13'5 Oplossing van de Belgische regeringscrisis op laatste ogenblik afgesprongen Liberalen wilden opnieuw met socialisten spreken Twee Amerikanen gedood op West-Java «ÊsSI m Ex-burgemeester van Den Haag stond terecht in hoger beroep F 975 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Liberalen gooien weer roet in 't eten Van Zeeland geeft heden opdracht terug; Kamerontbinding verwacht Onbevredigende situatie Nederland dankt Canada Loongrens verhoogd tof f4500.— Prof. Joliot-Curie ontslagen Bevestiging van het vonnis geëist Gratificaties toegestaan 30 April Zakenman moet gemeenschap dienen Zachtermaar toch nog regen m. 'I I a kwaliteit zijden on in div. zomer- i. Maten 16-18-20 *35»» e, lavable moderne mouw, in jaarskleu- 38 tot 46 Palm- jl ooien ipgarn. 8-46 Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per ni.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 29 April 1950 46e Jaargang No. 11852 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BRUSSEL. In tegenstelling met de algemene verwachting dat vannacht de nu zes weken durende Belgische regeringscrisis eindelijk tot een oplossing zou worden gebracht door de vorming van een Katholiek-liberaal kabinet onder leiding van minister Duvieusart, is men ook nu nog niet tot een oplossing gekomen. De beslissing zou hebben moeten vallen in de bespreking die gisteravond half tien in het bureau van van Zeeland begon en waarbij alle acht liberale ministers uit het afgetreden kabinet Eyskens en ook Duvieusart aanwezig waren. Om half een van nacht hebben de liberale ministers de bespreking verlaten. Minister Devèze verklaarde dat men nog niet tot een conclusie was gekomen, en dat nog geen nieuwe bijeenkomst met de formateur was afgesproken. Naar verluidt is dit onverwachte afbreken van de besprekingen een gevolg van het feit, dat van libe rale zijde opnieuw de eis naar voren is gebracht, de onderhande lingen met de socialistische partij weer te hervatten. De beide chris telijke ministers hebben gewei gerd aan dit verlangen der libera len te voldoen. De liberale minis- ter van Glabbeke verklaarde na afloop der zitting: „Er zijn moei lijkheden gerezen tussen de libe ralen en de katholieken. Men kan evenwel niet zeggen, dat dit een breuk betekent, aangezien het slechts een onderbreking is. Wij zullen morgen opnieuw onder handelen." Van Zeeland, heeft echter na afloop der besprekingen met de liberalen hedennacht te een uur daaruit de conclusie getrokken had. dat het in het belang van de zaak van de koning zijn plicht was zich in deze omstandigheden terug te trekken. In aansluiting op zijn bezoek van Vrijdagmiddag bij de prins regent had van Zeeland, naar hij zeide, een laatste poging willen ondernemen om een twee partijen regering te vormen onder leiding van de heer Duvieusart. Dit voorstel was door de katho lieken aanvaard, zeide van Zee land. „Ongelukkigerwijs", zo voegde hij er aan toe, „hebben de liberale ministers hun accoord niet kunnen geven. Onder deze om standigheden rest mij niets anders meer. Ik moet Zaterdag mijn laat ste bezoek bij de prins-regent brengen om rapport uit te bren gen. De laatste beslissing is dan in handen van het staatshoofd". Aan dit negatieve resultaat is een veelbewogen dag voorafge gaan vol geruchten en veronder stellingen, waarover men in ons buitenlands overzicht reeds een en ander vindt vermeld. Na een stormachtige vergadering waarin van Waalse zijde opnieuw werd gesteld dat een oplossing van de koningskwestie zonder medewer king van de socialisten niet aan vaardbaar kon worden geacht, een mening waarover de oplossing dus thans opnieuw- zou zijn uit gesteld, kwam de Nationale Raad van de liberale partij tenslotte tot een met 688 stemmen bij 23 ont houdingen goedgekeurde motie. Zij keurde het protocol over de oplossing van de koningskwestie