Paul van Zeeland komt vandaag met een Katholiek kabinet „Eenheidslijst" bij verkiezingen in Oost-Duitsland? Kapitein Abdul Aziz krijgt vier maal 24 uur bedenktijd Frankrijk dringt op hulp aan EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD Vandaag een Belgisch kabinet Pasen en de vrede Palace-hotel blijft behouden Geen katholiek-liberale coalitie in België Nieuwe verkiezingen indien Kamer vertrouwen weigert Wel mogelijk" zegt Spaak Het parlement zal beslissen 500 slachtoffers van pokkenepidemie Logisch gevolg van verkiezings-program R.I.S.-troepen krijgen geen voedsel Electrische trein greep vrachtauto Vee wordt verkocht voor Seretse Khama Hulpactie voor circus Mullens Nieuw-Zeeland sluit legatie te Moskoy. Kroniek en Kritiek Goede Vrijdag in de heilige steden Vrij gunstig Paasweer verwacht HET EE/7 Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank A S H 'AN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 8 April 19b0 46e Jaargang No. 11835 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VREDESGEDACHTEN zijn in het bijzonder verbonden aan het feest van Kerstmis, maar dit jaar roept toch ook het Paasfeest sterk de gedachte aan de vrede in ons op. Vrede in de gezinnen en,in het maatschappelijk leven, vrede tus sen de standen en de volkeren, wereldvrede. Wij hebben aan de voor-avond van de grote dagen der Goede Week gewezen op de bijzondere boodschap van de Bisschoppelijke voorzitter van het Centraal Co mité van het Heilig Jaar, mgr. Valerio Valerie, tot alle Bisschop pen van de gehele wereld, om in de geest der Pauselijke Verwach ting van het Heilig Jaar dit keer rond en op het hoogfeest van Pasen de bijzondere aandacht van alle gelovigen te vragen voor de diepere gedachten van het Heilig Jaar als jaar van de vrede. Terugkeer tot de ware bedoe lingen van God, terugkeer tot de ware leer van de Kerk, verzoe ning en vergeving, het zijn de bouwstenen en fundamenten voor de ware vrede, welke de Heilige Vader als voornaamste vrucht van dit Heilig Jaar verhoopt. Pasen is verlossing en het Heilig Jaar wil niet anders zijn dan een voortzetting van die Paas-gedach- te. „Een voortgezette toepassing van de goddelijke weldaden, die Pasen ons geeft". Na de overwe ging van het lijden en de dood van Jezus Christus, staan wij nu voor de volle deelneming aan de heerlijkheden van de Verrijzenis, die volgt op de uiteindelijke triomf over dood en zonde. Wat is dat anders dan de volle beleving van het Christendom, in het persoonlijke en openbare leven, om te komen tot dat her stel van de mensheid, waartoe de Paus in dit Heilig Jaar onophou delijk oproept en waarvan Hij ook van het Paasfeest grote en goede en rijke vruchten verwacht! Het verdere leven zij die voortzetting van het Paasfeest, die ons door woord en daad en voorbeeld doet meewerken aan het verlossings werk, aan de uitbreiding van het Rijk van Christus op aarde, aan het meewerken met de verster king en uitbreiding van de funda menten voor de ware vrede over heel de wereld. Dat noemde de Paus de „terug keer van de wereld tot Gods be doelingen in het persoonlijke, het sociale en het internationale leven". De wereld moet terugke ren „tot de natuurlijke en chris telijke beginselen, die de grond slag leggen voor doeltreffende rechtvaardigheid in de eerbiedi ging van de wettige vrijheid, zo dat met de erkenning van de ge lijkheid van allen in de onschend baarheid van hun eigen rechten de nutteloze strijd wordt beslecht, die de zielen in broederhaat ver bittert". De natuurlijke en christe lijke beginselen - wat zijn zij anders dan de inhoud van de heilsleer van Gethsemane en Gol gotha? Pasen in het Heilig Jaar, dat moet dan ook zijn een boodschap voor de vrede op internationaal gebied. Volgens Gods bedoelingen, zo zegt de Paus in zijn H. Jaar rede, zijn alle volkeren bestemd om in vrede, niet in oorlog, in samenwerking, niet in afzon dering, in rechtvaardigheid, niet in nationaal