De Monumentenzorg Zomeravondcompetitie in Alkmaar 25 jaar Victrix-pudding 32 elftallen nemen deel Manus van Wonderen 50 jaar lid van Oudorper kerkkoor ALKMAAR EN OMSTREKEN is pas een eeuw oud Dans, declamatie en piano-avond BRANDSTOFFEN Groeiende Alkmaarse industrie Ruimtegebrek Vraagt G.B. BEHANGSELS Een ijverige directeur en dirigent Diverse kleuren PAGINA 2 WOENSDAG 26 APRIL 1950 In het Victory-hotel sprak Jhr. Dr. G. O. M. van Nispen tot Seve- naer voor een groot aantal leden van Oud Alkmaar over de zorg voor onze monumenten en wees daarbij op de omstandigheid, dat de monumentenzorg, zoals wij die kenmen, eigenlijk nog maar een eeuw oud is. Als monumenten worden die bouwwerken aangemerkt, die door hun historische betekenis en door hun architectonische verdienstefi waard zijn, voor het nageslacht te worden bewaard. Dit houdt echter ook de plicht in, om de bouwwer ken, die aan \'eze eisen voldoen, ook werkelijk in een staat te hou, den, die het waarborgt dat ze be waard kunnen worden. Sinds een 100 jaar ongeveer zijn er over de restauratie van gebouwen andere opvattingen gekomen die beogen, het te bewaren gebouw niet alleen een historische gaafheid te geven, maar het ook voor hedendaags ge bruik geschikt te maken, zpals dat b.v. met het herstel van het in 1929 verbrande Leidse Stadhuis het geval is. De Fransen zijn eigenlijk begon- nen de respiraties meer systema tisch te doen en de monumenten te registreren op een monumenten lijst. Er kwam een wet op de restauratie van gebouwen, terwijl Griekenland b.v. al in 1831 een dergelijke wet kende. Langzamer hand werd de restauratie in vele landen geregeld, alleen in Neder land was, en is er, nog steeds geen wet. Wel zijn er, zoals tijdens de oorlog door Generaal Winkelman is gedaan, maatregelen ter be scherming van monumenten geno men, maar een definitief wetsont werp is nooit behandeld. In ons volk, zo merkte spreker op, leeft de belangstelling voor het behoud der monumenten sterk de laatste 25 jaar en veel goed werk kon worden verricht. Victor de Steurs, een Haags ad vocaat is de man geweest die 75 jaar geleden de monumentenzorg verdedigde in zijn geruchtmakende artikelen in de Gids. Zijn streven vond in de hoogste regeringskrin gen erkenning en aan zijn werk is het te danken, 'dat ook van hoger hand hieraan meer aandacht werd besteed. Na in het kort het werk van de Rijkscommissie voor monumenten zorg uiteen te hebben gezet, en daarbij te hebben verteld, dat de commissie tot 1952 volop in het werk zit, toonde Jhr. van Nispen tot Sevenaer aan de hand van een rijke collectie lichtbeelden aan hoe de meeste restauraties in ons land tot stand waren gekomen. Dat hier al heel veel werk is gedaan en vele prachtige werken tot in lengte van jaren zijn gespaard ge bleven, werd hierdoor zeer duide lijk aangetoond. De lezing, die een zeer instructief karakter had, werd dan ook door de vele aanwezigen, KIEST: „40—45" Vandaag zijn we weer ter stembus getrokken; wij wis ten al lang tevoren op welke lijst we 'onze stem zouden uitbrengen en lieten ons door de vele verkiezingsaffiches en pamfletten niet van de wijs brengen. In de politiek waren wij misschien verdeeld; de een stemde zus, de ander stemde zó, maar één zijn we in onze sympathie jegens de Stich ting 1940'45, die zorgt voor de nabestaanden van hen die alles gaven, tot zelfs hun leven. Laat het niet bij uw sympathie blijven, doch geef ook uw daadwerkelijke steun aan de a.s. Mei-actie van „40'45". HET BOTERDE NIET ALKMAAR Dinsdagmiddag verscheen voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arron dissementsrechtbank, onder presi dium van mr, A. D. van Regteren- Altena, de Bergenaar J. van der M. onder de beschuldiging, tijdens een huiselijke twist zijn zoon met een mes bedreigd te hebben. De aan leiding tot deze twist was een de ken, die de pas uit Indië terugge keerde zoon had ontvangen en die volgens de vader in huis moest blijven, terwijl de zoon deze deken mede wilde nemen. Er was al een ietwat zenuwachtige stemming in het gezin, waaar het niet al te best boterde tussen de vader en de vrouw en kinderen, zodat onenig heid bijna onvermijdelijk leek. Van deze twist, die nogal hoog liep, was ook de dochter des huizes, een achttienjarig meisje, getuige en voor de rechtbank moesten zowel moeder als dochter en zoon bezwa rende verklaringen tegen de vader afleggen. De officier van Justitie; mr. J. C. V. Meischke, die uit een voorgelezen rapport al had verno men, dat huiselijke twisten in dit gezin aan de orde van de dag wa ren, eiste tegen de vader, die hij een despoot noemde, drie maanden gevangenisstraf. Programma eindwedstrijden schoolwedstrijden 1950 ALKMAAR. Zaterdag 29 April. 