Nieuw Belgische partijen zijn het eens Truman spoort aan tot bestrijding van de leugen Vlammenzee in Dordrecht Gemaskerde rovers overvielen bezoekers van een speelclub EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Overeenstemming in België „Vrije" tijd? Oplossing van de koningskwestie in zicht Overdracht van prerogatieven opheffing wet op regentschap Eerste wapenhulp voor Nederland Ook Acheson zal een rede houden De Nederlandse kaas naar België AANVARING OP HET IJ Gebouw gasmeterfabriek in de as gelegd 2,5 millioen Marshall-guldens Buit bedraagt 3 a 4000 gulden We mogen de slag om de geesten der mensen niet verliezen" Opdracht voor plan de campagne Krachtige houding van de regering Kroniek en Kritiek Hongaarse persrel tegen Nederland e verbinden waarvoor wij 10 Simplex andere it op aardige, sten te zeggen, rking voor een premiën zullen ntoegekend aan origineelste in- htvorm of teke- Gradus". De goo- ;k alsof hij er niets -erd het nu tijd iets zijn schuurtje toe, t, een partij stenen ed er mee naar het een mooi hek gaan inste ook afgelopen oeken hebben". Hij een mooie metsel- osteloze hekje af te onderling dezelfde irige stenen zuiltjes Hij metselde keurig t hij evengoed met sen morgen natuur- sloeg de kerktoren HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molensbaat 52, teL 459 K 2240 Pagina 1 Vrijdag 21 April 1950 46e Jaargang No. 11845 HEBBEN WIJ er gisteren, naar aanleiding van de bekendmaking van het standpunt van het Door luchtig Episcopaat en de resolutie van de K.A.B., op gewezen, dat de katholieke houding tegenover de personeelsverenigingen juist van belang is in verband met een gezonde oplossing van het probleem der vrije-tijdsbesteding, een beschouwing in het „Alge meen Handelsblad" van Donder dag geeft ons aanleiding, nog even op dit chapiter terug te komen. Het blijkt nl. dat men in de kringen van sommige (liberale) ondernemers geen begrip heeft voor de sociale motieven welke speciaal voor het Werkliedenver bond aanleiding zijn geweest, blij kens zijn resolutie, nog eens dui delijk 'zijn standpunt contra de neutrale personeelsverenigingen tot uitdrukking te brengen. Het „Handelsblad" laat zijn sociale medewerker betogen, dat dit katholieke standpunt „bedroe vend" is, omdat op deze wijze „de gezonde ondernemingsgewijze op bouw der arbeidsgemeenschap door het hart gestoken wordt". Nou, dat is nogal wat voor men sen, die nogal wat blijken te voe len voor die ondernemingsgewijze opbouw en o.a. de nieuwe publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie graag mede gefundeerd zien op het tot zijn waarde komen van de persoonlijkheid van de arbei der! Hier schijnt zich een belangrijk en belangwekkend principieel verschil van inzicht in de ver houding tussen bedrijf of onder neming enerzijds en arbeider an derzijds te openbaren. Reeds op de Verbondsvergadering van de K.A.B. is er de aandacht op ge vestigd, dat het hier gaat om het probleem van de besteding van de vrij e tijd, en terecht is toen ge zegd, dat er gemakkelijk, op de duur van v r ij e tijd geen sprake meer zal zijn, indien de besteding van die tijd via de personeelsver eniging geschiedt binnen de sfeer van het bedrijf. Afgezien van het feit, dat de invloed van de onder nemers in deze verenigingen vaak van dien aard is, dat de persoon lijke vrijheid van handelen van de arbeiders ten aanzien van hun v r ij e-tijdsbesteding in het ge drang komt, bestaat hetgevaar, dat de arbeider ook buiten het bedrijf te zeer aan de sfeer van bedrijf en fabriek e.d. gebonden wordt. Dit is onjuist ten opzichte van de eisen jegens de menselijke vrijheid en de persoonlijkheid, zodat zelfs een katholiek blad er toe kwam, te spreken van gevaar voor een soort socialisatie van de persoonlijkheid, terwijl de .Vrij moedige Commentator in de Tijd zelfs sprak van gevaar voor een soort moderne slavernij! Zo ziet men, dat er duidelijk verschil van principieel inzicht bestaat in de verhouding van de arbeider tot de onderneming. Voor zover