Nieuw Sukarno kondigt gewapend optreden aan tegen de troepen van Abdul Azis Van Zeeland door de koning naar Pregny ontboden Minister Rutten vertrokken naar Indonesië Gewapende actie tegen Abdul Azis Kloof tussen woord en daad u De landingsoperaties zullen moeilijk zijn Tweede Kamer over de Huurwet EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN ïlJif® Troepenschepen aangekomen Zijn formatie niet geslaagd Culturele contacten in Unie-verband Duits schip zag wrakstukken Enorme brand in Japanse stad Coördinatie van buitenlands beleid Sabotage bij Noorse manoeuvres Wapens uit Amerika worden gelost V. S. willen tariefsverlaging Auto te water; koelbloedig bestuurder redde zichzelf en drie kinderen NIEUW PROCES TE PRAAG Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT S H AN HEDEN Pag. 1 Vrijdag 14 April 1950 46e Jaargang No. 11839 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze bijzondere medewerker) WOORDEN zijn er gedurende de laatste weken in de Europese poli tiek vele, schone, bloemrijke en welsprekende gesproken. Iets an ders is, of zij ook overtuigend waren en nóg iets anders: of de kloof tussen woorden en daden overbrugbaar zal blijken. Wij wil len wel bekennen, dat veei van het officiële „optimisme" en „eer ste stappen in de goede richting" ons maar zeer matig onder de indruk brengen. De militair-politieke autoritei ten van het Atlantische Pact zijn bijeengekomen en hebben een stemmig een verdedigingsplan voor de Atlantische ruimte aan vaard. Wij onderschatten daarvan zeker de betekenis niet. Toch zijn er een aantal belangrijke feiten, die ons weerhouden, van opgeto genheid en onschokbaar vertrou wen te gaan blaken. Vooreerst, dat men „officieel niet over Duits land en Spanje heeft gesproken" is al weinig geëigend om in den blinde aan te nemen, dat dit ver dedigingsplan nu ook een afdoend plan zal zijn. Hoe wil men West- Europa en Noord-Afrika verde digen zonder het verbindend scharnier daartussen, Spanje, er bij in te schakelen? De meest roe rende socialistisch-politieke lyriek verandert niets aan het harde feit der strategische ligging van Span je. Als men niet met dictaturen mocht willen samenwerken in het belang van de vrede een op zichzelf betwistbare stelling waarom zit men dan wel met het Sovjetblok en met Tito in de U.N.O. en gaat men accoord met de erkenning van Mao's Chinees- communistische regering? Duits land wil men met West-Europa samensmelten. Wij hebben dat jaar en dag krachtig verdedigd en zullen daar graag mee door blij ven gaan, maar men zal er dan ook niet aan kunnen ontkomen, om Duitsland met West-Europa en om West-Europa ook met Duitsers te doen verdedigen. Wie het ge vaar van oorlog met het Sovjet blok wil voorkomen en dat is zeker het eerste doelwit der At lantische mogendheden moet niet vlak naast het machtsgebied dier Sovjets een militair lucht ledig maken. Dat zou zijn: de communstische kat bij het West- Europese spek zetten. Wilt gij dan opnieuw een Duits leger, zo kan men vragen. Wij willen ook Duit sers in een Europese, liever nog in een Atlantische krijgsmacht, is dan ons antwoord. Ons inziens ligt het probleem niet zozeer bij de al of niet wederinschakeling van Duitsland in zulk een militair bestel, als wel in het feit, dat te velen nog en te machtigen voor alsnog verhinderen, ondanks scho ne woorden, dat zulk een inter nationale krijgsmacht daadwerke lijk wordt ingesteld. Spanje en Duitsland zijn niet de enige schaduwen over het een stemmig aanvaarde Atlantische verdedigingsplan. Zelfs een goed plan dient tot niets, als het niet wordt uitgevoerd. Hoe staat het daarmede? Frankrijk is mi litair sterk gebonden in Indo- China. Nederland repatrieert uit Indonesië wat het kan. Deson danks zijn de stoutste verwach tingen der gebroken-geweertjes mannen nu werkelijkheid gewor den: momenteel hebben wij, op enige compagnieën na, helemaal géén leger. Bovendien hebben wij in Den Haag op de Atlantische