Noord-Scharwoude krijgt 101 woningen De nam Kwantiteit iets minder kwaliteit voortreffelijk Schold Publica sloot het seizoen Tentoonstelling Matthieu Wiegman FILMS VAN DE WEEK Centrale Stierenkeuring te Alkmaar Raadsvergadering Langedijk Huurprijs 6 gulden per week met Bert Brugman's Marionettentheater In kunstzaal K.C.B. te Bergen Laatste Nieuws Marktberichten Ben nieuwe Nor ZAL H PAGINA 2 ZATERDAG 22 APRIL 1950 In 40 plaatsen van Noord-Holland zijn 830 stieren gekeurd tijdens de voorkeuringen van dit jaar. Het vorige jaar waren het er 940. Tijdens de oorlog is het getal wel eens boven de 1200 gestegen. Gisteren waren de beste dieren van de 830 voorgekeurde als een selecte groep naar Alkmaar gekomen, waar in de Bergerhout, onder een stralende voorjaarszon, de centrale (provinciale) stierenkeuring plaats vond. Er waren dus wat minder stie ren aangevoerd dan vorige jaren het geval was. Men kan dit wijten aan de hoge vlucht die de kunst matige inseminatie tegenwoordig neemt. Er worden minder stieren aangehouden dan voorheen. En dat dit merkbaar was op de Alk- maarse stierenkeuring is alleszins te begrijpen. De kwaliteit van de aangevoerde dieren echter mag over het algemeen uitstekend worden genoemd. Slechts in de afdeling der tweejarige stieren was de kwaliteit enigszins teleur stellend, hetgeen echter niet weg nam, dat de reservekampioen, Adema 9 van Cruysoord, uit deze afdeling stamde. Er was voor de centrale stieren keuring te Alkmaar een buiten gewoon grote belangstelling, die zoals te verwachten viel groten deels uit de provincie Noordhol land afkomstig was. Er waren echter ook belangstellenden uit Zeeland, Limburg en. Z.-Holland, en Friesland was vertegenwoor digd door o.a. de voorzitter en de secretaris van het F.R.S. Deze grote belangstelling kan alleen maar verheugend genoemd wor den evenals het zeer goede weer dat de keuring begunstigde. Prachtige, gewichtige dieren waren er te bewonderen in de oudere afdelingen en ook onder de een jarigen waren uitmuntende beesten, die kleine, prachtige Ce res van Blokland bijvoorbeeld, met een huid als een kostbaar tapijt en.... enfin, nog zoveel andere dieren zouden de moeite van het noemen waard zijn. Van buitenlandse geïnteres seerden in de Nederlandse stieren hebben wij op deze keuring wei nig bemerkt. Buitenlanders zullen er allicht een kijkje hebben ge nomen, want het was Vrijdag, kaasmarktdag, en er waren bui tenlandse toeristen genoeg in de stad, maar buitenlanders, die om stieren kwamen, hebben wij niet gezien. Mensen van Marofilm legden de keuring vast op het celluloid, de dieren zetten hun beste beentje voor bij de keuring; een meisje stopte zorgvuldig haar rode shawltje onder haar koren- blauwe jas en de geluidsinstal latie strooide wat muzikaal klein goed uit over de Bergerhout, waaruit de bussen van Bergen en Camperduin gevlucht waren voor de drukte. De kampioen, die uit de veertien eerste en tweede ge- klasseerden werd gekozen, bleek tenslotte afkomstig uit de afde ling der vierjarigen, een afdeling waarvan de kwaliteit uitmuntend was. De réservekampioen was de uitzondering bij de tweejarigen, die over het algemeen in qualiteit wat tegenvielen. De provinciale commissie tot bevordering van de rundveefokkerij in Noordholland mag over de gisteren gehouden centrale keuring tevreden zijn. Zij was dat dan ook, vernamen wij. De bekroningen Kampioen voor Noordholland; Adema 21 van de Woudhoeve; fokk eig. Gebr. Ruijter, Oosterblokker. Reserve kampioen: Adema 9 van Cruysoord. eig. Coöp. Ver. voor K.I. Oosthuizeri, fokk. W. Kool Kz. Beemster. Eenjarige stieren, geboren 1 April 1949 en later: la Ceres van Blok land, fokk. eig. Erven C. Stapel, Hoogkarspel; lb Regent van de Buurt, eig. R. Bakker, Venhuizen; le DE TROFEO ITALIA IN ALKMAAR Vale zwementhousiasten zullen zich herinneren, hoe het Neder lands waterpolozevental in Sep tember van het vorige jaar in Italië het tournooi om de Trofeo Italia won. Ongeslagen kwamen de Hollanders uit de strijd, die ge voerd werd tussen "de zes sterkste ploegen ter wereld. Om uitzendingen zoals deze te bekostigen heeft de K.N.Z.B. het Mr. Bterenbroodspotfonds opge richt. Ten bate van dit fonds or ganiseert D.A.W. met De Overdek te op Zaterdag 29 April Nationale wedstrijden, waarvoor grote be langstelling bestVt. Mede hierom viel D.A.W. de eer te beurt de Trofeo enige tijd te mogen behe ren. Vanaf Vrijdag 21 April zal deze kostbare prijs in een der eta lages van het Kofa magazijn ten toongesteld worden. DE REDACTIE VRAAGT ASSISTENTIE Voor Woensdag