egoïsme, de grote mensenliefde te vormen, op weg naar de gemeenschappelijke ver volmaking, in wederzijdse hulp, en in een billijke verdeling van de goederen, die een schat zijn, welke door God' aan de mens is toevertrouwd". Dit Heilig Jaar noemt de Paus ook een kruistocht voor de vrede, met Rome als middelpunt, een wekroep en een bijdrage tot de verbroedering der volken. Allen uit zovele landen zullen uit Rome, met de zegen van de Paus, terug keren, als de trouwe voorhoede van de gerechtigheid en de liefde, en met zich meedragen de idee en de kracht van de vrede van de eens gestorven, en nu weer ver rezen Christus, om in hun eigen landen nieuwe recruten te wer ven voor een zo heilige zaak". Pasen, bevrijding, verlossing, triomf van christelijke liefde, de vaste grondslag van de vrede in de wereld en onder de mensen. De liefde van Christus, die het Kruis koos om de Verrijzenis- triomf te kunnen bemachtigen, moet ons dringen tot het waar achtig dienen van de zaak van de vrede om door offers te be machtigen de tromf van de recht vaardigheid, van het waarachtig algemeen belang, van de eens gezindheid en de verdraagzaam heid, van de beschaving, of, om een ander woord van de Paus te gebruiken, „het dienen van de zaak des vredes is het bewaren van het mensen-gezin voor nieuwe en onuitsprekelijke rampen". In die geest, zei onze wens, op dit Verrijzenisfeest in het Heilig Jaar: Zalig Pasen. Naar wij vernemen is er te elfder ure tussen de exploitanten van het Palace-Hotel te Hilversum en de dienst der rijksbelastingen een re geling getroffen, welke door de belastingdienst kan worden geac cepteerd. Dit impliceert, dat de verkoop bij executie van de inven taris, die op heden Zaterdagmorgen was bepaald, geen doorgang zal vin den. Hierdoor zal het hotel voor "t Gooi behouden blijven. Nadat het Nationale Congres van de liberale partij Vrijdag be sloten had niet deel te nemen aan een kabinet, dat zal pogen de koningskwestie op te lossen door onvoorwaardelijke terugkeer van de koning, heeft Paul van Zee land medegedeeld, dat daardoor de basis is weggevallen, waarop hij had verwacht een liberaal- katholieke regering te kunnen samenstellen. De katholieke for mateur heeft thans besloten een kabinet te vormen van katholieke politici, aangevuld met buiten parlementaire personen van libe rale richting. „Dit kabinet heb ik reeds op zak", zo zeide Paul van Zeeland op een gisterenmiddag gehouden persconferentie. Vanmiddag om 12 uur zou de formateur door de prins-regent worden ontvangen en vandaag zal ook de samenstel ling van de nieuwe regering wor den bekend gemaakt. De ministers zullen tevens vandaag nog de eed op de Grondwet afleggen en de nieuwe regering zal zich Dinsdag a.s. aan de afzonderlijke Kamers voorstellen ter verkrijging van het vertrouwensvotum. Op een vraag van een der jour nalisten of er op het programma van de nieuwe regering nog an dere punten zullen voorkomen dan het bijeenroepen der geza menlijke Kamers ter opheffing TOCH NOG EEN COMPROMIS? BRUSSEL, 7 April (Reuter). Paul Henri Spaak heeft in een radiorede verklaard, dat de chris ten-socialisten (katholieken) strikt gesproken het recht hebben ko ning Leopold op de troon terug te brengen, doch dat het toch „hun plicht" is dit te voorkomen. Restauratie van Leopold zou het einde van België betekenen, aldus zeide Spaak. „De Belgische socialisten zullen zich meedogen loos verzetten tegen een regering, die de koning terug zou willen brengen. Wij zullen burgerlijk verzet organiseren en, wanneer de arbeiders er mede instemmen, een staking afkondigen. België staat voor een dilemma: wanneer Leopold III terugkeert op de troon, zal de natie verdeeld wor den, doch wanneer hij aftreedt ten gunste van zijn zoon. prins Boudewijn, zal het land rustig en voorspoedig kunnen blijven", al dus verklaarde Spaak, er aan toe voegend: „Wij weten echter, dat er een eervol compromis tussen de twee alternatieven