4Vs Een belangrijk punt, de regeling van de Provinciale financiën Samenwerking met de Communisten? Pontoeman" Kuypers als kamprechter yTnWHNIA Installatie Burgemeesi gelooft niet aan Sinterklaas maar wel aan z'n cadeautjes! Politieagent aangereden Felle brc inZaand Onze maatschappij Vraagt G.B. BEHANGSELS In Christus' Licht Krachtige houding van K.V.P. tegenover zwakte van P. v. d. A. Reis door Suriname's oerwoud (III) Negermuziek op pan en petroleumblik Klein en groot danst voor de biskoppë Commissari. nieuwe samens\ Tweejarig I vergiftic Ontplof! in distillee PAGINA 4 WOENSDAG 19 APRIL 1950 DE FINANCIEN van de pro vincie laten zich van verschillen de zijden belichten. Men kan het oog in de allereerste plaats rich ten op wat men zou kunnen noe men de „balans" van de provin cie: aan de ene zijde daarvan ont waart men haar activa (gebou wen, huizen, terreinen, bruggen, wegen, bedrijven, ziekenhuizen, vorderingen enz.) en aan de andere zijde haar schulden, zowel haar vlottende als haar geconso lideerde debita. Daar evenwel de waardering in geld althans op een economisch verantwoorde basis van vele harer bezittingen, zoals bruggen en wegen (voorlopig of ooit?) niet wel mogelijk is, dus voors hands achterwege blijft, zou an derzijds echter een onvolledig beeld van de financiële positie van het gewest worden gegeven, wanneer men alleen het oog zou slaan op haar schulden, zij het dan dat men daarnaast is toege rust met de wetenschap van het bestaan van een weliswaar reëel, doch merendeels niet in cijfers uit te drukken bezit. Daar derhalve een min of meer nauwkeurige precisering van het saldo van de activa en de passiva van het gewest en dus van zijn vermogenstoestand, niet wel mo gelijk blijkt, dient voorlopig het oog voornamelijk op een andere sector van het provinciaal finan cieel terrein te worden gericht, met name op de absolute cijfers van en de verhouding tussen de inkomsten en uitgaven van het gewest. Doch ook al ware een provinciale balans op economisch verantwoorde wijze op te maken, dan nog zou daarnaast kennis van de inkomsten en uitgaven onmisbaar zijn voor het verkrij gen van het nodige inzicht in de financiële toestand van de pro vincie. Ten aanzien van de inkomsten nu is het enerzijds van belang te weten uit welke bronnen deze vloeien en anderzijds in welke mate zij tot de beta'lingscapaciteit van de provincie bijdragen. Van niet minder gewicht is het voorts de meerdere of mindere zekerheid te kennen, waarmede op bedoelde inkomsten te rekenen valt. Ten aanzien van de uitgaven is voor de beoordeling van de rich- tigheid van het te voeren finan cieel beleid nodig de te verrichten uitgaven te ramen binnen het ka der van de beschikbare of te ver wachten middelen en anderzijds deze middelen zo harmonisch mo gelijk over de diverse behoeften van de gewestelijke huishouding te verdelen. De voornaamste inkomsten van de provincie bestaat uit: a. 50 opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting van de R. K. NOORDER HANDBALKRINC Zondag heeft onze kring 'n pover figuur geslagen bij de districtswed strijden te Haarlem, Werd van de kring Kennemer- landZaanstreek verloren met 3-2, in de verliezersronde tegen Den Haag wist onze voorhoede in 't ge heel geen doel te vinden en werd er verloren met 20. De kring Amsterdam werd over winnaar; eerst won zij van Den Haag met 41 en in de winnaars ronde bleek zij ook de sterkste te zijn. Zo verhuisde de beker voor één jaar van Den Haag naar Am sterdam en moest onze kring met de laatste plaats genoegen nemen. De uitslagen van Zondag: DTS—Hugo Girls 2 7—0 Hugo Girls 1—KSV 1—1 FSA—DOS 2—1 FSA 2Blauwe Reigers 01 KSV aHugo Girls b 10 Hugo Girls a—TOP a 2—2 Nu goed opgelet! Dezer dagen wordt u een geheel nieuw program ma toegestuurd. Voor Zondag is 't nu: le klas: DVO—TOP Con BrioGeel-Zwart 2e klas: VI. Vlug 2—VZV 1 Geel Zwart 2—KSV VZV 3—WGW DWO—Hugo Girls. De bekerwedstrijd KSVDWO wordt dus verplaatst naar 30 April. 