goed, maar was van oordeel dat de uitvoering van een en ander leiding van een persoonlijkheid die in staat is het accoord in een IN ONZE eerste indruk van het resultaat der Statenverkiezingen hebben wij duidelijk laten uitko men. dat de siutatie voor de K.V.P. in verschillend opzicht onbevre digend is. In menige provincie was het stemmencijfer ook afgedacht van de splinterpartijen niet zo hoog, als het, volgens ons bevol kingscijfer, gelet ook op het na tuurlijk accrès, had moeten zijn. Andere bladen laten een zelfde geluid horen en geven ook licht op andere aspecten. Men kan, gelijk „Het Binnenhof" doet, zich vermeien in de lichtzijde. Ondanks de stemmen der katholieke afzon deringslij sten (100.000 ongeveer) heeft de K.V.P. in het land totaal bijna anderhalf millioen stemmen verworven en het dissidertisme heeft niet kunnen verhinderen, dat het zeteltotaal van de K.V.P. van 188 tot 189 steeg, terwijl de katholieke dissidenten vier zetels bemachtigden, n.l. één in Zuid holland, (Welter) twee in Bra bant en één in Limburg. De katholieke winst had dus v ij f zetels kunnen bedragen. Had. Maar het is niet zo geweest en dus moet worden nagegaan, waaróm het niet zo geweest is. De „Maasbode" wijst in dit verband op vrijwel dezelfde aspecten als .jdeJTijd". Wij vinden, zegt het Rotter damse blad, in de cijfers van de K.V.P. „het natuurlijke accres van de Katholieke stemmen steeds minder verdisconteerd". De per centage-stijging met 3/10 noemt de „Maasbode", een „armetierig breukcijfertje", dat boekdelen spreekt, en het blad besluit met te zeggen, dat de tijd rijpt voor het vertrouwvol beraad onder het katholieke kiezersvolk, wil men voorkomen, dat erger stukken worden gemaakt. „Met de situa tie van het ogenblik kan men geen vrede nemen". Terwijl de kranten in koor be togen, dat de partij-verhoudingen ook onder de katholieken sta biel zijn, schijnt dunkt ons, het ogenblik aangebroken om na te gaan, of ze, althans in de K.V.P., niet veeleer steriel zouden zijn. Tot die conclusie komt men na het misschien wat overdre ven sombere artikel in „de Tijd", die herinnert aan „een grote ontevredenheid in niet wei nige, katholieke kringen over het beleid van de K.V.P.", en verder schrijft, dat de K.V.P. zich dient iïe v(a"en' °f met de zetels, welke zfj aan de dissidenten ver foor, de ontevredenheid onder de katholieken is uitgeput. Het Amsterdamse blad ziet ver der te veel sleur en te weinig overtuiging in de volgzaamheid dergenen, die de K.V.P. trouw gebleven zijn en vermoedt in het kiezerscorps in het algemeen, en ook m de K.V.P.-aanhang, „te wei nig inzicht in het wezen van het doel der politiek, het algemeen welzijn Waarbij wij mogen opmerken, dat de K.V.P. de politieke vorming en scholing niet onaangedaan heeft gelaten en doende is, de vorming systematisch te organi seren in het a.s. Vormingsinstituut. In dit verband mag ook de aan rent gevestigd worden op een luosofische beschouwing van prof. Duynstee in het pas-verschenen Apru-nummer van het uitsteken de Katholiek-Staatkundig maand schrift, waarin deze hoogleraar van Nijmegen o.a. spreekt over de betekenis van het algemeen welzijn en tot de conclusie komt, dat er, in verband o.a. met het verklaard, dat de zaken eens te hechts kon geschieden in een kll j maat van politieke rust en onder meer zijn vastgelopen en dat hem - - - - niets anders overblij'ft dan van daag zijn laatste rapport aan de prins-regent uit te brengen. Minister Duvieusart^ die reeds was voorbestemd om België's nieuwe premier te worden, beves tigde, dat de breuk als definitief moet worden beschouwd. Een advies van van Zeeland aan de regent om nu tot Kamerontbin ding over te gaan wordt in poli tieke kringen waarschijnlijk ge acht. Formateur van Zeeland gaf nog een toelichting hoe de laatste fase van het kabinetsdrama verlopen is. In de