mogelijk is". In gewoonlijk welingelichte kringen neemt men aan, dat Spaak's radiorede duidelijk wijst op bereidheid bij hem en zijn partij om te streven naar een compromis-oplossing voor de ko ningskwestie. van de wet op het regentschap, zeide van Zeeland: „Ik kan hier op nog niet antwoorden, omdat ik nog besprekingen moet voeren met mijn toekomstige collega's". Paul van Zeeland verklaarde verder, dat het verlangen hii hem voorzit geen tijd meer te verlie zen en zo snel mogelijk de consti tutionele instellingen hun taak te doen hervatten. Op een vraag van een der jour nalisten of, indien de Kamer van Volksvertegenwoordigers waar de C.V.P. twee stemmen ontbre ken aan de meerderheid zijn vertrouwen aan de nieuwe rege ring zou onthouden, het parle ment zou worden ontbonden, ant woordde van Zeeland: „Dat is vanzelfsprekend. Indien het par lement de regering zijn vertrou wen niet geeft, dan is het aan het land zich opnieuw in verkiezingen uit te spreken". Met betrekking tot de verkla ring van koning Leopold, die gis terenmorgen is bekend gemaakt, zeide Paul van Zeeland, dat hier in een nieuw gebaar van de vorst gezien moet worden om tot een kalmering der gemoederen bij te dragen. Welke buitenparlementaire per soonlijkheden van liberale gezind heid van Zeeland in ziin regering wenst op te nemen, is nog niet bekend. In dit verband dient even wel vermeld, dat het liberale blad „La Dernière Heure" in ziin edi tie van Vrijdagmiddag bericht, dat de kabinetsformateur een aan tal buitenparlementaire persoon lijkheden van liberale gezindheid heeft ontvangen, dat deze deze allen hun medewerking aan een nieuwe regering hebben gewei gerd. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat Paul Struye waarschijnlijk de porte feuille van buitenlandse zaken zal ontvangen, aangezien van Zee land zich wel zal. beperken tot het eerste-ministerschap. LEOPOLD HERHAALT: De secretaris van koning Leo pold te Brussel heeft Donderdag avond in een communiqué mede gedeeld, dat hij door de vorst is heiast te verklaren, dat de poli tieke crisis zich ten nadele van het land dreigt te verlengen. De koning bevestigt de verkla ring, die hij heeft afgelegd voor de voorzitters der wetgevende Kamers en waarin hij eraan her innert dat het parlement een einde moet maken aan de crisis door het al of niet opheffen van de wet op het regentschap. De koning heeft doen weten dat, wat ook de beslissing van het parle ment moge zijn, hij zich daarbij zal neerleggen. Zolang het parlement echter geen uitspraak heeft gedaan, kan de koning geen enkele politieke beslissing nemen. Slechts indien het parlement het einde van de onmogelijkheid om te regeren vaststelt, kan de koning, die als dan in zijn prerogatieven is her steld, tezamen met de verant woordelijke regering de maatre gelen treffen, die de toestand dan eventueel noodzakelijk maakt, waarbij de koning zich zal laten leiden door het belang van het land. RANGOEN (Reuter) Sinds No vember van het vorig jaar heerst te Rangoen een pokkenepidemie. 500 mensen zijn reeds aan de ziekte ten offer gevallen. Het voornaamste zie. kenhuis in de stad heeft geldgebrek en zal. als dit niet verandert, over zes weken moeten sluiten. BERLIJN, 7 April (Reuter) Volgens het officiële Amerikaan se blad in de Duitse taal „Neue Zeitung" ziin de leiders van alle partiien in Oost-Duitsland over eengekomen bij de 15 October te houden algemene verkiezingen met een gezamenlijke lijst uit te komen. De overeenkomst was tot stand gekomen op een onlangs in de Russische sector van Berlijn ge houden vergadering na een bit tere woordenstrijd tussen dr. Lo- thar Bolz, de te Moskou opgelei de voorzitter van de Nationaal- Democratische Partij, en prof. Hermann Kastner, voorzitter van de liberaal-democraten, die tegen een bloklijst was, aldus het blad. De partijen zouden in de volgen de verhouding op de lijst verte- Het wereldbekende Dresdener Mozart-koor is met de dirigent