De nameloze ellende van de ontheemden West-Duitsland wil geen goedkope Hollandse boter AMERIKAANSE NOTA VERWORPEN Waar zal Koning Leopold zich moeten vestigen? Bunkerbeest en Oostpriesterhulp Een nieuwe dramatische beschrijving van Norbertijn van St ra aten ZAL HET WESTEN HELPEN? jVQRQL houdt gebit in goede staat en verlengt levensduur van tanden en kiezen Naar wij vernemen Duitse boeren kunnen niet concurreren Russisch antwoord over de „Privateer" „Verantwoordelijkheid voor incident ligt bij de Verenigde Staten De „Stuyvesant" komt Maandag Belgische socialisten drongen aan op voorlopige ballingschap Een bijzondere expositie Diner ten paleize De Eeuwige Stad is 2703 jaar DE OVERVAL IN DE SPEELCLUB Een volksdansraad „Calvé" slacht kippenstapel Rechterhand van arbeider afgezaagd ZATERDAG 22 APRIL 1950 PAGINA 3 OP PAAS-ZATERDAG bevatte ons blad een somber relaas over de ontheemden uit Oost-Duitsland en hun onmachtige, ster vende priesters. Werenjried van Straaten, Norbertijn van de Abdij van Tongerloo, leider van de actie Oostpriesterhulp (die in Vlaanderen reeds tot een echte volksbeweging is uitgegroeid, en die tot in Amerika, Australië en Afrika toe de harten en de handen opent voor de strijdende en lijdende kerk in Oost- Duitsland) stelt onze lezers opnieuw een beeld voor ogen van de nameloze en ondragelijke ellende waaronder duizenden priesters en ontelbare gelovigen vlak bij onze grenzen leven. Zijn vorige oproep bracht ook uit de kring van onze lezers een verblijdende, troostende echo terug. „De schuldbrief van de oude zonde", waarover in de liturgie van Paas-Zaterdag gesproken wordt, werd door velen royaal en christelijk uitgewist en verscheurd. Zwart en vierkant staat een „Hoch- bunker" tegen de felle zomerlucht. Een donker blok, groot als een fa briek, met twee gapende muilen. Dit is de god der verwoesting, die overal in Duitsland de puinen be heerst. De moderne Moloch waarin de weerloze kinderen dezer eeuw geofferd worden aan de duivel. Het nieuwe beest dat de Christenheid bedreigt. Overal waar de Kerken als gruis zijn weggevaagd, hebben deze monsters stand gehouden, zwart als de nacht, en verslinden honderdduizenden van de millioe- nen die in ballingschap moesten gaan krachtens 't decreet van Pots dam. Hoor nu het wanhopig zuchten en snikken der ontwortelden, die als duivelsvoeder werden geworpen in de bunkermuilen. Ze huizen zó ver achter het metersdikke beton, dat hun aanwezigheid bijna niet op gemerkt wordt. Maar ze zijn inge kwartierd bij de duivel. Treed binnen in dit moordhol, in dit zwarte Beest, met witgekalkte ingewanden. Dring door tot in de diepste buikholten vol grauwe men- senbrokken. Een verslindend dier. Van ruimte tot ruimte, van verdie ping tot verdieping, omhoog en om laag. óveral zijn de giftige klieren van het monster in werking, Dveral speurt ge 't verteringsproces, over al ruikt ge de ontbinding, overal ziet ge de wanhoop der weerlozen die levend verslonden worden, uit gezogen, leeggeperst, tot ze opgelost zijn in naamloze en dierlijke men- senbrei. Ach, hoe zwart is deze bladzijde der Kerkgeschiedenis! Ziet, hoe de verstoten christenen hier samen hokken en liggen te hijgen in de buik van het Beest. Vier gezinnen willekeurig dooreen in elke beton nen krocht. Zestien of meer bedden vullende ruimte. Geen plaats voor tafels of stoelen. Geen huiselijkheid. Geen gezinsleven. Geen intimiteit. Overal rondom schaamteloze ogen en gebaren ondubbelzinnige opmer kingen. Neen, ze kunnen er zelf niets aan doen. Deze massale op eenhoping maakt alles kapot Hier verkwijnen jonge families met vier vijf, zes kinderen. Vergeelde en ver- rimpelde zuigelingen naast tachtig- jar. grootmoeders. Benauwde stank van zweet en bedorven lucht. Geen