2,uur VGLO IILS Egmond I; 2.uur Amb. sch. IVUlo Bergen II; 3.uur Lindenschool INic. Beetsseh. I; 3.10 uur VGLO I Amb.school VI. Maandag 1 Mei. Koninginnedag. 10.uur Estafetteloop 4 x 50 m. meisjes L.O. (Sportpark); 10.30 u. Handbal: Mid. Meisjes Bergen II— Ulo Heiloo II Boys ter. Sportlaan: 11.00 uur Kamp. Afd. C IR.K. Kampioen 6 kl. L.O.; 11,00 uur, Lindenschool IIWilhelminasch. II. 11.15 uur Kweeksch. IMid. Meis jes Bergen I ter. Alkm. Boys Sport laan, finale afd. I handbal afd. I. 1.15 uur Lyceum IGymnasium I; 1.15 uur Ulo Alkmaar I—Amb. Av. Sch. n; 1,15 uur HBS V—Ulo Bergen I ter. D, 'n Afscheid ALKMAAR Met ingang van 1 Mei a.s. gaat de heer P, Lange- berg, leraar van de ambachtsschool, na 40-jarige diensttijd, de school verlaten Wegens het bêreiken van de pensioengerechtigde leeftijd. waaronder ook de burgemeester van Alkmaar met echtgenote, met belangstelling aangehoord. Bij de opening van de vergade' ring werd door de voorzitter, de heer H. Ringers, een woord van welkom tot enkele nieuwe leden gericht terwijl hij tevens medede ling deed van het feit, dat de ge meente geen termen aanwezig had kunnen vinden om een straat naar Dr. Cornelis Bontekoe, de man die Nederland thee leerde drinken, te vernoemen. Steunt straatcollecte Alkmaarse Jeugdgemeenschap ALKMAAR De op 15 dezer uitgestelde collecte vanwege de Alkmaarse Jeugdgemeenschap ter bestrijding van de onkosten ter viering van de Bevrijdingsdag zal nu op Zaterdag 29 April worden gehouden. Zij die willen collecte ren kunnen zich daarvoor opgeven bij M. Wartena, Emmastraat 45, J. B. Warmer, Ritsevoort 3, S. Stump, Uitenbosohstraat 56 en N. J. Speur, stadhuis. ALKMAAR. Er was in het Wapen van Heemskerk een grote belangstelling voor drie jonge men sen die zich hebben voorgenomen met alle energie die ze bezitten de muze te dienen. Annemarie Kiihne en Marinus v. de Nieuwehoff, dans, laatstgenoem de plus declamatie, en Jan Visser, pianist. In hoeverre deze drie men sen zich geanimeerd gevoelen weten we niet, maar in ieder geval hebben ze het gevaarlijk terrein van het officiële podium gekozen en zijn daarmede wel een tikje te vroeg van stapel gelopen. Dit is jammer omdat er latent veel goeds aanwezig is, met grote kans tot bloei te komen. Annemarie Kühne had haar beste momenten in C'est Toujours la même chanson op muziek van Beethoven en Zigeuner dans van Léhar. Pas de deux, gedanst door Anne marie Kühne en Nieuwenhoff, maakte een charmante indruk, Nieuwenhoff, die ook als declama tor optrad, had terecht veel suc ces met een fragment uit Masche- roen 1941 van W. Smit. De pianist Jan Visser speelde als solist wér ken van Ohopin, Mozart e.a. Vee] waardering hebben we voor wat hij technisch presteert, maar op het podium een compositie tot een le vend gebeuren te maken, gaat hem voorlopig nog boven zijn kracht. Als accompagnateur van de dansen was hij beslist veel beter. Het aan wezige publiek was de executanten ze-er welwillend gestemd, en liet het aan verdiende waardering, waar deze gemotiveerd was, niet ontbre ken. Wanneer de jongere krachten van deze tijd eens het geduld kon den opbrengen, eerst rustig èf te- studeren voor men het podium be trad, dan zou men zich veel moei te besparen, en meer onmiddellijk het publiek winnen. Deze drie kunstzinnig strevende jongelui hadden waarschijnlijk beter ge daan zich als amateur te melden, en zo zonder gevaar zich de nodige podiumroutine eigen te maken. Deze goed bedoelde critiek houdt allerminst miskenning in voor alle goeds wat bij alle drie aanwezig is. W. SCHREURS Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Hendri- ka J. J.. dv H. A. S. Bjjleveld en W. Koster; Maria H. M., dv P. Noor- lander en M. A, ter Meuten; Adria ns, dv K. J. Mink en E. M. Stor. Gehuwd: Johannes A. Kuijs en Guurtruida M. de Vries. Overleden: Marijtje Schuijt, oud 81 jaar, wed. van P. Pijper; Marg. C. Weijmer, oud 81 jaar, gesch. van J. v. d. Horst; Phiilipina Koornhof, oud 55 jaar, geh. met J. Mijlhoff. Sluiting Gcmeentebureaux ALKMAAR De gemeentelijke diensten en bureaux zullen op Maandag 1 Mei a.s., ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin, gesloten zijn. Op Vrijdag 5 Mei a.s. (herden king Bevrijding) zullen de diensten en bureaux ha 12.30 gesloten zijn. K.J.M.V.