- de heren Henri ten Holt en Anthony van Kampen. De heer J. H. Roggeveen, spre kend als voorzitter van de V.V.V. Bergen, wijdde uit over het on- aesthetische -gevolg dat de opheffing van de Berger tram voor de ge meente zou hebben. De motie, die in de Berger gemeenteraad aan gaande dit onderwerp is aangeno men, bevredigt de V.V.V. niet, om dat daarin wordt rekening gehou den met de mogelijkheid van de opheffing van de tram. De burge meester kan zich zonder voorbe houd met het doel van het comité verenigen. Dat doel is; uitstel van de opheffing voor onbepaalde tijd. Door te wijzen op de aanranding van ons natuurschoon en de schen ding van ons dorpsschoon, aldus de heer Roggeveen, zullen wij het pleit voor de tram winnen. Met het levenswerk van Jacob van Reenen en zijn echtgenote, en dat is de Berger tram dienen wij uit pië teit voorzichtig om te gaan. De heer Roggeveen, die wees op het on- aesthetische van de vervanging van de tram door autobussen, deed een- beroep op de jongeren om te helpen bij het behoud van Bergens na tuurschoon. Sta pal wanneer men wil overgaan tot het vandalisme, dat het opheffen van de tram zou zijn, aldus eindigde de heer Rogge veen. De heer D. L. Beijneveld sprak als ingezetene van Bergen. Ook hij uitte zijn angst voor het verlies van natuurschoon bij opheffing van de tramlijn en ook hij deed een be roep op aller medewerking tot het instandhouden van de tram. Mr. F. Zeiler sprak als secretaris van de V.V.V. Hij toonde het belang aan, dat de tram heeft voor Bergen als badplaats. Het natuurschoon is de basis van Bergens welvaart. 90 per. cent van de 5000 logeerbedden staan in het seizoen in Bergen Bin nen. Dit is uniek in Nederland, daar de zee toch 6 K.M. van Ber gen verwijderd ligt. Men heeft be hoefte aan personen- en bagage- vervoer, die het best met de tram kunnen geschieden. Ook voor Alk maar is de tram van belang. Bij inleg van een autobusdienst zouden we te maken krijgen met eindeloos wachten en opoffering van com fort. Als de tram gaat verdwijnen, zal de positie van Bergen als bad plaats wankel worden. Met instem ming haalde spreker de woorden van de minister aan, dat onrenda bele lijnen, mogen blijven bestaan, wafineer het reizigersvervoer niet op andere wijze verzekerd is. De i bus voorziet in een locale behoefte, de tram is het meest van belang voor de vreemdelingen en daardoor j weer voor het dorp. De beste op- j lossing zou zijn, een belangenge- m eenschap tussen tram en bus. Spreker verwachtte een actie in grote eenstemmigheid voor het be- hou4 van de tram. De heer Hoogvorst en de heer Hopman spraken als vertegenwoor digers van de Bergense midden stand en wezen op het belang dat de tramverbinding ook voor deze categorie van Bergenaren heeft. De heer Visser, voorzitter van het bestuur van de volkshogeschool sloot zich aan bij de actie, omdat het belang van het natuurschoon en de rust van Bergen de actie voe- renswaard maken. De heer Folgers, namens de vereniging ,,Paal 33" te Bergen aan Zee sprekend, pleitte voor het behoud van het natuur schoon en meende dat het karakter van het dorp door vervanging van de tram door autobussen wel zou veranderen, doch niet Verbeteren. Hij vreesde verkeersstagnatie en wees op het belang van het vóórko men van Bergen aan Zee op de kaarten, door de aansluiting van het dorp op het spoorwegnet. De secretaris van het comité deel de vervolgens mede, dat de St. Jo- sephstichting haar adhaesie heeft betuigd met de doelstelling van het comité. Mej. Kreb kwam, als ver tegenwoordigster van het hotel- bedrijf, met reële en zakelijke ar gumenten voor het behoud van de tram naar voren. Een busdienst brengt risico mee voor de gasten, die graag op tijd willen zijn