Vreugde der bevolking bracht het tijdschema uren op achter Mr. STIKKER kan alles tegelijk De „vlaaikes" op tafel! Het Parool verliest proces tegen Lunshof Dr. Holtrop waarschuwt tegen hoge staatsuitgaven Geest-verfrissende start van apostolisch initiatief 50 jaar lid kkoor Vraagt BEHANGSELS n dirigent Het Koninklijk bezoek aan Limburg Deviezensituatie ongewijzigd Admiraal Jaujard naar Den Helder Slechts eenvoudige belediging Jaarverslag van de Nederlandse Bank Eerste Kamer keurt „Buitenlandse Zakengoed De Anti's zoeken niet een plaats in het Kabinet De revue „Dit is leven Naar wij vernemen: In ChristusLicht De benzinebelasting WOENSDAC 26 APRIL 1950 PAGINA 3 «VERWACHTING eld door het K.N.M.I. te ;eldig van Woensdagavond rdagavond: NIG VERANDERING IN PERATUUR :htige tot matige wind ult lelijke richtingen. En- buien met plaatselijke aringen. Koud voor de van het jaar met op vele ;sen weer nachtvorst. iv/ behanger (Advertentie) 2UM van het zangkoor was meester G. Bos Wz, en heer D. Blom. Pastoor werd opgevolgd door C. Maat. Na aftreden Bos als Directeur, werd olgd door de heer Pac. deze functie in 1918 an- cant kwam, werd Manus Jr Maat, die zijn capici- n toewijding in tal van gadegeslagen, aange- als Directeur van het p te treden. Manus, die lat de taak van 'n direc- gmakkelijke is, aarzelde :d aan 't verlangen van werd tot directeur van )r benoemd. Hij gevoelde niet geheel voor die taak n aangezien hij niet van hield, volgde hij een op- de bekende dirigent, de r te Alkmaar. Aan tact t hem niet en hij heeft rschap met ijver en toe- ■vuld. Zo is hij dan nu iren directeur van het Oudorp en het moet ge- ïij zich van deze taak t heeft gekweten. Onder is het kerkkoor dan ook tot een koor, dat de critiek volkomen kan Ofschoon hij een flink >edrijf bezit, ontbreekt wanneer zijn aanwezig koor vereist wordt. Hoe hij in die halve eeuw in ssen bij blijde en droeve üden geassisteerd heeft, k te schatten. Eenvou- is, is hij zeker niet ge ilde of lof betuigingen; il vermoedelijk wel be- een jubileum als dit niet voorbij zal gaan. Het is en geheim, dat men dit Zondag 4 Juni a.s„ op ijze hoopt te herdenken. de Politierechter der H. uit Oosthuizen jn baas sigaretten en enomen. Dat had hij want hij had een be- Detrekking. Nu is hij ïn moet met een min- e toe! Eerst heeft hij d, maar bij een gron- r is hij toch door de llen. Het excuus was: ts meer te roken!" jete of 5 dagen en een rwaardelfjk met 3 jaar al deze roker wel in ouden. weghalen van lood de duinen werden de Iers J.H. en M.W. uit r veroordeeld tot een ran f 100.of 30 en 5 dagen. manier van incasseren n M, uit Texel er op i een schuldenaar, L. n accordeon weg nam nog een pak slaag toe as f 75.of 30 dagen, olitierechter vond het ïstig, dat hij er f 100. naakte. gerlijke Stand Geboren; Wilhelmus J. Ligthart en D. M. ianus Robert Jan, zv nde en G. Binnekade; ardus Maria, zv P. van Bijwaard. ,vd: Dick Helsdingen, rid Tourton Bruyns, 20 Gerardus B. Druiven den Das. Jansje Nipshagen, 56 van Johannes Schaaper. <TOVERZICHT JRMEREND d van runderen was minder dan de vorige de handel was er niet 3n kan echter nog niet ke inzinking van de een, wel wordt er door op de laatste 5 of 10 meer gewacht met ge- Dok op de verse markt 1 kalm, maar een goed t was nog wel te ver acht flinke prijzen op. gvee was het ook een De inzet met de vette iok kalm, maar daar 't te groot was kon alles t worden. Op de nucht. tt ging het met de n goed, de afloop was tugger. Ook voor de was de vraag goed en ijzen iets hoger. De was dun bezet, maar de kooplust niet groot censmarkt die ook stug :en prijs van f 1-56 per maar amper op dit peil