2e klas Kring Wervershoof: StrandvogelsVIO Blauwe ReigersDTS Strandvogels 2EDO VZV 2—Hugo Girls 2. Juniores: VI. Vlug bHugo Girls a VI. Vlug a—DWO a Hugo Girls bDVO a. Men' beschouwe dit programma als officieel en waarschuwe de te genpartij. DIT DERDE artikel over de betekenis van het Provin ciaal bestuur is gewijd aan het belangrijk punt van de provinciale finan ciën, die zich in gewich tige sectoren bewegen. De K.V.P. staat op de bres voor een rechtvaardig be leid ook in dit opzicht gebouwde en ongebouwde eigendommen; b. 50 opcenten op de hoofdsom van de personele belasting; c. een uitkering uit 5s Rijks kas. De provincie Noordholland is er tot dusverre in geslaagd het aan tal opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting tot 50 beperkt te houden, ofschoon het wettelijk toegelaten maximum 60 bedraagt. De uitkering uit 's Rijks kas is door de wet afhankelijk gesteld van de opbrengst van een zeker aantal conjunctuurgevoelige Rijks belastingen. De uitgaven van de provincie Noordholland bewegen zich in uiterst belangrijke sectoren als: openbare orde, veiligheid, zede lijkheid en volksgezondheid, wa terstaat, verkeer en vervoer, eco nomische aangelegenheden, ar beid, maatschappelijke steun en voorzorg, volksontwikkeling en opvoeding. Van de provinciale zorg voor de volksgezondheid c.a. valt o.m. te noemen de financiële steun, welke de provincie geeft: aan de bestrijding van de tuberculose, de kanker, de malaria en de ge slachtsziekten, aan de opleiding van vroedvrouwen, aan de moe- derschaps-, zuigelingen- en kleu terzorg,! aan het geneeskundig schooltoezicht en aan de recrea tie in de provinciale duinterreinen. Wat de sector waterstaat, ver keer en vervoer betreft, valt o.a. te wijzen op de aanleg en het onderhoud van zeeweringen, strandhoofden en dijken, de be moeienis met rivieren, kanalen, bemalingsinriehtingen, sluizen, duikers en bruggen, de aanleg en onderhoud van wegen, rijwielpa den, het aanbrengen van waar- schuwings- en plaatsnaamborden enz. In de sector van de economische aangelegenheden trekken b.v. onze aandacht de verlening van cre- dieten aan bepaalde soorten be drijven en de uitgaven voor de agrarische voorbeeld- en demon- stratiebedrijven. In de categorie arbeid, maat schappelijke steun en voorzorg beijvert de Provincie zich voor de werkverruiming en voor de verpleging van behoeftige geestes zieken, steunt zij de werkinrich tingen voor zwakzinnigen, de ver pleging van zwakke kinderen, schoolgaande op buiten- of open- luchtscholen, de kinderuitzending enz. In de afdeling volksontwikke ling en opvoeding nemen subsidies als die aan het voorbereidend en buitengewoon lager onderwijs, aan de huisvesting van school gaande schipperskinderen, aan orkestverenigingen en musea, als mede bijdragen zowel ten behoeve van leeszalen en bibliotheken als ten bate van de instandhouding van monumenten met geschied-, oudheidkundige of kunstwaarde een belangrijke plaats in. Ten slotte moge gewezen wor den op de uitermate gewichtige plaats, die de Provinciale Zieken huizen, het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf en het Provinciaal Wa terleidingsbedrijf in het geheel van de provinciale huishouding en daardoor van het provinciaal budget innemen. Zo is 't, ja en Mr. jan Dcrks deed er wel aan de