DE HERDER VAM DE BERGEN Van Alle Dag RADIO Hoe I „le'tdoet met poot goed! goaUie Mr. Stikker sprak in Rome Adenauer in Berlijn Nederlanders hebben weinig geluk in de Tulpen-rallye Pensioenregeling politiepersoneel opnieuw in studie Een gevaarlijke neutraliteit Mr. Sassen lid Centrale Raad van Beroep Naar wij vernemen: Goederentrein wagons uit rails gelopen Coloradokevers in Steen wijk Twintig jaar Kath. Verkennen De Beurs Een nieuwe blunder van dr. Adenauer ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN WOENSDAG 19 APRIL 1950 PAGINA? EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Minister Wijers toonde zich sis termiddag in de Eerste Kamer zeer dankbaar voor de lof, die hem door verschillende sprekers was toe gezwaaid. Het viel hem moeilijk van zijn departement te scheiden. De bewnidsman deelde mede, dat de subsidies voor de kinderbescher ming zullen worden verhoogd. Het grootste deel van de besprekingen in de Senaat was gewijd aan het politievraagstuk. Mr. van Heuven Goedhart (P.v. d.A) betreurde het, dat de minis ter zich ten aanzien van het ont slagen politiepersoneel minder royaal had getoond. Het met op 55- jarige leeftijd de dienst verlaten vond hij wel wat vroeg en ook de heer Lieshout (K.V.P. bracht dit ter sprake. De conclusie was wel, wat van een te verlenen wachtgeld weinig zou komen. Onderzocht zou worden of de bestaande pensioen regeling wel voldoende. Uit het overige deel van het debat stippen wij nog de vol- dende punten aan. De minister deelde mede, dat de commissie, die die de onbetrouwbare elementen uit het ambtenarencorps zal moe ten verwijderen, onder leiding staat van prof. van Poelje. De commis sie werkt echter nog niet, zij wacht op richtlijnen van de regering. Begroting goedgekeurd Inzake de ,,Vedser affaire" was het rapport gereed en ook de Er is wel eens gezegd, dat het socialisme in ons land groot gewor den is, dank zij de neutrale pers, die onder het mom van ie n: tra- liteit, het socialisme, in de vorm van uitvoerige verslagen, via haar kolommen onder het volk heeft uit gedragen. In het overigens voortreffelijk geschreven boek „Het wentelende woord" waarmee Dr. Vranckrijker de historie van de socialistische pers in Nederland, bij gelegenheid van het jongste gouden feest van Het Vrije Volk, heeft verrijkt, heeft hij van deze machtige bond genoot, die op deze wijze de propaganda voor het socialisme door het Ne derlandse volk „wentelde" geen gewag gemaakt- Maar of daarmee aan de geschiedenis van het Ned. socialisme wel helemaal redht ge daan is, mag misschien betwijfeld worden. Intussen zien we ma weer het zelfde bedenkelijke verschijnsel t.a.v. de communistische propagan da, wier vergaderingen met him sprekers uitvoerig in de gewestelij ke neutrale pers worden verslagen. Op die wijze wordt deze uiterst ge vaarlijke communistische propagan da ook weer op grote schaal onder ons volk gebracht. In hetzelfde nummer, waarmee een dezer gewestelijke lokale bla den, op feestelijke wijze haar eerste lustrum viert en zich daarin door allerlei autoriteiten laat prijzen, treffen we een uitvoerig verslag ruim een kolom aan van een rede door de secretaris van de Com- i munistische Partij Paul de Groot in Heerenveen gehouden, waarin deze op de van hem beruchte wjjze demagogie pleegt Dat een dergelijke voorlichting, door het neutraliteitsbeginsel zou geboden worden, achten wij een absurditeit want deze stelling kan alleen verdedigd worden door iemand, die het beginsel huldigt, dat de dwaling precies dezelfde rechten als de waarheid heeft Wanneer men daartegenover op zou merken, dat het juist het grondbeginsel van de neutraliteit is, dat men in het midden wil laten, wat leugen of wat waarheid is en daarom in dit probleem geen hou ding aanneemt, dan kan deze hou ding niet anders, dan in hoge en gevaarlijke mate naïef genoemd worden en ons slechts versterken in de overtuiging, welk