le vette zeugen deden 16 p. kg. Op de biggen- et niet beter. De paar- s stil maar de slacht- 'en vrij duur. Het was met al die feestelijkheden in Maastricht Maandagavond laat geworden. Maar punctueel volgens schema startte gister morgen om 9 uur de Koninklijke stoet voor de tour door het Limburgse land. Het zou voor Hare Majesteit en de Prins een vermoeiende dag worden. Niet minder dan dertien maal heeft de uitbundige bevolking een persoonlijk aandeel geëist in het Koninklijk bezoek. En telkens riep de spontane hartelijkheid der Limburgers een even spontane reactie op van het verraste Koningspaar. 'n Kleurige en gevarieerde re vue was het, die Limburg z'n Vorstin voorzette. Dat begon al vroeg in Valkenburg, waar het welkom plaats vond in de sprook- jesachtig-verlichte gemeentegrot. Overal werden geschenken aan geboden; hier in mergelsteen, el ders in de vorm van foto's en films. Op tal van plaatsen kwam daar een bloemenhulde bij. Voerendaal met z'n 900 jaar oude kerk kwam aan de beurt en daarna het mijndistrict. Heerlen bracht een reusachtige vlaggen- parade op de been; tientallen ver enigingen, de schutterij, de mijn werkers in werktenue marcheer den hier onder de muziek van de corpsen der Oranje Nassau- en Staatsmijnen voorbij. De Prins heeft een wit voetje bij de schutterijen! In Voerendaal was het „St. Sebastianus" geweest, die met een bijzonder aandenken voor de Prins kwam aandragen In Sittard kwamen tientallen schuttersgilden uit de omtrek hun opwachting maken. Hier had na genoeg de hele bevolking uit de omliggende gemeenten zich sa mengepakt ;er waren er zelfs ge komen uit de onlangs „gecorri geerde" Zelfkant Voor heel de bevolking. Roermond gal 'n hele drukte. Vertegenwoordigers uit alle lagen der bevolking kwamen Koningin en Prins hier de hand drukken. Natuurlijk „Vader"-Bisschop, mgr. Lemmens, de wethouders en de raadsleden. Maar ook vertegen woordigers van de z.g. putten de wijkdiensten. En niet te ver geten: de gerepatrieerde militai ren. In de raadzaal werd de lunch gebruikt. Wat al gevreesd was, gebeurde. Het enthousiasme van het Lim burgse volk liet zich niet binnen de grenzen van het zo zorgvuldig opgesteld schema wringen. In Weert was de stoet anderhalf-uur te laat Maar dat mocht niet ver hinderen, dat het Koninklijk Paar eerst even een bezoek bracht aan het echtpaar LeenenJansen, dat de vorige week z'n 70-jarige brui loft vierde. En ondanks de tijd nood kreeg ook het sanatorium Hornerheide bezoek 'n bewijs van waardering voor het voor- WEEKSTAAT NED. BANK Reeds begint de invloed van de naderende ultimo zich te doen gel den. Aan de biljettencirculatie is dit echter nog niet te zien. De omloop van bankbiljetten is slechts met an derhalf millioen gulden toegenomen en beland op 2908,3 millioen. Wel is de invloed te zien aan de post beleningen, die met 16 millioen gulden is aangegroeid. De geldbe hoefte treedt dus weer aan het licht en is des te nijpender, aangezien de geldmarkt nog onveranderd krap is. De gehele maand April is call money l'/i% genoteerd en pas de volgende maand, wanneer meer schatkistpapier dan in April komt te vervallen, verwacht men enige ontspanning. De mutaties op de verkorte balans zijn ditmaal niet groot Wederom is de tegenwaarderekening van de Marshall-hulp vergroot. Zij be draagt nu 659,3 millioen gulden. In de deviezensituatie is nauwe lijks enige wijziging gekomen. De totale vorderingen op het buiten land bleven ongewijzigd. treffelijke werk van het Limburg se Groene Kruis .In de woedende sneeuwstorm bezochten Hare Ma jesteit en de Prins alle paviljoens. Minister in 't Veld, die mèt de autoriteiten en