DE HERDER VAN DE BERGEN DE HEILIGE WEEK te Jeruzalem rond 400 Rijkscommissie van advies gemeentepolitie gewenst DAN NAAR RADIO K.L.M. breidt haar luchtnet uit 4 Mimosa >AG en NACHT Goede Vrijdag Djakarta-Amsterdam in twee dagen met ingang van 76 April Het rapport- Langemeyer De Beurs Naar wij vernemen: Protest tegen overkomst van T.N.I.-soldaten C&tctSC4/€/lmUMi6t de Zuiftiqe was met T&ifledtijn! Paul van Zeeland aan bod 'EERSVER WACHTING sdeeld dt>or het K.N.M.I, te lit, geldig van Donderdag. tot Vrijdagavond. DAG WARMER nnacht kans op lichte nacht- rst, overigens droog en over- g op de meeste plaatsen zon- en warmer weer. Zwakke matige wind hoofdzakelijk Zuidelijke richtingen. NETJES JULIANADAG DP BEVRIJDINGSDAG IMSTER De Oranjevereni- leeft, zo deelde de voorzitter, Welzenes mede, het plan om rjaardag van H.M. de Konin- dit jaar op de bevrijdingsdag, te vieren. Op de vooravond leze feestdag wordt 's avonds uur de herdenking bij het mo lt gehouden. Er zal dan door signaal worden aangegeven, >or er 2 min. stilte in acht zal n genomen. Na afloop van de egging wordt in de bovenzaal iet Herenhuis een programma ang, muziek en declamatie uit- rd. verjaardag van Z.K.H. Prins ard op 29 Juni zal o.a. worden d met een kinderfeest. 't Vette der aarde IMSTER Op de veetentoon- g te Utrecht werden o.m. de koeien van de heren G. Met, ots en C. Splunter alhier met erste prijs bekroond. en kabel wordt gelegd )ORP In de gemeente p is men thans bezig met het i van zware kabels. Van het ;lstation van het P.E.N. te ek is de kabel gelegd en langs de SHngerdyk in p. Vervolgens langs de Prov. n t.o. de boerderij van Dék- oor het Kanaaal „Omval— ndijk" om dan verder in de >pdijk en een stukje weiland euwe Schermerweg te berei- Dp deze weeg zal de kabel n gelegd in het rijwielpad aan rordzijde en wordt dan door ken langs de kanaaldijk, ach- >t café bij de Friese brug en gens tot ongeveer de groente. t te Alkmaar. De kabel heeft npaciteit van 50.000 volt en 1.05 m. in de grond gelegd, et leggen van dergelijke ka- n zo'n afwisselend terrein een jk zwaar karweitje is, wordt ewezen doordat 60 man per- hiermede bezig is. De aanne- ran dit werk is de bekende Groot uit de Woude. IEUGD OP DE PLANKEN IRHUGOWAARD Het wordt igzamerhand gewoonte dat de ieder jaar een toneeluitvoe- rerzorgd. Ook dit jaar biedt mgdtoneel weer een mooie avond aan. Op Paasmaandag iril en Dinsdag 11 April zal >ugdtoneel voor het voetlicht m het daverende blijspel ,,'t in een gracht". Een mooie leling op de drama's on to- >elen die onze plaatselijke to- ueniging Pius X ons dit sei- ïeeft gebracht. Tevens zien wij een vooruitgang van ons ;oneel. Werd het andere jaren itend verzorgd door de man- e jeugd, dit jaar is ook het "elijke deei ingeschakeld, wat >el ten goede zal komen en de ïstelling aanmerkelijk zal ver- Alle gehuwden van de paro- aebben vrij toegang, mits zij Tijkaart Maandagmorgen (2de ag) hebben afgehaald aan de •an de heer Jac. Groenland. Is vrijkaart afgehaald, dan kan een vrije toegang worden ge- Toont allen uw belangstel- rtior dit deel van het jeugd- en bezorgt u zelf tevens een avond. De regie is in handen le heer J. Feenstra, waardoor verzekerd is. Na afloop ge- bal. Burgerlijke Stand H..-WAARD. Geboren: Ge- s C. M. zv G. Bruin en Th. L. Bosch; Franciscus Chr. T. zv A. Specker en A. Bot; Johan- M. dv H. J. Groot en M. M. ots; Gerardus A. zv N. Groot th. M. Bos; Johannes A. zv C. urbier en G. A. Groot; Adria- T. M. zv N. Bijvoet en E. Smit; dus H. J. zv C. J. Spaan en J. in Horick; Hendrica J. dv N. ia en M. Mooy; Cecilia J. M. dv Schilder en M. Beerepoot; lorus J. L. zv G. Veldman en •semAdriana H. dv Ant. Loos Brieffies; Maria C. dv B. H. nd en Chr. Brussel, iertrouwdJac. van Slooten lida Leeuw, Alkmaar; Adria- de Goede en Anna Appelman Swart. Langedijk en Eliza- A. Mantel. rouwd: Jac. van Slooten en Leeuw, Alkmaar. :rleden: Cornelis Vlaar, echt, Aaltje Heilig, 75 jr.; Dirk ina, weduwnaar van Antje de 89 jr.; Johan G- F. Dekker, bckker en A. M. Kraijnbrink, en. ekomen: Karei Beumkes; Ni- 5 Danenberg; Hester C. A. n; Coenraad Entius; Nicolaas ers; Petrus Smit; Simon N. lijk; Nellie van der Hilst; Langedijk; Maria Bakker; I. van der Heuvel. •trokken: Maria K. Lagrand, Haarlem; Franciscus A. Schut. Nieuw Ginniken; Theodoras