yïfH fRHEUMiN^/ DE HERDER VAN DE BERGEN De boer verbaast zjch over de prijs die de consument moet betalen Dubbele moord eerst na vijf jaar opgehelderd Neemt Mr. Stikker niet te veel hooi op zijn vork? Schrijven van Z. H. de Paus aan Mgr. Paolo Giobbe RADIO Stichting Landbouw over aardappelprijzen Zandaardappeien zijn consumptiewaardig \l In ChristusLicht t De Prins gaat 1 Mei naar Amerika Herdenking der gevallenen Illegalen liquideerden echtpaar Eerste Kamer vraagt: Naar wij vernemen: Ontsnapte leeuwen doodden meisje DE DAG VAN MORGEN De betekenis van de Eerste Kamer Man verbrand DINSDAG 25 APRIL 1950 PAGINA 3 i De Stichting voor de Landbouw is voldaan over de publicatie van het ministerie van Landbouw nopens de aardappelprijzen. De toestand wordt duidelijk en helder getekend. De minister laat door zijn krachtige bewoordingen er geen twijfel over bestaan, dat het hem ernst is met zijn voornemen in te grij pen als de kleinhandelsprijzen van de aardappelen niet zullen dalen, aldus de Stichting. Duidelijk is, dat de hoge detailprijzen van de aardappelen niet geweten kunnen worden aan hoge telersprijzen. De minister zegt, dat de handel misbruik maakt van de vraag naar kleiaardappelen en daarom zand aardappeien als dure kleiaardappe len verkoopt. Nu deze mening van officiële zijde eveneens is uitgesproken, mag men zeker aannemen, dat zij op waar heid berust. De handel erkent, dat dergelijke handelwijzen zijn voorge komen. Het is onder de boeren al gemeen bekend, dat niet een op de honderd consumenten het verschil tussen zandaardappeien en kleiaard appelen kan zien, dat daarom de consumenten er helemaal niet over kunnen oordelen of zij zandaardap peien dan wel kleiaardappelen voor gezet krijgen. Het is op zijn minst genomen eigenaardig, aldus de stichting, dat nu plotseling het voornemen is ontstaan in de groentenwinkels van Amsterdam grote plakkaten op te hangen met de mededeling, dat goedkope aardappelen ver krijgbaar zijn. Zonder boosaardig te willen zijn, gaat men toch oor zakelijk verband zoeken tussen de publicatie van het ministerie en het vestigen van de aandacht op goedkope zandaardappeien. PUBLIEK VRAAGT GEKLEURDE RASSEN In publicaties wordt gezegd, dat het publiek vraagt naar gekleurde /q\ Jozef heeft over de Zoon van God een va derlijke macht. Ook nu in de Hemel luistert Jesus naar de wensen en beden van St. |ozef: zij zijn voor Hem als een bevel. „Hij was hun onderdanig". Jesus kan de beden van St. Jozef niet afwijzen of voorbijzien. Gelukkig dus de Heiige Kerk, en gelukkig ae ziel, die zich de grote, machti ge H. Jozef tot Pa troon, Voorspreker en Beschermer heeft ge nomen! „Gaat tot Jo zef!" BENEDICTUS PROGRAMMA WOENSDAG 26 APRIL HILVERSUM I, 402 m. 7.0024.00 ncrv 7.00 nieuws; 7.15 gewijde muz. 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws- en weerber.; 8.15 gr.- muz.; 9.00 voor de zieken; 9-30 waterstanden; 9.35 gr.muz.; 10.30 morgendienst; 11.00 gr.muz 11.40 de autocrate, hoorspel; 12.00 promenade-orkest, koor en so liste; 12.30 mededelingen; 12.33 trio; 13.00 nieuws; 13.15 orgel concert; 13.45 mandolinemuziek; 14.15 gr.muz.; 14.30 musette-ork 15.00 koorzang; 15.30 sextet; 16.00 voor de jeugd; 17.30 gr.muz.; 17.45 regeringsuitz.; 18.00 koor concert; 18.30 radio volksuniver siteit; 19.00 nieuws; 19.15 boek bespreking; 19.30 sportcommen- taar en gr:muz.; 19.40 radio krant; 20.00 nieuws; 20.05 com mentaar fam.comp.; 20.15 om roeporkest; 21.00 verkiezingsuit slagen; 21.15 clavecimbel, 2 cel- li en viool; 22.00 verkiezingsuit slagen; 22.15 tien jaren, klank beeld; 22.30 vocaal kwartet;, 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws 23.1524.00 verkiezingsuitslagen en gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 vara, 10.00 vpro; 10.20 vara; 19.30 vpro; 20.0024.00 va- ra. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gr.muz.; 8.00 nieuws en weerber.; 8.18 orgelspel; 8.50 voor de vrouw; 9.00 gr.muz.; 10.00 kinderen en mensen, cau serie; 10.05 morgenwijding; 10.20 voor de vrouw; 11.00 gr.muz.; 12.00 orgelspel en zang; 12.30 mededelingen; 12.33 voor het platteland; 12.38 gr.muz.; 12.55 kalender; 13.00 nieuws; 13.15 dansmuz.; 13.45 gr.muz.; 14.00 gesproker) portret; 14.15 jeugd- concert; 15.00 kinderkoor; 15.20 voor de jeugd; 16.30 voor de zieken; 17.00 voor de jeugd; 17.30 metropole-orke&t; 18.00 nieuws; 18.15 vara-varia; 18.20 trio; 18.30 voor de strijdkrachten; 19.00 wel doorbrekers, geen eenheidsbre kers, causerie; 19.15 pianoduo: 19.30 voor de jeugd; 20.00 west europees concert; 21.00 verkie- zingsuitsl.; 23.00 nieuws; 23.15— 24.00 verkiezingsuitsl. BRUSSEL, 342 en 484 m.: 324 m.: 12.00 gr.muz.; 12.15 lichte muz.; 13.00 nieuws; 13.15 grjnuz.; 14.45 symphonie-ork. en solist; 17.00 gr.muz.; 17.05 nieuws; 17.15 oude dansmuziek; 17.30 voordracht; 17.40 hobo-re cital; 18.15 causerie; 18.30 voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 omroepkoor; 19.50 radiofeuille ton; 20.00 hoorspel met muziek; 23.00 nieuws; 23.0524,00 verz.- programma. 484 m.: 12.05 lichte muziek; 13.00 nieuws; 13.15, 14.15, 15.00, 16.45, 17.10. 18.30, 19.00 en 19.40 gr.muz.; 1945 nieuws; 20.00 groot symphonic-orkest, koren en so listen; 21.00—21.30 gr.muz.; 22.00 nieuws; 22.15 jazzmuziek; 22.45 gr.muz.; 22.55 'nieuws; 23.00 gr.- hiuziek; 23.5524.00 nieuws. rassen, zoals Redstar en Furore; eveneens worden de Zeeuwse Blau wen en Zeeuwse Bonten genoemd. De telersprijzen van deze rassen zijn hoog. Daarom zouden de aard appelen in de steden zo duur zijn. Volgens gegevens van de stichting nemen deze rassen echter ongeveer 3 pet. van het totale aardappelare aal in. en daar is dan ook nog het pootgoed bij inbegrepen. De grote steden zouden in enkele weken door de totale oogst van deze rassen heen zijn. Bovendien komt van deze ras sen slechts een klein percentage in steeds Redstar of Zeeuwse Blauwen de handel. Als er in de winkels nog en Bonten verkocht worden, dan is het veelal wel zeker, dat andere aardappelen ten onrechte onder een die namen zijn aangeboden. Uit het voornemen van de rege ring om zelf aardappelen te gaan verkopen, moet niet worden afgeleid dat deze van de uit 1945 „bekende"' kwaliteit uit de Noordelijke provin cies zouden zijn. GEEN FABRIEKSAARDAPPELEN De hierbedoelde veenaardappe- len zijn reeds lang geruimd en vermalen tot aardappelmeel. Er kunnen dus geen fabrieksaardap pelen aan de markt komen. De zandaardappeien. welke thans be schikbaar zijn, zijn inderdaad zeer goed consumptiewaardig. Het pu bliek zal er goed aan doen zich niet door dergelijke suggesties te laten verleiden tot het kopen van dure aardappelen. Bovendien kan er op worden gewezen, dat ook op veengronden enkele rassen zo als Noorderlingen en Libertas verbouwd kunnen worden die zeer geschikt zijn voor consumptie, al dus de stichting voor de landbouw. De suggestie, dat ook zonder de actie van de minister van Land bouw de prijzen op korte termijn zullen dalen, acht de stichting on waarschijnlijk, althans in tegen spraak met de feiten. De verlaging van de telersprijs welke zich ruim een maand geleden heeft ingezet, is immers niet gepaard gegaan met een verlaging van de kleinhandels prijs. De grote wanverhouding tus sen de telersprijs welke geens zins abnormaal hoog is en de consumentenprijs, is blijven bestaan of heeft zich nog vergroot. De boer vraagt zich dan ook met verbozing af hoe het mogelijk is, dat men de consument zoveel kan laten