een dichte menigte reeds twee uur in regen en sneeuw te Blerick had staan wachten, sprak hier Hare Ma jesteit toe, waarna de Koningin een gedenkplaat onthulde in de gevel van de honderdduizendste woning, na de bevrijding gebouwd. Op het bordes van het raadhuis te Venlo nam het gezelschap de hul de der bevolikng in ontvangst. Nadat Hare Majesteit onder grote belangstelling ook uit Brabant te Venray en Well kransen had gelegd bij het monu ment voor de in de oorlog omge komen bewoners van deze zo ge teisterde streek, heeft de Konink lijke stoet om tien uur 's avonds bij Mook de provincie Limburg verlaten. Oranje op Zwart Daar in het mijngebied bij Heerlen kon niet iedere jongen van de „koel" bij de vlaggenparade zijn. Maar over de muren gluurden nog heel wat zwarte gezichten om toch 'n glimp van de Koningin op te vangen. Boven het zwart kaatse- balden M.T.S.-ers met si naasappelen. Dat hebben ze ook al eens tijdens de oor log gedaan, toen er een lid van het Koninklijk Huis jarig was. Dat nam Seyss Inquart toen niet, zo'n „ver- fluchte" demonstratie; het is Heerlen op 10.000 gulden boete komen te staan 's-GRAVENHAGE. Vice-admi- raal R. Jaujard, vlagofficier Zee macht West-Europa, brengt heden Woensdag 26 April een bezoek aan Den Helder. De aankomst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard Maandagmiddag aan het stadhuis van Maastricht. Gezien tegen de achtergrond van de internationale conjunctuur mag de economische ontwikkeling van Nederland in 1949 reden tot tevre denheid geven, zo zegt de president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, in zijn jaarverslag. In alle opzichten kon van een aanzien lijke verbetering van de economi sche toestand worden gesproken. Voor de landbouw was 1949 een bijzonder gunstig jaar, dank zij de buitengewoon goede oogstresultaten en de gunstige afzetverhoudingen. De davaluatie van de gulden vormde de aanleiding tot een prijs- en loonaanpassing, die in wezen een voortgezette daling van de koop kracht van de gulden betekende. Dr. Holtrop betwijfelt of de deva luatie reeds haar volle invloed heeft doen gelden op de groothandelsprij- In de civiele zaak van het dag blad „Het Parool" contra de heer H. A. Lunshof, schrijver van de brochure „dieven in de nacht", contra de drukkerij N.V. Buyten en Schippersheyn" .die de brochu re drukte, en contra de stichting „De Nederlander", die de brochure als feuilleton bad gepnbliceerd", heeft de meervoudige eerste ka mer van de Amsterdamse Arron dissementsrechtbank gisteren uit spraak gedaan. De stichting „Het Parool", eiseresse, is door de rechtbank niet ontvankelijk geacht, zodat haar vordering moet worden afgewezen en zij is veroordeeld voor de kos ten van dit gedeelte van het ge ding, die aan de zijde van ge daagde op nihil werden begroot. De stichting had voor geleden schade f 300.000.gevraagd. Ten aanzien van de vordering, ingesteld door de 6 bestuursleden van de stichting „Het Parool" heeft de rechtbank overwogen, dat de brochure „dieven in de nacht" niet als smaadschrift kan worden beschouwd, „omdat de be schuldigingen te vaag van aard ,zijn" en omdat de schrijver, die daarin de naam noemt van Frans Goedhart, uitdrukkelijk geschré ven heeft: „Ik beschuldig niet, maar ik vraag slechts om een on derzoek". Gezien het feit, dat vol gens de rechtbank noch van las ter, noch van smaadschrift sprake is, wordt eveneens de vordering van f 15.000.die geëist was door ieder der zes bestuursleden, afge wezen. Wel is hier sprake van eenvoudige belediging. Het beroep ran gedaagde Lunshof op het al gemeen belang moet als niet ter zake dienende worden verworpen en