conferentie medegedeeld, ons aan deel in de kosten van het Atlan tisch Pact (en zijn verdedigings organisatie) niet, of niet zonder meer te kunnen opbrengen. Men schijnt zich maar nauwelijks re kenschap te geven van de ont stellende draagwijdte daarvan. „,,MK^«Ef9^HnanHiniiin De Amerikaanse bommenwerper Convair 100 (PB4Y) Privateer, die, volgens de Russen, het grondgebied van Letland zou hebben geschonden. Dit type werd tijdens de tweede wereldoorlog tegen de Japanners gebruikt. Het is uitgerust met vier lucht- gekoelde stermotoren van 1350 pk elk. De boordbewapening is ondergebracht in zes mitrailleurkoepels die elk 13 mm mitrailleurs bevatten. Gistermiddag half vier meerde 't Amerikaanse troepentransport schip „General Stuart Heintzel- man" aan de Javakade te Amster dam. De ruim 1200 militairen, die zich aan boord bevonden, werden namens H. M. de Koningin toe gesproken door It. kol. jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst, namens de regering door generaal-majoor W. J. K. Baay en namens Z. K. H. Prins Bernhard door kolonel C. F. Pahud de Mortanges. Kort daarna begon de debarkatie, die o.m. werd bijgewoond door de hoofd legeraalmoezenier kolonel H. J. J. M. van Straelen. Het troepentransportschip „De Grote Beer" kwam gisteravond uit Indonesië in de haven van Amsterdam aan. De ontscheping zou heden Vrijdagochtend 14 April om 9 uur beginnen. Op 19 April a.s. zal het eerste K.L.M.-vliegtuig (een Skymaster) met emigranten naar Australië vertrekken. Tot nu toe is voor 48 emigranten plaats besproken. President Sukarno heeft gisteren, sprekend als opperbevelhebber van de Apris (het Federale leger) aangekondigd, dat thans tegen de opstandige troepen te Makassar met kracht van wapenen zal worden opgetreden. Aan zijn rede waren nog verschillende pogingen vooraf gegaan om Abdul Azis te bewegen zich naar Djakarta te begeven. In totaal werden aan Azis drie ultimata gestuurd, en viermaal een vliegtuig naar Makassar om hem te halen. Donderdagmiddag om twee uur nog vertrok uit Djakarta met een speciale Mitchell-bommenwerper de enkele uren tevoren in de hoofdstad aangekomen minister van Voorlichting van Oost-Indo- nesië dr. W. J. Ratulangi, met een speciale boodschap van Sukarno voor president Sukawati. De bood schap hield in dat, indien Abdul Azis om 8 uur niet op weg zou zijn naar Djakarta, president Su karno zijn reeds eerder aange kondigde radiorede zou houden. Sukarno voerde tevoren ook nog een laatste radio-telefonisch ge sprek met Makassar. Sukarno zeide letterlijk: „De re gering heeft thans voldoende tijd gegeven aan de jonge officier, wiens naam ik niet wil noemen, om rekenschap van zijn daden te komen afleggen. Deze tijd is thans verstreken. Als president der R.I.S. en als opperbevelhebber van de weermacht der R.I.S. ver klaar ik hem nu een opstandeling tegen het gezag van de regering der R.I.S. Ik ben er van overtuigd, dat de regering van Oost-Indone- sië hem zal behandelen als iemand die onwettig het gezag uitoefent." „Aan de gewapende strijd krachten draag ik op deze affaire te regelen. Volbreng deze taak zo goed als ge kunt. Merdeka". In de toespraak die achtereen volgens gericht was tot de leden van de Apris, de Indonesische leden van het K.N.I.L. en tot het Indonesische volk, bijzonder dat van Zuid Celebes, beide Sukarno o.m. nog: „In zijn uitleg zegt deze officier, dat hij de staat Oost-Indonesië wil verdedigen. Dit is een gedach- tengang die niet te dulden is. Het Nadat kabinetsformateur Paul van Zeeland door koning Leopold dringend naar Pregny was ontbo den, is hij daarheen gistermorgen vertrokken met een Dakota van de Belgische luchtmacht die ook de beide voornaamste secretaris sen van de koning, prof. Pirenne en graaf VVeemaes aan boord had. Van Zeeland had zowel gistermid dag als gisteravond een onderhoud met de koning. Toen hij na zijn eerste onder houd, dat twee uur duurde, naar zijn hotel terugkeerde, stond zijn gezicht