Nieuw Oostenrijks priester onttrekt zich aan Bisschopswijding Hoogtepunt van de bollendagen trok duizenden bezoekers Twintig jaar Katholiek Verkennen Een groots bloemencorso EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Hef- was feest in de bollenstreek INCIDENT IN DE SINT STEFANUS-KATHEDRAAL Benoemd coadjutor van Kardinaal Innitzer acht zich onbekwaam en onwaardig Groter bevoegdheden Kind viel dood uifafsluifboom De roofoverval in de speelclub Devaluatie schiep begrotingstekort van 231 millioen Vrije export van varkens Kroniek en Kritiek Buitencentrum Zondag officieel in gebruik genomen De werkzaamheden van Mr. Dr. v. Rhijn Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, t 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEU Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) S H 'AN HEDEN Pagina 1 Maandag 24 April 1950 46e Jaargang No. 11847 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 l Een zeldzame gebeurtenis heeft zich Zondag voorgedaan in de Sint Stefanus-kathedraal te Wenen. De 39-jarige Mgr. dr. Franz jachym, die op 27 Januari tot bisschop van Maronia en coadjutor van Z.Em. Kardinaal Innitzer, de 74-jarige aarts bisschop van Wenen, was benoemd, verklaarde gisteren, tijdens de wijdingsplechtigheid, zich niet waardig te achten bisschop te worden. f Het Franse persbureau A.F.P. deelde omtrent dit incident mede, dat toen het Pauselijke benoe- HET GELUID dat de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de Partij v. d. Arb.-man Reinalda, vorige week heeft laten horen op een bijeenkomst van het Contactcentrum op Voorlichtings- gebied in Den Haag,, klinkt in onze kring niet nieuw. Hij pleitte voor decentra lisatie in ons staatsbestel en betoogde, dat de bevoegdheden van de Provinciale Staten drin gend moeten worden uitgebreid. Dat is voor ons niet nieuw. In katholieke kringen staat men principieel op het standpunt van de decentralisatie als gevolg van een gezonde en doeltreffende toe passing van het hoge „subsidiari teitsbeginsel" het principe van de aanvullende werkzaamheid. Reeds eerder hebben wij er op gewezen, dat het nieuwe Provin cie-program van de Katholieke Volkspartij zich op dit jftuit on dubbelzinnig uitdrukt. Verschil lende staatsbemoeiingen, zo zei ook commissaris Reinalda, moe ten naar de provincies worden overgebracht. Inderdaad kan dan „het volk meer deelnemen aan het werk, dat moet worden ge daan". Reinalda noemde nog eens ver schillende punten: de brandweer- en de verkeersinspecties; en dan het algemene werk van de Water staat. Inderdaad werken de Rijks waterstaat en de Prov. Waterstaat naast en ook wel eens tegen elkaar. Dan is er het grote pro bleem van de Wederopbouw, dat vereenvoudigd en dus gedecentra liseerd kan en moet "worden be handeld. Ook op het" gebied van de Volksgezondheid en de Politie zou veel meer aan de gewestelijke besturen kunnen worden overge laten. In dit verband herinnerde de Utrechtse commissaris aan het al eerder naar voren gebrachte standpunt van prof. v. d. Pot te Groningen, die de provinciale organen meer tot levende orga nen wil maken en meer armslag voor de gewestelijke besturen noodzakelijk acht. Mag er van een opzienbarende „bekering" van de socialist Rei nalda misschien niet zozeer ge sproken worden z ij n denk beelden op dit gebied zijn niet van de allerlaatste tijd het mag toch merkwaardig heten, dat dit sterke pleidooi, dat links en rechts nogal de aandacht trok, uit de socialistische kring komt. Deze gedachten zijn geheel afgestemd op wat in andere staatkundige kringen speelt, met name oa.. zeer sterk, en niet van vandaag of gis- xfn' 'n katholieke milieu. Nu zullen deze wensen wel niet dadelijk verwezenlijkt worden, maar een herziening van het staatsbestel is nu concreet aan de orde gesteld door de instelling van de Staatscommissie voor een alge mene Grondwetsherziening en de weerslag van de nieuwe denk beelden, welke daarbij tot uiting zullen komen, zal zeker ook terug te vinden zijn in de nieuwe Pro vinciale Wet. Er zal dus nog wel enige tijd overheen gaan, voordat resultaten op dit gebied zijn bereikt, maar J a r,e,n behoeft het niet te duren, veel kans is er dus, dat al in de loop van de komende vier jaar de betekenis van het