BLUE BAND DE HERDER VAN DE BERGEN Staatspensioen of ouderdomsverzekering Nederlands-Britse vloot- oefeningen in het Kanaal EMILIA DE RODAT WERD ZONDAG PLECHTIG HEILIG VERKLAAARD Gevitamineerde margarine móet nu 20 I.E.-vitamine A per gram bevatten RADIO Blue Band geeft U deze hoeveelheid al lang! de margarine die reeds lang de „zonneschijn" vitaminen A en D bevat Liturgische luister van de Universele Kerk Prof. Romme spreekt op Arka.weekend over het kernverschil - Staatssecretaris v. d. Grinten over de P.B.O. PAGINA 4 WOENSDAG 26 APRIL 1950 (Van onze parlementaire redacteur) „Tot een half jaar geleden was ik van mening, dat het vraag stuk „Staatspensionnering of ouderdomsverzekering" reeds met pensioen was gegaan". Deze opmerking maakte prof. Rom me als inleider van dit onderwerp op de studiebijeenkomst van de A.R.K.A., die het afgelopen weekend op „Drakenburgh" werd gehouden. Dat dit onderwerp inderdaad weer in het cen trum er belangstelling is komen te staan, bleek mede uit de aanwezigheid van vele gasten, waaronder zich, tijdens de in leiding van prof. Romme, ook de staatssecretaris van „Sociale Zaken", Mr. dr. van Rhijn, bevond. Prof. Romme betoogde dat dè bovenaangehaalde mening steun had gevonden in de consi derans van de „Noodregeling ouderdomsvoorziening", die im mers gewaagde van een „definitieve voorziening door middel van verzekering" en in het feit, dat bij de behandeling van dit wetsontwerp zowel in de Tweede als in Eerste Kamer zich vrijwel alle woordvoerders voor het verzekeringsbeginsel had den uitgesproken. Het was de inleider dan ook j aan de verzekeringsgedachte. Het een bittere teleurstelling geweest I kernverschil tussen staatspension- nering en ouderdomsverzekering zat volgens prof. Romme hierin, dat voor staatspensionnering es sentieel is het ontbreken van een verband tussen het arbeidsinko men van de betrokkene als oor zaak en de aan hem te verlenen uitkering als gevolg, terwi.il bij de ouderdomsverzekering zulk verband in het algemeen noodza kelijk is. Wilde men staatspen sioen als een contraprestatie zien voor de aan de gemeenschap be wezen diensten, dan stelde de in leider daar tegenover dat zulks dan ook voor allen zou moeten gelden Bij de noodregeling wor den echter inkomsten uit andere hoofde afgetrokken en dat zou ook bij een defintieve regeling in de geest van staatspensionne ring, gelet op de tijdsomstandig heden, wel zo moeten blijven. Deze overweging bracht prof. Romme tot de conclusie, dat staatspensionnering zich in de practijk dus steeds beperkt tot voorziening in behoeftigheid, waarbij buiten beschouwing wordt gelaten of de behoeftigheid door redelijke besparing had kunnen worden voorkomen. In dit licht bezien oefende staatspen sionnering naar de mening van prof. Romme een verderfelijke invloed uit op de persoonlijke le venshouding der burgers. Hij gaf toe, dat een verplichte ouder domsverzekering een beperking inhield van de door hem voorge stane zelf-verantwoordelijkheid, maar daar stond een mede-ver antwoordelijkheid voor anderen tegenover. Bij de discussies werd van de zijde van het N.V.V. verklaard, dat men ook in die kring wilde vasthouden aan de verzekerings gedachte, waarbij men er echter vanuit ging, dat deze ook op an dere wijze dan door middel van premieheffing gerealiseerd zou kunnen worden. Prof. Romme had in zijn inleiding reeds duidelijk gemaakt, dat ook hij niet star wil de vasthouden aan één systeem, mits voor de financiering maar geput werd uit het rechtvaardige arbeidsinkomen, zodat dus het verband tussen inkomen en uit kering bleef bestaan. Voor de opvoering van de persoonlijke verantwoordelijkheid was mede noodzakelijk, dat de verzekerde zich ook duidelijk bewust is dat de middelen geput worden uit zijn arbeidsinkomen en dat van zijn mede-verzekerden. Deze stelling in zijn beantwoording van de ge stelde vragen nog nader uitwer kend, gaf prof. Romme als zijn de laatste tijd tekenen te moeten waarnemen, die aan deze over tuiging waren gaan knagen. Prof. Romme herinnerde in dit verband aan de uitlatingen van de heer van Lienden in de Tweede- en aan die van de heren Molenaar en Vixseboxse in de Eerste Ka mer. Had