Alkmaarse kaasmarkt: nationaal belang Naaste de Kaasmarktseizoen geopend Voor haar behoud mogen geen offers te groot zijn Dat is óók reinigen I FILMS VAN DE WEEK J Alkmaarsche Overdekte Tarieven- en Dienstregelingen Overdekte en Zomerbad Vijfentwintig jaar molenaar 0NTHARINGS- TABLETTEN Huiberls - Payglop 55 jarige echtvereniging Marktberichten Rapport Soepel moet Zondags - pagina: ZATERDAG 29 APRIL 1950 ALKMAAR. Toen het Kaasdragersgilde gistermorgen om 7 uur op het appèl verscheen, gutste het van de regen dat was geen veelbelovend vooruitzicht voor de eerste officiële Kaas marktdag van dit seizoen. Besloten werd derhalve om de witte pakken nog maar even in de kast te laten hangen en slechts de kaasdragershoeden te dragen. Slechts enkele kaasdragers waren zodoende in het wit gestoken, toen de Kaasmarkt begon. De aanvoer liet voor deze eerste dag niet te wensen over; er waren zelfs enkele nieuwe aanvoerders. Ook het bezoek viel niet tegen voor de laatste April-Vrijdag, waarop het zonnetje ons tenslotte toch niet in de steek liet. De be zoekers vormden als vanouds een carré rond het Waagplein en wer den door de politie in dit carré gehouden. Het dunkt ons, dat op minder drukke dagen als gisteren de politie wel wat soepeler mag zijn tegenover de kaasmarkt bezoekers, die zich naar de Waag en de kaasdragerskamer willen begeven, om de zaak eens van nabij te bekijken. Niettegenstaande de restauratie van de Waagtoren, die in de stei gers staat, leverden de ruitertjes hun gebruikelijke tournooi en liet de bazuinblazer zijn geschetter horen; ook nu bleken de ruiter tjes weer hun geheimzinnige aan trekkingskracht op de bezoekers te hebben, want honderden staar den torenwaarts, toen de klok van elven geslagen had. Mannen.van de PCJ-zender namen voor de wereldomroep opnamen van het carillon, terwijl de American Broadcasting Company ook aan wezig was voor het maken van een radioreportage. Gelukkig von den zij de kaasmarkt, zij het in bescheiden mate, toch in vol be drijf; jammer, dat de kaasdragers niet allen in het wit waren. De handel was wat stug, omdat de aanvoerders probeerden de prijs wat op te drijven; hoger dan f 1.63 per kg kwam die echter niet. De Goudse volvette, een product, dat steeds meer in Noord-Holland gemaakt wordt, omdat het vlugger en gemakkelijker geproduceerd wordt, noteerde de hoge prijs van f 1.92. De Kaasmarkt propaganda- instituut Ter gelegenheid van de ope ning van het Kaasmarkt-seizoen ■bood het gemeentebestuur in Vic tory een lunch aan, waaraan be halve het gemeentebestuur ver schillende figuren uit de Neder landse zuivelwereld aanzaten. Burgemeester Wytema heette allen van harte welkom, speciaal de directeur-generaal voor de Zuivel, dr. Boekei, die het Depar tement van Landbouw vertegen woordigde. Er op wijzende, dat reeds enige weken de vreemde lingen naar Alkmaar kwamen, om de beroemde Alkmaarse kaas markt te bezoeken, deelde spreker mede, dat overwogen wordt het volgend jaar het Kaasmarkt-sei zoen een maand te vervroegen, opdat de eerste kaasmarktbezoe kers geen sluimerende kaasmarkt zouden vinden. In dit verband bracht spreker hulde aan de enige aanvoerder ter kaasmarkt, de heer Frans uit Heiloo, aan wie het te danken is, dat de vreemdelingen toch nog iets van de Alkmaarse kaasmarkt te zien kregen. De kaasmarkt, aldus spreker, is een propaganda-instituut bij uitstek, niet slechts voor Alkmaar, doch voor de gehele Nederlandse zui velindustrie. De kosten tot in standhouding van de kaasmarkt, zijn niet te beschouwen als een subsidie aan de Alkmaarse kaas markt, doch als een premie, zo men wil een tegemoetkoming aan de aanvoerders. De kosten, die de