(piuujfi retelling De Nederlander sympathiseert met de kleine auto >k Ford parade Fruitteelt gaat onder zware lasten gebukt STOF Landbouwveiligheidsbesluit treedt 1 Mei in werking HOOGTIJ IN BOLLENLAND „Aanval op de aardappelhandel was onlogisch en beledigend" Gedachten om de R.A.I. urnooi ijf penalties Waarom afhankelijk van de import? In Christus' Licht Bloemenfeest in Noordwijk begonnen Jacoba van Beieren op Keukenhof op de Naar wij vernemen: ANGLIA PREFECT TAUNUS VEDETTE FORD V8 MERCURY Katholieke Middenstand dringt aan op publicatie van onderzoek Qoqstverwachtingen hooa aesoannen Vraagt G.B. BEHANGSELS VRIJDAG 21 APRIL 1950 PAGINA 3 ERWACHTING door het K.N.M.I. lig van Vrijdagavond ond. .KING algemeen meer be- maar overwegend ;er. Zwakke tot ma id uit Noordelijke a. Op enkele plaat- ite nachtvorst, iets middagtiemperaturen. i audiëntie e Bisschop van Haar- sdag 26 April geen nen. i.-keuringen er Castricum Donder- in Zaterdag: „The ti- e and the girl." (de en het meisje; 18 j. insdag en Woensdag: commando"; 18 j. City „Lassie komt eft. (A) De Haan: Abbot en ien af; alle leeft (A). van O'Flyn, 14 j. (B) Munt: Ninotchka, on- ote race. alle leeft. (A) LANGSTRAAT 6S ALKMAAR d werd, kocht deze ielaar de kaas van de oductie der fabriek is )e jaren betrekkelijk d. Momenteel heeft de iveranciers en 17 aan- voor een groot deel ncier. De laatste jaren oen liter melk per :t met een productie kazen per dag. Ook luctie telt met een kg per week zeker de oorlog werd de j de Alkmaarse markt nu gaat ze in tonnen siers terwijl kleinere omgepakt in wikkels brieksmerk, in half- kunnen betrekken. Gezond bedrijf ur, de heer Snijders, en onderhoud een en iet wel en wee van de 2lde, is vroeger een veehouder geweest, jaar gaat zijn melk fabriek en hij heeft er ien spijt van. Want al e „Brederode" een ge- dat door goede en n heen steeds zich zelf n bedruipen. De om- een dagfabriek in een riek in 1927 is dan ook greep van het bestuur werden toen enige n verricht en verbe- ïgebracht en sinds die ie melk tweemaal pêr ild met eigen rijders, drie wagens rijden. Per circa een 4000 1. melk technische leiding van Klei, die sinds éen jaar het bedrijf verbondên de „Brederode" nog Straks gaat de ruw de plaats maken voor motor hetgeen het be ten goede zal komen. van de B.L.O. van 3-0 irdus II, de driemalige m bekerhouder van de oenen. Uitgelaten blij jongens van mijnheer ie wedstrijd was voor Aloysius II klopte met rde wedstrijd was voor lie warempel het prach- /an de Bavoschool klop- :ft daar gespannen. Hei- i de rust de leiding en 'O I alle zeilen bijspan- iden de gelijkmaker niet speelde te goed. Houdt ten die Heilooënaren. Tamis, mijnheer Kager T Beentjes waren aan haren geweldig tevreden >etbalprestaties van hun er zat wel 'n climax in De echte voetbalsfeer f de vierde wedstrijd epunt. Twee rivalen: I versus Willibrordus X. is opende na rust de :n minuten voor 't einde i de tweede goal. Doch s I trok nu geweldig van iakte een tegengoal. rna klonk 't laatste sig- ezc sportmiddag en had "tusschool verdiend ge- nsdag in ieder geval de bertusschool tegen H«J- (erband met de erewed- let Sportpark tegen de ier Openbare School op dag. Hef lijkt1 er in deze dagen waarachtig op, dat Nederland het land is voor automobilisme. Amper zijn de deelnemers aan de Internationale Tulpenrallye met hun bestofte wagens de finish in Noordwijk gepasseerd, of daar staat in Amsterdam Prof. Brouwer van Economische Zaken op, om plechtig vast te stellen, dat hij de 28ste Internationale Automobieltentoonstelling voor geopend verklaart. (Van onze Redacteur) het oog. Waarom zijn die specialis ten nooit eerdep dan nu bij de D.A.P. tot elkaar kunnen komen om zelf een automobielindustrie te stichten Het initiatief zou handen vol geld gekost hebben dat is waar maar het zou nu ook mil- lioenen aan deviezen hebben be spaard en opgeleverd. Waarmee we voor deze keer onze gedachten rond de R.A.I. besluiten. De tentoonstel ling is t/m 29 April te bezichtigen. Het lijkt erop, ja, maar het is niet zo. Wel kon de R.A.I.