Een vraagstuk met 'n practische maar ook met 'n principiële kant Grote verbetering op schoengebied De operette-muiterij op de „Champs Elysees" I HOGE ATLANTISCHE RAAD VOOR DE VREDE In vele plaatsen van Europa startte de Tulpenrallye Spijkerloze Super-Swift >uw in Jaffa ngestort ;rdams efltal van Brussel ktberichten De strijd om de politie Heeft de Commissie-Langemeyer ffde steen der wijzengevonden Thorez op zoek naar revolutionnairen UREN LOPEN ZONDER MOE WORDEN Voorstel van Bidault Naar wij vernemen: Rotterdam speelde gelijk tegen Antwerpen Brand aan boord van Britse tankboot Benoemingen in het Bisdom Haarlem In ChristusLicht /l\ SVERWACHTINC d door het KN.M.I. te Jdig van Maandagavond (avond: EN DAN REGEN, lar bewolkt met af en regen of motregen. Aan- matige tot krachtige wind, later tijdelijk af- veranderlijk, 's Nachts nid. Morgen overdag dezelfde temperatuur ervol ontslag IERMEER Met ingang 1950 is aan Ir. L. H. nspecteur bij de Staats- drij ven in de Wieringer- 1 ontslag verleend uit fKEN GEBORGEN 'IV, 16 April (Reuter) is hedenavond een ge- vier verdiepingen in- ■aardoor verscheidene bedolven. Toen politie 'eer vier lijken hadden brak brand uit, waar reddingswerk werd be- t nog niet vast wat de an het instorten van w is geweest. Volgens was de fundering on- esoldaten helpen de et de reddingswerk- i. Tot nu toe zijn 13 orgen. Het is niet be deel personen zich in w bevonden, toen dit jeluid van een aardbe- :ortte. Verwacht wordt ddingswerk minstens 2 duren. j. In de jaarlijkse tussen vertegenwoordi gen van Brussel en Am- isten onze landgenoten 3dag op het terrein van Brussel voor een vrij 1 toeschouwers een 32 te behalen. Met rust id 2—2. erdammers gingen goed gedurende het eerste ven zij in alle opzichten doch in de 9e minuut >re voor Brussel geopend 'an der Ruit (Volewijc- minuten de stand weer aken, doch het was we- ssel dat na 36 minuten Kbaar gebruik maakte nalty. voor de Amsterdammers een reeks goede aanval- :etten, waardoor Michels voor rust in staat werd gelijkmaker te scoren, bewoog het spel zich k op de Nederlandse Dij onze Zuiderburen de ïadden. Zij kwamen ech- scoren en na een ver- anval van onze landge- festers, die in de tweede leger verving, keeper nakijken. ndse jonge boeren en tuinders erika aangekomen RK, 16 April, De vijf- andse jonge boeren en rs, die onlangs naar de Staten vertrokken, zijn rk aangekomen, n zeven maanden in ijven om daar gedurende iden practisch werk bij re boeren de methoden :n tuinbouw, veeteelt en ven te bestuderen, nge boer heeft een stu- t meegekregen binnen van de algemene op- hun terugkomst zullen rlijke rapporten en een rapport opstellen. W REGLEMENT VAN NEDERLAND lommissie van de Neder- ?lren Unie heeft thans euring gehecht aan het 'lement voor de derde Nederland. Het regle- vergeleken met 1949, ige kleine wijzigingen De voornaamste toe-voe- >t wel uit het inlassen kende anti-doping-bepa- voor het eerst in de s der etappe-wedstrijden i toegepast. verleden jaar heeft de leiding ook dimaal, in ;an het gebruik bij de litenlandse etappe-wed en tijdbonificaties in het t gesteld voor de win- etappes. GAARSE NOTA JOEGOSLAVIË ligingen tegen Tito 16 April (Reuter). De regering heeft een nota •gering van maarschalk indigel, waarin „leidende che Personen ervan be- worden ernstige mis- nplottcn cn initrigues" te hebben in Bulgarije. js hiervan was geleverd mte proces tegen de 26 en Bulgaren. die ver- 'erden in verband met op de Sowjet-Russische WorosjDiof en Burgaar- s". ng van Ttto had gepoogd i uitvoer te leggen van rialistische kamp" ter ing van de Bulgaarse le „samenzwering" was ericht tegen de Sowjet- dere „volksdemocratische 'RN EN OMSTR., 15 kool 43—250, 48700 kg -6.20. II 4, rond 6—6.30: itlof I 36—44, II 32—41, stek 17—29. 