-bijeenkomst ALKMAAR De bijeenkomst van de K.J.M.V. wordt deze week gehouden in het restaurant Koe kenbier. Het programma vermeldt een lezing met lichtbeelden over Rome en het H. Jaar. Begin half 9. Ook belangstellenden zijn welkom. Opbrengst Emmabloem-collecte ALKMAAR De Zaterdag j.l. gehouden Emmabloem-collecte is 'n groot succes geworden. De op brengst bedraagt f 2545.81. Aan alle milde gevers en collectanten de hoogste dank. Een mooie geste ALKMAAR Van de inmiddels geliquideerde buurtvereniging Kort straat moeht het bestuur van de Alkmaarse vereniging tot bestrij ding der tuberculose het batig kas saldo a f 81.20 in ontvangst nemen. Ook hiervoor hartelijk dank. Kajottersnieuws ALKMAAR Vanavond zullen wij een praatavond houden met debat over een belangrijk onder werp. Een ieder kome en ze-gge zijn mening. Aanvang half negen. Kom op tijd! KONINGINNEDAG HEILOO Maandag 1 Mëi zal ook in Heiloo niet ongemerkt voorbij gaan. 's Morgens 8 uur zullen enige herauten door het dorp gaan. Om 9 uur.volgt een aubade voor het gemeentehuis, waar gezongen wordt door de leerlingen van de hoogste klassen van diverse scholen. Tussen 9.30 en 12.30 zullen kinderspelen ge houden worden op het Foresters- terrein. De spelen wordt voort gezet tussen 1417 uur. Projrramma nationale .feestdag 's Morgens van 10.3012 uur zal in de Rustende Jager voor de kinderen van 4 en 5 jaar 'n goo chelaar optreden; 13.30 zal een bloemencorso gehouden worden. Hieraan kunnen meedoen: fietsen, autopeds, wagentjes, bakfietsen, auto's etc. Ook reclamewagens kunnen deelnemen. Men kan zich hiervoor opgeven bij de heer H. Pel, Sch. Hondsbosselaan 72; 15 uur wordt 'n estafette-loop ge houden in plan West door de elf tallen van de Foresters en H.S.V. Wedstrijd transportfietsen, driewielerbakfietsen en ron de van Heiloo Naar wij vernemen bestaat er 'n flinke belangstelling voor de transportfietsen- en driewieler bakfietsen-race. Er kunnen ech ter nog deelnemers ingeschreven worden bij de heer K. Helder, Bergeonstraat 21. De ronde van Heiloo staat open voor alle klas sen en leeftijden. Dit is 'n evene ment hetwelk ieder jaar weer veel belangstelling trekt van het publiek. Hoe groter het „lopers- veld", hoe spannender het zal zijn. Hiervoor kan men zich op- géven bij de heer Aad Ham, Heerenweg 76. 's Avonds zal in het Brunogebouw en in de Rus tende Jager een cabaretprogram ma „draaien". ALKMAAR. In Alkmaar zijn thans de moeilijkheden welke be stonden tussen het gewone- en be drijfsvoetbal opgelost en zal het sportminnend publiek ook deze zo mer weer enkele honderden be drijfsvoetbalwedstrijden kunnen gaan zien. De wedstrijden zullen ge speeld worden op de volgende ter reinen: Randers (Ooievaarsnest); Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag; Alkmaar (Westerweg): Maandag en Dinsdag; Kolpingboys Sportpark: Maandag om de twee weken. (Oudorp): Maandag en Dinsdag; De officiële indeling van de drie afdelingen ziet er thans als volgt uit: Afd. A: Lichtbedrijven, Povay, Hooge Huys, Slagers, Ringers I, Postiljon I, Reiniging, Alkm. Cou rant, Chevroletboys, SOVA, Tele- fonia. Afd. B: Hulskampboys, APSV II, Conijn, Melkboeren, Stoel, VIVO- boys, Krom, BBC I, Notenkrakers, Perzifico, Nagengast. Afd. C: Rhodesia, Centra, Ford boys, Black Boys, POA, Ringers II, BBC II, Postiljon II, Povay II, Las- tina-boys. Het eerste wedstrijd,programma ziet er als volgt uit: Afd. A: Dinsdag 2 Mei: Alkm. Cra. Telefonia, terr. Alkmaar; Lichtbe drijvenReiniging, terr. Randers Maandag 8 Mei: Povay IHoge Huys, terr. Alkmaar: Ringers I SOVA, terr. Kolp. boys. Dinsdag 9 Mei: Postiljon IChevrolet boys, terr. Randers. Afd. B: Dinsdag 2 Mei: APSV II Nagengast, terr. Kolp. boys: Woensdag 3 Mei: KromMelkboe ren, terr. Randers; Dinsdag 9 Mei: VIVO-boysBBC I, terr. Alkmaar; Woensdag 10 Mei: PerzifoStoel, terr. Randers; Vrijdag 12 Mei: Co nijn—Hulskamp