voor lunch en diner. Hierdoor ontstaat verwarring in de bedrijven, over belasting van het personeel en een nerveuze sfeer. Er komen klachten. Kinderen, die niet op tijd hun eten en hun middagslaapje krijgen, wor den drenzerig. De terugloop van het aantal weekendgasten kan wor den verwacht. Het dorp komt door het snelverkeer in een hogere ge- varenklasse, de rust verdwijnt en Bergen boet in aan veiligheid, rust en accomodatie, wat het vreemde lingenverkeer grotelijks zal scha den. De heer C. Peetoom declameerde een door hem gemaakt, hoogge stemd gedicht op „Bello", waarin hij getuigde van zijn optimisme en van zijn liefde voor de tram. De heer J. J. Dinkelberg, direc teur van de federatie van V.V.V.'s, zei, dat het belang van de tram niet in geld is te realiseren. Wijk aan Zee raakte in verval toen er busverkeer kwam. Nooit werd een dorp' groot door busvervoer. Zonder 8é tram is de groei van Sergen niet mogelijk. Men moet vechten voor het behoud. Heel het gebied, waar de federatie van V.V.V.'s werkt, zal de actie voor de Berger tram ■steunen. Het 'belang van de tram stijgt boven het dorpsbelang uit. Het is een provinciaal, ja, een landsbelang. Vervolgens werden lichtbeelden vertoond van de Berger \ram, waarbij de heer Selleger Jr. enige toelichting gaf. In de pauze werden ten bate van de actie voor de tram prentbrief kaarten verkócht met een afbeel ding van de locomotief van .Bello", door Dirk Vis 'gemaakt. De verkoop bracht f163.op. Na de pauze sprak burgemeester Dr. W. Huygens, die meedeelde dat het college van B. en W. aanwezig was om te getuigen van zijn sym pathie met het streven Van het comité. Nadat door het gemeente bestuur een rapport over de tram aangelegenheid is uitgebracht kan van de kant van het gemeentebe stuur een actie worden verwacht tot behoud van de tram. De stem van de burgerij zal in deze aange legenheid graag worden vernomen. De burgemeester stelde voor, op de dag der verkiezingen voor de Prov. Staten, op 26 April een referendum over de tram te houden. De tevo ren thuisbezorgde vragenlijst zou dan in de stembus kunnen worden gedeponeerd. Matthieu Wiegman suggereerde, dat het goed zou zijn bij de bepaal de instanties gedaan te krijgen dat Bergen in zijn geheel als natuur reservaat wordt verklaard. Dan kan de tram behouden blijven als integrerend deel van het natuur reservaat. Mr. Zeiler las een brief voor van Mevr. Klein uit Bergen aan Zee waarin zij voorstelde de exploitatie van de tram in eigen hand te ne men, door de vorming van een N.V. die de tram rendabel zou moe ten maken. De heer Zeiler steunde het voor stel van de heer Wiegman als een belangrijke suggestie. De voorzitter, die een persoon lijke kennis is van Ir. Den Hollan der, deelde mede, dat deze bereid js een wandeling te komen maken langs de tramlijn, om zich ter plaatse van- het natuurschoon op de hoogte te stellen. Er zal ook onder de badgasten een referendum wor den gehouden evenals dat van ge meentewege geschiedt onder 1500 vroegere badgasten. Het programma van het comité bestaat thans uit: 1. het te houden referendum. 2. de inzameling van gelden om te komen tot een garan tiefonds of tot een fonds dat de N.S. kan worden aangeboden tot vernieuwing van materieel ten be hoeve van de tram, 3. een petition nement onder de badgasten die deze zomer zullen komen en 4. een stand op de te Alkmaar te houden ten toonstelling „van de Wadden tot het IJ", die gewijd zal zijn aan het behoud van de tram. De heer Din kelberg heeft hiertoe zijn medewer. king toegezegd. Het comité zal hierover met de tentoonstellings directie in contact treden. De heer Visser wilde de enquête onder de vroegere logeergasten uit breiden. Hij wilde liever 15000 dan 1500 mensen