huidige ontkerstende maatschappij aldus te karakteriseren. Wij katholieken, lopen momenteel niet ieder moment meer te pletter tegen antipapisme. Met het afnemen van de protestantse invloed is de vijandschap tegen het katholicisme verminderd. Het moderne heidendom staat verdraagzamer lees: onver schilliger tegenover ons. Het vindt ons katholieken 'n eigen aardig, maar toch wel kleurig en folkloristisch-aantrekkelijk element. En het christendom is met zijn maatschappelijke kwaliteiten best te aanvaarden, mits het maar niet z'n principes aan z'n medeburgers cadeau wil doen. Behartigingswaardige woorden waren het, die Mr. Jan Derks Zondagmiddag tot de schare be stuurders van de K.J.M.V. in het bisdom Haarlem sprak. Temidden van de bestuurderen waren de aalmoezeniers gezeten. Daar wa ren o.a. Rector Brans, Aalmoeze nier Huijboom en Aalmoezenier Hupperetz uit Amsterdam. De laatste niet voor een kleintje ver vaard. Hij had de kat de bel aan gebonden en zijn revolutionnaire praat had de K.J.M.V. doen dave ren op haar fundamenten. In de stilte, die na de storm was gevolgd, heeft Mr. Derks dan 'ns wat puntjes op de i gezet. Hij noemde het verminderen van het protestantse antipapisme in zo verre géén voordeel, daar nu onze aloude strijdbaarheid gevaar loopt om te slaan in dezelfde goed moedige onverschilligheid als de andersdenkenden in het algemeen demonstreren. Nu de kloof tussen ons en andersgezinden steeds smaller is geworden, blijkt het heel gemakkelijk erover heen te stappen en naar een ander kamp te verhuizen. En niet de heidenen stappen over naar ons, maar de onzen stappen over naar de hei denen. In drommen! Afval. De afval is schrikwekkend groot, vooral in de grote stede'n. Wij kunnen blijkbaar de luxe nog niet aan, niet meer als vijanden te worden beschouwd. Wij laten onze principialiteit verflauwen, omdat we niet voldoende over tuigd Christen zijn. Daarom is 't allerminst een tijd voor doorbraak in die zin, dat we onze katholieke organisaties zou den moeten oplossen. Wel door braak, zei Mr. Jan Derks, maar dan van individu tot individu. En jezelf een ruggesteun verschaffen in je parochie en je eigen orga nisaties. Dan kan het contact met andersdenkenden vruchtbaar zijn voor de anderen en... voor jezelf. Mr. Derks wees in dit verband op de Publiekrechtelijke Organi satie. In het licht van het geloof hebben wii gemakkelijker de sa menhang der dingen in de natuur kunnen doorzien, 'n samenhang. die het Liberalisme vernielde. Het moet mogelijk zijn ook anderen van deze samenhang o.a. in de P.B.O. te overtuigen,- zonder dat er onze dogma's aan te pas komen. En nu al moeten onze organisaties zo zijn, dat zij opval len; dat anderen zeggen: „Daar zit tóch iets in bij die katholie ken!" Deze kernachtige en ruim met humor gekruide speech maakte indruk en z'n inhoud zal nog wel in de afdelingen ter sprake ko men. We zeiden 't al: er was van tevoren al het een en ander te doen geweest. Men wilde ver nieuwing; meer begeestering. De methodiek vormde echter in de boezem der bijeenkomst een gloeiend strijdpunt. Het nieuwe bestuur met Gerard de Kok als voorzitter en Chr. Houweling, G. Stammeijer, W. v. Koningsbrug- gen en W. Visser uit Bovenkarspel vertegenwoordiger van het platteland als leden, gaat er naar hartelust op aan 't kluiven. R. K. BOND VAN HARMONIE EN FANFARECORPSEN IN NOORDHOLLAND Onder zeer- grote belangstelling werd in 't Gulden Vlies te Alk maar de jaarlijkse Lotingsverga dering gehouden in verband met 't a.s. bondsconcours te Heiloo. Voorzitter, de heer Landsdaal, heette allen welkom, in het bij zonder de geestelijke adviseur van de Bond, de