„Ik laat mij niet verbannen" Achttien-jarige jongen kwam verhaal zoeken Het 100.000e nieuwe huis sinds de bevrijding WINTER IN APRIL EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Stikker wil Minister blijven Het jubileum van Mgr. Paolo Giobbe Palar op doorreis in Nederland Koning Leopold antwoordt: Socialisten wijzen accoord af en zijn tot actie gereed Generaal Svoboda ontslagen Londen blijft kalm Een „snorder met verdachte haast Voetballers helpen kankerbestrijding Indonesië verzoekt uitlevering van Westerling Katholiek protest te Boedapest Een kinderlijke poging tot afpersing Minister In 't Veld sprak te Venlo Samen tegen Labour De oogst van de storm Twee gezinnen door brand dakloos „Karei Doorman" bracht- hulp Kroniek en Kritiek Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, .f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; »n alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H SANHEDEN Pagina 3 Woensdag 26 April 1950 46e Jaargang No. 11849 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 H. MIS VOOR KATH. LEDEN VAN CORPS DIPLOMATIQUE Dinsdagmorgen heeft de Apos tolische Internuntius in Neder land, Mgr. Paolo Giobbe, ter gelegenheid van zijn 25-jarig bisschopsjubileum een H. Mis van dankzegging opgedragen in de kapel van de Apostolische Internuntiatuur, waaraan de Katholieke leden van het Corps Diplomatique in Den Haag hebben deelgenomen. Na de H. Mis werden de diplo maten uitgenodigd zich naar de salons van de Internuntiatuur te begeven, waar Z. Exc. Pierre Dupuy, ambassadeur van Cana da en deken van het Corps Diplomatique met de meest hartelijke bewoordingen zijn gelukwensen aan de jubilaris aanbood. Dan bood hij de jubi laris mede namens zijn Katho lieke ambtgenoten een prach tige zilveren waterkan aan. Een som gelds, die tevens door de Katholieke diplomaten werd aangeboden, zal dienen voor de aankoop van liturgische gewa den. Deze gewaden zijn be stemd voor de kerken in Ne derland, die tengevolge van de oorlog beschadigd of verwoest zijn. De heer L. N. Palar, de ver tegenwoordiger van de Verenig de Staten van Indonesië hij de Verenigde Naties, is gisteravond in zijn functie als hoofd van de delegatie voor de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en de Sovjet-Unie op Schiphol gearriveerd. De leden van deze delegatie, die met hetzelfde vlieg tuig aankwamen, zijn behalve de heer Palar, de heren Mohamed Yamin, Wilisono, Sudjono Hadi- noto, Kartapati en Nuradi. In een kort gesprek met de heer Palar zeide hij in Neder land de ministers Stikker en van Maarseveen te ontmoeten en met de Sovjet-Russische ambas sadeur de technische zijde van zijn bezoek aan Moskou te be spreken. Het hoofddoel van zijn bezoek aan Moskou is de uitwis seling van diplomatieke verte genwoordigers te bespreken en te arrangeren. Wie Indonesisch ambassadeur in Moskou' zal wor den, is een vraag waarop, de heer Palar zelfs na diep naden ken geen antwoord kon geven De heer Palar acht het vanzelf sprekend, dat de Sovjet-Unie het toetreden van Indonesië tot de Verenigde Naties zal steunen. Over de toestand in Indonesië zei de heer Palar: „Hoe de si tuatie zich zal ontwikkelen weet ik niet. De éénheidsgedachte leefde er reeds ten tijde van de proclamatie in 1945 en deze ge dachte is levend gebleven. De politiek van Van Mook, vastge legd tijdens de Malino conferen tie heeft veel ellende gebracht en in Indonesië èn in Nederland en Nederland plukt er op het ogenblik de wrange vruchten van". De heer Palar zal waar schijnlijk enkele dagen in Neder land blijven. Nu de socialisten de hand, die de Koning hen door zijn verzoe ningsvoorstel toestak, weggeslagen