r Mr. de Lange nam afscheid als voorzitter 8 Oct.-vereniging „Donbofafa" feestelijk geopend Herdenking van H. Bloedwonder op Zondag 7 Mei ALKMAAR EN OMSTREKEN Ledental loopt nog terug Een fancy-fair die aandacht trekt Alkmaarse Stille Omgang Populair zaalconcert van „Orpheus' Vraagt G.B. BEHANGSELS Kaderbijeenkomst K.A.B. Economische rechter legt f3000 boete op Propaganda-avond Sobriëtas Gebouw in Jaffa ingestort Amsterdams efltal won van Brussel Marktberichten PAGINA 2 MAANDAG 17 APRIL 1950 Voor de laatste maal onder voor zitterschap van mr, C. J. de Lange kwam de 8-Octobervereniging in Café Centraal Vrijdagavond bijeen. Er was, zoals gebruikelijk, van de zijde der leden, die blijkbaar, en naar wij bij ervaring weten, niet ten onrechte, een zo groot vertrouwen in het bestuur stellen, dat zij hun aanwezigheid niet nodig achtten, weinig belangstelling. Na de gebrui kelijke opening werd medegedeeld dat de heer Hamburger wegens ge zondheidsredenen als lid van de feestcommissie had bedankt. Het financieel verslag, dat door de commissie 1949 was goedgekeurd, gaf een nadelig saldo aan van f 235.13. De afgelopen feesten heb ben het bestuur rond f 10.000 gekost. In het uitvoerige en zeer verzorg de verslag van de secretaris, de heer Koster, kwam tot uiting, dat het ledental nog steeds achteruit gaande is, hetgeen voor een derge lijke vereniging zeer betreurens waardig is. Toch is de 8 October- vereniging met 2422 leden en ruim 500 gezinsleden nog altijd de groot ste vereniging in onze stad. Aan de andere kant echter kon in het jaar verslag worden teruggezien op een zeer geslaagd feest op de Ontzet dag, hetgeen- naast de medewerking van de burgerij ook te danken was aan de hulpvaardigheid van het gemeentebestuur en de gemeente lijke diensten, vooral de politie. In de financiële commissie wer den voor dit jaar gekozen de heren mr. Schuurman en Pisart. Het be stuur werd enigszins veranderd. Gekozen werden mr. G. A. de Lange, de heer H. Stikkel. herkozen W. Hartong van Ark en Th. Wortel. De heer A. Koster is voor dit jaar weer secretaris. Het bestuur zal, nu mr. C. J. de Lange als voorzitter is afgetreden, uit haar midden een nieuwe voorzitter moeten kiezen. Met een hartelijk dankwoord werd Zilveren jubileum De heer A. Kraakman vierde de dag, waarop hij voor 25 jaar bij de fa. Jan de Vries, aan de Zaadmarkt in dienst trad. Nadat in de St. Laurentius- kej-kte zijner intentie de Hoog mis was opgedragen, werd de jubilaris ten huize Van de fam. de Vries ontvangen. De direc teur van de N.V. Jan de Vries, de heer E. A. de Vries en de commissaris van de N.V. en op richter van de zaak, de heer J. de Vries, spraken de zilveren ju bilaris in hartelijke bewoordin gen toe, wensten hem en zijn echtgenote geluk en spraken de hoop pit, dat de heer Kraakman nog vele jaren in de zaak werk zaam zou mogen zijn. Namens de firma werd de jubilaris een gouden horloge met ketting aangeboden. Namens het oudere personeel sprak de heer A. Ooyevaar woorden van geluk wens. Hij bood de heer Kraak man het geschenk van het per soneel, een enveloppe met in houd, aan. De boekhouder en bedrijfsleider van de zaak, de heer C. J. Berkhout, feliciteerde vervolgens de jubilaris. Spr. me moreerde de prettige verhouding onder het personeel van de firma en stelde op geestige wijze de veranderingen in het licht, die in het reilen en zeilen van de zaak in 25 jaar op te merken vallen. De heer Berkhout noem de de jubilaris, die officieel ar beider in ruwe chemicaliën heet, een fabrikant en sprak de wens uit dat de heer Kraakman nog vele jaren de fabrikant mocht zijn van de artikelen van zijn zaak, die in de loop der jaren steeds heeft gebloeid. De jubilaris sprak daarna woorden van dank voor de pret tige samenwerking, gedurende 25 jaar ondervonden. Na een geestige herinnering aan de da gen van vroeger, dankte de heer Kraakman de directie en zijn collega's voor de geschenken en sprak de hoop uit, nog lang met de oprichter van de zaak te mo gen samenwerken. Een feestelijke koffiemaaltijd was het sluitstuk van de officiële ontvangst. AF.C.