Drie Westelijke commandanten geven een instemmend advies Zuid-Oost Azië heeft het communisme verjaagd" Boerderij, 16 varkens en 200 kuikens verbrand Het drama op de Maas idelijke invloed wateraders en indergrondse bronnen van Oorschot EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Ditmaal weer eens met z'n vieren? e Uw voordeel A A K M A N C. HAAKMAN ille reparatiën Gerard Eeken 'irma C. Eeken REGENJASSEN j Polk. Alkmaar ac. Groothuizen OPENBARE AANBESTEDING Geestelijke besmetting rr Gemeenschappelijke verkiezingen in Berlijn? Hoe zal Kotikof reageren? „Ernstiger dan ooit" zegt Trygve Lie Buurjongen speelde met lucifers Droog, maar koeler weer Lagere straf geëist tegen Drs. Bos Truman verwacht geen oorlog Heden radio-debat over belastingen Kroniek en Kritiek helroede-onderzoek laar, Nassaulaan 7 INLICHTINGEN VRIJBLIJVEND Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H 'AN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 22 April 1950 46e Jaargang No. 11846 nt U morgen eens op markt kijken bjj standplaats r Slager KOMEN. lie wollen ensokken 1,50 1.75 Llen Heren enkiets iet elast. boord 1.65 rke sajet ■erksokken 1.95 >te maat wollen portkousen 1.95 2.50 •en Overhemd estr. vaste boord 5.75 ILLEN SKISOKJES maten en kleuren 90 ets. en Kniekousen, 7 jaar, 75 ets. [rote maten 1.25 mes werkkousen, terk 89 ets. ne zwarte wollen lameskousen 2.75 e maten Vollen Sportkousen extra voordelig! Aanbevelend, Clarissenbuurt 31, Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HOOGSTR. 8, ALKMAAR ïlefoon 3713 - 5259 :j [TRA GOEDKOPE AANBIEDING per rookspek ger rookspek ke reuzel nalen spek >rr. varkenslapp. Beleefd aanbevelend SPOORSTRAAT 54 UDE GRACHT 229 ser VOORDELIGE aanbieding: I Dubbel Egyptisch linnen eor dames en heren In alle maten HOUTWEG 5 Tel. 3318 luigbrouwerstraat 1 lel. 4298 - Alkmaar Gooi net oud papier met weg. Bewaar t ïfdewerk Oud Papier mens zijn Opdrachtge- r, de heer A. B. M. Koll- sr te Bergen N.H. zal indergeteken'de in bet openbaar aanbesteden, sreenkomstig het aanbe- idingsreglement W53. Iet bouwen van een Winkelhuis met werk plaats en bovenwoning >p een terrein langs le Dorpstraat te Ber gen (N.H.) stek en tekening zijn tot Mei a,s. verkrijgbaar bij J. Hofman, Cop. inricn- g, Kerkplein 9 te Alk- lar, tegen betaling van 2.50 per stel of worden or laatstgenoemde toe zonden na ontvangst van postwissel groot f12-??; est. bij de bestdding bU g. inl. f 10.De aan- steding wordt gehouden plaats en tijd in hei stek vermeld. De Architect B.N-A- Mej. CIJFFERS Bureau Pensmarkt 22 te Hertogenbosch, tel. 620ö, Boxtel telefoon532. NOG ALTIJD houden politici en wijsgeren wij zeggen niet: andere wijsgeren zich bezig met de vraag, of het communisme afdoende bestreden kan worden met de wapenen. Er is nog niet voldoende eenstemmigheid. Kan het communisme „te vuur en te zwaard" vernietigd worden? Wij hebben indertijd al eens instem ming betuigd met een belangwek kende beschouwing in het maand blad van de Katholieke Actie, waarin deze vraag ontkennend werd beantwoord. Het is een kwestie van geeste lijke hernieuwing, was de korte zin van dit betoog en wij moesten daaraan denken, toen wij deze week dr. Scholten in zijn buiten lands overzicht voor de N.C.R.V. hoorden betogen, dat militair ver weer tegen de bedreiging uit het Oosten weliswaar onmisbaar is, maar dat toch daar het zwaarte punt niet moet liggen. Het com munisme, zo zeide deze spreker, is vooral een g e e st e 1 ij k e be smetting en moet als zodanig worden bestreden. Dat kan naar onze mening op verschillende manieren. Men kan het communisme „buiten de wet" plaatsen, zoals wij een paar we ken geleden op deze plaats heb ben betoogd, maar ook dat kan op verschillende manieren worden gedaan. Interessant is in dit ver band een betoog van prof. Duyn- stee in de „Gelderlander" van 15 April, welk betoog gehouden werd