a.s. ALKMAAR Woensdagavond hoopt onze redactie zo spoedig moe gelijk de uitslag van de stemming voor Prov. Staten in deze gemeen te te, publiceren; daarvoor is het nodig, dat op elk der 27 stembu- reaux een, assistent van de redac tie aanwezig is bij het tellen van de stemmen. Telkens weer mochten wjj voor dit doel een beroep doen op tljde- lijkë medewerkers; ook ditmaal doen wjj weer een beroep op onze assistenten, die om 5 uur in de stembureaux dienen te zijn, om de stemmen te „turven". Opgave hiervoor wordt gaarne Maandag en Dinsdag ingewacht aan ons kantoor, Ritsevoort 56. De Redactie HET VENDEL VOOR DE K.R.O. ALKMAAR Daartoe uitgeno digd door de K.R.O. en het Nationaal Hoofdkwartier van de Katholieke Verkenners zal het voortrekkers vendel van de St. Albertus Mag- nusstam alhier a.s. Zondagmiddag medewerking verlenen aan het „B.P.-klankbeeld", datj morgen zal worden uitgezonden via de KRO van 15.20 tot 15.45 uur in een pro gramma, dat verband houdt met de viering van St. Joris en het 40-jarig bestaan der Nederlandse Padvinders. Hockey-programma ALKMAAR Het programma van de A.M.H.C. is voor Zondag zeer klein en biedt slechts één wedstrijd, n.l. Prom. degr. 2e kl./ 3e kl. Alkmaar n-Hilversum IV. Dit is voor A.M.H.C. een belang rijke wedstrijd. Adema 81 v. d. Woudhoeve, eig. K.I ver. St. Maartensbrug, fokk. Gebr, Ruijter, Oosterblokker; 2a Adema v Grietje 237, eig. fokk. P. Konijn Venhuizen; 2b Neeltjes Frans 2, eig. C. Sluis, Hoogkarspel, fokk. K. Ka per, Zwaagdijk; 2c Adema van Duifje 40, eig. fokk. C. Klaver, te Heerhugowaard; 3a Adela 5 van de Beemsterhoeve, eig. fokk. mevr wed. J. Ruijter Beemster; 3b Ruurd- jes Adema 2, eig. fokk. P. Wijdenes Twisk. Eenjarige stieren, geboren tussen 17 Febr. en 31 Maart 1949: la Ade ma 76 van de Woudhoeve, eig.fokk. Gebr. Ruijter, Oosterblokker; lb Adema 4 van de Dijk, eig. fokk wed, J. Schaper, Zwaagdijk; lc Ade ma 65 van de Beukenhoeve, eig. fokk. mevr. wed. D. Ruijter, Nib- bixwoud; ld Adema 67 van de Beu kenhoeve, eig. fokk idem; le Ade ma 4 van Vredelust, eig. fokk. gebr. Timmerman, Alkmaar; 2a Tine's Adema, eig. mevr. wed. J. Ruijter. Beemster, fokk. N. Velzeboer, Hau- wert; 2b. Moor's Constantijn, eig.- fokker L. J. Schilder, Westwoud; '2C Kronenburger 20. eig. fokk. P. Waal, Beemster; 2d Adema 4 van de Maria Jacobahoeve, eig. fokk. C. Kuiper, Heerhugowaard; 2e Michaël van Houtlust, eig. fokk. Gebr. Com mandeur, Hoogkarspel; 3a. De Hoep Adema 24, eig. fokk. K. Reijne te Schagen; 3b Rikus v. d. Buurt, eig Coöp. ver. Oosithuizen en Otnsir., fokk. R. Bakker, Venhuizen; 3c Ro nald v. d. Buurt, eig. fokk. R. Bak ker, Venhuizen; 3d Bonte's Adema, eig. fokk. wed. D. N. Mulder, Hip- polytushoef; 3e Jonerts Adema 13, eig. fokk. P. Jongert, Westwoud. Eenjarige stieren, geboren van 1 Jan. t.m. 16 Febr. 1949: la. Adema 69 van de Woudhoeve, eig. J. J. Ruijter en Gebr. Ruijter, Berkhout- Oosterblokker, fokk. gebr. Ruijter, Oosterblokker; lb. Adema 75 van de Woudhoeve, eig. fokk. Gebr. Ruijter. Oosterblokker: lc Adema D 14 ,eig. A. v. d. Sluijs, St. Maar- tensvlotbrug; fokk. J. v. Diepen, Hoogwoud. 2a Kronenburger 19; eig. fokk. P. Waal, Beemster. 2 b Ade ma 72 v.d. Woudhoeve; eig. Fokk. Gebr. Ruijter, Oosterblokker. 2 c Sijtje's Adema; eig. fokk. A. Pij per, Hensbroek. 2d Südhoekster Wij nand; eig. Ver. v.K.I. „De Vooruitt- gang," Sijbekarspel, fokk. Th. IJ. Oostebrug, Lievevrouwenparochie; 3a Cato's Adema 2; eig. fokk. Joh. Blom, Zwaagdijk. 3b Adema 2 van Dennenhoeve; eig. Coop. Ver. v.K.I. „Kennemerland," Bergen; fokk. P. Stam, Hem. 3c Luwke's Adema 20; eig. W. v.d. Oord. Barsingerhorn; fokk. K. Kaper, Zwaagdijk. 3d UI- ker Adema 8: eig. fokk. B.C. Mie- dema, Slootdo'rp. Eenjarige stieren, geboren 1 Sep tember 1948 t.e.m. December 1948: la Alcmaria 39 eig. fokk. Jb. Swaan Schagerwaard. 2a Alex 7 van Mari na's Hoeve; eig. fokk. L. Wardenaar Schagen. 2b Vrykes Cuperes; eig. K. I.-Ver. Alkmaar en Omstr. Stom- petoren; fokk. IJ.J. Sijbrandy Speers 3 Peter v. Houtlust; eig. fokk. Gebr. Commandeur, Hoogkarspel. Tweejarige stieren, la Adema 9 van Cruysoord (zie res. kampioen) lb Adema 2 van de Dijk; eig. S. IJff, Krommenie dijk; fokk. mevr. wed. J. Schaper, Zwaagdijk, lc Tine's Adema 3; eig. Fa. Dekker Axel; fokk. Wed. J. Ruijter, Beem ster. Id Adema 32; eig. fokk. N. Ruij ter, Beemster; 2a Leopold van Blok land; eig. Coop. Ver. v.K.I. Texel; fokk. P.J. Koster, Hoogkarspel. 2b Geertje's Adema. eig. A. Koeman, Pzn. Hauwert; fokk. D. Olie, Beem ster. 2C Reclame Jongert; eig. fok ker. J. Jongert, Westwoud. 