loop van Vrijdagmiddag was hem door de liberale leiders duidelijk gemaakt, dat zij hem niet de geschikte man achtten om als leider op te treden van het twee-partijen kabinet, waartoe in beginsel reeds besloten was. Van Zeeland zeide, dat hij MET SCHILDERIJ VAN HOBBEMA (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer keurde gis teren z.h.s. het wetsontwerp goed, waarbij het schilderij „De twee watermolens" van M. Hobbema aan Canada wordt afgestaan. Na mens de Kamer prees Mr. Bachg (K.V.P.) deze geste van de rege ring. In korte trekken releveerde hij nogmaals de geschiedenis van onze bevrijding, waarin de Cana dese soldaten zulk een grote rol speelden. Tegenover hun offers, aldus mr. Bachg, kan ook alleen een offer onzerzijds onze dank uitdrukken. Dit schilderij, dat tij dens de behandeling van het wets ontwerp in de Ridderzaal was tentoongesteld, was zo'n offer. Een stuk van ons nationaal kunstbezit en van een oude meester van wiens hand wij slechts enkele werken bezitten. Na zijn rede be tuigde de Kamer door applaus haar instemming met het gespro kene. De heer Hoogcarspel had voordien nog gevraagd of ook andere landen een blijk van waar dering zou worden aangeboden, met name aan Sovjet Rusland. De minister-president antwoordde dat het bij deze betuiging van dank om landen ging, die direct aan onze bevrijding hadden meege werkt. De interpellatieverzoeken van de heren Nederhorst (P.v.d.A.) en Gortzak (Com.), resp. over de plannen tot bestrijding van de werkloosheid en de hoge aardap pelprijzen, werden toegestaan. geest van verzoening en nationale eensgezindheid toe te passen. Met deze verkapte motie van wantrouwen tegen zijn persoon beladen, bracht van Zeeland gis termiddag om vijf uur aan de prins-regent verslag uit van zijn bemoeiingen. Tevoren had het Nationaal Comité van de C.V.P. besloten, zijn vertrouwen in van Zeeland volledig te handhaven, doch het liet hem de vrijheid, zelf te beoordelen of een voort zetting van zijn pogingen noodza kelijk was. VOOR INVALIDITEITS- EN ZIEKTEWET EN ZIEKENFONDSENBESLUIT De loongrens die in sommige sociale verzekeringswetten ge steld is, wordt met ingang van 2 Mei a.s. verhoogd van 3750 tot 4500 gulden per jaar. Het maximum dagloon, waar naar de premies en uitkeringen worden berekend, wordt van 10 op 12 gulden gebracht. De werkgever is verplicht bij elke loonbetaling aan de betrok ken werknemer een coupon voor ziekenfondspremie uit te reiken en, indien zij een rentekaart heb ben, een rentezegel voor hen te plakken. Werknemers, op wie het Zieken- fondsenbesluit van toepassing wordt, dienen zich voor 11 Juni a.s. aan te melden bij een Alge meen Ziekenfonds. Niet-tijdige aanmelding kan tot gevolg heb ben dat eventueel genoten ge neeskundige hulp niet voor reke ning van de verplichte zieken fondsverzekering komt. Voor de vrijwilige ziekenfonds verzekering is verhoging van de weistandsgrens boven f 3750 per jaar voorlopig niet mogelijk. Donderdagmiddag omstreeks 12 uur zijn in de nabijheid van Tomo tussen Sumedang en Cherlbon twee Amerikanen vermoord. Een der slachtoffers is geïdentificeerd als de heer Robert Doyle, corres pondent van het concern van „Time" en „Life" in Indonesië, het andere slachtoffer is vermoe delijk professor Raymond Ken nedy. De Engelse militaire waarne mer te Bandung deelde aan het hoofd van de Amerikaanse waar nemers te Djakarta mede, dat hij deze inlichtingen had ontvangen van de hoofdverbindingsofficier der T.N.I. De Amerikaanse consul-gene raal te Djakarta is door ambassa deur Cochran belast met de lei ding van het onderzoek. De slachtoffers werden aange houden door vier of vijf in mili taire uniform geklede personen. Zij werden gedwongen, uit hun auto te stappen en een kampong binnengeleid, waar zij met revol verschoten werden afgemaakt. De kampongbevolking werd gedwon