naar aanleiding van een artikel van mr. Ch. Rutten in het „Katho liek Staatkundig Maandschrift", om te komen tot een wettelijke regeling van de politieke partijen. Op de zaak zelf, die een inge wikkelde stof betreft, met ver schillende précaire kanten, gaan wij nu niet in. Maar actueel is o.i. vooral wat prof. Duynstee schrijft over een eerste conse quentie van zulk een wettelijke regeling aangenomen dat een doelmatige regeling te treffen is nl. dat een partij als de C.P.N. niet langer toelaatbaar zou zijn. De Nijmeegse hoogleraar wijst er op, dat het vraagstuk van de C.P.N. er een is dat veel te vaak uitsluitend beschouwd wordt als een probleem van „veiligheid", van uitwendige rust, van gevaar voor de uitwendige orde. „Het is een probleem van principiële aard, een probleem van de waardigheid van het Nederlandse volk, om het zo uit te drukken", zegt professor Duynstee en hij vervolgt: „Het is principieel verkeerd, dat een com munistische partij de levensop vatting van tienduizenden kan vormen en beheersen in alle open heid en op legale wijze. Het is principieel verkeerd, dat het Ne derlandse volk in het parlement mede door een stel communisten wordt vertegenwoordigd. Men kan allerlei practische argumenten aanvoeren om voorlopig maar met een verbod te wachten, maar die argumenten hebben te weinig waarde aan de principiële kant". Wij voelen veel voor deze rede nering, die er terecht eveneens van uitgaat, dat het communisme, om allerlei redenen, meer als een geestelijke besmetting moet wor den bestreden. In meer dan één opzicht, langs verschillende we gen en met verschillende midde len, vooral door een juiste chris telijke levenshouding. Het mééste daarnaast is nega tief, hoezeer ook nuttig. Negatief is trouwens ook het buiten-de- wet-stellen van de communisti sche partij en bovendien is een regeling van de politieke partijen nog lang niet voor elkaar. Een positief middel tegen de geestelijke besmetting is ook, dat men bij verkiezingen zijn stem uitbrengt op een bona-fide partij, welke tenslotte van een eventuele regeling der partijen bij de wet niets te vrezen zou hebben. De praktijk heeft bewezen, dat de Katholieke Volkspartij, sterk ook door haar principiële uitgangs punt, het krachtigste bolwerk vormt tegen de geestelijke be smetting van het communisme, dat in het Parlement na de be vrijding, toen zo velen weifelden, van meet af aan door de Katho lieke fractie onversaagd is bestre den. Het uitbrengen van zijn stem op de lijst van de K.V.P. en daar mee tegen het communisme, is zeker niet het enige middel om het gevaar van die geestelijke be smetting tegen te gaan, maar een juist en een goed middel is het wel, ook als getuigenis en als demonstratie van wat men niet wil en wat wél. Maar ook in elec- troraal verband is het juist uit brengen van zijn stem niet vol doende. Er zijn verschillende ma nieren om met de propaganda- actie voor de Katholieke Volks partij mede te werken, manieren, welke in de paar laatste dagen voor de verkiezingsdag nog nut tig kunnen worden aangewend. De een kan een handje helpen bij Huisbezoek of verspreiding van materiaal, de ander gaat naar de. propaganda-bijeenkomst, de derde rust niet, voordat hij enige vrien den en bekenden naar zulk een vergadering meekrijgt, de vierde tast nog eens wat dieper in zijn beurs, om de partij-actie finan cieel te steunen enz. enz. Dat alles te overwegen en te qoen mag in deze dagen, kort voor de verkiezingsdag, welke weer voor vier jaar zal be slissen over de bestuurskoers in de gewesten, direct en indirect van belang genoemd worden, ook ais wij ons willen inzetten tegen de gevaren van de geestelijke be smetting van het bolsjewisme! Dezer dagen voer het s.s. „Boskoop" van de K.N.S.M. de haven van Curacao, de Annabaai, binnen met een uitzonderlijk zware deklast, nl. de 14.500 kg zware fractionneerkolom, gezonden door de