2d Pri meur; eig. fokk. J. Pijper, Lutje winkel. 3a Jacob Jan v.d. Buurt; eig. Coop. Ver. v.K.I. „Assumburg", Uitgeest; fokk. J. Bakker en Zn. Venhuizen. 3b Adema 6 van Cruys oord, eig. fokk. W. Kool kz. Beem ster. 3c Adema 52 v.d. Beukenhoeve eig. K.I.-Ver. Alkmaar en Omstr.; fokk. mevr. wed. D. Ruijter, Nib- bixwoud. Driejarige stieren, la Marie's Adema van de Buurt; eig. Coop. Ver v.K.I.; Uitgeest en O.; fokk. Jb. Bakker, Venhuizen, lb Adema B 1; eig. H.W. Keesom, Den Burg; fokk. J. v. Diepen, Hoogwoud 2a Bate; eig. Coop. Ver. v.K.I. Sijbe karspel; fokk. B.H. de Jong Nijland (Fr.) 2b Frans Adema 7 van Groen hoven; eig. P. Vledder; Bobeldijk; fokk. F.A.F. Groneman, Wieringer- waard. 3a Rooker's Adema 93 6; eig. Gebr. Konijn, Wijde Wormer; fokk. Jb. Rooker Obdam. 3b Hudson; eig. J. J. Schouten; fokk. Joh. Blom; Zwaagdijk. Vierjarige en oudere stieren, la Adema 21 v.d. Woudhoeve (zie kampioen) lb De Bont's Constantijn eig. fokk. G. Dekker, Oosterblok ker. lc Coba's Adema; Coop. Ver, v.K.I., Sijbekarspel; fokk. C.G. Ruij ter, Beemster. 2 Adema 22 v. d. Woudhoeve, eig. Coop. Ver. v.K.I. v. Sijbekarspel; fokker gebr. Ruijter, Oösterblokker. 3a Adema 29 v.d. Woudhoeve; eig. Coop. Ver. v.K.I. Alkmaar en Omstr.; fokk, Gebr. Ruijter, Oosterblokker. 3b Adema 22 v.d. Beukenhof; eig. Coop. Ver. v.K.I.; Heerhugowaard; fokk. wed. D. Ruijter, Nibbixwoud. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Verloren grenzen, alle leef tijden; Victoria-theater: Greep des Doods, 18 jaar; Cinema Americain: Geen Groter Zonde, 18 jaar; A.B.T.: „De wraak van een comboy, 14 jaar. GROTE KERK 7 uur: Mat- theus Passion van J. S. Bach, door Ngd. Herv. Ora torium Vereniging en So listen. BERGEN. Rustende Jager 4 uur Opening tentoonstel ling werken van Matthieu Wiegman. Zondagmiddag 2 uur: Hard draverijen in Gemeentelijk Sportpark. 3 uur: Spelen door Verken ners en Welpen op het Waagplein. Zondagmiddag 14.30 uur: Uit voering Mattheus Passion in de Grote Kerk. Zondagdienst doktoren: Dr. Degenaar, Emmastraat 95, telef. 2310; Dr. Nijman, Oudegracht 283, tel. 2384. Zondags- en Nachtdienst apotheken: B. H. J. Schou ten, Emmastraat 47. Nachtdienst taxi's: Nassau- garage, Nassauplein, telef. 3545. De raad kwam in openbare ver gadering bijeen onder Voorzitter schap van burgemeester H. Schel haas. Goedkeuring werd ontvangen op de verordening tot heffing van 'n straatbelasting en 'n baatbelasting; op het raadsbesluit van 13 Maart 1950 tot aankoop van diverse per celen grond ten behoeve van de verbreding van de Dorpsstraat, en tot ruiling van grond met A.A. van 't Riet, ten behoeve van de uitbreiding van het gemeente lijk sportterrein te Broek op Lan gedijk. Ten behoeve van splitsing van het perceel Spoorstraat 98 Noordschar- woude, eigenaar P. Jonker te Zij dewind, werd een premie toege kend van f 1890,- Van de Ned. Onderwijzersvereni ging afd. Langedijk was "n verzoek ingekomen tot het treffen van een regeling inzake smartegeld aan na gelaten betrekkingen van onderwij zers in de gemeente. B. en W. wa ren van mening dat die-tot de Rijks taak behoorde. ALKMAAR Na, zoveel avonden van serieuze kost en soms zwaar- verteerbaar geestelijk voedsel bood Schola Publica haar leden en do nateurs de laatste avond van dit succesvol Schola-seizoen een luch tig programma aan in de vorm van het door Bert Brugman's Mario nettentheater opgevoerde poppen spel, de tragi-komedie Don Juan. Wat ons trof in dit programma was de eenvoud en de kostelijke humor, die sprak uit de dialogen. Het gebarenspel van de dramatis personae, geleid door de onder, gronds sprekende spelers viel te loven; de dialogen waren amusant en onderhoudend en vooral de vro lijke figuur van Hans Worst viel in de smaak van het publiek. Het komt ons overbodig voor de geschiedenis van de slechte Don Juan nog eens na te vertellen; we hebben haar gisteren op een wijze gehoord, die maar moeilijk verbe terd kan worden. Het publiek heeft' zich wel ge amuseerd met dit luchtige, vrolijke Het was een sympathieke gedachte van enkele jonge schilders uit Bergen, die het initiatief namen, om Matthieu Wiegman, hun leermeester, in wie zij de verpersoonlijking zien van hun schildersideaal een eretentoonstelling te bereiden in het dorp, waar deze schilderspatriarch zijn schildersloopbaan begon en de meeste jaren van zijn schildersleven sleet. hoofdtoon van al dit nieuwe werk, dat u vertelt van zon en zomer, van licht en overvloed, van inner lijke rijkdom en serene stilte, van inkeer en meditatie. Wiegman bouwt zijn landschappen en stads gezichten