-NIEUWS De junioren A kampioen. Door een 1—0 overwinning in de laatste minuten bereikt, behaalden de jun. a het kampioenschap. Profi ciat, het was niet gemakkelijk, maar jullie doorzetten is beloond. Het tweededat was de af spraak niet, wij hadden het anders verwacht hoor! Het vierde prima! Het zesde was mis, evenals de ju nioren B. De adsp. wisselden goede met minder goede uitslagen. Het eerste elftal moet nog wach ten Wat zal het worden? Hedenavond: Clubavond, tevens gelegenheid orn bonnen in te wis selen voor de sluitingsavond (24 April). In Huize St. Louis aan de Nas- saulaan is Zondag met grote be langstelling van de zijde der leer lingen, collega's en confraters het zilveren kloosterjubileum van de Eerw. Broeder Benitius gevierd. De dag werd begonnen met een plech tige H. Mis van dankbaarheid, op gedragen door pater v. DiemenOSB, waarna om 12 uur een receptie plaats vond in Huize St. Louis. Vele leerlingen en oudleerlingen van de jubilerende broeder, zijn naaste col lega's uit de school een deputatie van de Luchtvaartclub en de zaag- club der Dominicusparochie. kwa men hun gelukwensen aanbieden. Onder de vele belangstellenden wa ren ook de Hoogeerwaarde Deken van Alkmaar, de pastoors en vele geestelijken uit de stad, de heer Vernooy, inspecteur van het L.O. en de heer Dijkstra, namens het be stuur van de St. Augustinus-ver- eniging met verscheiden collega's. Niet alleen de kapel, waar tulpen en seringen een fraaie versiering vormden, ook de refter van het huis en de hal waren ter gelegen heid van de feestdag, die voor een groot deel ook door de moeder van de jubilaris kon worden medege maakt, extra versierd. In de avond uren werd het feest in meer in tieme kring besloten. Rest ons nog te melden, dat de Harmonie ,,St. Caecilia" de aardige attentie had Broeder Benitius in de voormiddag een aubade te brengen. afscheid genomen van de heer A. M. Middelhof, die altijd de och tend-spelen voor* zijn rekening had genomen en van de heer H. K. de Wild, die de herdenking bij het Victorie-beeld leidde. De voorzitter van de Optocht commissie, de heer Cloeck, kon nog geen definitieve plannen bekend maken; er wordt voor dit jaar ge dacht aan een optocht „Met spron gen door de eeuwen", een histori sche optocht en aan een uitbeelding van het Hollandse lied. Bij de rondvraag maakte mr. Schuurman zich tot de tolk van de leden, door de scheidende voorzitter die 17 jaar lang op een voorbeeldige wijze de vereniging heeft geleid, zijn dank te betuigen voor het vele wer.k, voor de 8 Octobervereniging verzet. Mr. C. J. de Lange, die aan het eind van de vergadering voor het laatst het woord voerde, wenste de vereniging een goede toekomst toe, dankte voor de medewerking van alle bestuursleden en leden steeds ondervonden en hoopte, dat Alkmaar zich meer en meer rond de 8 October-vereniging zou scha ren en het streven van het bestuur zou steunen door een massale toe treding van leden. Uit het politierapport ALKMAAR Een auto die over de Emmabrug reed, werd aangere den door een bakfiets, die van de Nieuwlandersingel kwam en waar van de bestuurder geen voorrang verleende. Beide rijtuigen werden beschadigd. De autobestuurder bleek niet in het bezit van een rij bewijs en de handrem van de auto werkte onvoldoende. Een tweetal monteurs, schuldig aan diefstal van 80 k.g. koper ten nadele van het bedrijf waar zij werkzaam waren, is aangehouden. Na verhoor en bekentenis zijn zij op vrije voeten gesteld. Toen in de Langestraat een auto reed in de richting van de grote Kerk, reed plotseling de bestuur der van een' geparkeerde auto achter een andere geparkeerde wa gen vandaan. Er ontstond een aan rijding, waarbij beide auto's be schadigd werden. De schade is on derling geregeld. De bestuurder van een bakfiets, die voorover zat vanwege de regen, toen hij de Molenbuurt kwam uit rijden, kwam in aanraking met een auto, die over het Zevenhuizen in de richting van de Bergerbrug reed. Het rechter portier van de auto werd ingedeukt. De schade is geregeld. ONZE AGENDA ST. ADELBERTUSSCHOOL fancy-fair, open van 2—11 u. Donbofafo» verkenners NACHTDIENST APOTH.: Hartong van Ark, Lange straat 1. NACHTDIENST TAXI"S J. Smit, Omval 60, tel. 3931. GESLAAGD ALKMAAR Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het candidaatsexamen voor werk tuigbouwkundig ingenieur de heer G. J. W. van Buren Lensinck, Alk maar; voor het