en bloc naar West-Berlijn gevlucht. Zij zullen in West-Duits- land een aantal concerten geven. De meisjes van het koor, allen tussen de 14 en 18 jaar, bij de koffie met koek in haar verblijf plaats te West-Berlijn. DJAKARTA, 7 April (Aneta). De regering der R.I.S. heeft in een verklaring bekend gemaakt, dat aan kapitein Abdul Aziz viermaal 24 uur tijd wordt gegeven om naar Djakarta te reizen, teneinde verantwoording over zijn optreden af te leggen. Dr. Ratulangi, de Oost-Indonesische minister van voorlichting, heeft namens zijn regering aan de regering der R.I.S. verklaard, dat de Oost-Indonesische regering niets heeft uit te staan met de actie van Abdul Aziz. Door de aanleg van de Noordoostpolder heeft de vuurtoren op de Oostelijke havendam van Lemmer geen taak meer. Daarom heeft de gemeente Lemsterland besloten hem af te breken. De inwoners van Lemmer, die zeer aan „hun toren zijn ver knocht, zijn hiertegen in opstand gekomen. Zij hebben nu een actie in het leven geroepen tot behoud van de toren, eventueel als uitzichttoren. Want van de toren af heeft men een prachtig uitzicht over het IJselmeer en de Noordoostpolder. genwoordigd zijn: S.E.D. 40 pro cent, liberaal-democraten 25 Christen-democraten 20 Natio- naal-democraten 10 en Boeren partij 5 In politieke kringen in Oost- Duitsland kon geen bevestiging van dit bericht worden verkre gen. De meeste waarnemers ach ten deze ontwikkeling echter lo gisch, gezien het gemeenschap pelijke verkiezingsprogram, waar toe onlangs door de partijen in Oost-Duitsland besloten is. In gewoonlijk welingelichte Oost-Duitse kringen acht men de door de „Neue Zeitung" gegeven percentages zeer onwaarschijn lijk, daar de „massa-organisaties" in 'het geheel niet zijn opgeno men. Deze spelen een belangrijke rol in het Oost-Duitse politieke leven. Ten minste een vijfde van de parlementszetels zou waar schijnlijk voor vertegenwoordi gers van de vakverenigingen, de vrouwenbond, de vrije Duitse jeugd en andere rriin of meer on der communistische leiding staan de massa-organisaties worden ge reserveerd, zo verklaart men in deze kringen. BESTUURDER BLEEF GEHEEL ONGEDEERD Toen de electrische trein Den BoschUtrecht Vrijdagmiddag om circa vier uur een onbewaakt over- weggetje tussen Den' Bosch en Or- then passeerde, naderde juist op dat ogenblik een vrachtauto, be stuurd door de 20-jarige J. van der Heyden uit Schijndel. De vracht auto werd gegrepen, een eindweegs meegesleurd en totaal vernield. De bestuurder had gelukkigerwijze to taal geen letsel opgelopen. Na door een arts te zijn onderzocht kon hij huiswaarts keren. De trein had een half uur vertraging. Kind door vrachtwagen gedood De drie-jarige Theo Verhulst uit Gemert kwam Donderdagmorgen op ongelukkige wijze onder de vrachtwagen van zijn oom M. Ver happen terecht. Een der wielen ging het kind over het hoofd. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. De bestuurder had van het ongeval niets bemerkt en toen hij uitstapte om een aanhangwagen aan te koppelen, zag hij zijn neefje liggen. Voorts werd medegedeeld, dat tenminste 300 niet-gereorgani- seerde leden van het KNIL aan de actie deelnamen. In verband hiermede vfertoeft luitenant-gene raal Buurman van Vreden te Ma kassar en zal hij na zijn terugkeer te Djakarta besprekingen met de regering der R.I.S. voeren, ten einde de kwestre Van deze mili tairen van het KNIL, die indivi dueel optraden, af te wikkelen, aldus besluit de verklaring van de regering der R.I.S. Uit Makassar bericht Reuter, dat Aziz meedeelde, dat hij de federale troepen uit Djakarta zou laten verhongeren, zodat zij naar Djakarta zouden moeten terug keren. Hij zeide, dat de schepen gebrek aan voedsel en water heb ben, doch dat hij weigerde de instructies van de centrale rege ring in Djakarta, om hen op zee van voedsel te voorzien, op te volgen. Heden zijn nog 250 vroe gere guerillastrijders van Bali te Makassar aangekomen, doch Aziz weigerde toestemming tot landen te geven en zal hen terugzenden naar Java. In kringen van de regering der DE STRIJD IN INDO-CHINA SAIGON. 