provinciaal be stuur toeneemt. Maar dan worden verkiezingen voor de Provinciale Staten niet alleen in de toekomst nog belang ijker dan ze nu feitelijk al zijn, „7 n ztln verkiezingen van a.s. Woensdag dat ook al. Dan is het te verwachten, dat reeds in de komende vierjarige periode, waarvoor die verkiezingen gelden, V,mee.n. a™isjag" en „groter be voegdheden aan de Staten ge geven zullen worden. Voor de katholieken kan dit slechts de overtuiging versterken, dat het noodzakelijk is, onze in vloed in die Provinciale Staten zo groot mogelijk te'maken, dat wil zeggen, dat de katholieke stemmen niet verkeerd moeten Worden uitgebracht en niet ver snipperd moeten worden onder andere of kleine afscheidingspar tijen, die aan de noodzakelijke en onmisbare katholieke staatkun dige eenheid afbreuk doen, zon der daar iets van constructieve waarden tegenover te stellen! mingsdecreet werd voorgelezen, Mgr. Jachym, voordat hij de eed zou afleggen, zich naar de Kardi naal begaf, die de wijding zou verrichten. Mgr. Jachym sprak enkele woorden in het Latijn, die door de gelovigen beschouwd werden als een liturgische for mule. Kardinaal Innitzer ver bleekte echter en Mgr. Jachym gaf met luider stem in het Duits zijn beslissing te kennen alvorens de kathedraal te verlaten. Buiten wachtte een auto om hem naar het klooster van de „Barmherzige Schwester" te brengen, waar hij woont. De Kathedraal was bezet door meer dan 3000 gelovigen. Onder hen bevonden zich vele hoge geestelijken, kanselier FigI, ver tegenwoordigers van de geallieer de Hoge Commissarissen, leden van het Corps Diplomatiqué, ver schillende ministers en andere politici. Onmiddellijk na het incident betrad de plebaan van de Kathe draal de preekstoel en bevestigde de beslissing van Mgr. Jachym. Hij wees er op, dat het meer in de kerkgeschiedenis gebeurd is, dat iemand zich terugtrok van de bisschopswijding en verzocht de gelovigen niet te oordelen, doch „het besluit van een vastberaden en nederig geweten" te eerbiedi gen. Mgr. Jachym was professor in de Theologie aan de Weense Universiteit en men had hem een schitterende toekomst voorspeld in de Kerk. De enig mogelijke uit leg van zijn plotselinge menings verandering acht men, dat Mgr. Jachym een zenuwcrisis door maakt. Hij had tijdens de plech tigheid reeds elf van de twaalf vragen beantwoord, doch bij de twaalfde legde hij zijn verklaring af. Zijn benoeming had destijds," zo meldt A.F.P. verder, veel op schudding verwekt. Een communiqué Volgens een communiqué van Kardinaal Innitzer legde Mgr. Jachym eerst in het Latijn en daarna in het Duits de voigende verklaring af: „Eminentie, na de overwegingen tijdens de jongste nachten, welke ik slapeloos heb doorgebracht, acht ik mij niet be kwaam om de hoge bisschoppe lijke functie waar te nemen en meen ik deze niet waardig te zijn. Ik verzoek derhalve mij te ver oorloven, die functie te verzaken. Nederig maar vastbesloten doe ik dat verzoek. Ik vertrouw op de Goddelijke barmhartigheid, waar aan deze Zondag speciaal is ge wijd. Ik verzoek de geestelijkheid en de gelovigen te bidden en te blijven bidden voor mij en ik vraag Uwe Eminentie de plech tige Mis te willen voortzetten vanaf het Alleluia". Toen Zondagmiddag de Julia- nabrug over de Zaan te Zaan dijk geopend was geweest, ging de afsluitboom, die het verkeer moest tegenhouden, weer om hoog. Een 4-jarig knaapje, Otto Groesbeek uit Zaandijk, had zich echter aan het uiteinde van de boom vastgeklemd en ging mee omhoog. Toen de brugwachter door het gegil van de omstanders de situatie zag, liet hij de boom weer dalen. Het jongetje liet toen echter los en viel van een hoogte van circa acht meter op het brugdek en was vrijwel op slag dood. Twee Amsterdammers hebben zich Vrijdag bij de Haagse recherche gemeld en aangifte gedaan, dat zij bij de roofoverval op de Haagse Jockey Club beroofd werden voor een bedrag van 170 gulden. Hierdoor is het totale bedrag, dat de overxal- lers buit wisten te maken, tot 6970 gulden gestegen. Zeven landverkenners en een zeeverkenner hebben Zaterdag middag in het Paleis Soestdijk aan Z.K.H. Prins Bernhard een album aangeboden, bestaande uit tekeningen, die padvinders uit het gehele land hebben vervaardigd ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Nederlandse Padvindersbeweging. Prins Bernhard bekijkt het hem aangeboden album. Rechts van de Prins de hoofdcommissaris van de Katholieke Jeugdbeweging, Baron H. F. N. van Voorst tot Voorst. De commissie van voorberei ding uit de Tweede Kamer be treffende de beg'.'