in deze enquête be trekken. Tenslotte werd in de vergadering een motie aangenomen, waarin de argumenten van het comité gere sumeerd waren bijeengezet. Hierin staat, dat de vergadering op 5 Mei gehouden, waarbij ongeveer 400 mensen aanwezig waren, met be zorgdheid kennis heeft genomen van de plannen tot opheffing van de Berger tram en de vervanging ervan door autobussen. Schending van de rust en het natuurschoon van Bergen wordt gevreesd. De tram wordt beschouwd als de meest idealé verbinding. Het vreemdelingenverkeer is de voor naamste bron van bestaan voor het dorp. Verkeersmoeilijkheden wor den gevreesd. De instanties hebben in '37, toen eveneens opheffing dreigde, het belang van de tram voor Bergen ingezien. De bevol king is bereid voor de tram offers PORTWIJNEN, per fles SHERRY, per fles SAMOS (eiland) per fles TARRAGONA, per fles 4.45 5.10 2.95 5.30 5.70 3.55 2.95 „Oude Pels" p. ltr. 5.80 Advocaat p. fl. 3.95 Fladderac p. ltr. 4.85 Boerenjongens p. ltr. 4.45 Citroen, per liter Brandewijn Bessen Voorburg 5.80 6.25 4.35 3.75 4.40 4.70 4.25 4.85 KORTINGEN bü 6 stuks f0.20 p. fles; bij 12 stuks f 0.30 per fles; bij 24 stuks f 0.40 per fles. ALKMAAR TELEFOON 2585 te brengen. Er wordt een dringend beroep gedaan op alle betrokken autoriteiten om de opheffing van de tramlijn AlkmaarBergen aan Zee voor onbepaalde tijd uit te stellen. Het comité van actie kreeg op dracht deze motie ter kennis te brengen, daar waar zulks nodig wordt geoordeeld. INLEIDING VAN DE HEER JAC. GROEN BERGEN. Dezer dagen hield de K.V.P. afd. Bergen in het St. Jansgebouw haar jaarvergadering, voor welke gelegenheid de heer J. Groen, lid v. d. Tweede Kamer, als spreker was uitgenodigd. Na voor lezing van de jaarverslagen van penningmeester en secretaris kreeg de heer J. Groen het woord, die de belangrijkheid aantoonde van het deelnemen aan de verkiezingen tot vorming van het College van de Prov. Staten. Hij wees er op dat de uitslag niet alleen een beeld zou ge ven van de plaatselijke gesteldheid op politiek gebied, maar dat deze wel degelijk van waarde is voor het landsbelang. Ook met betrekking tot de posi tie van de K.V.P. is een zo groot mogelijke deelname noodzakelijk, daar, ingeval wij teruglopen in stemmenaantal, dit als gevolg zal hebben dat onze invloed op de regeringspolittek vermindert. Spre ker wees op de dreiging van het communisme, welke wij niet moeten onderschatten, en dat alle zeilen moeten worden bijgezet om deze dreiging te weren. Hij stimuleerde tot propaganda tot het behalen van de 20e zetel, en spoorde de aanwe zigen aan de adspirant „Weiter- stemmers" toch te overtuigen dat zij hun stem productief moesten ma ken door op de KVP te stemmen, om daardoor versnippering en dus verlies te voorkomen. Aan de hand van het partijpro gram van de KVP van het College der Prov. Staten wees hij nog op de belangrijkheid van de taak welke het College had inzake de adviezen die door dit College moeten wor den uitgebracht aan de Minister op confessioneel gebied op het terrein van industrialisatie etc. Spreker bestreed de aantijging tegen de KVP meermalen geuit, als zou deze een coaiitie hebben aan gegaan met de P.v.d.A. Het tegen overgestelde is waar. Voor het voe ren van een progressieve politiek was voor het moment een samen gaan met de P.v.d.A. noodzakelijk. Hoogstens zou hier kunnen worden gesproken van het voeren van een opportuniteits-politiek. De KVP is echter niet aan de P.v.d.A. getrouwd en is volkomen onafhankelijk ge bleven. Spreker eindigde met te wijzen op dé verantwoordelijkheid van de kiezers, die naar eer en ge weten zullen moeten stemmen: hun stem uitgebracht op een andere partij dan de K.V.P. zal afbreuk doen aan de Katholieke