dientengevolge wordt hem niet toegestaan het bewijs van de waarheid te leveren. Op deze gronden veroordeelde de rechtbank de gedaagden tot pu blicatie van dit vonnis in de dag bladen, hetgeen de rechtbank een betere weg achtte tot herstel van de goede naam en eer der zes be stuursleden, dan het toekennen van de geëiste schadevergoeding. Dienovereenkomstig beval de rechtbank aanplakking van dit vonnis aan de voorgevel van het Paleis van Justitie te Amsterdam, alsmede aan de ingang van het gebouw, waarin het dagblad „Het Parool" gedrukt wordt, veroor deelde de gedaagden tot betaling van de kosten van dit deel van het geding, die f 600.bedragen en machtigde de eisers op kosten van de gedaagde partij het vonnis te doen publiceren en te laten aanplakken. (Van onze parlementaire redacteur) Alle Senatoren, die bij de behandeling van de begroting van „Buitenlandse Zaken" het woord voerden, hadden aandacht gewijd aan de drie functies, die minister Stikker thans vervult, en naar mogelijkheden gezocht, die hem enigszins zouden kunnen ontlasten. De heer Reyers (c.h.) wilde de heer Stikker naast zijn internationale functies, minister zonder portefeuille maken. De heer v. Heuven Goedhart (p.v.d.a.) bleek het te willen zoeken in een splitsing van het departement, terwijl dr. Beaufort (k.v.p.) de heer Stikker minister van Buitenlandse Zaken wilde laten met naast hem een minister zonder porte feuille. De heer Algra (a.r.) was een soortgelijke mening toegedaan, waarvoor hij het respectabele argument aanvoerde, dat er aan B.Z. ook een man moest zijn, die de zaken van uitgesproken Nederlands standpunt bekeek. De heer Algra, die nog wat na- bromde over de verkeerde conclu sies, die uit het z.g. aanbod van zijn fractiegenoot Anema waren getrok ken, wenste uitdrukkelijk vast te stellen, dat uit zijn standpunt niet moest begrepen worden, dat de A.R. er op uit zou zijn om zich een plaats in het kabinet te verwerven. Uit het antwoord, dat minister Stik ker gisteren aan de Senaat gaf. bleek In de grotten van Valkenburg gaven leerlingen van de Vatken- burgse scholen onder leiding van de balletgroep „Wally Haacke" in enige tableaux vivants een uitbeelding van enige episoden uit de geschiedenis van de gemeentegrot. H. M. de Koningin en Prins Bernhard aanschouwen de uitvoering Aan de voeten van het Koninklijk Paar zijn enige jeugdige medespelenden gezeten. Koningin Juliana verlaat het gemeentehuis te Gennep en groet vriendelijk de verpleegsters en leden van het schuttersgilde, die stonden opgesteld om de vorstin uitgeleide te doen. duidelijk, dat de heer Algra wat dit betreft, gerust kon zijn. HÜ wilde er vanuit gaan, dat de oplossingen, die hem waren voor gelegd, geen andere bedoeling had den dan hem de voortzetting van zijn internationale functies mogelijk te maken. Een keuze deed hij in tussen niet. Wel onderwierp hij elke mogelijkheid aan een nadere beschouwing, maar zq werden zo onderhand ook stuk voor stuk ter zijde gelegd. Slotconclusie was, dat de minister tenslotte nog het meest bleek te voelen voor de uitbreiding van de functie van de Staatssecreta ris of voor de aanstelling van een tweede, maar de tijd was nog te kort geweest om ook in deze reeds een beslissing te nemen. Hier werd weer bevestigd het geen wij reeds in een van onze we kelijkse beschouwingen schreven, een beschouwing, die de heer Algra aanhaalde en waarin wij betoog den, dat de heer Stikker door zijn internationale functies een machtig man is geworden, een man, die zich de luxe kan veroorloven, om de oplossing te kiezen, die hem het meest verkieselijk voorkomt. Dat er aan de voorgestelde oplossingen