hebben door te eisen, dat Leopold België na zijn terugkeer onmiddellijk en voorgoed zou verlaten, staat er nog slechts een oplossing te wachten in die zin, dat de katholieken alleen, of in samenwerking met de Vlaamse liberalen een regering zullen vormen. De Koning heeft gisteren in een brief aan van Zeeland de socialistische eis met verontwaardiging afgewezen. Formateur van Zeeland keerde gisterochtend om 8.30 uit Genève te Brussel terug. In de openbare brief, die hij van- de Monarch bij zich had, verklaarde Leopold ver wonderd te zijn over het feit, dat er in het land geschillen zijn gere zen over zijn aanwezigheid in het land na de troonsafstand. De betekenis, die door sommigen aan zijn verwijdering wordt gehecht, maakt het hem volstrekt onmoge lijk op dit ogenblik de verbintenis aan te gaan België te verlaten, zonder op gevaarlijke wijze af breuk te doen aan de waardigheid der monarchie. De koning verzoekt de door hem voorgestelde oplossing te aanvaar den in de geest, waarin zij is voor gesteld, n.l. met goede wil en te goeder trouw. De socialistische eis is niet alleen overbodig, zij is ook uitermate beledigend. Uit de formulering van de ko ninklijke brief kan men opmaken, dat de Vorst na zijn abdicatie waarschijnlijk wel het land zal verlaten. Het is echter zijn bedoe ling hier de eer aan zichzelf te houden en zijn vertrek niet te bin den aan een „bevel" van de socia listen. De Katholieke Volkspartij heeft gisteravond een communiqué uit gegeven, waarin zij de onderhan delingen tussen de partijen als geëindigd beschouwt. Indien de medewerking van de liberale par tij voor de samenstelling van de regering niet wordt verkregen, behoudt de C.V.P. zich haar vol ledige vrijheid van handelen voor. De liberalen delen echter mede, ALS TSJECHISCH MINISTER VAN OORLOG Generaal Svoboda, de Tsjecho- slowaakse Minister van Oorlog, is zo wordt uit Praag gemeld op eigen verzoek als zodanig ont slagen. Hij is nu aangewezen als vice-premier en belast met het toe zicht op lichamelijke opvoeding en sport. President Gottwald heeft Svoboda. die partijloos is, in een persoonlijk schrijven bedankt voor zijn werk aan de opbouw van het nieuwe volksdemocratisch leger. Voor wie nog niet ingewijd mocht zijn in de volksdemocratische ge bruiken, betekent het bovenstaande dat Svoboda's gezondheid in de naaste toekomst waarschijnlijk zeer onverwacht en zeer aanmerkelijk zal verslechteren P® secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, komt met de Queen Mary" naar Europa, waar hij een vredes- gaat maken, met als climax een conferentie met Stalin, pe heer Lie hoopt dat dit onderhoud een einde zal maken aan °e koude oorlog. Tevens zal hij aan Nederland een bezoek brengen. Voor het vertrek uit New York neemt secretaris generaal Trygve Lie afscheid van zijn dochter Curi. dat hun standpunt niet hetzelfde is als dat der socialisten. Van Gia- beecke, momenteel liberaal minis ter, verklaarde, dat de Vlaamse liberalen nimmer accoord zullen gaan met een verbanning van de koning. Hoewel het bestuur der socialis tische partij eerst hedenochtend bijeen zou komen, heeft de voor zitter van deze partij, Buset, gis teravond verklaard, dat partij- en arbeidersleiders de brief eenparig afwijzen. Het nationaal comité van de B.S.P. heeft beslist de arbei ders in staat van alarm te houden, teneinde op ieder gewenst ogen blik de algemene staking te kun nen afkondigen. DE PINKSTERMARS Britsche functionarissen te Londen verwachten geen gewa pende of ernstige botsing in Ber lijn, wanneer de volgende maand de voorgenomen communistische jeugddemonstraties zullen wor den gehouden. Berichten uit Washington, die aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, werden toegeschreven en er op duiden dat gevechten zouden kunnen voorkomen, werden in Londen met kalmte vernomen. il Piet gaf gisteren voor de Amster- damse rechtbank toe, een „snorder' te zijn. 