J. er, naar Breda; Arend J. de er, naar Amersfoort; Roeberta sch, naar Winkel; Johanna naar Den Helder; Petras Post- iaar Hensbroek; Petrus Corne- •oot, naar Egmond Binnen; Wiering, naar Wageningen; je Ploeger, wed van K. Stolp, Hensbroek; Agnes M. M. Kla- naar Hoogwoud; Cornells L. naar Schoorl; Albertus Pe- naar Zaandam; G. P. B. A. de Uccle (België)Dirk Welner Beverwijk; Geertje Koedijk, St. Pancras; Theodoras Vree- naar Bordeaux (Frankrijk) :lis Peereboom, naar Velsen; ia M. Schut, naar Castricum; jeth Th. Biesteker, naar Oude rp. i l DONDERDAG 6 APRIL 1950 PAGINA 3 Bij de firma Kloos op Kinderdijk liggen de eerste sluisdeuren al te wachten, tot de schut sluis bij Tiel, die de grootste binnensluis van West-Europa wordt, gereed zal zijn. Voor Amsterdam betekent de voltooiïng der sluis in het Amsterdam-Rijnknaal een met 40 km verkorte vaarroute naar Duitsland, wat Amster dam als transitohaven zeker in betekenis zal doen toenemen. Een overzicht van de enorme sluis, die Amsterdam tot ernstige concurrent van Rotterdarp zal maken. OM ACHT UUR begint de dienst van de verering van het Heilig Kruis. Evenals de processie op Palmzondag zal ook deze plech tigheid te Rome worden overge nomen en daar het in het Grieks gezongen Driemaal-Heilig, de her innering aan haar Oosterse oor sprong bewaren. „Men plaatst een zetel voor de bisschop op Golgotha, achter in de H. Kruiskapel. De bisschop neemt plaats, vóór hem wordt een met linnen gedekte tafel gezet. De diakens staan in een kring rondom de tafel en nu wordt het verguld-zilveren schrijn, waarin zich het Heilig Kruishout bevindt, aangedragen. Men opent het, neemt het Heilig Kruishout en het Opschrift er uit en legt ze op tafel. Dan legt de bisschop, steeds zittend, zijn handen op het boven einde van het Heilig Hout, terwijl de diaxens nauwlettend toezien. Zowel de gelovigen als de cate chumenen treden één voor één nader, om het Heilig Hout te ver eren. Ze knielen neer, raken het aan met voorhoofd en ogen dan kussen zii het Kruis en gaan verder, maar niemand steekt een hand uit om het te betasten. De diakens moeten zo nauwlet tend toezien, want men zegt, dat zeker iemand eens bij het kussen zijn tanden in het Heilig Hout zette en er een stukje van roofde. Nu is dit onmogelijk, want de diakens letten heel goed op. Heeft men het Heilig Kruis vereerd, dan komt men bij een diaken die de ring van Salomon vasthoudt en de oliehoorn, waar uit de Joodse koningen werden PROGRAMMA VRIJDAG 7 APRIL HILVERSUM I, 402 M.: 7.00—24.00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.muz.; 9.15' Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.muz.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Sopraan en piano; 11.30 Kamerkoor en so listen; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.muz.; 13.00 Nieuws; 13,15 Kinderkoor; 13.45 Marinierskapel; 14.30 Gram.muz.; 14.40 Voordracht; 15.00 Koor, orkest en soliste; 15,40 Voordracht; 16.00 Pianovoordracht'; 16.30 Gram.muz.; 16.45 Kamermuz 17,30 Friese causerie; 17.45 Orgel concert; 18.15 ,,'t Is onze zaak, waarvoor hij staat", causerie; 18.30 Mannenkoor; 18.45 ,.C.M.B.-kwar tier"; 19.00 Nieuws; 19.15 Regerings uitzending; 19.35 Gram.muz.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Ned. Herv. kerkdienst; 21.30 Radio Phiih. Orkest: 22.45 Avondoverden king; 23,00 Nieuws; 23,1524.00 Strijkkwartet. HILVERSUM II, 298 M.: 7.00 VARA: 10,00 VPRO; 10,20 VARA; 12,00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7,30 Gram.muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8,18 Gram.muz.; 8.50 Voor de vrouw; 9,00 Gram.muziek; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Gram.muziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano recital: 11.15 Voordracht; 11.35 Or gelspel; 12.00 Gram.muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sportpraatje; 12 45 Gram.muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.muz.; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Pianorecital; 14.35 Negrospiri tuals; 15,00 Goede Vrijdagmeditatie; 15.20 Kamerorkest; 16.00 Kamerkoor; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Kwartet: 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 38.15 Felicitaties; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Gram.muziek; 