grote bezwaren kleefden, werd door de 'kanttekeningen, die de minister er naast plaatste, ook wel duidelijk. Het beleid aan „Buitenlandse Za ken" zou z.i. altijd universeel moe ten zijn. In deze gedachtengang bleef een minister voor Europese zaken van de minister van Buitenlandse Zaken. Verder bleef nodig eenheid in persoonlijke opvattingen èn wat nog belangrijker was, ook eenheid in politieke opvatting. Vooral, dat laatste kon in politiek opzicht moei lijkheden geven, de minister doelde hier duidelijk op het evenwicht in Een uniek experiment: Zo heb ben wij Maandag kort onze in drukken samengerot van de revue „Dit is leven", die in tientallen plaatsen zal worden opgevoerd door een groep Haagse jongeren, onder auspiciën van Pater P. Wes- seling en Pater S. Jelsma. Inderdaad is er, naar wij geloven, in ons land nog nimmer op een dergelijk plan gepoogd, het mo derne divertissement dat revue heet, zo nadrukkelijk in dienst te stellen van de verkondiging van de rijkdom van het Katholiek Ge loof, en van zijn doorwerking in de maatschappelijke verhoudingen. Reveu: dit is een reeks tonelen zonder doorlopende intrige, in bon te afwisseling en sneltreinvaart overspringend van het ene aspect op het andere, een non-stop kijkspel dat boeit door de wisseling van be weging en kleur en klank. Maar zonder vrolijkheid, zonder humor, vooral is een revue niet denkbaar Het begrip is in de Nederlandse practijk ook wel synoniem gewor den met lol, vooral nu Buziau van de planken is verdwenen, maar voor hen die dit verwachten, is al thans dit kijkspel (gelukkig) niet bestemd. Maar ook met deze beper king schijnt het een hachelijke on derneming, het medium; revue te verbinden met die rijkdom aan ge dachten, de diepte daarvan en de al lesbeheersende betekenis die zij voor 's mensen leven hebben, die met waarachtig geloofsleven onafschei delijk zijn verbonden. De kern van de zaak waarom het hier gaat is nauwelijks bereikbaar zonder het betoog, dat in een revue de vaart wel remmen moet. Wie het hoge ideaal met dit middel wil dienen, kan echter wel een aantal aspecten ben gekregen. van de geloofspractijk in concrete figuren en situaties vangen en zo als in een prisma het ene licht naar zijn kleuren pogen te breken, waarbij het hem duidelijk zal zijn dat het belangrijkste onzichtbaar blijft voor het menselijk oog. Aldus zijn nog maar enkele van de vele problemen aangeduid, die opgelost moesten worden om een kijkspel als dit te doen passen in het kader van een apostolaat. Ket onderwerp verbiedt immers ook concessies aan een goedkoop lach' succes, en laat slechts die ware hu mor toe, die op edele manier aan de geest appelleert, maar daaraan dan ook eisen stelt. Het is een zware taak, op een Ne derlands podium de vrolijkheid te laten opwellen uit onvertroebelde bronnen, want de ware smaak daar voor is grondig bedorven, gewend als wij zijn aan het grove effect. Het is, zeker voor amateurs, al een even zware taak om een tekst die aan zo hoge eisen moet voldoen, die zijn humoristische kracht vooral moet vinden in woordspeling en buiteling van gedachten en bere kend aangebrachte nuance, zó over het voetlicht te brengen, dat men woord voor woord waarop het aan komt in zich kan opnemen, als zag men ze afgedrukt voor zich. Als men dit alles overweegt, kan men slechts respect hebben voor de manier waarop een experiment met zovele voetangels en klemmen is aangedurfd, en voor een belangrijk deel geslaagd. Het predikend betoog is niet geheel vermeden, sommige effecten kan men een zekere grof heid niet ontzeggen, er zijn merk bare verschillen tussen de resulta ten die de schrijver met