ingenieursexamen voor geodetisch ingenieur slaagde de heer R. Lunshof, Alkmaar. VROUWENBEWEGING ALKMAAR Voor een overbe zette zaai opende Mevr. Paleari- van Nieuwkuik, voorz. van de afd. Alkmaar der Kath. Vrouwenbewe ging, de feestavond en heette de Zeereerw. H. H. Geestelijken en alle dames van harte welkom. Spr. zei o.m. dat de secretaresse Mej. M Kamphuys wegens drukke werk zaamheden haar functie moest neerleggen, maar dat er tevens ook weer een nieuwe secr. benoemd was en wel mevr. Vermeulen Kraakman, die met een hartelijk applaus werd begroet. Er werd voorgesteld om met de komende feestavonden voortaan een ver plicht prgramma te laten komen, zodat dan de contributie niet ver hoogd zou worden. Hierna wenste de Voorzitster alle aanwezigen nog een gezellige avond toe. Na het openingswoord gaf ..Cantecleer" het toneelstuk „De Stier. Het geheel werd zeer goed gespeeld. Wij komen daarop terug. Schaaknieuws V.V.V. Zondag werd in het Wapen van Heemskerk de eerste pro motiewedstrijd gespeeld voor de KNSB en wel tegen het sterke Haarlemse Schaakgenootschap, dat vrijwel volledig was opge komen, terwijl VVV twee reser vespelers moest opstellen. Hier volgt de volledige uit slag; Alkmaar VVV Haarlem HSG D. Appel Jr.G. Kroone 01 P. SeewaldA. Verhoef 10 P. Vreekén R. A. G. Davidson 01 P. HoekstraP. Verdonk 01 E. G. KayzerJ. de Vries W. Kwak-F. A. Spinhoven 01 A. Beemsterboer Mr. G. Snoek HenkemansO1 Xr. F. G. Cool—J. J. Bert 0—1 W. v. d. Veen G. Kranendonk 01 H. Huiberts F. W. Antonisie 10 21/2—71/2 ALKMAAR. In tegenwoordig heid van Wethouder van Slinger land, de Commissaris van Politie, de heer Dreeuws, vertegenwoordi gers van de geestelijkheid der St. Joseph- en St.. Dominicusparochie en het fancy-fair comité, is Zater* dagmiddag de grote fancy-fair van de verkenners van de Don Bosco- groep, de „Donbofafa", door de Zeereerw. pastoor Binkhorst ge opend. Eer pastoor Binkhorst tot de opening overging, sprak de voorzit ter van het fancy-fair-comité, de heer Schumacher, woorden van dank tot het gemeentebestuur, de com- Het Genootschap van de Stille Omgang te Alkmaar, dat ieder jaar het H. Bloedwonder herdenkt, ver gaderde Zondagmiddag onder voor zitterschap van de heer Jac. Baart in de Patronaatszaal van het Var- nebroek. In zün openingswoord betreurde de voorzitter het, dat verschillende afdelingen geen vertegenwoordi gers hadden gestuurd en dat ook de Rijwielbond niet aanwezig was. Aan de orde kwam de bespreking van de Omgang dit jaar welke zal worden gehouden op Zondag 7 Mei. Het openingslof zal in de drie pa rochiekerken om kwart over twaalf worden gecelebreerd. De Rijwiel club gaat naar de St. Laurentius aan het Verdronkenoord. De deel nemers van buiten worden in de St. Jozefkerk aan de Singel ver wacht terwijl de deelnemers uit de stad de St. Dominicuskerk kregen toegewezen. De Omgang zelf zal om 1 uur worden gehouden onder de algemene intentie: Dat de be doelingen van Z. H. de Paus met het H. Jaar verwezenlijkt mogen worden. Op de Paardenmarkt zal worden gebeden voor onze Regering, op de Stenenbrug voor de mannen in In donesië en bij de Kapelkerk op de Laat voor de dwalende medebur gers. Na afloop van de Omgang wor den de deelnemers weer in de kerk van uitgang terugverwacht alwaar dan omstreeks 2 uur een plechtige H. Mis zal worden opgedragen tot intentie van de levende en over- leddne leden van het Genootschap. Tijdens de preek is er dan een schaalcollecte, die door de voor zitter bijzonder wordt aanbevolen in verband met hèt feit, dat het Genootschap nog een nadelig saldo heeft doordat de kosten van plaat sing van het Christus-Koningbeeld nog niet geheel zijn gedekt. Tijdens de vergadering herin nerde de voorzitter nog aan de buitengewoon geslaagde onthulling van het beeld en aan de belang stelling bij de plechtigheden van het vorig jaar. Er blijkt yoorts sterke behoefte te bestaan aan meerdere publicatie omtrent de doelstellingen van het Genootschap, ook zouden verschei dene leden de historie van het H. Bloedwonder in grotere kring bekend willen zien. Het bestuur overweegt, daarin tegemoet te ko men, doch men zal niet eerder tot het doen vervaardigen van propa gandamateriaal kunnen overgaan voordat het nadelig saldo is weg gewerkt. Lezing