-voorzitter, de heer W. M. Leeuwenberg, gister middag in zijn openingsrede consta teren. dat er momenteel 113.477 personenwagens op de weg zijn te gen 99.986 in 1939, maar hij voegde er direct aan toe, dat het aantal personenauto's per duizend inwo ners precies gelijk is gebleven. Daar komt nog bij, dat een aanmerkelijk deel van het huidige wagenpark uit sterk verouderde modellen bestaat. School er een zacht verwijt in de woorden van de heer Leeuwen berg? En zo ja, aan wie? Vast staat in ieder geval, dat de vraag naar automobielen niet verzadigd is en dat heel wat mensen, die ei genlijk een wagen nodig hebben niet aan bod kunnen komen. De wa gens, zelfs de allerkleinste Volks wagen, Panhard, Renault 4. Fiat en Minor zijn niet hun 4000 gulden voor velen nog te duur. We praten dan nog maar niet over de zwaar dere klasse. „Meneer, wat wilt TJ?" zei ons gisteren een importeur. „De regering legt bovenop de import- prijs nog een invoer- en weeldehef- fing van bijna 40% De Amerikaanse merken raken wel heel erg in de verdrukking. Amerikanen zijn alleen verkrijgbaar voor mensen met een dollartegoed en dat zijn er slechts enkelen; ex porteurs, die 10% van hun export opbrengst in eigen zak mogen ste ken. Zuinigheid en comfort gaan gemakkelijk samen De nood heeft de Nederlander tot de kleine wagen gebracht. Het is 'n verrassende kennismaking gewor den, die tot een hartelijke verhou ding heeft geleid. Laten we even nader treden. We noemden al enige merken hierboven, die alle in de prijsklasse van de 4000 gulden val len. Het zijn met uitzondering van de Fiat 500 zowaar nog 4-persoonswagentjes ook! De cylin- derinhoud schommelt tussen de 500 en 750 cc., het benzineverbruik tus sen 1 liter OP 17 en 1 op 20 km. Uiteraard stelle men niet te hoge eisen ain de maximum snelheid plm. 90 km. per uur en men mis- handele het beestje niet door voort durend vier zware kerels ermee rond te slepen. Dit zijn de wagentjes voor de kleine zakenman. Wie één- twee duizend meer kan uitleggen, komt in de iets zwaardere klasse, die van de Morris Minor, Austin, Hillman, Skoda en van de meeste Engelse middelzware wagens. Hier zijn de snelheden groter; de wagens leve ren meer energie door een grotere cylinderinhoud en zij nemen dus meer benzine. We zeideh gisteren al. dat we bin nenkort gelegenheid krijgen de ken nismaking met de D.K.W. te ver nieuwen en nog wel op billijke condities. De Duitsers komen weer op! Zij hebben het echter nog niet zover geschopt als de Italianen, die toch ook de oorlog hebben verloren, en die nu alweer wagens ontwerpen én bouwen, die tot de mooiste en sterkste van de internationale auomobielindustrie behoren. Het is jammer, dat we op deze R.A.I. niet even *n glimp konden zien van Nardi's experimenten. Maar wat Fiat bracht, telde al voor twee! Frankrijk Frankrijk heeft na de oorlog eigen lijk de wereld wel het meest ver baasd. Wie ook maar iets wist van de gebruikelijke arbeidsonrust in 't land van Citroen en Renault, had had geen hoog idee van de op han den zijnde Franse prestaties. En nu? De productie aan