7* April (Reuter) Naar aanleiding van versterkte activiteit van de Vietminh-striid- krachten, heeft de Franse gene rale staf in Indo-China een drin gend verzoek gericht tot Engeland en Amerika om militaire uitrus ting. aldus wordt uit gewoonliik betrouwbare dinlomatieke bron vernomen. Naar gezegd wordt, heeft Washington het verzoek „in gunstige overweging" genomen. Neutrale diplomatieke waarne mers toonden zich geneigd geloof te hechten aan de hardnekkige berichten, dat te Yen Minh, het regionale hoofdkwartier van da Vietminh ongeveer dertig km. binnen de grens van Vietnam Chinese officieren en een Russi sche adviseur zijn aangekomen. Verder wordt melding gemaakt van steeds grotere concentratie van Chinese troepen aan de grens met Birma in Yoennan. Pelgrims fe voet in Rome aangekomen ROME, 7 April. Twee en dertig pelgrims zijn de laatste drie dagen te voet in Rome aangekomen, aldus A.F.P. Onder hen bevinden zich drie Nederlanders. De inboorlingen van de Bemang. wato-stam verkopen op het ogen blik hun vee, de voornaamste rijk dom van Betsjoeanaland, om een fonds te stichten ten behoeve van de strijd voor de zaak van Seretse Khama, hun verbannen stamhoofd. Reeds duizenden ponden sterling zouden bijeengebracht zijn. De vee verkoop heeft onverwacht een hoge vlucht genomen. Seretse wacht nog steeds te Lobatsi op toestemming om zijn vrouw te bezoeken. R.I.S. wordt de actie van Abdul Aziz reeds in verband gebracht met de actie Westerling. Men herinnerde hierbij aan het feit, dat Abdul Aziz onder Westerling heeft gediend op Zuid-Celebes in 1946, „waarbij 40.000 pemudas het leven lieten in de nationale strijd" Anak Agung gde Agung heeft heden verklaard, dat de confe rentie tussen de R.I.S., de repu bliek Djogja en Oost-Indonesië, die morgen zou beginnen, enige dagen uitgesteld zal worden. f VOOR HET MONUMENT OP DE CREBBEBERC Meer dan twee millioen koperen centen De dag, waarop Zr. Willems, ad junct-directrice van het ziekenhuis aan de Bergweg fe Rotterdam, de burgemeester van Rhenen de ,mil- lioenste cent voor het Nationale Legermonument Grebbeberg over handigde, ligt ons nog vers in het geheugen. Nadien is de centenstroom rijke lijk blijven vloeien en thans ver nemen wij, dat inmiddels de twee millioenste al binnen is. Wie de inzender is moet nog worden vast gesteld. De N.O.M.A.. de Nederlandse Or. ganisatie van Musici en Artisten, heeft een voorlopig comité van ac tie gevormd, dat zich ten doel stelt door het inzamelen van gelden en het organiseren van weldadigheids- voorstellingen bij te dragen tot we. deropbouw van het door brand ge teisterde circus Mullens. DE ROEBEL IS TE DUUR Nieuw-Zeeland zal binnenkort zijn diplomatieke vertegenwoordiging uit Moskou terugtrekken en zijn legatie aldaar sluiten, aldus heeft de Nieuw-Zeelandse minister van buitenlandse zaken gisteren mede gedeeld. De minister voegde hier aan toe, dat de verhoging van de wisselkoers van de roebel het voor de kleine landen moeilijk had ge maakt een vertegenwoordiging in de Sovjet-Unie aan te houden. „Eenzaam, zonder uitzicht?" (Sm.) Op pagina elf van dit nummer staat in een groot en belangwekkend artikel van de Norbertijn van Straaten een sober prentje, met het opzettelijks on derschrift: „Eenzaam, zonder uit zicht?" Het artikel van de Neder landse abdijheer van Tongerloo, die een bezoek heeft gebracht aan kampen met z.g. D.P.'s, uit zones achter het ijzeren gordijn, bevat een bezield en aangrijpend getui genis over de zielsbedroevende toestanden van de ontheemden in Duitsland. Of deze ongelukkigen, wanhopigen en ellendigen zonder uitzicht zullen zijn, hangt voor een groot deel van christelijk West-Europa, dus ook van Neder land af. Wij zullen de nieuwe stichting „Oostpriesterhulp" van de Norbertijn van Straaten moe ten steunen, ook