Boys. terr. Randers Afd. C: Woensdag 3 Mei: Postil jon IICentra, terr. Kolp. Boys; Vrijdag 5 Mei: Rhodesia—Povay II, terr. Randers; Maandag 8 Mei: Las- tina BoysBBC II, terr. Randers; Dinsdag 9 Mei: Ringers IIPOA, terr. Kolp. Boys. VOOR NOORDERKADE 2 LAAT 211 TELtFOON 4141 - 4,142; (Adv.) ALKMAAR, In een klein pakhuisje aan de Koningsweg werd op 1 Mei 1925 de grondslag gelegd van de Vietrix Pudding- fabriek, welke in deze kwarteeuw is uitgebreid tot een bloei ende industrie, die zich in de puddingbranehe een vooraan staande plaats in den lande heeft veroverd. Vooral de laatste jaren heeft het bedrijf een grote vlucht genomen, zodat zich het gebrek aan fabrieksruimte voor uitbreiding doet gevoelen. Van een bescheiden tweemansbedrijfje groeide de Vietrix Puddingfabriek uit tot een vooraanstaande Alkmaarse industrie, die arbeid en brood (en een puddinkje toe) geeft aan 45 man personeel. Met de fabriek jubileert op 1 Mei a.s. het tweetal, dat vóór 25 jaar daar aan de Koningsweg zo een voudig begon; de fabrikant zelf, de heer B. G. Godijn en zijn huidige chef-puddingmaker, de heer A. Heijnis, wiens met puddingpoeder bestoven gelaat u in dit herden kingsartikel ter illustratie ziet af gebeeld. Het is het beeld van de jubilaris, doch het geeft tevens een beeld van het bedrijf zelf, want zó loopt chef-puddingmaker Heijnis al een kwart-eeuw door de fabriek. Al werd bescheiden begonnen, er werd blijkbaar een goed product ge maakt in dat kleine pakhuisje aan de Koningsweg; de Victrix-pudding- fabriek kreeg klanten en behield ze en zo werd dé afnemerskring steeds groter. Enkele jaren later, in 1928 werkten al tien man op de bovenste verdieping van het pand van de fa. Godijn en Modder aan de Paardenmarkt. Ook hier was men echter spoedig uitgegroeid en toen in '32 de voor malige sulkerwerkenfabriek van Ero en Rem aan de Handelskade onder de hamer kwam, greep de heer Godijn zijn kans. Hjj verplaat ste zijn bedrijf naar dit voor hem toen nog te ruime fabriekspand, waarin het bedrijf echter gaande weg een steeds hoger vlucht nam; het machinepark werd uitgebreid en ook het personeel nam gestadig in aantal toe, zoals ook het aantal fabrieksproducten; pudding in tal van variëteiten en meelproducten, als zelfrijzend bakmeel e.a. „Intussen zijn we alweer uit ons pand gegroeid", vertelde ons de heer Godijn, toen wjj dezer dagen een praatje met hem maakten en bfl onze rondgang door de fabriek bleek dit dan ook overduidelijk. De handen kon overnemen. Wij zagen Vietrix-fabriak heeft ruimtegebrek, deze moderne machine in werking; zowel voor het kantoor, als voor de verpakkings- en expeditie-afdeling. Een aan de Hekierseweg in '40 aangekocht kantoorpand van de voormalige Dekafabriek kon nog steeds niet betrokken worden; na de A.B.D. kwam er de Rjjksver- keerspolitie, die wel naar een ander home uitziet, doch er blijkbaar erg op haar gemak zit. Gebrek aan opslagruimte was er ook; daarin voorziet thans de zol der van het naastliggend pand van de Eierveiling, een perceel in de Doelenstraat en nog enkele her en der verspreide opslagplaatsen. 'n Hygiënisch bedrijf Vorig jaar werd een volautoma tische vul-en-pak-maehine in bedrijf gesteld, die het werk van meerdere het was een wonder van techniek. Het puddingpoeder komt er van boven in, wordt in elke gewenste hoeveelheid in een zakje gestort; dit gaat over een transportband, waarop het plat gedrukt en gevou wen wordt naar de cartonnen ver pakking, die alles automatisch gedicht wordt; 48 pakjes verla ten deze machine per minuut of ca 23.000 per dag. Voorts werkt er nog een aantal half-automatische machines voor het afwegen en verpakken van pud ding- en vlapoeder. De grondstoffen komen van de derde verdieping, passeren op de tweede verdieping de grote meng- trommels en zeven en komen, zon der, dat de ingrediënten door men senhanden wordt aangeraakt, in de pakjes, waarin ze verzonden wor den. Zoals de jubilerende chef-pud dingmaker draagt ook het interieur de sporen van het product; het is alles pudding, wat men ziet en ruikt. Het ruikt er aangenaam en er hangt een mengeling van ver schillende aroma's. Het fijne, ver stuivende zetmeel heeft geen nade lige invloed op de gezondheid van de werkers in het bedrijf; kilk maar eens naar de gezonde kop' van de jubilaris