DE HERDER VAN DE BERGEN Leed Een soepel open schoentje met lage hak f goed! Bed PAASHAAS - PUZZLE SAMAHRIN Onvi Voor de Vrouw RECEPTEN helpt al tijd lm tuf iviera. De belevenissen van Spat en Jasper pOST UIT.DE BRIEVENBUS De hel v Misdaad Heilige brengen van de PAGINA 10 ,.Bij de zegevierend^ intocht van Jesus binnen Jerusalem, wel ke we op Palmzond ag vie ren, zag ik Veronica met een kind op de arm in gezelschap van andere vrouwen. Zij ontdeed zich bij die gelegenheid van haar'slui er en spreidde die uit op de weg. waarlangs de Zaligmaker komen moest." (Anna Catherina Emmericu Mia loopt te zingen door het huis. Van de „Schoorsteenveger ging op reis" slaat ze plotseling over op „Venl Creator" om daarna, breed met lange uithalen te galmen ,,Sa- cerdos et Pontifex". Ze zegt niet al te bescheiden „Ik ken alles uit mijn hoofd, behalve „Confirma hoe Deus", maar we hebben nog zes da gen Gisteren bracht ze haar vorm- briefje mee naar huis. Vader heeft dit met enige plechtigheid ingevuld, d.w.z. aan de ene kant. De andere kant is voor de meester. „Maar moeder, moet U horen, de meester wou het nog niet helemaal invullen, ik moest eerst thuis vragen, of het goed was." „Wat?" „Veronica". „Natuurlijk is het goed. Zal ik het maar ineens in orde maken?" „Nee, dat mag niet." Laten we bekennen, dat de mees ter mooier schrijft dan vader; en „VERONICA" moet heel mooi ge schreven worden, want het is de vormnaam van Mia. Hij zal het sluitstuk zijn van een schone stoet van zinvolle meisjesnamen; Maria Anne Elisabeth. Lelijk schrift is zelden goed te praten, maar het is bepaald hate lijk in min of meer officiële stukken of het nu diploma's zijn of trouw boekjes of doop- of vormbriefjes. Dus VERONICA in de sierlijke let ters van de meester van de vierde klas. Waarom koos onze dochter déze naam? Ging ze louter af op het liefelijke, het zangerige? Is ze ge voelig voor het rhytme, dat er on miskenbaar in het woord ligt? Of heeft ze bewust gekozen omdat er misschien iemand was, die, vertel lend over het Lijden van Jesus, de figuur van Veronica in heel haar nobele hartelijkheid heeft doen le ven? Het is niet altijd een pretje om de zoveelste te zijn uit een groot gezin: Je hebt dan een verzameling vaders en moeders, bedillaars, betuttelaars, critici, die je allemaal willen op voeden. „Waarom neem je niet Agnes? Of Theresia Zoals de meeste meis jes?" „Veronica is niet eens een Heilige. En je moet een Heilige nemen", zegt een aap van een jongen, die pas half de 45ste les geleerd heeft. En een ander: „Veronica heeft niet eens bestSAn." Onze Mia laat zich niet uit het veld slaan, ze haalt verachtelijk haar schouders op steeks haar wip neus in de lucht: „Kan mij het sche len Zc heeft gelijk. Wat kan het je schelen Laat het verhaal van de zweetdoek een legende zijn, dan is het toch een zeer mooie, leerrijke legende.. Laat er geen Veronica be staan hebben, dan kan haar gefin geerde persoonlijkheid toch als type gelden van de vrouwen, die onher roepelijk in Christus geloofden, Hem trouw bleven en troosten op Zijn Lijdensweg. We hoeven niet te geloven aan de visioenen yan Anna Catharina Emmerich. Doch hoe ontroerend is haar sober verhaal: Simon had ongeveer, een paarhonderd passen het Kruis van Jesus helpen dragen, toen een slanke, en aanzienlijke vrouw met een meisje aan haar hand uit een prachtig huis te voor schijn kwam en de stoet tegemoet snelde. Thuis had zij een kostbare met welriekende kruiden ver mengde wijn bereid met het vro me verlangen de Heer daarmee op Zijn Lijdensweg te verkwik ken. Met een doek over haar schouders en een sluier voor het gelaat kwam zij de straat op. Het meisje dat ongeveer negen jaar oud was, stond naast haar en verborg, toen de stoet naderde, de beker met wijn onder