17 April. Aardappelen 10.000 kg witlof I 36— III 21—30. stek 15—28, -46, sla 10—17; bieten lerie 5- St. Remy lt -41. radijs 910. „IK, 15 April. 21600 kg 43, II 27—35, III 15—23, ten I 6—6.10, II 4.00. MAANDAG 17 APRIL 1950 PAGINA 3 i. (Van onze parlementaire redacteur) Het politievraagstuk is al oud. In een tijd, waarin de plaatselijke gemeenschappen afgeronde wereldjes waren en waarin men in veel mindere mate dan thans te maken had met landelijke voor schriften, kon zonder meer volstaan worden met de plaatselijke politie. Haar taak was het handhaven van orde en rust en het toezicht houden op de naleving van gemeentelijke verorde ningen. Maar de ontwikkeling schreed voort. De gemeente was weldra geen afgerond wereldje meer. Zij werd mede een deel van het geheel. En in dat geheel ging de wetgever steeds meer terreinen bestrijken. Ook het toezien op de naleving van de wet werd belangrijk. Had de centrale overheid hier voor een eigen politie-orgaan no dig? Een eeuw geleden gaf mi nister van der Brugghen op deze vraag een bevestigend antwoord toen hij de functie van „rijks veldwachter" schiep. Maar dit antwoord loste het vraagstuk ze ker niet volledig op. Wat de over heidsbemoeiing betreft mocht het accent van het gemeentelijke naar het landelijke verlegd zijn, de gemeentepolitie slaagde er in om zich ook onder de gewijzigde omstandigheden te handhaven. De rijksveldwachter groeide zeker niet uit tot een dominerende rijkspolitie, men zou eerder kun nen zeggen dat hij in de gemeen telijke kring werd getrokken. Bevestigde zich zo enerzijds een historische ontwikkeling, ander zijds moet erkend worden, dat daardoor ook een toestand bleef bestaan, die niet of onvoldoende aangepast was aan de nieuwe ver houdingen. Het ging nu om meer dan een opstootje bij het uitgaan van de herberg. Er kwamen jaren van economische achteruitgang en politieke onrust, jaren, waarin de aanslagen op orde en rust een gecoördineerd optreden nodig maakten. En ook de misdaad liet zich moeilijker opsporen. Zij kreeg landelijke, ja zelfs inter nationale vertakkingen. Zij werd „vakwerk" en diende nu ook met vakkennis bestreden te worden. De opvatting, dat deze ontwikke ling aan het politiecorps nieuwe eisen stelde, was reeds voor de oorlog algemeen. De conclusies, die uit deze op vatting getrokken werden, liepen echter zeer uiteen. Sommigen ver dedigden de opvatting, dat uit dit alles duidelijk bleek, dat er één rijkspolitie zou moeten komen, los van het gemeentelijk verband. De opleiding zou dan centraal kunnen geschieden en zo zou zij ook centraal gecommandeerd kun nen worden. Anderen erkenden dat de gemeentepolitie op nieuwe leest zou moeten worden ge schoeid, maar zij bleven vasthou den aan het historisch gegroeide. Behalve een practische, had het politievraagstuk echter ook nog een zeker niet minder' moei lijke principiële kant. De poli tietaak valt in twee delen uiteen. Om het maar eenvoudig te zeg gen: De politieman vervult taken in dienst van de Justitie en in dienst van het plaatselijk bestuur. Dit voorop gesteld zijnde klemt de vraag of de politie nu onder „Justitie" dan wel onder „Bin nenlandse Zaken" moet ressor teren. En ook over deze principiële kant van het vraagstuk ont brandde de strijd. De voorstan ders van een onderbrengen bij „Justitie" en dat zijn meestal zij, die ook de gedachte van een ge centraliseerde politie aanhangen, betogen dat bovengenoemde ta ken niet te scheiden zijn. En waar de politie nu naar hun mening zo weinig arbeid verricht, die niet PATER LOMBARDI NAAR BREDA Het staat nu vast, dat de bekende