vensters. Jarenlang slechts het wal mend jicht van kaarsen en pek fakkels. Nu zijn er lampen, maar wie hier lang woont krijgt zieke ogen en verdraagt de zon niet meer. Tuberculeuzen fluimen in 'n kroes. Kindse oudjes wentelen in het vuil. Kinderen kruipen onder bedden in de smalle gangen, en op de beton nen trappen. Huiveringwekkend zij deze bloedloze kleinen; door schijnend bleek, met vroegwijze ogen en op het oude mannengelaat een zielige glimlach. Eens in de 12 uren zuigen de ventilatoren een kwartier-lang frisse lucht naar bin nen. Maar het is nauwelijks merk baar dat het monster geademd heeft. De verdorde kelen hijgen te vergeefs naar een paar liter zuivere lucht voor de longen, en de moede- lozen die zevenmaal daags struike len en vallen, hunkeren tevergeefs naar een paar uur zuiverheid voor him zielen. Hoe wanhopig is hier de strijd tegen de zonde die geen remmen kent waar geen muren zijn om de schaamte te behoeden. Hoe zou de deugd nog wortels vin den, waar twintig, veertig, zeventig mannen en meisjes, vrouwen en jongens en kinderen maanden en jarenlang in één gloeiend bunker- hol naast en op elkaar slapen, wo nen, zich kleden.... Dit is de hel voor de lichamen en voor de zielen. Hier heerst ook de verwarring, het egoisme en de brutale wet van het oerwoud. Hier wordt gevochten om 'n hal ve meter beton en hier stoten de vrouwen elkaar weg van de ge meenschappelijke kooktoestellenj Hier wordt het leven verstikt in al zijn rechtmatige eisen, en daar om verbreekt het woest alle banden, vreet zich zat aan de zon de in alle vormen en pakt met gierige grijphanden wat de dave rende grootstad aan hartstocht en bedriegelijke vreugden voorbij de bunker laat stromen.... Hqt wordt een lange tocht door deze gruwelijke ingewanden. Er komt geen einde aan de doolhof van kamers en gangen en trappen. Men Allen die helpen willen, bijvoorbeeld door op ge schikte en centraal gelegen punten magazijnruimte be schikbaar te willen stellen, allen die menen op doel treffende wijze te kunnen helpen bij dit werk, laten zij zich zonder uitstel wen den tot Oostpriesterhulp, Caritas Missie, Peperstraat 4, 's-Hertogenbosch, waar thans ook verder de gelde lijke giften worden verza meld. Gironummer 268761 Caritas-Missie, 's-Hertogen bosch, met uitdrukkelijke vermelding: Oostpriester hulp. voelt zich verpletterd onder de ge kalkte betonmassa's. Het ademen gaat moeilijk en de hete lucht drukt loodzwaar op de borst. Men zweet en wankelt. Men zou willen vloeken en wegrennen uit deze ellende. Men wordt opstandig en verbeten. Men kijkt en men vraagt. Maar er is geen uitkomst aan deze moeizame gesprekken. Overal hetzelfde tra gische verhaal met talloze varian ten van verdriet en vernedering, maar met als refrein steeds dezelf de smartelijke vraag: wanneer gaan we terug naar de heimat? De heimat is het laatste hou-vast van deze verworpelingen. Wie zou dan de moed hebben hen deze hoop te ontnemen? Maar zij is een illusie. In Oost-Pruisen wonen nu immers Tartaren en Kirgiezen. In Silezië verwilderen de akkers tot steppe. En in Sudetenland loeien de bull dozers over de 225 dorpen die met de grond gelijk gemaakt worden, omdat er geen Tsjechen zijn die ze bewonen kunnen. God nog toe, Gij hebt de zon ge schapen en de wijde vlakten en de winden en de milde regens die de lucht verfrissen. Er is toch ruimte genoeg voor allen. Waarom moeten deze verstoten paria's, deze millioe- nen, dan uw licht missen en uw weldoende koelten? Waarom ont nam men hem een menswaardig bestaan? Moet het beleid der zege vierende, machten dan niet ten dien ste staan van de geteisterde volke ren, van de vrouwen en kinderen die onschuldig zijn? Waarom moeten de volkeren boe ten voor wat de staten misdeden? Het zijn