Nieuw ABDUL AZIS KWAM TOCH NAAR DJAKARTA Gezin van Burgemeester Raat smartelijk getroffen Koning Leopold heden voor Belgische radio Hij zal voor krijgsraad moeten verschijnen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN KONING LEOPOLD vandaag voor de radio Tragische brand te Wervershoof Journalistieke verantwoorde! i jkheid Opsporing wordt voortgezet Regering Ver. Staten was schuldig Rumoer in de Surinaamse Staten Onrechtmatig steun getrokken 20-jarige dochter en twee nichtjes uit Medemblik omgekomen Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J, M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) WHO A S H /AN HEDEIV Pag. 1 Zaterdag 15 April 1950 46e Jaargang No. 11840 Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, lel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Een luchtopname van de 36.000 ton metende „Nieuw Amsterdam" in het grote 46.000 tons dok van Wilton Feyenoord te Rotter dam. De „Nieuw Amsterdam" is het eerste schip na de oorlog dat dit tij dens de bezetting door bombardemen ten gedeeltelijk ver woeste dok binnen voer. Links van de „Nieuw Amster dam'' in het dok de „Indrapoera". Luchtopn. ANP-foto IN DE PERSWERELD is nogal wat deining rondom het een jaar geleden ingediende wetsontwerp inzake de journalistieke verant woordelijkheid. Vandaag zal de Federatie van Nederlandse Jour nalisten, waarin de drie repre sentatieve verenigingen van Journalisten sinds ongeveer vier jaar gelukkig samenwerken, een buitengewoon congres wijden aan dit ontwerp. Dit is de tweede maal, dat de ze Federatie dit doet. Einde Mei van het vorig jaar kon een nogal bewogen Congres-bijeenkomst tot geen ander besluit komen dan de gebruikelijke benoeming van een nieuwe studie-commissie. Er was veel verzet tegen het wetsontwerp waarin tallozen uit alle uiteen lopende richtingen een aantasting van de grondwettig gewaarborgde persvrijheid zien. Rondom deze aangelegenheid spelen verschillende overwegin gen en factoren, welke deze zaak maken tot een, die publiek belang heeft, een belang dus, dat ver uitgaat boven datgene, wat alleen vakgenoten en direct be langhebbenden regardeert. Er bestaat sinds geruime tijd een door de regering ingestelde commissie, welke een ontwerp van een Perswet voorbereidt. Haar voorzitter is de bekende professor Pompe uit Utrecht; vandaar dat men spreekt van de Commissie- Pompe. Haar terrein is er een vol voetangels en klemmen. Het feit, dat de Journalistenorganisaties (nu reeds meer dan twee jaar) een eigen verenigingstuchtrecht- spraak hebben, waarvan algemeen verbindend-verklaring door velen werd gewenst, was voor de com- missie-Pompe aanleiding a.h.w. „op afbetaling" van de verdere inhoud van de komende algemene Perswet, te komen met een door de regering in algemene zin over genomen wetsvoorstel, om die journalistieke tuchtrechtspraak wettelijk te regelen. Zij deed dit echter in die zin, dat allerlei weerstanden werden opgeroepen. Zij geeft deze zaak al reeds blijkens de titel „wets ontwerp op de journalistieke ver antwoordelijkheid" een veel wijdere strekking. Zij wil, op zich zelf gewenst, de journalist een wettelijke status geven, zij wil een journalistenregister, een afzonderlijk persgerecht met als beroepsinstantie een perskamer bij het Gerechtshof in Amsterdam. Vrezen velen van de toepassing van verschillende bepalingen op dit précaire terrein willekeur, dit is in bijzondere mate het geval ten aanzien van de „tuchtrechte lijke norm", neergelegd in artikel 35, waarin ook de wijze van voorlichting betrokken wordt. Daartegen blijken, volgens het onlangs uitgebrachte rapport van de nieuwe studie-commissie, de bezwaren onoverkomelijk, zo dat men een uitweg tracht te vin den in een nieuw-voorgestelde omschrijving, welke de „voorlich ting" vrij laat, maar in de plaats daarvan spreekt van opzettelijke of grof-schuldige „onjuiste weer geving van feiten". Maar het is zeer twijfelachtig, of dit de oplos sing zal bieden. De meerderheid van de commissie blijft het voor liggend ontwerp onaanvaardbaar vinden, „ook als uitgangspunt