Heijnis. Sinds enkele jaren zorgt de radiomuziek op de ver schillende afdelingen voor aange name afleiding onder het werk, dat hier niet het minst onder lijdt. Naar binnen- en buitenland Een ruime éxpeditieloods, ge bouwd op het terrein van de Eier veiling achter de fabriek voorziet in een grote behoefte en verschafte meer ruimte in de pakafdeling van de fabriek. Had de Vixtrix-fabriek reeds vóór de oorlog een grote sortering pro ducten, vooral na-- de oorlog, toen distributie en prijsbeheersing ver dwenen, nam de sortering een grote vlucht. Er werd in de eerste na oorlogse jaren veel naar Engeland geëxporteerd; thans is België de voornaamste buitenlandse afnemer. Voorts heeft de Victrix-puddingfa- briek zjjn afzetgebied in heel Ne derland, waar zjj onder de circa 130 puddingfabriaken een vooraan- staaande plaats inneemt. Wel een bewijs, dat het Alkmaarse product er wezen mag en dat de heer Go dijn, zijn principe: „kwaliteit voor alles" hêeft gehandhaafd. Het jubileum wordt in de intieme kring van de bedrijfsgenoten ge vierd; het bedrijf is op 1 Mei ge sloten, want de directie gaat een dagje uit met het hele personeel. Op dit tochtje zullen natuurlijk de beide zilveren jubilarissen en de zés employê's, die tegelijkertyd hun 12%-jarig jubileum hier vieren, niet vergeten worden. K.J.B. TONEELAVOND HEILOO. Zondagavond gaf de K.J.B. haar toneelavond in het Brunogebouw. De avond werd geopend door de heer L. Jonker, die alle aanwezigen, zeer in het bijzonder de Zeereerw. heer pas toor en de Weleerw.- heren kape laans, hartelijk welkom heette. De K.J.B.'ers brachten het to neelspel „Sterk moet een mens zijn" voor het voetlicht, o.l.v. de heer J. Lammers. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat wij ten volle genoten hebben. Vooral de vlotte rolkennis was prettig. Na tuuriijk kleefden er hier en daar foutjes, maar die nemen wij gaarne op de koop toe. De meeste medewerkenden stonden voor het eerst op de planken en dat in aanmerking nemend kunnen wij niets dan bewondering, hebben Spelers apart noemen vinden wij niet op z'n plaats, omdat alle spe Iers zich voor 100 pet. gaven. Na afloop dankte de Weleerw. heer kapelaan Adank spelers, regisseur en de Eerw. broeder Andreas, die de grime verzorgde voor al het goede werk dat ge daan was. Wij willen een opmerking plaat sen aan het adres van diegenen die niet geweest zijn. Waarom toont u geen belangstelling voor het goede jeugdwerk? Uw belang stelling geeft de jongeren moed en vertrouwen in hun werk. Nu was de opkomst op zijn zachtst gezegd zéér matig. R.K. THUISFRONT O, bella Donna Lucia HEILOO. Zondagavonden 30 April en 7 Mei zullen de verenig de Odilia-spelers o.l.v. de heer Th. Buijs het bovenvermeld blij spel, in hét Brunogebouw, ten bate van het Thuisfront, opvoe ren. Daar momenteel het werk van het R.K. Thuisfront moeilijker is dan ooit en er ook meer nodig is, verwachten wij dat de katholie ken van Heiloo hun plicht zullen begrijpen en op een der avonden acte de précense zullen geven, Het gaat nog steeds om onze jon gens in Indonesië, dus is op beide avonden het Brunogebouw te klein! ST. JORISVIERINC BIJ DE VERKENNERS HEILOO. -'s Morgens 8 uur werd door de groep de H. Mis bijgewoond in de parochiekerk, waarna de wetten werden opge zegd en de rode St. Joris-bloemen werden gezegend en uitgereikt. Om half twaalf verzamelden welpen en verkenners zich rond een grote vlaggenmast, welke door de verkenners gepavoiseerd was en een hoogte had vanplm. 12 meter! Deze mast stond op gesteld hoek Zeeweg-Westerweg. Talrijke genodigden waren ko men kijken, o.a. de edelachtbare heer en mevrouw burgemeester J. Kalff, de heer en mevrouw L, Borst (lid gr-oepscomité) en de heer J. Lammers (oud-afdelings leider). Na de vlaggenparade sprak Hopman de Wilt de ver kenners en welpen toe en wees hen speciaal op hun extra-goede daad voor deze dag, welke zij vol brengen moesten voor hun ouders. Hierna sprak burgemeester Kalff. Spr. schetste de figuur van Sint Joris als een die met moed cn volhouden bezield steeds het moeilijkste in het leven met een blij hart droeg en altijd op een heldhaftige wijze klaar stond om arme en behoeftige te helpen, zo zelfs dat St. Joris na zijn dood heilig verklaard werd. Spr. zeide te hopen, dat dit voorbeeld