de staten en niet de volke ren, die de oorlog ontketenen, Teu gelloze roofbeesten zijn ze, allemaal die hun eigen volk opvreten om van andere volken niet te spreken. Deze gruwel der verwoesting was niet noodzakelijk. Het was misdaad en waanzin om achttien millioen mensen in de dood, in de slavernij naar puinen en bunkers te jagen en daarna hun lege huizen te ver branden of af te breken. Misdaad en waanzin om vruchtbare gron den met bos te beplanten en de mil- lioenen die deze welige akkers wel eer aan de wildernis ontrukten, te laten verhongeren op de steenhopen van verwoeste steden. God, die eer tijds hebt neergezien op de ellende van Job, en die Jonas hebt gered uit de ingewanden van de vis, zie thans neer op de verdrukking van uw volk en verlos het uit de buik van het Beest Keer nu in uzelf en kijk God in de ogen. Zoudt ge uw eigen vader in de ogen durven zien, als ge uw broers en zusters had laten omko men zonder een hand naar hen uit te steken? Hoe zal de Heer op u toornen, indien ge niet alles ge daan hebt om het leed van Zijn kinderen te verzachten. Luister. Als dit Westen nog chris telijk is, dan moet de dag komen, dat wij met vliegende kolonnes vol troost en liefde oostwaarts trekken. Zo ver zijn we nog niet. Maar intussen sterven in Duits land met tientallen de goede her ders en de Samaritanen en de zachte engelen van liefde die met betraande oSen ^un verloren lam meren achterna lopen tot in de diepe buik van het bunkerbeest: Ze zoeken hen op. Ze zegenen en troosten. Doch hun handen zijn leeg. Het minste wat wij doen kunnen is deze vermoeide Samaritanen in leven te houden en hen iets in han den te geven om de tranen te dro gen en de bitterste nood te leni gen. Geef dan toch, om de liefde van Christus, van uw overvloed of van uw armoede, en help de lijden de en strijdende kerk in Duitsland. Werenfried v. Straaten, o. praem SIGARENMAKERS OVERGEPLAATST BREDA, 21 April. Het per soneel van de K.V.W.-sigarenfa- brieken te Wernhout, dat nu reeds enkele maanden op wachtgeld staat, zal, in verband met een rijksregeling, in zijn geheel te werk worden gesteld in de K.V.W. fabrieken te Roosendaal. is het lijk van de Poolse kok J. Bultisz, van de „Dolfin", die sedert elf weken werd vermist, gisterenmorgen in de IJmuidense vissershaven gevonden werd eergisterennacht ingebro ken in een leerwarenfabriek aan de O.Z. Achterburgwal te Amster dam. Uit de brandkast werd in totaal voor f1020.aan geld en andere waardevolle zaken mee genomen».... overleed te Bussum op 85-ja- rige leeftijd mr. W. Roosmale Nepveu, oud-burgemeester van Apeldoorn....» is -het voorlopig voortbestaan van het tijdschrift „Kroniek van Kunst en Kuituur", door een ruime gift van het Prins Bernhard- fonds, verzekerd»..» arriveerde gisterenmorgen te Rotterdam de Duitse reddingboot „Hindenburg", die een tocht langs de Duitse steden aan de Rijn zal maken om giften in te zame len voor het reddingswerk...... zoekt de politie naar de ver tegenwoordiger T. van de machi nefabriek „Oosterhout" te Ooster hout. T., die voortvluchtig is, zou zijn firma voor 15.000 gulden hebben benadeeld...... is de Belgische minister van justitie, Lilar, te Den Haag aan gekomen voor een bespreking met minister Wijers over de éénma- king van het recht in Benelux- verband....» heeft minister in 't Veld Don derdag de centrale commissie van advies voor D.U.W.-aangelegen- heden geïnstalleerd. Deze com missie heeft tot taak de minister van advies te dienen kreeg de 29-jarige steward R. v. O., die van zijn vriend, een kellner van de „Nieuw Amster dam", 132 dollar, 70 Zwitserse francs en een Engels pond had gestolen, viertien dagen gevange nisstraf....» brak gisterenmiddag om kwart over één brand uit aan boord van het in de Rotterdamse haven lig gende Poolse schip „Wazmia", groot 9096 b.r.t. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch om ongeveer vier uur was men het vuur meester.»— DTJESSELDORF, 21 April (Van ANP-correspondent)Naar van de zijde van het ministerie van Economische Zaken te Bonn wordt vernomen, heeft het ministerie be sloten zich tot Nederland te wenden in verband met de vaststelling van de exportprijs van de Nederlandse boter. De minister van Voedsel voorziening en Landbouw heeft in een bijeenkomst van de landbouw- commissie van de Bondsdag de Nederlandse boterprijs discrimi nerend ten opzichte van Duitsland genoemd. Ingevolge de gevarenclausule, op genomen in het Nederlands-Duitse handelsverdrag, wil men van Duitse zijde thans tot bespreking van de prijsbepaling in een gemengde com missie komen. Het Duitse standpunt is, naar uit Bonn wordt gemeld, dat Neder land de exportprijzen van boter op Engels verzoek heeft verlaagd tot beneden de prijzen van de binnen landse markt. Men meent, dat er geen noodzaak bestaat, deze ver laging ook jegens Duitsland door te voeren en vestigt er de aandacht op, dat bij de onderhandelingen, waarbij tot liberalisering van de -jspan toa 'nalofsaq pra.w yapueq BERGPRIjS IN RONDE VAN NEDERLAND Nu de organisatoren van de Ronde van Nederland er in ge slaagd zijn, in de Zuid-Limburgse heuvels een traject uit te zetten waarin practisch alle „bergen" zijn opgenomen welke het uiterste Zui den van ons land rijk is, hebben enige Limburgse wielersporten thousiasten onmiddellijk het plan opgevat, een aantal premies te verzamelen die kunnen dienen voor een speciale bergprijs. Ook in de eerste Ronde van Ne derland, in 1948, werd een derge lijk bergcriterium verreden. De volgende bergen en heuvels zullen voor dit bergcriterium in aanmer king komen: 1. Wintrakerberg, tussen Heerlen en Brunssum, 2. Molenberg (Heerlen), 3. Mariaberg (Eijgelshoven), 4. Kerkraderberg (Kerkrade), 5 Cauberg (Valken burg), 6 St. Geertruiderberg, 7 Banholterberg, 8 Mheerderberg, 9 Noorbekerberg (laatstgenoemde 4 tussen Maastricht- en Slenaken, 10 Klein Zwitserland (tussen Slena ken en Epen), 11 Vijlenerberg (Vij len). 12 Nederlands hoogtepunt (Vaals), 13 Ravensbos (tussen Val kenburg en Schimmert). Zoals gebruikelijk zullen aan de eerste vijf renners op elk dezer heuveltoppen punten worden toege kend. De renner met het grootste aan. tal punten wordt winnaar van dit bergcriterium. Tijdbonificaties zul len ook op de top van deze heuvels niet gegeven worden. Radio Moskou heeft gisteren het antwoord van de Sovjet-Unie op de Amerikaanse nota over het vermiste Amerikaanse vlieg tuig uitgezonden. In dit antwoord, dat gisteren aan de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou is overhandigd, wordt herhaald, dat volgens geverifieerde gegevens een Amerikaans toestel boven Sovjet-Russisch grondgebied het vuur heeft geopend op een Sovjet-Russisch gevechtsvliegtuig en vervolgens is weg gevlogen. Er wordt opnieuw gezegd, dat het Amerikaanse toestel een vier motorige B-29 bommenwerper van het type vliegende fort was. De Amerikaanse nota wordt ge noemd „een poging om de ver antwoordelijkheid voor het inci dent te ontgaan". De Amerikaanse eis tot schade vergoeding wordt „ongegrond" genoemd. De Sovjet-Unie wist niet, of er een Amerikaans vlieg tuig was neergestort, maar indien dit zo was zoals in de Ameri kaanse nota werd verklaard lag de verantwoordelijkheid bij de V.S., die „een vliegtuig uit zonden om de Sovjet-Russische defensies te fotograferen". In de Sovjet-nota wordt verder nog gezegd, dat het Amerikaanse vliegende fort de Sovjet-Russi sche grens op acht April in het gebied van Libau schond en over een afstand van 21 km landin waarts was gevlogen. Met