eenheid. Hierna was gelegenheid tot het stellen van vragen, waar door enige aanwezigen gebruik van werd ge maakt. Voorzitter dankte de spreker voor zijn interessant betoog. Hij betreur de het echter dat de opkomst zó gering was. Hij wekte ook nog op tot verspreiding van propaganda tot deelname aan deze verkiezing. Spoorkaartjes in de bussen EGMOND AAN ZEE. Tenge volge van de tariefswijziging van de Ned. Spoorwegen, konden geduren de enige tijd geen spoorkaartjes in de Nacobussen, rijdende naar Alk maar worden gekocht. Thans is een en ander weer geregeld en zijn de spoorkaartjes voor de busreizigers verkrijgbaar. Ook is er een belang rijke verbetering, dat nu niet alleen kaartjes naar Amsterdam en Haar lem, maar ook naar Rotterdam en Den Haag. 2e en 3e klasse, retours en enkele reizen, verkrijgbaar zijn. Aanbesteding EGMOND AAN ZEE B. en W. hebben aanbesteed het verstraten van de Wilhelminastraat met door de gemeente geleverd materiaal. Laagste inschrijver was de fa. G. de Graaff met f 1789,hoogste gebr. de Graaff met f 2980.Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. Uitslag bridge-drive EGMOND AAN ZEE De 'uitslag van do bridge-drive was als volgt: A-klasse: 1. Kareis-Koper 35 pt., 2. gebr. v. d. Molen 33, 3. Huiberts de Raadt 22, 4. HopmanRuiter 21, 5. HartgrinkBurger 21, 6. Hopman Verver 18. B-klase: 1. Gebr. Dekker 52,5 p., 2. De GoedeDekker 46:5 3. Heddes van Pel 45, 4. ScholtenLeijen 41,5, 5. fam. Honing 41, 6. Nieuwen- huizenModder 37,5, 7. Rozingde Raadt 37, 8. JonkerGroen 35. C-klasse: 1. HuibertsBaltus 28, 2. Klaij—Smit 26, 3. Hopman—Ad miraal 26, 4. mevr. DekkerTer voort 25,5 5. Basvan Winsum 22,5, 6. ApeldoornLiefting 22. Feestavond voor leden V.V.V. EGMOND AAN ZEE Het be stuur van de V.V.V. heeft besloten een drietal feestavonden voor de leden van de V.V.V. te organiseren. Medewerking is verkregen van het bekende cabaret-revue-gezelschap van Herman Tholen. De feestavon den zullen worden gehouden op Vrijdag 14, Zaterdag 15 en Maandag 17 April, des avonds te 8 uur in de zaal van de Vergulde Valk. DE HEER KUIN OPENDE EEN NIEUWE WINKEL DE RIJP. Na vijf jaren zich tevreden te hebben gesteld met een geïmproviseerde winkel in het pak huis. kon de heer Kuin Zaterdag middag met voldoening de deur openen van zijn geheel naar de eisen des tijds ingerichte winkel, die bij'na in een bloemenwinkel scheen veranderd te zijn. Niet min der dan ruim 60 bloemstukken sier den de prachtig ingerichte zaak. Hoewel de grootte geen wijziging heeft ondergaan doet 't geheel veel ruimer aan doordat het portiekje is verdwenen en de vloer belangrijk is Verlaagd door het aanbrengen van een granieten, gelijk met de straat gelegen vloer, iets was nog bij weinige zaken in ons dorp is toe gepast. Door deze verbouwing is ons dorp een moderne winkel rijker gewor den die een vergelijking met gro tere plaatsen in alle opzichten kan verdragen en een belangrijke aan winst voor de Rijper winkelstand genoemd mag worden. Wij wensen de heer Kuin in zijn Wat opstelling en inrichting betreft voor een groot deel zelf ontworpen drogisterij an nex optiek, veel succes toe. Uitreiking ereteken voor Orde en Vrede DE RIJP. Onze plaatsgenoot de heer C. P. Groot viel de eer te beurt, de eerste te mogen zijn die het Ereteken voor Orde en Vrede uit handen van burgemeester Dalenberg mocht ontvangen. Hoewel het niet tot de plicht van de plaatselijke burgemeester be hoort dit Ereteken persoonlijk aan huis uit te reiken, vond burgemees ter Dalenberg het een aangename taak deze uitreiking te kunnen doen. Het feit datd e heer Groot in een perceel woont dat wePhet moeilijk ste is te bereiken vanaf de rijweg, deed hieraan niets af. In een zeer hartelijke speech tot