onze verkenners zal inspireren om ook hun eigen leven in die geest in te richten en zodoende goede en bruikbare burgers der maat schappij te worden. Na dat 's avonds het Lof bijge woond was verzamelden de ver kenners en welpen zich rond het kampvuur en sloot de Hopman met gebed. If. K. Lagere Landbouwschool Egmond-Binnen EGMOND-BINNEN. De vol gende leerlingen ontvingen na de eindles op 21 April j.l. een diploma: C. J. van der Velden, geb. te Eg- mond aan de Hoef; Th. de Groot, geb. te Alphen aan de Rijn; J, Bros, geb. te Egmond aan de Hoef; Jac. Bras, geb. te Egmond aan de Hoef; E. Swart, geb. te Heiloo; G. Twisk, geb. té Castricum; P. Zuurbier, geb. te Rinnegom; S. Zuurbier, geb. te Egmond-Binnen. Van de derde naar de vierde cursus werden bevorderd: J. Kra mer, J. v. d. Molen, Th. Valkering en J. Bommer te Egmond-Binnen; J. Kaptejjn, J. Kerssens en C. Swart van Akersloot; J. van Die pen en J. Mul van Zuid-Schermer; M. Smit en H. Berger van Alkmaar; C. Brandjes en J. Schermer uit Castricum; J. Delis uit Schoorl en C. Ligthart uit Egmond aan de Hoef. Eén leerling uit de derde klas moest worden afgewezen. Een mooi resultaat, dat veel goeds belooft voor de toekomst èn voor de school èn voor dé jonge boeren en tuinders zelf. Toneel a. h. Kruis HEERHUGOWAARD. Zondag avond werd in het R.K. Vereni gingsgebouw aan de Jan Glijnisweg een opvoering gegeven van het to neelspel „Waarheen". De opkomst was zeer goed. Het stuk zelf is vrij eenvoudig geschreven door v. d. Lugt en verplaatst ons in het mi lieu van de kleine zelfstandigen die in onze maatschappij een harde strijd moeten voeren om het hoofd boven water te houden en voor de gang naar de armenraad verlost te blijven. Het toneelgezelschap dat thans de naam heeft gekregen van Amicitia heeft op loffelijke wijze dit spel gespeeld. Wij waren bang dat, ge zien de aanwezigheid van vele jon geren het spel mogelijk niet tot zijn recht zou komen. Maar onze vrees werd teniet gedaan door de keurige stilte die er gedurende het spel in de zaal hee.rste. Een compliment aan de jeugd. Over 't spel zelf kunnen we kort zijn. Er werd met volle overgave gespeeld en ieder deed zijn best, zodat het geheel goed was. Opvallend is dat, ondanks de kleine toneelruimte de sfeer altijd warm aandoet door de goede ver lichting en een perfecte aankleding. De grime was dit keer in handen van de heer Vliegendehond alhier! De belichting was van Jb. v. Won deren. De regisseur kan ook dit keer weer tevreden zijn over zijn mensen. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Kees Johan, zv J. A. Wit en G. J. Dobbe; Jan Pieter, zv M. Scherpenhuijsen en C. J. Rijkenberg; Petrus Wilhel mus, zv P. W. Sopar en A. C. Mo- lin; Arie, zv C. Bol en T. A. Buijs. Ondertrouwd: Hendrik de Heij, 41 jr., pontwachter en Tine van den Hoorn, 31 jr.; Hermanus Ber- nardus Rossenaar, 25 jr., expediteur en Anna Antonia Moerkamp, 23 jr. Getrouwd: P. A. Beek, 28 jr. te Hilversum en G. J. Hut, 28 jr.; G. Rüsch, 23 jr., monteur te Landsmeer en L. Krijgsman, 23 jr. Overleden: A. J. Smorenburg, 35 jr., echtg. v. J. Cozijnsen. Voetbalpech BURGERBRUG. De wedstrijd welke het elftal van onze St. Jo zefschool in de schoolvoetbalcom- petitie tegen St. Maarten speelde eindigde onbeslist: 00. Ons elftal heeft zijn veldmeerderheid niet in doelpunten kunnen omzetten. „Ze hadden ook zo'n verschrik kelijk lange keeper", luidde het jeugdcommentaar. Bovendien werd er enkele malen rakelings naast en tegen de deklat geknald. Na de wedstrijd bezorgden een reeks doel- schoppen ons een 24 nederlaag. Die lange keeper ook! WEERSVERWACHTING (medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt), geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Krachtige tot matige wind uit Westelijke richtingen. En kele buien met plaatselijke opklaringen. Koud voor de tijd van het jaar met op vele plaatsen weer nachtvorst. uw behanger (Advertentie) EEN ZELDZAAM JUBILEUM Dezer dagen was het 50 jaar ge leden, dat de heer Hermanus van Wonderen als lid van het zangkoor van de Laurentluskerk te Oudorp zjjn intrede deed. Van deze 50 jaar is hjj 32 jaar Directeur-dirigent van genoemd koor. Als jongen voelde Manus zoals hij meestal genoemd wordt, zich sterk aangetrokken tot het zang koor. Op een keer had hy zich naar