betrekking tot de Ameri kaanse eis, dat aan de Sovjet- Russische luchtmacht der nadruk- kelijkste instructies zullen worden gegeven om een herhaling van het incident te voorkomen, wordt in de nota van de Sovjet-Unie ge zegd: „Het is niet moeilijk te be grijpen, dat alle luchtmachten instructies hebben om de on schendbaarheid van de grenzen te verdedigen. In geval van schen ding van de grenzen van haar vaderland door een buitenlands vliegtuig zouden alle luchtmachten precies als de Sovjet-Russische luchtmacht hebben gehandeld". De Sovjet-regering herhaalt in verband met het bovengenoemde haar krachtige protest „tegen de grove schending van de Sovjet grenzen door een Amerikaans militair vliegtuig". „Als wilden Carl Vinson, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, beschuldigde he den de Sovjet-Unie van een „moorddadige, geniepige en ver achtelijke handelwijze, welke door de Sovjet-Russische regering oog luikend is toegestaan". „Deze tien mannen", aldus Vin son, „zijn opzettelijk en op de wijze der wilden gedood, waarbij moedwillig de menselijke fat soensbegrippen, de grondbegin selen van het internationale recht en de allereerste regelen voor een vreedzaam verkeer tussen de ver schillende landen met voeten zijn getreden". „Dit, vervolgde Carl Vinson, „is een Sovjet-Russische aanvalsdaad". Vinson zeide verder, dat de Amerikaanse reactie hieruit moest bestaan, dat de Verenigde Staten zich vastbesloten tonen een zo danige militaire kracht te hand haven, dat de Russen hierdoor ontzag wordt ingeboezemd. „In dien wij hier niet voor zorgen, zullen wij hals over kop in een volgende oorlog belanden en wij zouden tot het uitbreken ervan zelf hebben bijgedragen, door on voldoende militaire sterkte". VLISSINGEN, 21 April. Naar wij nader vernemen zal de „Stuy vesant" met uit Curacao gerepa trieerde militairen niet Zondag de haven van Vlissingen binnenlo pen, maar eerst Maandagmorgen te plus minus 7.00 uur. Een uur later zal met de debarkatie wor den begonnen. MR. FOCKEMA ANDREAE NAAR INDONESIË Uitgeleide gedaan door minister Schokking vertrok gisteravond van Schiphol naar Indonesië de staats secretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae. De staatssecretaris heeft als voor naamste doel van zijn reis de over gang van de leden van het KNIL naar de KL te regelen. Deze kwes tie is geen eenvoudige, reden waar om mr. Fockema noodzakelijkerwij ze wederom naar Indonesië gaat voor het voeren van besprekingen. landse zijde uitdrukkelijk zou zijn verklaard, dat het niet in de be doeling lag de Duitse landbouw schade te berokkenen. De kwestie van de boterimport is de laatste weken in West-Duitsland accuut geworden daar de buiten landse boterprijs tot beneden de vastgestelde Duitse prijs is gedaald. De Duitse boeren verzetten zich tegen een verlaging van de binnen landse prijzen. Wel overweegt het ministerie in plaats van een vast gestelde boterprijs seizoenprijzen in te voeren. De boterproductie in Duitsland is ten opzichte van het vorige jaar sterk gestegen en men tracht thans hieruit een uitweg te vinden door het opslaan van grotere voorraden in de koelhuizen. BANKDIRECTEUR IN ARREST GESTELD Op last van de Officier van Justitie is de 59-jarige Hagenaar G. A. aangehouden, die tot voor enige maanden directeur is ge weest van het bijkantoor van de Rotterdamse Bank te Schevenin- gen. Hij werd door de directie van deze bank geschorst, toen van verschillende zijde klachten over zijn beleid binnenkwamen. In zijn functie van directeur zou A. cliënten van zijn bank hebben aangeraden geld te steken in een niet florerende fabriek in elec- trische artikelen te Hilversum. Deze fabriek beheerd door verre familieleden van A. is thans fail liet verklaard. Weer