een doek. (Advertentie: Degenen die voorop gingen, trachten tevergeefs haar tegen te houden. Buiten zichzelf van liefde en medelijden drong zij met het kind door het volk heen, ging recht op Jesus af, viel voor Hem op de knieën en bood Hem de doek aan, zeggende: „Laat mij het gelaat van mijn Heer en Ver losser afdrogen". Jesus nam de doek met de lin kerhand aan, drukte die met het plat van Zijn hand tegen zijn be bloed aangezicht, vervolgens bracht Hij zijn linkerhand met de doek naar zijn rechterhand, waar mee Hij het kruis vasthield, druk te de doek tussen beide handen tezamen en reikte hem vervol gens in dank terug. Zij kustte de doek en hield hem onder haar mantel op haar hart verborgen Geschiedkundige persoon of le gendarische figuur, Veronica, de Heilige Veronica ,is waard om als Patrones gekozen te worden om haar moed en trouw, om haar goed heid en mede-lijden, om haar ge loof, haar hoop en haar liefde, om haar moederlijkheid. Over zes dagen zal de Bisschop komen. Dan wapperen de vlaggen; de kerk is vol; de vormelingen schrijden naar voren „Signo te signo crucis et confir ma te chrismate salutis. In nomine Patris et Filli et Spiritus Cancti". De moeders bidden voor hun kin deren. Wat zijn ze nog klein, als je ze zo ziet gaanZo gauw worden ze groot. Dan wacht de strijd van het leven. Kom Heilige Geest en zend van de Hemel de gaven Uwer genade; wijsheid, verstand, raad sterkte, wetenschap', godsvrucht en de vreze des Heeren. En Agnes bidt mee en Theresia en Willibrordus en Franciscus en ookVeronica. De traditie wil, dat Mia, net als de zusjes vóór haar, op de Vormdag een kruisje aan een hangertje zal krijgen benevens een plaatje met haar Vormheilige. Dat zal deze keer wel worden een afbeelding van de zesde statie; Veronica droogt Jesus' Aanschijn af. In de loop der jaren zijn er tal rijke klachten geuit en grappen verhaald over de schoonmaakwoede van de Nederlandse huisvrouwen, zodra in het voorjaar het zachte weer aanbreekt. Tegenwoordig zijn we er allen wel van overtuigd, dat het helemaal niet nodig is,' om het hele huis tegelijk op de kop te zetten, maar dat we best zó kun nen werken, dat onze huisgenoten er practisch in het geheel geen last van ondervinden. Ook aan onze maaltijden behoeft het niet merk baar te zijn, dat al onze energie wordt gespandeerd aan de grote PAASPUZZLE Horizonthal 1 Lofdicht 5 Rond sportvoorwerp 7 Voorzetsel 8 Bolgewas 9 Kamer 11 Academische titel 12 Zangnoot 13 7 April 1950 17 Wat is dat? 18 Militair hoofddeksel 19 Daar 22 Lor 24 Vert. 6 plus 40 (Romeins) 25 Echtgenote 26 Onder Officier (afk.) 28 Reeds 29 Munt 32 Product v.grafische kunst 33 Moment 34 Deel v. Franse ontkenning 35 155 (Romeins) 37 Godsdienst 38 Aard der cijfers op menig uurwerk 39 Streep Verticaal 2 Zo heeft Prinses Marga ret van Engeland zich zelf wel eens genoemd 3 Gaat vooraf aan Hor. 13 4 Ternauwernood 5 Anderhalf maal Vert. 9 Romeins) 6 Vert. 5 plus vijf maal Vert. 20 (Romeins) 9 Telwoord 10 Losplaats 13 Iemand die met een schop werkt 14 Onder andere 15 Amsterdams peil 16 Muziekinstrument 20 Anderhalf maal Vert. 5 (Romeins) 21 Tien maal Vert 6 min. Vert. 20 23 Geneesheer 25 Ergens anders 27 Plaats in Noord-Brabant 28 Zangstem 30 Japanse munt 31 Ieder 35 M min L (Romeins) 36 Deel van een vis „voorjaarsbeurt". We kunnen op de sclioonmaakdagen onszelf genoeg tijd en werk besparen, wat het klaarmaken van het eten betreft. We kunnen b.v. voor een paar dagen tegelijk soep koken en vlees braden; als groente nemen we al leen de soorten, die weinig tijd vragen van schoonmaken of berei ding, Brussels lof, sla, peulvruch ten, terwijl een hooikist, of stapel kranten op die dagen heel wat ge mak kunnen bezorgen, vooral bij het koken yan peulvruchten, pap pen, enz. Peulvruchten