Eerste verkeersdiploma's op Berger Kweekschool Wat doet de Provincie op het terrein van het Onderwijs? De boe die d t RADIO A. Roland Holst opende Wiegman-tentoonstelling Egmond krijgt weer een abt Nagedachtenis gesneuvelden blijft in ere GROEN Herdenking 40-jarig bestaan Padvindersbeweging te Bergen CLIJNK ALKMAAR EN OMSTREKEN Matthieu Wiegman-weg feestelijk bevlagd Pauselijke Breve in Priorij bekend gemaakt Zaterdag a.s. onthulling monument 20 zetels LIJST 2 Terugkerende militairen 20 zetels LIJST 2 Marktberichten Stiel Zandaardappe In ChristusLii PAGINA 2 DINSDAG 25 APRIL 1950 ALKMAAR. Zaterdag was een feestelijke dag voor het dorp Bergen en zijn bewoners. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, hebben jonge schilders een ere-tentoonstelling georganiseerd, gewijd aan het werk van Matthieu Wiegman, Bergenaar sedert 40 jaar. Die tentoonstelling werd Zaterdagmiddag onder grote belangstelling van kunstenaars en prominente kunstminnaars, door de dichter A. Roland Holst geopend. Het was een alleraardigste atten tie jegens de grote schilder, die Matthieu Wiegman is, dat de bewo ners van de Matthieu Wiegmanweg op deze dag de vlaggen had uitge stoken. En Wiegman, wiens mense lijke behoeften geen andere zijn dan die van alle andere stervelingen, en die dus het was tenslotte Zater dag zijn was naar de wasvrouw bracht op de morgen van deze feestdag, was verrast over het vlag- genfeest dat hem wachtte op de weg die zijn naam draagt en die dè weg is waar zijn wasvrouw woont. Maar het bleef niet bij die verrassing. In een van de dames, die aan de M. Wiegmanweg wonen, herkende de schilder zijn oude klasgenote en de eerste liefde uit Spierdijk, het dorp waar de schilder werd geboren. De jonge schilders, die de ereten- toonstelling hebben georganiseerd, hadden de naambordjes van de weg gereinigd want dat was hard no dig en met bloemen versierd. De schilder fotografeerde vrouwen en kinderen op de versierde weg. De foto's zullen eerstdaags bij Mart, Hopman te bezichtigen zijn. Met Jaap Min en Henk van den Idsert, twee jonge talentvolle schil ders, die de meester een groot hart toedragen, maakte Matthieu Wieg man Zaterdag een fietstocht door dorp. Dat de fietsen van de schil ders met vlaggen versierd waren, behoeven we nauwelijks te vermel den. DICHTER FN SCHILDER De dichter A. Roland Holst open de de tentoonstelling in het KCB, met een puntige rede, waarin hij de aantrekkingskracht, die er van de schilders op de dichters uitgaat, trachtte te analyseren. Hij vertelde dat het de laatste maal was, dat hij een tentoonstelling opende, doch te vens de eerste maal: dit laatste dank zij de welwillendheid van Wiegman, die hem ontsloeg van de taak iets over zijn werk te zeggen. De verhouding tussen schrijvers en schilders besprekende, betoogde Ro land Holst, dat het meestal de schrijver is, die behoefte heeft aan contact met de schilder, wiens kin derlijke onbezorgdheid in dit leven zo aantrekt. Zij maken de indruk te leven in Gods hand, een manier van leven, die tegelijkertijd diepzinnig en lichtzinnig is, met dien verstande dat de diepzinnigheid zich niet de wet laat stellen door het intellec tuele, evenmin als de lichtzinnigheid zich de wet laat stellen door het slechte. En als de dichter de schilder soms als dom doodverft, dan is deze domheid een domme wijsheid, die meer kans meebrengt in Gods hand te belanden dan de scherpzinnige eigenwijsheid of onwijsheid van do ander. Tot die gelukkigen van de domme wijsheid rekende Roland Holst de impressionisten; zij schil derden, als ademhaalden zij. De la tere schilders zoeken het essentiële in de bezigheid van het schilderen zelf; zij worden ongedurig in Gods hand. Slachtveemarkt van Maandag 24 April 1950 ALKMAAR 59 Koeien per st. van f 450,tot f 985; per kg van f 2,50 ot f 2,80; 295 nucht. kalveren per stuk van f 30,tot f 50, 5 vette schapen per st. van f70, tot f 100,286 varkens per kg van f 1,44 tot f 1,56. De voorjaarsmarkt in Hoorn bracht geen nadeel toe aan de be langstelling voor deze slachtvee- markt. Het was dan ook weer ge lijk we gewend zijn, zeer druk op het marktterrein. De kwaliteit der aangevoerde koeien was uitstekend. Toch is de handel, bij een geringe teruggang der prijzen vergeleken bij een maand geleden stug geweest. De hoogste kg-prijs was heden f 2,80. Het aantal aangevoerde nuchte re kalveren wordt minder. De prij zen voor deze dieren zijn echter onveranderd, of