ernstig. Hij weigerde ech ter iedere verklaring, behalve deze, dat hij gisteren niet meer naar Brussel terug zou keren. Het tweede onderhoud duurde niet minder dan vijf uur. Vandaag zal hij wederom met de koning be raadslagen. Men neemt aan dat hij de koning nieuwe voorstellen heeft gedaan. Naar verluidt is hij er niet in geslaagd een regering te vormen, noch een Katholieke, noch een coalitie Tegen de door hem aan vankelijk voorgestelde formatie hebben de socialisten gistermor gen nog eens hun hevig verzet kenbaar gemaakt. Men acht het overigens te Brus sel niet onwaarschijnlijk, dat van Zeeland Woensdagavond nog met Spaak heeft gesproken en dat de koning in een persoonlijk onder houd met van Zeeland het voor- stel-Spaak inzake een luitenant generaalschap voor prins Boude- wijn zou willen bespreken. Er wordt zelfs gesuggereerd dat de koning alsnog zou willen 'terug treden om een nationale oplossing mogelijk te maken. STAATSSECRETARIS VAN OORLOC NAAR INDONESIË Naar wij vernemen zal de Staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, in het begin van de volgende week naar Indonesië vertrekken teneinde nader overleg te plegen over de reorganisatie van het K.N.I.L. BEVIN GEOPEREERD LONDEN. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren een kleine operatie ondergaan, die blijkens een communiqué van het minis terie succesvol verlopen is. Men verwacht, dat minister Bevin ongeveer twee weken in het ziekenhuis zal blijven. vraagstuk of de Negara Oost- Indonesië, de Negara Oost-Suma- tra, de Negara Republik Indonesia e.d. zullen blijven bestaan, is geen aangelegenheid van de strijd krachten; dit is een aangelegen heid van het volk". Sukarno zeide geen verzoek van de zijde van het Oost-Indonesische volk, om de Negara met kracht van wapens te mogen verdedigen, te hebben ont vangen. Na Sukarno sprak de sultan van Dogja, die mededeelde, dat de opdracht zo spoedig mogelijk ten uitvoer zal worden gebracht. Intussen wordt uit gezagheb bende militaire bron in Djakarta vernomen, dat de Indonesische strijdkrachten er niet op moeten rekenen de opstandelingen van Makassar eerder dan over vier of vijf dagen een gevoelige slag te kunnen toebrengen, zonder ge vaar voor een rampspoedige af loop voor hen zelf, die het gevolg zou kunnen zijn van overhaasting. Men wijst er op dat de Indonesi sche troepen in geen geval voor landingsoperaties zijn opgeleid. Bovendien ontbreekt het hen aan de nodige uitrusting en liggen er nog altijd mijnenvelden voor de kust van Makassar die het aantal plaatsen waar geland zou kunnen worden, sterk beperken. In de laatste dagen zijn ongeveer 1500 man R.I.S. troepen met on bekende bestemming uit de ha vens aan Java's Noordkust ver trokken. Voorts zullen de door de Nederlandse Marine overgedragen korvetten Banda en Ambon, die thans Banteng en Radja Wali heten, naar Straat Makassar ver trekken. De schepen Waikelo, Bontekoe en Hang Tuah zijn reeds ter plaatse en waarnemers oordelen, dat een beschieting van Makassar door deze schepen voorshands de enige militaire actie lijkt, die te gen Abdul Azis en zijn troepen zou kunnen worden uitgevoerd. Deze laatste rekent er op dat de ongeveer 4000 K.N.I.L. soldaten die thans op Zuid Celebes zijn, zich bij hem zullen voegen. Zijn troepen zouden dan de beschik king hebben over mortieren, zware automatische wapens, brengun-carriers en voldoende transportmiddelen. Met de K.L.M.