de heer Groot en zijn huisgenoten, drukte spreker de erkenning en waardering uit, die aanleiding zijn geweest voor de re gering om aan alle militairen die in Indië hebben gediend, het ereteken uit te reiken. De heer Groot heeft van 30 Nov. 1945 tot 27 Juli 1948 de belangen van het vaderland gediend en zag daardoor het Ereteken versierd met drie gespen. En nu aan 't bouwen BEEMSTER Voor het te 's Gra- venhage afgenomen examen Burger lijke en Utiliteitsbouw slaagde de heer P. Zwart alhier, die zich nu dus als aannemer kan vestigen. WEERSVERWACHTING medegedeeld cfoor het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. OVERDAG WARMER Vannacht kans op lichte nacht vorst, overigens droog en over dag op de meeste plaatsen zon nig en warmer weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. NETJES In Wieringermeer zijn nog barakkenkampen. Daar wonen de arbeiders die in deze nieuw gemeenschap nog niet- konden worden opgenomen, ook al verkeren zij hier schier dagelijks en ligt' hun werk onder de wijde hemelkoepel, die de massieve dijken van het grote Wieringermeerland omspant. Nog altijd immers is de groei van dit jongste Noordhollandse gebied niet tot staan gekomen en zal ook niet tot staan komen voordat het inwonertal de 12000 heeft overschreden. De mannen in de werkkampen hunkeren er naar, dat zij weldra met hun ge zinnen in dit nieuwe land een eigen huis kunnen betrekken. En om dat mogelijk te maken zal in 1951 begonnen worden met het stichten van het nieuwe dorp, dat zal komen op de wegkruising Terpweg-Kwelweg, ongeveer een km van de uiter ste oostgrens van de polder. Want juist in het oostelijk ge deelte van de polder, waar toch zoveel arbeidsgelegenheid is, daar mangelt het 't ergst aan woon ruimte voor de arbeiders. Aan vankelijk leefde het plan om in Wieringermeer 3 grote en 7 kleine dorpen te stichten, doch men heeft dit laten varen omdat een gehucht eigenlijk een onding is. Men moet er alles ontberen: kerk, school, middenstand etc. Het enige voordeel zou zijn, dat de arbeiders dicht bij hun werk wonen, doch met de tegenwoor dige vervoersmogelijkheden is dit iets wat geen gewicht meer in de schaal legt. De vrouwen en kin deren zijn echter in een gehucht a.h.w. „opgelaten" en dat moet dan ook in elk geval worden voorkomen. Zo besloot men het dorpental tot 4 uit te breiden, maar ook niet meer dan vier, want dat zou financieel onaan vaardbaar zijn. Na de tweede drooglegging hadden de bestuur- deren zich de vraag gesteld, of de dorpen Slootdorp, Middenmeer en Wieringerwerf weer op de zelfde bijzonder onpractische plaatsen moesten worden her bouwd. Tenslotte gaf de waarde van de overgebleven funderingen echter de doorslag. Bij de ont wikkeling van de N.O.-polder heeft men zich echter gespiegeld aan de Wieringermeer, en heel wijselijk één centraal hoofddorp, omgeven door een ring van klei nere dorpen, gesticht. Dit zou in Wieringermeer mogelijk zijn ge weest, indien Middenmeer Wie ringerwerf in economisch opzicht niet sterk was voorbijgestreefd, zodat het laatste weinig meer dan vestiging van de bestuursorganen werd. Door dit vierde dorp krijgt Wieringerwerf echter meer in houd als centrum. Dit zal nog meer het geval zijn, wanneer ook de stichting van het noordweste lijk satellietdorp van Wieringer werf haar beslag krijgt. Tijdens de persconferentie, die in het Raadhuis van Wieringer werf werd gehouden en waarbij vertegenwoordigers van de gehele landelijke pers tegenwoordig wa ren, sprak burgemeester Loggers woorden van waardering aan hét adres van de ministeries van Fi nanciën en Wederopbouw voor de meer dan voortvarende wijze waarop deze totaal verwoeste ge meente is herbouwd. In minder dan 5 jaar is niet alleen de