voor een aanvaardbare regeling van het tuchtrecht". Toch zouden wij het betreuren, als het belangrijke Journalisten congres vandaag alleen tot dit negatieve besluit kwam. Wij hopen, dat er ook een positie- v e conclusie uit de besprekingen zal resulteren. Een meer effec tieve regeling van de eigen tucht rechtspraak der Journalistenver enigingen achten wij inderdaad van zeer groot belang. Een be langrijke stap op de weg daartoe zou reeds eerder bereikt zijn, in dien de in de C.A.O. voor dagblad journalisten dat gelukkige pro duct van samenwerking tussen de organisaties van directeuren en journalisten! opgenomen bepa- Andi Abdul Axis heeft zich gisteren toch per vliegtuig naar dat om 13.20 uit Makassar was vertrokken landde om 7 helmde leden van de militaire politie de start baan hadden a per auto naar het ministerie van Defensie over gebracht. Hoewel volgens Reuter officieel was verklaard dat hij niet als gevan gene te Djakarta vertoeft en ook overste Mokoginta, die zich eveneens aan boord bevond, tegenover Aneta verklaarde dat Azis niet voor de krijgsraad zou verschijnen en naar Makassar zou terugkeren, hebben daarentegen woordvoerders van het ministerie van Defensie van de R.I.S. aan Aneta en A.F.P. verklaard, dat Azis niet zal terugkeren, als gevangen genomen rebellenleider naar Djakarta is gekomen en zo spoedig mogelijk voor de krijgsraad zal terecht staan. Djakarta begeven. Het toestel uur op Kemajoran, waar witge- fgezet. Axis werd onmiddellijk Aan boord bevonden zich voorts de minister van Voorlichting dr. Ratulangi en de heer O'Neill, de Australische waarnemer van de UNCI. Aan de komst van Azis naar Djakarta ging te Makassar grote verslagenheid vooraf, die veroor zaakt was door de rede van presi dent Sukarno waarvan de tekst, in alle dialecten van Oost-Indone- sië gedrukt, door vliegtuigen van de R.I.S. luchtmacht boven geheel Oost-Indonesië werd uitgeworpen Men had tot het laatst op een vreedzame oplossing gehoopt. Eni ge opluchting kwam, toen bekend werd dat de sultan van Djogja nog niet, zoals aanvankelijk uit een radio-uitzending van Djakarta was opgemaakt, bevel tot de aan val had gegeven. De sultan beves tigde dit in een telefoongesprek met president Soekawati. De mi- nister-president der Negara legde gisterochtend in het parlement van Oost-Indonesië een verklaring af waarin er de nadruk op werd gelegd, dat de regering naar een zo snel en vreedzaam mogelijke oplossing van de kwestie bleef streven. Intussen zou de sultan hebben verklaard, dat Azis komst naar Djakarta niet betekent dat aan de opstand te Makastai nu een einde is gekomen. De opdracht aan de federale troepen om aan de op standige beweging een einde te maken zou niet zijn ingetrokken en de militaire operalies zouden dus toch voortgans vinden. Aan Azis zouden geen andersluidende beloften zijn gedaan. Wat daarvan ook zij: in ieder geval is de huidige militaire gou verneur van Noord-Sumatra, kolo nel A. E. Kawilarang tot opper- ling van het verplichte lidmaat schap van overheidswege was erkend, terwijl deze bepaling door het College van Rijksbemiddelaars inderdtijd, eind 1948, is geschrapt.' Daardoor konden en kunnen, journalisten zich aan deze vereni- gingstuchtrechtspraak onttrek ken, tot schade van het grote goed, dat met die tuchtrechtspraak ai werd beoogd. Indien het Congres van vandaag zou besluiten, terug te keren tot het oorspronkelijke doel, te komen tot een meer effectieve regeling van de bestaande journalis tieke tuchtrechtspraak, zonder daarbij „allerlei zaken overhoop te halen", die klaarblijkelijk ge- eigend zijn, ongewenste weerstan den op te roepen, dan zou dat althans een conclusie zijn, welke veel verrichte arbeid niet doelloos zou laten. bevelhebber benoemd van alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht die aangewezen zijn om deel te nemen in de operatie tegen Oost-Indonesië. In ieder ge val ook zal de regering van de R.I.S. een nader onderzoek instel len in hoeverre de troepen van Azis zich aan de orders van de sultan van Djogja houden, alsmede naar de