Hoogeerw. Heer v. d. Meer, deken van Hoorn. Hierna werd een korte bespreking ge houden door de feestcommissie in zake de .viering van het zilve ren feest van de Bond dat 24 Sep tember zal plaats vinden. Om de verrassing van deze resultaten niet weg te nemen, gaan we op dit punt niet nader in, wel kunnen we vermelden dat het jubilé op 24 September te Alkmaar zal worden gevierd. Toen ging men weer over tot de gewone volgorde van de vastgestelde agenda. Bij de mededelingen ontstond een levendige discussie over het Auteurs Bureau Buma. Zéér grote vrienden van dit bureau bleek men niet te zijn, maar de federa te zal pogingen doen de auteurs rechten wat verzacht te krijgen. Als nieuw lid van de Bond werd aangenomen het muziekkorps St Cacilia te Heemskerk. Het voorstel van Dr. Nuyens, Westwoud, puntenstelsel, zoals in de federatie is vastgelegd, bij de R. K. Bond te doen invoeren, in gaande concours 1950, werd niet aangenomen. Het puntenstelsel zoals dat in de Bond gebruikelijk is, blijft gehandhaafd. Het con cours te Heiloo vindt plaats op 4 en 11 Juni. Bij loting werd de beurt van optreden bepaald, op ieder van de concoursdagen zullen er zestien corpsen optreden. Daar er geen ere-wedstrijd plaats heeft, zal het programma in twee ge deelten worden afgewerkt. Beslo ten werd met de totale uitslag van het concours niet te wachten tot het einde van het concours, maar deze reeds na het eerste gedeelte bekend te maken, betreffende de verenigingen die reeds zijn opge treden. Voorzitter Landsdaal wekt de verenigingen op, die 's avond op treden, ook de gehele dag te ko men. en ook deze dag als hun jaarlijkse feestdag te willen be schouwen. Bij de rondvraag stelde Alk maar voor een muziekkas te vor men voor partituren. Heiloo deel de mede dat men met de muziek- nis rekening moet houden met de aecoustiek. Voorzitter Landsdaal dankte voor de prettige bespre kingen en hoopte dat men op het concours met veel lauweren uit de striid zal komen. Hiermede werd deze zeer vlot afgewerkte vergadering van de R. K. Bond besloten. BUITENLANDSE DIPLOMATEN OP SOESTDIIK ONTVANGEN H.M. de Koningin heeft heden ten paleize Soestdjjk de heer José Fernandez Villa Verde, Markies van Santa Cruz, ontvangen ter overhan diging zijner geloofsbrieven als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Spanje en van de te- rugroepingsbrieven van zijn ambts voorganger, alsmede dr. M. S. Mehta buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van India ter over handiging van zijn geloofsbrieven. uw behanger (Advertentie.) Cursus voor fabriekscontroleurs tc Hoorn HOORN. De jaarlijkse cursus tot opleiding van melkcontroleurs voor zuivelfabrieken en melkinrich tingen, welke vanaf begin Septem ber '49 tot half April '50 vanwege het Rijkszuivelconsulentschap voor Noord-Holland werd gegeven, werd tot het einde toe gevolgd door 22 leerlingen. Na afgelegd practisch, schrifte lijk en mondeling examen, kon op 13 April het diploma van bekwaam heid als melkcontroleur worden uit gereikt aan een 12 tal candidaten nl.: B. Braam, IJmuiden; Tj. Boon stra, Den Helder; G. M. v. Egmond, Muiden; P. J. Hoogenbosch, Texel; O. Hoogendoorn, Nederhorst dep Berg; P. J. Koperdraad, Diemen; J. R. Manten, Spijkerboor; W. Mer- cuur, Julianadorp; C. P. Reus, St. Maartensbrug; A. Schutting, Bin- nenwijzend; W. H. Spaans, Broek in Waterland; J. Water, Hem. 9 candidaten moesten worden af gewezen. Pasen is een feest dat niet voorbij mag gaan en voor het leven van iedere dag plaats ma ken. Ons gehele in nerlijk moet verrijze nis zijn, verheffing boven het aardse en alledaagse BENEDICTUS. Het heeft reeds in alle kranten gestaan: in Nederland zullen binnenkort op verscheidene plaatsen zeepkistenraces voor de jeugd worden gehouden. Met behulp van een paar kornuiten wordt de zeepkistenauto in elkaar gezet. Het resultaat is wel iswaar niet altijd even schitterend, maar al doende leren de jongens. Op deze vraag past slechts een de haat en die haat voert tot de kort en krachtig: neen. Maar wij mogen dan toch, eveneens kort, aangeven het waarom van dit neen. Ruim 10 jaar geleden had den N.S.B.