in sommige geval len iets hoger. Uitgebeend kon men vandaag rekenen op f 0,90 p. pond. De handel verliep zeer vlot. Opmerkelijk was vandaag de stugge handel, in varkens, als ge volg waarvan de prijzen, vooral bij afloop, scherp zijn gedaald. Er werd bij de aanvang door enkele slagers f 1,60 per kg betaald, doch al spoedig bleek dat zij de situa tie niet goed hadden overzien. Gangbare noteringen voor vlees varkens waren van f 1,50f 1,56; lichte varkens en zeugen van f 1,44 tot f 1,50 per kg. Geslaagde feestavond van D.A.W. ALKMAAR De feestavond van de Alkmaarse Waterratten, die in de bovenzaal van café „Tom" werd gehouden, is een volledig succes geworden. Voor een welhaast uitverkochte zaal werden de stukjes en liedjes in een vlot tempo gebracht, inge leid door de geestige conferencier Ru Kesselaar. Behalve de twee goochelaars, die vooral het jeug dige publiek ingespannen bezig hielden, werd alles door DAW-le- den zelf voor 't voetlicht gebracht, terwijl de gehele avond door de jeugdcommissie werd voorbereid. Zeer terecht bracht Bert Ekkel, de voorzitter der J.C., mej. H. Boxem dank voor het velee werk, dat zij verricht had om deze avond te doen slagen. Namens alle deelne mers overhandigde hij haar een mooie plant. Succes Muziekvereniging „Excelsior" ALKMAAR Op het Zondag 23 April gehouden muziekfestival te Hillegom werd door het tamboer en pijpercorps van bovenstaande vereniging een eerste prijs behaald met 51 punten. De Kunst, aldus Roland Holst, is in wezen ondemocratisch; zij is ver ticaal (niet horizontaal) als de eik in het grasveld, wiens voedingsbo dem dringt tot in de diepte. De waarachtige kunstenaar heeft een plek nodig, waarheen hij altijd weer kan keren; zo keerde Wieg man steeds terug in Bergen. Het werk van Wiegman-op-zijn-best noemde spr. een schone begeleiding van diens leven en hij eindigde met de wens, dat de schilder en zijn werk steeds weer tot het dorp Ber gen zou terugkeren. Tenslotte wer den Wiegman bloemen aangeboden. Over de tentoonstelling schreven we reeds. Cor Ruys in 4e Abonnementsvoorstelling ALKMAAR Als laatste voor stelling van serie B in dit seizoen wacht de abonné's een voortreffe lijke vertoning door het Cor Ruys- gezelschap van „Zomer in Decem ber" van James Liggat. Een heerlijk spel om naar te kijken, vlot en vol charme, waarin onder hefl dak van een strandhotel drie paren hun ge luk vinden, en Cor Ruys opnieuw het bewijs levert een groot acteur te zijn. Hij wint zoals altijd het hart van de toeschouwer door z'n humor en milde levenswijsheid. In deze succesvolle voorstelling, die een lange reeks van opvoeringen be leefde, staan o.a. Gijsbert Tersteeg, Nell Koppen. Anny de Lange, Eric van Ingen, Andrea Domburg hem op lofwaardige wijze terzijde. ONZE AGENDA VICTORY-HOTEL 8 uur: Le zing door jhr. dr. G. O. M. van Nispen tot Sevenaer over Monumentenzorg. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur:: Dans-declamatie en muziekavond door jongeren groep. Hedenavond zijn de biosco pen gesloten. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein Telefoon 3545. CENTRALE OPLEIDINGSSCHOOL WEER UITGESTELD ALKMAAR In de raadsverga dering van 5 November besloot de Raad tot oprichting van een cen trale opleidingsschool, aanvangende met het 5e leerjaar; het bleek vo rig jaar niet mogelijk met ingang van het schooljaar 1949/'50 tot ope ning van de school over te gaan, zodat tot een jaar uitstel werd be sloten. Ook thans zijn er weer om standigheden, welke het naar de mening van B. en W. wenselijk ma- kern de opening wederom een jaar uit te stellen. B. en W. stellen de Raad voor hiermee accoord te gaan, waarbij het in de bedoeling ligt voor het schooljaar 1952/'53 de or ganisatievorm van het openbaar onderwijs opnieuw onder de loupe te nemen. Met1 bewaking overwegen een begin gemaakt HEILOO Men is begonnen met enige overwegen te beveiligen. De onbewaakte overweg aan de Ewislaan is nu voor rijverkeer niet meer toegankelijk. Naar wij vernemen was men ook begonnen met het afsluiten van onbewaakte overweg Rechte Hondsbosselaan. Daar echter een request van de bewoners naar de Spoorwegen ge zonden is, heeft men een directe afsluiting nog opgeschort. ALKMAAR. Eindelijk zal dan het monument onthuld wor den, dat door een monument-comité, gevormd uit het A.B.C. en de Alkmaarse Vereniging van Oud-Illegalen, in de Hout is opgericht, op de plaats, waar 17 Nov. 1944 een aantal verzets helden werd