BUfiGMffl De invloed van de Provinciale op het gewestelijk bestuur Staten DORRESTEIJN CENTRALE STIERENKEURING DE JEUGD EXPOSEERT!! Speciale aanbiedingen!! SUNDER's Adverteert in dit blad EXTRA AANBIEDINGEN! SHAMPOO Van ALKMAAR EN OMSTREKEN De élite van Noordhollands fokmateriaal naar Alkmaar Huiberls - Payglop BEZOEKT nog vandaag of morgen de tentoonstelling Vraagt G.B. BEHANGSELS Abdul Azis toch naar Djakarta? Marktberichten Manufacturenhandel Fnidsen 107 - Alkmaar 1.45 - 1.19 8.95 1.28 1.69 1.48 1.85-1.74 1.39 2.95 5.95 1.98 Natuurlijk Toch wel cons PAGINA 2 VRIJDAG 14 APRIL 1950 Vrijdag 21 April a.s. is Het weer zover in de Bergerhout in Alkmaar. Daar zal dan de Centrale Stierenkeuring als sluitstuk van de plaatselijke keuringen aan fokkers, leiders van de fok kerij, belanghebbenden en belangstellenden de jaarlijkse indruk geven van de kwaliteit van het beste mannelijke fokmateriaal, dat in de provincie aanwezig is. In totaal zijn dit jaar in Noord- Holland zo'n 830 stieren gekeurd. Een jaar geleden was dit ruim 940; de daling, zo deelt de rijksveeteelt- consulent, ir. L. de Vries, ons in een voorbeschouwing mede, is waar schijnlijk het gevolg van de grotere toepassing van de kunstmatige in seminatie. Van de 830 gekeurde stieren zullen er plm. 106 present zijn te Alkmaar; hiervan zijn 66 jonge stieren, t.w. 13 geboren tus sen 1 April 1949 en later, 22 gebo ren tussen 17 Febr. en 31 Maart '49, 23 geboren tussen 1 Jan. en 17 Febr, 1949 en 8 geboren tussen 1 Sept. en 31 Dec, 1948. Dan zijn er 23 twee-, 6 drie- en 10 vierjarige en oudere stieren. Zij zijn de beste van de plaatselijke keuringen. Uiteraard kunnen er stieren afwezig zijn, die gezien hun ontwikkeling in de laatste weken, eigenlijk best aanwezig hadden kun nen zijn. En anderzijds zullen er bij de centrale keuring ook wel stie ren zijn, die eigenlijk beter thuis hadden kunnen blijven. Dit is ech ter onvermijdelijk, daar het oordeel van de jury een momentopname is en sommige stieren juist tijdens de keuring hun beste dag niet hebben. En bijkomstige factoren kunnen op de beslissing van de jury van grote invloed zijn. Waarom de kwaliteit steeds wisselt. Dè indrukken van de Alkmaarse keuring, waar het aantal jonge dieren vrij groot is, verschillen van jaar tot jaar. Ook de export en de verkoop naar andere provincies drukken hun stempel, op het keu ringsbeeld. Door de ontwikkeling der K.I. in Nederland en de alge meen erkende prima productie-af- stamming van vele Noordhollandse Stieren, zijn de laatste tijd nl. nogal eens stieren verhuisd. Daardoor is er zelfs in Noordholland een tekort ontstaan aan stieren met de kwali ficaties b en b-|- en bovendien rijks. premiewaardig. Van de plm. 106 stieren, die dit jaar naar Alkmaar komen, zijn 74 stuks nafok van Old. Adema I, die nog preferent 1ste klasse is ver- De grootste sortering bij (Advertentie) GULDEN VLIES ALKMAAR „The Nottingham Playhouse Company" ALKMAAR. Het Nederlands Impresariaat in assocation met het Genootschap NederlandEngeland presenteert Maandagavond 17 April het bekende Engelse toneelgezel schap „The Nottingham Playhouse Company". Zij zullen Sheridan's „The Rivals" opvoeren, onder regie van de in Engeland zeer vermaarde regisseur Andrê van Gyseghem. Plaatsbespreken vanaf heden dagelijks aan de kassa van Het Gulden Vlies. Aanvang 8 uur. Voor scholieren is een belangrijke reductie vast gesteld. Zij betalen halve prijs op alle rangen. 60 IAAR TROUWE DIENST ALKMAAR. Op 15 April zal mejuffrouw N. van Baar, Hoever- weg 474, een merkwaardig jubi leum vieren. Op die dag zal zij namelijk 60 jaar in dienst zijn van de familie Bakker. Mej. van Baar, die thans 74 jaar is, trad op 14- jarige leeftijd in dienst van de familie. Zij werkte er op de boer derij en zij deed, wat daar zoal te doen valt, huishoudelijk werk en het specifieke boerenwerk als melken en kazen. Altijd heeft deze oude getrouwe de familie Bakker naar haar beste krachten gediend. Toen vader en moeder Bakker overleden waren, bleef zij in dienst van de zoon des huizes, de heer