hij het goed begrepen, dan was echter van de regering geen wijziging van inzicht te verwachten. De minister van So ciale Zaken had medegedeeld, dat het ontwerp inmiddels reeds ge reed was gekomen en dat zou dus een ontwerp zijn gebaseerd op de verzekeringsgedachte. Na de toe zeggingen, die door de regering bij de behandeling van de nood regeling waren gedaan, zou het inslaan van een andere weg zich ook moeilijk verdragen met de politieke trouw. Het kernverschil Sprak tot zover vooral de poli ticus, ook als inleider zijn onder werp theoretisch uitwerkend, bleef prof. Romme vasthouden PROGRAMMA DONDERDAG 27 APRIL 1950 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 K.R.O.; 10.00 N.C.R.V.; 11.00 K.R.O., 14.00—2400 N.C.R.V. 7.00 Nieuws; 7.15 Commentaar verkiezingsuitslag; 7.25 Gramo- foonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Commen taar verkiezingsuitslag; 8.25 Gra- mofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gamofoonmuziek; 9.40 School radio; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel concert; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Mede delingen; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws; 13.20 „On- des Martenot" en piano; 14.00 Promenade-orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Alt en piano 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gramo foonmuziek; 16.50 Voor de jeugd; 17.15 Metropole Orkest; 17.45 Gra mofoonmuziek; 17.50 Regerings uitzending; 18.00 Kerkliederen; 18.25 ..Land- en Tuinbouw", cau serie; 18.40 Leger des Heilsmuziek; 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak"; 19.00 Nieuws; 19.15 Gramofoonmuziek; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws: 20.05 Geva rieerd programma. In de pauze: Familiecompetitie; 22.05 Gramo foonmuziek; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuziek 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon muziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgen- wyding; 10.15 Populair concert; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.45 „Uw da gelijkse vriend", causerie; 12.00 Chansons; 12.30 Mededelingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Gra mofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Trio, zang en orgel; 13.45 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gramo foonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Pianovoordracht; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gevarieerd pro gramma; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Theaterorkest; 19.30 Radio Volks- muziekschool;,20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Kamerorkest en solist; 21.15 Ronde tafel discus sie; 21.45 Viool en clavecimbel; 22.15 Taalkundige causerie; 22.30 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 M. 324 M.: 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Zang en piano; 12.30 Weer berichten; 12.33 Voor de land bouw; 12.40 Zang en piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Gamofoonmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 15.00 en 15.45 Gramofoonmuziek; 16.00 Omroep orkest en solist; 17.00 Gramofoon muziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Syndicale kro niek; 18.25 Gramofoonmuziek: 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Sopraan en piano; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Geva rieerd programma; 2130 Gramo foonmuziek; 21.45 Actualiteiten: 22.00 Nieuws; 22.15 Strijkkwartet; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gra mofoonmuziek. 484 M.: 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15, 14.00, 15.00 en 16.00 Gramofoonmuziek; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Omroeporkest; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspelen; 22.00 Nieuws; 22.15 Operamuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Dansmuziek; 23.55 Nieuws. mening, dat ook een bestem mingsheffing op de inkomstenbe lasting een aanvaardbare vorm zou zijn. Deze gelden zouden dan echter in een speciale verzeke ringspot moeten komen. De poli ticus in de inleider kwam ander maal te voorschijn toen hij de stelling poneerde, dat ook de or ganisatie van