het koor begeven en zich bij de zangers gevoegd. De toenmalige pastoor dey Parochie, de Zeereerw. heer Nabbeveld was hierover zeer verbolgen en verbood hem op het koor te komen; hij zou ook niet meer in aanmerking komen, om nog eens als lid van het koor te worden toegelaten. Manus liet zich echter niet ontmoedigen en kreeg 4 jaar lang les in de kerkzang van de heer Schuurman, de toenmalige Directeur van het koor van de Sint- Dominicuskerk te Alkmaar: Zijn doorzettingsvermogen werd einde lijk bekroond en juist voor het ver trek van pastoor Nabbeveld werd Manus als lid van het koor toege laten. EEN PRACHT KWALITEIT 75 cm. breed 6.75 per mtr- STOFFENHUIS (Adv.) Terug uit Indonesië WARMENHUIZEN.. Maandag zijn in onze plaats teruggekeerd uit Indonesië P. Zutt uit de Fuik en Cor Burger uit de Fabrieksstraat. Ze zullen thuis wel heel wat weten te vertellen van hun belevenissen, in de Oost. Dat het feest was bij de families behoeft geen nadere omschrijving. Wie volgen? We zul len hopen dat allen spoedig in hun familiekring terug mogen keren. JAC. BREGMAN KAMPIOEN HOOFDKLASSE LIBRE SINT MAARTEN. De hoofd klasse I^ibrè-spelers van het district Scha,gen van de Nederlandse Bil jartbond kwamen in het clublokaal van De Ketser bijeen om elkander op het groene laken te bekampen om het persoonlijk kampioenschap in deze klasse. Allereerst had de ontmoeting plaats tussen de clubgenoten. Bak ker won met een moyenne van 12.50 van Bregman. Fijnheer ver sloeg Bijhouwer met 7.57. Er bleef een schommeling in de winst kansen tot Zondagavond. Fijnheer peelde de laatste partij tegen Bak ker en won deze partij met een moyenne van - 13.15. Fijnheer had hiermede zijn derde winstpartij in de wacht gesleept. Bregman had ook drie winstpartijen op zijn naam staan, maar moest nog één partij spelen tegen Pronk. Zou Bregmna deze laatste partij verloren hebben, dan was Fijnheer kampioen ge worden, want dan had Fijnheer evenveel winstpartijen gemaakt en zijn beter moyenne was dan be slissend geweest. De laatste partij was, hoewel er niet zwaar spel werd gemaakt, toch reuze spannend. Tot slot wist Bregman de laatste partij te winnen en liet Pronk op 238 staan. Over het geheel genomen is het spel niet direct sterk ge weest. Wij hadden van een Bakker, Pronk en Sprenkeling ook wel een beter resultaat verwacht. De eind stand was als volgt: Jac. Bregman car. brt, gem. h.s. m.pt. 1180 159 7.42 46 8 M. Fijnheer 1187 136 8.73 47 6 3. P. Bijhouwer 1120 140 8.00 60 4 4. A. Bakker 1027 137 8.50 67 4 5. Nic. Pronk 1169 163 7.17 47 4 6. C. Sprenkeling 1145 161 7.11 56 4 Directeur van het zangkoor was toen Burgemeester G. Bos Wz., en organist de heer D. Blom. Pastoor Nabbeveld werd opgevolgd door pastoor H. C. Maat. Na aftreden van de heer Bos als Directeur, werd deze opgevolgd door de heer Pac. Bras. Toen deze functie in 1918 an dermaal vacant kwam, werd Manus door Pastoor Maat, die zijn capici- teit, ijver en toewijding ift tal van jaren had gadegeslagen, aange zocht, om als Directeur van het zangkoor op te treden. Manus, die goed wist, dat de taak van 'n direc teur geen gmakkelijke is, aarzelde doch voldeed aan 't verlangen van pastoor en werd tot directeur van het zangkoor benoemd. Hij gevoelde zich echter niet geheel voor die taak berekend en aangezien hij niet van half werk hield, volgde hij een op leiding bij de bekende dirigent, de heer Kuiper te Alkmaar. Aan tact ontbrak het hem niet en hij heeft het directeurschap met ijver en toe wijding vervuld. Zo Is hij dan nu reeds 32 jaren directeur van het zangkoor te Oudorp en het moet ge zegd, dat hij zich van deze taak onberispelijk heeft gekweten. Onder zijn leiding is het kerkkoor dan ook uitgegroeid tot een koor, dat de toets der critiek volkomen kan doorstaan. Ofschoon hjj een flink véehoudersbedrijf bezit, ontbreekt hij zelden, wanneer zijn aanwezig heid op het koor vereist wordt. Hoe- vele malen hij in die halve eeuw in de H.H. Missen bij bljjde en droeve omstandigheden geassisteerd heeft, valt moeilijk te schatten. Eenvou dig als hij is, ia hij zeker niet ge steld op hulde of lof betuigingen; maar hjj zal vermoedelijk wel be grijpen, dat een jubileum als dit niet ongemerkt voorbij zal gaan. Het is dan ook geen geheim, dat men dit jubileum op Zondag 4 Juni