Italiaanse kanselredenaar, Pater Lombardi, ook naar Breda zal ko men om een spreekbeurt te houden en wel op 10 Mei a.s. De plaats waar hij zijn rede zal houden is nog niet bekend. Pater Lombardi heeft een groot deel van de wereld afgereisd om z'n „Kruistocht der Liefde" te prediken en overal waar hij kwam, waren kerken, zalen en pleinen te klein om de toehoorders te kunnen ber gen. geschiedt vóór of althans in sa menhang met justitie, achten zij het alleszins juist, dat de politie ook onder dat departement res sorteert. Anderen, en dat zijn dikwijls gemeentelijke autoritei ten, betogen dat de taak van de politie in hoofdzaak bestaat in het handhaven van de openbare orde. Hij moet op de eerste plaats voorkomen, dat de wet overtre den wordt en eerst wanneer dat niet lukt komt de justtiie er aan te pas. De justitie treedt ook op wanneer de politieman zelfs bui ten zijn boekje mocht gaan. Con clusie van deze redenering is, dat de bevoegdheden van „Binnen landse Zaken" en „Justitie" dus scherp gescheiden moeten worden gehouden en dat het zeker niet juist zou zijn om de politie aan het gezag van de minister van Justitie te onderwerpen. Leefden al deze meningen reeds voor de oorlog en was het ook toen al duidelijk dat een nieuwe vorm zou moeten worden gevon den, tijdens de bezetting waren het de Duitsers die het vraagstuk op hun wijze oplosten. Zij haast ten zich om de gehele Neder landse politie centralistisch gelijk te schakelen. Deze „oplossing" vond de eerste Nederlandse rege ring, die na de bevrijding optrad. Bij Kon. Besluit werd toen be paald, dat er weliswaar gemeente politie zou zijn, maar slechts in de gemeenten, die door de Kroon zouden worden aangewezen. Krachtens deze regeling zijn er nu 127 gemeenten met een eigen politie, en 888 met rijkspolitie. Deze toestand heeft de strijd om de politie heviger dan ooit doen ontbranden. In feite werd hier reeds gekozen en dat zonder het Parlement er in te kennen. De regeling ontleende haar rechts geldigheid aan het staatsnood- recht. In de practijk bleek zij ook allerminst te voldoen. Er kwam wrijving tussen gemeente- en rijkspolitie en daarnaast werd duidelijk dat ook „Binnenlandse Zaken" en „Justtie" elkaar de macht over de politie betwistten. Gevolg van een en ander was, dat de aandrang om de organisatie van de politie in haar gehele om vang opnieuw te bezien, en in een Politiewet vast te leggen, steeds sterker werd. Het regeringsontwerp, dat dien tengevolge werd opgesteld, be reikte de Kamer echter niet. De regering verwees de moeilijkhe den voorlopig naar de commissie- Langemeyer, die binnen drie maanden rapport zou moeten uit brengen. Die drie maanden zijn ruim anderhalf jaar geworden, maar nu is het rapport dan toch voor Pasen gepubliceerd. Het is een boekwerk van bijna 600 blz. geworden. Heeft de commissie de „steen der wijzen" gevonden? Hierover in een volgend artikel meer. (Van onze Parijse correspondent) Laat het ons duidelijk vaststel len: wij hebben een afkeer van de kolonel der Waffen S.S. Otto Skorzeny, en wii vonden het on aangenaam. dat het Pariise dag-' blad „Le Figaro" 's mans mémoi res besloot af te drukken. In de eerste plaats geloven wii niet. dat de Dennevruchten van een S.S.'er In een beschaafde samen leving thuis horen: en ten twee de had de Figaro op z'n minst kunnen wachten tot het vast staat, wie nu werkeliik Mussolini ontvoerde: Was het inderdaad Otto Skorzeny, of was het een ander, een officier van de Duitse weermacht? Enfin, ook wij dus waren door Skorzeny's journalistieke aanwe zigheid in de kolommen van de Figaro pijnlijk getroffen. Wij keu ren het af. En laat ons nu on ze aandacht wijden aan de com munistische