J. Bakker, die thans pre cies op de grens van Alkmaar en Egmond Binnen woont. Op de dag van dit uitzonder lijk jubileum zal in de boerderij van de heer S. Bakker, Hoever- weg 22, van 3 tot 5 uur een recep tie worden gehouden. Wij wensen de feestelinge, die door haar voor beeldige dienstbaarheid, in alle bescheidenheid 60 jaar lang jegens één enkele familie betracht, aller waardering verdient, nog vele voorspoedige jaren. DE DONBOFAFA GEREED Aftracfievc Verkenners- Fancy-fair ALKMAAR De grote fancyfair, die Zaterdagmiddag in de St. Adel- bertusschool wordt geopend, is vrij wel gereed de bezoekers te ont vangen. Drie dagen lang zullen vele attracties, waaronder zeer originele, het publiek, dat naar verwacht wordt in grote getale zal opkomen, weten te boeien. Wij herinneren nog aan de speciale attractie, waar bij leden van alle sportclubs en verenigingen op hun lidmaatschaps kaart een keer gratis in de tombo la kunnen grabbelen. Echte sport liefhebbers. die de Wedstrijd Neder landBelgië niet willen missen, kunnen op de Fancyfair hun oor te luisteren leggen en het verslag van de wedstrijd volgen. Zo is er aan alles gedacht, om dit gebeuren voor Alkmaar aantrekkelijk te maken. Zoals men weet trachten de verken ners van de Don Bosco-groep door deze fancyfair hun middelen wat te verruimen, speciaal met het oog op de kosten van he nieuwe troephuis. Een aanbeveling voor deze Donbo- fafa wil ons dan ook zeer gaarne uit de pen. klaard, 'n zeer zeldzame uitspraak. Ir. de Vries meent, dat Old. Adema via zijn zoon Dina Lindberg Adema, pref. 2e klasse, en via diens zoon Adema 21 v. d. Woudhoeve, de Noordhollandse fokkerij gunstig kan beïnvloeden. Dit jaar zijn ongeveer 19 stieren eigendom van de K.I. verenigingen. Slechts 9 stieren zijn er nog, die van vaderszijde tot de Frans-stam behoren. Er zit echter weer wat muziek in deze stam. Werden nog luttele jaren geleden vele koeien van de Frans-stam gepaard met Oldambster stieren, nu zien we, dat verschillende fokkers hun soms Oldambster nafok laten insemine- ren met zaad van de pref. Frans 247. En zo experimenteert men voort in de fokkerij, steeds proberend de meest gewenste eigenschappen te combineren. Het zal duidelijk zijn, dat zij, die het met de fokkerij ernstig menen, en die op de hoogte willen blijven van de steeds wisse lende stand van zaken, de centrale keuring niet mogen missen. Zangklassen |ohan Kuiper ALKMAAR Zoals gewoonlijk was de belangstelling in het Gul den Vlies voor deze vocale uitvoe ring weer zéér groot, het was moeilijk 'n onbezet plaatsje te vin den. Het is feitelijk overbodig te vermelden dat de zangklassen van Kuiper mooi zingen, zelfs zeer mooi, dat zijn we al jaren gewend. Maar deze avond was er toch wel iets bjjzonders aan de hand, n.l. de keuze van het zangspel „Stuk- gedanste Balschoentjes" zangspel in 3 bedrijven van de Nederland se componist Hans Schouwman. Deze muziek, die een enigszins modern karakter bezit, is vaak inspiratief geschreven, en staat artistiek op een hoger niveau, dan men gewoonlijk bij kinder-operet- te's te horen krygt. Het verhaaltje is een oud sprookje met een Prins, Prinsessen en ook de befaamde heks ontbreekt niet. Het was geen gemakkelijke opgave die de diri gent zijn zangeresjes en zanger tjes gaf om dit werk goed te zin gen. Maar ze hebben het keurig gedaan. Zuiver, beschaafd en vol nuancering.Wat zal de dirigent daar een tijd en moeite aan heb ben moeten besteden. De zang prestaties vormde wel het sterkste gedeelte van deze avond. Jêan Ro bert Jr. kreeg niet veel kans in zjjn regie actie te brengén, om de eenvoudige reden dat er veel te veel op het toneel stond, en er geen ruimte voor actie overbleef. Wat evenwel gezien dit onop losbaar probleem werd bereikt, had onze oprechte waardering. De décors vah Groothuizen zagen er keurig uit, de dansjes o.l.v. Anne- marie Kühne, zéér goed uitgevoerd. Achter de verschillende rolletjes op het programma aangegeven, stonden geen namen vermeld, dit had hêt voordeel dat men meer 't stuk zag dan de personen, 'n Com pliment