individuele overtredingen tegen het militair wettig gezag. De UNCI heeft nog een drietal militaire waarnemers naar Makas sar gezonden. Van bevoegde Ne derlandse zijde werd gistermorgen bericht dat nog geen verzoek van Twaalf Amerikaanse legervlieg tuigen zijn gisterochtend bij dikke mist van het vliegveld Kastrup op gestegen voor een speurtocht over de Oostzee naar de Amerikaanse Marine-bommenwerper, die sinds Zaterdag met tien man aan boord wordt vermist. Vandaag zullen op nieuw vijftien vliegtuigen opstijgen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse Luchtmacht te Wiesbaden heeft aan Reuter meegedeeld, dat de thans op het Deense vliegveld Kastrup aanwezige vliegtuigen en manschappen daar voorlopig zullen blijven. Het zoeken naar het ver miste vliegtuig zal wellicht nog 20 dagen in volle omvang worden voortgezet. AAN EXPLOSIE IN TEXAS De federale rechter te Houston in Texas heeft Donderdag bepaald, dat de Amerikaanse regering schuld heeft aan de ramp, welke de stad Texas in 1947 trof en waarbij 512 personen om het leven kwamen. Deze ramp was het gevolg van het ontploffen van ammoniumni traat aan boord van de „Grand- champ", een 7176 ton metend Li berty schip van de Franse regering. 3000 personen werden toen gewond. 8485 partijen hebben in totaal 200 millioen schadevergoeding geëist. De eisers verklaren, dat de ontplof fing te wijten is aan onachtzaam heid van de regering bij de toepas sing van de veiligheidsvoorschrif ten. De regering zal in hoger be roep gaan. Blijkens het Voedselvoorzie ningsblad no. 27 van 15 April 1950 mogen met ingang van 16 April 1950 slechts diegenen groot handel in vis drijven, die in het bezit zijn van een erkenning als groothandelaar in vis van het Be drijfschap voor Visserijproducten. de R.I.S. was ontvangen voor het verlenen van militaire hulp tegen de opstandelingen op Zuid Cele bes. Een beslissing op een even tueel verzoek zou te den Haag moeten worden genomen, zo deel de men Aneta mede. De toestand te Makassar zou rustig zijn, met uitzondering van een schietpartij die daar Donderdagavond door „onverantwoordelijke elementen" zou zijn veroorzaakt. Het rechtstreeks radio telefoon- en telegraafverkeer tussen Neder land en Makassar is verbroken en ook de luchtdienst tussen Makas sar en Djakarta is gestaakt. De schepen Karossa van de K.P.M. en het korvet Hang Tuah liggen thans voor de Makassaarse haven. LEDEN ELIAZER EN PENGEL SLAAGS PARAMARIBO. Er heerst grote beroering in Suriname over de wantoestanden bij de medische dienst, voornamelijk in het hos pitaal, die minister Lichtveld er toe hebben gebracht dr. van Om meren aldaar te ontslaan. De Na tionale Partij heeft een motie van wantrouwen tegen de minister ingediend, en deze heeft zich be reid verklaard a.s. Maandag te antwoorden op een over deze kwestie voorgestelde interpellatie. De heer Pengel van die partij, die met anderen vóór uitstel van de beantwoording is, verklaarde in een commissievergadering hier over, dat hij er voor zou zorgen dat de partijleden die voor een 6poedige behandeling waren, zou den worden geroyeerd. De heer Eliazer protesteerde hiertegen, waarop de heer P. hem toevoegde „Me schoen" (d.w.z. onzin). „Je hebt nooit een behoorlijke schoen gehad" zei de heer E. weer, waar op hij een stomp kreeg, waarbij zijn bril en horloge sneuvelden en hijzelf enige kneuzingen opliep. Verscheidene andere leden ver hinderden dat de heer Eliazer, die een aanklacht heeft ingediend, meteen terugsloeg. In hoger beroep werd gisteren voor het Haagse gerechtshof de zaak behandeld tegen de ketel maker F. A. O. uit Noordwijk, die ondanks dat hij een inkomen had en een kapitaaltje van ruim 4000 gulden, reeds geruime tijd steun had getrokken. Verdachte was voor dit feit door de Haagse poli tierechter tot 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld. De procureur-generaal bij het Haagse Hof zei gisteren in zijn requisitoir, dat verdachte eèn soort „roofbouw" had gepleegd en achtte het vonnis van de poli tierechter juist. Uitspraak over 14 dagen. Sociaal Economische Raad Door de regering daartoe als bevoegd aangewezen heeft de hoofdgroep Handel haar vertegen woordiger in de S. E. R. aange wezen. Voor de groothandel en de tussenpersonen in de handel zal de heer P. F. Zimmerman zit ting .