op uit een verantwoord lijnenspel; zijn tinten zijn soms verfijnd, dan weer geworden tot een laaiende gloed; maar alles ge tuigt van een rijp talent en een machtig vakmanschap. In zijn „Suzanna", een geliefkoosd onder werp van de schilder, ontroert ons het ongenaakbare naakt van de hoofdfiguur, die zich tegen de be gerige blikken van de figuren op de achtergrond beschermt door haar lijfelijke rijkdom van een weelderige haartooi en haar gees telijke rijkdom van naar God ge richte ziel. Zoals al het overige werk ge tuigt ook dit van de ongebroken vitaliteit van de Wiegman van na 1940, een schildersfiguur, waarop Nederland en Bergen in het bij zonder trots kan zijn. De tentoonstelling, waar nog een door Henk Wezelaar gebeeld houwde kop van de schilder te zien is, zal 'n maand lang geopend zijn. Fr. O. Matthieu Wiegman, de grond legger der Bergense School, die nu al 40 jaar in Bergen woont Veertig jaar geleden was Wieg man ook zo'n jonge idealist, zoals de jonge schildersbent van nu in Bergen er weer velen telt; met anderen, wier namen overbekend zijn thans, maakte hij door de Bergense School het dorpje aan der duinen rand bekend in den lande en ver daarbuiten. Een idealist is Wiegman ondanks zijn meer dan 60 jaren gebleven en Bergen heeft hij onafgebroken lief gehad; hij heeft Bergen veel gegeven en Bergen heeft hèm veel gegeven en een van zijn grote verdiensten van het ogenblik is, dat hij een aantal jongeren van nu heeft bezield en geleid bij hun werk en hun zware struggle for life in deze vooral voor schilders zo moeilijke tijd. Vanmiddag werd in de kunst zaal van het K.C.B. te Bergen deze eretentoonstelling van Wieg man geopend door de dichter A Roland Holst, 'n kunstenaar, die als Wiegman Bergen trouw is ge bleven en er zijn roemrijkste werken schreef. Deze tentoonstelling geeft een beeld van de Matthieu Wiegman van na 1940; en dat is een heel andere Wiegman dan die van vóór 1940. Aan deze laatste herinneren hiér slechts enkele doeken, die men als het sluitstuk van die voorbije periode zou kunnen be schouwen en die dan ook los ge plaatst zijn van het geheel, mid den in de zaal. Het rijpe, in don kere timbre gehouden doek van het Rhóne'-dal kan nog tot dat klassieke werk van Wiegman ge rekend worden, zoals ook dat stadsgezicht uit Enkhuizen van hetzelfde genre. Het overige werk is kenmer kend voor de Wiegman van na 1940 en draagt de sporen van een veeljarig verblijf in Frankrijk, waar hij in Menton, Parijs en elders geruime tijd vertoefde. Wij zien er voorts werk uit het Limburgse plaatsje Thorn, uit Bergen en Groet, aquarellen, pas tels, gouaches en olieverfschilde rijen. Het vormt een harmonisch geheel en het blije blauw is de V.V.V. heeft pech ALKMAAR. Nadat de heer Verwer, administrateur van de commissie voor de motorraces, dezer dagen tengevolge van een val met de motor een hersen schudding opliep, zodat hij rust moet houden, is gisteren ook de pasbenoemde directeur, de heer Saanderman, ziek,-geworden; ten gevolge van een. maagbloeding zal ook hij geruime tijd rust moe ten nemen. 'n Halve eeuw „Selskip Friso" ALKMAAR. Het Fries „Sel skip Friso" herdenkt op Woens dag 26 en Donderdag 27 April a.s. het 50-jarig bestaan van de ver eniging. De Friese schrijver J. P. Wier- sma schreef voor deze gelegen heid een taferelenstuk het proloog en epiloog, dat op die beide avon den zal worden opgevoerd door eigen krachten in "t Gulden Vlies". Beide avonden zijn alleen toegankelijk voor de leden en ge nodigden. Op 2 6April 's middags tussen 4 en 6 uur wordt er re ceptie gehouden, eveneens in ,,'t Gulden Vlies". Monumentenzorg ALKMAAR. Voor oud Alk maar spreekt op Dinsdagavond 25 April de Directeur van de Rijks dienst voor Monumentenzorg, Jhr. Dr. G. O. M. van Nispen tot Se- venaer, over het behouden en restaureren van belangrijke bouwwerken. Voor dit onderwerp zal, mede door het feit dat Alk maar vele oude bouwwerken be zit, waarvan eengroot aantal on der Monumentenzorg vallen, ze ker in brede kring belangstelling zijn. De lezing wordt gehouden in het Victory-hotel, 's avonds 8 u. programma. Namens de Schola bracht de heer.Hofstee Bert Brug man en de zijnen dank voor hun goede prestaties. Wij geloven, dat de leden en do nateurs van Schola Publica tevre den kunnen zijn over het dit sei zoen geboden programma, waarin ook de goedgeslaagde drie cur sussen zo'n1 voorname plaats inna men. Het bestuur is al doende, om voor het volgend seizoen een zo mogelijk nog beter prdgramma sa men te stellen en rekent daarbij op de trouw van alle leden en dona