terwille van het vredesverlangen van Rome, waar bij de vergeving en de verzoening met de „politieke delinquenten en vroegere vijanden" met name worden genoemd. En dan is het nog de vraag, in hoeverre deze ontheemden wel tot onze vroe gere vijanden behoren. De stich ting „Oostpriesterhulp" stelt zich ten doel, de zorg voor de pries ters en via de priesters voor de gelovigen die verjaagd wer den nit de Duitse gebieden, waar voor thans het ijzeren gordijn is neergelaten. Het aantal katholieken in de gebieden waarin „Oostpriester hulp" tracht te helpen, bedraagt zes millioen. Van de 6000 pries ters, die met hun kudde mee naar het Westen moesten trekken, leven er thans nog 2800.... Door het regelmatig zenden van pak ketten, door adoptie van een Oost-priester, een jeugdgroep o.d., door geestelijke en morele steun aan een priester-seminarie, aan kindertehuizen e.d., probeert „Oostpriesterhulp" de hoop in on telbare harten levendig te houden en iets te verwezenlijken van het gebod der liefde, opdat vele een zamen niet zonder uitzicht zullen zijn.... Morele steun, vooral van het gebed, wordt op dit Paasfeest van dit Heilig Vredesjaar hoog aangeslagen. Daarnaast is er alle waardering voor geldelijke steun. Het gironummer is 5 2 8 4 6 5 ten name van E. van Straaten, Wil lem van Hornestraat 18, Eindho ven, met vermelding van „Oost priesterhulp" Lees hét artikel op pagina elf in dit nummer en uw hart moet wel van steen zijn, als dit roerende betoog u onaange daan laat Op goede Vrijdag is te Jeruza lem de Kruiswegprocessie gehou den. Aan het hoofd ging de La tijnse patriarch Mgr. Alberto Gori, gevolgd door Maronietische, Kop- tische en Armeense bisschoppen. De menigte knielde op straat bij het voorbijgaan van de stoet en bij het Heilig Graf had een korte plechtigheid plaats. Te Rome stond Goede Vrijdag in het teken van boetedoening. In tegenwoordigheid van een grote menigte pelgrims werd in de kerken het Officie van Goede Vrijdag gecelebreerd. Velen bestegen, naar gewoonte, op de knieën de trap van het pretorium van Pilatus, dat van Jeruzalem naar Rome is overgebracht. Kardinaal Fumasoni zegende de menigte met een stuk van het Heilig Kruis, dat de Heilige He lena destijds uit Palestina heeft medegebracht. Des avonds deden duizenden gelovigen met brandende toortsen de kruisweg. Tezelfdertijd waren in het Colliseum duizenden jonge Fransen verzameld, die met lie deren het lijden van Christus herdachten. DUITS GRONDBEZIT IN GELDERLAND Het Duitse bezit aan grond en landgoederen omvat in Gelderland ongeveer 3.000 ha. Dank zij de medewerking van de Stichting voor de Landbouw, de Grondkamers en de consulenten voor grond en pachtzaken, hoopt men deze Dutise bezittingen' in Gelderland binnen kort geheel geliquideerd te hebben tegen door taxateurs van de Grond kamer vastgestelde koopprijzen. (Van onze weerkundige medewerker) De weerkundigen, die de opdracht hadden hun weersver wachting te geven voor de Paasdagen, hebben deze keer een weinig benijdenswaardige en moeilijke taak gehad. Zo op het eerste gezicht leek het goed, daar we ons in een hogedruk- gebied bevinden, waarvan het centrum gisteren boven Noord- West Duitsland lag. Jammer genoeg echter liggen er op de oceaan twee depressies op de loer en het frontensysteem van een ervan was gisteren al doorgedrongen tot boven Wales. De opmerkzame lezers, die gisteren al eens angstig op hun baro meter geklopt hebben, zullen dan ook hebben gezien, dat deze langzaam is begonnen te dalen. Het ziet er wel naar uit dat het hogedrukgebied langzaam wordt verdrongen door een depressie activiteit en het is dan ook te verwachten dat de bewolking en de wind gedurende de Paasdagen zullen toenemen. De regen kansen zullen echter hierbij gering blijven. De maximum temperaturen gisteren waren voor Den Helder, Leeuwarden en Eelde 15 graden, terwijl Beek zelfs 17 graden meldde. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1