pastoor Binkhorst Door de zeereerwaarde heer pas toor G. Binkhorst werd voor de leden een lezing gehouden over het ontstaan en de geschiedenis van de verering rond bet H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam, gevolgd door een film over dit onderwerp. Ook van de onthulling van het Alkmaarse Christus-Koningbeeld werd door pastoor Binkhorst nog een film vertoond. De hoogeerwaarde deken van Alkmaar gaf door zijn belangstel ling tijdens de vergadering blijk van medeleven met het Genoot schap. missaris van politie en alle anderen, die hebben meegewerkt om de Donbofafa mogelijk te maken. De De zeereerw. pastoor Binkhorst O.P wenste in zijn openingsrede het fancy-fair-comité geluk met het welslagen van wat het zo naarstig heeft voorbereid. Hij prees de ener gie van de commissieleden en hun organisatievermogen. Uitdrukkelijk noemde hij hierbij de namen van de leden van het dagelijks bestuur, d« heren Schumacher, Vink en Agri- cola. De aalmoezenier van de groep, de Weleerw. pater Buijs O.P. wenste spreker geluk met het succes dat hij heeft gehad toen hij firma's in en buiten Alkmaar om medewerking verzocht. Dank bracht hij aan de heren van V. en D., die de stands hebben opgebouwd. Nadat pastoor Binkhorst de hoop had uitgesproken dat de „Donbo fafa" een daverend succes mag heb ben, knipte hij het lint door en opende zodoende de fancy fair in de St. Adelbertusschool. Pastoor Binlcf»rst deelde ons daarna mede, dat hij het zeer op prijs zou stelleh, wanneer wij zou den gewagen van zijn grote erken telijkheid jegens de firma Pedroli, die belangeloos de aanleg van het electrisch licht heeft verzorgd. Met een tweevoudig hoera en een yell toonden de jongens van de Don Boscogroep hun blijdschap over de opening van hun fancy-fair. Wij kunnen ons die blijdschap wel voor stellen, want hét is er, in en om de St. Adelbertusschool, een feeste lijke geschiedenis. Tal van aardige attracties, tal van begerenswaardige prijzen, een volledige kermis op de speelplaats, met een levensgrote draaimolen, een bioscoopzaal, waar naast een amusant programma de opening van het H. Jaar in Rome wordt vertoond, een automaat, waar men voor een dubbeltje zijn lieve lingslied kan horen, een geheimzin nige martelkamer, werpsport, bal- sport, vissen in een badkuip, enfin er is van alles en alles is alleraar digst. Wat zegt u b.v. van de stand „Susanna in het bad"? Daar zullen we het maar helemaal niet over hebben. Die is trouwens alleen maar toegankelijk voor kinderen met een grote levenservaring. Heus, u moet die Donbofafa nog gauw even gaan zien als u er nog niet geweest bent. En als u er wel geweest bent, wel, gaat u dan nog eens heen. U kunt nooit zeggen dat de Donbofafa u onbekend was. Daar hebben de mannen van „St. Caeci lia", die Zaterdagmiddag met de propagandawagen door de stad trok ken, wel voor gezorgd. uw behanger (Advert-) Voor het eerst na dertig jaar gaf „Orpheus" ter afwisseling van de traditionele kerk-concerten welke gehandhaafd zullen blijven een populair zaalconcert. Dirigent Joep Schreurs had er voor gezorgd dat de z.g. populaire inslag toch muzikaal verantwoord bleef. In vocaal opzicht is het deze avond een uitstekend concert geworden. Zonder pauze werd het programma vlot afgewerkt- Een concert zonder pauze bleek bij de luisteraars wel in de smaak te vallen. „Jesu dulcis" van Incertus en „O bone Jesu" van M. Ingegnieri klonken voortreffelijk; een be schaafde koorklank viel te loven. Van de noviteiten willen we spe ciaal vermelden de Cantate „Dir Seele des Weltalle" van Mozart; dit is het enigste koorwerk wat Mozart oorspronkelijk voor mannenkoor heeft geschreven. Dit stuk werd door „Örpheus" tweede dirigent, de heer Kist, goed gedirigeerd met aan de vleugel Joep Schreurs. Vooral in de tweede helft van 't programma was rekening gehouden met de muzikale smaak van het algemene publiek. De twee Negro Spirituals „Nobody Knows" van Burleigh, en „Steal away van Kort hadden een zeer groot succes; „Steal away" moest zelfs worden herhaald. „Milenka" van Dvorak werd mooi gezongen. In „Voermanslied" van Roeske en „Skotse Trye" van Joep Schreurs ontbrak het aan de nodige geestigheidin de voordracht niet. Zeer aangenaam was ons de ken nismaking