teurs. SINT JORISDAG IN ALKMAAR ALKMAAR De herdenking van het 40 jarig bestaan van het verkennen zal in Alkmaar zoveel mogelijk door Katholieke verken ners (V.K.J.B.) en NPV gezamenlijk worden gevierd. Vanavond is er te 7 uur een bijeenkomst op het Waagplein. waar van 7-15 tot 7.30 wordt geluisterd naar de radio reportage van de aanbieding van het album aan Prins Bernhard. Om half acht volgt een korte mars door de binnenstad waarbij via Houttil, Langestraat. Payglop, Laat, Kapelsteeg en Verdronkenoord naar de Kaasmarkt wordt gemar cheerd, terwijl om 8 uur op het Waagplein de herdenkingsvuurpij len worden afgeschoten. Voor de V.K.J.B. is er Zondag morgen om 9 uur een H. Mis in het buitencentrum van de Don Bosco- groep, opgedragen door districts aalmoezenier rector van den Hoek, waarna de Sint Jorisbloem wordt uitgereikt. Om half een is er ge zamenlijke'vlaagenparade, met een toespraak van de burgemeester. Van 3 tot 5 uur volgt op het Waag plein een spel voor welpen en verkenners waaraan 5 tot 600 jon gens zullen deelnemen. Tijdens dit spel wordt nog een reportage uit gezonden over 20 jaar Katholiek verkennen, o.m. met opnamen van het Alkmaarse Albertus Magnus- stam-vendel. Daarna worden de vlaggen op het Waagplein gestre ken, terwijl de groepen tenslotte afzonderlijk haar Sint Joriskamp- vuur houden. A.F.C.-nieuws ALKMAAR. Na het tweede elftal, de junioren A en de adspi- ranten F kan A.F.C. vandaag mis schien haar vierde kampioens elftal feliciteren n.l. de adspiran- ten H. Deze spelen hedenmiddag om 5 uur aan de Westerweg te gen Zeevogels c en kunnen bij een overwinning kampioen zijn. A.F.C.-ers, groot en klein, toont uw belangstelling door om 5 uur even 'n kijkje te komen nemen. DeD jeugd rekent op u, zoals u voor later op de jeugd rekent! 25 jaar watermolenaar ALKMAAR. Op 1 Mei hoopt de heer C. Kuiper, Hoeverpad 13 alhier, de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar als watermole naar in dienst is bij de polder Eg- mondermeer. Harmonie Verloren grenzen Verloren Grenzen is een ge schiedenis Uit het bekende Readers Digest, die zich afspeelt in Keen- ham, een klein plaatsje in de noor. delijke Staten van Amerika, het land der vrijheid, waar echter ras senhaat nog steeds hoogtij viert. Het zijn met name de negers, die nog steeds niet geheel gelijk zijn gesteld met de blanken en die, zo niet overal, dan toch in vele plaat sen nog allerlei vernederingen om hun huidskleur te verduren heb ben. Een toestand, die men in onze verlichte eeuw niet mogelijk zou houden, doch die zich toch voor doet. Op een sympathieke wijze brengt deze film het probleem van het negerzijn naar voren en geeft de moeilijkheden gestalte in het verhaal van Dr. Carter, die strijdt om een praktijk te krijgen maar bij de Marine aanvankelijk, als neger, niet wordt geduld. Alles keert zich ten goede, als een wet wordt af gekondigd. waarbij de negers in de marine kunnen en de plaatse lijke dominee de sfeer in het stadje zuivert. Een oplossing, die meer op gevoelsargumenten dan op het verstand is berekend. In het voorprogramma actueel nieuws en een aardig filmpje over Hawaii'. Cinema Americain Geen groter zonde Het programma, dat deze week in Cinema Americain wordt ver toond, is vol goede bedoelingen, maar slechts de bedoelingen van de nieuwsjournaals zijn op een adaequate wijze gerealiseerd.. De hoofdfilm is een tendenzfilm, die wijzen wil op de gevaren der be smetting als gevolg van een zondig leven. Dit geschiedt in deze rol prent op een trage en vaak alles behalve genietelijke manier. Een melodramatisch slot. dat alle waarschijnlijkheid mist, is het stramien waarop de goedbedoelde waarschuwingen worden gebor duurd. Wij geloven dat het zijn waarde kan hebben de na-oorlogse losgeslagen mens te wijzen op de gevaren van een immorele levens wijze, doch wij zouden dit liever hebben gezien in een vorm, die ons meer bevredigde. De goedbedoelde film is toelaat baar voor achttienjarigen. Victoria Theater Greep des doods Na actueel buitenlands nieuws opnamen uit eigen land waarin het défilé der Belgische oorlogsinvali den voor het paleis Soestdijk, een flinke reportage van de voetbal match BelgiëNederland en de opening van het Zweefvliegcen- trum bij Arnhem. Tot slot de aan bieding van muziek-instrumenten aan dc Marechaussee te Apeldoorn. In dit theater speelt een prach- 1 ge verzetsfilm van de Noren te gen de Duitse terreur. Een geheel dorp Verzet zich, behalve een rijke directeur van een Conservenfa- briek, die met de Duitsers meegaat. Als op een gegeven moment de