óting van 1950 heeft nader mondeling overleg gepleegd met de minister van fi nanciën. De minister legde een staat over van de oorspronkelij ke begroting voor 1950 en de in gevolge de- devaluatie herziene raming. Uit de nieuwe staat blijkt, dat er voor de Gewone Dienst, de Buitengewone Dienst I en de Landbouwegalisatiefonds in totaal een nadelig begrotings tekort is van 231 millioen. De ontwerp-begroting millioenen- nota 1950 gaf voor deze begro tingen een voordelig saldo van 20 millioen aan. Infaam bedrog (Sm.) Het is onmogelijk, elk be wijs van infaam bedrog en camou flage van de Communistische Partij Nederland te signaleren. Men zou er geen dagwerk, maar „uurwerk" aan hebben. Bar maakt het echter wel de inhoud van een circulaire, door de C.P.N. aan de „kameraden" van de propaganda gericht en welke circulaire door „Het Vrije Volk" openbaar gemaakt wordt. Uit die circulaire blijkt, dat geen verkie zingspropaganda gemaakt mag wor den aan de huizen van arbeiders, die in „gewichtige bedrijven" werk zaam zijn. De leiding van die „ge wichtige bedrijven" mocht de ele menten, die voor de rust en de orde in die bedrijven gevaarlijk zijn, eens in de gaten hebben! Deze lieden moeten ongestoord als cellenbou- wers spionnen hun werk kunnen doen! Merkwaardig is ook, dat dit verbod met name niet alleen geldt voor de lijsten van de C.P.N., maar ook van de z.g. bloklijsten van Vrede en Brood! Een afdoend bewijs te over, dat die Vrede en Brood-bloklijsten Naar wij van goed ingelichte doodgewone communistische lijsten zijn! Maar is het dan toch niet zijde vernemen is te verwachten, dat de export van geslachte var kens begin Mei zal worden vrij gegeven. (Van onze verslaggever) NIJMEGEN. Om precies half drie gistermiddag beleefde het Katholiek Verkennen in ons land, dat nu twintig jaar bestaat, een bijzonder gewichtig ogenblik in zijn historie. Want op dat moment woei de driekleur open boven het middelpunt van een rond 65 ha groot en prachtig terrein, dat de Katholieke Verkenners voortaan hun eigen buitencentrum mogen Het ligt in de gemeente Over- asselt nabij de Maas, het zit vol mogelijkheden voor avontuurlijk verkennen en stoer buitenleven en men kan begrijpen hoe blij de be weging is, zoals hoofdcommissaris H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst ook zeide, met „Gilwell St. Walrich", zoals dit centrum van trainingsactiviteit heet, en dat ten koste van zoveel inspanning en Het hoogtepunt van de feest dagen in de bollenstreek tussen Sassenheim en Bennebroek was het frahie en grootse bloemen corso, dat Zaterdagmiddag van één tot zes uur ten aanschouwe van tienduizenden bezoekers, w.o. zeer veel buitenlanders, voorna melijk Belgen, traditie-getrouw weer langs de centra der bloem bollencultuur trok. Evenals vorig jaar had men nu weer zeer veel werk van dit corso gemaakt en de deelname, die niet veel groter, maar zeker beter was, heeft aan de verwachtingen van de vereni ging van bollenhandelaren alles zins beantwoord. Met talloze bussen, waaronder wij natuurlijk tientallen Belgi sche, maar ook verscheidene Duitse, Franse en Deense op merkten, waren de duizenden kij kers reeds in de voormiddag naar Hillegom, Lisse en Sassenheim gekomen. Zelfs de internationale busdienst Stockholm-Madrid had voor deze gelegenheid, evenals de vorige week, haar route verlegd, zoals ons de actieve stewardess, die haar passagiers verraste met een bouquet Hollandse bloemen, tijdens een oponthoud vertelde. Vanuit Leiden en Haarlem wa ren speciale diensten ingelegd voor de bezoekers van het „Keu kenhof" en de busdienst Haarlem- Leiden, die tijdens het corso ge staakt was, reed met extra-mate rieel om de vele bezoekers te 'kunnen verwerken. Ook het in leggen van extra-stoptreinen bleek een goede maatregel. Vanaf tien uur tot 's avonds zes uur was er geen plaatsje onbezet! Een smaakvol detail uit de optocht: romantiek uit de oude tijd gepaard aan