een groot ge vaar voor onze volksgemeenschap een dergelijke pers is. Dat trouwens dit soort neutrali teit, zowel uit geestelijke als na tionaal oogpunt gevaarlijk is, heeft de Groninger ogleraar prof. G. v. d. Leeuw lid van de P.v.d.A. in een voortreffelijke brochure over het begrip neutraliteit, in 1945 verschenen, uiteengezet, waarin hij zeer nadrukkelijk wees op het on houdbare begrip neutraliteit, zoals dit voor de oorlog, door een groot deel van de Ned. pers werd gehul digd en in de pr tijk gebracht. Terecht wees deze Groninger hoogleraar er op, dat het begrip „neutraliteit" op deze wijze toege past, geestelijk en natioaal een ernstig gevaar is, waartegen een groot deel van onze pers vóór de oorlog ernstig gezondigd had. Dat we blijkbaar door de oorlogs ervaringen op dit gebied ook nog weinig of niets gelee hebben, moet zeker gerangschikt worden ander de vele ontgoochelingen en teleurstellingen, welke de n?-oor- logse periode ons gebracht heeft. J. H. kwestie „werkspoor" zou ter zijner tijd wel uit de doeken worden ge daan. Het was de heer Reyers (C.H.), die op deze vragen in tweede instantie een antwoord kreeg. 'De begroting werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De communisten tegen. De handdruk voor de minister kreeg ditmaal mede het karakter van een afscheid. Bij het wetsontwerp dat de 5 procent verhoging ook doortrekt tot de noodvoorzieningDrees en verschillende, groepen van rente trekkers wees prof. Molenaar (V.V.D.) er o.m. op, dat voor de gepensionneerden nog maar steeds niets is gedaan. Spr. erkende dat het hier een ingewikklde zaak gold, maar een spoedig beslissing was toch nodig. Ook betoogde hij dat de verzekeringsgedachte steeds meer op de adhtergrond raakt. De heer Kuiper (K.V.P,) kwam verklaren, dat hij onverkort aan de verzeke ringsgedachte wenste vast te hou den. Minister Joekes had gelijk toen hij in zijn antwoord bena drukte, dat dit onfwerpje moeilijk uitgangspunt kon zijn voor een breed opgezet verzekeringsdebat. De kwestie van de overheids- pensioenen verwees hij terecht naar zijn collega van „Binnenlandse Zaken". (Van onze Haagse correspondent). Naar wij vernemen is oud-minister mr. E. Sassen te Vught benoemd tot lid van de Centrale Raad van Beroep, in de vacature die was ont staan door dat mr. Smeenk enige maanden geleden wegens het berei ken van pensioengerechtigde leef tijd, is heengegaan en in zijn func tie van president is opgevolgd door de vice-voorzitter. De Centrale Raad van Beroep, die zetelt te Utrecht, is het gerechts hof, dat in hoogste Instantie recht spreekt in alle sociale verzekerings aangelegenheden, ambtenaren- en pensioenzaken. BELGISCHE OORLOGSINVALIDEN OP SOESTDI)K ONTVANGEN AMSTERDAM, 18 April. De tachtig Belgische oorlogsinvaliden, die een bezoek van twee dagen aan ons land brengen, zijn door Konin gin Juliana ontvangen op Paleis Soestdijk. Het was een spontaan, ongedwon gen tafereel en de oorlogsveteranen waren zeer dankbaar voor deze geste van onze Vorstin. Bij het af scheid boden de Belgen Koningin Juliana een Delfts blauw porcelei- nen asbak aan. PROGRAMMA DONDERDAG 30 APRIL HILVERSUM 1 402 m. 700 KRO; 10 00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmu- ziek 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8,15 Gramofoonmu- ziek, 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek; 9.40 schoolradio, 10.00 gra mofoonmuziek; 10.15 morgendienst; 10.45 gramofoonmuziek; 11.00 voor de zieken; 11.45 schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 lunchconcert; 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert, 12 55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en kathóliek nieuws, 13.20 kamerork., 13.50 zang en piano 14.00 gramo foonmuziek, 14.45 voor de vrouw, 15.30 altviool en piano, 16.00 bijbel lezing, 16.45 gramofoonmuziek. 