personenwa gens telde in het afgelopen jaar maar liefst 188.000 stuks, waarvan Renault een kwantum van 61.000 voor zijn rekening nam. Hoe de dealers van Amerikaanse merken uit de moeilijkheden zullen komen? De heer Leeuwenberg deed gistermiddag al een beroep op de regering deze importeurs de hand te reiken. Merkwaardig is, dat Kaiser-Frazer in Rotterdam al Franse wagens assembleert, terwijl wij vanmorgen vernamen, dat Ford in Amsterdam een Duits wagentje wil gaan opbouwen. Wellicht zal in dit probleem eerder een oplossing te vinden zijn, indien de autoriteiten de gedachte loslaten, dat een per sonenwagen een luxe-wagen is. Een vraag Tenslote komt een vraag bij ons op. Wij zagen in het R.A.I.-gebouw een groot aantal bewijzen van Ne derlands initiatief en Nederlands vakmanschap. Wij hebben inder daad in Nederland specialisten in de automobielindustrie. We zagen b.v. Nederlandse carrosserieën op Skoda en Austin-chassis een lust voor Daarin toont zich de in ons werkende kracht van het Evan gelie: het vormt ons, in zover wij het in wendig opnemen en laten uitwerken, tot mensen van sterke, heldhaftige, verdraag zame, welwillende, vergevende, opletten de, helpende, troost en vreugde brengende naastenliefde om. BENEDICTUS. 's-GRAVENHAGE, 21 April. Heden is het koninklijk besluit afgekondigd, waarin bepalingen betreffende de veiligheid in de landbouw, met inbegrip van vee houderij, tuinbouw, bosbouw en veenderij zijn vastgelegd. De toegenomen mechanisatie en de toepassing van electriciteit in de landbouw hebben een groot aantal ongevallen tot gevolg ge had. Sinds 1922 is de landarbeider verplicht verzekerd tegen bedrijfs ongevallen. De statistiek der on gevalsuitkeringen ingevolge de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 heeft een duidelijk inzicht gegeven in de tekortkomingen welke ten aanzien van de veilig heid in de landbouwbedrijven be staan. Een sterk sprekend voor beeld hiervan levert de arbeid aan dorsmachines, waarbij nog jaarlijks dodelijke ongevallen voorkomen, die bij goed toege paste beveiligingen niet zouden zijn gebeurd. Onder beveiligingen verstaat men constructieve uit breidingen aan machines en werk tuigen, die er op gericht zijn on gevallen te voorkomen. Bij de herziening van de Vei ligheidswet in 1934 werd dan ook aan deze kwestie aandacht gewijd. (Van onze redacteur) NOORDWIIK-LISSE. Het Zuidhollands bloembollenge- bied gonst van leven, en dat is waarachtig zo'n wonder niet, seizoen en weer in aanmerking genomen. Hyacinthen en tul pen mogen dan wat later zijn: als zó de zon blijft schijnen als zij gisteren deed, zal het hard gaan. Niet voor niets is daar om de omroeper van Noord wijk, Dorus Janson, in de wan deling algemeen Dorus Mol ge heten, Woensdag het dorp doorgegaan met de wekroep: Steekt de vlaggen uit. Ze woeien gistermorgen van alle huizen en torens en zetten luister bij aan de officiële ope ning van het driedaags bloe menfeest, dat nu precies op tijd is begonnen. De finish van de Tulpenralley was er al een voorspel van, en de goede naam, die Noordwijk als Bloemenbadplaats heeft op te houden, had het feestcomité o.l.v. de heer C. v. d. Wilk zelfs nóg eerder eer aangedaan: Noord- wijk's bloemen sierden de ralley- wagens bij de start, en aan de grens bij Eijsden waren ze wéér Op de kaasmarkt te Alkmaar kan men altijd tegen dat de klok Het hele uur zal slaan, vreemdelingen zien, die met het hoofd in de nek omhoog turen. Hun belangstelling geldt de ruitertjes, die ieder heel uur een ritje naar buiten maken. De toeristen, die op het ogenblik