dit inzicht werkelijk principieel is, kan men zonder bewogenheid en scherpslijperij de standpunten tegenover elkander zetten, reden waarom exclamaties als „bedroevend" en „steken door het hart" e.d. gevoegelijk achter wege kunnen blijven. Ook de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, die op inzichten van werkelijk vrije mensen mede is gebouwd, achten wij geenszins bedreigd, eer het tegendeel., Het gaat hier voor een groot deel om de besteding van de vrije tijd, dat is de tijd, die noch direct noch indirect gebonden behoort te zijn aan het beroepsmilieu. De arbeidsgemeenschap zal bloeien, juist als arbeid sge- meenschap, wanneer de werkers van hoog tot laag ook buiten het bedrijf en de onderneming gele genheid hebben, hun persoonlijk heid vrij te ontwikkelen en daar het besef te leren en te verster ken, wat zij niet alleen aan rech ten hebben te verwachten van, maar ook aan plichten hebben te bieden aan hun bedrijf. De drie voornaamste Belgische partijen de christelijke volks partij, de liberalen en de socia listen zijn gisteren in begin sel overeengekomen, dat koning Leopold op de troon zal terug keren om daarna zijn koninklijke prerogatieven tijdelijk aan kroon prins Boudewijn over te dragen. De ronde tafelconferentie der liberale, katholieke en socialisti sche partijleiders eindigde even voor middernacht. Kabinetsforma teur Paul van Zeeland deelde de journalisten mede, dat het over leg nog niet was geëindigd. „Wij zijn het over een punt nog niet eèns", zo verklaarde hij. Heden morgen om half tien zullen de besprekingen worden hervat in beperkt comité. Hieraan zullen deelnemen Baron van der Straten Waillet,. voorzitter van de C.V.P., Motz, voorzitter der liberale partij en de socialistische minister van staat Spaak en Paul van Zeeland. De drie partijen zijn het thans eens over de overdracht der ko ninklijke prerogatieven op prins Boudewijn en de opheffing van de wet op het regentschap. Over WASHINGTON, 20 April (ANP- Aneta). Naar Aneta uit betrouw bare bron verneemt, zal de eerste scheepslading wapenmateriaal, dat krachtens het Amerikaanse program voor militaire hulp ter beschikking van Nederland zal worden gesteld, in de loop van de volgende week uit de Ver. Staten worden ver scheept. Deze lading, die uit vlieg tuigen en vliegtuigonderdelen zal bestaan, zal. uit een haven aan de Amerikaanse westkust vertrekken. Tegelijkertijd wordt een scheeps lading ander materiaal in een der havens aan de Atlantische kust voor verzending in gereedheid ge bracht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat minister Ache son Zaterdagavond a.s. op een bij eenkomst van de Amerikaanse Ver eniging van Dagbladredacteuren, een ..zeer belangrijke rede over de Amerikaanse buitenlandse politiek" zal houden. ZWARE EIS TEGEN GRAZIANI ROME. 20 April (Reuter) De openbare aanklager heeft 24 jaar geëist als straf voor ex-maarschalk R'odolfo Graziani, bevelhebber van Mussolini's troepen na de Italiaan se overgave in 1943, wegens colla boratie met de Duitsers. De aan klager verzocht echter voor Gra ziani drie amnestieën te laten gel den, waardoor de straf met 17 jaar verkort zou worden. Daar Graziani zich al vier jaar in de gevangenis bevindt, zou hij dus nog drie jaar moeten zitten. Waarnemers gelo ven echter, dat hij, zelfs indien dit vonnis wordt uitgesproken, onmid dellijk zal worden vrijgelaten OP grond van zijn militaire verdien sten, die het hof ook in aanmerking kan nemen. De minister van buitenlandse zaken van Pakistan, Sir Zafrullah Khan, is per vliegtuig van New York, waar hij de zitting van de Veiligheidsraad heeft bijgewoond, in Londen aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de Hoge Commissaris van Pakistan in Londen, de heer Rahimtoola (rechts) en diens echtgenote. de aanstaande verblijfplaats van koning Leopold zou nog geen overeenstemming zijn bereikt. Van socialistische zijde zou men er niet in willen toestemmen dat de vorst zich opnieuw in België vestigt. Na afloop van