vrij Na een verhoor door de rechter commissaris is hij gistermiddag op vrije voeten gesteld. Het ver hoor heeft geen feiten opgeleverd, die een voortzetting van de hech tenis konden motiveren. Ook de Marinierskapel naar Gent1 Zoals reeds werd medegedeeld zal Hr. Ms. mijnenveger „Willem van der Zaan" van 2226 April a.s. een bezoek brengen aan Gent ter gelegenheid van de Gentse floraliën, het bekende bloemen- festijn, dat dit ,jaar voor het eerst na de oorlog weder wordt gehou den. Ook de Marinierskapel, die ook bij vorige gelegenheden, o.m. het bezoek van Hr. Ms. „Vulkaan" te Gent, een groot succes had, zal dit bezoek opluisteren. Hans Roozen op zoek naar Noach's Ark De jonge Nederlander Hans Roo- zen zal 16 Juni per KLM naar Tur kije vertrekken. Hij zal zich in In- stanboel bij de expeditie van de Amerikaan Smith voegen, die on derzoekingen gaat instellen naar mogelijke overblijfselen van Noachs Ark op de berg Ararat. PRINSELIJKE REIS DE STIMULANS Naar wij vernemen bestaat het voornemen een expositie in te rich ten, waarin verschillende door Z.K.H. Prins Bernhard op zijn reis naar de West bezochte landen stands zullen verzorgen. Verschei dene Nederlandse maatschappijen, die op het Westelijk halfrond een deel van hun arbeidsveld hebben, zullen eveneens exposeren. Voorts hebben verscheidene am bassadeurs en gezanten het plan, om, wanneer de tentoonstelling doorgaat, soirees te verzorgen, waardoor hun land nadere bekend heid zou kunnen krijgen. De baten van de tentoonstelling zullen ten goede komen van de nazorg voor gedemobiliseerde mi litairen. VOOR CORPS DIPLOMATIQUE Gisterenavond hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard het jaarlijkse diner aan het corps diplomatique aangeboden in het paleis op de Dam. Vrijwel alle am bassadeurs en gezanten van bui tenlandse mogendheden in Neder land arriveerden tussen half acht en acht uur met ruim dertig auto's voor het paleis. Melk uit Nederland voor Amerikaans leger Een gedeelte van de melkleveran- tes aan het Amerikaanse leger in West-Duitsland zal van 1 Juli a.s. af verzorgd worden door de N.V. Sterovita, een dochteronderneming van de N.V. Albert Heijn te Zaan dam. Tot dusver geschiedden de melkleveranties uitsluitend door De nemarken. Reeds lang hadden ook de Nederlandse bedrijven moeite gedaan vaste voet te verkrijgen op dit belangrijke afzetgebied. De Ame- kaanse autoriteiten stelden echter bepaalde eisen, waarvan een der voornaamste was, dat de melk uit tbc-vrij gebied moest komen. De or der is geldig voor zes maanden. ROME (Reuter). Rome, de eeuwige stad, vierde Vrijdag haar 2703ste verjaardag. Burgemeester Rebecchini zeide in een manifest tot de 1.649.684 inwoners, dat men zich niet schuldig diende te maken aan een „steriele trots",, doch dat men behoorde te putten uit ge „glorieuze geschiedenis der voor ouders". BUIT BEDROEG i 6800.— De Haagse politie deelt mede, dat de vijf gemaskerde mannen, die gisterennacht een roofoverval hebben gepleegd in een Haagse speelgelegenheid, f 6.800 hebben buitgemaakt. Tijdens de overval bevonden zich 17 mannen en 4 vrouwen in de speelgelegenheid. Van de daders ontbreekt tot heden elk spoor. Maandag arriveert de „General C. H. Muir" Het troepentransportschip „Gene ral C. H. Muir" wordt Maandag 24 April a.s. vroeg in de morgen met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Rotterdam ver wacht. De ontscheping begint onvoorziene omstandigheden voor behouden Maandag 24 April te 9 uur. Na afloop van de gistermorgen gevoerde besprekingen tussen af gevaardigden van de drie grote Belgische partijen, heeft Paul van Zeeland zich naar de prins-regent begeven om verslag uit te bren gen. Het is vrijwel zeker dat een accoord is bereikt. Het plan waarover