en in de komende tijd een bezoek aan Alkmaar brengen, wacht een teleurstelling Wegens algehele restauratie van de toren zijn ruiters met paarden op stal gezet. present. Waarmee we maar zeg gen willen dat het feest, als het alleen maar aan het comité zou liggen, slagen zal. Nu: de Noord- wijkenaren zelf hadden er óók van alles aan gedaan. De schooljeugd stond gisteren morgen aangetreden voor het raadhuis om zijn burgervader, mr. G. F. W. van Berckel, toe te zin gen en hem, als symbool van de goede burgerzin, waarin dit bol- len-festival zich afspeelt, bij mon de van twee bijzonder pientere leerlingen, Ansje de Wolf en Frits ter Woort geheten, een bloemen- mozaïek met het stadswapen, een klimmende leeuw, aan te bieden. Dat mozaïek was er één van de rond 130, die we vervolgens kris kras door heel Noordwijk-Binnen en -aan-Zee alvast voor u, lezer, zijn gaan bezichtigen. Een feest voor het oog inderdaad, en voor het hart tevens, als men ziet hoe de gehele gemeenschap heeft mee gedaan. Hoe de politie en de brandweer kunstwerken in bloe men hebben aangelegd, en de Hengelaarsvereniging en de dui- vensporters, hoe de speelplaatsen van alle scholen zijn omgetoverd in tapijten van rood en blauw, geel en wit en allerlei tussen tinten en een geur van bloemen tussen de huizen zweeft. En er zijn hele straten met bloemen ge tooid. en hoog op de duinen gol ven de mozaïeken op en af. De Gebr. van Alkemade, die al twee jaar de wisselbeker- wonnen, le ken ons hard op weg naar de derde zege in successie. Enfin: tienduizenden zullen het vooral Zaterdag zélf gaan zien, want dan trekt het Noordwijk's bloemen corso, waarvoor nu al tientallen inschrijvingen vaststaan. Van Noordwijk naar Lisse is het niet zó ver, en wij wilden de gelegenheid niet missen om Ja coba van Beieren zelve herleefd te zien. Wij vonden haar voor de oude „Keukenhof', waar de ba zuinen ter harer ere werden ge stoken ten aanschouwe van een internationale élite, die naar Lisse was gekomen om het gouden feest van de Bond van Bloembollen handelaren mee te vieren. Zij (mevr. W. Uitenbogaerdt) èn Frank van Borsselen (mr. N. Drost) traden op in een door dr. De bepaling werd opgenomen, dat bij algemene maatregel van be stuur voorschriften kunnen wor den gegeven tot het voorkomen van ongevallen, tot het verlenen van hulp bij ongevallen, tot het voorkomen van schade aan de gezondheid tengevolge van de arbeid en tot het beschikbaar stellen van schaftgelegenheden en nachtverblijven, daar waar die nodig zijn. Deze voorschriften zijn thans uitgewerkt in het „Landbouw veiligheidsbesluit". De uitvoering van het besluit, dat op 1 Mei 1950 in werking treedt, berust bij de minister van sociale zaken. De dienst der Ar beidsinspectie is met de hand having belast, waarvoor bepaalde bevoegdheden zijn toegekend. De Arbeidsinspectie oefent reeds sinds 1895 het veiligheids- toezicht uit in fabrieken en werk plaatsen. Zij heeft hierdoor ruime ervaring op dit gebied verkregen. is mr. W. P. Bakhoven, sub stituut officier bij de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, benoemd tot advocaat-generaal bij het Gerechtshof in Arnhem...... heeft de burgemeester van Am sterdam, mr. Arnold d'Ailly, een uitnodiging ontvangen en aan vaard om een officieel bezoek te brengen aan Gent. De „reizende burgemeester" vertrekt daarna naar Parijs en Oslo zal op 14 Mei in Maastricht een oorlogsmonument worden ont huld, dat is opgericht ter nage dachtenis van de Belgische ge sneuvelden en verzetsstrijders. De onthulling zal geschieden met mi litaire plechtigheid