gemeente Alkmaar aan de kaas markt besteedt, zijn veel hoger dan de baten aan weeggelden en jaarlijks offert de gemeente Alk maar ca. f 15.000 voor de instand houding van het aloude kaasdra gersgilde. Een van de grootste gevaren, die de kaasmarkt bedreigt, noem de spreker de neiging, die bij sommigen bestaat, om er een show van te maken. Dat zou het doodvqnnis zijn van de kaasmarkt, want niets is gevoeliger, dan het gevoel van de vreemdeling voor het verschil tussen echt en on echt. De kaasmarkt is niet alleen een historisch tafereel, doch heeft ook reële betekenis uit economische overwegingen en daarom heeft zij bestaansrecht. Een commissie, door het gemeentebestuur samenge steld, heeft een oplossing gezocht voor dq ruimtelijke moeilijkheden die het pude marktplein oplevert met het oog op de steeds-groeien- de belangstelling der vreemdelin gen; in een rapport, dat binnen enkele weken aan de gemeente raad zal worden aangeboden, is deze commissie niet teruggeschrikt voor de uitgave van enkele ton nen, om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden. Dat Alkmaar een marktcentrum is voor wijde maar Alcmaria doet het wdSStRh tti beter IfSfT""" (en chemisch) FABRIEK V00RMEER 3. ALKMAAR TEL 3568 53 (K 2200) WINKEL: SCHOUTENSTR 2«, ALKMAAR, N til. 4554. DEPOT: I. H M 4 BROEDER. BERGEN STATIONSSTRAAT TEEEEOON 2414 (K j?08) S gSSSOSDÜISKISMMSDODOMMOiOiOOMOiiSift (Advert,) Klaver jacwedstrijd ALKMAAR. De Alkmaarse Klaverjasvereniging „Doormars nam deel aan de onderlinge klaver jaswecistrijd te Uitgeest en wist mei 12 deormarsen de 1ste prijs te beha len, met 33432 punten; 2de werd Uitgeest met 22208 punten in 8 door- iparsen; 3e KVK te Koog aan de Zaan met 2000 punten in 7 doormar sen en 4de Liehtbedrijven Alkmaar met 18872 punten in 8 doormarsen. omgeving, moet tot in wijde kring erkend worden. Spreker hoopt, dat Alkmaar, dank zij de kaas markt, tot in lengte van dagen een marktcentrum mag blijven. De Kaasmarkt een exportbelang Namens het Departement van Landbouw sprak de directeur- generaal voor de Zuivel, dr. Boe kei, die aan de hand van een his torische beschouwing releveerde, dat de Alkmaarse kaasmarkt da enige is uit de vele van het ver leden, die zich wist te handhaven. Na de eerste wereldoorlog kwam er een kentering en verminderde de aanvoer. Na de tweede wereld oorlog liep de kaasmarkt zelfs ge vaar te verdwijnen. Over de vraag, of de kaasmarkt gehandhaafd moest blijven, waren de meningen verdeeld. Enerzijds wilde men haar handhaven als propaganda- instrument; anderen waren er, die haar economisch niet noodzakelijk achtten en die van mening waren, dat men dit instituut niet kunst matig moest steunen. Deze laatste opvatting, aldus spreker, is niet de mijne; hij achtte de Alkmaarse kaasmarkt van grote betekenis, niet alleen voor het Noordhol landse product, doch ook voor het nationale product, speciaal met het oog op de export-belangen. De propagandistische waarde van de door duizenden vreemde lingen bezochte kaasmarkt is, economisch gezien, van onschat bare betekenis en de gedachte, dat Nederland een zuivelland is, kan men vereenzelvigen met de be tekenis van Alkmaar voor het Noordhollandse product. Spreker eindigde met de wens, dat de Alk maarse kaasmarkt i.v.m. haar be tekenis voor de stad Alkmaar, voor de provincie en voor heel Nederland mocht blijven gehand haafd. Van de volgende sprekers noe men wij de heer K. Hoogentoorn, voorzitter van de Bond van Zui velfabrieken in Noord-Holland,, die zich van harte aansloot bij de voorgaande sprekers; de heer G. Nobel, voorzitter van het Kaas- contróle station Noord-Holland, die de enorme propagandistische betekenis van