'n Half jaar geleden had hij eens heel vroeg in de oohtend met zijn auto voor een café staan te wachten, dat om 4 uur openging. Twee actieve Amsterdamse agen ten, die Piet naar zijn papieren wil den vragen, kwamen van een koude kermis. Amper had een van hen ge vraagd: „Laat me uw papieren eens zien", of Piet had vol gas gegeven en de agent kon zijn lijf slechts door 'n krampachtige sprong redden. Piet vond dat verhaal maar leu genpraat. „Je kèn die wagen geen eens vol gas geve" zei hij, „dan barst-ie uit mekaar". En de agent had hij helemaal niet gezien of ge hoord. Toevallig had hij 'n paar linke jongens aan zien komen en daarom was hij maar weggereden maar zachies-an. 'n Zekere Hallie had naast Piet gezeten, toen 't gebeurde. Die wist er dus meer van. Maar Hallie zit nu in de Krententuin in Hoorn. De verdediger vroeg vrijspraak. Zo maar. Hij zal 'n weekje geduld moeten hebben. Na het bekend worden van de kampioenen en de degradatiecandi- daten in de 1ste en 2e klasse KNVB heeft het Ned. Kankerinstituut deze verenigingen verzocht in de komen de wedstrijden per plaatskaart een bedrag van f 0.10 extra te heffen ten bate van de kankerbestrijding. Hoewel de korte tijd van voor bereiding de verwezenlijking van dit plan voor de clubs onmogelijk maakt, hebben toch verschillende verenigingen hun steun toegezegd, w.o. Zeeburgia, UVS, Tubantia, Rapiditas, Friesland, Erisch. Boys en Ajax. Deze steun wordt gegeven ofwel door het toestaan van een collecte op het terrein, ofwel door het spelen van een benefietwed strijd. MISDAAD BIJ SURABAJA SURABAJA, 25 April (Aneta) Zondagmorgen hield de militaire politie te Sidoardjo een gestolen auto aan, die bestuurd werd door twee personen in uniform. Tijdens het onderzoek der auto vond men in de wagen het stoffelijke over schot van een Chinese ingezetene van Surabaja, da taan handen en voeten gebonden was. De twee inzittenden werden terstond ge arresteerd. NA AANRIJDING OVERLEDEN Zondagmiddag werd een 42-jarige man, die met zijn vrouw en kind op de Haarlemmerweg te Amster dam wandelde, door een wielren ner aangereden. De man kwam lelijk te vallen en kreeg een bloed uitstorting in de hersenen. Dins dagmiddag is hij in het Wilhelmi- nagasthuis overleden De vertegenwoordiger van de Indonesische regering te Singa pore, dr. Utoyo, heeft tegenover de correspondent van Agence France Presse verklaard, dat hij door Djakarta telegrafisch op de hoogte was gesteld, dat een koe rier met het verzoek tot uitleve ring van Westerling, ondertekend door de Indonesische minister van Justitie, dr. Supomo, onder weg was. Dit verzoek zal worden aangeboden aan de gouverneur van Singapore, de heer Gimson. Hierin zijn de bewijsstukken voor de civiele misdaden, door Westerling op Java bedreven, vervat. ROME, 26 April (Reuter) De hoofden van alle katholieke kloosters in Hongarije hebben heden in een brief aan de Hon gaarse regering geprotesteerd te gen „de vervolging van monni ken en kloosterzusters", aldus werd in katholieke kringen te Rome verklaard. In de brief, die op 15 April is gedateerd en langs geheime ka nalen naar Rome kwam, wordt gezegd: „Wij protesteren tegen de confiscatie van onze kloos ters, de inboedel ervan en onze drukpers". Geëist wordt dat de regering een- delegatie van 10 kloosterlingen zal ontvangen om met haar de maatregelen tegen de kloosters te bespreken. In de brief protesteren orde- Hoofden tegen „de obstructie van ons werk" en betuigen him „on wankelbare trouw aan alle bis schoppen." Meer dan duizend soldaten van het leger en de marine hebben zich naar de Londense haven begeven om het werk van de stakers, thans reeds 12.600 in getal, over te nemen. Dit is slechts een druppel op de gloeiende plaat en zo ligt er voor kapitalen aan levensmiddelen te bederven. Soldaten marcheren naar hun nieuwe werkzaamheden- in het Koning George V dok. De bewoonster van het buiten „De Boom" nabij Leusden is in de afgelopen week bedreigd door een achttien-jarige jongen, die haar onder ernstige bedreigingen een bedrag van f 10.000 heeft willen afpersen. Dinsdag 18 April ont ving zij een brief, waarin werd medegedeeld, dat de afzender ja ren geleden ernstig was bena deeld door een inmiddels overle den familielid van haar en dat hij thans verhaal kwam zoeken. Haar werd opgedragen een be drag van f 10.000 in biljetten van De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, die ter gelegenheid van de ingebruikneming van het 100.000ste nieuwe huis sinds de bevrijding met zijn staf naar Venlo was gekomen, gaf tijdens een lunch een uiteenzet ting over de woningproductie in de afgelopen vijf jaar. Vierhonderdduizend licht bescha digde woningen werden hersteld, de 40.000 zwaar beschadigde woningen werden bijna alle hersteld, 100.000 nieuwe woningen werden gebouwd. Van die 100.000 nieuwe woningen zijn 2.650 duplexwoningen. Door samenwoning, nieuwbouw en wo ningsplitsing zijn 119.540 nieuwe wooneenheden geschapen. Bij de opvoering van de jaarlijkse produc tie tot 55.000 woningen per jaar welk cijfer in 1952 of 1953 bereikt kan worden zal de woningn o o d in 1964 of 1965 zijn opgeheven. Met betrekking tot de woning bouw voorziet een 30-jarig plan in de bouw van 55.000 woningen per jaar. Door de bouw van 72.000 duplexwoningen in de komende tien jaar zal de woningnood echter reeds in 1960 gelenigd kunnen zijn. Als gevolg van de uitdaging aan de gemeentebesturen om met goed kopere plannen te komen op grond van de „verminderde bijdragen", is reeds aan 36 gemeenten goedkeuring verleend voor de bouw van in totaal 2340 goedkope woningen. Premie-regeling. In verband met de aangekondigde premie-regeling voor particuliere LIBERALEN MEE MET DE CONSERVATIEVEN De negen leden van de liberale fractie in het Britse Lagerhuis hebben besloten heden met de conservatieven mee te stemmen tegen de verhoging van de ben zinebelasting en de belasting op vrachtwagens. De spanning over de uitslag van de stemming, die waarschijnlijk over het lot van de Labourrege- ring zal beslissen, wordt verhoogd doordat 6 Labourleden wegens ziekte niet bij de stemming aan wezig kunnen zijn. Waarnemers geloven, dat de regering met een meerderheid van misschien twee stemmen haar politieke leven zal redden. woningbouw deelde de minister mede, dat de premie in contanten zal worden uitbetaald en naar de grootte van de woning zal worden vastgesteld. Zij, die kans zien met een premie van 60 pet. van de nor male premie uit te komen, zullen sneller tot bouwen kunnen geraken. Deze premie zal ongeveer f 2000. bedragen voor de bouw van een wonipg van 250 tot 260 kubieke me ter. Gemeenten, die bereid zijn een deel van het haar toegewezen bouw volume te gebruiken voor woning bouw met verminderde bijdrage, zullen het hiervoor te gebruiken deel met 50 pet. mogen verhogen. Daar waar goedkoop wordt ge bouwd, zal dus andermalf maal zo veel mogen worden gebouwd. De storm, die Maandagavond onverwacht aan onze kust los brak, heeft wel geen slachtoffers geëist, maar toch nog enige sche pen in moeilijkheden gebracht. Het Finse schip „Caledonia" van 