demonstratie op de Champs Elysées, gericht tegen de Figaro, die hier zijn bureaux heeft, en waarbij onder politie en betogers ongeveer zestig be trekkelijk licht gewonden vielen en een honderdvijftigtal arresta ties werden verricht, merendeels van lieden, die dezelfde avond weer werden vrijgelaten. Knokkers stoven over Champs Elysées De communistische partijleiding had deze keer wel een erg dank baar voorwendsel voor het ont ketenen van de rel: Die schrijverij van Skorzeny al hield de S.S.'er zich voorzichtigheidshalve buiten zijn eigen politieke over- tuiginkjes was in staat om ook de ernstige critiek van niet-com- munisten op te wekken! Een dag of vijf lang had de partij deze betogingen voorbereid. Zij had knokkers opgeroepen, die vrij ver buiten Parijs woonden. Wel, die knokkers, een duizendtal on geveer, hebben niet veel tot stand gebracht. Slechts heel even, in het begin, toen de politie nog niet in voldoende getale op het toneel was, konden de demonstranten het terras, met meubels en spie gelruiten, van een chique cafe een „bourgoisie-zaak" kort en klein slaan. Weldra echter moes ten ze de wijk nemen, men zag ze in snelle vaart links en rechts over de Champs Elysées stu! -n. Van echt verzet was beslist geen sprake, eerder is het begrip „uit dagende plagerij" op z'n plaats. Ware dit niet zo geweest, er zou den minstens zeer' zwaar-gewon- den, en misschien doden zijn ge vallen. Kortom, die hele rel was in hoofdzaak een wat wilde, maar nog niet levensgevaarlijke „schijn-muiterij". En dat betekent, dat zij feitelijk op een fiasco voor de leiding der Franse communis tische partij is uitgedraaid. dracht. Maar een daad is veel moeilijker dan praterijdit bleek bij de voorbije stakingen, die in lusteloosheid vergingen; het bleek totnutoe bij de verzetspo- gingen tegen het Atlantisch Pact; en het bleek bij de rel op de Champs Elysées. Daarom zitten lieden als Mau rice Thorez, Jacques Duclos en Benoit Frachon wat men noemt met de handen in het haar. Het is al lang geen geheim meer, dat het Kremlin ze als tweede-rangs- revolutionnairen beschouwt. Sta lin zelf had trouwens al vóór de oorlog minachting voor zijn zet bazen in „la douce France". „Die Thorez is maar een burgerlijk mannetje", aldus de heer Stalin. Nu is de communistische lei ding in Frankrijk bezig, of althans trachtende, de partij opnieuw met revolutionnaire gevechtswil te laden. „Liever honderdduizend harde en tot alles bereide pioniers, dan een millioen halve zachte volgelingen", luidt het parool. Uitgaande van de gegronde ver onderstelling, dat alléén een zo genaamde „bevrijding" door de Russische legers de communisti sche partij in Frankrijk aan de macht zou kunnen brengen, is dit parool trouwens vrij „logisch". Met steun van een Russisch be zettingsleger zouden 100.000 lei dinggevende collaborateurs be slist voldoende zijn om die vorm van slavernij te organiseren, die onder de naam van „proletarische dictatuur" thans heerst in twee derde deel van Europa. Krijgt Thorez weer een standje? Maar steeds blijkt weer op nieuw, dat de partij lang niet over 100.000 van zulke „kopstuk ken" beschikt. Men kon, na een voorbereiding van vijf dagen, slechts een duizendtal vechters bazen op de Champs Elysées mo biliseren, die daarenboven opval lend veel meer op kwajongens dan op kopstukken geleken. Nu, met zulk materiaal kan men geen revolutie teweeg brengen. En om dat dit ook zo duidelijk bleek tij dens de betoging tegen het ge schrijf van Otto Skorzeny een geschrijf, dat inderdaad betreu renswaardig is! liep die hele betoging weer uit op een demon stratie van de onmacht der Franse communistische partij. Hetgeen de meesters van het