met de Amsterdamse tenor Dick van Diejen. Tenoren die het echte timbre bezitten zijn zeld zaam, welnu deze jeugdige zanger liaans gekleurd stemgeluid te be zitten. In enkele opera-aria's van Donizetti, Puccini en Mozart de monstreerde hij ook een gezonde muzikaliteit. De aria uit „Die Ent- führung aus dem Serail" van Mo zart was wel zijn beste prestatie. Deze zanger zal wel meer van zich doen horen. Zonder toegift liet het publiek hem niet gaan. Joep Schreurs werd om zijn mu zikale klavierbegeleiding in het succes betrokken. Er was veel belangstelling voor deze avond en ongetwijfeld zullen velen verlangen, dat „Orpheus" het bij dit ene zaal-concert 'niet zal laten, maar ook daar een traditie van zal maken. W. SCHREURS. BILJARTKAMPIOENSCHAP De wedstrijden van dit belang rijke tournooi zijn als volgt ver lopen: Donderdag 13 April: J. Burger 250 29 35 8,62 B. Wijkhuizen 126 29 20 4,34 Jb. Smit 250 32 32 7,81 W. Watertor 226 32 26 7,06 D. Buisman 250 24 75 10,41 P. Schouten 184 24 37 7,66 Vrijdag 14 April: W. Watertor 250 81 32 8,06 D. Buisman 208 81 29 6.70 J. Burger 250 28 36 8,92 P. Schouten 249 28 53 8,89 Jb. Smit 246 42 40 5,85 3. Wijkhuizen 250 42 32 5,96 ALKMAAR Nu het actie-sei zoen ten einde loopt, heeft de Alk maarse KAB in een speciale Kader bijeenkomst het werk in de afge lopen periode verricht, onder de loupe genomen, In het algemeen was men het er over eens, dat het gebodene aan vormingsavonden en ontspannings gelegenheid, o.a. cabaret enz. goed verzorgd is geweest. Wel kwam de wenselijkheid naar voren, om in het volgende programma meer aan dacht te besteden aan de problemen van de dag en deze op actuele wijze in discussie te brengen. De zgn. plaatavonden, welke deze winter werden gehouden, wijzen o.a. in die richting. Ten aanzien van de be kende vergadermoeheid kon noch de voorzitter ,noch een van de" aan wezigen het verlossende woord spreken. Wel zal men trachten de bijeenkomsten zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Het belangrijkste agendapunt van deze bijeenkomst was wel: bespre king van een afvaardiging naar Rome. Dat onderwerp deed met recht de tongen los komen en het bleek, dat een deputatie naar de H. Vader namens de Alkmaarse K. A. B. aller instemming kon ver werven. Het ligt in de bedoeling om in 1951 ter gelegenheid van de herdenking van de uitvaardiging van de grote sociale encyclieken aan de H. Vader dank en hulde te gaan brengen en de zegen te vragen over het mooie werk van de ver eniging. Vijf leden van het kader namen op zich om de plannen voor te bereiden. Meerdere acties, zoals de regeling 'voor ziekenbezoek, het houden van excursies enz., kwamen nog ter tafel; al met al kon de voorzitter in zijn slotwoord wijzen op een zeer geslaagde bijeenkomst, waarbij alle vertegenwoordigers van de verschillende dellen van de K.A.B. hun visie op het werk van de standsorganisatie konden weer geven, hetgeen er zeker toe zal bij dragen, dat voor het volgende sei zoen een gedegen programma aan geboden kan worden. Damclub D.D.D. ALKMAAR De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van Vrij dagavond zijn: le klasse C. de BreeH. de Jong M. HemelsG. Woonijk J. SchuitN. Oud H. KruiderM. Oud 3e klasse VeenL. Hoogendijk BalderKorn BakkumWijn WijnBruggeman KromhoutHuis in 't Veld 1—1 1—1 1—1 1—1 0—2 2—0 0—2 2—0 2—0 UITSLAGEN SCHOOLWEDSTRIIDEN 1950 ALKMAAR Voortgezet onder wijs le ronde. Afd. A. IV. Ulo Heiloo III—'Handelssch. III 2—3; Ulo Alk maar IIIAmb. sch. IY 12; Amb. sch. V.Ulo Juliana II 6—0; Gym nasium IIIUlo Bergen II 04. Afd. A. V. VGLO I—Ulo Alkmaar V 41; Ulo Juliana IIIAmb. sch. Vn 5—0 regl.; HBS VII—Ulo Alk maar IV 45 fn. s.); Amb. sch. VI Amb. sch. VIII 94. !e ronde. Afd, A. I. Amb. Avond school 1— Gymnasium I 01; Ly ceum IKweeksch. I 40. Afd. A. II. Ulo Heiloo I—Ulo Alk maar I 01; Lyceum IIAmb. Av. sch, n 05 (regl.) PROGRAMMA R. K. SCHOOLWEDSTRIIDEN ALKMAAR 2de ronde. Afd. III. Speeltijd 2 x 20 min. Bavoschool II Aloysius II 2.30, terrein A scheids rechter L. Boeters; Willibrordus II ■B.L.O. I 1.30, terrein A. scheids rechter Br. Terentius. Verliezers: Adelbertus IXOudorp II 2.30 terr. D., Wentink. Afd. III Speeltijd 2 x 25 min. Ba voschool I—Heiloo II 3.30, terrein A, Br. Oswald; Willibrordussch. I Adelbertus I 4.30, terr. A, P. Ver- beem. Verliezers: Oudorp ISchoort II 3.30, terrein C, v. d. Klundert; Egmond IAloysius I 2 u„ terr. B., Br Amandus. Afd. I Speeltijd 2 x 25 min. ULO 1 ULO II, 1.30 terr. E„ Br. Marcianus; Heiloo IBergen I 3 uur terrein B, Br. Amandus. Verl.: Laurentius V.GL.OWarmenhuizen 2.30, terr. E, v. d. Kamer; Lyceum ISchoorl X 2.30, terr. C, v. d. Klundert. Terreinen: A; AFC-terrein; B: HSV terrein; C: Berdos terrein; D: Kolp. Boys terrein; E: Overdie. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren; Angelina, A. M„ dochter van J. J. J. Stave- nuiter en A. H. M. Plas, Johanna, dochter .van C. Schouten en J. Bergsma; Anna M., dochter van N. Beentjes en N. Elutsoh; Leentje, d. van P. J. van Westerop en J. de Groot; Johanna, d. v. C. W. Zwart en N. Wendel- Maria P., dochter v. P. J. Hofman en M. P. van Diepen; Ferdinand, zn. van J. Leurs en J. Kruijt. Gehuwd: Petrus Th. Minneboo en Catharina Verbeek. Overleden: Simon A. Leering, oud 5 jaar; Christiaan Sodekampff, oud 58 jr., geh. met M. Pels; Jan Holle beek, oud 80 jr., wedr. van J. Kuijt. BEEMSTER Dezer dagen is de oud-Beemsterling Arie Velzeboer, die thans in Ierland vertoeft, door de economische rechter te Alkmaar met niet minder dan f3000.- of 3 mnd. zitten beboet. Hiermede kreeg de rechter een ingewikkelde zaak op te lossen. Verd. had n.l. op 12 Dec. 1945 een valse aangifte gedaan van zijn effectenbezit. Hij had op gegeven f 10.000, terwijl het juiste bedrag ruim f 26000.Was. Boven dien was er door een toevallige omstandigheid uitgekomen, dat er nog f 15000.- bij diverse banken was belegd. Dit alles werd uitvoerig verklaard en toegelicht door de hr. J. C. Nieuwenhuyzen, hoofdinspec teur der belastingen te Purmerend, die echter op sommige momenten slecht te volgen was. De officier mr. Vellinga vond het een ernstig geval en vorderde f3000.- boete of 3 mnd. Het vonnis is conform. Burgerlijke Stand BEEMSTER. Geboren: Rij- nalda Geertruida d. v. C. P Bleker en M. M. v. Langen; Jo- sefina Liduina Marie, d. v. G Th. Blom en R. Th. v. Kampen; Gerrit z. v. Jn. v. Dok en G Eyssen. Getrouwd: Jacob Stam en Greetje Eegje Eenhoorn. Overl.: Pieter van 't Hof. 72 jr, wedn. van H. de Goojer; Pie ter Roos, 64 jaar .echtgenoot van M. Homan. Schoolzwemmen BEEMSTER In de dezer dagen gehouden vergadering van de on derwijzeressen en de Oudercom missie van de O. L. Vrouweschool te West-Beemster is besloten dat de jongens en meisjes van de 5de, 6de en 7de klas gaan deelnemen aan het schoolzwemmen te Alk maar en wel iedere Maandag gaan zij per autobus naar Alkmaar om te proberen daar in 17 lessen de zwemkunst machtig te worden. Tehuis Ouden van Dagen BEEMSTER Met ingang van 1 Mei is benoemd tot directrice van het Tehuis van Ouden van Dagen te Middenbeemster mevrouw A. Koelemay-Slegt. 'T VELD Uitgaande van de St. Martinus-parochie gedurende „Sobriëtas", voor welke ver. in de ca. 2 weken het terrein wordt ge ëffend door de propagandist Ley- deckers, is Vrijdagavond een pro- paganda-bijeenkomst gehouden, die in alle opzichten zeer goed slaagde. De medewerkenden, propagandisten van dit landelijk orgaan, brachten een programma dat voor de bezoe kers zeker een aangename kennis making met de Sobriëtas is geweest. Naast welluidende zang van Kruit hof en Hoekstra, hadden ook „de Eendagsvlieg" en „Jeanne d' Are", meesterlijk voorgedragen door de 19jarige C. de Kroon, aller aandacht en oogstten een dankbaar applaus, Natuurlijk bestond er voor de goo chelaar ook grote bewondering. Meerderen der aanwezigen werden op het podium geroepen, doch ga- veh blijk het gochelstokje niet met resultaat te kunnen hanteren en ook met de goocheltaal niet ver trouwd te zijn.. De secretaris van de Sobriëtas belichtte doel en streven van deze vereniging, wat neerkomt op bestrijding van alle excessen op een zeer voorname plaats inneemt, de bestrijding yan het alcoholisme het gebied van genotzucht, waarbij Blijkens de statistieken is in 1948 een bedrag van 612 millioen gulden uitgegeven aan sterke drank, wat in 1949 steeg tot 675 millioen. Aan rookartikelen werd in 1948 niet minder dan 445 millioen gulden neergeteld. Cijfers, die in het ge heel niet van soberheid, maar wel van