19.30 Avondmaalsdienst; 21.00 Ver- zoekprogramma (gram.); 21.25 ..Aetherforam"; 21.55 Buitenlands weekoverzicht; 22.10 Populaire mu ziek; 22.40 Voordracht; 22.45 Avond- wijding; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 M.: 324 M.: 12.00 Ensemble, orgel en sopraan; 12.30 Weerberichten; 12.32 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Liederen: 13.30 „Matthaus-Passion" (tot 15.15)- 17.00 Symphonie-orkest; 17.05 Nieuws; 17.15 Muziekkroniek: 18.10 Godsdienstige uitzending; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19 30 Gewijde muziek: 20.00 ,,Ba- rabbas". treurspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.muziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram.muziek. 484 M.: 12.05 Omroeporkest en solist', 13.00 Nieuws; 13.15. 14.15 en 14.50—15,00 Gram.muz.; 17.10 Ver zoekprogramma; 17,40 Zang en piano; 18.00 Voor de soldaten; 18.30, 19 00 19.40 en 20.00 Gram.muziek; 20.30' Voordracht: 21.00 Koor, orgel en sprekers; 21.20 Gramofoonmuz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.muz.; 22,55 Nieuws; 23,00 Gram.muziek; 23.55 Nieuws. gezalfd. Ook deze voorwerpen worden eerbiedig aangeraakt. En zo trekt van ongeveer het tweede uur af tot het zesde (dat is van 8 tot 12) al het volk voorbij. Als het afgelopen is, komt de bisschop naar buiten in het voor hof en vangen de lezingen aan, alle psalmen en hoofdstukken uit de profeten, uit de Evangeliën, uit de Evangeliën en de Brieven, welke over de Passie handelen. Er worden echter voortdurend gebeden tussen gevoegd, welke toepasselijk zijn. Bij ieder nu dier gebeden en lecties is er zulk een aandoening en gezucht onder heel het volk, dat men diep ontroerd wordt". Etheria zegt het niet, maar mo gelijk heeft ze daar de oude klaag zangen gehoord, die nog leven in de Byzantijnse liturgie en navol ging vonden in de Latijnse Im- properia. Want de heilige bisschop Cyrillus had ze waarschijnlijk enige jaren te voren' gedicht. „Daarna leest men tegen het negende uur (drie uur in de na- vieren. middag) de pasage uit het Sint Jansevangelie, waar de Heer de geest geeft. Dan spreekt men een gebed en allen gaan naar het Martyrion en vandaar naar de Anastasis, waar bij de plaats van het H. Graf de plaats uit het Evangelie gelezen wordt, waar Jozef van Arimathea aan Pilatus het Lichaam des Heren vroeg en het in een nieuw graf legde. Na een gebed gaat de menigte uiteen. „Heden wordt geen nachtwake aangekondigd, wijl 't volk dood op is. Maar gewoonte is het dat velen blijven bidden en zingen. En zo waakt, wie wil uit het volk, of iiever wie kan". Op Zaterdag worden slechts de gewone morgendiensten gehouden, maar op hun negende uur (3 uur 's middags) heeft in het Martyrion de voorbereiding tot de nacht wake van Pasen plaats. Over deze vigilie vertelt Etheria zeer weinig, ze bemerkt geen verschil tussen de plechtigheden te Jeruzalem en bij haar thuis. In geheel de Chris tenheid was deze grote vigilie immers ongeveer gelijk. Zoals overal elders werden deze nacht de doopleerlingen te Jeruzalem in Christus herboren, ze werden door de bisschop in de Anastasis met het heilig Chrisma gezalfd en gingen in processie naar 't Marty rion om er voor de eerste maal het Eucharistisch offer mee te Met ingang van 16 April zal de zomerdienstregeling van de K.L. M. in werking treden. Het lucht net onzer luchtvaartmaatschappij zal vanaf die datnm 130.000 kilo meter lang zijn en per dag zal circa 100.000 kilometer worden ge vlogen. Het traject Djakarta Amsterdam wordt dan binnen twee dagen afgelegd. De reisdnur AmsterdamDjakarta blijft vrij wel gelijk. Genève, München en Dahran worden op bepaalde da gen in de dienst op en van Dja karta opgenomen. Hamburg zal via Amsterdam een rechtstreekse verbinding krij gen met New York. Zoals men weet mag de Duitse burgerlucht vaart nog niet worden hersteld. In samenwerking met de Belgi sche luchtvaartmaatschappij „Sa bena", zal de K.L.M. met ingang van 16 April diensten uitvoeren op de lijn AmsterdamDüsseldorf NeurenbergMünchen en Am- stedam Frankfort München. Dat op de route AmstredamDja karta de stad München is opge nomen, is bijzonder vermeldens waard, omdat dit voor het eerst sinds 1939 is dat een Duitse stad op het traject naar Indonesië wordt aangedaan. Uit een toelichting van de heer