verdient Mevr. R. de Jong v. Hoorn, die zo in haar ééntje aan de vleugel, de klavier bege leiding van 't gehele werk speelde, en dit volgzaam en Zeer muzikaal deed. Toneel verandering e.d. wa ren oorzaak dat er nog al veel moest worden gepauzeerd, ook al Weer iets wat onoverkorrtenlflk bleek te zijn. Het voornaamste echter van alles is. dat de kinde ren op deze zangklassen beschaafd leren zingen, en begrip krijgen voor wat werkelijk muzikaal is. Dit is zeer véél waard, en daar om neemt men andere onvolko menheden gaarne voor lief. In ie der geval een vocaal succes voor Johan Kuipers koorklassen. N ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur: To neelavond Kath. Vrouwen beweging, verzorgd door Cantecleer met ,,De Stier", WAPEN v. HEEMSKERK: 8 uur: Feestavond K.J.M.V. Bal o.l.v. Jack Smit. CAFé CENTRAAL, 8 uur: Ledenvergadering 8 Octo- bervereniging met vast stelling feestprogram CAFé HARING, 8 uur: Ka dervergadering K.A.B. BIOSCOPEN: Harmonie: Ho tel Reserve, 14 jaar; Vic toria-Theater: Rope, 18 jr.; Cinema Americain: Prins der dieven, 14 jaar; A.B.T.: Dertien Lanciers, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916. V.. TENTOONSTELLINGEN ALKMAAR. Gemeentemuseum Wérken van Alkmaarse schilders. Zondagen van 105 uur, werkda gen van 25 uur. Aula Gymnasium: Jeugdtentoon- stelling. Zaterdag 14.3017 en 19 22 uur. Volgende dagen ook van 10 12 uur. Feestavond Nederlandse Invalidenbond ALKMAAR. Gisteravond hield de afdeling Alkmaar van de Alge mene Nederlandse Invaliden Bond een feestavond in Het Wapen van Heemskerk. De voorzitter van de afdeling, de heer J. Z. Bierman, heette de talrijke aanwezigen wel kom. In zijn openingswoord wees de heer Bierman erop, dat men de invaliden in twee groepen kan ver delen: in hen, die er ondanks hun invaliditeit in slagen als volwaar dige leden van de maatschappij door het leven te gaan, zodat zij ook in staat zijn een gezin te stich ten, en in hen, die, wat dat be treft, door hun invaliditeit te zeer worden gehandicapt. De afdeling van de bond wil bijzonder het oog gericht houden op de jeugdige in validen, die nog niet beseffen welke ■geweldige, dikwijls pijnlijke conse quenties hun invaliditeit kan mee brengen, Om vooral hun tekorten aan te vullen wil mén in het winterseizoen cursussen organise ren. Aan de feestavond werd mede werking verleend door de mond- accordeonvereniging „Crescendo", onder leiding van de heêr J. Har- tpg. Mr. Hedi, de goochelaar-illu sionist uit Bêeanster wist met zijn experimenten de volle zaal uit stekend te boeien. Naast de ver dienstelijk uitgevoerde muzieknum mers van het mondaccordêon- ensemble, traden êen drietal leden Van de accordeonvereniging „Cres cendo" op. Van dit solistisch optre den van Betty v. d. Kooij en Lea v. d, Linden, welke laatste aan de vleugel begeleid werd door Fred Griffioen, viel de 2eêr muzikaal uitgevoerde Rözenwals, gespeeld door Betty v. d, Kooij, het meest op. Voor de pauzg zette de heer J. v. d. Knaape, lid van het hoofd bestuur van de bond, het doel van de vereniging uiteen. Dit doel is de revalidatie der invaliden, allereerst doör het wegnemen van het min derwaardigheidscomplex, dat velen van hen bezitten en dan door het organiseren van cursussen, die hen voorbereiden voor hun taak in de maatschappij die evenwaardig kan zijn aan die van hen die niet inva lide zijn. De invaliden staan voor hun belangen op de bres, doch zij hebben medewerking nodig! Zij vragen geen medelijden, maar medeleven. Spreker wees nog op de nazorg, die geboden is bij hen die prothesedragers zijn. Zij moe ten hun prothese ook léren ge bruiken. Er is reeds het een en ander door de bond bereikt. De N.S, zal met ingang van 1 Mei zes tien gratis reizen per jaar toestaan voor de geleiders van invaliden, die niét zonder geleide kuhnen rei zen. Er is nog veel meer waarvoor gevochten moet worden. Dat doet de Nederlandse Invaliden Bond. Met een beroep op de medewerking van eenieder besloot de heer v. d. Knaape zijn toespraak. Na het uitstekend geslaagde pro gramma was er gelegenheid tot dansèn, waarbij de dansmuziek werd verzorgd door het trio van de familie Zwanenburg. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Huber- tus L. Th., z. v. D. Volkers en M. G. Groot. Ondertrouwd: Petrus J. Schaper, 33 jaar, en Divera M. de Jong, 34 jaar; Johannes A. Kuijs, 36 jaar, en Geertruida M, de Vries, 35 jaar; Pertus G. Th. Veenboer, 51 jaar, en Agatha M. Overtoom, 35 jaar; Adrianus A. Niekes, 32 jaar, en Johanna K. Damsté, 26 jaar. Overleden: Antonie Mol, oud 76 jaar, geh. met M. Poeleman; Ba- rendina Groot, oud 70 jaar, geh. met C. H. Witte. DE JEUGD EXPOSEERT ALKMAAR. Op de tentoon stelling „De Jeugd exposeert" zijn de volgende extra attracties: Vrijdagavond: Rhythmische oefe ningen en demonstratie turnen door de gymnastiekvereniging „Turnlust" en vertoning van de film „Het water in". Zaterdagmiddag: Rhythmische oe feningen en demonstratie turnen door de gymnastiekvereniging ,,De Halter". Zaterdagavond: o.a. prijsuitrei king. VERDRONKEN KIND GEVONDEN ALKMAAR. Na twee dagen dreggen heeft de Alkmaarse politie, geassisteerd door de politie te water, gisterenmiddag om één uur het stoffelijk overschot van de 5- jarige Simon Leering uit de Huig- brouwerstraat, in het Noordhol- landskanaal nabij de Ringersfabriek opgehaald. Het 6-jarig vriendje van het kind, dat had verteld dat het slachtoffer te water was geraakt bij de sluis aan de Baangracht, al waar men tot gisterenmorgen half elf heeft gedregd, heeft na zorg vuldige ondervraging de juiste plaats van het ongeluk aangeduid. Het stoffelijk overschot is naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis overge bracht. [Een bron van glans!] (AdV.) COLLECTE JEUGDGEMEENSCHAP ALKMAAR. Zoals wij reeds melden zal er morgen door de Alk maarse Jeugdgemeenschap een col lecte worden gehouden teneinde de kosten van de 5-Mei-hêrdenklng, die dit jaar voor het eerst in gro tere stijl door de Alkmaarse jeugd zal worden gehouden, te kunnen dekken. Wij bevelen, gezien het mooie initiatief om ook onder de jeugd de Bevrijdingsdag een waar dige plaats te doen innemen, gaarne nogmaals bij onze lezers aan. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DE VERKENNERS HEILOO. Zaterdag 8 April om precies 5 uur nam de burgemeester eèn défilé van de Verkenners af, waarna deze het gemeentehuis be traden, Met enkele woorden sprak de vertegenwoordigende leider der N.P.V, over het doel van dit défilé en memoreerde zo het 40-jarig be staan van de beweging in ons land. Hierna boden de twee tekenaars hun tekening aan de jury, welke bestond uit de heren Pretorius en Willie Kalshovên, welke uit het aangebodene een tekening zouden kiezen die bestemd zou worden voor het album voor de koninklijke commissaris, Prins Bernhard. Hun oordeel viel ten voordele uit van de tekenihg van de Sint Willibrord- groep, getekend door Piet Sêngers die in de komende week met twee speciale koeriers naar Utrecht zal gebracht worden. Nadat de burgemeester zijn hand tekening had geplaatst, besloot déze niet een korte toespraak de plech tigheid. Bouw Postkant-oor een feit HEILOO, Naar wij vernemen zal begin Mei de aanbesteding van het nieuw te bouwen postkantoor plaatsvinden. De bouwkosten zijn begroot op 160.000.Zoals reeds eerder gemeld, zal het nieuwe post kantoor gebouwd worden in de tuin naast het. pand bewoond door de heer A. Koster aan de Heeren- weg. DE TITEL van dit artikel bevat zo op het eerste gezicht een aan merkelijke dosis innerlijke tegen spraak. De Provinciale Staten, wie zijn dat? Dat zjjn de door de kie zers aangewezen vertegenwoordi gers, gekozenen des volks. Wat is hun taak? Hun taak is de pro vincie te besturen. Als dat werke lijk hun taak is, dan doet de vraag naar de invloed der Staten leden op het bestuur der provin cie wel zeer verwonderlijk aan. Toeh is er voor die vraag wel degelijk grond. In ons provinciaal bestuurs- organisme is, gelijk bij de gemeen tebesturen, gestalte gegeven aan een dagelijks bestuur, dat bij de gemeente de naam draagt van Col lege van ^Burgemeester en Wet houders en bij de provincie