de kaasmarkt on derstreepte en namens het Kaas- contrólestation de financiële me dewerking toezegde voor de in standhouding van de kaasmarkt. De heer D. Margadant sprak na mens Vreemdelingenverkeer en de Stichting tot behoud vén de Kaasmarkt, terwijl de heer Meyer namens het Bedrijfschap Zuivel COMMISSIE HUISHOUDELIIKE VOORLICHTING ALKMAAR De commissie voor huishoudelijke voorlichting vestigt de aandacht op de advertentie in dit blad, waarbij dit seizoen nog de gelegenheid wordt geboden tot het volgen van eeri kookcursus en een cursus over kinderverzorging. Behalve over het doelmatig ko ken, eenvoudige voedings- en re- ceptenleer, zal ook worden gespro ken over inkomstenbesteding, daar de uitgaven voor voeding 'n voor name post op de gezinsuitgaven vormen, De cursus over kinderverzorging omvat naast de verzorging van het kind ook 't vervaardigen van een voudig speelgoed. De commissie wil de huisvrou wen en vooral ook de jong gehuw de vrouwen en de verloofde jonge vrouwen, opwekken een dezer cur sussen te volgen. De kosten zijn wederom zéér laag gehouden. het gemeentebestuur succes toe wenste met zijn pogingen tot in standhouding van de kaasmarkt, die ook naar spreker's mening van grote propagandistische waarde is voor de Nederlandse zuivel in het algemeen. Namens de vakgroep kaashan delaren en de kaasexporteurs sprak de heer Klein, terwijl de heer C. Keysper als voorzitter van de contactcommissie voor de Alk maarse middenstand zich aansloot bij de vele wensen voor het be houd van de kaasmarkt. Burgemeester Wytema, de spre kers beantwoordend, toonde zich vooral dankbaar voor de door de heer Nobel toegezegde financiële steun voor de instandhouding van de kaasmarkt (naar wij vernamen zal ook het Kaaseóntrolestation van Friesland financiële medewer king verlenen); spreker hoopte, dat dank zij deze steun die een tegemoetkoming is voor de aan voerders ook voor het volgend jaar het behoud van de kaasmarkt verzekerd zou zijn. De kaasmarkt, aldus spreker, is voor ons een erfstuk en wij ach ten het onze nationale plicht het gaaf karakter van deze historische instelling ongeschonden te bewa ren; daarvoor mag geen offer ons te groot zijn. WEDSTRIJD HARDLOPEN EN WANDELTOCHT ALKMAAR De commissie uit het Oranje-comité, die de wed strijd hardlopen over 2 km organi seert op Koninginnedag, verzoekt ons er nog even de aandacht op te vestigen, dat startkaarten vooraf verkrijgbaar zijn bij de heren H. Meyer, Rippingstraat 52 en v. Bee- kum. Nieuwlandersingel 33, alsook, speciaal voor de leden van Olym pus in het sigarenmagazijn van de heer Smit, Nieuwesloot. Ook aan de kassa's van 't sport park zijn Maandag vanaf 1 uur kaarten verkrijgbaar, zoals ook voor de wandeltocht voor iedereen; zöals wij reeds berichtten, is zowel voor de wedstrijd als voor de wan deltocht (zie voor nadere bijzon derheden het programma) een be drag van f 100,— aan fraaie prij zen beschikbaar gesteld door het Oranjecomité. Een grote teleurstelling was het voor het comité, dat de ballonwed strijd wegens het daaraan verbon den brandgevaar moest worden af gelast; de kinderen kunnen zich echter amuseren met de poppen kastvoorstelling, welke in de loop van de dag op zeven verschillen de plaatsen in de stad door Jan Kalksma zal worden gegeven: in het programma, dat huis aan huis wordt aangeboden en op straat verkrijgbaar is, vindt men hier over nadere bijzonderheden Uitslag verkoping ALKMAAR Bij de op 26 de zer gehouden veiling bij opbod, len overstaan van Notaris F. J. M. Ptnxter te Schoorldam is 't hoogst geboden voor perc. I. Huis en erf aan de Korte Land- straat 24 te Alkmaar f 2260—, ei gendom van de fam. Landwehr te Amsterdam; II. Huis en erf aan de Korte Landstr. 