zijn tekst nagestreefd heeft en de nadrukke lijke toon, die zij op het toneel heb- Men zou meer vaart wensen, nu en dan, men zou sommige dingen bepaald van het toneel verwijderd willen houden, men kan niet ont kennen sommige oplossingen goed koop te vinden. Men kan zich afvra gen of vooral de binnenkerkelijke problemen die hier vrijmoedig op de planken komen nog problemen zijn waarmede vooral jongeren wor stelen bij hun poging, hun geloof levend te maken in de practijk van iedere dag. Behoren niet verschil lende er van tot de zaken waarvoor een vorige generatie van jongeren zich druk kon maken, maar waar over die van het jaar Onzes Heren 1950 zich bepaald niet meer opwindt, omdat de crisis in feite reeds heerst op ander terrein, dat ernstiger het wezen van de zaak raakt? Overigens: in een teveel aan pro-, blemen zou de revue zonder twijfel zijn verdronken als speelbare crea tie. Goed dus: men kan dit allemaal opmerken, en wat is er dan anders geschied dan dat men constateert, dat het experiment niet voor 100 pet. is gelukt? Laat ons immers niet vergeten, dat wij slechts een première zagen, dat de vaart er ongetwijfeld in zal zitten als deze groep prachtige jon ge idealisten eenmaal op de planken op elkaar is ingespeeld en dat de regie die al zoveel polijstte aan het ruwe spelersmateriaal, nog wel meer vlekken weg zal poetsen, zodat de structuur van het geheel nog beter zichtbaar wordt. Men zal dan met des te meer genoegen de spitse dialong volgen die Jan Derks uit de vaardige pen is gevloeid, en die zo badinerend-weg lucht geeft aan hèël onze ergernis over „heilige" films en de koster met Dlaatskaartjes. die het rwat een vondst!) de gewoonste zaak van de wereld vindt een „ritje Hoogmis" zoals Kuvle het al eens noemde te slijten, zelfs aan de boetvaardige tollenaar. Wij wensen de revue een vlotte vaart door heel het land. Wie maar even de kans heeft moet haar zeker caan zien. omdat hij dan getuige zal ziin van de geoêtverfrissendo start van een apostolisch initiatief, dat ook dit moderne lichtvoetige com municatie-middel van de geest heeft ingeschakeld in de strijd om het kostbaarste van wat wij hebben; het geloof. O. het kabinet. Intussen bleek de mi nister ook goede hoop te hebben, dat het met zijn bezigheden ten slotte nog wel zou meevallen. De combinatie van bemiddelaar en voorzitter gaf tijdsbesparing en de meeste reizen had hij nu ook voor lopig achter de rug. Werk bleef er niet liggen, want ook op zijn reizen, werden de dossiers van de dag af gewerkt. Belangrijk was de verwachting van de minister, dat er binnenkort een oplossing zou kannen worden gevonden, zowel ten aanzien van de multilateralisatie van het beta lingsverkeer als ten aanzien van de liberalisatie van het betalingsver keer, zaken, die hem nu nog zo in tensief bezig hielden. Na tal van kleinere onderwerpen besproken te hebben, bleek de mi nister het met dr. Beaufort eens te zijn, dat de Ver. Naties, met de weinige talenten, die zij hadden gekregen, toch wel degelijk woe kerden. En wat de grote politieke geschillen betreft, bleven de Ver. Naties toch in elk geval een ont moetingsplaats. Ten aanzien van Straatsburg liet de minister de mo gelijkheid doorschemeren, dat hier nog een bredere conceptie, gegrond, vest op de Atlantische gedachte, voor in de plaats zou kunnen ko men. Nederland was in elk geval geporteerd voor een uitbreiding van deze gedachte, zowel op economisch als politiek terrein. Voorstellen in deze geest zouden dan ook door Nederland op de eerstvolgende vergadering in Londen worden gedaan. Nadat de staatssecretaris, de heer Blom. nog enkele vragen had beant