gefusilleerd door de bezetter. Door dit monument zal de nage dachtenis geëerd worden van alle stadgenoten, die op een of andere wjjze het slachtoffer werden van de tweede wereldoorlog; de gesneuvel de manschappen van de Neder landse strijdkrachten, ter zee, te land en in de lucht; de omge komenen van de Nederlandse koop vaardij, de deelnemers aan het ver zet en de stadgenoten, die in Indo nesië hun leven lieten. Het monu ment, vervaardigd door mevr. J. Kouwenaar-Bijlo zal het voorlopige monument vervangen; het zal een tekst dragen, ontworpen door de dichter A. Roland Holst uit Bergen. Zaterdag 29 April a.s„ des mid dags om 4 uur zal het monument worden onthuld, waarbij Mr. A. Schenkeveld, namens 't Monument comité een herdenkingsrede zal houden; vervolgens zal de heer A. de Waal het namens het initiatief comité het gemeentebestuur aanbie den, namens hetwelk burgemeester Wytema het zal aanvaarden. De mannenzangver. Orpheus" zal de plechtigheid met enkele liederen op luisteren. Behalve het Gemeentebe- Turvers gevraagd ALKMAAR Mogen wij nog even herinneren aan onze oproep om turvers op de stembureaux. morgen om 5 uur? Zij, die de re dactie hierbij willen assisteren, •ge- gelieven zich even te melden aan ons kantoor: Ritsevoort 56. DE NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN VAN D.A.W. ALKMAAR - De nationale zwem wedstrijden georganiseerd door D.A.W. in samenwerking met de directie van de Overdekte, op Za terdag a.s., beloven, gezien de in schrijvingen, een succes te worden, Van de thans binnengekomen in schrijvingen noemen we enkele op de voorgrond tredende deelnemers. Zo komen op de 200 m. school slag heren uit: Han Kelder en J. van Daatselaar van De Robben, maar ook C. Wiering van het IJ. een zeer goede zwemmer, die deze afstand geheel in vlinderslag af legt. Op de 100 m. vrije slag heren ziet men o.a. R. Bollen van Zian, Ad. Boxem van D.A.W., N. van Vliet van De Robben en J. Tjebbes van H.P.C. Op de 100 m. rugslag dames is de meest bekende deelneemster o.m. de Robben-zwemster Dini van Ekris. De 200 m. schoolslag dames brengt aan de start de tweeling zusters Jannie en Annie de Groot van A.D.Z., van wie Jannie een tikje sneller is dan haar zusje. Verder A. v. Leeuwen van Zian, Tonny Horn en J. Kreuning van De Robben. De 400 m, vrije slag dames telt onder de inschrijvingen o.m. die van de dames Annie Veld- huijsen en Geertje Wlelema van De Robben. Dan zijn er twee estafettewed strijden, De 4 x 100 m. vrije slag dames zal wel gaan tussen de ploegen van A.D.Z. en De Robben Voor de 3 x 100 m. wisselslag estafette heren start de ploeg van De Robben, die pas het Ned. re cord heeft verbeterd. Verder de ploeg van Het IJ en van D.A.W., waarin naar men hoopt ook Slik ker, die vandaag uit Curasao wordt verwacht, zal kunnen deelnemen. Als extra attractie van dit wer kelijk goed verzorgde programma, zal nog worden toegevoegd een de monstratie van g. kunstzwemmén, uitgevoerd door een ploeg van 2 ar uit Amsterdam. stuur en de Gemeenteraad zullen de nabestaanden van de in de jaren 1940-'45 gevallenen worden uitge nodigd de plechtigheid bij te wonen. Op Donderdag 4 Mei zal, de tra ditie getrouw de Stille Tocht vanaf het Canadaplein naar het monu ment gehouden worden; vertrek Canadaplein half 8. De burgerij wordt verzocht tijdens deze tocht de rust te bewaren en zich erbij aan te sluiten; van 2 min. voor 8 tot 8 uur zal volkomen stilte worden be tracht. K.A.B.-hoekje ALKMAAR Voor de oorlog bestond in onze afdeling een on derafdeling „Winterzorg", welke later werd omgezet in „Huis en Haard". Men kon zegels kopen en op die manier sparen. Momenteel bestaat deze onderafdeling niet meer, maar er schijnen nog wel personen te zijn welke nog zegels in hun bezit hebben. Deze zegels kunnen worden ingewisseld bij de heer G. v. Slingerland, Kennemer- singel 261. Voorts wordt bekend gemaakt, dat op 9 en 10 Mei a.s. onze to neelvereniging Vondel een tweetal uitvoeringen zal geven voor de le den van de K.A.B. Een aparte be richtgeving volgt nog, maar mid dels deze maken we alvast de data bekend. Nog even terugkomende op het hoekje van de vorige week, ver melden we dat de K.A.B.-retraite wordt gehouden van 1316 Mei a.s. Opgaven kunnen worden inge zonden aan het adres Dr. Schaep- mankade 14, Alkmaar. BESLISSINGSWEDSTRIJD RKAFC TE KROMMENIE ALKMAAR. Naar wij verne men wordt de beslissingswedstrijd voor het kampioenschap 4e klasse Zondag a.s. om 2.30 uur gespeeld op het terrein van GVO te Krommenie. GESLAAGD ALKMAAR. Aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor 't tweede gedeelte van het cand. ex. geneeskunde de heer G. J. Buers, alhier. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Bernar- dus J., zv H. W. Schut en J. A. Vos- senaar; Michaël J„ zv I. ter Voort en G. J. Wentink; Anja, dv F. Keesin en G. Piers; Laurentia Th. M., dv W. Rasch en L. Th. v. d. Meer; Eme- rentia J„ dv J. B. Sterken en J. H. Lugtig: Maria, dv F. C. Oudejans en C. C. M. Keesom. Overleden: Adolf Tielrooy, 85 jr., echtg. v. E. Elberts; Jacob Bruin, 58 jr., echtg. v. M. Bos; Jannetje B. Vis, 86 jr., wed. v. J. W. Taanman. kan de K.V.P. morgen halen in de Staten van Noord-Holland, als alle katholieken doen wat van hen verwacht wordt, dat is hun stem uitbrengen op de lijst van de enige erkende katholieke partij. Stemt num mer 1 van lijst 2, in de Staten- kring Den Helder met de naam bovénaan. Het Heilig Jaar 1950 zal voor het klooster der Paters Benedictijnen te Egmond in bijzondere mate een jaar van historische betekenis ge noemd worden. Het klooster, sinds 1948 een zelfstandige priorij, wordt tot zelfstandige abdij verheven. Vandaag zal namelijk een pause lijk deiegaat van de Breve van de Heilige Stoel, gedagtekend 27 Februari 1950, in het klooster de proclamatc verrichten, waarin deze verheffing van de priorij tot abdij wordt bekend gemaakt. De Heilige Stoel, had de Algemeen Overste van de Congregatie van Solesmes opgedragen deze Pause lijke Breve over te brengen; daar deze Algemeen Overste echter door omstandigheden verhinderd was, heeft hij aan de abt van de Sint Paulus-abdij van Wisques in Noord- Frankrijk, van welke abdij Egmond, via Oosterhout afstamt, de Hoog eerwaarde Heer Dom Savaton, deze opdracht overgedragen en vandaag in het kapittel van de priorij voor lezing gedaan van de Pauselijke Breve. Dit kapittel van koormonniken zal dezer dagen de eerste abt van het nieuwe Egmond kiezen, die de acht en dertigste in successie zal zijn, als opvolger van de zeven en dertigste en laatste abt Willem van der Goes, die, na 33 jaar deze waar digheid te hebben gedragen, in 1559 stierf, op dezelfde dag waarop hij tot ambt was gekozen. 37 abten Aan de Kronyk van Egmond van Jan van Leyden ontlenen wij de volgende lijst van abten, welke aan het hoofd hebben gestaan van de kloostergemeenschap der Benedic tijnen in Egmond. Wonobold, eerste abt, onder wiens bestuur de relieken van de Heilige Jeroen van Noordwijk naar de abdij werden overgebracht: Andries; Bru no; Reinier (overleden 1057); Ste ven, ook genaamd Stephanus (over leden 1083); Adelaart of Allert (overleden 1124); Asselinus of Asse- lijn; Wouter (overledén 1161); Wy- bold (overleden 1167); Lambert (11801182).; Franko (overleden 1206); Lubbert (1206—1226); Hen drik (overleden 1228); Arnold (1230 1236 of later); Diderik (over leden 1237); Lubbert (1240—1264); Nikolaas (overleden 1269); Hendrik overleden 1275); Florens (overleden 1304); Warnaar (overleden 1308); Barthout (overleden 1319); Dirk Schrevelt (overleden 1326)) Hugo (overleden 1345); Willem van Rol land (1345—1351); Jan Olout, vijf en twintigste abt (overleden 1353; Hugo van Assendelft (overleden 1366); Jan van Hillegom (overleden 1381); Johan van Weent (overleden 1404); Gerard van Okkenberg (over leden 1424)Willem Simonsz van Mathenes (overleden 1458); Jacob van Poelgeest (overleden 1464); Gerard van Poelgeest (overleden 1476); Niklaas van Adrichem (1477 1481); Jordaan van Driel (over leden 1493); Hendrik van Witten- horst (overeden 1509); Meinard Man De Maskerspelers met „De grote race" BERGEN De Maskerspelers gaven hun laatste opvoering van dit seizoen, de detective-story ,,de grote race" van Dorothy en Camp bell Christie. Met de keuze van dit stuk heeft het gezelschap wel wat 'te hoog gegrepen, daar een to neelstuk als dit met zijn ellenlange dialogen, zeer sterk spel vereist, wil het blijven boeien. Jan v. d. Zwan gaf een goed geslaagde, af en toe iets te vlakke, creatie van de gedesillusioneerde echtgenoot, Gerald Coates, die zijn aan de drank verslaafde vrouw, door een ongelukkige samenloop van om standigheden, doodt. Babs Coates, de echtgenote, werd gespeeld door To Oldenbubr—van Geemen. Haar dictie was te weinig genuanceerd, wat onaangenaam aandeed. Van de andere spelers noemen we nog Han van Gulik, als Joyce Penrose, de vrouw, die verliefd is op Gerald Coates