ïemen. Als plaatsvervanger zal jhr. mr. H. A. Quarles van Ufford optreden. WERVERSHOOF. Een wel xeer tragische ramp heeft het dorp Wervershoof in de afgelopen nacht getroffen, waardoor drie mensenlevens te betreuren xijn. Om ongeveer 1 uur brak door tot nog toe onbekende oorxaak brand uit in de burge meesters-woning aan de Dorpsstraat. Het vuur greep in enkele minuten tyd xo snel om xich heen, dat burgemeester Raat en diens echtgenote xich ternauwernood in veiligheid konden brengen. Hun pogingen om hun eigen dochter en een tweetal logeetjes uit Medemblik te redden, faalden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, stond voor een hopeloxe taak en moest xich noodgedwongen tot het gewone blussingswerk beperken. De woning brandde geheel uit. De verslagenheid in het dorp is groot. Kolossale lichtgloed. Hoe snel de ramp zich heeft voltrokken, mag men o.a. afleiden uit het feit, dat hedenmorgen om half 7, dus vijf en een half uur nadat de brand was uitgebroken, nog verschillende bewoners van de Dorpsstraat onkundig waren van hetgeen zich vlakbij had af gespeeld. Enkele buurtbewoners waren tegen 1 u. 's nachts echter gewekt door het geknetter van vlammen en door een kolossale lichtgloed. Zij spoedden zich naar buiten en zagen het huis van bur gemeester Raat in lichter laaie staan. Een wielrijder, die nauwe lijks tien minuten eerder door de Dorpsstraat was gepasseerd, ver klaarde, dat hij niets van een brand had gemerkt. De burgemeester en ziin echt genote hadden zich in nachtge waad in veiligheid kunnen bren gen. Volgens verklaringen van omwonenden waren zii door het gegil der drie meisjes, nl. hun dochter Elly, en hun nichtjes Gerie en Mia gewekt. Met een ladder werd gepoogd langs de buitenzijde de bovenwoning te bereiken. Het vuur en de enorme rookontwikkeling beletten de red ders echter hun plannen ten uit voer te brengen. Burgemeester Raat bracht een vloerkleed naar buiten om dit als springzeil te doen gebruiken, en mevrouw Raat deed nog een poging met een natte doek om haar hoofd het huis binnen te dringen, en de drie meisjes te redden. Het was alles tevergeefs. De vuurgloed was in enkele mi nuten tijds zo intens geworden, dat men het huis met geen mo gelijkheid meer kon betreden. Ooggetuigen verklaarden, dat burgemeester Raat daarna zelf ten gemeentehuize de alarm-sirene in werking stelde. Vanaf dat ogenblik was het echter duidelijk, dat het voor de redding der drie meisjes reeds te laat was, terwijl het zo goed als zeker was, dat de woning niet meer behouden kon worden. Hopeloze taak De brandweer heeft zich dan ook alleen kunnen bepalen tot het uitspuiten van de brand, daar aan reddingswerk niet meer viel te denken. In een uur tijd heeft dit hele drama zich afgespeeld. Zowel omtrent de oorzaak van de brand als omtrent de vraag, waarom de meisjes zich niet tij dig in veiligheid konden bren gen, tast men in het duister. Het burgemeestershuis was een z.g. ambtswoning en dus bezit van de gemeente. Het was korte tijd geleden nog geheel gerestau reerd. Van de inboedel ging zo goed als alles verloren. Verzeke ring dekt echter de schade. Gevaar voor de belendende per celen is er practisch niet geweest, daar de burgemeesterswoning alleen staat. Hoe fel de brand is geweest .bewijst wel het feit, dat de vonken op de Lage Dijk neer kwamen en er dientengevolge door de brandweer een oogje in het zeil gehouden moest worden. Er bleef na de brand van de wo ning slechts een geraamte over van muren en geblakerde dak binten. Wij spraken met het vriendin netje van Elly Raat, die zo jam merlijk in de vlammen omkwam. Zii vertelde, dat het meisje, dat eerstdaags 21 jaar oud zou wor den, te 's-Hertogenbosch op een Huishoudschool studeerde, om zich voor het vak van lerares in de huishoudkunde te bekwamen. Zü was op vacantie bij haar ouders. Zii had twee nichtjes