woord. die verband hielden met onze verhouding ten opzichte van Indo nesië, werd de begroting z.h.st. goed gekeurd. Communisten tegen. werd gistermiddag op Zorgvlied te Amsterdam met militaire eer begraven het stoffelijk overschot van de heer D. G. Verwey, die ruim 50 jaar geleden in Atjeh het Ridderkruis in de Militaire Wil lemsorde verwierf is gisternacht ingebroken in de galanterie- en manufacturenhan- del van de firma J. de Wit te Ge- mert. Grote partijen wollen stof fen en een aanzienlijke hoeveel heid sigaren, sigaretten en tabak werden ontvreemd werd eveneens gisternacht inge broken bij de Oosterhoutse juwe lier Oomen, waar gouden horlo ges en sieraden ter waarde van ongeveer 4000 gulden werden ge stolen wordt de 51-jarige gezagvoerder van het in de Rotterdamse haven liggende Engelse s.s. „Morton" sedert Zaterdag vermist. Men ver moedt, dat hij over boord is ge vallen en verdronken.... is te Rotterdam aangehouden de beruchte smokkelaar Th. K., die er van wordt verdacht betrokken te zijn in een uitgebreide smok- kelaffaire. Hij zou met eigen bo ten als vervoerder zijn opgetreden voor een zekere H kwam de tweede groep Neder landse boeren, bestaande uit 49 man, op 15 April te Washington aan. De boeren zullen de Ameri kaanse landbouwmethodes bestu deren. wordt van 19 tot 26 Mei in de hoofdstad de zesde „Fashion Week" gehouden om het buiten land een overzicht te geven van wat er aan belangrijks door de Nederlandse confectiefabrieken op de markt wordt gebracht. Omdat hij als de „Vader" van Jesus is (Luc. 2, 48), heeft \l Jozef nu in de Hemel —(f)— een bijzondere macht en gezag over jesus. JJ Na Maria vermag hij bij de Heer méér dan welke andere Heilige ook. Of wij dat niet al te vaak vergeten heb ben? Of wij niet goed zouden doen, ons ge heel aan het geloof en de geest van de heilige Liturgie te houden en met haar tot jozef te gaan? BENEDICTUS zen, waarvan het indexcijfer in Januari 1950 tot 310 is gestegen. De sterke stijging der kosten van le vensonderhoud gevolg van de devaluatie bleef niet zonder in vloed op de lonen. Ondanks verruiming van de con sumptiemogelijkheden was de con sumptie kleiner dan in 1948. Dr. Holtrop acht deze ontwikkeling een belangrijke stap op de weg naar een gezonde en evenwichtige economie. Tegenover de daling van de con sumptie stond een zeer belangrijke stijging van de investeringen. Het totaal der netto investeringen be droeg in 1949 19 procent van het geschatte nationale inkomen tegen slechts 2 procent in 1938. De ont wikkeling van de buitenlandse handel vertoonde een gunstig beeld. De betalingsbalans geeft voor 1949 een verdere verbetering te zien van onze internationale betalingspositie. Het betalingsverkeer resulteerde in een bruto-betalingsbalans-tekort van f 971 millioen, hetgeen een ver betering van f 535 millioen betekent tegenover 1948. Een belangrijke bij drage tot het gunstige resultaat van het lopende betalingsverkeer le verde de dienstensector. Hoewel het vermoedelijk voorba rig zou zijn reeds te spreken van volledig herstel van het monetaire evenwicht, lijkt dit herstel toch zeker binnen ons bereik te zijn ge komen. Waarschuwend geluid. De overheidsfinanciën hebben zich gunstiger ontwikkeld dan ver wacht mocht worden, dank zij vooral de bijzonder hoge belastingopbreng sten. Het gunstige verloop van 's rijks kaspositie mag echter niet uit het oog doen verliezen, hoe nog steeds het hoge peil der rijksuitga ven het financiële en economische evenwicht van ons land bedreigt. Het is uitsluitend aan tijdelijke om standigheden te danken, dat deze situatie op dit ogenblik nog niet leidt tot ernstige