-Constellation „Maastricht" is gisteravond om acht uur naar Djakarta vertrok ken de minister van Onderwijs, K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rut ten. Zijn bezoek aan Indonesië heeft ten doel mondeling van ge dachten te wisselen met minister Hanifan, met wie dr. Rutten reeds geruime tijd een uitvoerige brief wisseling onderhoudt. Het cultureel contact tussen Ne derland en Indonesië is van bij zonder belang, wil de Unie wer kelijk een hechte band zijn, aldus de minister. „Onder de oude ver houdingen was er een spontaan cultureel contact. Het nieuwe In donesië zoekt echter eigen wegen. Het eigene moet thans prevaleren en dus zullen wij volkomen op nieuw moeten beginnen met het leggen van culturele contacten". De leden van de gemengde cul turele commissie, waartoe tijdens de Unie-conferentie werd besloten, zijn thans benoemd. (Het zijn van Nederlandse zijde: mr. H. J. Rei- nink, prof. dr. J. H. Bavinck, dr. ir J. van Aken, pater dr. N. Per- quin, mr. Ph. H. M. Werner, prof. dr. C. C. Berg en A. van Velzen). Een der eerste taken van deze commissie zal zijn de stand van de wetenschap met betrekking op Indonesië te investeren. Voorts wordt in Nederland overwogen beurzen ter beschikking te stellen voor studenten uit Indonesië. Er is ook een staatscommissie inge steld met de taak voorstellen te formuleren omtrent de beste wijze waarop in Nederland gelegenheid kan worden gegeven de Indonesi sche taal te leren. Er zijn voorts zaken in Indone sië, wier voortbestaan èn voor dat land èn voor de gehele weten schap van het hoogste belang zijn. In dit verband noemde de minis ter 's land plantentuin, de archeo logische dienst, de landbouw proefstations enz. Belangrijke punten zijn volgens dr. Rutten ook de uitwisseling van hoog leraren, het contact tussen de jeugdorganisaties en de boeken- import in Indonesië. De minister wordt vergezeld door de inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, mr. ir. M. Goote. VAN VLIEGTUIG BIJ BORNHOLM STOCKHOLM. Het Duitse schip „Juno" heeft Zondagochtend vroeg in de Baltische Zee, honderd vijftig km ten noordoosten van Bornholm, wrakstukken van een vliegtuig opgemerkt. Daar het schip geen radio aan boord heeft kon de bemanning eerst gisteren bij aankomst in de Noord-Zweedse haven Alfredshem, hiervan mede deling doen. Verscheidene leden der beman ning hadden gezien, dat meeuwen uit drijvende blikken cake aten. Tussen Bornholm en Oeland had men iets gezien, dat leek op d.e drijvende cabine van een vlieg tuig. De Amerikaanse luchtvaart autoriteiten te Kopenhagen toon den zich niet verrast over het nieuws. De berichten worden onderzocht. Ook gisteren, op de vijfde dag sinds het verdwijnen van de Ame rikaanse Privateer, is het zoeken onvermoeid voortgezet. Generaal Borne van de Ameri kaanse luchtmacht in Duitsland heeft zich onverwacht naar Ko penhagen begeven „om persoon lijk te zien hoe het zoeken naar het verloren vliegtuig verloopt". „Wij zijn niet erg hoopvol, dat wij het verloren toestel zullen vinden, doch wij zullen blijven zoeken tot er geen hoop meer is", zo zei hij. Het voorlopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de Huurwet is thans verschenen. Terwijl vele leden menen dat tol nog toe te weinig gelet is op de belangen en de rechten van de verhuurders, en dat een beschei den huurverhoging reeds kort na de bevrijding had moeten zijn toe gestaan, menen anderen dat de daling tengevolge van de oorlog van ons volksvermogen met onge veer 3 pet. van zelf ook uitdruk king moest vinden t.a.v. het hui- zenbezit. Vonden de eersten een percen tage van 15 pet. verhoging in het algemeen te laag (de regering zelf spreekt er t.a.v. met gebruikma king van de financieringsregeling gebouwde woningen, vergeleken met soortgelijke vooroorlogse wo ningen immers zelfs van, dat een verhoging van 60 pet. nodig zou -zijn om een sluitende exploitatie mogelijk te maken); anderen ach ten een hoger percentage dan 15 thans stellig niet verantwoord. Het werd een ernstige lacune ge noemd dat de pensionovereen komst niet onder de huurprijsre geling valt. Men ging vrijwel algemeen accoord met de voorge nomen opheffing van de prijzen- bureaux voor onroerende zaken (die overigens als adviesbureaux nog goede diensten zouden kun nen bewijzen), als organen die de huurprijs bindend vaststellen. Veie leden vrezen dat als ge volg van het toestaan van de huurverhoging er nog veel meer kwesties tussen huurders en ver huurders zullen rijzen