betalen voor een product, dat hij tegen een redelijke prijs beschikbaar stelt, al dus besluit de stichting voor de landbouw dit betoog over de aard appelprijzen. Z. K. H. Prins Bernhard zal op 1 Mei a.s. met het lijnvliegtuig van de KLM naar New York vliegen om 'op 5 Mei de „Holland Fair", de gro te Nederlandse export-tentoonstel ling, die in Philadelphia wordt ge houden, te openen. Op 4 Mei a.s. worden in de Rid derzaal zij, die in de laatste oorlog waar ter wereld ook in de strijd om de vrijheid 't leven lieten, herdacht. Deze herdenking, die een internatio naal karakter draagt, zal worden bijgewoond door vele ministers, am bassadeurs en gezanten. Het toonkunstkoor, de Ameri kaanse tenor Donald Dame en de pianist Felix de Nobel en Eduardo Del Pueyo zullen tijdens de herden king muziek en zang laten horen. Als sprekers treden op prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter der Eer ste Kamer, minister mr. J. R. H. Schaik en prof. dr. K. Dijk. •Tienduizenden Nederlanders en buitenlanders hebben het afgelopen weekend een bezoek gebracht aan de bloeiende Betuwe. Een der prachtige lentetafreeltjes, die de bezoekers te aanschouwen kregen. Een viif .laar oude dubbele moord, in de dagen der bevrij ding te Zuilen (U.) gepleegd, is dezer dagen tot klaarheid geko men. In de nacht van 6 on 7 Mei 1945 werd om vier uur in de nacht het echtpaar P. in ziin wo ning dood te bed aangetroffen. Belde echtelieden waren in de slaapkamer door revolverschoten om het leven gebracht. Het 14- jarig dochtertje, dat in de aan grenzende kamer sliep, is onge moeid gelaten. Het meisje had de twee da ders, die door haar kamer waren binnengedrongen, door een ka potte ruit, waarvoor een stuk carton was geplaatst, wel gezien. In de oorlog was in Zuilen een kleine ongeorganiseerde verzets- is het aantal doden bij verkeers ongevallen na de oorlog met on geveer een derde afgenomen en op het peil van 1938 gekomen. Daarentegen is het aantal zwaar gewonden ongeveer verdubbeld, dat der lichtgewonden met 30 pet verminderd bedraagt het aantal personen auto's in Nederland ongeveer de helft van dat in België. Het aantal vrachtauto's is in ons land iets meer dan de helft en het aantal motorfietsen ongeveer tweederde. Het aantal autobussen hier te lande is bijna drie maal zo groot als bij onze Zuiderburen werd gisterennacht ingebroken in de woning van een stoffeerder in de Schalkburgerstraat te Den Haag. Uit een geldkistje werd voor een waarde van 5000 gulden, waarvan 3000 gulden in contan ten, gestolen is burgemeester d'Ailly van Amsetrdam gisteren naar Gent vertrokken, waar hij op uitnodi ging van de burgemeester van deze stad, de opening zal bijwo nen van de bloemententoonstel ling „Floralia" heeft een zangkoor uit Oslo, dat op uitnodiging van de Kon. Man- nenzangvereniging „Apollo" in ons land vertoeft, gisterenmorgen een krans gelegd bij het Natio naal Monument op de Dam is het eerste contingent Neder landse emigranten naar Australië 62 personen in totaal, gisteren avond in Sydney aangekomen vertrok op 18 April de „Zui derkruis" en op 19 April de „Ta- binta" met repatrlëreden aan boord, uit de haven van Tand jong Priok naar Nederland gaat het oud-Hollandse ganzen bordspel op 29 Mei in het Feyen- oordstadion te Rotterdam in ieder geval door groep van vier of vijf man, die aanvankelijk onder leiding stond van van Santen, die later dooi de Duitsers is gefusilleerd. Door een lid van deze groep, mej. T., werd de echtgenote van P. ver dacht van het geven van inlich tingen aan de Duitsers. Er werd toen aangedrongen op liquidatie van de echtgencge van P. In de avond van de zesde Mei 1945 werd besloten deze liquidatie uit te voeren. Twee leden, de Utrechtenaars