a.s., op waardige wijze hoopt te herdenken. Voor de Politierechter W. van der H. uit Oosthuizen had bij zijn baas sigaretten en geld weggenomen. Dat had hij niet nodig, want hij had een be hoorlijke betrekking. Nu is hij ontslagen en moet met een min der baantje toe! Eerst heeft hij nog ontkend, maar bij een gron dig verhoor is hij toch door de mand gevallen. Het excuus was: „Ik had niets meer te roken!" f 10.boete of 5 dagen en een maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd zal deze roker wel in bedwang houden. Voor het weghalen van lood kabels uit de duinen werden de losse arbeiders J.H. en M.W. uit Den Helder veroordeeld tot een geldboete van f 100.of 30 en f 72,of 25 dagen. Een rare manier van incasseren hield J. van M. uit Texel er op na, die van een schuldenaar, L. v. d. H., een accordeon weg nam en de man nog een pak slaag toe gaf. De els was f 75.of 30 dagen, maar de politierechter vond het geval zo ernstig, dat hij er f 100. boete van maakte. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Wilhelmus Petrus,-' zv S. J. Ligthart en D. M. Klaver; Adrianus Robert Jan, zv J. van Ostende en G. Binnekade; Michaël Gerardus Maria, zv F. van Hoof en C. Bijwaard. Ondertrouwd: Dick Helsdingen, 22 jr en Ingrid Tourton Bruyns, 20 jaar. Getrouwd: Gerardus B. Druiven en Catharina den Das. Overleden: Jansje Nipshagen, 56 jaar, echtg. van Johannes Schaaper. MARKTOVERZICHT PURMEREND Het aanbod van runderen was heel wat minder dan de vorige week, maar de handel was er niet beter op. Men kan echter nog niet van een flinke inzinking van de prijzen spreken, wel wordt er door de verkoper op de laatste 5 of 10 gulden niet meer gewacht met ge luk geven!. Ook op de verse markt ging het heel kalm, maar een goed gebruiksbeest was nog wel te ver kopen en bracht flinke prijzen op. Met het jongvee was het ook een stille boel. De inzet met de vette koeien was ook kalm, maar daar 't aanbod niet te groot was kon alles goed verkocht worden. Op de nucht. kalverenmarkt ging het met de slachtkaiveren goed, de afloop was echter iets stugger. Ook voor de fokkalveren was de vraag goed en waren de prijzen iets hoger. De schapenmarkt was dun bezet, maar ook daar was de kooplust niet groot De vette varkensmarkt die ook stug inzette met een prijs van f 1.56 per kg kon zich maar amper op dit peil handhaven: de vette zeugen deden zo om de f 1,46 p, kg. Op de biggen- markt was het niet beter. De paar denmarkt was stil maar de slacht- paarden blijven vrij duur. Het was met al laat geworden, morgen om 9 i Limburgse land vermoeiende da de uitbundige I Koninklijk bez< der Limburgers Koningspaar. 'n Kleurige en vue was het, Vorstin voorzett vroeg in Valken welkom plaats vc jesachtig-verlicht Overal werden geboden; hier in ders in de vort films. Op tal va) daar een bloeme Voerendaal m oude kerk kwam daarna het mijr bracht een reus parade op de bee enigingen, de scl werkers in werk den hier onder d corpsen der Or; Staatsmijnen voc De Prins heef bij de schuttertje was het „St. Seba die met een bijz voor de Prins k In Sittard kw schuttersgilden u opwachting maki genoeg de hele omliggende gem mengepakt ;er w komen uit de c geerde" Zelfkant Roermond gaf Vertegenwoordig der bevolking k' en Prins bier di Natuurlijk „Vade hemmens, de w raadsleden. Maai woordigers van i de wijkdiensten, geten: de gerep; ren. In de raadza gebruikt. Wat al gevrees Het enthousiasm burgse volk liet de grenzen van 1 opgesteld scheir Weert was de stc te laat Maar dat hinderen, dat het eerst even een b het echtpaar Lee de vorige week z loft vierde. En nood kreeg ook Hornerheide bez< van waardering Reeds begint d naderende ultimo den- Aan de biljet! echter nog niet te van bankbiljetten derhalf millioen gi en beland op 2905 is de invloed te beleningen, die gulden is aangeg: hoefte treedt dus s en is des te nijpen geldmarkt nog or is. De gehele ma money gen< volgende maand, schatkistpapier dr te vervallen, vers ontspanning. De mutaties op d zijn ditmaal niet g de tegenwaarden Marshall-hulp ve draagt nu 659,3 m In de deviezens lijks enige wijzig! totale vorderingei land bleven ongew In de grotten v; burgse scholen c in enige tableau de geschiedenis Prins Bernhard het Koninklijk F

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2