Plesman, president-directeur van de K.L.M., vernemen wij, dat men bij het vaststellen van tarieven, getracht heeft, de kosten voor een IN DE HOUTTIL brengt U een speciale Paasaanbieding v'-v CjkUrt— FORQUALITY -AND STYLE gemaakt van prima Egyptische garens in effen kleuren: blauw, grijs, beige en wit, met vaste boord 12.50 HERENMODES HERENHOEDEN HERENKLEDING (Adv.) passagier uit een land dat gede valueerd heeft, zo weinig mogelijk te verhogen. Binnenkort kan een beslissing worden verwacht over de aankoop van nieuwe vliegtuig typen. De K.L.M. ziet op het ogenblik weinig perspectieven in de ont wikkeling van een door Fokker te bouwen vrachtvliegtuig, waar voor het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling in samen werking met de K.L.M. in 1948 de uitvoering van ontwerpstudies heeft opgedragen. De resultaten zijn bestudeerd en beantwoorden niet aan de verwachtingen. Van Celder is tevreden over 1949 In het verslag over 1949 van de fa. Van Gelder en Zonen N.V. te Amsterdam wordt de bedrijfstoe. stand over dat jaar gunstig beoor deeld. De pakpapier- en witpapier. fabrieken waren doorlopend bezet. De courantenpapierfabrieken ston den tengevolge van een beneden de verwachting blijvend verbruik van de binnenlandse afnemers, in het eerste half jaar enige periodes ge deeltelijk stil. Vooral door een toe neming van de export van couran tenpapier en door. een bevredigen de ontwikkeling van de uitvoer van wit papier, stegen de omzetten met het buitenland tegen de verwach ting, tot boven het peil van 1948. Uit de winst wordt een dividend van 8 pet. voorgesteld. Vorig jaar 7 pet. JONGENS STALEN GELD VAN FAMILIELID Twee Amsterdamse jongens van 16 en 17 jaar oud werden Dinsdag avond in een café te Watergang (gemeente Lansmeer) aangehouden, daar zij door hun vrij grote ver teringen in het oog liepen. Bij het onderzoek bleek, dat zij geregeld uit de portefeuille van een familie lid geld hadden gestolen, in totaal een bedrag van 5000 gulden. De beide knapen zijn aan de Amster damse Kinderpolitie overgeleverd. Het rapport van de commissie- Langemeyer over het politie- vraagstuk, dat kortgeleden aan de regering is aangeboden, is thans verschenen. Het rapport is gete kend door acht leden en door het adviserend lid. Een minderheids- rapport is ondertekend door vijf leden. Bij het rapport is nog gevoegd een afzonderlijke nota, ingediend namens vijf leden, die echter daarbij uitdrukkelijk verklaren, dat zij, op grond van de gehouden beraadslagingen, uiteindelijk hun stem hebben gegeven aan het rapport der commissie, omdat voor hen beslissend was het huns inziens grote belang van de tot standkoming van een regeling, welke niet slechts bij een meer derheid, maar bij een belangrijke meerderheid in den lande instem ming kan vinden. Voorts hebben de leden mr. A. A. L. F. van Dullemen en S. W. Moolenaar elk een afzonderlijk ontwerp van wet ingediend, strek kende tot het invoeren van een eenheidspolitie. Volledige overeenstemming werd in de commissie in zoverre be reikt, dat niemand terug wil naar een algeheel herstel der plaatse lijke politie in alle gemeenten van Nederland. De commissie stelt voorts een territoriale scheiding van de poli tie voor, enerzijds in een alge mene politie en anderzijds ge meentepolitie in een aantal gro tere gemeenten met eigen ge meentepolitie. De commissie stelt o.a. voer, dat worde ingesteld een rijks commissie van advies voor de ge meentepolitie om het aantal ge meenten met gemeentepolitie nader te bepalen. Daarnaast heeft een minder heid van 5 leden een ander voor stel gedaan. Zij bestrijdt op het voetspoor van prof. Struycken dat de rechtsstaat bij uitstek zou rusten op de pijler van de justitie. Het rapport der minderheid wenst de instelling van een ge westelijke politie, maar niet uit de provinciale kas betaald. Deze gewestelijke politie staat onder beheer van de Commissaris der Koningin, waarmede een uitbrei ding wordt gegeven van de taak, welke de Commissaris der Konin gin voor de oorlog ten aanzien ONREGELMATIG VERLOOP AMSTERDAM, 5 April. Onder leiding van de hoofdfondsen, Olie en Unilever, liepen vandaag de koersen, na een prijshoudende ope ning, in alle sectoren achteruit. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de betere stemming van giste ren vandaag geprolongeerd zou worden. Aanbod in genoemde hoofdfondsen en de gebeurtenissen in Indonesië maakten spoedig een einde aan deze stemming. De opti mistische uitlatingen van de minis ters Van Maarseveen en Lieftinck kwamen hierbij op de achtergrond. Unilevers openden op 203, maar brokkelden toen af en voor twee uur was de koers gedaald tot 199. Tegen slot trad een licht herstel in, zodat boven 200 geslotem werd. Het verlies van dit fonds in enkelee weken is wel zeer aanzienlijk. Olies kwamen eveneens op een laagte record. Na op 266 in de eerste tape verhandeld te zijn, daalde de koers tot 260, slotnotering 261. Voor Phi lips bleek incidentele vraag te be staan. De openingswinst van vier punten werd wel niet geheel be houden, doch dit fonds was per saldo in deze markt vast te noemen. De cultuuraandelen konden zich over het algemeen goed houden. Na een goed prijshoudende opening liepen de koersen een kleinigheid achteruit, doch per saldo waren de afwijkingen zeer gering. In de scheepvaarthoek werd de vaste stemming van gisteren niet voortgezet; de slotnoteringen weken echter slechts onbelangrijk af van die van gisteren. Op de staatsfondsenmarkt waren investeringscertificaten een fractie luier. In de Amerikaanse sector was de animo wederom uiterst gering en waren de koersverschillen onbe tekenend. van de gemeenteveldwacht had. De minderheid stelt voor de verantwoordelijkheid voor de handhaving van de openbare orde en rust geheel in de sfeer van het binnenlands bestuur te houden en uiteindelijk te doen uitmonden bij de minister van binnenlandse zaken en in verband daarmede de uitvoering van een aantal op de ordehandhaving betrekking heb bende wetten aan de minister van binnenlandse zaken over te dragen. Organisatorisch stelt de min derheid voor, dat er in alle ge meenten of gemeentelijke of g e- westel ijke politie zal zijn met daarnaast een rijkspolitie (als eigen opsporingsapparaat voor de justitie) en de kon. mare chaussee (bescherming staatsge heimen, grensbewaking en bij stand aan burgerlijke politie). De opsporingsbevoegdheid vaii de gemeente- en gewestelijke po litie wil de minderheid in prin cipe tot het gehele land uitbrei den. Het minderheidsrapport is ge- tekénd door de volgende leden; Th. P. J. Elzen, mr. M. J. P. D. Baron van Harinxma thoe Sloo ten, J. C. Haspels, S. W. Moole naar en mr. F. R. Mijnlieff. (Adv.ï is het Zweedse motorschip „Svealand", dat Dinsdagmiddag ter hoogte van Bath in de Wester- schelde aan de grond liep, gister morgen met behulp van 16 sleep boten vlot getrokken laat het zich aanzien, dat de krentenbossen op Eerde te Om men met de Paasdagen in volle bloei zuilen staan. Deze bloeiende bomen trekken jaarlijks duizen den bezoekers heeft het Humanistisch Verbond geprotesteerd tegen het verbod van de burgemeester van Bever wijk tot het doen opvoeren van het toneelstuk „Allerzielen" van Herman Heijermans worden momenteel onderhan delingen gevoerd om Huize Doorn, de vroegere verblijfplaats van de Duitse ex-keizer, voor 't publiek ter bezichtiging open te stellen was de storing in het telefoon net in Noordholland-Noord, waar door Dinsdag het telefoonverkeer in de knoop zat, gisterenmorgen vroeg opgeheven. De oorzaak van de storing was een defecte kabel werd het gezin C. Dijkers- Schreurs te Standdaarbuiten, be staande uit vader, moeder en zes kinderen, Dinsdag uitgebreid met een drieling; drie jongens. Moe der en kinderen maken het goed. is H. J. Kerkmeester, in bezet tingstijd commissaris van het N.V.V. en beheerder van de N.V. de Arbeiderspers, door de Bijz. Raad van Cassatie veroordeeld tot 11 jaar gevangenisstraf. Het Amsterdamse Hof had hem 14 jaar opgelegd De voor Oost-Indonesië bestem de Apris-troepen, die bestaan uit voormalige leden van de T.N.I. worden heden in Makassar ver wacht. Zij zijn uit Djakarta ver trokken met de schepen „Bonte koe" en „Waikelo" van de K.P.M. en varen via Surabaja. Intussen seint de correspondent van Aneta te Makassar, dat 700 Indonesische leden van het K.N. I.L. aldaar een motie hebben aan genomen, waarin gezegd wordt, dat men niet instemde met de komst van voormalige T.N.I.