in de hooikist. De geweekte peulvruchten in een zo klein mogelijke pan aan de kook brengen, 20 minuten koken en snel in de hooikist plaatsen. Na 2 uur de peulvruchten, wanneer ze nog niet gaar zijn, een kwartier koken eit opnieuw in de hooikist plaatsen (wéér 2 uur). Zijn ze wei gaar, dan kunnen ze zonder te gaar te worden in de hooikist warm worden gehouden. In de plaats van de hooikist worden wel kranten gebruikt. Hiervoor nemen we 7 a 8 kranten, die dwars over elkaar worden gelegd; in het midden leg gen we een prop van kranten, waar op de pan komt te staan, nadat we het gerecht 1/6 van de kooktijd hebben laten „voorkoken". Dan vouwen we de kranten, één voor één, om de pan (we doen dit zo vlug mogelijk), een krant van bo ven naar onderen om het pak bij elkaar te houden en plaatsen het in een teiltje of doos. Zo laten we het gerecht gedurende driemaal de duur van de kooktijd staan. Rijst gort e.d. kunnen op deze wijze uit stekend worden klaargemaakt, ech ter in water. De melk voegen we tot slot toe voor pap, terwijl de droge rijst of gort ook de aardappe len in ons middagmaal kunnen ver vangen. Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn DEZE LENTE en de komende zomer is een gemakkelijke schoen met lage hak de hartewens van onze voeten. Deskundigen, die naar men mag verwachten, een vooruitziende blik hebben, voorspelden ten minste dat het platte, prettige schoeisel zeer in trek zal zijn. De hak is 6 cm„ als zij een pumpschoentje draagt, en verder komen er driekwart hakken en heel veel lage hakken. Tenslotte moet de schoen soepel zijn, soms zo soepel, dat stijve neuzen en hielen ontbreken. De lage „insteps", waar de voet inglijdt als ware het een pantof fel, zullen favoriet zijn, evenals sandaaltjes, de luchtige schoenen met bandjes en riempjes, die in al lerlei kleuren gebracht worden. Soms zijn zij laag, soms betrekke lijk hoog. De schoen, die geïnspi reerd is op de Indianendracht, de z.g. Moccasin, is ook al in de han del verkrijgbaar. Vanzelfsprekend zullen de pumps zich handhaven en daarnaast is er nog een keur van platte schoenen, die nu weer eens tot het geklede, dan weer tot het sportieve genre behoren. Al deze schoenensoorten hadden verschillende vertegenwoordigers naar het Kurhaus te Scheveningen gestuurd, waar een show werd ge houden. De betrekkingen tussen vrouw, mode en de schoenenwereld wor den steeds nauwer, daarvan getuigt ook het feit, dat de show in de morgenuren voor verkopers en ver koopsters gehouden werd. Velen van hen zullen de vrouwelijke klanten immers moeten adviseren, welk schoenpaar met haar kleding harmonieert. Er zijn echter meer factoren, die het hunne bijdragen tot een 'goed geheel, nl. hoed. tas en handschoe nen. 't Modecentrum voor de schoe nen- en lederbranche, dat contact heeft met fabrikanten in de ge noemde accessoirs, had zich dan ook de medewerking van deze heren vérzekerd. Men kon dus ver wachten, dat de mannequins op deze uitgebreide show in de punt jes gekleed zouden gaan. Inderdaad zagen wij mooie, goed gekozen combinaties maar een enkele maal faalde het geheel, naar onze me ning. De aardige jurk met batikpa troon, waarin een diep rood voor kwam, ging vergezeld van een paar rode schoentjes, maar het laatste rood was veel te hel en levendig bij de Indische kleur. Er was echter ook reden om het modecentrum een pluim op de hoed te steken. Wij denken b.v. aan de vier rose-met-wltte-jurkjes, die ieder met een andere tint waren gecombineerd, eerst met wit, toen met Havannabruin, daarna' met blauw en grijs. Van grijs gesproken, er was zeer veel grijs op de show, ook beige, bruin, blauw en wit. Groen, geel en rood mogen ook meedoen, maar in mindere mate. De sleehak heeft weer terrein heroverd; zij vertoonde