en een geslaagde weergave van deze rol gaf. Voorts Rie Koster—Ruis als Pinkie Col lins, de zuster van de vermoorde, wist door levendig spel aan haar weinig betekenende rol nhold te geven. Ook de bijrollen waren min of meer goed bezet. (overleden 1526); Willem van der Goes (overleden 1559). Willem van der Goes was de laat ste reguliere abt, daar door de nieuwe indeling van het land in bisdommen de abdij aan het bisdom Haarlem werd toegewezen. Naar wij vernemen, is reeds de datum van de wijding van de nieuwe abt vastgesteld op Donder dag 15 Juni a.s. Zij zal verricht worden door Z.H. Exc. Mgr. J. P Huibers, Bisschop van Haarlem, in de Kathedraal van Sint Bavo te Haarlem. Burgerlijke Stand BERGEN GEBOREN: Hendrik Johannes, z.v. J. C. Min en A. Prak. Belia, dv. B. Boorsma en G. Rentenaar. Hendrik Jan en Jan Hendrik, zv. H. J. de Groot en D. van Ewijk. ONDERTROUWD: Cornelis de Vos, 25 jaar en Catharina J. Hout man, 21 jaar. Wouterus P. Dekker, 22 jaar en Elizabeth A. Boon, 26 j. GETROUWD: A. G. van Eijk en A. M. Koster. C. J. Sandee en M. J. Doot. K. J. van Beemen en C. Brands, Den Haag. J. Groot Bramel en Neeltje Vorst. OVERLEDEN: G. van 't Hoff. 101 jaar, weduwn. van A. van Dijk, te Alkmaar. J. de.Waal, 71 jaar. echt- gen. van J. J. G. Kleijmeer. Zaterdagmiddag verzamelden zich de Verkenners en de Pad vinders op het plein bij de Brand weerkazerne tot het houden van een herkenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Padvindersbewe ging. Onder de aanwezigen merkten wij op: De Burgemeester de Aalmoe zenier van de R.K. Verkenners, Kapelaan Wanna, Majoor Diek- man, de heren Blauw en Kappen en Mej. Sluyter. Van laatstgenoemde is het aardig te vermelden, dat zij het was, die nu twintig jaar gele den de stoot heeft gegeven tot op richting van de R.K. Verkennersbe weging te Bergen. Nadat de Padvinders-Voortrek kers en Verkenners, en de Welpen de roep van de oude wolf hadden gevolgd, verrichtte de Algemeen leider, de heer J. Oldenburg de ope ningsplechtigheid. In dankbaarheid herdacht hij dat vóór 40 jaar het spel van de verkenners in Neder land werd ingevoerd, waarna hij een opwekkend woord sprak tot de volgellingen van Baden Powell; hij spoorde hen aan tot naleving van de Padvinderswet. Hierna kreeg de Burgemeester Dr. Huygens het woord. Hij felici teerde de NPV en VKB met het veertigjarig resp. 20-jarig bestaan en sprak zijn vertrouwen in de toe komst uit. Spreker vertelde nog, hoe htf ge durende zijn kampeerverblilf het vorig jaar in Frankrijk, kennis had gemaakt met Fanse Padvinders, en hoe hij getroffen was geworden door de ernst die uit hun spreken bleek. Daarna sprak Baron Taets van Amerongen, die na een gelukwens AANRIJDING ALKMAAR. Op de hoek van de Kanaalkade en de Kaarsemakers- gracht reed een vee-auto tegen een vrachtauto aan, die de Kanaalkade op wilde rijden. De bestuurder van de veeauto remde krachtig doch kon niet verhinderen dat door het gladde wegdek zijn wagen tegen de vrachtauto aanreed. Beide wagens werden beschadigd, doch de schade ongeveer f 300, werd onderling ge regeld. AANBESTEDINGEN WIERINGERMEER WIERINGERWERF. Te Wlerin- gerwerf werd aanbesteed: a. het uit baggeren en ontgraven van grond uit een gedeelte van de Oosterterp- tocht, de Waterkaaptocht en de Lange Zeugtocht. Hoogste inschrij ver: D. Dijkman's Baggerbedrijf te Hoorn f98.496. Laagste inschrijver R. Houwing te Alkmaar f 51.675. Ra ming f59.600. Aantal inschrijvers 8. b. het uitbaggeren en ontgraven van grond uit een gedeelte van 't Noor delijk Toeleidlngskanaal, de Lage Kwelvaart, een gedeelte van de Ho ge Kwelvaart, de Korte Zeugtocht, de Scherventocht, de Korte Midden- meertocht, de Korte Medemblikker- tocht, de Lage Kwelsloot en een ge deelte van de Hoge Kwelsloot. Hoogste inschrijver: J. J. Wieringa, Zandvoort f230,500- laagste inschrij ver R. Houwing, Alkmaar f 125.800. Aantal inschrijvingen 11. Raming f 137.000. c. Het maken van een dui ker van beton met bijkomende wer ken. Hoogste inschrijver Gebr. G. en A. ten Hoften, Amsterdam f 9.500, Laagste inschrijver J. P. Boot, Lim- men f6.500. Aantal inschrijvers Raming f 9.000. De gunning werd aangehouden. een parallel trok tussen de dienst baarheid van Het Rode Kruis de Padvindersbeweging. Hij wenste de Padvindersbeweging nog vele jaren toe tot heil en in dienst van de we reldbroederschap. Nadat de Alg. Leider de heer J. Oldenburg de aanwezigen voor de door hun betoonde belangstelling' had