een gisteravond gehouden vergadering van juris ten der C.V.P., verklaarde oud minister Struye, dat een formule is opgesteld voor de overdracht der koninklijke bevoegdheden. Volgens Struye zouden de grond wettelijke bezwaren een oplos sing van het probleem der over dracht niet in de weg staan. BESPREKINGEN OP HOOG NIVEAU v Te Brussel zijn besprekingen ge voerd tussen minister-president Eyskens. de minister van Land bouw Orban, en de minister van Economische Zaken, Duvieusart, over de invoer van Nederlandse kaas in België. Tijdens deze verga dering zou voorgesteld zijn het bij zondere invoerrecht van fr. 12 per kg. op Nederlhndse kaas af te schaffen en aan de Belgische kaas producenten een subsidie van fr. 1 per kg. te verlenen. Een beslissing werd blijkbaar niet genomen en de besprekingen zullen worden voort gezet. Hoewél de Belgische rege ring niet gaarne terugkeert tot de politiek van subsidies, zal zij thans waarschijnlijk dit vraagstuk oplos sen door een financiële steun aan de Belgische kaasfabrikanten. De kaasprijs voor de Belgische verbrui kers zou evenwel niet verhoogd worden. BATALJON WORANG IN MAKASSAR DJAKARTA, 20 April (Aneta). De eerste eenheden van het bataljon-Worang zijn Makassar reeds binnengetrokken, aldus meldt de speciale correspondent van Aneta uit Makassar. Zij werden door de bevolking toegejuicht, ter wijl overal rood-witte vlaggen ver schenen. De regering van Oost-Indonesië heeft de Indonesische premier, de heer Hatta, en de Indonesische minister van Defensie, de sultan van Djogja, verzocht. kolcfnel Kawilarang en majoor Worang op te dragen zich in verbinding te stellen met de regering van Oost- Indonesië, opdat deze zo volledig mogelijk medewerking kan ver lenen bij de landingen en de in kwartiering van de leden van de A.P.R.I.S. (federale strijdkrachten). SCHEEPJE GEZONKEN Gisteren in de vooravond is in de IJ-haven te Amsterdam het 747 ton metende Zwitserse bin nenschip „Silva Plana" aangeva ren door een Nederlandse kust vaarder, 't motorschip „IJstroom". De „Silva Plana", die geladen was met tabak en stammen, werd in de scheepswand bij het derde ruim geheel opengescheurd. Het schip bleef echter drijvende, door dat de schotten tussen de ruimen gesloten waren. Op het ogenblik, dat de „IJ stroom" dwars op de „Silva Pla na" inliep, lag de parlevinker ..Pax Libertas" van de gebroeders Dijk langszij. Het kleine scheepje raakte bekneld en werd geheel vernield. Het is vrijwel onmid dellijk na de aanvaring gezonken. Gisterenmiddag heeft de tegenwoordige bewoner van de „Keu kenhof" te Sassenheim, J. C. E. Graaf van Lynden, Jacoba van Beieren en haar gevolg officieel op het landgoed ontvangen. Er is groot feest in de bloembollenstreek! Jacoba van Beieren (mejuffrouw Ina van der Sluys) en haar gevolg op weg naar de „Keukenhof". Gisteren in fie namiddag woedde een uitslaande brand in een der gebouwen van de Maatschappij tot vervaardiging van gasmeters enz. te Dordrecht. Twee rechercheurs van politie en een fabrieksbaas werden bü het openen van een deur door een steekvlam getroffen. Zij kregen brandwonden aan gezicht en han den en moesten in het ziekenhuis RUSSISCHE NOTA OVER TRIEST WASHINGTON, 20 April (Reu ter). Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft heden bekend gemaakt, dat de Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aan de Amerikaanse, Britse en Franse ambassades te Moskou een lange nota over Triëst heeft overhandigd. In de nota wordt gezegd, dat de drie westelijke landen hun ver plichtingen op grond; van het vredesverdrag met Italië niet zijn nagekomen en van Triëst een mili taire basis maken. De Sovjet-rege ring acht de toestand „ontoelaat baar" en staat op de benoeming van een gouverneur voor Triëst, op liquidatie van de marinebasis al daar en op evacuatie van de Brits- Amerikaanse strijdkrachten. VOOR HET INDIJKEN DE BIESBOSCH VAN De uitvoering van de Biesbosch- plannen kan nu weer steviger wor den aangepakt. Want een bedrag van 2millioen gulden uit