16.50 voor de jeugd, 17.15 amusements muziek, 17.45 gramofoonmuziek, 17.50 regeringsuitzending 18.00 trio, 18.25 „De stem van de 'christelijke vakbeweging" 18.40 gramofoonmuz., 18.55 „een goed woord voor een goede zaak", 19.00 Nieuws, 19.15 Populaire muziek, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd pro gramma, 21.00-21.35 Familiecompe titie 22.05 Gram., 22.15 Buitenlands overzicht, 22.35 Gram. 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymna stiek, 7.30 Gramofoonmuziek, 7.50 Dagopening, 800 Nieuws, 8.15 Gram. 8.55 Voor de Vrouw, 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijding, 10.15 Populair concert, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Carillon en orgel, 11.45 „Uw dagelijkse vriend," causerie, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Mededelin gen. 12.33 „In 't spionnetje," 12.38 Cowboyliedjes, 13.00 Nieuws, 13.15 Promenade-orkest en solist, 13.45 „U kunt het geloven of niet," 13.50 Gramofoonmuziek, 14.00 Voor de Vrouw, 14.30 Strijkkwartet, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Blokfluit ensemble, 18.15 Gevarieerd pro gramma, 17.00 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Dansorkest, 19.30 Radio Volksmuziekschool, 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten, 20.15 Radio Philharmonisch Orkest en so liste, 21.15 Avondschool. 21.40 Viool en piano, 22,10 Taalkundige causerie 22.25 Orkest concert, 23.00 Nieuws, 23.15 Sportactualiteiten, 23.3024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Lichte mu ziek, 13.00 Nieuws, 13.15, 14.00. 15.00 16.00 en 17.00 Gram.. 17.05 Nieuws. 17.15 Kinderuurtje, 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.30 Verzoekprogramma, 21.00 Hoorspel, 21.40 Gramof., 21.45 Actualiteiten, 22.00 Nieuws, 22.15 Strijkkwartet, 23.00 Nieuws, 23.0524.00 Gram. 484 m. 12.05 Omroeporkest. 13.00 Nieuws, 13.15 14.00—19.30, 15.00 en 16.00 Gram. 17.10 Lichte muziek, 18.30 Gram. 19.00 Omroepork. 19.45 Nieuws, 20.00 Hoorspel 22.00 Nieuws 22.15 Gramof. 22.55 Nieuws, 23.00 Gram. 23.55 Nieuws. heeft de burgemeester van Am sterdam, mr. Arnold d'Ailly, gis teren een bezoek gebracht aan Rotterdam. O.m. heeft de burge meester van de hoofdstad de Rotterdamse havens en het bouw centrum bezocht.™ zal prof. Brouwers, secretaris generaal van het ministerie van economische zaken, namens de minister de R.A.I.-tentoonstelling van personenauto's openen™. is tijdens een vergadering van de Ziekenfondsraad ir. P. Bol- tjes, tandarts en tandheelkundig adviseur bij dit college, plotseling aan een hartaanval overleden. Ir. Boltjes was tevens landbouwkun dig ingenieur.™ wordt van 17 tot 27 Mei in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam een grote tentoonstelling georgani seerd, onder de titel „Het domein van de vrouw". Ook buitenlandse firma's zuilen aan deze show deelnemen.™ heeft de rechtbank te Arnhem een jaar en drie maanden geëist tegen de afdelingschef van de Raad van Arbeid te Nijmegen, A. van T„ die destijds f 20.000 ver duisterde.™ is te Hilversum, het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dr. H. M. Leopold, een bekende figuur in onderwijskringen, die o.m. leraar is geweest te Leeuwar den, Alkmaar en Hilversum™. ROME, 18 April (A.N.P.) De neaerianase minister van DUiten- landse zaken. mr. D. U. Stikker, heeft vandaag te Rome in zijn hoe danigheid van politiek bemiddelaar van de ERP-Ianden en als voorzit ter van de Raad van OEES. een rede gehouden op de bijeenkomst van de Raad van Advies van het ERP, welke gevormd wordt door vertegenwoordigers van de voor naamste vakhonden in de Marshall- landen. Mr. Stikker was van oordeel, dat er drie voorname bronnen waren waaruit de huidige inspanningen en die van de toekomst haar bezieling uit konden en moesten putten; de erfenis van de Grieks-Romeinse be schaving de Christelijke en huma nistische conceptie van het leven en het lot en tenslotte het ideaal van een werkelijk democratische