Kremlin mis schien opnieuw zal verleiden tot het schrijven van een boze brief aan de heer Maurice Thorez! Overigens kan men binnenkort zeker nog wel meer communis tische betogingen verwachten. Een aantal parlementsleden name lijk heeft een voorstel ingediend om de communisten, die, zoals zij zeggen, een vijfde kolonne in dienst van een vreemde mogend heid vormen, wat krachtiger aan te pakken. Ook willen diezelfde parlementsleden, dat de Franse regering aan de diplomaten van beoosten het IJzeren Gordijn pre cies dezelfde beperkingen oplegt, welke in de communistische lan den reeds zo lang "elden voor Westerse diplomaten. Dat laatste is natuurlijk niet mogelijk, omdat men daar dan net zo'n politie apparaat voor op de been zou moeten brengen als Stalin deed. En hoe grappig het ook zou zijn, het is toch beter om voorlopig nog maar gewoon door te gaan met het geven van lessen in vrii- heid aan de diplomaten uit de landen der onvrijheid. Na langdurige studie en voor bereiding en met behulp van pas aangekochte Amerikaanse machines, is SWIFT erin ge slaagd. herenschoenen te ver vaardigen, waarvan het binnen werk volkomen spijkerloos aan het bovenleer is bevestigd. Een staf van Swift-vaklieden heeft daarvoor zo juist in 't buitenland §11 een speciale opleiding genoten. GOED NIEUWS VOOR DE HEREN Nederland kan nu kennismaken met de SU PER-SWIFT heren schoen, in alle opzichten de beste herenschoen, ooit door SWIFT vervaardigd... en dat wil iets zeggen. Het ontbreken van spij kers geeft de SUPER-SWIFT een ongekende soepelheid en veerkracht. U voelt dit bij de eerste stappen, wanneer in de winkel een paar SUPER- SWIFT schoenen probeert. Terstond zegt U tot Uzelf: ..Dat zijn ze. Die zitten reuze makkelijk". De bovenste Röntgen-foto toont U een normale genaaide schoen, waarvan dus de zool is genaaid en het binnenwerk is gespijkerd. U begrijpt, dat de inwendige spijkers Uw voet kunnen belagen en de zool stijf en onbuigzaam maken. En zie dan de onderste foto: de nieuwe Super-Swift, dè grote verbetering op schoengebied. Het binnen werk is zonder spijkers aan het bovenleer verbonden, dus INWENDIG genaaid. Ideaal voor iedere man, die graag gemakkelijk loopt. ENORM STERK EN SOEPEL SYSTEEM Frank en vrij ligt Uw voet in deze schoen, waarop U uren en uren kunt lopen zonder moe te worden. Het zal niet lang meer duren ol heel mannelijk Nederland draagt SUPER-SWIFT. Het spijker- loze systeem, dat voor SUPER- SWIFT wordt toegepast, waar borgt de maximale levensduur van de schoenen en dus een absoluut blijvende pasvorm. De hechting van de binnenzool aan het bovenwerk is enorm sterk genaaid. Er kunnen geen venijnige spijkertjes meer door de binnenzool komen. Doe daarom een keus uit de diverse modellen, pas ze eens aan en loop er op. U beseft dan, wat de SUPER-SWIFT in werkelijkheid betekent! Ze kosten f 24,90. Niet kletsen, maar doen Wat toch is het geval? De laat ste tijd is deze Franse partijlei ding door het Kremlin overstelpt met critiek. „Niet kletsen, maar doen!" ziedaar zo ongeveer de op- Vrijdagavond zijn H.M. Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene van de vacantiereis naar Val d'lsères in ons land teruggekeerd. Om half acht arriveerden zij per vliegtuig van Genève op Schiphol. Z.K.H. Prins Bernhard was reeds te voren met een Dakota-toestel op Soesterberg aangekomen. LYON, 16 April (Reuter) „In naam van Frankrijk" heeft premier Georges Bidault heden de instelling van een „Hoge At lantische Raad voor de Vrede" voorgesteld. Deze Hoge raad moet de de fensieve en economische ontwik keling van de Atlantische ge meenschap coördineren en lei den, zo zeide Bidault Zondag bij de opening van de