J. C. van der H. en J. T. B. verklaarden zich be reid deze liquidatie uit te voe ren. Zij ontvingen van mej. T. daartoe revolvers. Waarschijnlijk uit angst her kend te worden, hebben zij ook de man, hoewel deze niet ver dacht werd, gedood. Een van de leden van de verzetsgroep, die voor een ander feit was gear resteerd, heeft vorige week deze zaak aan het rollen gebracht. Na een kort onderzoek door de Zul- lense politie, in samenwerking met rijksrechercheurs van de procureur-generaal te Amster dam, is deze zaak ter hand geno men en binnen enkele dagen tot klaarheid gebracht. De politie onderzoekt nog de argumenten, waarop tot de liquidatie van mevr. P. werd besloten. De daders, die een volledige bekentenis hebben afgelegd, zijn opgesloten in het Huis van Be waring te Utrecht. De Eerste Kamer, gisteravond bij een voor de begroting van Buiten landse Zaken, vond in de aanwezig heid van Minister Stikker blijkbaar aanleiding eens een paar noten te kraken over de veelheid van func ties, die de bewindsman langzamer hand in zijn persoon gaat verenigen. Natuurlijk ongeacht de waardering voor Ministers werkkracht. De heer Reijers, (C. H.), die al had gezegd niet meer te weten welk departement nu eigenlijk Indonesië behartigde, stelde de'- Minister voor afstand te doen van Buitenlandse Zaken; hij meende dat de functie van bemiddelaar der O.E.E.C. beter zonder portefeuille kan worden waargenomen. Senator van Heuven Goedhart, (Arb.) zag de Minister liever met een beperkte portefeuille, zodat de ze slechts verantwoordelijk zou blij ven tot die aangelegenheden, die de O.E.E.C. en de Raad van Europa betreffen Blijkbaar verdroot de lang zame opbouw van de Europese een heid deze afgevaardigde. Duitsland achtte hij wel degelijk candidaat voor deelname; er was volgens hem best te kiezen tussen een geheel ongewapend Duitsland en een Duits land, dat geen gevaar voor agressie kan zijn. Wat Indonesië betreft, zou spr. de verantwoordelijkheid over Nw. Guinea niet aan Nederland al leen willen laten. Wij moeten deze delen met een ander Z. O. Aziatisch land, b.v. India. Minister Stikker ter ontlasting van zijn taak terzijde te laten staan door een Minister zonder portefeuille, achtte Pater de Beaufort dè oplos sing voor de chef van het departe ment. De katholieke afgevaardigde sprak voorts zijn ontstemming uit over de de-jure erkenning van Is raël en achtte het zijn plicht open lijk te protesteren tegen de brutale ontvoering van 28000 Griekse kin deren door Noordelijke nabuursta- ten. De heer Wendelaar, (V.V.D.), die zijn waardering uitsprak over de wijze waarop Prins Bernhard zijn missie in Amerika heeft uitgevoerd, betreurde eveneens, dat de Minis ter zo vaak afwezig moet zijn. Deze afgevaardigde meende ten aanzien van Indonesië, dat de regering fou ten heeft gemaakt; 't zinde hem bovendien allesbehalve dat de Unie partner in uitlatingen en daden 20 TABLETTEN 3 5 ct (Adv.) meermalen in strijd komt met de R.T.C.-overeenkomst. Hij vroeg de regering hier maatregelen te nemen. Spr. betwijfelde of de regering wel voldoende moeite doet om Nw. Guinea te behouden; hii achtte dit gebied van belang voor Nederlandse emigratie. Hoewel de vrije en demo cratische woordverder graag nog meer had willen zeggen, sloeg de klok elf en nadat hij de vorming van de Europese eenheid zonder onderdanigheid aan Engeland! had aangeroerd, moest hij de rest van zijn woorden opzouten tot he denmorgen. BADEN-BADEN. (Franse zone) 24 April. (Reuter). Twee leeuwen die Maandag uit een circus in Hue- ertal in de buurt van Baden ont snapten, hebben een 20-jarig meisje aangevallen en gedood. Een circus employé, die ervan verdacht wordt de leeuwen met opzet vrijgelaten te