is hedenochtend in Noordwijk aan Zee het interuniversitair con gres 1950 geopend, dat georgani seerd wordt aoor het verbond van medische studentenfaculteiten in Nederland brengt momenteel de gemeente secretaris van Khartoum (Soe dan) een bezoek aan Amsterdam om het gemeentelijk financiën- wezen in Nederland te bestude ren...... is het geboden voor pluimvee houders om waakzaam te zijn ten opzichte van pseudo-vogelpest. Er heeft zich een geval voorgedaan in Achterveld op een bedrijf, waar uit voorzorg 500 kippen zijn af gezonderd. P. H. Schroder geschreven spel, dat, o goede commercie, in het Engels ten tonele werd gebracht en waarin ook de voorzitter van de jubilaresse zelf, de heer T. M. H. van Waveren, optrad, als een bode uit de 20ste eeuw, die het middeleeuws gezelschap kon ver tellen over zulke zaken als de bollenhandel op Amerika. Jacoba's hofstoet was gisteren een attractie temeer voor de fa meuze bollenweelde, die in het oude park werd ten toon gespreid voor de vele duizenden die er, met vele bussen en extra treinen derwaarts gebracht, langs de lanen schuifelden en luisterden naar muziek over het stille water van de grote vijver. Die tentoon stelling lijkt ons nü al een écla tant succes, voor Lisse vooral, dat voor deze gelegenheid staat vol gebouwd met oude geveltjes en poorten. Dat belooft wat voor Zaterdag, als ook hier een bloemencorso trekt tussen Hillegom en Sassen- heim. Zeiden we het niet: het gonst van leven in dit gewest van Bollenland. EN 6-CYLINDER. Als vanouds biedt Ford U het neusje van de zalm. Sierlijke, comfortabele, betrouwbare wagens in iedere prijsklasse. En tenslotte geeft de Ford Service de volledige doorslag bij uw keuze van een wagen naar uw hart 1 Vraagt inlichtingen bij de dichtstbijzijnde Official Ford Dealer Alkmaar Hoorn Schagen Julianadorp (Koegras) Automobielbedr. Willem Schmidt Geerling Winkelaar Firma Blaauboer Kossen Maarten Smit Nassauplein 1, tel. 3545 Keern 77a, tel. 4466 Nieuwe Laagzijde 54b, tel. 376 Rijksweg 96-99, tel. 202 N. V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek Amsterdam VROUW STICHTTE UIT WANHOOP BRAND De Officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank eiste negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, tegen de 30-jarige Amsterdamse vrouw E. F. O Verd. had op 21 Februari van dit jaar in haar woning in de Jo- denbreestraat brand gesticht met behulp van een flesje benzine. De brandweer had met enige emmers water het vuur gedoofd. Als motief voor haar daad gaf zij op. dit in wanhoop te hebben gedaan om de verkoop van een huwelijkscadeau (een kast! ter delging van een schuld, voor haar echtgenoot ver borgen te houden. Over haar was een reclasserings- en een psychiatrisch rapport uitge bracht. In dit laatste werd zij ten dele toerekeningsvatbaar genoemd. Op Woensdag 3 Mei zal de recht bank uitspraak doen. Herdenking 2e Bataljon 2e Regiment Wielrijders 1940 Op Zaterdag 6 Mei a..s hoopt de Vereniging Oud-Militairen 1940 te Hendrik-Ido-Ambacht een herden king te houden met de leden van voornoemd 22 R. W. van welk on derdeel op de Erebegraafplaats te Hendrik-Ido-Ambacht vier leden liggen begraven, die tijdens de ge vechten om de rivier „De Noord" zijn gesneuveld. Alle leden van genoemd onder deel worden verzocht aan deze her denking deel te nemen, welke aan vangt ca. 10.30 uur en eindigt ca. 5 uur. Zij, die van veraf moeten ko men. kunnen op verzoek nachtlo- gies krijgen. Allen die aan de herdenking wen sen deel te nemen wordt verzocht zich vóór 1 Mei a s. op te geven bij B. van