bedankt, stelden voortrekkers, verkenners en welpen zich op tot het maken van een rondmars door het dorp, na welke rondgang ge zamenlijk het woord van de Com missaris werd aangehoord. Hierna volgenden nog enkele spe len, waarna te ongeveer acht uur de gele-groene en rode vuurpeilen werden afgestoken. St. Joris viering Zondag 23 April vond de geza menlijke viering van de St. Jorisdag plaats, nadat de R.K. Verkenners te acht uur gezamenlijk de H. Mis hadden bijgewoond. Te 10 uur verrichtte de Algemeen Leider weer de openingsplechtig heid. Evenals op Zaterdag gingen weer op indrukwekkende wijze de vlaggen omhoop. Na zegening van de tulpen door de Aalmoezenier, en de uitreiking daarvan sprak de Alg. Leider volgens traditie een opwek kend woord en spoorde alle aanwe zigen aan tot het dagelijks verrich ten van een goede daad. Hierna werd de vlaggenwacht be trokken en volgde een vlagverove- ringsspel in het dorp van de Bello- partij tegen de Busparty. Des avonds te acht uur had de sluiting plaats met fakkel-estafette naar het Landpad, alwaar het St. Joriskampvuur door de winnaar werd ontstoken. Na de traditionele wijding en het voorlezen van de boodschap van de Hoofdaalmoeze nier, volgden de jaarverslagen en de plechtige hernieuwing van de beloften en het St. Joris-kampvuur. verhaal waarna sluiting met het Nederl. Volkslied. TENNIS NAGEKOMEN UITSLAGEN Tweede klasse Aemstelspelers 1Groenend. 2 62 Derde klasse Haarlem 4Bakkum 1 71 AMVJ 2—NWTL 1 8—0 KZTV 2—VVGA 3 3—4 n.u. Vierde klasse KZTV 4—Donald Duck 1 1—7 't OverschotjeAMVJ 5 80 R.K.S.V. Velsen—DEM 1 3—5 Oud SaendenTGS 08 Go Ahead 4Game Fighters 1 80 Score 3Enkhuizen 2 17 KNSM 2Amstelkant 2 08 DEM 2—TCU 2 3—4 n.u. Molenkrocht 1Amteno 2 80 WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: IETS MINDER KOUD DE BILT, 25 April Wisselende bewolking met enkele buien. Van nacht tijdelijk afnemende wind en plaatselijk flinke nachtvorst. Mor gen overdag matige tot krachtige Westelijke wind en iets minder koud. Met de troepentransportschepen „Gen. C. C. Ballou", „Gen. R. L. Howze", „Nelly" en „Dundalk Bay" waarvan de eerste twee vermoede lijk op resp. 30 April en 1 Mei te Amsterdam, en de laatste twee resp. op 4 en 6 Mei te Rotterdam zullen aankomen zijn de volgende militairen op weg naar huis: Met de „Gen. C. C. Ballou". J. G. Daalhof, Nieuwpoortslaan 19, Alk maar; A. Gaarthuis, Lindenlaan 75, Alkmaar; W. Muller, Dorpsstraat 15, Noord-Scharwoude; G. Waar- dijk, Schevelstraat 26, Uitgeest; T. v. Doornik, Oosterstraat 36, Noord- Scharwoude; S. Ybema, Krabben dam. Met de „Gen. Howze". W. Heyne, Wilhelminastraat 27. Uitgeest; G. Kooy, A 44, Hensbroek; S. Borst, Drechterlandsedijk 61, Ursem; H. den Hhrtingh, Spoorstraat 59, Alk maar. Met de „Dundalk Bay". Th. Kuys, Westerweg 36, Bergen. E. Meinsma, Middenweg 119, Beemster; G. van Os, Rijksstraatweg 167, Heiloo; P. van Egmond, Middenweg 38, Beem ster; A. Gongrijp, Verdronkenoord 35, Alkmaar; J. Kos, Dorpsstraat 271, Zuid Scharwoude; J. Bor, van Borselenlaan 1, Bergen. Met de „Nelly". W. Vlaar, Rus tenburg R 16, Ursem; L. Schoorl, Eenigenburg A 26, Burgerbrug; B. v. d. Maat, Westerweg 145, Heiloo; G. Duykersloot, Berkweg 1, Lim- men; J. J. v. d. Aakster, Overdie- pad 14, Alkmaar; P. Kossen, Wes tergeest 50, Uitgeest. De volledige passagierslijsten van deze vier troepenschepen benevens die van het passagiersschip „Wil lem Ruys" dat mariniers met ge zinnen en leden van het KNIL met gezinnen repatrieert liggen op de bureaux van ons blad ter inzage. kan de K.V.P. morgen halen in de Staten van Noord-Holland, als alle katholieken doen wat van hen verwacht wordt, dat is hun stem uitbrengen op de lijst van de enige erkende katholieke partij. Stemt num mer 1 van lijst 2, in de Staten- kring Zaandam met de naam bovenaan. BERGEN. Op de R.K. Kweek school te Bergen, de eerste in ons land, werd aan een en twintig aan staande onderwijzeressen het diplo ma van het Verbond voor Veilig Verkeer, het slot van een cursus voor onderwijzend personeel, uit gereikt. Het belang van het verkeers-on- derwijs wordt meer en meer op on ze scholen gevoeld en het was dan ook 'n bewijs van activiteit, dat de secretaris van de Alkmaarse ver- DE BEANTWOORDING van de vraag of er voor de Staten een taak on onderwijsgebied is weg gelegd, moet in het algemeen ontkennend luiden. De Provin ciale Staten oefenen geen invloed uit on het onderwiis zelve, d.w.z. on de aard van het onderwiis. Wel heeft de wetgever in verschillen de gevallen aan 't College van G.S. de bevoegdheid gegeven in berocn beslissingen te nemen (t.o.v. de eisen neergelegd o.a. in art. 13 en 72 L.O.wet). Daarnaast hebben G.S. 