B.P.M. voor haar zusteronderneming C.P.I.M. (Kon. Shell) op Curacao. Deze fractionneerkolom werd gelost door het schip aan stuurboord slagzij te geven, zodat hij vanzelf in het water plofte. Per sleepboot, werd de kolom naar de wal getrokken. Op deze foto ziet U de „Boskoop" de Annabaai binnenvaren. BEMOEDIGENDE TAAL VAN GRIFFIN DJAKARTA, 21 April (Reuter) Het nationalisme „heeft het com munisme in Zuid-Oost-Azië op de vlucht gejaagd", zo verklaarde het hoofd van de Amerikaanse econo mische missie, Allan Griffin, heden toen hjj verslag gaf van zijn reis van twee maanden door dit gebied. „Enorme vooruitgang en verbete ring zal men over éen jaar in dit gebied constateren", zo voegde hij hieraan toe. „In Indo-China, Siam, Birma, op Malakka en in Indonesië ervoeren wij een uitgesproken vast beslotenheid om niet aan het com munisme ten onder te gaan, doch de bevolking zal het op haar eigen wijze doen." Griffin zeide, dat het plan van Moskou om Zuid-Oost-Azië com munistisch te maken, dat in 1948 in Calcutta ontstond, werd ver ijdeld. „In Indo-China is de toestand het moeilijkst. De Vietnamezen zijn een Dit is geen opname uit een komisch ballet; wat het dan wel is? Het is een actie-foto van de West-Indische cricket speler L. Pierre, die met zijn team gedurende 10 dagen wed strijden in Engeland speelt. krachtig, dynamisch- en trots volk en, ofschoon zij zeer sterke gevoe lens op het stuk van het kolonia lisme hebben, zijn zij niet het volk, dat van plan is te wijken voor het Russische kolonialisme. „De leden van de regering van Bao Dai zijn geen marionetten van Frankrijk: zij zullen steeds meer steun van het volk krijgen." Inzake Indonesië zeide Griffin: „De regering van dit geweldige land heeft nog met ernstige vraag stukken te maken, doch men ziet geen diepe kloven onder het volk zoals in andere gebieden. De communisten in Birma zijn militair zwak en boeken geen voor uitgang. In Thailand heerst een zeer sta biele toestand," aldus Griffin. INDONESIË LID VAN DE V.N.? Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft gisteravond een telegram van dr, Mohammed Hatta ontvan gen, waarin Indonesië om het lid maatschap van de Ver. Naties verzoekt. De drie westelijke commandanten van Berlijn hebben gisteren het verzoek van de West-Berlijnse gemeenteraad, om verkie zingen in de gehele stad onder controle van de bezettings- mogendheden, goedgekeurd. De Sovjet-commandant van Ber lijn, generaal Kotikof, zal van het besluit op de hoogte worden gebracht. De drie geallieerde bevelhebbers gaven gisteravond nadrukkelijk uiting aan de hoop, dat generaal Kotikof in zal stemmen met het voorstel. De bevelhebber van de Britse sector, generaal-majoor Bourne, verklaarde op een persconferentie onder meer, dat zich nimmer voor de Russen een gunstiger tijdstip had voorgedaan, om met het Wes ten samen te werken, dan thans. „Zij zijn nu over hun blokkade- psychologie heen. Er bestaan geen ernstige Berlijnse vraagstukken, die niet, met goede wil van beide partijen, kunnen worden opgelost. Indien generaal Kotikof niet wil instemmen met het onder con trole van de bezettende mogend heden doen houden van vrije ver kiezingen in geheel, Berlijn, zal het iedere eenvoudige burger in de gehele wereld duidelijk zijn, welke mogendheid de verdeling van Berlijn in vier sectoren wil handhaven", aldus Bourne. De programma's van de West- Berlijnse omroepstations werden gisteravond onderbroken, om DE SITUATIE IN DE V.N. LAKE SUCCESS, 21 April (Reu ter). Trygve LSe, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, die Zaterdag naar Europa zal ver trekken, om te pogen de impasse tussen Oost en West te verbreken, heeft Vrijdag te Lake Success ver klaard, dat de situatie in de Ver enigde Naties nu erger is dan ooit. Op de vraag, of Moskou enige belangstelling voor zijn" verzoek had getoond, antwoordde Lie, dat het Kremlin