de Marshall-pot is vrijgekomen voor de indijking van dit waterrijke stnkjc Nederland. F.n het staat al vast. dat aan een belangrijk werk binnenkort wordt begonnen, name lijk aan het aanleggen van een nieuwe, zware dijk van 5 KM lengte, die komt te lopen van de haven van Drimmelen naar de mond van de haven van Hooge Zwaluwe. In het kader van de indijking van de Biesbosch moet ook worden ge zien 't aanleggen van een haven te Werkendam als aan- en afvoerhaven voor de Brabantse Biesbosch en het Land van Heusden en Altena. Deze haven is zo goed als klaar en begin Mei zal zij officieel in ge bruik worden gesteld. De haven is bestemd voor schepen van 500600 ton. Er moet daar nog een zware schutsluis gebouwd worden, waar van de kosten op 1 millioen worden geschat. Tot de laatste plannen, die voor uitvoering bestemd zijn, behoort de afsluitdijk van de Donge en het Oude Maasje en het aanleggen van een dijk langs de zuidkant van de Biesbosch. worden behandeld. Het gebouw werd door de brand verwoesi. De brandweer tastte het vuur met zeer veel materiaal aan. Ook de drijvende brandspuit der gemeente brandweer nam aan de blussing van de brand deel. De brandweren uit Papendrecht en Zwijndrecht kwa men te hulp. De brand is vermoedelijk- ont staan in de reparatie-afdeling voor stofzuigers, gelegen- op de eerste verdieping. Het vuur sloeg over op de daaronder gelegen controle- afdeling en drong later door naar de daarnaast staande gereedschaps makerij. De oorzaak is nog niet be kend. De politie stelt een onderzoek in. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is nog niet te schat ten. Waarschijnlijk is zij zeer groot. WILD-WEST IN DEN HAAG Vijf gemaskerde mannen zijn omstreeks het middernachtelijk uur de Haagse jockeyclub aan de Laan van Meerdervoort bin nengedrongen. Gewapend met een tommygun, drie revolvers en een lang mes zijn de onbekenden de luxueuse zalen inge gaan. Daar hebben zij zich meester gemaakt van naar schatting drie- tot vierduizend gulden. dien de s^elzaal verlaten en werden naar de conversatiezaal gedreven. Een der rovers greep de speelkas. Nadien werden alle aanwezigen op geld gefouilleerd en beroofd. De heren namen rus tig de tijd voor hun werk. Zij zijn naar schatting twaalf tot vijftien minuten bezig geweest. Daarna verdwenen zij. Onder de bezoekers van de club, die roulette speelden, heerste ge weldige verwarring. Een dame viel flauw. Zowel de kas als de spelers werden beroofd. Iedere aanwezige werd gefouilleerd. Na het doorsnijden van de telefoon leiding zijn de rovers, die de deu ren achter zich op slot deden, met hun buit verdwenen. Omstreeks half twaalf belden twee der overvallers, die toen nog niet gemaskerd waren, bij de club aan en vroegen toegang. Een jonge vrouw, die opendeed, weigerde, doch werd met een revolver be dreigd. Een der leden van de club begaf zich naar de deur, doch hij moest pnmiddellijk zijn handen in de lucht steken. Daarna dron gen de andere rovers gemaskerd binnen. „De eerste twee slacht offers moesten voor hen uit de zwaar beloperde trap naar de eerste verdieping opgaan. Een der gemaskerden bleef beneden. Een bleef bij de twee overvallen leden en drie anderen drongen de speel zaal binnen. „Handen omhoog", luidde een kort bevel en de aan wezigen, de luchtgekoelde tommy- gun en de revolvers ziende, vol deden aan dit bevel. Stuk voor stuk moesten zij na- De in de speelzaal opgesloten be zoekers van de jockeyclub wisten een deur open te krijgen. Iemand snelde naar de telefoon, doch de draad was doorgesneden. Een der bezoekers is naar beneden gegaan en is per motorrijwiel naar het hoofdbureau van politie gereden. De recherche, onder leiding van commissaris G. Hanken, rukte on middellijk uit. Het onderzoek naar vingerafdrukken en de verhoren der onthutste bezoekers begonnen onverwijld. Hoewel de vijf mannen allen gemaskerd waren is men er in geslaagd vrij nauwkeurige per soonsbeschrijvingen te verzamelen. In alle consternatie heeft een der spelers kans gezien