onmatigheid getuigen. Ook in de sportwereld worden de grenzen der matigheid maar al te dikwijls aardt niet zelden in een zuivere overschreden. De voetbal bijv. ont- puntenjacht. Deze en vele andere uitwassen worden door Sobriëtas met kracht bestreden. De secretaris eindigde zijn betoog met de hoop, dat ook in deze parochie spoedig een kern en een bestuur gevormd zou zijn, teneinde ook hier het mis bruik van drank enz. naar best vermogen tegen te gaan. Met een warme aanbeveling van kapelaan Landsman, ten aanzien van de So- biëtas. werd deze bijeenkomst, waarbij veel jongeren aanwezig waren, beëindigd. UITVOERING VAN ACHILLES EGMOND AAN ZEE De Gym nastiekvereniging Achilles graf Donderdagavond in de zaal van De Vergulde Valk een adspiranten- wit voering. Voorzitter Dekker opende met een woord van welkom en memo reerde dat Achilles op 2 November a.s. 25 jaar bestaat. Hij wekte allen op, er aan mede te werken, dat dit jubileum op waardige wijze, feestelijk kan worden herdacht. Onder leiding van mej. Borjeson en de heer Schroor werd hierna het programma van 24 nummers vlot afgewerkt. Bijzondere vermel ding verdient het optreden van de kleutermeisjes in de leeftijd van 4 en 5 jaar! Van de grotere meisjes vielen vooral de vrije oefeningen zeer in de smaak, terwijl het laatste num mer voor de pauze, een vuurwerk, eveneens een warm applaus uitlok te. Na de pauze waren de groteren aan de beurt. Vooral de knotsoefe ning voor adsp. dames I was keu rig. Een donderend applaus beloon de de uitvoerenden, toen het pro gramma ten einde was. Voorzitter Dekker dankte alle medewerkenden, in het bijzonder mej. Borjeson, die deze avond van de kleintjes, het leeuwendeel voor haar rekening' had genomen. Voorts dankte hij in het bijzonder de heer Hartiand uit Koedijk, die belange loos voor de begeleiding aan de- piano zorgde, zowel tijdens de re petities, als tijdens de uitvoering. inschrijving LIMMEN. Voor de bouw van een bollenschuur met nar- cissenloods, voor N.V. J. Valke- ring en Zonen, heeft de inschrij ving plaats gehad met de vol gende uitslag; Gebr. Tromp, Castricum f 27.620; Jb. Valkering, Limmen f 26.839; J. Henselman f 26.328; C. Bos, f 24.000; Jb. Pepping f 23.150; C. Krom f 22.500; R. Min f 21.900, allen te Limmen. De begroting was f 27.600. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver R. Min. K.V.P. jongerenafdeling opgericht1 OUDORP. Vrijdagavond ver gaderde de KVP, afd. Oudorp, in café Morsch. De voorz. 'de heer Nuyens, deelde mede, dat het doel van deze bijeenkomst was, een afdeling jongeren van de K VP op te richten. De heer Redeker uit Alkmaar gaf een duidelijke uiteenzetting van doel en taak van een jonge renafdeling, wat niet alleen nut tig maar ook nodig was. Wij zien ook andere partijen, ook bij onze directe tegenstanders dat de jongeren worden ingeschakeld. Het ligt in de bedoeling na op richting elke maand bij elkaar te komen en dan voor deskun dige voorlichting zorg te dra gen, ook is de bedoeling voor enkele het volgen van een poli tieke cursus in het vooruitzicht te stellen. Het resultaat was, dat 10 per sonen als lid toetraden, terwijl 8 die niet aanwezig konden zijn, zich reeds als lid hadden opge geven. Bij stemming werden de heer P. Buis als voorzitter en de heren J. Prinse en Jac. Staa als leden van het bestuur gekozen Hierna deelde de voorz. mede, dat op Zaterdag 22 April a.s. 'n geluidswagen door de gemeente zal rijden als propaganda voor de a.s. verkiezingen. Op zijn ver zoek stelde een vijftal leden van de jongeren afdeling zich be schikbaar deze te vergezellen en propaganda-materiaal aan huis te bezorgen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: NU EN DAN REGEN. Meest zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Aan vankelijk matige tot krachtige zuidelijke wind, later tijdelijk af nemend cn veranderlijk, 's Nachts minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur ais vandaag. Eervol ontslag WIERINGERMEER Met ingang van 1 Juni 1950 is aan Ir. L. H. Huisman, inspecteur bij de Staats- landbouwbedrijven in de Wieringer- meer eervol ontslag verleend uit zijn ambt. 13 LIJKEN GEBORGEN TEL AVIV, 16 April (Reuter) Te Jaffa is hedenavond een ge bouw van vier verdiepingen in gestort, waardoor verscheidene personen bedolven. Toen politie en brandweer vier lijken hadden geborgen, brak brand uit, waar door het reddingswerk werd be moeilijkt. Het staat nog niet vast wat de oorzaak van het instorten van het gebouw is geweest. Volgens de politie was de fundering on deugdelijk. 