dan zonder dat al het geval zou zijn. Zij ver wachten dus een zeer groot aantal procedures die een snelle en een voudige rechtsgang noodzakelijk maken. Zij zouden de uitspraak van de kantonrechter als een soort arbitrage willen beschouwen, TOKIO. Gisteren zijn door een geweldige brand meer dan duizend huizen verwoest te Atami, een plaats op 90 km van Tokio. Er zijn meer dan 50.000 getroffenen, of 1/6 van de bevolking. Er zijn geen persoonlijke slachtoffers. Het gehele centrum van Atami is verwoest. De brandweerkazerne, het stadhuis, de rechtbank, het postkantoor en verscheidene ho tels, zijn afgebrand. Het vuur, dat door een sterke wind werd aan gewakkerd, heeft bijna zes uren gewoed. De waterreserves waren in een half uur uitgeput en de brand kwam pas bij de grens van de stad tot staan. De diplomatieke medewerker van Reuter meldt dat een plan wordt ontworpen om de buiten landse politiek der Westerse mo gendheden zodanig te coördine ren, dat zij „in een groot kader" wordt gebracht, waardoor verband zal worden gelegd tussen deze po litiek in Europa en in Azië. Dit plan zal worden besproken op de bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken van de Wes telijke Grote Drie en der staten leden van het Noord-Atlantisch Verdrag, welke volgende maand te Londen zullen worden gehou den. Het is thans wel duidelijk, dat deze besprekingen van uiterst grote draagwijdte zullen zijn. Er zal onder meer worden gesproken over de betrekkingen met de Sowjet-Unie en over de toekomst in politiek, econofnisch en even tueel militair opzicht van West- Duitsland. Een uitgebreide staf van des kundigen uit de betrokken landen zal reeds op 25 April te Londen met de voorbereidende besprekin gen beginnen. waartegen de gewone rechtsmid delen dus niet openstaan. Anderen zouden aan de kantongerechten z g. „huurkamers" willen verbin den naar analogie van de be staande pachtkamers. Daarvan zouden deskundigen deel kunnen uitmaken, b.v. voor stadswonin gen. plattelandswoningen, be drijfspanden etc. Zeer vele leden hadden er ove rigens bezwaar tegen dat de be palingen van het wetsontwerp gelijkelijk betrekking hebben op bedrijfsruimten, waarom zij af zonderlijke bepalingen zouden wensen. SUIKER IN BENZINETANKS OSLO. Tijdens de manoeuvres welke Noorse troepen gisteren in Noord-Noorwegen hebben gehou den, is op uitgebreide schaal sabo tage gepleegd, waardoor alle mili taire voertuigen tot stilstand wer den gebracht. In de benzinetanks was suiker geworpen. Men had 1500 liter benzine opzettelijk doen weg vloeien, terwijl de motor van een vrachtauto was beschadigd. Het is nog niet bekend, wie verantwoordelijk is (zijn) voor de gepleegde sabotage. Zonder enig incident, zij het onder sterke bewaking, hebben gisteren de havenarbeiders van Cherbourg 632 ton Amerikaanse wapenen gelost, de eerste die in het kader van de hulpverlening van het Atlantisch Pact door de „American Importer" naar Frank rijk waren gebracht. De lading vertegenwoordigde de bewape ning van oen volledig regiment, zware artillerie en een groep hou witsers. Binnenkort worden vier schepen tegelijk verwacht. Een communistische protestdemonstra tie werd een volslagen fiasco Slechts dertig mensen waren in kleine groepjes verschenen. Minis ter René Pleven sloeg het lossen gade. VOOR 3000 GOEDEREN EN 17 LANDEN WASHINGTON, 13 April. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van daag een lijst gepubliceerd van ongeveer 3000 invoerartikelen, waarover de Verenigde Staten, op de in September te Torquay te houden handelsconferentie, met 17 andere landen willen onderhan delen, om te komen tot weder kerige tariefverlagingen. Tot deze landen behoren Oostenrijk, België. Brazilië, Frankrijk. Duits land, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Engeland. Ambte naren verklaarden, dat Duitsland, Canada en Engeland de drie voornaamste leveranciers zijn van de goederen, die op de lijst voor komen. In Londen wordt