de ouderdomsver zekering zo dicht mogelijk bij de verzekerde zou moeten liggen. De laatste tijd had hij zich echter wel afgevraagd of dit ook het standpunt van de regering was. Vanuit de bijeenkomst werd van meerdere .zijden de vraag gesteld of een gedecentraliseerde uitvoe ring wel mogelijk zou zijn. Prof. Romme gaf als zijn mening dat een centraal punt wel niet zou kunnen worden gemist, temeer niet wanneer men tot het om slagstelsel zou overgaan. De be hoefte aan een centrale klapper sloot echter nog niet in, dat nu ook de hele administratie centraal gevoerd zou moeten worden. Publiekrechtelijke bedrijfs organisatie Het onderwerp „publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie" werd in geleid door de staatssecretaris van Economische Zaken, mr. W. v. d. Grinten. De inleider stelde voorop, dat het uitgangspunt van de oude liberale economie reeds in de practijk was komen te ver vallen. Er is in de moderne maat schappij geen' volkomen vrijheid meer omdat er tal van machts concentraties zijn. Een door de staat beheerst economisch leven zou die machtsconcentraties sterk bedacht maken op eigen belang. De verhouding overheid-bedrijfs- leven zou steeds meer gevoeld worden als een tegenstelling. De P.B.O. kiest een andere weg, zij geeft het bedrijfsleven mede-ver antwoordelijkheid voor de stoffe lijke welvaart van de volksge meenschap. Vanuit de bijeen komst werd de vraag opgewor pen of ook in die organen toch weer niet het eigen belang zou domineren. De inleider stelde daar tegenover dat men vertrou wen kon hebben in de figuren, die leiding zouden hebben te ge ven. Voorts zou men voorzichtig moeten zijn met het dosseren van de bevoegdheden. Beslissin gen over vestiging zou hij b.v. niet graag door de bedrijfsgenoten zelf genomen zien. Wat het sociale aspect van de P.B.O. betreft, stel de de inleider het zo, dat de strijd van de arbeidersorganisaties voor een rechtmatig deel van het nationale inkomen goeddeels ver wezenlijkt was. Deze organisaties zouden nu hun élan en kracht kunnen vinden in de ontwikkeling van het kader. De arbeiders zijn bedrijfsgenoten en dus behoren ook zij medezeggenschap te heb ben. Mr. van der Grinten was overtuigd, dat de P.B.O. niet bin nen korte tijd geheel verwezen lijkt zou kunnen worden. Daar zouden jaren mee heengaan, maar een grotë gedachte had altijd tijd nodig om door te werken. De studiebijeenkomst begon Vrijdagavond met een inleiding van Jan Beerends over de samen hang tussen onze sociale en cul turele verhoudingen. Zondags sprak dr. Dijsselbloem over de progessiviteit in de kinderbijslag. Een rechtvaardig arbeidsloon was z.i. slechts te verwezenlijken door een consequent aanvaarden van de theorie van het relatief ge- zinsloon en dit was onder de hui dige verhoudingen alleen weer te realiseren door het toekennen van een kinderbijslag met pro gressieve bedragen. De kinderbij slag zou een dubbele behoren te, zijn èn naar het kindertal èn naar de hoogte van basisloon. Zater dagmiddag sprak de staatssecre taris van Sociale Zaken, mr. dr. van Rhijn, de bijeenkomst toe. Het smaldeel Nederlandse Antil len, onder bevel van Schout bij Nacht J. J. L. Willinge en bestaande uit Hr, Ms. vliegkampschip „Karei Doorman", onder commando van kapitein ter zee C. VV. Slot, Hr. ms. luchtverdedigingskruiser „Jacob v. Heemskerck", onder commando van kapitein ter zee C. J. W. van Wa ning en Hr. ms. fregat „Johan Mau- rits van Nassau", onder commando van kapitein-luitenant ter zee J. v. Haga. zal zijn reis naar de West besluiten met oefeningen tezamen met de Britse zee- en luchtstrijd krachten. Bij het invaren van het Engelse Kanaal op 2 Mei zal het smaldeel worden opgespoord en geschaduwd door vliegtuigen van het „Coastal Command". Vliegtuigen van Hr.ms. „Karei Doorman" zullen trachten deze schaduwers te verkennen en te onderscheppen. Vervolgens zullen vliegtuigen van Hr. ms. „Karei Doorman" een aan val doen op een Britse torpedoboot- iager, waarna een aanval van Britse torpedomotorboten op het smaldeel volgt. De oefening wordt besloten met een aanval van Britse marine vliegtuigen op Hr. ms. „Karei' Door man", die zal trachten met eigen Ralley van Monte