een aanzienlijk bedrag aan geld in zijn broeksband te schuiven. Met veel misbaar klaagde hjj, dat hij het aan zijn hart had en geen opwinding kon verdragen. Toen een deel van het verstopte geld door zijn broeks pijp naar beneden viel, heeft hij door zenuwachtig sticuleren de aan dacht afgeleid en kans gezien de bankbiljetten onder de tafel te schoppen, waar hij ze na het ver trek der rovers terugvond. WASHINGTON, 20 April (Reu ter). In een toespraak tot de Amerikaanse vereniging van dag bladredacteuren heeft president Truman een beroep gedaan op de pers, mede te werken in het slechten van of „het springen over" barrières voor het vrije in- lichtingenverkeer in de wereld. De vrije naties van de wereld spoorde hij aan, mee te doen aan een „waarheidscampagne ter be strijding van de Russische propa ganda". „Tenzij wij de werkelijke toe dracht aan de mensen in andere landen kunnen mededelen, zullen wij de slag om de geesten der ménsen door verzuim verliezen", aldus de president. Truman deelde mede, dat hij de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, opdracht gegeven had, een „krachtiger en meer ef fectieve poging tot het gebruik van de grote macht der waarheid in dienst van de vrede" te orga niseren. Truman verklaarde, dat alle particuliere en overheidsmid delen in het program zouden worden aangewend en stelde voor, dat de vakverenigingen, de boe ren en zakenlieden de Ameri kaanse visie zouden helpen ver breiden, dat meer mensen, onder wie studenten uit andere landen, aangemoedigd moesten worden tot een bezoek aan de V.S., dat meer Amerikanen moesten wor den opgeleid om in het buitenland de moderne methoden van land bouw, industrie en openbare ge zondheid te propageren „en in de practijk onze opvattingen van de democratie te verkondigen". De „grote kanalen van open- LESVLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING Gisterenavond heeft een North American „Harvard", een een-mo- torig tweepersoons lesvliegtuig van de luchtstrijdkrachten, afkomstig van Jiet vliegveld Gilze-Rijen, een noodlanding gemaakt bij Oyen in de gemeente Lith (N.-Br.). De mo tor sloeg af, tengevolge waarvan de bestuurder het landingsgestel niet meer kon doen zakken. Het toestel moest een buiklanding maken die vlot verliep. De vleugelhelften en de onderkant van het vliegtuig werden beschadigd. De piloot, een leerling-vlieger, die aReen in het vliegtuig zat, bleef ongedeerd. bare voorlichting van de pers, de radio en de film" moesten in het plan een belangrijke rol spelen, aldus Truman. Eeri van de groot ste taken van de vrije landen op het ogenblik, zo zeide de presi dent, was „het bestrijden van valse propaganda met de waar heid, overal ter wereld". Truman waarschuwde voor ver vorming van nieuws over Europa en Azië door de Amerikaanse pers voor binnenlandse politieke doel einden. Het verdraaien van feiten zou de loop van een verkiezing in het binnenland kunnen wijzi gen, doch zeer zeker afbreuk doen aan het buitenlandse program der V.S. LONDENSE HAVENSTAKING LONDEN, 20 April (Reuter). De Britse minister van arbeid, Ge orge Isaacs, heeft heden, naar aan leiding van vragen van Winston Churchill, een uiteenzetting gege ven over de „wilde staking", welke in de Londense havens is uitgebro ken. Uit officiële gegevens blijkt, dat thans door ongeveer 6700 ha venarbeiders wordt gestaakt. Op 41 in de Londense havens liggende schepen wordt in :t geheel niet, op 10 gedeeltelijk en op 64 met volle kracht gewerkt. Minister Isaacs verklaarde dat het duidelijk is, dat de staking door communisten is geïnspireerd. De regering is vastbesloten er voor te waken, dat de vitale belan gen van het land niet worden aan getast, besloot minister Isaacs ztfn mededelingen. Niet gelukkig (Sm.) Het geval van de wei gering van de P.T.T. te Nijmegen, om een propagandablad van" de Anti-revolutionnairen voor de Statenverkiezingen te bezorgen, omdat er iets in stond, wat door de P.T.T. voor de regering bele digend werd gevonden, vinden wij geen