Internationale Jaarbeurs te Lyon. Bidault zeide te hopen, dat bin nen niet al te lange tijd ook de politieke ontwikkeling onder de ze Raad zou komen te ressorte ren. Deze nieuwe en noodzakelijke stap, die de Franse regering voorstelt, aldus Bidault, is de logische voortzetting en over koepeling van het Pact van Brussel, de Raad van Europa en de Stichting der Atlantische Ge meenschap. De Franse premier nodigde de betrokken landen uit de begin selen en de constitutie van het voorgestelde uitvoerende orgaan te bestuderen en zijn bevoegd heden en betrekkingen met de individuele regeringen te omlij nen. Het Franse voorstel tot uit breiding van het Noord-Atlan tische Verdrag is het eerst ge formuleerd door minister van buitenlandse zaken, Robert Schu- man, in een rede tot het con gres van de republikeinse volks partij waarvan ook Bidault lid is. Sindsdien heeft het Franse de partement van buitenlandse za ken op persconferenties over da a.s. vergadering van ministers van buitenlandse zaken te Lon den geregeld op dit punt de na druk gelegd. Er is geen reden, waarom wij DE MOEILIJKHEDEN IN DE SIGARENINDUSTRIE Werkgevers en werknemers in de sigarenindustrie zoeken op 't ogenblik een oplossing voor de moeilijkheden waarin deze be drijfstak door de Benelux-accijns is geraakt. Naar het A.N.P. uit bevoegde bron verneemt staat aan partijen „deelarbeid" voor ogen. Het personeel zou dan b.v. halve werktijden krijgen en voor het overige overbruggingssteun. Dit zou neerkomen op b.v. drie dagen of een week werken en nadien over eenzelfde periode niet wer ken. het monopolie van het woord vrede zulen geven aan hen, die na ook nog deze annexatie te hebben gemaakt ons het kamp der agressie noemen, aldus Bi dault. Hij legde er de nadruk op, dat zowel agressie als de pressie moesten worden bestre den. Als de landen van het At lantisch Pact bij hun bewape ning hun economie in gevaar zouden brengen, zou hun verde diging ook spoedig ineenstorten. Bidault zeide te hopen, dat de ministers van buitenlandse za ken, wanneer zij op 8 Mei te Londen bijeenkomen, een com missie zulen instellen, die op een bepaalde tijd rapport óver zijn voorstel zou uitbrengen. herdenkt Woensdag a.s. in het plaatsje Oost-Knollendam het echtpaar GrootSchoenmaker de 65-jarige echtvereniging heeft een Finse rederij aan de K.N.Z.M. een bedrag van f 1000. geschonken als blijk van waar dering en dankbaarheid voor de redding van achttien opvarenden van het Finse s.s. Karhula is prof. dr. van den Bergh uit Amsterdam, voorzitter van de staatscommissie tot herziening van de woningwet en de rege ringscommissie nachtwetgeving en het centraal stembureau benoemd tot commandeur in de orde van Oran je Nassau is in Utrecht de 75ste verjaar dag gevierd van de bekende schrijfster mevr. Ina Bondier Bakker. Tal van figuren uit de kringen van letterkundigen waren on de recentie aanwezig, waar de burgemeester van Utrecht, ihr. mr. de Ranitz de jubilaresse toe sprak heeft Eduard van Beinum een uitnodiging ontvangen om in Salzburg de leiding on zich te nemen van een internationaal dirigentencursus. De heer van Beinum heeft deze uitnodiging aanvaard Nieuwe aanvallen van de Vietminh SAIGON, 15 April (Reuter). Volgens een officieel Frans commu nique hebben de troepen van de Vietminh twee nieuwe aanvallen gedaan in de provincie Sadec, 120 km. tenZuidwesten van Saigon, en in de provincie Bienhoa, ongeveer 40 km. ten Noorden van Saigon. DEN HAAG. Onder ideale weersomstandigheden en grote pu blieke belangstelling vond op de Lange Vijverberg voor het gebouw van de KNAC te 's Gravenhage de start voor de tulpenrallye plaats voor de eerste etappe via Rotter dam, Breda en de