Carlo voor moforen Naast de bekende rallye van Monte Carlo voor automobielen zal de motorclub de Monaco dit jaar voor het eerst op 23, 24 en 25 Juni een soortgelijke rallye or ganiseren voor motorrijders. Het zal een fikse betrou wbaarheidsrit worden van ongeveer 1250 km leng te. In negen plaatsen bestaat de mogelijkheid om te starten, namelijk in Barcelona. Bordeaux, Brussel, Florence, Folkestone, Genua, Milaan Monaco en Parijs. Pogingen om ook in Nederland een startplaats te krijgen en ons iand derhalve te betrekken bij dit belangrijke sport gebeuren, hadden geen succes,. Er wordt in twee klassen gereden en wel die voor motóren tot 20Ó cc, waarvoor een gemiddelde snelheid van 40 km per uur geldt, en die voor motoren boven 200 cc, voor welke klasse de gemiddelde snel heid op 50 km per uur is bepaald. vliegtuigen deze aanval af te weren. De bevelhebber der zeestrijd- krachten. vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, zal zich op 27 April per lijnvliegtuig naar de Azoren begeven en zich op Hr.ms. „Karei Doorman" inschepen, teneinde het laatste deel van de reis en de oefe ningen mee te maken. Telegrammen aan mlifairen op weg naar huis Met de Nederlandse troepen, dis met het Britse troepenschip „Dun- dalk Bay" worden vervoerd, kun nen radio-brieftelegrammen wor den gewisseld via het Nederlandse kuststation Scheveningen-radio te gen hetzelfde tarief als geldt in het verkeer met Nederlandse schepen. "Dlue Band was het regeringsvoorschrift, dat zojuist ingaat, al weken en weken vóór. Reeds in begin Maart werden aan ieder pakje Blue Band 5000 I.E. vitamine A toegevoegd. Dat is dus 20 I.E. per gram Alweer een bewijs, dat Nederlands populairste margarine niet toevalBg aan de spits staat. Moeiten noch kosten worden er gespaard om de kwaliteit superieur te houden. Daardoor munt Blue Band steeds uit dooc hoge voedingswaarde, zuiverheid en vorstelijke smaak. Binnenkort zal elk pakje Blue Band het opschrift „bevat 20 I.E. vita mine A per gram" dragen. Daar het echter om millioenen pakjes gaat, is het drukken niet een-twee-drie gebeurd. Koop echter met een gerust hart Blue Band zonder dat opschrift. De vitaminen die U en Uw kindeten zo nodig hebben, zitten er gegarandeerd in. Blue Band is onbetwistbaar het beste wat U voor Uw goeie geld kunt krijgen. Laat U dus nooit met een kluitje in het riet sturen, maar vraag met nadruk om BLUE BAND. Uw gezin heeft er recht op. BS 15-05 ROME (K.N.P.Met grote plechtigheid en liturgische luister als nauwelijks bij een andere gelegenheid voorkomt, heeft Z. H. de Paus Zondag de zalige Emilia Maria Wilhelmina de Rodat, de stichteres van de Congregatie der Zusters van de H. Familie van Vilfranche tot de eer der altaren verheven. Meer dan vijftigduizend pelgrims waren daarvan in de Sint Pieter, die in zee van licht baadde, getuige. Er waren 10.000 Franse Katholieken onder hen, vele Duitsers en Engel sen, pelgrims uit Noord- en Zuid-Amerika en uit Azië, tdt uit de Philippynen toe. Er waren pelgrims uit India en Ceijlon, die in hun nationale dracht veel opzien baarden, er waren vijfhonderd leren, die des nachfs pas in Rome waren aange komen, maar zonder nachtrust naar de Sint Pieter waren getrokken, en ook 400 Nederlandse pelgrims waren getuige van deze eerste Heiligverklaring in het Jubeljaar, Een indrukwekkende stoet waar van het voorbijtrekken bijna een uur vorderde, ging vooraf aan de op de Sedia Gestatoria gezeten Hei lige Vader. Men zag er de honder den seminaristen van het klein- en grootseminarie van het bisdom Rome, de 123 pastoors van de Eeu wige Stad, vervolgens de reguliere geestelijkheid en alle in de stad vertoevende generale oversten en abten van congregaties en orden, in witte koorkap en met witte mijter. De kanunnikken volgden van de Romeinse kapittelkerken en het koor van de Sixtijnse kapel onder leiding van mgr. Lorenzo Perosi. In de stoet schreden vervolgens niet minder dan 53 bisschoppen én aarts bisschoppen en 16 kardinalen, onder wie de twee oudste leden van het Heilige College: KardinaalFaul- haber van München en Kardinaal Dougherty van Philadelphia. Ook Kardinaal van Roey van Mechelen was onder hen, Kardinaal Guevara