ge noemd wordt College van Gede puteerde Staten. Dit dagelijks bestuur, dit Col lege van Gedeputeerden, neemt in feite de bestuurstaak waar. Wel worden deze Gedeputeer den in de uitoefening van een belangrijk deel van hun bestuurs taak geobserveerd door de Pro vinciale Staten, maar deze obser vatie heeft in de regel slechts repressieve en geen preventieve betekenis. De controle achteraf is meer van toepassing dan het ge ven van richtlijnen vooruit. Het is begrijpelijk, dat deze toestand, waarbij in de bestuurs taak der provincie slechts zo'n gering aandeel gereserveerd is voor de Provinciale Staten, niet in overeenstemming is met wat vol gens ons democratisch stelsel ge zonde volksinvloed vraagt. OP WOENSDAG 26 APRIL hebben de verkiezingen voor de Provinciale Staten plaats, in verband waarmee wil een serie artikelen plaatsen over de betekenis van het provinciaal bestuur en het werk van de Prov. Staten. Wil vestigen de bii- zondere aandacht on de arti kelen, waarvan heden het eerste genlaatst wordt. V. Vandaar, dat in menige kring het streven kenbaar is geworden om aan deze verouderde toestand een einde te maken ,ook al zal dit gepaard moeten gaan met wij ziging van op deze materie betrek king hebbende wetten en voor schriften. Een van de wel zeer verouderde bepalingen is, dat de Staten per jaar slechts twemaal mogen bijeen komen in zittingen, die gemeen lijk enkele dagen plegen te duren. Voor het houden van buitenge wone zittingen is de voorafgaande goedkeuring des Konings nodig. Dit sporadisch vergaderen be perkt de Staten in de vrije ont wikkeling en ontplooiing hunner bestuurstaak. Het veroorzaakt tevens, dat de Statenleden weinig gelegenheid vinden om hun inte resse in de toch werkelijk zeer belangrijke taak van het provin ciaal bestuur te tonen. Dit ver ouderde voorschrift dient te wor den vervangen door een regeling, waarbij de bevoegdheid tot het bijeenroepen der Staten in handen gelegd wordt van de Commissaris en/of van de Gedeputeerde Staten. Ook aan een nader aan te geven aantal Statenleden (b.v. 1/10 van het geheel) moet het recht ver leend worden een vergadering aan te vragen, welke aanvrage dan binnen redelijke termijn dient te worden ingewilligd. De Provinciale Wet in haar huidige redactie rept met geen woord over de instelling of het bestaan van Commissies van ad vies of van bijstand zoals die krachtens de Gemeentewet in het gemeentelijk organisme wel wor den aangetroffen. Deze leemte in de provinciale wetgeving dient zo snel mogelijk te worden aange vuld. In sommige provincies, met name ook in de provincie Noord holland, heeft men, ook al spreekt de Provinciale Wet zich ten deze in 't geheel niet uit, toch een re geling getroffen, waarbij kon worden voldaan aan de behoefte aan bijstand door Statencommis sies op alle gebieden, waar deze behoefte aan bijstand zich zo dui delijk manifesteerde. De ontwik keling in Noordholland heeft suc cessievelijk het aanzien gegeven aan een Commissie van Bestuur voor de provinciale ziekenhuizen, aan een Raad van Toezicht op de bedrijven (P.E.N, en P.W.N.), aan een Waterstaats- en Wegencom missie en aan een Commissie van Advies voor de Econ. Techn. Dienst. De ervaring met deze commis sies is onverdeeld gunstig en wekt tot navolging. Onze Katholieke Statenleden in Noordholland zullên gaarne op de ingeslagen weg voortgaan. Hunne collega's in andere pro vincies kunnen zich, voor zover nodig, spiegelen aan hun voor beeld. D.O.V.E.S.-RESULTATEN OP DE SILVERRUSH VAN DUINDIGT HEILOO. Een viertal DOVES - athleten had het sledhte weer ge trotseerd om deel te nemen aan de grootste Nederlandse veldloop: De Silverrush van Duindigt 1950. 