her bouw voltooid, maar zijn de dor pen Slootdorp, Middenmeer en Wieringerwerf bovendien nog uit gebreid met resp. 40, 40 en 50 woningen boven het vooroorlogse ssntsli De aard van het dorp Prof. Wieger Bruin, architect te Amsterdam, die ook het uitbrei dingsplan voor Wieringermeer heeft vervaardigd, ontwierp het plan voor het vierde dorp. Per soonlijk gaf hij hier op de confe rentie een zeer summiere toe lichting. Serieuze grondonder- zoekingen hebben aangetoond, dat het uitgekozen punt, de krui sing tussen de hoofdwegen Oos- terterpweg en Noorderkwelweg, op een niveau van 4.20 NAP, bijzonder geschikt is voor het bouwen van woningen. Heel wat beter dan b.v. te Wieringerwerf, waar heien geen overbodige luxe is. Het ontworpen dorp „Vier" zal zo ongeveer omvang en aan zien krijgen van het tegenwoor dige Slootdorp, doch gedachtig de wens dat spaarzaamheid met onze landbouwgronden geboden is, heeft men het minder uitgestrekt gemaakt. De mogelijkheid daar toe werd geschapen door het feit, dat de tegenwoordige landarbei ders geen prijs meer stellen op een grote tuin om zelf aardappe len te verbouwen; daarin voor' ziet immers het C.A.O., en het loon in de landbouw is nu van dien aard, dat zij dit er niet meer bij behoeven te sappelen. Wel zijn er in het N.W. en N.O. van het dorp flinke velden uitgespaard, waarvan de tuinliefhebbers stuk ken kunnen huren. In eerste in stantie zullen er gebouwd wor den 7 woningen voor notabelen, 40 middenstandswoningen, 250 arbeiderswoningen, 20 winkels, 20 ambachtsbedrijven en 20 huisjes voor oude lieden. Deze laatste in de nabijheid van de kerken. De drie geprojecteerde kerken komen allen aan de oostzijde van de Kwelweg: 1 achter de Brink die de hoek insluit, 1 ongeveer in het midden van het dorp en 1 aan het Noordeinde, alwaar dit ge bouw omringd zal worden door een flinke aanplant. Bij iedere kerk is een complex bijgebouwen gedacht als pastorie, school en bij- behoren. Men denkt 1 gezamen lijk gymnastiekgebouw te stich ten, aan de rand van het grote sportveld in de N.W.-hoek van de wegkruising. Voorts zullen er 2 kleuterscho len komen, een consultatiebureau, een gebouw voor openbare wer ken, brandweerkazerne, een café restaurant etc. Alle woonhuizen worden NZ gebouwd, zodat de bewoners voor 100 pet. kunnen profiteren van het zonlicht. Het autobusstation in het centrum wordt zo gemaakt, dat alle bussen aan dezelfde zijde binnenrijden en na een rit rond een plein weer vertrekken, zodat één halteplaats voldoende is. De ambachts- en industriebedrijven, waaraan wordt gedacht, zijn alleen voor de be vrediging van de locale behoef ten. De grotere zullen nu een maal liever in Middenmeer blij ven, waar betere water- en land verbindingen zijn. De Kwelvaart kan nl. als waterweg wel ver waarloosd worden, alhoewel er stellig een loswal zal komen. Montagebouw en toch aantrekkelijk Het meest aantrekkelijke van dit ontwerp is wel, dat de boer derijen, die reeds ter plaatse staan, geheel in het dorp worden opgenomen. Hierdoor is het mo gelijk om de juiste sfeer te schep pen, ook al zou het gehele dorp, en er bestaan serieuze plannen in die richting, uit montagebouw' bestaan. Groene singels langs alle straten, vlotte voortuintjes en een ruimere aanplant in het noorden en rond de kerken zullen verder de vriendelijke sfeer nog verho gen en bovendien zorg dragen voor het breken van de wind. Desgevraagd beklemtoonde prof. Wieger Bruin nogmaals, dat, al hoewel de gemeenteraad ten deze het laatste woord heeft en het serieuze plan om het gehele dorp in montagebouw op te trekken met een geperfectioneerd systeem zeer wel mogelijk is, toch het karakter van een landarbeiders- en boerendorp behouden blijft. Natuurlijk kan