zidh dik wijls bij de sandaaltjes, die een ideaal voor de zomer zijn. Ook het andere schoeisel is echter luchtig gemaakt, soms door middel van een open hiel, of een open teen, kleine gaatjes, uitgesneden figuurtjes en kunstig ajourwerk in het leer. De lastexschoen, waarbij het suede op de elastische lastex is aangebracht, was meestal puntvormig ingesneden op de wreef. Deze schoen leent zich bijzonder goed voor deze sierlijke snit juist omdat zij zo elastisch en sluitend is. xni. De angstige avonturen op de Oceaan zijn ten einde. Spat cn Jasper waren, zoals jullie je zult herinneren, op een krantenbureau in New-York terechtgekomen. Het verhaal dat in de krant kwam over de avonturen van Spat, Jasper en hen vriendinnetje Erna had hun alle drie in één klap beroemd ge maakt in heel Amerika. En hoe gaat bet meestal als je daar be roemd wordt? Alle mogelijke men sen proberen aanrje roem centen te verdienen. Zo ging het ook met Spat en Jasper. De radio ging zich met hen bemoeien, met hun kooi werden ze voor een televisie-appa raat gezet, sigaretten, bonbons, ver enigingen van vogelliefhebbers, dierentuinen en zelfs tweelingen werden naar hen genoemd. En Erna moest met hen mee, overal naar toe. De krant, die een echte Ame rikaanse krant was, dikte de roem nog een beetje aan. Op een morgen kwam er bericht binnen, dat een filmmaatschappij in Hollywood een vliegtuig zou sturen om Spat, Jas per en Ema op te halen. Dat ge beurde. Een paar weken bleven zc in de filmstad. Eerst moesten ech ter de veren van onze mussen wor den opgepoetst, hier en daar kregen ze een streekje verf, dat er wel voor zorgde dat ze op de kleuren film die gemaakt werd, er erg fraai uitzagen, maar dat ze zelf maar erg lastig vonden. De scherpe lampen begonnen hen te vervelen en ze verlangden terug naar het vrije leventje dat ze tot nu toe op de verschillende delen van de aardbol geleid hadden. Na twee weken werden ze door hetzelfde vliegtuig dat hen had ge haald weer naar New-York terug gebracht. Men was daar echter alles allang vergeten omdat er intus sen weer andere dingen gebeurd waren, die de aandacht van de krant en de mensen opeisten. Samen met Erna, die immers bij de scheepsramp haar ouders had ver loren, werden ze opgenomen in het huis van de Oom Ludo van de Amerikaanse kinderkrant. Erna ging gewoon naar school en Spat en Jasper zaten in hun kooi: over dag aan een spijker in de muur, boven het balconnetje op de 24ste verdieping van de wolkenkrabber en 's nachts hingen ze in hun kooi aan een haak in de huiskamer. Wij kennen Spat en Jasper nu EEN VERHAAL IN VERVOLGEN door G. GL wel voldoende om te weten, dat hun dat leven, ondanks de goede zorgen van de vrouw van Oom Lu- do en Erna maar zeer matig beviel. Ze zonnen op ontsnapping. En de kans daartoe kregen ze op een goede dag, toen Erna tijdens de schoonmaak met de kooi in haar hand struikelde. Ze viel languit op de grond en de kooi kwam een eind verder terecht. Doch door het ge- holderdebolder schoot het deurtje open. Spat en Jasper waren niet zó geschrokken of ze benutten hun kans en vlogen door de open bal- condeuren de lokkende vrijheid te gemoet. Volgende keer komt het einde van ons verhaal „De belevenissen van Spat en Jasper". Ze raken nog eens hun vrijheid kwijt, maar op een heel andere manier dan tot nu toe, DE PAASHAAS IN HET LAND Hebben jullie al gehoord dat de Paashaas weer in het land is. Dezer dagen hebben ze hem al zien lopen, met mandjes met eieren, sommige waren al gekleurd! Hij zal ze vast hier of daar wel neerleggen denk ik. Wisten jullie dat die Paashaas ieder jaar weer door de andere hazen gekozen wordt? Ze nemen daar de grootste en de sterkste voor. Voor Palmzondag is er in een groot bos een vergadering van ha zen en dan wordt