consequenties. Wanneer echter niet zeer spoedig groter overeenstemming wordt ver kregen tussen het peE van normale inkomsten en uitgaven, kunnen deze niet uitblijven. Dr. Holtrop acht elke verdere verhoging der uitgaven uit mone tair oogpunt volstrekt onverant woord en een rechtstreekse bedrei ging voor de handhaving van de waarde van de gulden. Ook waar schuwt hq tegen lichtvaardige aan drang tot belastingverlaging. Ge waakt moet worden tegen over schatting van de aan het bestaan van de grote vlottende schuld ver bonden inflatoire gevaren. Indien mocht blijken dat het door de vakverenigingen aanbevolen middel van vergroting der produc tie en verhoging der arbeidsproduc tiviteit niet tot het doel zou leiden, zal het alternatief van de consump tievermindering moeten worden aanvaard, wE ons land zijn econo mische levensvatbaarheid behouden. LEVENSLANG WEGENS MOORD De Rotterdamse Rechtbank ver oordeelde de 29-jarige los werkman C. van L. uit CapeUe aan de IJsei wegens woord conform de eis tot levenslange gevangenisstraf. Van L. werd er van verdacht op 12 October 1949 zijn vrouw door messteken in de hals van het leven te hebben beroofd. DE REGERING DRINGT OP SPOED AAN In haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer omtrent het ontwerp van wet tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en tot wijziging van de mo torrijtuigenbelastingwet, zegt de regering te menen, dat het onjuist is het verband met de overige be lastingvoorstellen, zoals verschü- lende leden dit doen, als onver brekelijk te bestempelen. Immers, ook geheel los van de overige in gediende ontwerpen van wet plei ten verscheidene in de gewisselde stukken aangevoerde argumenten voor verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine. Het bevreemdt de minister van financiën, dat juist de leden, die een zo sterke relatie tussen de verschiUende belastingvoorstel len zien, in verband met het on derhavige wetsontwerp de ver maning tot hem richten, „dat het met het leggen van belastingdruk op het Nederlandse volk zo niet kan doorgaan" De aanhangige voorstellen zullen immers per saldo tot een aanzienlijke ver mindering van druk leiden. Met dit vooruitzicht voor ogen moet de vooral uit psychologisch oogpunt minder gelukkige omstan digheid, dat dit wetsontwerp, het welk op zich zelf een belastingver zwaring inhoudt, door bijzondere omstandigheden de Kamer eer heeft bereikt dan de andere wets ontwerpen niet te zwaar worden getild. De door verschillende leden voor gestane wijze van behandeling (te gelijk met de overige voorsteUen) zou feitelijk neerkomen op een uit stel van de voorgestelde maatregel voor onbepaalde tijd. Tegen de verwezenlijking van dit denkbeeld heeft de regering echter overwe gende bezwaren. De minister van financiën zou een behandeling op zeer korte termijn van het onderhavige wets ontwerp door de Eerste Kamer op hoge prijs steUen, opdat de verhoging van de benzinebelasting zo spoedig mogelijk zal kunnen worden ingevoerd. Op 18 Februari jl. is een verdrag tot stand gekomen, regelende de unificatie van alle accijnzen in de Benelux-landen. Het ontwerp van wet tot goedkeuring van dit verdrag verkeert in een vergevorderd sta dium van voorbereiding, zodat ver wacht mag worden, dat 't binnen korte termijn aan de Tweede Ka mer zal kunnen worden aangebo den. Dg regering is tot de conclusie gekomen, dat de terugslag, welke de voorgestelde belastingverhoging zal hebben op de prijzen der eind producten, zo onbetekenend is, dat een merkbare vermindering van de exportmogelijkheden niet behoeft te worden gevreesd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3