men het niet' vergelijken met een boerendorp in de Achterhoek, omdat het type boer en het type arbeider hier totaal anders is geworden onder de invloed van de ver doorge voerde mechanisatie. Hier bloeit straks een geheel nieuw geslacht op, in een totaal nieuw dorp in een nieuw land. In het begin van 1951 hoopt de Wo ningbouwvereniging Wieringer werf hier te beginnen met de eerste woningcomplexen, maar dat zal niet het allereerste zijn. Want reeds dit jaar zal een par ticulier er beginnen te bouwen. Het wordt de dorpssmederij, spe ciaal ingericht voor tractor-repa raties e.d. Deze man behoeft niet te wachten op de bouw der bur gerwoningen, want werk is er voor hem in deze-grote oostelijke helft van Wieringermeer ruim schoots, getuige de vele landbou wers die thans noodgedwongen naar Wieringen of Medemblik gaan. De naamgeving van dit vier de dorp heeft reeds vele hoofden en pennen in beroering gebracht. Het schijnt alles behalve gemak kelijk, vooral omdat er geen his torische plek in de nabijheid is, waarbij men- zou kunnen aan knopen. De suggesties lopen in de tientallen: romantische, satyri- sche, welsprekende en wijdlopige, maar „dé naam", neen, die is er nog niet. Desgevraagd werd nog omstan dig uiteengezet, dat deze opzet ook financieel verantwoord is, vooral omdat de capaciteit van de scholen van de bestaande drie dorpen toch niet voldoende is voor een zielental van 12.000. Uiteraard behoeven de hier te bouwen scholen niet allen uit zes lokalen te bestaan. De ervaring heeft geleerd, dat het onderwijs in drie lokalen b.v. ook zeer goed kan ziin. Dat is dan ook de reden, dat thans definitief van het stich ten van gehuchten, waarvoor men practisch geen „algemene" onkos ten behoeft te maken, heeft afge zien. Natuurlijk blijft ondanks het stichten van dit vierde dorp het herbouwen van de resterende 315 pachterwoningen urgent, en men hoopt dat de Domeinen dit onve- wijld zullen hervatten.. De Wieringermeer, het land waar haast de gehele wereld naar ziet, groeit voorspoedig. Dit vier de dorp zal de gemeente doen uit groeien tot een compleet geheel, dat zowel in- als uitwendig een flonkerende robijn zal zijn aan Neerlands Kroon. Dc herdenkingsfeesten. Naar wij vernemen is het mede leven uit alle lagen der bevol king zodanig gebleken, dat de feestelijke herdenking van het 20- jarig bestaan in September a.s. doorgang zal vinden. Een aanwij zing voor dit medeleven is n.l. het garantiefonds voor f 40.000.dat juist gisteren is voltekend. JULIANADAG OP BEVRIJDINGSDAG BEEMSTER De Oranjevereni ging heeft, zo deelde de voorzitter, Dr v. Welzenes mede het plan om de verjaardag van H.M. de Konin gin in dit jaar op de bevrijdingsdag, 5 Mei, te vieren. Op de vooravond van deze feestdag wordt 's avonds om 8 uur de herdenking bij het mo nument gehouden. Er zal dan door een signaal worden aangegeven, wanneer er 2 min. stilte in acht zal worden genomen. Na afloop van de kranslegglng wordt in de bovenzaal van het Herenhuis een programma van zang, muziek en declamatie uit gevoerd. De verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op 29 Juni zal o.a. worden gevierd met een kinderfeest. 't Vette der aarde BEEMSTER Op de veetentoon stelling te Utrecht werden o.m. de vette koeien van de heren G. Met, P. Boots en C. Splunter alhier met een eerste prijs bekroond. Een kabel wordt gelegd OUDORP In de gemeente Oudorp is men thans bezig met het leggen van zware kabels. Van het schakelstation van het P.E.N. te Oterleek is de kabel gelegd en komt langs de Slingerdijk in Oudorp. Vervolgens langs de Prov. weg en t.o. de boerderij van Dek ker door het Kanaaal „Omval Huigendijk" om dan verder in de Omloopdijk en een stukje weiland de Nieuwe Schermerweg