een van hen belast met de taak, de eieren rond te» brengen. Hij krijgt dart meestal een jasje aan en een mooie broek en zelfs hebben sommige mensen hem met schoenen aan zien lopen! Wij zelf hebben eens tegenover hem in de trein gezeten! Dat was een hele gebeurtenis. De conducteur kon hem niet verstaan en vond, dat het zo'n gek kereltje was, maar wij konden hem goed helpen en kregen als beloning een paar eieren uit zijn mandje mee naar huis! Dus als jullie de Paashaas zien, dan moet je maar heel vriendelijk en behulpzaam zijn, want wie weet wat hij nog doet HOE HEET DIE PLAATS? Hebben jullie hot allemaal wel kunnen raden, waar we de vorige week heen zijn geweest? Ik geloof het niet want er zijn maar weinig goede antwoorden binnen gekomen. Toch geloof ik niet dat het erg moeilijk was. Als je goed hebt ge teld en de landkaart er bij hadt ge nomen, zoals verscheidene vriendin netjes en vriendjes hebben gedaan, dan had je kunnen ontdekken dat deze keer Amersfoort aan de beurt is geweest En nu gaan we weer een andere richting uit. We verzamelen ook deze keer weer op het Centraal Station in Amsterdam. En nemen de trein naar Haarlem, dat is maar een klein stukje. Van hieruit gaan we eens kijken, hoe het met de bollenvelden gesteld is. Als we op het stations-emplacement van Haar lem de Leidse bus nemen, komen we juist door het hartje van de bollenstreek te rijden. Maar er is nog weinig te zien hoor! Hier en daar wat crocussen, mooie gele en paarse velden, maar de tulpen en narcissen liggen nog onder het riet Toch zie je op beschutte plekjes langs de bosrand en aan de voet der duinen, in de buurt van Vogelen zang en Bennebroek, ook tussen de Zilk en Noordwijkerhout, de eerste tulpenblaadjes te voorschijn komen; hier is het riet al weggehaald en als het weer een beetje goed blijft, dan is er over een paar weken al wat te zien. Midden in de bollenstreek stap pen we uit op een marktplein, dat de nuchtere naam van Vierkant draagt. Twee grote, smalle straten sluiten er op aan, waardoor vroe ger, nog niet zo lang geleden, een tram heeft gelopen. De rails is juist weggehaald. We staan juist even te kijken naar de toren van de kerk, die vlakbij om de bocht in de weg naar Leiden ligt, als we opzij moe ten voor de bus van Maarse en Kroon, die uit de Haarlemmermeer- polder komt cri hier een standplaats heeft. Dan gaan we over de Heren weg en een paar andere wegen naar een groot bos met een echt huise lijke naam, waarin de bollenkwe- kers uit de buurt een paar millioen bollen hebben neergezet. De eerste komen al op, het is een prachtig gezicht! Wie geeft nu de naam van deze plaats op? Doe je best eens! De twee laatste brieven voor de Pasen komen zo juist binnen. Nog net op tijd, want Oom Ludo wilde juist zijn brievenmapje sluiten en naar huis gaan, om te kijken of de Paashaas al gekleurde eieren heeft gebracht. Dat zal hij nu maar even uitstellen. Het is anders stilletjes hoor, de laatste dagen; ik kan mer ken dat de vacantie jullie allemaal al te pakken heeft. En nu naar de poot! De langste brief kwam de<ze keer uit Z. en werd geschreven door Antje de W., een meisje dat al in de zesde klas zit en van de zomer naar de ULO hoopt te gaan. Nou die Antje kan het hoor, een keurige en een aar dige brief. Dat is ook nog een kunst, om aardig te schrijven en die kunst verstaat Antje wel. Er is een heel verhaal over de school en over thuis in verwerkt, dat leuk is om te volgen. Goed zo Antje! En P. H. (dat betekent toch niet 'Paas Haas?) uit G. komt ook nog even, met zijn neus om de hoek kijken. Goed zo, Pieter, laat je maar gelden hoor! Dat mag ik wel! Hij heeft een hele berg met wensen voor de jeugdkrant. Maar als ons Pietertje goed heeft gelezen, dan is een deel van zijn wensen ai ver