officieel geen blijk daar van heeft gegeven, doch dat de plaatselijke Sovjet-Russische con tacten gunstig gestemd waren. Lie zeide geen onmiddellijke resultaten van zijn reis te ver wachten. ,,Ik ga naar verschillende landen in de overtuiging, dat ik mijn plicht doe en in de hoop, dat mijn reis later iets zal opleveren." Hij verklaarde „bemoedigd" te zijn door de bespreking, die hij Don derdagavond met Truman en Ache- son had gehad. Vrijdagmiddag om vijf uur brak brand uit in de boerderij van de heer W. van Gent aan de Barse- weg te Barneveld. Toen de bewo ners het vuur ontdekten, stonden twee hooibergen reeds in lichter laaie, terwijl het rieten dak van de boerderij reeds vlam had ge vat. Er stond een flinke wind in de richting van de boerderij. De brandweer, die eerst na een kwar tier gewaarschuwd kon worden (in verband met de afstand), vond in de gehele omtrek geen water. Met behulp van een tank wagen gevuld met water kon het blussingswerk worden begonnen. De boerderij en de twee hooiber gen waren toen reeds geheel ver loren. In totaal gingen in vlammen op de boerderij met bakhuis, twee (Van onze weerkundige medewerker) Eindelijk hebben we dan kunnen genieten van een paar dagen lekker weer en veel zon. Ook de temperatuur liet niets te wensen over, maar jammer was het dat het in de wind vrq guur was. Hoe ziet het er nu uit voor het week-end? Nog steeds bevinden we ons onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk, waarvan de as zich van de Noordzee tot Scandinavië uitstrekt. Vanuit Engeland echter nadert een front en dit zal dan ook tot gevolg hebben, dat de bewolking zal toe nemen. Als het front echter gepasseerd is, zal de temperatuur gaan dalen, daar er dan koelere lucht wordt aangevoerd. Tevens zal de wind uit het noorden blijven waaien, hetgeen ook de tem peratuur niet ten goede komt. Al met al zal men dus de jas nog wel aan kunnen houden. Tenslotte vermelden we nog, dat de hoogste maximum tem peratuur gisteren te Eindhoven werd gemeten met 18 graden en de laagste maximum temperatuur te Den Helder met 13 graden. V. hooibergen, een schuur met 16 varkens en een schuur met twee honderd kuikens. Het grote vee en een deel van de inboedel kon gered worden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Gebleken is dat. het ongeveer achtjarige buurjongetje met luci fers heeft gespeeld, waardoor vermoedelijk een der hooibergen in brand geraakte. Het knaapje bleek na de brand eerst onvind baar, zodat men vreesde, dat hij omgekomen was. Doch later werd hij gevonden. DE HAAGSE DEVIEZENZAAK Het Haagse Gerechtshof behan delde Vrijdag in hoger beroep de zaak tegen Drs. W. Bos, eertijds secretaris van de Haagse oud-bur gemeester Mr. V. Zoals bekend werd Drs. Bos wegens overtreding van het deviezenbesluit veroor deeld tot acht maanden gevange nisstraf met aftrek van vijf maan den voorarrest, alsmede een boete van f 2500. Drs. Bos zeide desgevraagd in beroep te zijn gegaan omdat hij de strafmaat, gezien de omvang der bedragen en de door hem voorge stelde wijze van besteding zeer hoog vond. Na het getuigenverhoor zeide de procureur-generaal aan te nemen, dat Drs. Bos eerbare doeleinden en bedoelingen had, anderzijds geldt misbruik, bewust of onbewust, van de ambtelijke waardigheid, ernstig. Gezien het feit, dat de ambtelijke carrière van Drs. Bos is gebroken wilde de procureur-generaal de straf van acht maanden op vijf en een halve maand terugbrengen. Uitspraak op 5 Mei. mededeling te doen van het aan vaarden door de drie Westerse bevelhebbers van Berlijn van het voorstel van de Berlijnse gemeen teraad. Het officiële Amerikaanse ochtendblad „Neue Zeitung" ver scheen met een extra-editie, om het nieuws bekend te maken. FORTBENNING, 21 April (Reu ter) President Truman heeft he den de Amerikaanse militaire lei ders in een informele toespraak meegedeeld, dat hij niet geloofde in