uit Me demblik over, Gerie en Mia Raat resp. 17 en 8 jaar oud. \Vii vroegen of de brand aan onvoorzichtigheid van de meisjes te wijten zou kunnen ziin ge weest. Tot deze veronderstelling was echter geen enkele reden, daar geen der meisjes ooit siga retten rookte en allen op het ogenblik van het uitbreken van de brand sliepen. Een zusje van Elly en haar broer Jaap waren de dag tevoren naar de familie Willebrands-Raat in Den Haag, en naar familie in Amsterdam vertrokken. Misschien een gelukkige omstandigheid, om dat er anders mogelijkerwijs nog meer slachtoffers te betreuren zouden zijn geweest. Het ver brande pand stond hedenmorgen onder bewaking van de Rijkspoli tie. Men verwacht, dat het parket spoedig ter plaatse zal zijn. Onwillekeurig doet deze ramp, die Wervershoof trof, terugdenken aan die welke vo rig jaar Medemblik in rouw dompelde. Toen waren er vier slachtoffers van één familie te betreuren. Westfriesland is de laatste jaren wel zwaar getrof fen. De substituut-officier van justi tie te Alkmaar, mr. A. W. Hol- steijn, heeft zich vanmorgen naar Wervershoof begeven om per soonlijk de leiding van het on derzoek in handen te nemen en zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. Ook de inspecteur van de brandweer in Noordholland en Utrecht, de heer M. K. Fehres uit Haarlem, is vanmorgen omstreeks half tien in Wervershoof aangekomen. Hjj sprak als zijn mening uit, dat het wel enige tijd zal vorderen voor hij tot een conclusie omtrent de oorzaak van de ramp zal kunnen komen. Het gezin Raat uit Medemblik was onlangs getroffen door het overlijden van vader. De moeder bleef met vijf kinderen achter, drie jongens en twee meisjes, wel ke laatsten bij deze noodlottige brand om het leven kwamen. «8; «i- v> DE UITGEBRANDE BURGEMEESTERSWONING Hedenmiddag te 5 uur Nederlandse tijd xal koning Leopold via de Belgische Nationale Radio-omroep het Belgische volk toespreken, aldus is te Brussel door het secretariaat des konings bekend gemaakt. Zijn boodschap aan de Belgen xou op een gramofoonplaat xijn opgenomen, die, naar verluidt, naar Brussel is gebracht door Paul van Zeeland, die gisteravond om vijf voor half negen op het vliegveld Meisbroek landde en xich daarna onmiddellijk naar de prins-regent begaf, met wie hij een lang durig onderhoud had. Van Zeeland had gistermorgen opnieuw een onderhoud van drie uur met de koning. Gistermiddag spraken beiden elkaar nog eens vier uur. Na zijn bezoek aan de prins-regent deelde hij mede, dat met het oog op de radioboodschap van de koning en overwegende dat vijftien ministers van de lan den van het Pact van Vijf, Zondag en Maandag te Brussel zullen bij eenkomen, de regent heeft beslo ten hem eerst Dinsdag opnieuw in audiëntie te ontvangen. Toen de journalisten hem nog verder vragen wilden stellen, verzocht hij niet aan te dringen. Men meent intussen te weten, dat hedenoch tend opnieuw een speciaal vlieg tuig naar Pregny zou vertrekken. De namen der passagiers zijn nog niet bekend. De naam van van Zeeland wordt evenwel genoemd. De verklaring van de koning wordt met grote spanning ver wacht. Vooral in C.V.P. kringen heerste gisteren grote verwarring. De „Libre Belgiqué" sprak op grond van informaties te Pregny categorisch het gerucht tegen dat de koning afstand zou doen. Het is onmogelijk, dat men de 58 pet. •Belgen die „Ja" hebben gestemd, teleurstelt, aldus het blad. De socialistische „Le Peuple" huldigt de wijsheid van de prins-regent aan wie het waarschijnlijk te dan ken is dat men een element van verzoening heeft kunnen vinden. De Vlaamse Katholieke „Stan daard" bericht dat de koning zelf bezwaar heeft tegen een homo geen Katholieke regering, terwijl volgens Le Soir er volkomen over eenstemming tussen de koning en de prins-regent zou bestaan in deze aangelegenheid. De koning zou nimmer cje vorst kunnen zijn van een enkele partij, daar dit de dynastie aan zeer grote geva ren zou blootstellen. De C.V.P. kan de koning moeilijk tegen zijn wil naar België doen' terugkeren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1