-ers zitting in de Staten van Noordholland. Omstreeks die zelfde tijd verklaarde de „Leider" van deze politieke partij, dat hij bij een inval van de Nazi's in ons land met gekruiste armen zou blij ven toezien. Thans verklaart een van de voornaamste leiders van de Communistische partij in Ne derland, dat wanneer de Russen onze grenzen zouden overschrij den, zij deze als bevrijders zou den begroeten. Dit moge al genoeg zijn voor de andere Nederlanders om leden van deze partij geen plaats te geven in besturen van onze Nederlandse Staatsinstellingen of Commissies van deze instellingen. Als immers die Russen zouden komen, dan weten wij met zekerheid, dat het met alle vrijheid gedaan zou zijn en dat van diezelfde staatsinstel lingen niets overeind zou blijven staan. Voor ons Katholieken is er nog eèn speciaal ander bezwaar. De communistische ideologie is god loos. Uit hoofde van dien en uit geen enkele andere oorzaak, heerst in de door het communisme overheerste landen een bloedige geloofsvervolging. Wat de Nazi's hier dan in elk geval niet hebben gedaan, zou het Communisme in Nederland wel doen: de Kerk. de godsdienst tot bloedens toe vervolgen. Want het de mensen steeds voorhouden van hun eeuwige bestemming, het preken van de naastenliefde enz. past niet in het zuiver materialistische ideologie. Het is de ideologie van Het besluit om in Abbekerk een nieuw gemeentehuis te bouwen, is waarlijk niet licht zinnig genomen. Het huidige Game paters i-i gemeentehuis, dat uit 1850 Enkhuizen—wkf 1 dateert, is met de ene werk ruimte, die tegelijkertijd secre tarie, raadzaal en burgemees terskamer is, het kleinste raad huis van Noord-Holland. Tennis: NAGEKOMEN UITSLAGEN OVERGANGSKLASSE Thor R.W. 3—Joy 2 WOC 1—Inside 1 Dash 1—Haarlem 2 Rood Zwart 1Juliana 1 TWEEDE KLASSE Groenendaal. 2Shell 2 Inside 2—Aemstelspelers 1 DERDE KLASSE Inside 3Helderse T.C. 1 Aemstelsp. 3Rood Zwart Eindenhout 1Haarlem 4 Bakkum 1Schager T.C. 1 Juliana 2AMVJ 2 NWTL 1Zaandam 1 Ready '28 2—KZTV 2 VVGA 3—Toss 1 VIERDE KLASSE Helderse T.C. 2—KZTV 4 Donald Duck 1Shell 6 AMVJ 5—Helderse T.C. 3 Linoleum't Overschotje Toss 2Oud Saenden TGS—Meteoor 2 WimbledonGo Ahead 4 Donald D. 4 62 2—6 Pinoké 2Score 3 Amstelkant 2Inside 4 De Molenkrocht 2KNSM 2 TCUAnimo Amteno 2Mozaïek 1 Schager T.C. 2—de Molenkr. 1 6—2 5—3 7—1 3—5 4—4 5—3 4—4 2—6 5—3 3—5 4—4 1—7 7—1 3—5 26 7—1 2—6 3—5 26 8—0 1—7 7—1 7—1 8—0 1—7 2—6 9—8 (Van onze speciale verslaggever) Ook geestelijk is er aan de bosnegers nog het een en ander te cureren. Zij zijn en blijven voorlopig nog animisten en het geringe percentage van hun aantal van ongeveer 20.000, dat tot het Christendom is overgegaan, heeft nog altijd moeite, de oude gebruiken geheel te vergeten. Bijna alle catechisten in de dorpen die wij bezochten, klaagden over de heidense gebruiken waarbij „obia's" voor de dag komen en waarbij men zich met pijpaarde insmeert waar zwarte strepen op gekrast worden, terwijl een heel gezelschap in trance kan raken en zich aan het ergste bijgeloof overgeeft. Alles is in de fantasie van de bosneger vervuld van een geest, een goede of een kwade. Een obia-man kan tegen de