- eenheden naar Makassar, voordat het personeel van de K.N.I.L. is overgegaan naar het leger van de R.I.S. Kapitein Abdul Azis van de Apris heeft in een communiqué gezegd, dat zijn manschappen als „vrije strijders" zullen optrekken voor het behoud van de Negara Indo nesia Timur. In een door de regering der negara Oost-Indonesië uitgegeven communiqué betreurt deze rege ring het, dat, ondanks de getrof fen maatregelen om de komst van het bataljon-Worang zo goed mo gelijk te doen verlopen, een leger onderdeel van de Apris eigen machtig verschillende punten in de stad heeft bezet, waarbij aan beide zijden enkele slachtoffers zijn gevallen. De regering der negara Oost- Indonesië zegt, dat zij inmiddels uitgebreide maatregelen heeft ge nomen om door het inzetten van haar politie-apparaat de rust en orde ten volste te waarborgen. Vele openbare en vitale bedrijven staan onder zware bewaking. Major Cartwright, een mili taire waarnemer van de Unci, heeft naar de op de rede liggende „Waikelo" het advies van overste Mokoginta, commandant van de Examens voor hoofdacte Het examen ter verkrijging van de akte als hoofdonderwijzer(es) zal dit jaar worden gehouden te Arn hem, Breda, Roermond, 's-Graven- hage, Haarlem, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Leeuwarden en Zwolle. Het schriftelijk gedeelte van het examen zal worden afgenomen op 6 Juli 1950; het mondeling examen zal aanvangen op 18 Juli 1950. Apris, om niet te debarkeren, overgebracht. Cartwright keerde terug met een brief voor Moko ginta, die op verzoek van de pre sident van Oost-Indonesië door Abdul Azis is vrijgelaten en in het paleis van president Suka- wati vertoeft. De commandant van het KNIL, luit.-generaal Buurman v. Vree den, heeft Woensdagavond in een radio-redevoering de troepen van het KNIL ernstig gewaarschuwd, zich niet te mengen „in zuiver interne aangelegenheden der R.I.S." en gezegd, dat het KNIL geen partij mag kiezen in interne geschillen, die de R.I.S. betreffen. VOEDSEL WORDT DUURDER IN ENGELAND De Engelse minister van Voed selvoorziening heeft in het parle ment aangekondigd, dat de prijzen van boter en bacon zullen worden verhoogd. De minister zeide, dat deze prijs verhogingen de index van de kos ten van levensonderhoud in Enge land met iets meer dan een halve punt zullen doen stijgen. Hij deelde voorts mede, dat de prijzen van andere levensmiddelen op een latere datum zullen worden verhoogd. Beurs Middenmeer MIDDENMEER. Tarwe 22— 23; Gerst 25,75—26,75; Haver 22— 23; Rogge 22,75—23,75; Groene erwten 3032,50; Schokker erwten 3032,50; Bruine bonen 5055; Karwijzaad 8285; Blauwmaanzaad 110120. Stille handel, overige producten geen noteringen. Voetbal Nederlands Jeugdelttal- Westelijk Elftal 2—3 Het Nederlands jeugdelftal speel de gisteravond een wedstrijd in Haarlem tegen een Westelijke com binatie. Het Westelijk elftal wist met 32 te winnen. Het jeugdelftal speelde een vrij goede wedstrijd en was 'in technisch en tactisch op zicht zeker niet de mindere van de Westelijke combinatie. De afwer king der overigens goed opgezette aanvallen liet evenwel iets te wen sen over, terwijl het met de schot vaardigheid eveneens niet al te best was gesteld. lAdv.) BUITENLANDS OVERZICHT Bedriegen alle voortekenen ons niet, dan schijnt nu met de benoe ming van Paul van Zeeland tot formateur van een nieuw Belgisch kabinet de koningskwestie haar laatste en beslissende stadium te zijn ingetreden en kan de terug keer van Koning Leopold nu op korte termijn worden verwacht. Het heeft nog lang geduurd voor de Prins-Regent, nadat Devèze hem Dinsdagmorgen zijn opdracht had teruggegeven, eindelijk een forma teur heeft benoemd, die de macht heeft de crisis op te lossen en de wettige Koning in zijn grondwette lijke rechten te herstellen. Men meende in katholieke kringen, dat het volkomen nutteloze en over bodige intermezzo Devèze lang ge noeg had geduurd en het hoog tijd werd, dat eindelijk een formateur werd benoemd, die krachtens de uitgesproken volkswil de crisis zou oplossen. Men werd dan .ook in die kringen opnieuw ongeduldig over het lange talmen van de Prins- Regent en beschuldigde hem reeds openlijk andermaal de terugkeer van zijn broer te saboteren. Maar eindelijk Woensdagmiddag 12 uur werd de katholieke staatsman en minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, met de opdracht belast. Op zich was dit nog een verrassing, want Dinsdag meende men, dat als