te berei ken. Op deze weeg zal de kabel worden gelegd in het rijwielpad aan de Noordzijde en wordt dan door getrokken langs de kanaaldijk, ach ter het café bij de Friese brug en vervolgens tot ongeveer de groente, veiling te Alkmaar. De kabel heeft een capaciteit van 50.000 volt en wordt 1-05 m. in de grond gelegd. Dat het leggen van dergelijke ka bels in zo'n afwisselend terrein een tamelijk zwaar karweitje is, wordt wel bewezen doordat 60 man per soneel hiermede bezig is. De aanne mer van dit werk is de bekende firma Groot uit de Woude. DE |EUCD OP DE PLANKEN HEERHUGOWAARD Het wordt zo langzamerhand gewoonte dat de jeugd ieder jaar een toneeluitvoe ring verzorgd. Ook dit jaar biedt het jeugdtoneel weer een mooie toneelavond aan. Op Paasmaandag 10 April en Dinsdag 11 April zal het jeugdtoneel voor het voetlicht brengen het daverende blijspel ,,'t Begon in een gracht". Een mooie afwisseling op de drama's en to neelspelen die onze plaatselijke to neelvereniging Pius X ons dit sei zoen heeft gebracht. Tevens zien wij hierin een vooruitgang van ons jeugdtoneel. Werd het andere jaren uitsluitend verzorgd door de man nelijke jeugd, dit jaar is ook het vrouwelijke deel ingeschakeld, wat het spel ten goede zal komen en de belangstelling aanmerkelijk zal ver hogen. Alle gehuwden van de paro chie hebben vrij toegang, mits zij hun vrijkaart Maandagmorgen (2de Paasdag) hebben afgehaald aan de zaal van de heer Jac. Groenland. Is geen vrijkaart afgehaald, dan kan ook geen vrije toegang worden ge geven. Toont allen uw belangstel ling voor dit deel van het jeugd werk en bezorgt u zelf tevens een mooie avond. De regie is in handen van 'de heer J. Feenstra, waardoor succes verzekerd is. Na afloop ge zellig bal. Burgerlijke Stand H. H..-WAARD. Geboren: Ge- rardus C. M. zv G. Bruin en Th. L. v.. d. Bosch; Franciscus Chr. T. zv G. Th. A. Specker en A. Bot; Johan na C. M. dv H. J. Groot en M. M. E. Boots; Gerardus A. zv N. Groot en Cath. M. Bos; Johannes A. zv C. P. Zuurbier en G. A. Groot; Adria- nus W. M. zv N. Bijvoet en E. Smit; Gerardus H. J. zv C. J. Spaan en J. M. van Horick; Hendrica J. dv N. Ydema en M. Mooy; Cecilia J. M. dv W. L. Schilder en M. Beerepoot; Theodorus J. L. zv G. Veldman en M. Ursem; Adriana H. dv Ant. Loos en E. Brieffies; Maria C. dv B. H. Ruhland en Chr. Brussel. Ondertrouwd: Jac. van Slooten en Alida Leeuw, Alkmaar; Adria- nus P. de Goede en Anna Appelman Jacob Swart, Langedijk en Eliza beth A. Mantel. Getrouwd: Jac. van Slooten en Alida Leeuw, Alkmaar. Overleden: Cornells Vlaar, echt, van Aaltje Heilig, 75 jr.; Dirk Heemna, weduwnaar van Antje de Groot, 89 jr.; Johan G. F. Dekker, zv. J. bekker en A. M. Kraijnbrink, 2 dagen. Ingekomen: Karei Beumkes; Ni- colaas Danenberg; Hester C. A. Jansen; Coenraad Entius; Nicolaas J. Beers; Petrus Smit; Simon N. Blokdijk; Nellie van der Hilst; Klaas Langedijk: Maria Bakker; Th. M. van der Heuvel. Vertrokken: Maria K. Lagrand, naar Haarlem; Franciscus A. Schut, naar Nieuw Ginniken; Theodorus J. Burger, naar Breda; Arend J. de Krijger, naar Amersfoort; Roeberta J. Bosch, naar Winkel; Johanna Post, naar Den Helder; Petrus Post- ma, naar Hensbroek; Petrus Corne lls Groot, naar Egmond Binnen; Dirk Wiering, naar Wageningen; Leentje Ploeger, wed van K. Stolp, naar Hensbroek; Agnes M. M. Kla ver, naar Hoogwoud; Cornells L. Groot, naar Schoorl; Albertus Pe ters, naar Zaandam; G. P. L. A. de Vries, Uccle (België)Dirk Welner naar Beverwijk; Geertje Koedijk, naar St. Pancras; Theodorus Vree- ker, naar Bordeaux (Frankrijk); Cornells Peereboom, naar Velsen; Martha M. Schut, naar Castricum; Elisabeth Th. Biesteker, naar Oude Niedorp.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2