kwade geesten bepaalde bescherm- middelen verstrekken. Tegen betaling levert hij bandjes die om de arm gedragen worden, stokjes, tanden of rietjes, waarin hij iets van zijn fluïdum heeft geblazen en die de dragers dan tegen boze geesten kunnen besehermen. De missionarissen en zendelingen treden tegen dit bijgeloof op. uitdrukking voor iemand die zijn volle pond waard is. Een auto- „Biskoppe" is dan met zijn ere- korjaal, de wit-gele vlag achterop en de tent van palmbladeren op gesierd met bloemtrossen uit het oerwoud over de machtige Gran- dam gekomen. Eerst hebben de bosnegers de val Makaia Pingo (tijger grijpt bosvarken) overwon nen, daarna Wan'a komoppe da faia (haas vlucht voor het vuur), Witi- stone (witte steen: een allermerk waardigste val, waarin een myste rieuze steen ligt van enorme om vang, die met hoog en laag water mee gaat) en ten slotte het brui sende en kokende watergeweld van de Grandam. Daar moest men uit de boot gaan en zelfs de bagage moest eruit. Om er weer in te komen is Monseigneur op de rug geklommen van de grootste bos neger, die hem door het water heen heeft gedragen. Per saldo is bis koppë een „pontoeman". U moet dit woord eens goed overwegen. Als u gevoel heeft voor taalkunde, zal het u weldadig aandoen. Een „pontoeman' is een kernachtige riteit, die er warmpjes inzit, zoals van de eenvoudige Brabander Stephanus Kuypers gezegd wordt nu hij in zijn grote korjaal twee koelamannen voorop! on der die kleurige tent daar binnen komt varen in de kleine baai, waar het dorpje ligt. De schoolmeester staat er in een helder wit pak te zwaaien en de kinderen zingen een welkomstlied. De negers aan de wal maken een kabaal zoals zij hun hele leven nog niet gemaakt hebben bij een aan komst. Dubbele ladingen kruit worden in de kogels van de jacht geweren gestopt en aan alle panton hoort men de schoten knallen. En onder een lange erepoort van kleurige doeken is biskoppe naar het eenvoudige kerkje gelopen, dat geheel in de trant van een neger hut is gebouwd, met een dak van gevlochten palmblad en rondhout, waar geen spijker in komt. De bisschop is dan dagen lang bij zijn mensen, die maar enkele keren in het jaar een priester zien en nog nooit een biskoppe in hun midden hebben gehad. Hij bezoekt hun zieken en praat aan iedere deur over het wel en wee van de familie, die hij nog kent van toen hij hier als „pater Stephanus" rondwandelde. ,,Maar dat kan toch niet, een biskoppe wordt toch als een biskoppe geboren", zegt een negervrouw met grote erns Hij organiseert volksfeesten op de feestdag van het Vormsel en in menige schort van een bos negervrouw valt een prijs. Zelf zit hij de hele dag in de felle hitte met een notitieboekje en noteert wie van de mannen het meest in de roos heeft geschoten en wie er excel leert in hetzak- kenlopen. En 's avonds in het licht van een rood vuur ko men zij dansen. Een omgekeer de pan wordt door hun fijn gevoelige han den beslagen als een grote trom en een leeg petroleumblik geeft duidelijk de slag van de maat, waartus sen dat vinger- getrommel al lerlei variaties maakt. Eerst ko men de kinde ren heupwie gen cn springen, dan de oude- -en. uren lang, onder een toenemend hels ge roffel. Als ge het op verre afstand hoort, klinkt het u als e«n lugubere muziek tegemoet, maar het is de vertreding van alle hogere waar den en van alle menselijke vrij heden. Er wordt wel eens gezegd, dat er toch onder die communisten zo veel goede mensen zijn, die het ook eerlijk menen met de noden van de mensheid. Wij willen dit geenszins ontkennen. Maar wij zouden deze dan liever slacht offers van het Communisme wil len