310 lopers gingen van start en ook hier gelukte het de DOVES-mensen om zich in de kopgroep te nestelen van deze 5 km-race. Jan Hoogschagen eindigde als zevende in de tijd van 18 minuten, 26,9 sec., Siem Hopman werd tiende, zijn broer Theo zeventiende en Meindert Hoogschagen negen en zeventigste, wederom een goede prestatie. De DOVES-training wordt nu ge heel op het a.s. baanseizoen in gesteld, want ln Mei zijn reeds de eerste wedstrijden. Fen centrum van de training ligt in de nabij heid van de Ronde O-laan en het veldje achter de Katteberg. Menig Zondagochtend wandelaar blijft vol belangstelling staan kijken naar de crack die zijn techniek probeert te verbeteren, of om de nieuwelingen gade te slaan bij hun pogingen enig resultaat te bereiken bij een werp of springnummer. Zelfs het polsstokhoogspringen wordt hier beoefend. Gelukkig beginnen steeds meer jonge mensen uit onze omgeving te beseffen, wat voor prachtige ge legenheid het Heilooër Bos is om hun lichaam in conditie te brengen bij de DOVES-training. Audiëntie Commissaris der Koningin in Noord-Holland HAARLEM. De Commissaris der Koningin in de provincie Nrd- Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, zal in plaats van Donderdag 20 April audiëntie ver lenen op Vrijdag 21 April. Voorstellen in de Raad BERGEN. De gemeenteraad zal Maandagavond om half acht in openbare vergadering bijeen komen in het Raadhuis. Aan de orde komt een voorstel Van B. en W. om ten behoeve van de wo ningbouw een lening van f354.200.85 aan te gaan bij de Pen sioenraad tegen een rente van 3 14 pet. en met een looptijd van 50 jaar. Tevens zal op deze vergade ring het bestuur van de Gemeen telijke instelling voor Sociale be langen worden ingesteld. „Drie is teveel" BERGEN. Van Terence Ratti- gan, die ook in ons land meer be kendheid geniet en succes oogstte, speelde het Rotterdams Toneel Don derdagavond in de Rustende Jager een vrolijk spel van zeer luchtige aard, waarin een wat geforceerde flirt de boventoon voerde. In „Drie is te veel"' werd wel wat al te veel geofferd aan de naar onze smaak wat te overdreven aspiraties van 'n jongedame, die eigenlijk niets in haar mars heeft dan een beetje handigheid in het aantrekken van mannen. Een zeer vlot gespeeld verhaal, dat zich beweegt tusseh de sfeer van Zuid-Frankrijk waar een vier tal knapen trachten iets van de Franse taal te leren. Die lessen in het buiten Miramar, die overigens zeer goed getroffen zijn en waarbij prachtig spel van K0 Arnoldi als Monsieur Maingot viel te bewonde ren, worden gehandicapt door de streken van Diana, de zuster van een der leerlingen, die al haar vriendjes om de tuin weet te leiden, Het uitstekende spel van het ge zelschap was een wat forser stuk zeker waardig geweest. Joan Rem- melts gaf een kostelijke zeeman, die in de netten van de sirene verstrikt raakt, te zien. Jan Vélzeboer, Niek van Reesema, Steye van Branden berg en Frans Vorstman vormden een uitstekend stel studenten en Elisabeth Versluys wist met vlet spel, ook de moeilijkheid van het gebrekkig moeten spreken goed te overwinnen. Enny Meunier had aan de rol van Diana geen gemakkelijke taak. Zij slaagde êr echter in deze uitstekend te vertolken. Lize Ser- vaes als gedienstige was perfect. Het was vooral aan 't uitstekende spel en de goede regie te danken dat dit stuk, overigens een onbete- kend niemandalletje, er z0 goed af kwam en bij het merendeel van het publiek, dat zich kostelijk amu seerde, een gunstig onthaal vond. (15 April laatste dag) in de aula van het Murmellius-Gymnctsium te Alkmaar Geopend van 1012 uur, 1417 uur en van 1922 uur Entree f 0.25 Zaterdagmorgen en -middag entree voor de jeugd f 0.10 (Advertentie.) Athletiek: JURY-CURSUS Met het oog op de verschillende athletiekwedstrijden die het komen de seizoen in Alkmaar en Heiloo gehouden zullen worden, heeft de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie besloten om een cursus te or ganiseren voor athletiek juryleden. Tot op heden werd steeds de hulp ingeroepen van juryleden uit an dere plaatsen, aangevuld met „on officiële" juryleden. De bedoeling is om vier theorie lessen van ongeveer anderhalf uur te geven, aangevuld met één prak tijk-les. Zeer zeker zullen verschillende athletiek-vrienden en oud-athleten van deze gelegenheid gebruik maken, om straks als „officials" de vereniging behulpzaam te zijn bij het organiseren van wedstrijden. Aangifte voor deze cursus bij de heer