hebben, is gearesteerd. De dieren zijn later weer gevangen en naar hun kooien teruggebracht Ter gelegenheid van het zilve ren jubileum als aartsbisschop van Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Nuntius - Internuntius, dat op Woensdag 26 April zal worden gevierd, heeft Z. H. de Paus een in bet Latijn gesteld schrijven aan Z. H. Excellentie gezonden, waarvan wij de Nederlandse ver taling hieronder laten volgen: Aan Zijn Eerbiedwaardige Broeder PAOLO GIOBBE, Titulair Aartsbisschop van Ptolemais in Thebais, Apostolisch Nuntius:Inter- Nuntius in Nederland. PAUS PIUS XII Eerbiedwaardige Broeder, Heil en Apostolische Zegen. Kort geleden hebben Wij tót Onze vreugde vernomen, dat het Nederlandse Episcopaat zich in zijn geheel opmaakt, om met U op feestelijke wijze de dag te herdenken, waarop U vijf en twintig jaar geleden verheven zijt tot de waardigheid van Aartsbis schop. Het eenstemmig verlangen der Eerbiedwaardige Bisschop pen om deze aanstaande plechtige herdenking met U mee te vieren, bewijst voorzeker duidelijk, in hoe hoge achting U zich daar ver heugt en hoe groot de eerbied is, die het goede volk van Nederland voor U koestert. Dit niet alleen wegens het verheven ambt, dat U bekleedt, maar ook om Uw uit stekende gaven van geest en hart. Deze vielen het eerst op in de bloei van Uw mannelijke leeftijd, vooral toen U uw beste krachten besteedde aan het werk van de Congregatie van de Voortplanting des Geloofs en het Collegium Ur- banum vol energie bestuurde. La ter ook, toen U, tot de waardig heid van Aartsbisschop verheven, het ambt van Apostolische Nun tius in de Republiek Columbia gedurende tien jaren bekleedde en nu wederom in het Rijk der Nederlanden. De burgers van dat land en vooral zijn bestuurders weten zeer goed en herinneren zich o.a., met hoeveel zorg tijdens het woe den van de afschuwelijke oorlog en de druk van de vijandelijke bezetting Gij er voor gewerkt hebt, om de harde levensomstan digheden van het volk zoveel mo gelijk te verzachten en zijn noden na afloop van de oorlog te leni gen. Hierin hebt Gij Onze vader lijke verlangens getrouw ten uit voer gelegd. Terwijl Wij derhalve Uw bij zondere verdiensten Ons tot Onze troost voor de geest brengen, wensen wij U van harte en open lijk geluk wegens de standvastige werkzaamheid en ijver, betoond in het vervullen van het ambt Een foto van het bezoek, dat onze minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, dezer dagen bracht aan Z. H. de Paus. In het midden, na het bezoek aan de H. Vader, mr. Stikker, rechts van hem graaf Giovanni Chenzi,, een lid van het pauselijk gevolg. van Gezant. De viering van deze verheven gedenkdag willen Wij vergezeld laten gaan van Onze welgemeende wensen voor een voorspoedige toekomst. Opdat bo vendien de plechtige viering van deze gedenkwaardige dag voor de gelovigen groter nut mag afwer pen, verlenen Wij eigener bewe ging aan U de volmacht om na de Pontificale Hoogmis de aanwe zige gelovigen uit Onze naam en op Ons gezag te zegenen en hun een volle aflaat te verlenen, met inachtneming van de bijzondere regels, die op het Heilig Jaar be trekking hebben. Als teken ten slotte van de hemelse bescher ming en als onderpand van Onze bijzondere genegenheid verlenen Wij volgaarne in den Heer aan U, Eerbiedwaardige Broeder en tevens aan Uw medewerkers Onze Apostolische Zegen. Gegeven te Rome bij Sint Pieter de 9e April, op de Zondag van de Verrijzenis van O. H. Jezus Christus, 1950, in het twaalfde jaar van Ons Pontificaat. PIUS P.P. XII (Van onze parlementaire redacteur) BIJ EEN VERKIEZING, als morgen plaats heeft, wordt nogal eens uit het oog verloren, dat het de Provinciale Staten zijn, die de leden van de Eerste Ka