Belgische grens plaats Poppel naar Rijssel. Precies 17.32 gaf starter van Haaren het vertreksein van de eerste ploeg, die Den Haag als startplaats had gekozen. De meeste wagens waren toepas selijk met bloemenslingers versierd. Opmerkelijk was de „Lilliput" Rovin van het duo PruisHemet, een bijzonder kleine wagen, waar van bovendien de wielen bedui dend kleiner dan normale wielen zijn. De deelnemers aan de tulpenral- leye die vanuit Brussel vertrek ken zijn in prachtig lenteweer ge start voor het gebouw van,de Ko ninklijke Belgische automobielclub. Vanuit Brussel leidt de route over Luxemburg Straatsburg, Bern, Gre noble, Monte Carlo en terug via Aix-en-province, Chalons sur Saone Belfort, Luxemburg Luik naar Noordwijk, waar ze Woensdagmid dag worden terug verwacht. Behalve 47 Nederlandse wagens, startten 3 Belgische, 5 Engelse* 1 Franse en een Amerikaanse ploeg. Uit Belfort kwam Zondagavond het bericht, dat de sneeuwploegen de gehele dag hadden gewerkt en 40 van de 50 km in de Vogezen sneeuwvrij hadden gemaakt. De resterende tien kilometer zullen Maandag geruimd worden, zodat te verwachten is, dat de deelnemers die Din-sdag de route der 15 bergen zullen afleggen toch nog over een sneeuwvrij parcours kunnen rijden. Voor weinig toeschouwers zijn op ANTWERPEN - De traditione le wedstrijd tussen Antwerpen en Rotterdam eindigde Zaterdag in een 22 gelijkspel, nadat de rust met een 1—0 voorsprong voor onze landgenoten was ingegaan. Uit een van de weinige aanval len van Rotterdam kon rechtsbui ten Koning (Xerxes) met een ver schot zijn ploeg de leiding geven. Door hoog overschieten van van Looy ging kort hierna een goede kans op de gelijkmaker voor Ant werpen verloren. Met een 10 voorsprong voor de Rotterdam mers ging de rust in. Vooral de eerste 30 minuten van de tweede helft leverde vele goede momenten op. Van Looy kreeg na 5 minuten spelen we derom een kans, welke hij dit maal gebruikte. Onhoudbaar voor doelman Landman schoot hij uit een pass van van Nooten in: 1-1. Uit een vrije schop voor Rotter dam kwam de bal even later bij van der Tuin, die onze landgeno ten wederom de leiding gaf. Toen kort hierop van Nooten er alleen tussen uit ging en na een solo ren de gelijkmaker scoorde, kwam het doel van Landman herhaal de malen ernstig in gevaar, maar de doelpalen waren hierbij een uitkomst, terwijl ook de keeper zelf vaak goed ingreep. In de ge lijke stand kwam geen verande ring meer. Zondag 22 deelnemers aan de tul penrallye te Glasgow gestart. Het was betrokken, somber weer en in het Zuiden werd zware regenval verwacht. Uit Londen zijn van de 22 inge schreven ploegen 4 niet gestart. In Kopenhagen woonde een dui zendkoppig oubliek het vertrek bij Precies om 15 uur 2 gleed de eerste aüto uit de poort van Tivoli, met mevr. W. A. Hermann de enige da me die in de Deense hoofdstad startte, aan het stuur van de Nash. Met een minuut tussenruimte ver trokken de anderen. Zondagavond ruim half negen zijn 6 teams voor de tulpenrallye te Bern gestart. Nadat de 6 equipes, waaronder zich de beide Neder landse teams J. de VriesK. Lan- gedijkP. Kooy met Austin, E. R. PlatsehekD. M. F. van Heek E. P. van Duinsbergen met citroën bevonden, waren vertrokken, begon het zwaar te regenen en ook op het verdere gedeelte van de tocht door Zwitserland worden regenbuien ge meld. DE VIJFDE ETAPPE RONDE VAN NEDERLAND De vijfde etappe van de Ronde van Nederland, die, zoals reeds gemeld, op Pinkster-Maandag op het circuit van de IJzeren Man te Eindhoven zal eindigen, zal behoudens goedkeuring der auto riteiten gaan langs de volgen de route, start (om 12 uur), te Baarle-Nassau, vervolgens via