rege ring, gebaseerd op gelijke rechten en algemeen stemrecht. WlfZIGING IN DIRECTIE NED SPOORWEGEN (Eigen bericht) Naar wij van goed ingelichte zij de vernemen zal de heer G. F. H. Giesberger, directeur van de Ned. Spoorwegen, zijn functie op 1 Juli a.s. neerleggen. Omtrent de opvol ger kon ons' nog niets naders wor den medegedeeld. Communisten veroveren Lintin HONKONG, 17 April (Reuter) De Chinese communisten hebben het eiland Lintin in de mond van de Parelrivier veroverd, op nog geen 3 kilometer afstand van 0e territoriale wateren van Honkong gelegen. Lintin was een belangrijke basis voo^ de nationalistische blok kade van de rivier, die naar Hon kong stroomt- Zes weken voor ongelukkig schot met buks De 24-jarige jongeman W. P. van Dijk uit Lisse hoorde zich door het gerechtshof te Amsterdam conform het vonnis van de rechtbank en de eis van de procureur-generaal ver oordelen tot een gevangenisstraf van zes weken. Op 5 Juli van het vorig jaar had veroordeelde met een hem niet toebehorende buks te Heemstede op een spreeuw gemikt, maar een schipper in diens linker long getroffen. KONINGIN ERELID ENGELS TUINBOUWGILDE Ten paleize Soestdijk ontving H. M. Koningin Juliana gisteren het bestuur van Engelands oudste Tuin- bouwgilde „The Worshipful Com pany of Gardeners", waarvan Hare Majesteit welwillend het erelid maatschap heeft aanvaard. Dit gil de, dat in 1345 in Londen werd op gericht en slechts twaalf leden telt, heeft in de loop van de zes eeuwen van zijn bestaan slechts een tiental ereleden benoemd. Bij de ontvangst ten paleize was het gezelschap gekleed in de tra ditionele costuums van het gilde. De Kennemerduinen, ten Noorden van de Zeeweg, zijn aan gekocht en worden tot Nationaal Park gemaakt. Behalve tal van wandelwegen, wordt er ook een groot duinmeer aangelegd, met een eilandje in het midden. Hoe dit zal worden, kunt u op deze luchtfoto zien. De gronden, omgeven door de witte zandbaan, worden afgegraven. Alleen de grond in het midden, ook door een witte zandbaan omgeven, blijft. Dit zal het eiland worden Links onder het eilandje, in de vorm van een ruit, is het bestaande meertje. DUITS VOLKSLIED WERD GEZONGEN BERLIJN, 18 April (Reuter) Dr. Adenauer, kanselier van West- Duitsland heeft 2000 politici in Ber lijn toegesproken. Het was het eerste officiële bezoek. Dr. Aden auer liet het derde couplet zingen van het Dnitse volkslied, hetgeen nogal enige beroering heeft ver wekt. Hij drong aan op een spoedige sluiting van een vredesverdrag, ter wijl hij opmerkte, dat aan 18 mil- lioen Duitsers in de Sovjet-zone de vrijheid was ontzegd. De grondwet van West-Duitsland betitelde Aden auer als de „meest progressieve ter wereld". Latere berichten melden, dat men het zingen van het volkslied in ge allieerde kringen een uiting vond van een „slechte smaak". Het volks lied was wel niet verboden, maar anderzijds had Adenauer een zeer ontactische zet gedaan. In eigen kring van de president en ook in de gelederen van de sociaal-demo craten heeft het incident ontstem- Foto ANP (luchtopname) ming doen ontstaan. Omstreeks tien uur gistermorgen zijn op het spoorwegemplacement Uithoorn bij het rangeren van een uit Utrecht komende goederentrein, bestemd voor Amsterdam, de vier laatste wagons uit de rails gelopen en gekanteld. Deze wagons waren geladen met kermiswagens, waar van een woonauto, waarin zich vijf personen bevonden. Ook deze wa gens maakten een salto, waarbij merkwaardigerwijze de inzittenden slechts lichte 'verwondingen oplie pen. De materiële schade is vrij aanzienlijk. Op het terrein waren weldra de burgemeester, de politie en het ge hele dienstdoende stationspersoneel aanwezig, benevens de plaatselijke medici De treinenloop ondervond enige vertraging. De justitie heeft de zaak In onderzoek. Gistermorgen zijn op het politie bureau te Steenwijk de eerste colo radokevers gedeponeerd. Zij zijn af