600 geniesoldaten helpen de politie met de reddingswerk zaamheden. Tot nu toe zijn 13 lijken geborgen. Het is niét be kend hoeveel personen zich in het gebouw bevonden, toen dit „met het geluid van een aardbe ving" intstortte. Verwacht wordt dat het reddingswerk minstens 2 dagen zal duren. BRUSSEL. In de jaarlijkse wedstrijd tussen vertegenwoordi gende elftallen van Brussel en Am sterdam, wisten onze landgenoten Zaterdagmiddag op' het terrein van Daring te Brussel voor een vrij groot aantal toeschouwers een 32 overwinning te behalen. Met rust was de stand 22. De Amsterdammers gingen goed van start; gedurende het eerste half uur gaven zij in alle opzichten de toon aan, doch in de 9e minuut werd de score voor Brussel geopend Wel wist van der Ruit (Volewijc- kers) na 14 minuten de stand weer gelijk te maken, doch het was we derom Brussel dat na 36 minuten spelen dankbaar gebruik maakte van een penalty. Dit was voor de Amsterdammers aanleiding een reeks goede aanval len op te zetten, w&ardoor Michels (Ajax) kort voor rust in staat werd gesteld de gelijkmaker te scoren. Na rust bewoog het spel zich voornamelijk op de Nederlandse helft, waarbij onze Zuiderburen de wind mee hadden. Zij kwamen ech ter niet tot scoren en na een ver rassende aanval van onze landge noten gaf Westers, die in de tweede helft Draeger verving, kéepei' Loeckx het nakijken. Nederlandse jonge boeren en tuinders in Amerika aangekomen NEW-YORK, 16 April. De vijf tig Nederlandse jonge boeren en landarbeiders, die onlangs naar de Verenigde Staten vertrokken, zijn te New-York aangekomen. Zij zullen zeven maanden in Amerika blijven om daar gedurende zeven maanden practisch wérk bij Amerikaanse boeren de methoden van land- en tuinbouw, veeteelt en zuivelbedrijven te bestuderen. Iedere jonge boer heeft een stu die-opdracht meegekregen binnen het kader van de algemene op dracht. Na hun terugkomst zullen zij afzonderlijke rapporten en een gezamenlijk rapport opstellen. NIEUW REGLEMENT RONDE VAN NEDERLAND De Sportcommissie van de Neder landse Wielren Unie heeft thans haar goedkeuring gehecht aan het nieuwe reglement voor de derde Ronde van Nederland. Het regle ment heeft, vergeleken met 1949, slechts enige kleine wijzigingen ondergaan. De voornaamste toevoe ging bestaat wel uit het inlassen van de bekende anti-doping-bepa- ling welke voor het eerst in de geschiedenis der etappe-wedstrijden zal worden toegepast. Evenals verleden jaar heeft de technische leiding ook dimaal, in afwijking van het gebruik bij de meeste buitenlandse etappe-wed strijden, geen tijdbonificaties in het vooruitzicht gesteld voor de win naars der etappes. BULGAARSE NOTA AAN jOEGO-SLAVIË Beschuldigingen tegen Tito SOFIA, 16 April (Reuter). De Bulgaarse regering heeft een nota aan de regering Van maarschalk Tito overhandigd, waarin „leidende Joegoslavische Personen ervan be schuldigd worden ernstige mis daden, komplotten en initrigues" voorbereid te hebben in Bulgarije. Het bewijs hiervan was geleverd in het recente proces tegen de 26 Joe'goslaven en Bulgaren. die ver oordeeld werden in verband met „de aanslag op de Sowjet-Russische maarschalk Worosjiliof en Burgaar- se ministers". De regering van THo had gepoogd plannen ten uitvoer te leggen van het „imperialistische kamp" ter omverwerping van de Bulgaarse regering. De „samenzwering" was eveneens gericht tegen de Sowjet- Unie en andere „volksdemocratische republieken". AVENHORN EN OMSTR., 15 April: rode kool 43—250, 48700 kg bieten I 6—6.20. II 4, rond 6—6.30; 26200 kg witlof I 36—44, II 32—41, III 20—31, stek 17—29. WOGNUM 17 April. Aardappelen 10.20—11.10: 10.000 kg witlof I 36- 43. II 28—36, III 21—30, stek 15—28, spinazie 31—46, sla 1017; bieten 46; bosselderie 5- St. Remy 19 andijvie 2641, radijs 910. MÉDEMBLIK, 15 April. 21600 kg witlof I 36—43, II 27—35, III 15—23, 19000 kg bieten I 6—6.10, II 4.00. 0

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2