de meest aangewezen formateurs naar voren kwamen de bekende katholieke Waal Duvieu- sart, die zich nog al heftig heeft geweerd tegen de liberale-Waalse arrogantie, dat de Walen tegen Koning Leopold waren. Maar de meeste kans gaf men toch aan de demissionnaire premier Eyskens. De keuze is echter op Van Zeeland gevallen, die ook onder de katho lieken tot een der krachtigste voor standers wordt gerekend van de terugkeer van de Koning. Het laat zich aanzien, hoewel deze laatste dagen van de Goede Week zich moeilijk lenen voor belangrijke politieke beslissingen, dat Van Zee land spoedig gereed zal komen, vooral nu hem door het liberale verbod dat geen liberalen tot zijn kabinet mogen toetreden, geen an dere keuze overblijft dan een "homo geen katholiek kabinet. Dit zou dan slechts één punt op zijn program hebben, n.l. de terugkeer van Ko ning Leopold te regelen. Men zal daarvoor de legale parlementaire weg bewandelen, n.l. onmiddellijk na Pasen zullen de beide Kamers afzonderlijk bijeen komen en daar besluiten of er een gecombineerde zitting van beide huizen zal plaats hebben om te beslissen of de wet van 1945, welke Koning Leopold be let zijn koninklijke waardigheid uit te oefenen, al of niet moet worden ingetrokken. Wordt deze vraag be vestigend daar beantwoord, dan keert de Koning onmiddellijk'terug. Dat deze weg zal leiden tot een terugkeer van de Koning staat vrij wel vast, aangezien enkele liberale Kamerleden reeds nadrukkelijk verklaard hebben, vóór de terug keer van de Koning te zullen stem men. Terwijl ook het liberale Kamerlid oud-minister Hoste Dins dagavond in zijn blad „Het Laatste Nieuws" schreef, dat de terugkeer van Koning Leopold niet langer kan of mag worden uitgesteld. Het nieuwe kabinet-Van Zeeland is daardoor van een meerderheid zowel in de Tweede Kamer, als in de Verenigde Zitting verzekerd. Er is nog één kans, dat het Libe rale Congres, dat tegen Zondag in allerijl bijeen geroepen is, een spaak in het wiel zou steken, door de Vlaamse liberale kamerleden te verbieden voor de intrekking van de wet te stemmen. Maar erg aan nemelijk is dit niet, want dit zou betekenen, dat er een Kamerontbin ding komt en die durfden de libe ralen, zelfs onder leiding van de liberaal Devèze, niet aan. Dus zeker niet onder een katholieke leiding, waarbij tijdens deze verkiezings campagne, de katholieken de sleu telposities in het land bezetten. Nog moeilijker dan voor de libe ralen wordt de situatie voor de socialisten. Vandaar dat de heer Spaak zich in allerlei bochten wringt om er nog uit te komen. Het heet nu weer, dat hij, ziende dat de strijd verloren is, op het laatste ogenblik met een compromis is ge komen, dat practiseh hierop neer komt, dat Koning Leopold dan terug mag komen, maar dat deze de koninklijke representatie zou moeten overlaten aan Kroonprins Boudewijn, die dan de titel zou krijgen „Luitenant-Generaal van het Belgische Koninkrijk", Het is duidelijk, dat een dergelijke positie, welke de Koning nota bene door zijn politieke tegenstanders wordt opgelegd, voor hem onaanvaardbaar is. Trouwens het katholieke hoofd orgaan „La Libre Belgique" schreef gisteren reeds, dat dit voorstel er op neerkomt, dat de Koning na enige tijd moreel gedwongen zou worden om te abdiceren en dan ook tegen de wens van het Belgische volk ingaat. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 22 Ollie ging voort: We willen proberen je na een tijdje naar de stad te laten komen. Ik zal oom Dan zien over te halen om je baan te geven in de winkels en dan kunt ge weggaan uit deze bergen en iemand worden als wij." Hij zei het op kennelijk be schermende toon. Trots stak de grote bergbewoner het hoofd op en wendde zich tot de spreker, maar voor hij kon antwoorden, viel Sammy gretig in: „Nou! dat zou toch zeker fijn zijn. Matt? IK weet dat ge heel veel zoudt kunnen, als ge de kans maar kreegt. Dat weet ik zeker. Ge bent zo flink in alle opzichten," lachte ze. „Het is een grote schande, dat ge hier tussen de heuvels levend begraven bent Hierna werd er niets gezegd, tot ze, aan de top van de berg rand gekomen, stilhielden. Hier vandaan zouden Ollie en Sammy het Oude Pad nemen naar het huis van het meisje. Toen, de ogen gericht op de lange golf lijn van de beboste bergen en dalen, waarboven de blauwe