vuld. Wat zijn andere vragen be treft. daar zijn we al over bezig en Pieter zal eerstdaags nog wel wat nieuws zien verschijnen. Dus je ziet Pieter, er wordt aan alles gedacht. Intussen wel bedankt voor je keurige brief, die ik zeker zal bewaren. Daar kan je van op aan. En nu, beste vriendinnetjes en vriendjes, ik ga echter de zaak voor een week sluiten hoor. Jullie met vacantie, ik ook! Dat is toch eer lijk, nietwaar. Jammer alleen dat het nog zo koud buiten is, maar het zsd toch fijn zijn, weer eens hele dagen naar buiten te trekken. Dus allemaal, een paar fijne en mooie Paasdagen en veel plezier in de va cantie. De groeten van OOM LUDO. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 24. „Ik weet meer dan je denkt, Grant," zei de ander, toen de grote kerel ophield met vloeken cm op adem te komen. Terwijl hij sprak, keek de herder uit over het Oude Pad. „Daar ko men je moeilijkheden juist aan, voegde hij er aan toe, en hij wees naar een meisje op een bruine ponny, die langzaam uit het bos bii de likplaats der her ten kwam. De jonge man ant woordde niet. Bij het zien van het meisje was Pete opgestaan, maar de grote kerel trok hem weer neer en bracht de jongen aan zijn verstand, dat hij niet moest verraden, dat zij er zaten. Toen Sammy bij de schapen kwam, hield zijhaar ponny in. en zocht de heuvels af met haar blik, terwijl ze met heldere stem over de berg riep: „Hoehoe va der Howitt!" De jonge Matt schudde wild met het hoofd tegen zijn gezel en zelfs Brave werd stil gehou den door een zacht: „Wees stil" van zijn meester. Weer keek Sammy voorzichtig naar alle kanten, maar daar ze wat hoger lagen en gedeeltelijk verborgen waren achter bomen, kon het groepje niet gezien wor den. Toen er op haar tweede ge roep geen antwoord kwam, trok het meisje een brief uit haar zak en, terwijl ze de ponny vrij liet zwerven, ging ze lezen. De grote man, die het zag, vloekte weer zachtjes. „Hij is van Ollie," fluis terde hij tegen zijn vrienden Ze is bij ons aan geweest. Hij schrijft, dat zijn oom mij een be trekking zal geven in een van de winkels en dat dat heerlijk voor me zal zijn, omdat Ollie zelf dan mijn baas is. Hij mijn baas! Moge zijn gluiperig zieltje branden, ik zóu hem met één hand kunnen verbrijzelen. Ik, zie hem liever in de hel dan dat ik bevelen van hem zou aannemen en dat heb ik haar ook verteld." eindigde hij woedend. „En wat zei ze?" vroeg de her der rustig, z;jn blik op het meis je beneden gericht. „Ze zei zo'n beetje kortaf, dat ze dacht, dat ik dat wel kon Toen ben ik weg gegaan." Het meisje las haar brief uit, en na nog een keer geroepen te hebben, reed ze verder over de berg. Pete, die zich wat terug getrokken had van zijn gezellen, was op zijn vreemde manier aan het praten tegen zijn onzichtbare vrienden. Toen opende de jonge Matt zijn hart voor de herder en ver telde hem alles. Het was de al oude geschiedenis en terwijl mijnheer Howitt luisterde, be wogen er weer dromen in zijn hart, die hij doodgewaand had sedert de dood van zijn enige zoon en zijn diepe stem beefde van aandoening, toen hij de jon gen, die naar hem toegekomen was, probeerde te troosten. Terwijl zij praatten, daalde de zon, .tot de onderste rand de top van de hoogste den op Woil Ridge raakte en de -lange scha duwen over de vallei daar onder lagen. „Ik heb er veel spijt van. dat ik me liet gaan en zo vloek te," eindigde de jongen. „Maar ik hou ,me in en hou me in, tot ik gewoonweg dol ben, dan ge beurt er iets als die brief en dan ga ik naar buiten en moet me uiten. Ik heb dikwijls gewild dat gij het zoudt weten. Het is net of ik het beter vol zal hou den als u het weet. Ik word wer kelijk soms bang van mezelf." „ïk ben ook blij, dat je het me verteld hebt, Grant. Het bete kent meer voor