gelukkig staal van on partijdig beleid. Het bewijst, dat er toch weer telkens een crisis om het juiste begrip van vrijheid om de hoek komt gluren. De P.T.T. beroept zich op het voor schrift, dat zij geen ongeadres seerde stukken huis aan huis mag bezorgen, als dat niet in overeen stemming is met het maatschap pelijk doel van dit Staatsbedrijf. Het is best mogelijk, dat men langs die weg deze huis-aan-huis- bezorging formeel kan weigeren, omdat dit blad een passage be vatte, die niet zo erg vriendelijk klinkt voor de Indische politiek van de regering, maar de toepas sing van dit voorschrift vinden wij in dit geval toch allesbehalve gelukkig. Gaat het met de P.T.T. niet een beetje erg de kant van de politieke censuur op? En wat blijft er van de beroemde druk persvrijheid over op die manier? En had niet juist de directeur- generaal, die eens een rol ge speeld heeft in deze politiek, hier niet ietwat royaler met zijn zeer formele bevoegdheden moeten om springen? Wij zijn ei» geen voor stander van, dat de P.T.T. rijp en groen huis-aan-huis bezorgt, maar dat dit Staatsbedrijf hier ook als politieke censor is opge treden neen, dat vinden wij maar raar. NATIONALISATIE IN ROEMENIE Geen schadeloosstelling voor getroffenen BOEKAREST, 20 April (A.F.P.) Woensdag is een decreet van het presidium der Roemeense volksre publiek uitgevaardigd, waarbij al de gebouwen behorende aan gewe zen industriëlen, grondbezitters, bankiers, groothandelaars en ande re personen uit de hoge burgerij, genationaliseerd worden. De huizen, die het eigendom zijn van arbeiders, ambtenaars, am bachtslieden, beroepsintellectuelen en gepensionneerden zijn van natio nalisatie vrijgesteld. Al de genationaliseeerde gebou wen worden zonder, de minste scha deloosstelling en vrij van alle las ten en rechten, eigendom van de staat. Het blad van de Hongaarse arbeiderspartij „Szabad Nep" schreef Woensdag, dat het Neder landse verbod om de Hongaarse film „Szabo" te vertonen een „brutale schending van de inter nationale hoffelijkheid beteken de". De film, aldus het bericht, die door de Nederlandse regering wegens haar propagandistische strekking werd verboden zou door de Hongaarse legatie in Den Haag worden vertoond ter gele genheid van de herdenking van Hongarije's bevrijding, nu vijf jaar geleden. Het blad verklaarde, dat de film propaganda voor de vrede maakt en niet de geest ademt van een „Marshall-land, maar die van een vrij volk" Naar aanleiding van boven staande berichten verneemt het ANP van bevoegde zijde, dat de Hongaarse gezant in Den Haag, dr. Georgy Bolony, de autoritei ten vergunning had gevraagd om de aula van het Gemeentemuseum te huren, teneinde daar bij de viering van de Hongaarse, natio nale feestdag een film te verto nen. Er bleken echter tegen de film, die van Hongaarse zijde vertoond zou worden in tegenstelling tot de film waarvoor eerst vergun ning was aangevraagd en verleend bezwaren te bestaan, omdat de tweede rolprent niet uitsluitend culturele doeleinden nastreefde. De aula van het Gemeentemu seum wordt alleen maar voor cul turele doeleinden verhuurd. In verband daarmee zijn toen be sprekingen met de Hongaarse ge zant gevoerd, die tengevolge had den dat besloten werd een andere film te vertonen. Van een verbod als zodanig is geen sprake geweest en de -kwes tie is, zoals men het ANP mee deelde, op vriendschappelijke wijze geregeld. West-Berlijnse gemeenteraad wenst verkiezingen voor geheel Berlijn BERLIJN, 20 April (Reuter). De West-Berlijnse gemeenteraad heeft de vier geallieerde comman danten met algemene stemmen verzocht om hun goedkeuring te hechten aan het houden van vrije verkiezingen in de .gehele stad onder inter-geallieerde controle op dezelfde voorwaarden van persvrijheid als in 1946. „Wij wor den gedreven door de wens, de eenheid van Berlijn te herstellen en Duitsland te helpen weer één te worden", aldus de spoedmotie die te elfder ure op de agenda werd gezet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1