Wingerden, Dorpsstraat 46 te Hendrik-Ido-Ambacht. „De publicatie van de zijde van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aangaande de hoge aardappelprij zen en de eventueel te nemen maatregelen hiertegen, heeft grote verwondering gewekt in de kringen van de aardappelhandel. Vooreerst, omdat aangaande deze aangelegenheid geen enkel con tact is geweest tussen het depar tement en de betrokken organi saties van detailhandelaren, maar vooral vanwege de voor de han del zeer kwetsende toon der pu blicatie en de generaliserende wijze, waarop naar aanleiding van een niet gepubliceerd onderzoek waarvan de handel op goede gronden de waarde betwijfelt de handel beticht wordt van het maken van onredelijke winst en bet toepassen van oneerlijke prac- tfjken". Aldus schrijft ons de Ned. Kath. Middenstandshond. De aardappelhandel, zo ver volgt de bond, is ervan overtuigd, dat wanneer de minister de resul taten van het op zijn last inge stelde onderzoek zou publiceren, eenvoudig aangetoond zou kun nen worden, welke onlogische ge- dachtensprongen tot de ongemo tiveerde conclusies hebben ge leid. Het fruitteelt-ezeltje is nog met te veel last bepakt: „tot deze conclusie kwam de heer C. Boudewijn gisteren op de algemene jaarvergadering van de Nederlandse Fruittelers, welke in het jaarbeursrestaurant te Utrecht werd gehouden. De heer Boude wijn, voorzitter van deze organisatie, moest constateren dat de fruittelers zich momenteel tot het uiterste moeten inspannen willen zij hun bedrijven rendabel maken. De prijzen van machines en werk tuigen zijn een hoge post op de ex ploitatie-rekening, de op komst zijn de wachtgeld- en werkloosheidver zekering zal de agrarische sector bijzonder zwaar drukken en de zo hoog geroemde „Liberalisatie" van handelsverkeer heeft niet die oplos sing gebracht welke men er oor spronkelijk van had verwacht. Onze buurstaten betalen lagere invoerrechten, terwijl de Nederland se kweker juist met het tegenover gestelde te kampen heeft. De heer Boudewijn wees er op, dat hier een taak voor de Nederlandse regering was weggelegd maatregelen te treffen in de vorm van invoerbeper kingen. De export naar West-Duits- land wordt tevens ernstig belem merd door de onlangs ingestelde invoerrechten. Voorzitter Boudewijn was evenwel in de veronderstelling dat men van Duitse zijde ook be zwaren had gemaakt omtrent deze handelsbelemmering en dat vermoe delijk voor Nederland althans beter bepalingen zullen komen. Veilplicht Over het al dan niet afschaffen van de veilplicht wordt de laatste tijd veel gesproken in de kringen der fruittelers. Vooral van de zijde der handel is er ernstig op aange drongen het veilplicht af te schaf fen. De heer Boudewijn kon zich dat enigszins voorstellen, vooral waar het koelhuisfruit betreft. De telers kunnen echter hun vei ling niet missen. Zeker niet in het huidige stadium, waar zij momen teel in verkeren. Er zijn koelhuizen en pakstations nodig en dat kan de individuele tuinder niet bekostigen. Aan werkelijke bezwaren van de handel moet evenwel tegemoet wor den gekomen. Van kwekerszijde zal water bij de wijn moeten worden gedaan. Zo spoedig mogelijk, reeds deze week. zullen daarom dan ook besprekingen met de handel worden gevoerd, teneinde tot een goed over leg te komen. Wetenschappelijk onderzoek De heer Boudewijn betreurde het dat op de laatst gehouden vergade ring van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen het voorstel ter bevordering van het wetenschappe lijk onderzoek der bedrijven was teruggenomen. Vooral ook omdat de industrie