een derde wereldoorlog. „Wij hebben twee oorlogen en 30 jaar nodig gehad om te beseffen dat onze plaats in de wereld er een. van leiderschap was. Nu willen wij dit leiderschap voor de vrede en voor de welvaart van de gehele wereld aan ons houden, of wij moeten, doen als na de eerste we reldoorlog en zodoende een derde uitlokken". VOOR DE EERSTE KEER Heden, Zaterdagmiddag van kwart over vier tot vijf uur, zal in het programma van de VARA over Hilversum II, een microfoon debat worden gehouden tussen een vertegenwoordiger van de Partij van de Arbeid en een van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Onderwerp van het debat is de verkiezingsleuze van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: „De belastingen moeten omlaag". Voor de Partij van de Arbeid zal het debat worden gevoerd door ingenieur H. Vos, oud-mi- nister van economische zaken en lid van het bestuur van deze partij. Namens de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie spreekt de heer G. Ritmeester, lid van de Tweede Kamer, onlangs afgetreden als burgemeester van Den Helder. In onderling overleg zal een onpartijdig voorzitter worden aan gewezen. Het debat zal in drie ronden worden gevoerd: in de eerste ronde krijgen beide spre kers elk tien minuten, in de twee de elk vijf en in de derde ronde elk drie minuten. Een politiek debat van dit ka rakter is in de Nederlandse radio nog niet eerder voorgekomen. De naam van het schip dat, zo als wij reeds meldden, gistermorgen op de Oude Maas bij Dordrecht met de 3 a 4 ton metende „Martien" in aanvaring is gekomen, was de „Rhein Union 2". Schipper Bos- sers van het motorschip ,,Leon" werd pas op de aanvaring opmerk zaam gemaakt door het gegil van de kapitein van de „Martien", van der V. Schipper Bossers is direct in een bootje gesprongen om van der V. uit het water te halen. Met grote moeite kon van der V. in bedwang worden gehouden. Hij wilde naar zijn boot terug om zijn vrouw en vier kinderen, die nog in bed lagen, te redden. Dat was echter niet meer mogelijk, want binnen enkele ogenblikken was de sleepboot gezonken. De namen van de slachtoffers, die omgekomen zijn bij het zinken van de sleepboot „Martien" te Dor drecht luiden als volgt: De 36- jarige mevrouw van de Veewijk- Robbers en haar kinderen de 5- jarige Agnes Theresia Maria, de 3-jarige Theodora Petroneila Maria, de 2-jarige Martien Hendrik Ge- rardus en de 1-jarige Francisca Josephina Maria. Omstreeks half zes gistermiddag is het bergingsbedrijf „Koelman" uit Rotterdam iegonnen met de berging van sleepboot „Martien". Een duiker is bezig de juiste positie van de sleepboot vast te stellen. Een boot van het bergings bedrijf zal de sleepboot lichten als alle voorbereidende werkzaamheden MCCORMACK WIL DRASTISCHE MAATREGEL WASHINGTON, 21 April (Reu ter). John McCormack, de lei der der democraten in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den, heeft heden voorgesteld dat de Verenigde Staten, naar aan leiding van het incident met het Amerikaanse marine-patrouille- vliegtuig boven de Oostzee, de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie zullen verbreken. DOODVONNISSEN IN PRAAG De openbare aanklager in het spionnage-proccs te Praag heeft de doodstraf geëist tegen de drie voornaamste verdachten: de 34- jarige majoor Jaromir Nechansky, de 26-jarige student Veleslaw Wahl en de boekhouder Miles Sprysl. Twee psychiaters weigerden 'n verklaring te tekenen, dat Wahl niet toerekeningsvatbaar zou zijn. De advocaat van Wahl had hier om verzocht. VLIEGTUIG NEERGESTORT 35 inzittenden Een viermotorig Amerikaans transportvliegtuig met 27 passa giers en een bemanning van acht koppen is 100 km ten westen van Tokio neergestort. Het is niet be kend of er nog overlevenden zijn. gebeurd zijn. De berging zal, naar het zich laat aanzien, veel tijd in beslag nemen. De kapitein van de „Martien" die