dochter van een dokter van het dorpje Trollness aangerand wordt door een Duitser kan de dokter zich niet meer bedwingen, en doodt de aanrander. Hij wordt gevangen genomen en met hem vele andere verzetsleiders. Ze moeten allen hun eigen graf graven, om dan doodgeschoten te worden. Op het moment dat de kogels hen doden zullen, wordt er vanuit een kerk toren een mitrailleur op de Duit sers gelegd, waarna een felle strijd komt van de verzetstrijders en de Duitsers. Het slot is dat de dochter van de dokter, haar verloofde en nog enkele Noren over blijven, en toch nog een Duitser neerschieten, als ze zien dat de Noorse verzets- vlag gestreken wordt en de Duitse vlag gehesen wordt. Een prachtige film voor hen die het verzet ook nog eens willen zien van het bui tenland. Alkm. Bioscoop Theater The last pound-up De hoofdfilm van deze week brengt de toeschouwer reeds dade lijk in de sfeer van het ruige Wes ten, waar gevechten met en van de Indianen een hoofdrol spelen. Het gaat hier om de aanleg van een waterleiding, die na veel te genwerking vanzelfsprekend t°ch tot stand komt. Er moet evenwel nog flink gevochten worden, met en zonder revolver, vooral, eer het zo ver is. De zingende cowboy, Gene Autry is hier de favoriet. Ge lukkig ontbreekt bij dit alles de komische noot niet. Het voorprogramma was zeer uitgebreid en gaf behalve het nieuws een komisch griezelfilmpje en een aardige tekenfilm. K.F.C.-keuringen Alkmaar A.B.C. De wraak van een cowboy, 14 jaar; Cinema Americain Geen groter zonde, 18 j., Harmonie Verloren grenzen, Onb.; Victoria: Greep des doods, 18 jaar. Castricum: Corso theater: De tijd, de plaats en het meisje, Volw. met rijpe levenservaring (C 3) Het ge heime Commando 18 jaar. Vnije dag voor personeel Op 5 Mei 1950, Nationale feest dag, zal aan het gemeentepersonee) een vrije dag worden gegeven. De woningen Dorpsstraat 120, eigenaar R. Stam, en Dorpsstraat 183 eigenaar J. Meijer, te Zd. Schar- woude werden onbewoonbaar ver klaard. Uitbreidingsplan Centrum. B. en W. stelden voor om over te gaan tot het bouwen van wo ningen in het uitbreidingsplan „Centrum" te Noordscharwoude met verminderde Rijksbijdragen. Ongeveer 100 urgente gevallen wachten op een woning, waarvan 60 zeer urgente. Thans is het mo gelijk, om buiten het woningbouw volume om, met verminderde rijks bijdragen woningen te bouwen. Voor particuliere woningbouw blij ven terreinen "open. Reeds zijn drie verzoeken ingekomen, allen van za kenlieden, voor particuliere bouw. Na rijpe overweging komen B. en W. .met een voorstel om 101 wonin gen te bouwen onder architectuur van de heer J. Roggeveen te Heiloo voor de som van f 780.000,- Uit 's Rijkskas zal een jaarlijkse bijdrage worden gevraagd van 101 x f 130,- is f 13130,-. De huizen krijgen met inbegrip van de schuur tjes een inhoud van 256,71 m3 en be vatten 8 behoorlijke slaapplaatsen De huur zal plm. f 6 per week- be dragen. De raadsleden juichten de ze plannen allen toe. Met algemene stemmen werden deze voorstellen aanvaard, waar door aan de'nijpende woningnood enigszins tegemoet wordt geko men. De sluis te Oudkarspel werd onder hands verpacht aan de heer H. C. Bakhuis (pachtsom f 100.) Speeltuinen. Te Zuidscharwoude is een speel tuinvereniging opgericht. Gevraagd is om steun van de gemeente. Voor gesteld wordt om een bijdrage in eens te verlenen, groot f 1000,-. Het voorstel werd aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Met ingang van 1950 elk jaar f 100,-. Op de R.K. Meisjesschool moet een nieuwe taal methode worden ingevoerd, het geen een uitgave zal vergen van f 500,-. Besloten werd om dit bedrag beschikbaar te stellen. Ter financiering van kapitaalsuit gave werd besloten om langlopende leningen aan te gaan. Besloten werd om met de Commissie van Beheer, van het gemeenschappelijk gasbe drijf een rekening-courant overeen komst aan te gaan tot een maximum van f 50.000,- De rente zal over het debetsaldo 3y2 en over het cre ditsaldo y2 °/o bedragen. De Heer Jac. Bruijn Dz. wees er bij de rondvraag op, dat de nieuw gemaakte betonnen schoeiingen op Eerstelingen HEILOO. Door de tuinder W. Nanne werden heden de eerste zomerwortelen ter veiling aange voerd. Zij brachten op f 0.67 p. bos. S.V.W.