komstig van „De Kamp", een stuk tuinbouwgrond, waarop verleden jaar aardappelen zouden zijn ver bouwd. Aan de Gerard Adriaan van Swietentuinbouwschool te Frede- riksoord deelde men mede, dat deze coloradokevers uit de grond naar boven zullen zijn gekomen. De heer J. Groeneveld, hoofd van de land bouwschool te Steenwijk, veronder stelt dat door het warme weer de kevers naar de oppervlakte komen, Het zijn dus overjarige insecten, die nu reeds een aanval op het aardap' pelloof kunnen richten. Bestrijding is thans alleen mogelijk door de beesten te verzamelen en te vernie tigen, bestrijding door giffen is thans niet uitvoerbaar. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de kevers, doordat gepoot wordt, gemakkelij ker naar boven zijn gekomen. Zoals wij reeds meldden, vieren „De Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging" in 1950 het twin tigjarig bestaan van het Katholiek Verkennen in Nederland. Op Sint Jorisdag, Zondag 23 April, zal ter gelegenheid daarvan mgr. dr. A. C. Ramselaar namens Kardinaal De Jong een Mis opdra gen in de kapel van het St. Cani- siuscollege te Nijmegen. Na de Mis is de gebruikelijke vlaggenparade. Des middags wordt het nationale buitencentrum van de Katholieke Jeugdbeweging „Gilwell-St. Wal- rick" feestelijk in gebruik genomen. Dit buitencentrum is gelegen aan de weg van Hatert naar Overasselt (bij Nijmegen). Eveneens ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan zal een beeld van St. Joris een zwerftocht maken door alle districten van de KJB. Deze tocht begint op 23 April, na de inzegening van het buitencen trum. In de loop van Dinsdag zijn de deelnemende équipes aan de Rallye die te Brussel zq gestart de con trole te Monte Carlo gepasseerd op weg naar Aix en Provence en Chalon sur Saone, waar zq de teams van de andere startplaatsen zullen ontmoeten. De controle te Monte Carlo meldde, dat de beide Nederlandse teams mr. G. J. de Ruyter met volkswagen en G. J. A. Dobbe, eveneens met volks wagen te laat arriveerden, waar door zq strafpunten opliepen, even als het Engelse team L. H. Burt met Sunbeam. De Nederlandse dameséquipe be staande uit mevrouw C.E. Engle- bertVerpoorte en mevrouw S. A. van der AaSnethlage met Dyna Panhard, gestart te Den Haag, is niet aan de controlepost te Peri- gueux aangekomen. Verder kwam uit Aix en Pro vence het bericht binnen, dat onze landgenoten dr. K. C. A Alken met mevr. A. J. E. AlkenMeinesz en P. M. C. van der Burg met Lago Record een ongelukje heeft gehad, waardoor men de strijd heeft moe ten staken. Voorts zijn H A. A Bals en S. van Pernis mét Citroen, te Den Haag vertrokken, te laat aan de controle te Nantes gearri veerd op weg naar Perigueux. Dinsdagavond kon het bestuur van de R.A.C.-West het volgende overzicht geven v5n de internatio nale Tulpenrallye 1950: Bij Chalon su Saone kwamen de deelnemende équipes, die in de tien verschillende startplaatsen waren vertrokken, tezamen en vandaar werd naar Belfort gereden voor de etappe der vijftien bergen. Bij Cha lon bleek, dat van de 277 teams die in totaal waren gestart, er reeds 29 waren uitgevallen, terwijl 25 deelnemers, die hadden inge schreven, niet aan de verschillende startplaatsen waren vertrokken. De Nederlandse uitvallers waren: Startplaats Bern; J. de VriesK. LangedijkP. Kooy met Aastin bij Lyon. Startplaats Rome: R .VisserJ. A. Moorman C. J. de Vries met Plymouth bij Mont- pellier, R. M. M. J. HorbachP. van Mol met Simca bij Lyon. Startplaats Brussel: Dr. K. C. A. Valkenmevr. A J. E. ValkenMeinesz P. M. C. van der Burg met Lago Record bij Aix en Provence. Startplaats Den Haag: M. de VisserA. den Ouden met Austin bij Le Mans, J. P. van Dijl N. GrootC. Strijbos met Fiat bij Lyon, C. L. Sandermevr. J. W. Sanders—Huiskamp met Citroen bij Lyon, A. E. WolfertM. C. van Gent met Skoda bij Lyon, mevr. C. E. EnglebertVerpoortemevr. A. van der HeydenRasmevr. C. E. FarkasBarnstijn