gen de slachtoffers te begraven, waarop de daders met de auto in de richting van Cheribon ver dwenen. Vrijdagmorgen heeft de corpschef van de staatspolitie in Priangan opdracht gegeven, beide lijken op te graven, waarna pogin gen tot identificatie zijn gedaan. Prof. Kennedy was hoogleraar in de ethnologie en sociologie aan de Yale-universiteit en een spe cialist inzake sociale en culturele vraagstukken van Zuid Oost Azië. Hij was zes weken geleden te Djakarta aangekomen uit Celebes, waar hij gedurende 5 maanden in een dessa had geleefd om daar de politieke, economische en sociale structuur te bestuderen van een bijzondere volksgemeenschap. Robert Doyle was twee weken geleden uit Hongkong te Djakarta aangekomen. Beide slachtoffers hadden Djakarta enige tijd gele den verlaten en waren in een jeep op weg nog Djokjakarta. ALS FRANSE HOGE COMMIS SARIS VOOR ATOOMENERGIE PARIJS, 28 April (Reuter) De communistische prof. Joliot- Curie is ontslagen als hoge com missaris voor atoomenergie in Frankrijk. Dit besluit is genomen door het Franse kabinet. Het treed onmiddellijk in werking. De 50-jarige Joliot-Curie werd op 4 Januari tot hoge commissa ris benoemd. Enkele van zijn verklaringen en reizen naar Moskou hebben critiek gewekt. Premier Bidault heeft het ka binet meegedeeld dat hij zich tot zijn spijt gedwongen had gezien een einde te maken aan de func ties van prof. Joliot-Curie. Hoe groot ook zijn verdiensten op wetenschappélijk terrein mogen zijn, zijn verklaringen en zijn zónder voorbehoud aanvaarden van de resoluties van het com munistische partijcongres te Gen- nevilliers maken het onmogelijk hem in zijn functies te handha ven, aldus Bidault. ip^l Wat er is overgebleven van de wapenfabriek van Krupp in Essen. De machines werden gedemonteerd en de gebouwen opgeblazen. Het plan bestaat, om op deze vlakte een plantsoen aan te leggen. Voor het Haagse Gerechtshof, gepresideerd door mr. van Berkel, diende gistermorgén het beroep van mr. W. A. J. Visser, ex-bur- gemeester van 's-Gravenhage, tegen het vonnis, dat op 4 Januari j.l. wegens verschillende overtredingen van het Deviezen-besluit tegen hem werd gewezen. De Economische Politierechter in den Haag veroordeelde de oud-burgemeester toen tot een gevangenisstraf van zes maanden en f 20.000 boete subs drie maanden hechtenis. Mr. Visser bekende de hem ten laste gelegde en bewezen ver klaarde deviezenovertredingen. Hij verklaarde alleen in hoger beroep te zijn gekomen om verla ging van straf te verkrijgen. Mr. van Berkel: „Dan zult u het Hof een indruk van uw persoon lijkheid dienen te geven. Mis schien is dat moeilijk voor u, want 't psychiatrisch rapport kenschetst u als een weinig mededeelzame en gesloten natuur. Het Hof re kent er echter op, dat u die geslo tenheid zult afleggen". „Wist u niet, dat Bos, als be heerder van het Zwitserse vermo gen van Bonté, francs aan u gaf om Bonté in Nederland aan gul dens te helpen" vroeg de presi dent. Mr. Visser ontkende. Hij kon zich verschillende, volgens de president belangrijke details, rond deze zaak niet meer herinneren. Mr. van Berkel: „Wanneer u van het Hof clementie verwacht, dan verwacht het Hof van u, dat u open kaart speelt". De procureur-generaal en ook de president spraken er herhaal delijk hun verwondering over uit, dat mr. Visser, die zij kenden als een intelligent en ambitieus mens zich tot deviezenovertredingen heeft laten bewegen, terwijl hij toch weten moest, dat hij daar door zijn hoge positie in gevaar zou brengen. „Het was alleen uw zucht tot dik-doen, die u daartoe heeft gebracht", meende een der raadsheren. Nadat mr. Visser nog had ver klaard, dat de hem opgelegde boete van f 20.000 gezien zijn per soonlijke omstandigheden naar zijn mening te hoog is, kreeg de procureur-generaal mr. van Gilse het woord voor het houden van zijn