't goed- keuringsrecht t.o.v. bepaalde raadsbesluiten op onderwijsgebied (vermeerderen en verminderen van het aantal scholen, besluiten tot aanwijzing plaats waar scho len worden opgericht, het goed- keuringsrecht of openbare scho len al of niet gevorderd worden). Al legt dus de wet aan de Pro vinciale Staten geen plicht op, toch zijn er tal van activiteiten op onderwijsgebied, welke de Sta ten naar zich toetrekken en wel om door het geven van subsidies aan verschillende groepen van onderwijs het voortbestaan te ver- Zekeren. Allereerst doelen wij hier op het Buitengewoon L.O., t.w. het onderwijs voor achterlijke kinde ren met z'n bijbehorende vóór- en nazorg. Zo werden in 1949 26 B.L.O.-scholen in Noord-Holland (waaronder 4 R.K.) gesubsidieerd en ontvingen 50 gemeentebesturen bijdragen in reis- en verblijfkos ten der leerlingen. Het Handels onderwijs werd gesteund door financiële steun aan 11 gemeen telijke en 9 bijzondere scholen (waaronder 6 R.K. scholen). Land- en tuinbouwcursussen had den de volle aandacht van de Prov. Staten. 27 landbouw- en 50 tuinbouwcursussen, zomede 17 speciale cursusse# ontvingen bij dragen. Ook aan volksmuziekscholen, volkshogescholen, Amsterdams Conservatorium, school- en werk- tuinen, volksuniversiteiten, huis vesting schipperskinderen, Vak school voor kaasmakers te Hoorn, Stichting „De Toneelschool", wor den jaarlijks subsidies verstrekt. Ongetwijfeld zal de industriali satie ook vraagstukken op onder wijsgebied brengen, welke de aandacht van de Prov. Staten zullen vragen. Niet vergeten mag worden, dat op initiatief van de R.K. Fractie in 1948 als herinnering aan het gouden regeringsjubileum de stichting „Koningin Wilhelmina Studiefonds" het leven zag om kinderen (ook wezen) met meer dan gewone begaafdheid het mo gelijk te maken een academische of daaraan gelijk te stellen oplei ding te laten volgen. Het fonds is uitsluitend bestemd voor kinde ren van personeel in dienst van de Provincie. Uit de opsomming van het bo venstaande blijkt voldoende de uitgestrektheid van de taak op Het Slotartikel in deze serie artikelen over de be tekenis van het Provinciaal Bestuur handelt over het Onderwijs. Op dit gebied ligt er een historische taak voor de Katholieke fractie. Versterk haar onderwijsgebied, waarop de Prov. Staten in het gewest Noord-Hol land zich bewegen. Bij vergelij king van hetgeen door de Staten in Nederland t.o.v. onderwijs en opvoeding wordt gedaan mag ge rust gezegd worden, dat in het verleden, 't heden en zeker in de toekomst Noord-Holland aan de spits staat. Aan de vooravond der Statenverkiezingen is het goed dit deel van de taak, welke de Statenleden wacht, te belichten. Het spreekt vanzelf, dat voor de R.K. Fractie der Staten bij de beoordeling van al deze activitei ten waakzaamheid geboden is. Waakzaamheid zowel t.o.v. een gelijke behandeling der gezindten als met het oog op de zorg, dat ook onze R.K. instellingen hun rechtmatig deel ontvangen. Dit vraagt van onze R.K. leden het onderhouden van nauw contact met R.K. wethouders, gemeente raadsleden en besturen der R.K. organisaties, wil van een krachtige bevordering sprake zijn overeen komstig het Provinciaal program 1950 van Noord-Holland. eniging voor Veilig Verkeer, inspec teur J. Haverlag, met het geven van cursussen op de kweekscholen is begonnen. Anderszijds strekt het tot lof van de directie der Kweek school, dat zij het belang dezer cur sussen heeft begrepen en direct haar volle medewerking aan dit initiatief gaf. Zo heeft inspecteur Haverlag met succes êen verkeerscursus kunnen geven in een aantal lessen, die, naar wij bij de diploma-uitreiking kon den constateren, zeker vruchten heeft afgeworpen. De diploma's werden in tegenwoordigheid van de directrice der Kweekschool, de E.W. Zuster Majella, en de vertegenwoor diger van het Verbond voor Veilig Verkeer, de wachtmeester der Rijks politie R. Edzes uit Alkmaar, door inspecteur Haverlag met een toe passelijk woorduitgereikt. Een en ander ging gepaard met een kleine officiële plechtigheid, waarbij de directrice der school de inspecteur hartelijk dank zegde voor zijn les sen en de leerlingen hun waarde ring voor het genoten onderwijs uitten door