met Dyna Pan- GEEN ROULETTE IN NEDERLAND De regering heeft aan een onder nemer te Scheveningen doen weten, dat zij in geen enkel opzicht over weegt te geraken tot een wets wijziging welke het toestaan van de roulette zou kunnen bevorderen. hard bij Nantes, M, MoretB. Be rendsen met Citroen bij Rijssei, mevr. Th. F. GoossensRaeder— mevr. H. A. baronesse van Till d'Aulnis de Bourouilljkvr. M. Roëll met Ford bij Rijssei, E. C. PellensC. van der Weert met Opel bij Lyon, P. MinerE. van WijlandJ. van Gent met Ford bij Lyon, C. NoordhoekC. G. A. van Beek met Ford bij Le Mans, H. A. A. BalsA. van Pernis met Citroën bij Nantes, J. RijksJ. Rutteman met Peugeot hij Lyon, A. Hartog— A. M. Roosenhart met DKW bij Lyon. Het aantal uitvallers bij de bui tenlanders is naar verhouding tame lijk gering. STILLE. PRIJSHOUDENDE MARKT AMSTERDAM, 18 ApriL Het blijft op de Amsterdamse Effecten beurs bij beperkt zakenverkeer zon der veel animo. Ook vandaag was er geen belangrijk nieuws voorhan den en het wekte dan ook geen ver wondering, dat de koersen op vrij wel hetzelfde niveau belandden als gisteren. Vanzelfsprekend werd er enige aandacht besteed aan de Bra ziliaanse obligaties. Het voornemen van de Braziliaanse regering om een gedeelte van deze leningen af te lossen kwam de Beurs gisteren meer geloofwaardig voor dan vo rige malen, toen ongeveer gelijklui dende berichten ter beurze circu leerden. De markt behield gedurende het verdere verloop een uiterst kalm voorkomen en er vielen noch grote winsten, noch grote verliezen te constateren. Internationale waar den prijshoudend, vooral voor cer tificaten Philips. De cultures sloten op een iets hoger peil, met uitzon dering van Amsterdam Rubber, die een punt lager was. Ook de Bank aandelen lagen luier. Indische Han delsbank werd vandaag vernomen op 94 (94*/.). De Scheepvaartmarkt was een tractie lager, guldensbeleggingen onveranderd. Gisteren zijn op de Amerikaanse markt 662 certificaten verhandeld. Ook vandaag had de handel hier zeer weinig te betekenen, en leek het erop, dat de omzet van gisteren niet gehaald zou worden. Het agio met New-York bleef op 3 a 4 procent onveranderd. Prolon gatie 2(4 procent. BUITENLANDS OVERZICHT De West-Duitse bondskanselier, die langzamerhand een beruchte re putatie krijgt op het gebied van politieke en diplomatieke blunders, heeft bij z'n eerste bezoek aan Ber lijn, dat hij deze week daar brengt, andermaal kans gezien, deze voor het Duitse volk weinig gunstige re putatie opnieuw te versterken. Toen hij daar gistermiddag een bijeen komst van 2000 politici uit ver schillende groepen had toegespro ken, verzocht hij aan het slot de aanwezigen het 3e couplet te zingen van het bekende Deutschland-lied. Men kan er wellicht over twisten of de zin van deze woorden inder daad de agressieve en scherp natio nalistische betekenis hebben welke men er oppervlakkig aan zou kun nen geven, maar het valt zeker niet te betwisten, dat het Duitse volk in de dagen van een nationalistisch hoogconjunctuur deze betekenis wel degelijk aan deze woorden gegeven heeft. Na de oorlog en de capitulatie van Duitsland, toen men weer een democratische houding aan meest nemen werd dit lied uit de Duitse liederenbundel geschrapt. Maar nu is het weer nota bene nog wel op verzoek van de bondskanselier zelf. tot het officiële Duitse lied gepro clameerd. Dat dr. Adenauer met deze nieuwe blunder gevoelige sna ren bij hef Duitse volk heeft aan geraakt, bleek wei uit het feit dat wellicht nier alle aanwezigen, maar dan toch door de grootste helft, spontaan en luide werd meegezon gen en daardoor zeer sterk de in druk wekte van een nationalistische demonstratie. De blunder was dit maal des te erger, omdat deze bij eenkomst ook werd bijgewoond door de geallieerde militaire com mandanten, die zoals de Ameri kaanse vertegenwoordigers gister avond aan enige journalisten ver