van Lima in Peru en de Poolse Kardinaal Sopieha van Krakau, de enige vertegenwoordiger van de landen achter het IJzeren Gordijn. Onder het zingeif* van de grote lita nie van Allerheiligen en het Regina Coeli bereikte de stoet de Confes- sio, waarachter hoog boven de pau selijke troon, omstraald door het in albaste goud gedompelde licht van de glorie van Bernini de beelte nis prijkte van de nieuwe heilige. Ter weerszijden van het al taar hingen van hoge balcons de enorme gobelins, waarop de genezingen waren afgebeeld die gedurende het proces van de heiligverklaring als wonderen zijn erkend. Volgens canoniek voorschrift moeten dit wonde ren zijn die pas na de zalig verklaring zijn geschied. En zo kon het ook geschieden dat in de Sint Pieter twee personen aanwezig waren die zelve door de nieuwe heilige waren be genadigd. Het waren de Ro meinse Teresa Appetecchia, die in 1944 wonderbaar werd ge nezen, hetgeen op een der doe ken ook was afgebeeld, en het meisje Rita Falcone. Terwijl de Sixtijnse kapel het „Tu es Petrus" van Perosi aanhief, en elders in de geweldige basiliek tegelijk de Capella Giulia het „Tu es Petrus" van Palestrina zong, zette de H. Vader zich op Zijn troon, waar de kardinalen hem eerbiedig kwa men begroeten, waarna kardinaal Micara als prefect van de Congre gatie der Riten de H. Vader met tot driemaal toe verhoogde aandrang: instanter: instantius et instantissime verzocht de gelukzalige onder het getal der Heiligen te willen opne men. Nadat de Paus het Veni Crea tor had ingezet en kardinaal Tisse- rant had aangekondigd: „Petrus zal nu door Pius spreken", verhief zich de Paus, En terwijl het doodstil werd in de basiliek verklaarde Hij „bekleed met het gezag van Onze Heer Jezus Christus, het gezag van de H.H. Apostelen Petrus en Pau- lus en Zijn eigen gezag" ex cathe dra d.i. vanaf de Stoel van de H. Petrus, dat de gelukzalige Emilia de Rodat van nu af tot het getal van de heiligen van Gods Kerk be hoort en dat Haar feest door de universele Kerk voortaan op de 19e September zal worden gevierd. Na dezg heiligverklaring werd het Te Deum aangeheven en begonnen de klokken van de Sint Pieter en van alle kerken van de stad de blijde mare aan stad en wereld te verkon digen. De H. Vader hield vervolgens een predicatie over de deugden van de nieuwe heilige, die ongeveer een kwartier duurde, waarna de Pause lijke Hoogmis werd opgedragen, tij dens welke voor de eerste maal de Mis van de nieuwe Heilige werd gezongen. Epistel en Evangelie wer den, als teken van het universele gezag van de Kerk, zowel in het Latijn als in het Grieks gezongen. Na de Consecratie ontving de H. Vader uit handen van de kardi naals-diaken en -subdiaken de H. Communie onder beide gedaanten en gaf tenslotte nogmaals Zijn Apos tolische Zegen. NU OOK AUTOVEILING TE AMSTERDAM Nu gebleken is, dat de Enavo- autoveilingen in een behoefte voorzien, zal op Woensdag 3 Mei a.s. ook te Amsterdam met dergelijke veilingen een begin gemaakt worden. De veilingen die onder het Enavo-systeem worden gehouden, waarborgen de kopers het hoogst mogelijke rendement. Alle aangeboden wagens worden van tevoren door onafhankelijke experts grondig gekeurd; van deze keu ring wordt een rapport opge maakt. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 38. De hele lange zomer en herfst bracht het meisje uren door met de herder op de bergen. Gezeten op een rotsbank of op de met iggen, zei gras begroeide helling - ze de lessen op, die hij haar op gedragen had, of ze luisterde naar hem, terwijl hij voorlas uit opvoedkundige boekèn en nu en dan ophield om commentaar te geven ter verduidelijking van de les of haar gretige vragen te beantwoorden. Dan weer, terwijl ze de scha pen volgden, die langzaam van het ene mét gras begroeide stuk naar het andere gingen, bracht hij er haar toe, om te praten over dingen, die ze lazen en ter wijl hij haar zo aan het denken kreeg, lette hij even zorgvuldig op haar taal en uitspraak. Eerst volgden ze het welbe kende pad van het begin van de intellectuele ontwikkeling, maar beetje bij beetje, leerde hij haar zelf haar weg te vinden. En steeds moedigde hij haar aan om in alles het leven te