kleurige en fleurige bloemenweelde uit het heden. Het corso zelf, waarvoor in de dorpen langs de route duizenden een paar uur wachten graag over hadden om hem voor de tweede keer te kunnen zien, werd ge opend door een groep herauten te paard en een grote stoet edelen, met jagers en meutè, waartussen Jacoba van Beieren statig mede- reed. Fraai versierde personenauto's openden de eigenlijke bloemen- stoet, waaronder de Pontiac-wa- gens met de juiste tijd (voor de Belgen met 1 heure exacte!) di rect de aandacht trokken. De bol- lenexporteurs hadden hun verlan gen naar verhoging van de export gestalte gegeven in een imposante wagen met een bloementrap waarover een bloementapijt in rood en wit onder het motto: op naar de 100 millioen. De K.L.M. maakte op fleurige wijze reclame voor haar bedrijf; weer zagen wij de kameel met de Arabier van het vorig jaar; er was een grote bloemenvlag in onze vaderlandse kleuren en een kostelijke jagers hut met hert van de Copex. De Spoorwegen kwamen uit met een echte bloemen-postkoets met paarden, geheel van bloe men, en een in de 'echte kleuren gevormde dieseltrein. Ook St. Joris, die een draak van paarse hyacinthen versloeg, ontbrak niet. Verschillende firma's deden aan dit corso met zeer fraaie wagens mede; vermeld dient de wagen van I Rijnbende, de Holland-Amerika- Lijn, en de kostelijke pudding van j Dureya. Lisse zelf kwam met de „Hoorn des overvloeds", een der j mooiste wagens; Noord wij kerhout j was ook vertegenwoordigd met i een bloemenwagen en zelfs de Marine liet geen verstek gaan. Het slot was een groot bloemen- schilderij, waaraan een aantal meisjes met palet in de hand, waarop bloemen de plaats van verf innamen, een inzending van de Koning en Philippo. Het waren hoofdzakelijk weer hyacinthen, maar vooral ook tul pen en veel narcissen, die er in het corso verwerkt waren. En de wachtenden langs de wegen heb ben ook nu weer hun tijd gekort met het bezichtigen der vele bloemmozaïeken, die langs de we gen waren neergevleid. Na afloop van het corso trok Oud-Lisse veel belangstelling, terwijl de toeloop naar het Keukenhof enorm groot was. dank zij de medewerking van zo- velen werd verworven. Dit heugelijk feit markeerde bijzonder de officiële viering van St. Jorisdag 1950 en het vierde lustrum, die overigens ook met andere plechtigheden gepaard ging. Want zeer velen, die in de geschiedenis van Katholiek Scou ting in ons land een rol hebben gespeeld, waren gisteren naar Nijmegen gekomen. Daar waren de vroegere hoofdcommissarissen prof. A. Steger en mr. René Höp- pener, daar waren van de eerste oprichters „Pim" (nu de Zeereerw. heer pastoor van het Zeeuws- Vlaamse Schoondijke) Froger, Naad Crebolder en Hans ten Berge, daar waren vroegere H.K.C.'s als prof. de Quay, nu Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant en de Zeereerw. heer mr. F. op de Coul, nu directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Zij en vele anderen o.a. de hoofdcommissaris van de N.P.V., W. Rorst van Limburg en de voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, dr. N. Steen beek, waren er getuige van hoe het terrein officieel in gebruik werd genomen. Namens Z.Em- Kardinaal de Jong werd het in gezegend door de Vicaris-Gene raal van het Aartsbisdom, Mgr. D. Huurdeman, die des morgens in de kapel van het Canisiuscollége aan de Berg en Dalseweg met assistentie van pastoor Froger en de Aartsdiocesaan Aalmoezenier van de K.J.B., H. v. d. Bergh, een plechtige H. Mis had opgedragen en 's middags de gelukwensen van Kardinaal de Jong overbracht. Ook het hoogste burgerlijk gezag was bij dit alles vertegenwoor digd, door staatssecretaris mr. J. Cals van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten- prijzen. schappen, die zich hier, zelf ere- H.K.C. van de Kath. Verkenners zijnde, wel uitefmate thuis moet hebben gevoeld. Van Gilwell St. Walrich af be gon later in de middag de zwerf tocht van het beeld van Sint Joris, dat Albert Termote de beweging aanbood. Zes verkenners van oude Venlose groepen namen het in ontvangst uit handen van com missaris Wygerinck, die de tocht leidt. Gisteravond laat nog brach ten zij het naar zijn eerste rust plaats: de Kruiskapel bij de kapel van O.L. Vrouw van