-nieuws HEERHUGOWAARD. Zon dag speelt S.V.W. 1 haar laatste thuis-competitiewedstrijd in dit seizoen. Dirkshörn komt op be zoek. In Dirkshörn werd met 21 gewonnen en we geloven wel dat onze spelers hun puntenaantal nog willen vergroten. B;j goed weer verwachten we weer vele toeschouwers. Ook het tweede speelt thuis en wel tegen R.K.A.F.C. 5 uit Alk maar. Wanneer door de onzen een goed resultaat bereikt wil worden dan moet er van 't begin tot 't eind gewerkt worden, want die Alkmaarders zijn niet voor de poes en spelen technisch 'n goed spelletje. Huldiging HEERHUGOWAARD. Woens dagavond na de uitvoering van de Huijgenoten had een kleine hul diging plaats. 10 April j.l. was het 15 jaar geleden, dat de heer Jacob Berkhout, in de volksmond ge noemd Ome Jaap, 15 jaar contro leur was in de zaak v. d. Heiligen berg (v.h. J. Wester). Bij monde van de heer T. v. d. Linde werd hem door enkele ver enigingen een fraaie vulpenhou der, waarom een gouden bandje met inscriptie, aangeboden. Wie goed doet, goet ontmoet! Geslaagd HEERHUGOWAARD. De heer F. Koeken, ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde te den Haag voor het schriftelijk examen le gedeelte Gem. Administratie. Kajotters-avond uitgesteld AKERSLOOT. De Kajotters- avond die a.s. Woensdag zou wor den gehouden is uitgesteld tot Woensdagavond 10 Mei. Cabaret BURGERBRUG. Heden, Za terdag 22 April komt het bekende Langedijker cabaret in zaal Visser op de planken. Dit kleinkunst- gezelschap komt met goede humo ristische sketches, afgewisseld met operafragmenten. De bekendste medewerkers zijn wel mej. A. Wolfswinkel en de heren P..Tromp en J. Klinkert. Na afloop dansmuziek door de band van de heer G. van Twuyer uit Alkmaar. Om 8 uur precies be gint de voorstelling. Boom viel verkeerd BEEMSTER. Tijdens het bo- menrooien op het erf van de heer J. K. aan de Schermerhornerweg viel dezer dagen door uitholling een boom te vlug, raakte uit de richting en viel op de boerderij die hierdoor werd beschadigd. Er waren gelukkig geen persoonlijke ongelukken. Drie kalveren gedood BEEMSTER. Op de Midden weg reed dezer dagen de chauf feur van een vrachtauto met nuchtere kalveren tegen een hoop stenen die daar was opgesteld i.v.m. bestratingswerkzaamheden. De wagen raakte in de sloot; de kalveren werden zo op elkaar ge- sommige plaatsen onder water niet goed blijken te zijn. De heer Jn. Stoop p. vroeg, hoe of het stond met de nieuw te bouwen brug naar het uitbreidingsplan-Centrum, ten Zuiden van het pand van Zaadhan- del de Jong, De Voorzitter deelde mede, dat 't college hoopte, dat op de volgende vergadering definitieve voorstellen behandeld konden wor den. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. VRIJ KOUDE WIND Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wol. kenvelden. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noordwest. Vannacht on geveer dezelfde, morgen 'overdag nog iets lagere tem peratuur. MOLEN IN BRAND HOORN Hedenochtend brak brand uit in de molen van Kuin aan het Keern te Hoorn. Bij het ter perse gaan van deze editie werd de brand ontdekt. De molen is van historische waarde qn trok steeds de belangstelling van vele vreemdelingen. Toneeuitvoering K.j.B. EGMOND-BINNEN Zondag 23 April zal de toneelgroep van de K.J.B. opvoeren „Die brave mijn heer Pot", waarin op een humoris tische manier de ernstige proble men en verwikkelingen, die ont staan kunnen door inwoning, wor den behandeld. Het is een vrqlijk en vlot stuk, dat, indien met flair gespeeld, het publiek veel genoe gen kan bezorgen. Dinsdag 25 Aprl zal het stuk voor de tweede maal, ook in het „Patronaat", opgevoerd worden. Aanvang 19.30. VLAGGENDAG BOND ZONDER NAAM Feest in Castricum De jaarlijkse Vlaggendag van de Bond zonder Naam, de „Feestdag van de naaster\efde", zoals die door de bekende radio-priester Henri de Greeve werd genoemd, wordt dit jaar op Zondag 23 April weer gevierd. Ook dit jaar ver wachten de medewerkers van de Bond, dat ieder, die het met het streven van de Bond eens is, de vlag zal uitsteken om daarmee Uiting te geven aan zijn wil, door de naastenliefde de wereld te ver beteren. Het hoogtepunt van de Vlaggen dag zal weer de viering in Castri cum zijn, waar 's middags om half vier een grote optocht wordt ge houden die van de v. d. Mijleweg te Bakkum naar Castricum trekt, waar op het Vitesse-terrein aan de Oude Haarlemmerweg om half 5 een grote meeting wordt gehouden. Medewerking aan deze bijeenkomst die toegankelijk is voor alle belang, stellenden, wordt verleend door de zangvereniging „Nieuw Leven"; een dubbelmannenkwartet; de volks dansgroep de „Zonneroos"; de pl. gymnastiekverenigingen; de harmo nie „St. Aloysius" en de duiven sportverenging „de Luchtpost". Aan het slot van de middag is er een ballonwedstrijd ter onder steuning van de operatie Ping-Ping. BELGISCHE KONINGIN MOEDER OP „KEUKENHOF" Vergezeld