zoeken en steeds terwijl ze samen praat ten en lazen, lag het grote boek waarin God geschreven heeft voor hen open, in de taal van berg, boom en lucht, bloem en beek, de zaken die hen werke lijk wijs maakten, die stilstaan om te lezen. Van haar moeder en door haar eigen vrije leven in de heu vels, had Sammy een lichaam vol van de gratie en kracht der volmaakte physieke vrouwelijk heid. Bovendien had ze van vele generaties patriciërs een verstand en geest geërfd, die ge voelig was voor de hoogste cul tuur, Niet aangetast door het broeikasachtige, forcerende pro ces, dat zo dikwijls de intellectu ele kracht verzwakt voor deze ten volle is ontwikkeld en vrij van de leugenachtigheid en de oppervlakkige ontwikkeling, waarin zovele zielen worstelen om zichzelf te zijn, nam 't meis je aan wat haar leraar haar bood en maakte dit tot haar eigen bezit. Met een geestelijke hon ger, die niet bedorven was door hflafjes, kon ze het stevige voed sel verteren en gretig om meer vragen. Haar vorderingen waren schit terend en de oude geleerde had dikwijls reden, om zich te ver wonderen over de snelheid, •waarmee het heldere verstand van zijn leerling de waarheden inzag van wat hij haar leerde. Dikwijls toonde, een knikje of woord, nog voor hij uitgesproken was, dat ze de zin van ziin be toog had begrepen, terwijl die open, gretige bhk en de vraag, die volgde, haar bereidheid om verder te gaan, zien liet. Het was of veel van de dingen, die hü haar wilde duidelijk maken reeds in haar brein sliepen en slechts op aanraking wachtten om tot krachtig leven gewekt te worden. Op de duur begonnen de kle ren van het meisje, ja zelfs de manier waarop ze heur haar deed, de ontwikkeling en veran dering van haar binnenste te tonen. Niet, dat ze zich duurder kleedde, dat ging niet, maar in de keuze van het materiaal en de véle handige, kleine trekjes, die zelfs aan de eenvoudigste kleding distinctie geven, toonde ze haar ontwaken tot een ander leven. Als hulp had ze daarbij tante Mollie en een goed vrou wentijdschrift, dat haar, dank zij de vriendelijkheid van haar leraar, regelmatig bereikte. Onbewust kwam ook Sammy's vader onder de invloed van de herder. Naarmate zijn dochter veranderde, leefde de man mee in die verandering zoals hij al tijd had meegeleefd met iédere gedachte en stemming van haar. Hij sprak nu dikwijls over zijn oude huis in het zuiden, en soms Eraatte hij op de manier die em in zijn jeugd eigen was en drukte zich dan even niet zo ruw uit als dat onder zijn met gezellen de gewoonte was. Dit alles betrof echter alleen Sam my. Voor de wereld toonde Jim geen verandering en hij ging nog lange ritten maken met Wash Gibbs. Toen de herfst kwam, zag het er bij hem veel netter uit, de schutting was ge repareerd, het erf netjes aange legd en het huisje hii er een kamer bijgekregen. Zo snelden de—dagen voort tussen de ber gen en de bossen. Het zachte groen van boom, bos en helling veranderde in schitterend goud en rood en koperbruin, terwijl de grijsblauwe nevel, die altijd over de vallei hangt, een paarse kleur aannam. Daarna verander de dit paars op zijn beurt in een donkerder, kouder blauw, toen de bladeren gevallen waren en de bomen zich kaal aftekenden tegen de winterlucht. Toen het koude weer inviel, werden de lessen voortgezet in het huisje van Lane op de zui delijke helling van de Dewey. De hele dag, terwijl de herder druk bezig was op de ranch, zat Sam my over haar boeken gebogen en iedere avond beklom de oude geleerde de heuvel om het werk voor zijn leerlinge te regelen en lange Jim zat dan stil en grimmig bij het vuur te luiste ren naar het gesprek en wie weet wat voor visioenen uit het verre verleden hij in de dan sende vlammen zag. Zo ging de winter voorbii en kwam de lente weer, met haar zachte schoonheid aan teer groen rijkdom van bloesems en de zoe te geur van groeiende dingen. Toen kwam de zomer, die ver schrikkelijke zomer, toen alle beloften van de lente verbro ken werden, toen er moeizame maanden lang geen regen viel en de settlers door de totale mis lukking van hun oogst, zich te genover een zekere ondergang geplaatst zagen. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4