conclusie. Hij wees er op, dat deviezen overtredingen niet altijd en alge meen als .misdragingen worden beschouwd, in deze zaak echter, waarin een hooggeplaatst ambte naar, van wie men omzichtigheid en onkreukbaarheid verwacht, zich herhaaldelijk aan deviezen overtredingen schuldig heeft ge maakt, is het duidelijk, dat hier sprake is van een zeer ernstig feit. Deze overtredingen worden nog ernstige door de „aperte leugens" die mr. Visser volgens de procu- z.i. verkeerde, z.g. democratische streven naar gelijkheid (op alle gebied) geconstateerd moet worden „een vrij diepgaande ver vreemding tussen de K.V.P. en zich van zekere tradities bewuste, de grootste helft van bovenlagen in ons katholieke volksdeel". Het wil ons voorkomen, dat hier, behalve voor de leiding van de Partij en het Centrum voor Staatkundige Vorming een taak ligt voor het College van Beraad. In elk geval moet er iets gedaan worden, om de situatie, welke ook wij onbevredigend vinden, onder het oog te zien. De tijd dringt. reur-fiscaal heeft geuit in deze zaak. Mr. van Gilse verklaarde, dat hij nog niet de indruk heeft, dat mr. Visser thans «voor 100 pet. de waarheid spreekt. Ondanks het tekort aan verant woordelijkheidsgevoel, de ver schillende deviezen overtredingen en het draaien rond de waarheid, is mr. Visser aldus de procureur- generaal, met bijzondere zachte hand -aangepakt. Deze zaak wet tigde zeer zeker een preventieve hechtenis. „Dat men daarvan in hogere regionen heeft afgezien, is alleen gebeurd", zo zei hij, „om dat men een hooggeplaatst amb tenaar niet al te ruw van zijn voetstuk heeft willen stoten". Spr. concludeerde tenslotte tot beves tiging van de opgelegde straf. De verdediger, mr. Wijckerheld Bisdom merkte op, dat dat wel een triest einde is van een fraaie carrière. Naar enige sententie is wel gezocht, doch zij is in deze zaak niet te vinden. Het betreft eenvoudige deviezenovertredingen en niets meer. Alle geruchten, als zoude mr. Visser een losbandig leven hebben geleid, grote schul den hebben gemaakt e.d. zijn vol komen ongegrond gebleken. De publiciteit die aan het geval is gegeven betekent voor de betrok kene reeds de zwaarste straf. De uitspraak is bepaald op 5 Mei. „Willem Barendsz" weer thuis De „Willem Barendsz" is gis teren na een verblijf van een half jaar in het Zuidpoolgebied in Am sterdam teruggekeerd. De vangst was minder dan op de vorige reis, maar nog altijd 84.000 barrels traan. Kapitein Klaas Visser gaat na 45 jaar op de grote vaart, op Schiermonnikoog van zijn rust ge nieten en werd gisteren gehuldigd; kapitein Jan Kleyn volgt hem op. TOT 2 PROCENT VAN HET JAARSALARIS Het College van Rijksbemidde laars heeft, evenals het vorige jaar, bepaald, dat het geoorloofd is, zon der voorafgaande afzonderlijke toe stemming van het College, in do loop van 1950 een of meer uitkerin gen toe te kennen tot een totaal bedrag van maximaal 2 pet. van het jaarloon van de betrokken werk nemer. Deze uitkering kan ineens of in gedeelten geschieden bij ge legenheden als Kerstmis, vacantie. einde boekjaar enz. en mag niet in 1 de verkoopsprijzen doorberekend worden. In de Trèveszaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de minister-president Vrijdag de commissie geïnstalleerd die tot taak heeft de grondwetherziening voor te bereiden. Tijdens de rede van dr. Drees aan zijn linkerhand minister van Schaik, rechts minister van Maarseveen. Voor de tweede maal gaat Nederland „Koninginne-dag" vieren op 30 April, al valt de eigenlijke viering, nu 30 April op Zondag valt, een dag later En die dag is nogwel de eerste Mei! Er is toch wel wat ver anderd. De 1 Mei-dag was vroeger de revolutionnaire, al thans de Marxistische feest dag. Later viel het accent meer op het karakter als de Dag van de Arbeid. En nu zal de rode vlag vrijwel ontbreken. Een enkele