het aanbieden van een geschenk. Inspecteur Haverlag wees in zijn afscheidswooord op het grote belang van de liefde voor het verkeer be tekent. Goed verkeersonderwijs op de scholen kan redding van mensen levens betekenen. Vooral, waar in ons land, waar per jaar nog 8 klas sen van 40 leerlingen door gebrek aan verkeerskennis worden doodge reden, is dat noodzakelijk. Ook kweekt dit onderwijs, dat nieuw is in Nederland, en waarvan Bergen dus de primeur had, orde en tucht en heeft dus tevens een opvoedende waarde. De leerlingen van het der de en vierde leerjaar Zongen nog enige liederen waarna inspecteur Haverlag ter afwisseling van de les sen. ziin leerlingen een en ander vertelde over de dactyloscopie en haar geschiedenis, stof die er. mede door de demonstratie van het ge bruik van moderne apparaten die de politie tegenwoordig ten dienste staan, uitstekend in ging. ALKMAAR, 24 April. Spinazie S 20, rabarber 1326, raapstelen 7.50—12, rode kool 31—35, prei 18— 40, witlof I 45—57, II 31—42. bloem kool I A 80—93. I 56—67, II 33-JA radijs 715.50, selderie 59, se"e 5,50, sla I 17—23, II 12—16. De Stichting voor de van het ministerie vai De toestand wordt dl laat door zijn kracht bestaan, dat het hem pen als de kleinhande dalen, aldus de Sticht! van de aardappelen i telersprijzen. De minister zegt, dat misbruik maakt van de kleiaardappelen en daar, aardappelen als dure kle len verkoopt. Nu deze mening van off; eveneens is uitgesproken, zeker aannemen, dat zij heid berust. De handel e dergelijke handelwijzen zj komen. Het is onder de gemeen bekend, dat niet honderd consumenten ht tussen zandaardappelen er appelen kan zien, dat di consumenten er helemaal kunnen oordelen of zij za pelen dan wel kleiaardapp gezet krijgen. Het is op zijn minst eigenaardig, aldus de sti nu plotseling het voo ontstaan in de groent van Amsterdam grote op te hangen met de ir dat goedkope aardapp krijgbaar zijn. Zonder te willen zijn, gaat men zakelijk verband zoeken publicatie van het mini het vestigen van de aar goedkope zandaardappel PUBLIEK VR, GEKLEURDE In publicaties wordt ge het publiek vraagt naar Jozef heeft Zoon van God derlijke macht in de Hemel jesus naar de en beden van S zij zijn voor I een bevel, „h hun onderdanif kan de beden Jozef niet afw voorbijzien. dus de He^igi en gelukkig ae zich de grote, ge H. jozef troon, Voorspr Beschermer h« nomen! „Gaat zef!" BENE PROGRAMMA WOENSDAG 26 AI HILVERSUM I, 402 iï 7.0024.00 nerv 7.00 nieuws; 7.15 gewi 7.45 een. woord voor de nieuws- en weerber.; muz.; 9.00 voor de ziel waterstanden; 9.35 gr.mi morgendienst; 11.00 11.40 de autocrate, hoors] promenade-orkest, koor liste; 12.30 medédelinger trio; 13.00 nieuws; 13.1 concert; 13.45 mandolin 14.15 gr.muz.; 14.30 mus< 15.00 koorzang; 15.30 sex voor de jeugd; 17.30 17.45 rej*eringsuitz.; 18.1 concert; 18.30 radio voll siteit; 19.00 nieuws; 19. bespreking; 19.30 sport taar en gr:muz.; 19.4 krant; 20.00 nieuws; 20 mentaar fam.comp.; 20 roeporkest; 21.00 verkie slagen; 21.15 clavecimbe li en viool; 22.00 verkie slagen; 22.15 tien jaren beeld; 22.30 vocaal kwar' avondoverdenking; 23.00 23.1524.00 verkiezingsi en gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 7.00 vara, 10.00 vprc vara; 19.30 vpro; 20.00—: ra. 7.00 nieuws; 7.15 ocht nastiek; 7.30 gr.muz.; 8.01 en weerber.; 8.18 orgels voor de vrouw; 9.00 10.00 kinderen en mens serie; 10.05 morgenwijdi: voor de vrouw; 11.00 12.00 orgelspel en zanf mededelingen; 12.33 v platteland; 12.38 gr.muz kalender; 13.00 nieuw dansmuz.; 13.45 gr.muz gesproker) portret; 14.1 concert; 15.00 kinderkoi voor de jeugd; 16.30 zieken; 17.00 voor de jeu metropole-orkeSt; 18.00 18.15 vara-varia; 18.20 tl voor de strijdkrachten; 1 doorbrekers, geen een] kers, causerie; 19.15 p 19.30 voor de jeugd; 20. europees concert; 21.00 zingsuitsl.; 23.00 nieuws; 24.00 verkiezingsuitsl. BRUSSEL, 342 en 484 324 m.: 12.00 gr.muz lichte muz.; 13.00 nieu\ grjnuz.; 14.45 symph en solist; 17.00 gr.muz nieuws; 17.15 oude dan 1/.30 voordracht; 17.40 cital; 18.15 causerie; 18 de soldaten; 19.00 nieu\ omroepkoor; 19.50 rad ton; 20.00 hoorspel met 23.00 nieuws; 23.0524,( programma. 484 m.: 12.05 lichte 13.00 nieuws:13.15, 14.1 16.45, 17.10, 18.30, 19.00 gr.muz.; 1945 nieuws; 20 symphonie-orkest, koren listen; 21.00—21.30 gr.mi nieuws; 22.15 jazzmuziel gr.muz.; 22.55 nieuws; 2 muziek; 23.55—24.00 niei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2