in het R.K. ziekenhuis te Dordrecht vertoefde, is naar 'sHertogenbosch gebracht, waar hij gedomicileerd is. NederlandsSpaanse Luchtvaartovereenkomst Op 20 April j.l. hebben de Spaan se en Nederlandse luchtvaartdele - gaties, die sedert 13 April te Den Haag onderhandelingen voerden, om te komen tot een nieuwe Ne derlands-Spaanse luchtvaartover eenkomst, overeenstemming be reikt. De nieuwe overeenkomst voorziet in de mogelijkheid tot exploitatie van een Nederlandse luchtdienst AmsterdamFrankfortNiceMa dridLissabon en van een Neder landse luchtdienst AmsterdamNice MadridLissabonF al (op de Kaap Verdise eilanden) en/of Da karParimariboCaracasCurasao De aardappelen (Sm.) De aardappelen zijn duur. Aan wie de schuld? Ge ruime tijd geleden heeft een agra risch leider gezegd, dat er een aardappelentekort dreigde. Dat is niet waar, zei het departement Maar het publiek is op dit punt erg gevoelig en dus werd er op grote schaal ingeslagen. Toen werd het tekort een feit, althans in de betere soorten en als er schaarste is, stijgen de prijzen. Dat. verhaaltje van die agrarische leider was een handelsstunt, zei men toen. Nu spreekt men van een verkiezingsstunt van minister Mansholt, die met een plotselinge ijver en een onverwacht moedige taal de handel bedreigt: als de aardappelen niet goedkoper wor den, ga ik ze zelf verkopen. Wij kunnen op dit ogenblik niet be oordelen, of hier van een ver kiezingsstunt sprake is. Wij weten alleen, dat het departement, dat al veel eerder blijk gegeven had de aardappelsituatie niet meester te zijn, rijkelijk laat is met zijn ingrijpen en dat de verkiezingen op tii zijn. Het departement is blijkbaar over de aardappelen geschiedenis wat balorig om niet te zeggen: „aardappelmoe"! en uit balorigheid fulmineert het nu tegen de kleinhandel, die zich duchtig aan het verweren is. Temidden van de verwijten over én weer mag niet worden ver geten vast te stellen, dat de aard appelen, in het algemeen gespro ken, te duur zijn. Maar dat dit, eveneens in het algemeen, de schuld is van de kleinhandel, is ook nog niet bewezen. Terecht klaagt de middenstand, dat de minister geen overleg gezocht heeft met de handel waarom hebben we nu al die bonden en organisaties en vakgroepen en bedrijfschappen in 's hemelsnaam! en evenzeer terecht wordt op gemerkt, dat het in onze tijd geen gewoonte is, om een groep bur- bers te beschuldigen aan de hand van een geheim rapport. Verkie zingsstunt of niet, het departement van minister Mansholt heeft deze zaak niet behoorlijk aangepakt. En als het een politieke'manoeu vre is geweest, dan is het er in elk geval geen, die geëigend is, bij de middenstand sympathie voor de politieke kleur van deze minister te wekken. Ondertussen moet er niet alleen gediscussieerd worden over politiek en over vreemde departementale manie ren, maar er moet redelijkheid betracht worden in de kwestie van de prijzen. Waar de schuld dan ligt maar hoe lang al? al lang vóór de verkiezingsdatum! dat moet uitgezocht worden, doch od een redelijke basis en zonder boze gezichten van in hun wiek geschoten ambtenaren. En dan moet er een oplossing komen, die de aardapnelen niet duurder maakt dan strikt nodig is. Is Tsjecho-Slowakije gezond genoeg? Tsjecho-Slowakije heeft zich uit de Wereldgezondheidsorganisatie teruggetrokken, zo is officieel te Praag bekend gemaakt. De Tsjechoslowaakse regering verklaart deze stap genomen te hebben, omdat de organisatie niet aan haar eigenlijke doel beant woordt. Kampioenen van de grote centrale Stierenkeuring te Alkmaar Bovenste foto: de kampioen voor Noordholland, Adema 21 van de Woudhoeve, van de bekende fokker-eigenaar gebrs. Ruijter te Oosterblokker; onderste foto de reserve-kampioen Adema 9 van Cruijsoord, eigenaar coöp. ver. voor K.l. te Oosthuizen, fokker W. Kool Kzn. te Beemster.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1