5157 ton verloor voor Hoek van Holland zijn roer en moest wor den binnengesleept. In Bruinisse werd het motorschip „Wouter", waarvan de deklast, bestaande uit riet, was gaan schuiven, binnen gebracht. Hoewel werd bericht, dat bij Schiermonnikoog een Deense houtboot Was gestrand, hebben sleepboot, reddingboot en vlieg tuig hun speurtocht onverrichter- zake moeten opgeven. Het schip is niet gezien. Uit Scheveningen wordt gemeld, dat aan strandtenten hier en daar aanzienlijke schade is aangericht. Niet ver van het Y, in het hartje van het oude Amsterdam, is gister middag in nog geen half uur tijds een smal, hoog, 18e eeuws huis (anno 1745), dat op de hoek van de Waalsteeg uitzicht bood over het water van de Kromme Waal en van de Prins Hendrikkade, door brand verwoest. Als gevolg van de brand, waarbij de tweede, derde en vierde étage geheel uitbrandden, zijn twee gezinnen, tezamen bestaande uit 7 personen, dakloos geworden. Boven dien zijn al htm bezittingen in de j vlammen opgegaan. f 1000 onder de vleugels van een postduif te binden. De duif was in de tuin verstopt. Maar omdat het personeel eerder de duif had gevonden, dan de brief was ge lezen, was het diertje al weer in vrijheid gelaten. Weldra kwam er een nieuwe brief en een nieu we duif. Inmiddels was echter de groepscommandant van de rijks politie te Leusden in de zaak ge mengd en deze slaagde er in, tele fonisch contact te krijgen met de briefschrijver. De opperwachtmeester gaf zich uit voor rentmeester en verklaar de zich bereid het bedrag te be talen. En de chauffeur, die overi gens met de zaak niets te maken bleek te hebben, zou het geld in ontvangst nemen. In plaats van geld, kreeg de chauffeur een paar potige wachtmeesters van de rijkspolitie mee en heel kort daarna was de briefschrijver in veilige handen. De jongeman bleek een soort gelijke poging ongeveer een maand geleden eveneens zon der succes bij een juwelier in Amersfoort te hebben gedaan. Hij had voorts een aantal adressen in zijn zak van mensen die nog aan de beurt zouden komen. AAN OPVARENDE VAN NOORS SCHIP Maandagmiddag werd midden op de Atlantische Oceaan de as sistentie ingeroepen van Hr. Ms vliegkampschip „Karei Door man", dat zoals men weet, met het smaldeel Nederlandse Antil len op thuisreis naar Nederland Het Noorse motorschip .British Colombia Express", dat zich be vond op 29 graden Noorderleng te en 50 graden Westerlengte, seinde, dat er zich aan boord een ernstige zieke bevond. De „Karei Doorman" stopte nabij het schip en een sloep werd gestreken, waarmede zich een chirurg en 'n arts van de Kon. marine naar het Noorse schip begaven. Hier bleek, dat een lid van de be manning lijdende was aan ern stige bloedvergiftiging. Hoewel geen direct levensgevaar dreig de werd het toch wenselijk ge acht, de patiënt over te bren gen naar de „Karei Doorman", in verband met een betere me dische verzorging die men aan boord van het vliegkampschip kon bieden. De overbrenging ge schiedde tijdens een hevige re genbui. Gediskwalificeerd (Sm.) Men moet 35 jaar terug gaan, om de houding terug te vin den, welke de Nederlandse Roei- bond heeft aangenomen tegenover een katholieke studenten roeiver eniging in Delft, welke als lid van de bond geweigerd werd, omdat zij katholieke roeiers afzonderlijk verenigde. Er was, in de jaren 19141916, een soortgelijke hou ding van de neutrale voetbalbond, die een katholieke voetbalclub als lid weigerde en later nog eens in een bewogen vergadering in 1916, felle bezwaren opperde tegen er kenning van de katholieke bon den. Dat is later allemaal anders gegaan, en beter. Er bestaat, bij ons weten, geen enkele Neder landse sportbond