mer aanwijzen. En nu is het in derdaad zo, dat het bestaansrecht van dit college nog steeds heftig omstreden wordt. Men zegt dan dat het èn door haar gelijke poli tieke samenstelling en door de wijze waarop er ae zaken be handeld worden, een volkomen overbodige doublure van de Tweede Kamer is. Soms is het inderdaad zo, dat bij de behandeling van een wets ontwerp weinig of geen nieuwe gezichtspunten worden geopend, maar er zijn ook dagen waarop de discussie een eigen en be langrijk karakter hebben. Dan blijkt, dat deze Kamer reeds is samengesteld op een wijze, zo als velen zich dat zouden wen sen. De een wil een corporatie- tieve Kamer, de ander een Ka mer van oude en wijze mannen. Welnu er is dikwijls een debat, waarbij het vooral de maat schappelijke groepen zijn, die spreken. Wij herinneren 'aan het del - ;Pr Molenaar werd gevoerd, een ge- febat over de gesprek De le P.B.O„ waarbij 't BruynÓosterhuis sprek, dat vele liberale onder nemers over hun aarzeling kan hebben heen geholpen. Wij her inneren ook aan het jongste de bat over de loon- en prijspoli tiek en aan het dringende be roep van de Kamer op de rege ring om nu toch eens ernst te maken met het ontwerpen van plannen voor grote werken. Wil men op deze Kamer het stem pel drukken van het bezonken en ervaren oordeel, dan roepen jyjj nog eens hel debat over de „Materiële oorlogschade" in de herinnering terug. „Wij rekenen op een loyale uitvoering", zo be toogden de Senatoren toen, die hierbij vooral de ambtenaren op de tribune op het oog hadden Bii het debat over de Wederop bouw was het o.m. de heer Nii- kamp, die nog eens weer duide lijk maakt, dat het ook daar om meer dan cement en stenen gaat. Wij zouden zo nog tal van voor beelden kunnen aanhalen, voor beelden waaruit blijkt, dat de Senaat vodral dan goed werk doet, wanneer zij de vraagstuk ken van de dag in breder licht beziet. Zeker in deze tijd is er ook in de politiek behoefte aan bezinning en uitzicht en het was dan ook de senator Kropman, die na de souvereiniteitsover- dracht het eerst de behoefte voelde om ons volk te wijzen op nieuwe taken. Maandagmiddag is in Nieuwdorp óp Zuid-Beveland de 67-jarige P. de Engelsman verbrand, toen hij in zijn schuur petroleum wilde gieten in een verwarmingsapparaat van 'n kunstmoeder. Hoewel hij de schuur nog uitgelopen is, heeft hy de vlam men blijkbaar niet meer kunnen do ven. Hij werd na enige tijd dood bui ten de schuur aangetroffen. FEUILLETON HAROLD BELL WRJGHT 37. Zijn handen werden evenwel stevig op zijn rug gebonden en terwijl de mannen, die hem vasthielden nog smeekte, gaf Wash Gibbs hem een slag midden op „ijn mond, zodat er bloed te voor schijn kwam. Ze voerden de versufte en hul peloze oude man weg, toen iemand, die zich over jonge Matt boog, uitriep; „Ge hebt hem niet geraakt, Wash! Er maar langs geschoten. Dadelijk staat hij weer op. En we zullen ginds wat met hem te stellen hebben, als hij niet vastgebon den is. Laten we dat maar vlug doen." De grote kerel begon al een beetje bij bewustzijn te komen, en toen ze zijn armen vastge bonden hadden, was hij in staat om op te staan. Een ogenblik keek hij duizelig rond, terwijl zijn ogen van het ene, lelijke triomfantelijke gezicht naar het andere zwierven, tot ze bleven rusten op het bloedend gelaat van zijn oude vriend. De ogen van de herder zonden hem de boodschap blijmoedig te zijn, en de vriendelijke, oude man pro beerde te praten, tot Wash Gibbs weer een dreigend gebaar maak te met zijn gebalde vuist. Dit ontlokte een kreet als 't gebrul van een dolle stier aan de jonge reus. In zijn woede scheen hij plotseling begiftigd met bijna bovenmenselijke sterk te. Voor iemand van het ver blufte gezelschap iets meer