noemen. Zij zijn de wegberei ders om te komen tot een regiem, waarvan wij de afzichtelijkheid in andere landen dag aan dag zien gedemonstreerd. Deze eerlijke idealisten zullen, evenals het thans in de andere landen keer op keer gebeurt, als zij hun taak als voorbereiders hebben vervuld, alle kans maken daarna te wor de geliquideerd, althans aan de kapt te worden gezet. Het gaat in ieder geval niet tegen hun per soon als wij hun geen plaats wil len geven in besturen en com missies, die er niet meer zullen zijn als het regiem hier een kans zou kriigea, maar omdat zij zich als doel aan een on-Nederlandse zaak wijden, een zaak tevens, die zich tot taak stelt alle Christelijke waarden in een toch nog christe lijk land te vernietigen. Wij zullen het verloop in onze provincie gedurende de 4-jarige zittingsperiode niet bespreken. De houding van onze fractie is zeer duidelijk geweest. Het behoeft EN ERNSTIG GEWOND (Van onze correspondent)». EMMER-COMPASCUUM. Aan het Oosterdiep alhier vond gister morgen een ernstig ongeval plaats, waarbij de agent J. Molema van de gemeentepolitie te Emmen, wonen de alhier, ernstig gewond werd. De politieman reed achter een juist wegrijdende Centrawagen, nabij de kruidenier Pol, en wilde de brug over het Oosterdiep oversteken, toen hfl gegrepen werd door een van de tegenovergestelde kant ko mende luxe auto uit Almelo. Met een ernstige hoofdwonde en «en gecompliceerde beenbreuk werd het slachtoffer, overgebracht naar het Diaconessen ziekenhuis te Emmen, nadat de eerste hulp was verleend door dr. Belksma. De politie heeft de zaak in onderzoek. geen betoog, dat de K.V.P. ook in de nieuwe periode geen samen werking met de communisten wenst en dat zij zich zal verzet ten tegen het weer opnemen van aanhangers van dit regiem in be stuurscolleges en commissies. Maar ook in dit opzicht moet er een duidelijke uitspraak van de kiezers komen. Men moet niet menen, dat de democratie geweld wordt aangedaan, indien het be ginsel van evenredigheid niet wordt toegepast op deze groep, die helaas in de voorbij periode een zeer grote groep was. Want men behoeft geen rekening te houden met een groep, voor wie het woord democratie geen an dere betekenis heeft dan macht en terrein over alle anderen. Een duidelijke uitspraak van het Katholieke volk tegen het communisme zal zijn de verster king van de K.V.P.-fractie door in volle eenheid (bedenkt dat het hier gaat om de hoogste belangen) 'de stem op 26 April a.s. uit te brengen op de lijst van de K.V.P. y y V4 mensen hun vreugde. Bij de dans vergeten zij alle zwaarte van het leven. Het is, met zijn zuiver-Afri- kaans karakter, een van de meest typische uitingen van hun cultuur. ürmAc) PRODUCT (Advertentie' RIJKSLANDBOUW- WINTERSCHOOL ALKMAAR Lijst geslaagden: P. J. Beets, Beemster; P. Best, Schellinkhout; R. Bouman, Wijdenes; P. Brommer Heiloo; H. H. Geertsema, Proef pol der Andijk A. A. Goede, Landsmeer A. de Goede, Petten; P. Jongert, Westwoud; C. Koster, Schellink- hout; J. J. Kreuger, Wijdenes; J. Mooij, Heiloo; D. Polman, Oudkar spel; C. Reyne, Wormerveer; P. N. Roele, Purmer; K. Rozendaal, Groet; S. Smit, Heerhugowaard P. A. Teerling, Schoorl; P. H. Veldt Castricum; Th. de Waard, Bergen; K. P. Water, Wijdenes; H. R. A. Westerveld, Opmeer; C. Wiedijk, Beemster; A. Zonneveld, Egmond a.d. Hoef; P.T.T. BEZORGT GEEN A.R. VERKIEZINGSORGAAN De voorzitter van de afdeling Nijmegen der Anti-Revolutionnaire partij, de heer Wiersma, deelde hedenavond op een openbare ver kiezingsvergadering jldaar mede, dat de P.T.T. de verspreiding per post van het propagandablad „De vaste koers" in Gelderland had ge weigerd. Deze weigering zou zijn geschied op grond van het feit. dat het blad een artikel bevat, getiteld „Beloften en daden", welk artikel is geschreven door mr. Eling Visser uit Arnhem, lijstaanvoerder van de A.R-partij in Gelderland. Dit artikel zou een aanval op de rege ring inhouden. Leidende figuren der A.R.