Chaam, Ulvenhout, Ginneken, Breda, Zundert, Rijsbergen, Roo sendaal, Nispen. Bergen op Zoom, Halsteren, Steenbergen, Ouden Bosch, Zevenbergen, Made, Raams- donk, Waspik, Tilburg, Hilvaren- beek, Middelbeers, Best naar Eindhoven. Deze route is ca. 227 km lang. Nadat de renners op het circuit van de IJzeren Man gearriveerd zullen zijn, moeten zij aldaar nog vijf ronden van elk drie km rij den. De totale afstand bedraagt dus 242 km. De provincie Zeeland moet dit jaar buiten het traject van de ronde van Nederland gehouden worden. TWEE MATROZEN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN SINGAPORE, 17 April (Reuter) Als gevolg van een ontploffing in een pompstation op het eiland Poelau Samboe, 20 KM van Singa pore. is Zondagavond laat brand uitgebroken op de 6.445 ton meten de Britse tankboot „Lingula". Een tank met 4.500.000 liter vliegtuig- benzine geraakte ook in brand. Twee matrozen van de tankboot ziin in de vlammen omgekomen. Tien matrozen worden vermist, maar de mogelijkheid bestaat, dat sommigen hunner met walverlof zijn. Tegen de ochtend was de brand, die uitbrak dicht bij het depót van de „Anglo-Saxon Petro leum Company", onder controle, maar nog niet geheel geblust. Vijf drijvende brandspuiten zijn uit Sin gapore en een nabij gelegen eiland aangerukt. DP tankboot is eigendom van genoemde' olie-maatschappij. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (H. Bonifacius) de Weleerw. heer E. N. F. Pronk; te IJmuiden de Weleerw. heer w'. J. V. Hessing; te Zwijndrecht de Weleerw. heer H. G. J. de Wijs, die kapelaan was te Haarlem (Kath. St. Bavo). Vervolgens tot Pastoor te Waddinxveen, de Weleerw. heer G. J. W. van Dijk; te De Cocksdorp de Weleerw. heer A. C. J. van Rooijen, die kapelaan was te Amsterdam (Allerh. Hart van Jezus). BRAND TE WERVERSHOOF GEEN MISDRIJF Amsiznuain, 10 April. uc subst. officier van justitie te Alk maar mr. A. W. Holsteyn, die van morgen ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van de brand te Wervershoof, heeft ons medegedeeld, dat vast is komen te staan, dat er geen misdrijf in het spel is. De brand moet in de kamer, waar de meisjes sliepen, zijn ont staan. Hoe, staat nog niet vast. FELLE BRAND TE KOOG AAN DE ZAAN Familie met moeite in veiligheid KOOG AAN DE ZAAN, 17 Apr. In de woning van de familie Ha- venga in de J. de Wittestraat te Koog aan de Zaan heeft vannacht een felle brand gewoed. Omstreeks een uur ontwaakte Mevr. Havenga door een verstikkende rook in de kamer. Met moeite kon het echt paar met het 7-jarig dochtertje en 3-jarig zoontje zich in veiligheid brengen. De achterkamer was al een vlammenzee en in een omme zien stond het huis in lichter laaie. De brandweer, die met groot mate riaal uitrukte, had tegen 2 uur de brand bedwongen. Van de inboedel kon niets gered worden. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. DR. ADENAUER IN BERLIJN ENTHOUSIAST ONTVANGEN BERLIJN, 16 April (Reuter) - Onder donderende toejuichingen van de Berlijners, die langs een weg van 20 km. schouder aan schouder stonden, is dr. Adenauer de federale kanselier, Zondag van het vliegveld Tempelhof Berlijn binnengereden. Adenauer, die een bezoek van vier dagen aan Berlijn brengt, verklaarde bij aankomst, dat hij zich te Berlijn even goed thuis voelde als overal in West-Duits- land. „Berlijn is Duitse grond", zo zeide hij. Hij werd verwelkomd door burgemeester Reuter en andere leden van het gemeentebestuur. Menselijke grootheid en menselijke goede ren kan hij niet ach ten die zich kind van God weet. Wie nog iets anders kan be wonderen dan God, stort zich van de hoogte van zijn adel n^er (H. Cyprianus) BENEDICTUS 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3