meer, die het in zijn hoofd zou halen, een katho lieke club te weigeren. De erva ring welke in het besluit van de Roeibond ligt opgesloten is merk waardig en bedroevend. Merk waardig, omdat deze bond de klok 35 jaar heeft teruggezet door dit besluit te nemen op grond van argumenten, die wij verouderd waanden. Bedroevend, "omdat de bond zichzelf door deze houding heeft gediskwalificeerd als Ne derlandse organisatie. Katho lieke roeiers zijn n.l. ook Ne derlanders die recht hebben op het lidmaatschap van deze Neder landse r o e i b o n d. En let nu eens op, als het straks tot een katho lieke roeibond zou komen, dan zijn wij het, die hokjes zetten en apart gaan staan!! Ergerlijk (Sm.) „Niet gelukkig", noemden wij een paar dagen geleden de beslissing van de directeur-gene raal van de P.T.T., om de huis- aan-huis-bezorging van een anti revolutionair verkiezingskrantje te weigeren, omdat daar critiek in geoefend werd op de regering Volgens een mededeling van „Trouw" is er nu een tweede soortgelijk geval, dat veel eer ergerlijk kan worden ge noemd. Het blad deelt mede, dat voor Bloemendaal geweigerd is de verspreiding van een strooibiljet, waarin critiek werd geoefend op het communisme. Die critiek was fel, maar volkomen binnen de wet en sinds wanneer is felle critiek op het communisme niet meer geoorloofd in een land, waar de Nederlandse „Prawda" vrij-uit kan verschijnen? Toch is het stroobiljet afgekeurd, omdat het. „een felle aanval op het'commu nisme" bevat. Dit is een ergerlijk geval, waarvan opheldering wel gewenst mag heten. Was er sinds de gebeurtenissen van Praag in Februari 1948 niet sprake van, dat communisten geweerd moesten worden van sleutelposten, waar onder de P.T.T. met name werd genoemd „Trouw" sprak na de recente beslissingen van de P.T.T. van „dictatuur in zakformaat", en van „de muilkorf". De muilkorf in dep o s t z a k is een erg, en ongewenst, on-Nederlands ver schijnsel! Gelijk met H. M. Koningin juliana zal het Zweedse prinsje Karei Gustaaf zijn verjaardag vieren. Hij wordt dan vier jaar. Karei Gustaaf is de zoon van prinses Sibylla en de overleden prins Gustaaf Adolf, en komt na de 67-jarige kroonprins in de reeks van kroonopvolgers. (Van onze weerkundige medewerker) Terwijl Zondag nog de auto's vrolijk versierd van de bollen velden kwamen, kon men ze gisteren voorbij zien rijden met de ruiten dichtgeplakt met sneeuw en dat terwijl het binnen een week al Mei is. Ook de temperatuur daalde overdag plaat selijk zelfs tot beneden het vriespunt, hetgeen tot gevolg had, dat de sneeuw hier en daar bleef liggen, hetgeen het landschap een bepaald winters karakter gaf. We bevinden ons in een koude luchtstroming, die z.g. arctische lucht regelrecht van de Pool, via de Noordzee, naar ons land voert. April liet zich dit keer wel van de grilligste kant zien. Om het nog erger te maken werden we in de nacht van Maan dag op Dinsdag getracteerd op een storm, die plaatselijk wind stoten van meer dan 100 km. per uur veroorzaakte. Een diepe kern, die van de Noordzee langs het noorden van ons land oostwaarts trok, was hiervan de oorzaak. Overdag nam gisteren de wind echter geleidelijk weer af. Ook voor de komende dagen ziet het er naar uit, dat de temperatuur aan de lage kant zal blijven, terwijl ook nog buien vo.or zullen komen, gedurende welke de wind tot krachtig zal aanwakkeren. Vooral des nachts, met heldere hemel, is de kans op nachtvorst groot. Tot slot zij nog vermeld dat in de periode van Zondag avond tot gisteravond 6 uur de neerslag te den Helder en Ypenburg 19 mm bedroeg, te de Bilt 18 ep te Eelde 10 mm.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1