-partij hebben, zo werd verder medege deeld, een onderhoud gehad over deze kwestie met leidende func- tionnarissen der P.T.T. Deze waren van mening, dat de P.T.T. het niet op zich neemt om het genoemde blad te verspreiden. Tijdens een buitengewone ting werd Dinsdag mr. horst, voorheen burgemt Texel, geïnstalleerd als bi ter van Den Helder. HU de PvdA de corresponds baar gemaakt, die gevo tussen de Commissaris ij gi„ voor de prov, Noord-I de loco-burgemeester van der, de heer F, S, van de van de PvdA. Hierin werd door de Co dei' Koningin te kennen g de huidige samenstellini raad een benoeming van de PvdA tot burgemeest gische gevolgtrekking wi echter eveneens te kenne dat dan de wethoqdersze dere wijze verdeeld diend den. De bezetting hiervar jueliik sinds 1946 gelei onaangenaamheden, wa slotte de leden van de 1 AR en CHU, in totaal tie zich terugtrekken uit d lende, commissies van b Commissaris der Koning bedoeld schrijven te kei ven, dat minstens een vengenoemde fracties moeten hebben in het B. en W. wanneer de bu (id van de PvdA zou zijl hij er geen bezwaar tegi ken wanneer de wethc van 3 op 4 gebracht zouc waarbij de PvdA totaal den, 2 zetels en de mind< ties totaal 10 leden, eve zetels zouden bezetten. De PvdA-fractie he schriftelijk tegenover c Vannacht kwart over een felle brand in twe< van de N.V. Oliefabriek vis Jzn. te Koog aan d gebroken. In de pakhuizen lag hoeveelheid verpakki opgeslagen, die volled ging. De pakhuizen „1 Posthoorn" die van hoi trokken brandden als ei De brandweer van I Zaan rukte met groot i Het vuur werd bestred 20 stralen. Tegen half twee had bedwongen en kon me sing worden begonnen, in de morgen voortduu: brand op zijn hevigst er door z.g. „vliegvu voor de op korte afst; pakhuizen gelegen s „De Bijenkorf". De wi vonkenregen naar deze bedrijfsbrandweer hiel muren nat en voorkwa slaan van de brand. Vijl Heden werden licht g< hunner kreeg een stuk vat, dat explodeerde, te allen werden ter plaats Aan de blussing na brandweren uit Koog Zaandijk, Zaandam en brandweren van „Duy Bijenkorf". In totaal slangen water gegever De oorzaak van de bekend. Onlangs is in Gelds tweejarig jongetje zi en overleden. De om waaronder het jongt zijn voor de politie a weest om de grootn het in huis was, te a De vrouw, die uit kwam en die met eer uit Geldermalsen w: schijnt het plan te 1 vat om haar man tt Hiertoe had zij wor In plaats yan de man jarige kleinzoontje c 3 GEWON In een in aanbouw gebouw van de distill1 coholfabriek „De 1 Delft heeft zich eei voorgedaan. Enige w ren 'rubbervloeren as en vermoedelijk door van een sigaret zijn tot ontploffing gekom lieden kregen brandv De heer van Nieu\ Beverwijk werd zo ei dat hij in het Gastl moest worden opgen< tend was het. bewus keerd en werd zijn t digend geacht. De ontstane brand brandweer snel word „PROFESSOR" PC NIET IN VR De Amsterdamse r gisterenmiddag in r request behandeld, verdediger, mr. Benr ingediend ter invrijt zijn cliënt, „professo jes uit Hilversum, c vordering van deser volgd. Naar men zich diende mr. Stokvis naar aanleiding yan gaande gezondheidst verdachte, die zich i bewaring te Utrech Vanmiddag was c oorzaak „professor" voorgeleid. Op 15 Juni zal he vorige maand vooi psychiatrisch onder? gehouden, worden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4