op het ogen blik het Engelse meisjesschaak- tournooi 1950 gehouden, voor meisjes onder de 18 jaar. Ver reweg de jongste deelneemster is de 6'/s jaar oude Marian All- wright, die hier met een ernstig gezichtje de schaakstukken op het bord bestudeert. PURMEREND. Een autobe stuurder en zijn drie kinderen zijn gisteravond op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt, toen de luxe auto, waarin zij zich be- bonden, in botsing kwam met een vrachtauto, van een hoge berm stortte, enige malen over de Kop sloeg en daarna in het water te recht kwam. Het ongeluk gebeurde gister avond om half zeven op de Pro vinciale weg bij de kruising Alk maarSchermerhorn. De luxe wagen werd bestuurd door de heer Kater uit Alkmaar, de vrachtauto was afkomstig uit Molenaarsgraaf bij Dordrecht. De botsing was zo hevig, dat de lichtere personen auto van de weg werd geslingerd en van de op dit punt zeer hoge berm duikelde. De tegenwoordig heid van geest van de heer Kater heeft waarschijnlijk hem en zijn drie kinderen het leven gered. Toen de wagen in het water van de ringvaart was gerold, slaagde hij er in zijn kinderen te kalme ren. Hij wachtte zo lang, tot de auto vol water was gelopen en het water tot aan hun kin stond. Door de tegendruk van het water in de auto slaagde hij er in een portier te openen. Met enkele forse slagen bereikte vader en zijn kinderen de walkant. Zij wa- De Amerikaanse militaire autoriteiten in Berlijn achten het raadzaam geheel geprepareerd te zijn op de komende 1 Mei „viering", waarbij de communisten van plan zijn een demonstra tie-mars door Berlijn te houden. Iedere dag oefenen de Ameri kaanse soldaten in huis aan huis gevechten, het opwerpen van barricades en het werpen met traangasbommen. Om de oefenin gen zo „echt" mogelijk te maken, treedt een deel der soldaten op als demonstranten. ren alle vier volkomen ongedeerd. De auto, die zwaar is beschadigd is tegen half negen gisteravond weggesleept. De vrachtwagen liep slechts lichte schade op. OVER DE AMERIKAANSE VOORLICHTINGSDIENST Twee voormalige Tsjechoslo- waakse employé's van de Infor matiedienst van de Amerikaanse ambassade te Praag, de 28-jarige Lubomir Eisner en de 23-jarige mej. Dagmar Kacerofska zijn gis teren door de Staatsrechtbank te Praag wegens hoogverraad ver oordeeld tot resp. 18 en 15 jaar dwangarbeid. Zij werden schuldig bevonden aan openlijke ophitsing tegen de regering, belediging van de staat en spionnage. Het Hof kwam tot de conclusie dat zij een buiten landse mogendheid belangrijke geheime staatsgegevens in handen hadden gespeeld. Het requisitoir van de openbare aanklager was overigens hoofdzakelijk tegen de chef van de afdeling Perszaken van de Usis: Joseph C. Kolarek, gericht, die materiaal zou hebben verzameld voor de „Liegende Stem van Amerika", o.m. met be hulp van beide beklaagden. Zo zou hij Eisner hebben gevraagd naar de mening van de Tsjechi sche bevolking over de waterstof bom. SIGARENINDUSTRIE DRINGT AAN OP ACCIJNSVERLAGING Zoals wij dezer dagen uitvoerig hebben bericht, wordt de sigaren- industrie met de ondergang be dreigd. Thans hebben Nederlandse en Belgische sigarenfabrikanten bij hun resp. regeringen een gedo cumenteerd rapport ingediend over de noodtoestand in deze branche, waarin zij aandringen op verlaging van de Benelux-accijns op tabakswaren. Het verzoek is in Nederland toegezonden aan de ministers van Financiën, Sociale Zaken en Economische Zaken en aan de minister-president. Ge vraagd wordt, het acciinspercen- tage terug te brengen tot het vooroorlogse niveau, n.l. tien pro cent exclusief omzetbelasting. Nieuwe Ned. gezant in Ierland Bij Koninklijk Besluit is jhr J. W. M. Snouck Hurgronje die to' voor kort permanent vertegen woordiger van Nederland bij de Verenigde Naties was. benoemd tot Hare Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Ierse republiek en bij de Republiek IJsland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1