door de secretaris van de bond van Bloembollenhandela ren, mr. F. J. D. Theyse, heeft H. M. Koningin-Moeder Elisabeth van België Donderdag geheel on opgemerkt een bezoek aan de tentoonstelling „Keukenhof" te iLisse gebacht, nadat zij de opvoe ring van het Jacoba-spel had go- degeslagen. Terwijl op het ten toonstellingsterrein duizenden mensen de halzen rekten en uit zagen naar de komst van de pseudo-gravin Jacoba van Beye- ren, bemerkte geen hunner dat inmiddels een Koningin in rustig gesprek met haar begeleider de bloemenpracht der tentoonstelling bewonderde. De Koningin-Moeder vertrok zonder enig ceremonieel. ALKMAAR, 20 April. Andijvie 28 —40; spinazie 10—23; raapstelen 5— 8- wortelen 13,40—26.70; rabarber 17—26; rode kool 24—34; prei 32—49, uien 59—62; bieten 6—7.20; witlof I 40—53 II 20—38; bloemkool I a 87— 107", I 69—75, II 35—57, aardbeien p. doos U3120, II 0.57, radijs 4— 16.50, selderie 711.50, selie 37, sla I 17—23, H 3—16, stoofperen 18— 26, sjalotten 2467. PURMEREND. Bevelanders 10—14; witlof 31—57; bloemkool 1662; spinazie 1738; sla 922; andijvie 36—48; radijs 712; ra barber 1829; winterpeen 1017; prei 3062; wlnterjan 3441. GROOTEBROEK. 2000 kg. witlof I 31—44; II 31—36; III 18— 25; 130 bakken pootaardappelen p. bak 0.92—1.86. HOOGKARSPEL. 3000 kg Witlof I 37—49; II 32—39; IH 24 —31. WARMENHUIZEN, 22 April. 1000 kg. rabarber 17.30; 3100 kg witlof I 43—47, II 34—41, III 26- 34. OBDAM. 14.500 kg. witlof I 46—58; H 44—51; III 37—42; IV 26—34; 55000 kg. bieten A 6; B 4; 210 kg. prei 0.56 p. kg. BR. OP LANGENDIJK. 7000 kg. witlof I 48—52; II 38—45; 1800 kg. prei 32—61; 2000 kg. bie ten 6. N. SCHARWOUDE. 7000 kg. kroten I 6; II 3.50; 42.000 kg rode kool 47.50—56; 33.000 kg. witlof I 52—60; IB 47—56; II 48—57; UB 39—52; III 38—46. HEILOO. Witlof I 35—41; H 1926; spinazie 2229; rabarbW 1421; stoofsla 3440 alles p. kg.; OP PAAS-ZATERE de ontheemden ui vende priesters. V Abdij van Tongerlt in Vlaanderen reed en die tot in Ame de handen opent t Duitsland) stelt or de nameloze en c priesters en ontell Zijn vorige oproep verblijdende, troos oude zonde", wa gesproken wordt, vi en verscheurd. Zwart en vierkant sU bunker" tegen de fel Een donker blok, gre briek, met twee ga] Dit is de god der vei overal in Duitsland 1 heerst. De moderne 1 de weerloze kinderen geofferd worden aan nieuwe beest dat de bedreigt. Overal wa; als gruis zijn wegge deze monsters stan zwart als de nacht, honderdduizenden v: nen die in ballings* gaan krachtens 't dec dam. Hoor nu het wan en snikken der ontu als duivelsvoeder wei in de bunkermuilen, ver achter het mete: dat hun aanwezigheid gemerkt wordt. Maar kwartierd bij de dui Treed binnen in di1 dit zwarte Beest, mi ingewanden. Dring diepste buikholten vo] senbrokken. Een ver Van ruimte tot ruimt ping tot verdieping, o laag, overal zijn de van het monster in v speurt ge 't verterin; al ruikt ge de ontbi ziet ge de wanhoop die levend verslonder gezogen, leeggeperst, zijn in naamloze en senbrei. Ach, hoe zwart is der Kerkgeschiedenis! verstoten christenen hokken en liggen te buik van het Beest, willekeurig dooreen i nen krocht. Zestien o: vullende ruimte. Gee tafels of stoelen. Geer Geen gezinsleven. G< Overal rondom scha en gebaren ondubbelz kingen. Neen, ze ki niets aan doen. Dez eenhoping maakt alk verkwijnen jonge fan- vijf, zes kinderen. Ve rimpelde zuigelingen jar. grootmoeders. Be van zweet en bedorve vensters. Jarenlang sl mend licht van kas fakkels. Nu zijn er wie hier lang woont ogen en verdraagt de Tuberculeuzen fluime Kindse oudjes wentel* Kinderen kruipen om de smalle gangen, en nen trappen. Huiv zijn deze bloedloze k schijnend bleek, me ogen en op het oude een zielige glimlach, uren zuigen de ver kwartier-lang frisse li nen. Maar het is nau baar dat het mons heeft. De verdorde k* vergeefs naar een paa lucht voor de longen, lozen die zevenmaal len en vallen, hunke naar een paar uur zi hun zielen.. Hoe wai de strijd tegen de z< remmen kent waar zijn om de schaamte Hoe zou de deugd no den, waar twintig, ve mannen en meisjes, jongens en kinderen jarenlang in één glo hol naast en op elka: nen, ach kleden.... Dit is de hel voo en voor de zielen. B de verwarring, het brutale wet van he Hier wordt gevochl ve meter beton en vrouwen elkaar we meenschappeljjke 1 Hier wordt het lev al zijn rechtmatige i om verbreekt h< banden, vreet zich z de in alle vormen drongen dat drie van hen gedood I kropsla I 1821; II 612 per stuk; werden. wortelen 6570 per bos.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2