klaarden, van deze demonstratie niet op de hoogte waren gebracht en die zeker niet verschenen zou den zijn indien ze dit tevoren ge weten hadden. Het meest verontwaardigd was de Engelse generaal, die onmiddel lijk na het gebeurde openlijk ver klaarde, dat dit initiatief van de bondskanselier getuige van een zeer slechte smaak, terwijl de West- Duitse minister Kaiser, die Adenau er vergezeld verklaarde dat de kan selier ook hem niet op de hoogte had gebracht en hij noemde dit op treden van een bondskanselier een kleine staatsgreep, welke voor Duitsland niets dan nadelen kon brengen. Klaarblijkelijk hebben we dus hier weer te maken gehad met één van die gevaarlijke spontane daden van dr. Adenauer. Wij herinneren slechts aan zijn geruchtmakende rede in de Zwitserse hoofdstad, toen hij daar verklaarde, dat wel het le ger maar niet het Duitse volk de oorlog verloren had. De Berlijnse correspondent van „De Maasbode" brengt juist nog gis teravond, in een beschouwing aan dit bezoek in Berlijn gewijd een opsomming van het aantal blunders door dr. Adenauer als kanselier ge maakt. Van deze nieuwe grote blun der kon deze correspondent bij het schrijven van deze brief nog niets vermoeden. We vrezen èn voor dr. Adenauer èn voor het Duitse volk, dat deze muis nog een staartje zal hebben en tot enkele scherpe stappen van ge allieerde zijde zal leiden. Maar vooral moet dit nieuwe déraillement betreurd worden voor de Katholie ke Partij in Duitsland wier expo nent deze kanselier nog altijd is en vooral de voor geheel Europa zo gewenste toenadering tussen de Duitse en Franse Katholieken, zal door het gebeurde in Berlijn weer een stuk achteruit zijn gebracht. Trouwens hetzelfde geldt ook voor de pogingen, die de laatste weken zijn gedaan om Duitsland weer in de Europese samenwerking op te nemen. Daartegen bestaat nog altijd bij verschillende landen een ernstig verzet, vooral in Frankrijk, waar 't wantrouwen inzake de bekering van het nieuwe Duitsland nog zeer groot is. De blunder gisteren in Berlijn zal dit wantrouwen eerder doen toe nemen dan verminderen. Houd het schcerhoofd steeds vltlc op de huid, hel gehele schcerhoofd moet de huid raken. Druk echter niet hard. (De met de vingertoppen ge spannen huid mag niet wor den ingedrukt). Morgenavond het volgende advies. NVTphiUPS' VERKOOP MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERtAND EINDHÖvIN (Advertentie) FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 32. „Ik merk wel, dat ze heel goed er op passen om achter zijn rug te lachen," zei de kleine, zwart- ogige Annie Brooks uit de buurt van Cove, kattig. Jonge Matt, die met Mandy Ford gedanst had, kwam juist op tijd bii het groepje om hun opmerkingen nog te horen. Een paar, die hem zagen naderen, trachtten de sprekers te waar schuwen, maar terwijl ieder om hen heen de toestand doorzag, vingen de twee mannen de koortsachtige wenken van hun vrienden te laat op. De muziek zweeg plotseling. De dansers stonden stil. Als instictmatig ves tigde aller ogen zich op het kleine groepje, toen de grap penmakers zich omdraaiden en het voorwerp van hun grappen recht in het gezicht keken. De grote bergbewoner deed een lange stap naar de twee die gesproken hadden, zijn gezicht donker van woede, en de zware vuisten gebald. Toen zijn krach tige spieren zich echter juist spanden voor de verwachte slag, hield de reus plotseling op. Zijn hand viel slap langs zijn zij Toen draide hij zich bedaard om, wandelde naar de deur, terwijl de zwijgende mensen uiteen gin gen om hem door te laten. Zodra de grote man de kamer verliet, ontsnapte het gezelschap een zucht van verwondering en de twee grappenmakers, met hun verschrikte gezichten, barstten in een schel zenuwachtig lachen uit. Toen begon 't gepraat weer, de vioolspelers zetten weer in, er .werd geroepen, de dansers stampten, bogen en zwaaiden naar hun partners, terwijl ze