ne-- vel snel veranderde in purper in de lage stralen van de zon, sprak jonge Matt: „Ik geloof, dat ge daar niet op hoeft te re kenen. Sommige mensen zijn geboren om in de stad te leven er. sommige niet. Ik geloof, dat ik voorbestemd ben om in deze heuvels te leven. Ik heb net het gevoel of ik het niet zonder zou kunnen stellen en behalve dat, zou ik voortdurend ergens tegen aan stoten." Hij lachte grimmig en strekte zijn reusachtige ar men uit. „Ik moet de ruimte heb ben. En dan zijn er mijn ouders nog." Hij keerde het gelaat naar het blokhuis, dat even door de bomen schemerde. „Jullie weet wel hoe het zit, ik ben de enige. die overgebleven is, en vader wordt oud. Nee, ik geloof niet, dat ge er op moet rekenen, dat ik meer word dan ik ben." Toen draaide hij zich plotseling om en keek van het ene gezicht naar het andere, en er was iets van uitdaging in zijn stem, toen hij besloot: „Ik heb ook het idee. dat de bossen net zo goed men sen nodig hebben als de steden En ik begrijp ook niet hoe er ooit een stad zou zijn gekomen als het niet was dat er mensen waren, die de bossen daarvoor in orde hadden gebracht en weg gekapt. En iemand zal die Wasn Gibbs eens op zijn huid moeten komen, of ge zult hier in de buurt niet fatsoenlijk meer kun nen leven." Hij stak zijn grote hand uit naar de man op 't paard. „Vaar wel en veel geluk, Ollie." De paarden reden het Oude Pad af en verdwenen met hun berijders uit het gezicht. Die avond nam Sammy Lane afscheid van haar verloofde en met veel beloften voor de toe komst reed Ollie weg naar zijn kleine huisje om de volgende morgen te vertrekken naar die wereld, die zo ver ligt zoveel mijlen verwijderd van de we reld van joiige Matt en zijn vrienden, de wereld waar men Ïier slot van zaken zo gemakke- ijk zijn intree doet en waar het zo onmogelijk is ooit uit te ko men. TWAALFDE HOOFDSTUK De herder en zijn kudde Die hele lente en zomer ging alles heel rustig in de omgeving van de Schapenvallei. Het koren was rijp om gemaaid te worden en op de ranch was niets ge beurd, sedert mijnheer Howitt daar het beheer had overgeno men, terwijl de man, die zo vreemd in hun midden was ver schenen, een grote plaats was gaan innemen in de harten van de eenvoudige bergbewoners. Eerst waren ze geneigd hem met enig wantrouwen te be schouwen, als iemand die niet bij hen hoorde, hij was zo heel anders dan zij. Toen hij echter zijn kleding verwisseld had voor de ruwe kledij van de bergbe woner, en hij hen vriendelijk te gemoet trad op hun eigen grond, was hij zo hartelijk in hun leven gekomen, dat de mensen in ge meenschappelijk overleg het deftige „mijnheer" weg lieten om hem meer gemoedelijk „va der" te noemen, zoals dat in de wouden de gewoonte is. Niet, dat ze tekort schoten in eerbied of hoffelijkheid, het was nu een maal hun gewoonte. En de rus tige herder nam de titel aan met een verheugde glimlach, hii scheen die verandering een eer te vinden, die men niet licht moest schatten. Terwijl hij even wel zo'n belang stelde in alles wat hun wereld uitmaakte, open de de man nooit voor iemand de deur naar zijn verleden. Zij wisten niets meer van hem dan de weinig dingen, die hij Mat thews verteld had, die avond, dat hij uit de mist opgedoken was. Wanneer er in het school gebouw in Forks zo nu en dan godsdienstige samenkomsten plaats vonden, was mijnheer Ho witt altijd present, en luisterde aandachtig naar de preken van de dominee uit het oerwoud. Daar ze zijn belangstelling opge merkt hadden, vroegen ze hem op zekere dag, toen Dominee Bigelow zijn afspraak niet kon houden, om hen toe te spreken ..Hij roept niet zo hard als een echte dominee," zei oom Josh Hensley, „maar hij praat wel zo, dat wij het kunnen begrijpen." Vanaf die tijd deden ze bii hun openbare samenkomsten altijd een beroep op hem. Zo glééd de geleerde uit de wereld van over de bergen ge leidelijk over in het leven van 't bergvolk en schoot diep wortel in hun genegenheid. En Preken de Bill zei, dat men aan zijn ge zicht zien kon, dat hij „zijn strijd beëindigd had, en dat hij te ver slagen was om er blij over te zijn dat het allemaal achter de rug was." Tussen de reus Matthews en zijn herder, werd de vriend schap, die die avond begonnen was, steeds sterker. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3