de partijen het eens zijn geworden is dat van koning Leopold zelf. De volledige details van het plan worden ge heim gehouden, doch naar ver luidt bestonden de moeilijkheden hoofdzakelijk uit de handhaving door de socialisten van het stand punt, dat kbning Leopold het land weer diende te verlaten in voor lopige ballingschap, zodra de pre rogatieven aan zijn zoon Boude- wijn waren overgedragen. De Christelijke Volkspartij verzette zich tegen dit standpunt. Op de besprekingen is men het er over eens geworden, dat de kroonprins, indien de koning zijn bevoegdheden aan hem zal heb ben overgedragen, een burger lijke en militaire verblijfplaats moet hebben, die niet dezelfde is als die van de koning. In politieke kringen te Brussel De Katholieke Vereniging voor Volksdans en Volkszang, de Neder landse Volksdans Stichting, de Ne derlandse Volksdans Vereniging en de Nederlandse Sectie van de Inter national Folk Music Council heb ben de Nederlandse Volksdansraad ingesteld. Deze raad heeft tot taak: a. het treffen van maatregelen in het algemeen ten behoeve van de volksdans. b. het behartigen van belangen van speciale onderdelen of van be paalde sectoren van dit veel oh- vattend gebied, o.a. door het in het leven roepen van sub-commissies met een bepaalde opdracht. De minister van O., K. en W. heeft zich bereid verklaard als zijn in beginsel te beschouwen als zijn advies-college voor de volksdans. Voorzitter van de raad is prof. dr. G. van der Leeuw. Het adres van het secretariaat is: Prinsessegracht 20, 's Gravenhage. meent men te weten, dat de ko ning in de periode tussen de op heffing van de wet op 't regent schap en de overdracht der ko ninklijke prerogatieven in België zal biijven, om onmiddellijk na de overdracht zijner prerogatieven het land wederom te verlaten. Een woordvoerder van de Chr. Volkspartij sprak gisteren de hoop uit, dat de nieuwe regering van daag zal worden bekend gemaakt. De gehele kippenstapel van het hoenderpark van de oliefabrieken „Calvé Delft" (ongeveer vijftien honderd kippen) wordt geleidelijk afgeslacht. Men doet dit enerzijds als voorzorgsmaatregel tegen even tueel optredende pseudo-vogelpest. Mocht deze ziëXte uitbreken, dan vreest men daarvan een schade lijke invloed op de afzet van pluim veevoeder, omdat het hoenderpark vlak bij de fabriek ligt. Anderzijds omdat het hoenderpark, dat als „Proefbedrijf' voor de afdeling pluimveevoeder dienst doet, bin nenkort toch van zijn tegenwoor dige plaats moet verdwijnen. Rita Hayworth zegt de film vaarwel Rita Hayworth, de vrouw van Prins Ali Khan heeft haar Ameri kaanse zaakwaarnemer opdracht ge geven haar buitenverblijf te Brent wood. gelegen in de buurt van Hol lywood te verkopen. De zaakwaar nemer, Charles T. Spencer, heeft gezegd, dat de filmster tevens dui delijk te kennen heeft gegeven niet voornemens te zijn haar filmloop baan voort te zetten. Donderdagmiddag werkte op het terrein van het Openbaar Slachthuis te Den Haag de 35- jarige los werkman H.C.V. aan de aanleg van een smalspoor. Op een gegeven moment struikelde hij bij het vervoeren van een houten dwarsligger. In zijn val zocht hij steun bij een in werking zijnde cirkelzaag, met het gevolg dat zijn rechterhand werd afge zaagd. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis Zuidwal overge bracht. De boomgaarden in Zeeland staan weer in volle bloei. Nu het eindelijk echt voorjaar is geworden, nemen ook de Zeeuwen hun kansen waar om van de bloesempracht te genieten. Op deze foto ziet U een jong Zeeuws paar in gezelschap van 's meisjes moeder, die in de circa 200 jaar oude Zeeuwse klederdracht is gestoken. Aan dit costuum zitten ongeveer 300 zilveren spelden bevestigd!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3