D. Koelemeij, Zevenhuizer- laan 74 te Heiloo. VRACHTSCHEEPJE OP IJSELMEER LEKGESLAGEN Toen gistermorgen het motorschip „Corja" met schipper A. A. Lock uit Giessendam de haven van Enk huizen verliet geraakte het door tot nu toe onbekende oorzaak nabij de vuurtoren uit de koers. Het schip kwam op een ondiepte. Het werd weer door de golven losgeslagen, doch daarna maakte het met drijf hout geladen 63 ton metende scheep je, water. In zinkende toestand werd de „Corja" kort daarop aan getroffen door drie ln de nabijheid varende vissersschepen, die het met vereende krachten, al pompende naar Enkhuizen brachten. Van zijn lading ontdaan, kwam het schip op de helling, waar men in de kiel vlak voor de schroef 'n scheur ont dekte van 15 cm. lengte. SCHOOLWEDSTRIJDEN OPENBARE LAGERE SCHOLEN Eerste ronde Afdeling B I: Heiloo IWilihelminaschool 170; VGLO III—VGLO II 1—2 (n.s.); VGLO IV—Stompetoren I 3—4 (n.s.); Bergen IErmond 1 03. Afdeling C I: Lindenschool I-Tesseischadeschool I 40: Julianasehool IBLO I I0; Rochdaleschool IVondel school I 01; Nic. Beetsschool I Bósb. Toussaintschool I 32 3—2 (n.s.) tweemaal. Afdeling C II: Vondelschool IIBosb. Toussaint school II 31; Teeselschadeschool IIWilhelminaschool II 12; Nic. Beetsschool IIBergen II 5—4 n.s.) tweemaal; Lindenschool II Rochdaleschool II 20. Na tweemaal aflassen konden eindelijk Donderdag de lagere school-wedstrijden doorgang vinden, nu gelukkig begunstigd door prach tig weer. Al dirèct ging de belang stelling uit naar de wedstrijd van Tesselschadeschool tegen Linden school. Hoewel de Lindenschool deze strijd nog vrij duidelijk won, bleek toch wel dat vooral de voor hoede van de kampioenen van 1949 een stuk aan kracht hadden inge boet. Het elftal van Heiloo, dat hierna in het strijdperk trad, was echter de openbaring van de eerste morgen. Hier werd duidelijk ge demonstreerd op welk peil zelfs jeugdvoetbal kan komen te staan en het zou ons dan ook ten zeerste verwonderen, als Heiloo niet als kampioen in de afdeling B I uit het strijdperk trad. Verfrissend was vooral het enthousiasme waar mee de kleuters (afd. C III) de strijd aanbonden. Vooral in deze afdeling was overal volop spanning, temeer daar de goals voor deze jon gens hog steeds te klein bleken. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.NM.L te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. WEINIG WIND Hier en daar ochtendmist. Ove rigens op de meeste plaatsen perio den van zonneschijn en nog slechts enkele verspreide buien. Meest zwakke wind. Vannacht plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag de zelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. uw behanger (Adv.) DJAKARTA 14 April (Aneta). Volgens te Djakarta uit Makassar ontvangen berichten zou Andi Ab dul Azis zich aan boord bevinden van het speciale vliegtuig, dat he denmiddag om 13.20 uur uit Makas sar naar Djakarta is vertrokken. Het vliegtuig wordt om 18.15 te Dja karta verwacht. In hetzelfde vlieg tuig bevinden zich ook dr. Ratu- langi, de minister van Voorlichting van Indonesië, de heer Patepoi, ver tegenwoordiger van Oost-indonesië, overste Mokoginta en de heer O'Neill, de Australische waarnemer van de UNCI. K.F.C.-keuringen ALKMAAR ABT: De dertien lanciers, 14 jaar. Cinema Americain: Prins der dieven, 14 jaar. Harmonie: Hotel Reserve. 14 jr. Victoria: The Rope, 18 jaar. HOORN Winston Theater: Ont snapt van het Duivelseiland, 14 jaar. Victoria: Argentijnse nachten, 18 jaar. SCHAGBN -Royal: De zeven zondaars, 18 jaar; Het spook huis, 14 jaar. BROEK OP LANGENDIJK 3000 kg Rode kool 41.20; 9500 kg witlof I 33—39; Witlof II 27—28; 1200 kg rabarber 712. MEDEMBLIK, 13 April 27.400 kg witlof I 33—30; II 25—32; III 15—32; 19.000 kg bieten I 6—0,10; II 4. AVENHORN, 13 April 800 kg rode kool 35.80; uien gew. 64; 85.500 kg bieten I 6—6,10; n 4; rond 6,10—6,40; 26.900 kg witlof I 38—42; II 32—39; III 22—31; stek 20—26. WARMENHUIZEN, 13 April. 500 kg rabarber 10.50, 300 kg uien 54.2055.50, spekuien 35.10, 53 kg witlof 25.00—35.00, 35000 kg rode kool 38.5046.30, rode afwijkende 19.70—29.70. 