zongen. En buiten in de nacht, aan de rand van het sombere woud, zei de sterkste man van de heuvels telkens en telkens weer tegen zijn grote vos: „Ik durf het niet te doen. Ik durf het niet. Vader Howitt zou het ook niet doen. Dat zou hij zeker niet." Al gauw verlieten twee ge daanten het huis, en haastten zich naar een groepje gezadelde Ïiaarden. Ze hadden hun dieren osgemaakt en waren op 't punt op te stijgen, toen er plotseling een grote gedaante uit de scha duw naar voren stapte en bij de kop van hun paard ging staan. „Doe jullie pistool maar weg, jongens, zei jonge Matt kalm. „Ik denk, dat jullie wel weten, dat ik, als ik ruzie wou, het nou al afgelopen zou zijn geweest." De wapens werden niet ge trokken en de grote man ging verder: „Vader Howitt zegt, dat iedere keer als iemand vecht hij alleen zichzelf maar zweepslagen toebrengt, als het niet om om een principe gaat. Ik geloof niet, dat vader Howitt zou vinden, dat het hier om een principe gaat, omdat er misschien wel iets van waar is wat ge gezegd hebt. Ik geloof wel, dat ik voor gek speel, maar het zou heel wat veiliger zijn, als ge dat de mensen zelf maar liet ontdekken." „We maakten maar een grapje Matt", mompelde er een. „In orde," antwoordde de grote kerel. „Ge moest maar liever de paarden weer vastbinden en bin nen gaan om nog een tijdje te dansen. De mensen zouden an ders denken, dat ge bang waart, als ge al zo vroeg gingt." ZESTIENDE HOOFDSTUK Op weg naar huis Eerst toen het gezelschap uit een ging en hij Sammy in de deur zag staan, ging jonge Matt terug naar het huis. Toen ze weer uit de lichtkring waren en het gelach en geroep van de gasten niet langer ge hoord werd, probeerde Sammy tevergeefs haar zwijgende bege leider wakker te schudden en praatte ze vrolijk over de genoe gens van de avond. De gereser veerdheid van de jonge man was teruggekeerd. Als ze hem wel dwong te spreken waren zijn antwoorden zo kortaf en zo koel, dat het meisje ten laatste ook zweeg. Toen wenste hij, echt een man, dat zij maar bleef praten. Toen ze aan Compton Ridge ge komen waren, was de maan al op. De laatste twee mijl had Sammy gekeken naar de flikke rende lichtstralen, die door be vende bladeren en waaiende takken schoten. Terwijl ze ver der reden, verschen en verdwe nen er wel duizend fantastische vormen op him weg, en nu en dan, wanneer de klank van de paardepoten door het stille woud weerklonk, sprong er een of ander dier, wild uit de lage bos jes weg naaj de sombere diepte. Toen ze boven op de smalle bergrand kwamen, ging de brui ne ponny dichter bij de grote vos lopen en het meisje, ont roerd door de vreemde schoon heid van het toneel, verbrak de stilte met een uitroep: „O Matt! Is het niet mooi? Kijk daar eens!" Ze wees op het uitzicht voor haar „Dan krijg ik het gevoel of ik wél steeds zou kunnen door rij den, steeds maar voort, om nooit op te houden." Ook de man voelde de betove ring van de nacht. De paarden liepen nu dichter bij elkaar, en zich vooroverbuigend keek het meisje naar hem op: „Wat is er Matt? Waarom praat je niet met me? Ge weet, dat het niet waar is, wat de mensen ginds zeiden." De vos werd een beetje opzij getrokken. „Het is wel waar wat mij betreft," antwoordde de man kortaf, „wanneer vertrekt ge naar de stad?" ,Dat weet ik niet," antwoord de ze. „Laten we daar vanavond niet over praten. Ik wil er niet eens aan denken, vanavond niet Gijgij gelooft niet, wat ze zeiden Matt, dat weet ge zelf ook wel. Zoiets moet ge nooit geloven. Ik., ik zou het immers toch nooit zonder jou en tante Mollie en Oom Matt kunnen stellen." De bruine ponny ging weer dichter bii ziin makker lo pen. Het meisjè legde haar arm op die van haar gezel. „Zeg, dat ge mij de schuld niet geeft dat ze dat gezegd hebben, Matt. Ge weet, dat ik zoiets niet zou wil len doen al zou ik het kunnen (Wordt vervolgd»

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3