Genooi, die alle Venlonaren kennen. Woens dag zal het door vele honderden welpen in plechtige optocht naar de stad zelf worden gebracht, en vandaar verder zwerven, het ganse land door, de bereidheid van alle verkenners symbolise rend om zich volledig in te zetten in dienstvaardigheid. Want dat immers is het kenmerk van het orthodoxe verkennen van Baden Powell, waarvan hoofdaalmoeze nier A. J. L. Verhoeven in zijn predicatie zo juist opmerkte, dat, hoezeer velen er ook 20 jaar ge leden de schouders voor ophaal den, anderen juist ontdekten dat het voor jongens een prachtige gelegenheid bood om het Evan gelie te beleven. Wij wensen dit verkennen een zonnig spoor door vele volgende jaren. De minister van sociale zaken heeft de taak van de staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, nader afgebakend en bepaald dat deze zich meer in het bijzonder zal bezighouden met de vraagstuk ken betreffende de werkgelegen heid, de unificatie van de sociale verzekeringen, de bedrijfspensioen fondsen. de uitvoering van de werk loosheidswet, de sociale bijstand, zomede het overle inzake lonen en merkwaardig, dat die communisti sche arbeiders in die gewichtige bedrijven geen propaganda mogen maken voor Vrede en Brood. Zou er aan die vrede en aan het brood dan toch wat mankeren? Zou het dus toch waar zijn, dat het alleen maar om het communisme en helemaal niet om vrede en brood te doen is? Infaam bedrog en per fide camouflage zijn de middelen, waarvan de C.P.N. zich steeds be dient. Het is ten overvloede nog eens duidelijk geworden. Mislukt debat (Sm.) Het met veel tam-tam aan gekondigde politieke debat voor de Vara-microfoon, tussen de heren Ritmeester en ir. Vos over de be lastingen, heeft niet aan de ver wachtingen beantwoord. Het deelt dit lot met de meeste politieke de batten, ook vergaderingen, welke als regel vruchteloos blijven. De P.v.d.A. had de WD de concrete vraag voorgelegd, waarop en hoe veel moest worden bezuinigd, om belastingverlaging mogelijk te ma ken. Niet op de grote posten, zei Ritmeester, die millioenen en mil- lioenen verslinden. De VVD had 't vooral over de vele ambtenaren. En wij geloven ook, dat er op de staats dienst met haar nogal socialistische tendenzen, nog wel wat bezuinigd kan worden, al zal de belastingver laging, welke daarvan het gevolg kan zijn, niet zo groot wezen. Deze bezuiniging zou meer van psycho logisch belang genoemd kunnen worden. Merkwaardig is het, dat deze twee politieke rivalen over de mogelijkheid van belas tingverlaging gebakkeleid hebben, terwijl voorstellen tot belas tingherziening (en verlaging) aan hangig zijn! De WD schijnt nu al nog ver der te willen gaan, maar er is terecht opgemerkt, dat in deze tijd iedere Minister van Financiën, van welke kleur ook, geld nodig zou hebben voor diverse onafwijsbare enorme uitgaven. Om de hoogte van die enorme uitgaven gaat het, niet om „een millioentje" meer of minder hier of daar. En de last van die enorme uitgaven zal ons volk als geheel moeten dragen, naar billijk heid en redelijkheid, dat wij daarbij noch de goedkope vrijzinnig-liberale leuzen noch de socialistische eenzijdige royaliteit kiezen, spreekt vanzelf en is in de parlementaire praktijk bewezen. De bevooroordeeldheid van de bekvechtende radiodebaters. die zich in details en handigheidjes verloren, heeft dit debat echter te voren tot onvruchtbaarheid ge doemd. EEN MOLEN STORT IN ELKAAR Het einde van de 200 jaar oude molen „De Vergulde Ko renaar" aan 't Keern te Hoorn, die Zater dag j.l. verbrandde. Het verwoestende vuur had in korte tiid z'n werk zó grondig verricht, dat ria een kwartier het eens zo sierlijke bouwwerk wankelde en krakend ineen stortte, waardoor ook de stenen onder bouw geheel werd vernield. De Hoornse brand weer stond voor een schier hoDeloze taak daar in enkele mi nuten tiids 't bouw werk van onder tot boven brandde. Bo vendien moest een nabijgelegen boerde rij. die ook reeds vlam had gevat, doör enkele stralen nat- gehouden worden. De historische mo len is nractisch ge heel met de grond gelijk gemaakt, zo dat van restauratie geen sprake meer kan zijn. Onze foto toont de molen on het mo ment van instorten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1