kon doen dan gapen van verwonde ring, had hii zich losgerukt van de mannen die hem vasthielden, en het touw waarmée hij gebon den was verbrekend als was het garen, was hij met een sprong naast de herdér. Doch het was nutteloos. Een ogenblik bewoog zich niemand. Toen liet een harde slag met de loop van een geweer in de hand van een man achter de twee gevangenen, jonge Matt weer ter aarde storten. Zodra hij weer bijkwam, was hij zo stevig ge bonden, dat hij zelfs met zijn grote kracht hulpeloos was. De mannen Voerden hun ge vangenen naar de oude boom en trokken zich terug voor een kor te beraadslaging en om zich weer te verkwikken met een teug. Toen ze klaar waren, sprak Gibbs de beide vrienden toe: „We hadden jou geen kwaad wil len doen, jonge Matt, maar om dat ge'zo bevriend schijnt met deze man en ge zoveel van hem schijnt te weten, geloof ik, dat we er nou niks meer aan doen kunnen." Hii wendde zich tot de herder: „Sedert gij hier bent, mijnheer, is het ons hier een beetje te gek toegegaan op deze ranch en we willen jou daarom waarschuwen, dat we geen vreemdelingen meer gebruiken kunnen, die in de buurt lopen te spionneren en dat willen we ook niet. Wij kunen wel op ons zelf passen zonder dat die ver vloekte regering ons een handje helpt." De herder probeerde te spre ken. maar met een vloek brulde Gibbs: „Zwijg, zeg ik je. Zwijg. Ik heb er op gelet en ik weet, wat ik weet, Maak dat touw op- We vast, jongens en we gaan schieten en dan hier weg. hoeven niet meer te praten.' Op een wenk van hem werd er nog een touw geworpen over een tak boven hun hoofd en een man naderde de herder met de lus. De jonge Matt worstelde wanhopig. Met een lelijke grijns, zei Gibbs: „Wees maar niet on gerust, jongetje, gij gaat er ook aan." En op zijn wenk werd er weer een touw vastgemaakt en ging de lus over het hoofd van de jongeman. De mannen namen hun plaats in en wachtten op het woord van hun aanvoerder Zachtjes zei de herder tot zijn vriend: „Dank je, mijn jongen." De reus begon opnieuw een wanhopige worsteling. Wash Gibbs hief zijn hand op om het sein te geven. Er kwam echter geen woord over ziin lip pen. Zijn beestachtige kaak viel naar beneden. De ogen van de schurk puilden letterlijk uit zijn hoofd, terwijl de mannen, die ie touwen vasthielden, er bij ston den alsof ze in steen veranderd waren. Er klonk een lange, ker mende kreet uit de donkere schaduwen onder de berg. Een ogenblik waren allen doodstil. Toen kwam er weer een ver schrikkelijk, huilend gekreun, dat aanwies tot een door merg en been gaande gil, van de weg beneden, van de kant van het bouwvallig huisje naderde een spookachtige gedaante. Door de diepe schaduwen en het nevelige licht, scheen ze naar hen toe te vliegen, en ze kreunde en snik te terwijl ze op hen afkwam. Een sidderende zucht van af grijzen ontsnapte het verschrik te groepje onder de boom. Toen, bij een luidere kreet van de na derende verschijning, renden ze weg. Als wilden sprongen ze op hun paarden en vluchtten in al le richtingen. De jonge Matt en de herder zonken ter aarde in hulpeloze verbijstering. Terwijl de schurken vluchtten, stond het spook stil. Daarna bewoog het zich in de richting van de beide mannen. Weer aarzelde het. Een ogenblik bleef het'stokstijf staan om dan om te draaien en te verdwijnen, juist toen Jim Lane het hos kwam uitgevlogen, in 't heldere licht van de open plek. ACHTTIENDE HOOFDSTUK Leren een dame te zijn. De boeken, die mijnheer Ho- witt besteld had. kwamen een paar dagen na het avontuur op de ranch, en met al de hevig heid van haar aard, zette Sammy zich direct aan het werk, dat haar door de herder werd opge dragen. IWordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3