schaarse hangt er, een enkele zal er hangen naast het rood-wit-blauw op onze natio nale feestdag, velen zullen juist nu, hei nationale f eest karakter van 1 Mei complete ren, door naast het rood-wit- blauw, de oranje-wimpel te hangen. Want dit feest van Neder land is ook een feest van Oranje en een feest van Neder land en Oranje samen. Er wor den straks boven Soestdijk sigarettenpakjes uitgeworpen. Weet u het nog? In de bezet tingstijd kwamen de pakjes clandestien naar beneden: Oranje zal overwinnen, Neder land zal herrijzen. Nu is Ozo geworden: Oho, Oranje heeft overwonnen, en „Nzh" is ge worden „Nih", Nederland is herrezen. En al is nog niet alles goud wat er blinkt, wij zijn er weer en Oranje heeft weer de lei ding in zijn beminde telg Juliana. Het is Mei, als Ne derland spontaan en eendrach tig zijn vreugde en aanhanke lijkheid uit. Moge het voor H. M. en Haar Gezin en het Vaderland altijd Mei zijn, de tijd van groei en bloei en be lofte van nieuwe daadkracht. God zegene Koningin Juliana en het Vaderland! Z. H. DE PAUS VERKLAART: VATICAANSTAD Z. H. Paus Pius XII heeft gisteren de landen veroordeeld, die alle handel in handen van de staat houden. Hij verklaarde: „Deze tendens is in strijd met de christelijke opvat ting van sociale economie. Handel is fundamenteel een werkzaam heid van het individu". Tijdens een audiëntie, die werd verleend aan de leden van de Kamers van Koophandel van 34 landen, die in Rome bijeengeko men zijn, verklaarde de Paus, dat de politieke motieven op het ogen blik de circulatie van mensen en goederen blijven belemmeren. Volgens de Paus zullen de za kenlieden nooit hun doel van welvaart voor allen bereiken, ten zij zij hun persoonlijke handel ten dienste van het welzijn van de gemeenschap stellen. Als zaken man moet hij zich ook beschou wen als een dienaar van de ge meenschap. Indien hij geen an dere ambitie heeft dan geld te verzamelen, zal hij zijn roeping verraden. Er is geen sprake van dat on beperkte vrijheid wordt gevraagd, welke onverenigbaar zou zijn met de behoeften en doeleinden van de nationale economie, of met de permanente zorg voor de mate riële welvaart van allen, in tegen deel, met het oog op deze wel vaart, streven de handelaren naar een grotere vrijheid in de handel aldus de Paus. AANKOMST TROEPENSCHEPEN Het troepenschip „General C. C. Ballou" wordt vroeg in de mor gen van Zondag 30 April a.s. in de Amsterdamse haven verwacht De ontscheping van de opvaren den zal, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, beginnen op Zondag 30 April te 9 uur. Het troepenschip „General L Howe" wordt in de avonduren van Zondag 30 April a.s. in de zelfde haven verwacht. De ont scheping begint op Maandag 1 Mei a.s. te 9 uur. (Van onze weerkundige medewerker) Na het wel buitengewoon slechte weer van deze week met afwisselend storm, regen en sneeuw ei) hagel zijn natuurlijk aller ogen op het weekend gericht. Helaas zijn ook de vooruit zichten voor het weekend deze keer niet bepaald gunstig te noemen. Toch is er wel een belangrijk verschil met het weer van de afgelopen week waar te nemen. Het ziet er n.l. naar uit dat we gedurende het weekend weer onder invloed van een zuid-westelijke luchtstroming zullen komen. Een gevolg hier van is dat de buiigheid en de stapelwolken zullen overgaan in een meer gelaagde bewolking met een periode van gelijkmatige regen. Jammer genoeg zal deze regen nog gedurende het weekend vallen. Een goede kant van deze ontwikkeling is echter, dat de temperatuur zal gaan stijgen zodat de grootste koude alsmede de kans op nachtvorst no verdwenen zullén zijn. Ook in de afgelopen dagen viel er in de buien nog veel neerslag, b.v. in de periode van Woensdagochtend tot gister avond te den Helder 19 mm, te Eelde 15 mm en te de Bilt 14 mm.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1