haar financiële steun had toegezegd. Volgens hem en zo als later uit de discussies bleek, waren alle aanwezigen ervan over tuigd, dat hier een fonds zeker op zijn plaats zou zijn. Voorlichting De afdeling Blokker was het er niet mee eens dat de winstmarges op fruit veelal te groot worden, wanneer het van groothandelaar naar consument gaat. Het Hoofd bestuur was 't hier mee eens, maar zeide hier niet anders tegenop te kunnen treden dan alles in 't werk stellen de huisvrouwen zoveel mo gelijk voorlichting te geven. Zij zullen wat verstand van diverse soorten moeten hebben. Interessant waren de anecdotes, die van ver schillende zijden hieromtrent wer den gelanceerd. Er zijn in het vorig seizoen verkopers geweest, die voor ieder product een fraaie naam be dachten en ook in deze geest hun prijzen berekenden. Kleinverpakking De voorzitter van de ondervak groep „Groenten en Fruit" de heer J. J. J. Bos gaf vervolgens een uit eenzetting over de kleinverpakking ten opzichte van de export. Hij heeft hier speciale studie van ge maakt en in Amerika, waar klein verpakking, ook voor fruit, zeer in zwang is, zijn ogen goed de kost gegeven. Zijn mening is dat ook voor Nederland de verpakking in doosjes e.d. veel opgang zal maken. De heer Bos vertelde, dat van alle tomaten die in Amerika per Jaar worden verkocht 85 p. in doos jes van de hand ging. Voor appelen en peren is men nog steeds niet geslaagd een geschikt kleinverpakkingsmiddel te vinden. De resultaten, die met z.g. ..Plio film'' zijn bereikt, zijn nog niet be vredigend te noemen. Na de uiteenzetting was het woord nog aan Ir. Joh. Bos. die de aanwezigen het een en ander ver telde over zijn studiereis naar Zwitserland. De Kath. Middenstandsbond dringt derhalve met nadruk op publicatie aan, opdat .aan de hand daarvan door deskundigen een objectieve conclusie getrokken kan worden. Overigens verwacht de Kath. Middenstandsbond op korte ter mijn een daling van de prijzen der betere soorten kleiaardappe- len, omdat de nieuwe aardappelen dit jaar zeer vroeg zullen zijn en uit het buitenland (Marokko) aardappelen ingevoerd worden. Hierdoor, aldus de bond, komt er een "verruiming in de voorraden, die thans betrekkelijk gering zijn en waarnaar zo'n grote vraag be staat. Des te meer verwondert het de handel, dat het departement thans met maatregelen dreigt, aange zien het departement van deze komende prijsdaling geacht mag worden op de hoogte te zijn. Deze voor de handel zeer kwetsende publicatie had ook om deze reden gevoeglijk achterwege kunnen blijven, aldus de Ned. Katholieke Middenstandsbond. TWEE EN EEN HALF JAAR VOOR AMBTENAAR Het Amsterdamse Gerechtshof veroordeelde de 53-jarige Amster dammer J. H. H. terzake van vals heid in geschrifte conform de eis (bevestiging van het rechtbankvon. nis) tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek. H. had als ambtenaar van het ge westelijk arbeidsbureau in 1946, te zamen met zijn chef, 100 formulie ren laten drukken naar het model, waarop de in 1945 uit Duitsland te rugkerende Nederlanders 't bedrag aan ingeleverde Rijksmarken moes ten invullen. H. had deze formu lieren met valse namen en hand tekeningen ingevuld en zó een be drag van 20.000 gulden verkregen Invesferingsenquête De minister van Economische Za ken heeft de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek gemachtigd óm de opgaven en in lichtingen in te winnen, die hij nodig acht voor het verkrijgen van een juiste statistiek van de in vesteringen. uw behanger (Adv.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3