12 ELS HOLTAPKARPETTEN, pracht kwaliteit 98.00 85.50 16 ELS HOLTAP KLEDEN 123.50 96.50 12 ELS HAARVELOUR KARPETTEN 129.50 76.50 16 ELS HAARVELOUR KARPET, pracht kwaliteit 158.50 CHINA-MATTEN 140 x 1.80 9,90 180 x 230 1325 230 x 280 1 9,25 270 x 350 29.75 TWISTED KAMERMATTEN met patroon 230 x 280 35,25 27o 330 49,75 JAPAN DEURMATJES, 100 pet. cocos 2.39 COCOS DEURMATTEN diverse maten, vanaf 4.40 TWISTED MATTING 90 cm. br. 3.85 115 cm. br. 4.35 VERLO MATTING, 100 cm. br„ p. m. 5,55 BOUCLé LOPER, 50 cm. breed, p. m. 3.65 TAFELZEIL, 115 cm. breed, frisse ruit-dessins 3.60 BRABANTS BONT, 80 cm. breed gQ VITRAGE, diverse soorten 1.90 1.47 1.10 Verscheidene gezinnen zijn erg verlegen om bedden, beddegoed. dekens en kinderkleding. Bij voorbaat dank. Magazijnmeester der St. Vincentiusvereniging H. P. WENNIPS, Dijk C 18, Alkmaar. Tel. 3490 MARQUISETTE Soepele kwaliteit DAMES GARNITUUR onderjurk, hemdje en broekje PRIMA BADDOEKEN Uni kleuren DAMES BROEKJES met boord, zonder pijp BLAUWE BLOKDOEKEN Bijzonder mooie kwaliteit DAMES CAMISOLES schouderband en ronde hals SLOPENKATOEN 80 breed DAMESKOUSEN LINKS geweven zeldzame kwaliteit Extra grote 2 pers. MOLTONDEKENS HAIRCORD, nieuwste gebloem de dessins, p. Mtr. ALKMAAR EGMOND AAN ZEE Stenenbrug In „De Ned. litair propagï troffen wij dez< aan, waarin n bering gewag de goede result de laatste decea ook bij de mi met het instituv veAorging. Dit kent, dat toen t oorlog, dit insti niers en veldp bij het leger v zeer vele offici* tegenover ston nieuwigheid nie Men zag er eig< om langs een on van de demobi te voeren, waar ge ervaringen 1 omdat dit voori ren geworden, geest werd on< het instituut var zorging is het pen. Het peil v« aanzienlijk op vo het plichtsbesef het blad, is men leringen van ov< riële bewapenin leger niet vold< ook de geesteli uitrusting van h een groot belang tairen, maar oo lang voor 'ons le Van deze duid< officiers-kringen belang, zal ong kringen met void den genomen. Tv dringt zich don de conclusie op, regerings- en leg dan door mooie erkenning van d nog maar heel v Want als men post voor dit pri op onze begrotin men niet bepaa deze geestelijke 1 tengewoon gewaï nog minder krijg wanneer men h- bedel ziet, waart niers en veldpre dwongen worden hulpmiddelen te k dé uitoefening va zijn. Want de wi Regering, die elk noodzaak van de zorging erkent ei waarderen, zo goc len ter beschikki verzorging behoo nemen. De heren veldpredikers krr maar een gebouw vervullen, krijge moeten ze maar wat bescheiden li litaire tehuizen - toch wordt niet verstrekt. D< dag- en weekbl» worden afgestaan En hoe zijn on naar Indonesië g weer niet op een rige wijze Hadde Thuisfront" niet g de hoogst nodige deze aalmoezenier; tholieken moest hadden deze aa eens hun taak km Wat de legerai over deze mensen inconsequent, ais officieren had We) wapenen. En nog dagelrjl bij onze post bedel aalmoezeniers, hei tair tehuis, hetzij van een cantime taire tehuizen, w logsgeweld zijn door de aalmoez< ZATERDAG 15 HILVERSUM I, 24.00 KRO. 7.0D Nieuws; 7.15 7.45 Morgengebed kalender; 8.00 N. berichten; 8.15 G: 9.00 Voor de vro standen; 9.35 G: 10.00 Voor de kinc diophilharmonisch liste; 11.00 Voor c Gramofoonmuziek, 12.03 Gramofoonmi dedelingen; 12.33 ziek; 12.55 Zonr Nieuws en kath. Kamerorkest; 14 Engelse les; 14.40 Kamersymphonie-o .ten; 15.35 Kroniel en kunsten; 16. eert; 16.30 De scb Gregoriaans; 17. deren; 18.00 Gra •18.15 Journalistiek 18.25 Gramofoonr Scandinavische 19.00 Nieuws; 20 man zegt er 't zij Gramofoonmuziek ken; 20.40 Gramof „Steek eens op, „Hook-up-programi der van de Benelux 22.10 Populair conc< rikaans commentaa: gebed en liturj 23.00 Nieuws; 23. 23.3024.00 Omroe] listen, met declam HILVERSUM II, VARA, 10.00 VARA, 19.30 24.60 VARA. 7.00 Nieuws; 7. nastiek; 7.30 Grai 8.00 Nieuws- en 8.18 Gramofoonmuz dische causerie; 10 ding; 10.20 Radiofi Voor de arbeiders bedrijven; 11.30 I 12.00 Dansmuziek lingen; 12.33 Gr, 12.55 Kalender; 13.15 Metropole-oi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2