me dan je raden kunt. ik.... ik heb ooit een jon gen gehad, weet je? Hij leek op jou. Als hij was blijven leven zou hij ook zo naar me zijn toe gekomen." De schapen waren wat afge daald. De herder stond op. „Breng ze naar huis, Brave. Jullie moeten vanavond bij mij op de ranch eten, jongens." Toen gingen de drie vrienden: de grote bergbewoner, de wreed beproefde jongen en de oude ge leerde samen de berg af. Toen zij in het bos wat lager verdwe nen, werden de struiken, waar zij gezeten hadden, stilletje op zij geduwd en vanachter een grote rots verscheen het hoofd en de schouders van een man. De man keek tot het vreemde gezelschap uit het oog verdwe nen was. Toen gingen de strui ken weer aaneen en de berg scheen hem verzwolgen te heb ben. De drie vrienden waren juist klaar met hun avondeten, toen Pete Sammy zag naderen. Jonge Matt greep zijn hoed. Bij de ach terdeur bleef hij staan. „Ik moet nu gaan, vader Howitt," zei hij onhandig, „ik kan haar vandaag niet meer ontmoeten. Doch als ge het goed vindt, kom ik weer eens terug als het me te erg wordt." De herder stak zijn hand uit. „Ik begrijp je. Je kunt altijd ko men, jongen." De grote kerel, met Pete, sloop weg in het bos achter het huisje, even vóór Sammy aan de voorkant in de open deur verscheen. DERTIENDE HOOFDSTUK Sammy Lane's eerzucht „Lieve hemel" riep Sammy uit, toen ze naar de tafel keek. „U gebruikt toch al die borden niet? U eet werkelijk veel." „Och, ik eet voldoende," lach te mijnheer Howitt, „maar van avond had ik toevallig gasten. Jonge Matt en Pete hebben hier gegeten." Hij zette twee stoelen buiten. „Nou!" riep Sammy uit, ter wijl ze ging zitten en haar zon nehoed afzette. „Dan moeten ze hebben gegeten en hard wegge lopen zijn. Ik wou, dat ik hier eerder gekomen was. Jonge Matt is vanmiddag van me weg gelopen. En ik had hem willen spreken over het fuifje, dat Mandy Ford volgende week geeft. Ik heb Mandy beloofd, dat ik hem zou meebrengen. Ik denk, dat hij wel met me mee zou gaan, als ik het hem vroeg (Wordt vervolgd). DAGEN AC kastelen ligg< boordevol scl op een huis verloren dal lend gliJjdt a snorrende, gl sierlijk en in schijn. Maar doemt telker vernieling Hö; minkte en i Aken, Dürétt Frankfurt, Ha BremenHet de. De gruwel d plaatsen die hei kathedralen ei schoonheid wa&i Heerlijkheid vei Verbijsterend dorde puinwoef rend de gruwell ontelbaren zóri lucht en zondei drie jaar lang begraven liggen barakken, grijs e eengerijd aehte tingen, die bescl nen onschuldig- het oog Qhttfek Ach ja, de zo klatering van d jortgê groen en dat zó argeloos i; en elke gloed en leugen in dit lan grauw en hope dertig milliaeh hel vervloeken. Het jagende h trekt ohs ornhoö de helling op, t( ste bödht eêh openvouwt, deir tussen de veilig! guide heuvelru beheerst door de Staufenberg. Di Neen, sluit uw bedriegelijke lui is het, OP klaar schfeèuwd tegen Zon, dóóf uw gl van dit gelogi Want onder dit hulsel woont deze schilderaeht bergt hoog bov ellende van zever telingen-families en tochtige zale; onder het lekke hokken, werkeloc en zonder hoop. argeloze reiziger, vêel romantiek e deze drie-èn-tach die met een rozer en tranen in de tot tienmaal ach bekijkt van het land. Val Wèg, zon! En bloed over Duits sen, Saksen en SI Opdat zichtbaar drama dat zich h wijl de West-Eu heid zich wiegen 1 en onverantwoort rust. Bloed over iedereen móét zi bloedige kruiswei het Duitse Ooster over het Ertsgebe zengebergte, de v en Oost-Pruisen, i tens de beslissing vijftien millioen verpauperde Duit den voortgedreve puinde Calvariebi Het is passieti,j schrijf. Wenende het Kruis, open ogen der christ ontelbare smarte het dode kind in zélfs de tijd niet dê wegkant voor ste te slapen te lei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 10