4 te Alkmaar f 2430,—; III. Huis en erf a. d, Korte Land str. 34 te Alkmaar, f 2280.—; IV. Idem aan de Landstraat 52 te Alkmaar f 1800,—; V. Idem aan de Nieuwp. Laan 15 te Alkmaar f 2380,—. VI. Idem aan de Lindelaan 43 te Alkmaar f 2120,—; V"»I Idem aan de Lindelaan 45 te Alkmaar f 1700,—, eigendom van mei. Tl', slikker te Amsterdam Totaal f 15060.— De afslag met comb, blijft be paald op 3 Mei a/s. des namiddags 3 uur precies in 't Gulden Vlies Kootstraat 24 te Alkmaar. Avondconcert op Koninginnedag ALKMAAR. Naar wij ven men, zal het concert, dat de geza menlijke jiarmoniecorpsen Maandag Koninginnedag' op 1 Mei op het Ca nadaplein zouden geven, worden gegeven op het Hofplein, dat beter geschikt voor dit festijn werd be vonden; de Hofplein-buurtvereni ging heeft haar medewerking hier aan verleend. A.B.T.; Cinema Americain: Manon ALKMAAR Naar een verhaal van Préyost, maakte de regisseur Clouzot een boeiende en meesle pende verfilming van het na-oor- logse Frankrijk in al zijn geestelij ke ontreddering, die zich vooral bij de jeugd op felle wijze uit. Deze Manon, filmisch knap en met raffinement door Marquerite Kirsanoff gemonteerd, is een mo derne versie van het meisje, dat het verkeerde pad is opgegaan, Ware het niet. dat bet kwaad zich hier niet zelf straffe, wij zou den deze Manon, hoe knap en boeiend ook, beslist moeten ontra den. Nu mogen hoogstens volwas senen met het nodige onderschei dingsvermogen dit Franse product gaan zien. Harmonie theater: De Inspecteur-Generaal ALKMAAR In Harmonie The ater kan men deze week de popu laire film-komiek Danny Kaye in actie zien in de kostelijke film „Dé Inspecteur-Generaal". De ge schiedenis zelve is vrij simpel, maar biedt deze all-round komiek die Danny Kaye ongetwijfeld is, gelegenheid teover zijn dwaze ca priolen te botvieren. Danny Kaye is in deze film prachtig op dreef en men zal er geen spijt van hebben, hem in Har monie Theater op het witte doek als Inspecteur-Generaal te ontmoe ten. Een aardige tekenfilm in kleu ren en uitgebreid nieuws, waarin o.m. opnamen van 't bloemenfeest in Hillegom, vormden het voor programma. Victoria theater; De heldhaftige stormloop ALKMAAR Zeer actueel nieuws zowel binnen- als buitenlands gaat de hoofdfilm vooraf, „De heldhaftige stormloop" speelt zieh af in Canada, waar het leger der VS de roodhuiden overwint. De film is gekleurd, en biedt vaak mooie natuurtaferelen. Dat er weer knap gestreden wordt be hoeft wel geen betoog. Tevens be leeft men de geschiedenis van 'n Kapitein die het leger moet ver laten wegens gevorderde leeftijd, maar kan niet rusten alvorens hij de qverwtnning heeft meegemaakt. Dan is er nog een jonge Luite nant, en een jonge dame, dat zijn de twee gelièfden in het verhaal. Een zeer eenvoudig gegeven in deze film, waar tooh wel velen 'h avond genoegen aan kunnen bale ven. A. B. T. SONG OF INDIA Het zal de liefhebbers van Tar- zanfilms een genoegen doen zich deze week weer eens anderhalf uur te kunnen inleven in het voor hen zo vertrouwde beeld van de. jungle, In Song of India heeft de regis seur dit keer het aceent gelegd op het oppermachtige taboe, Als een jachtgezelschap deze ongeschreven wet met de voeten treedt en in 'n sinds eeuwen verboden jachtgebied op groot wild gaat jagen, doet zij onverbiddelijk haar macht gelden, Epn uitstekend arrangement, waar in Sabu met wilde dieren om springt alsof het niets is en Turhan Bey als leider van de expeditie alle kwaad stidht en het hele oer woud opstelten zet. Het romanti sche tintje wordt door Gail Ru- seii met vaardige band in hef beeld gepenseeld, ONZE AGENDA AULA GYMNASIUM 7.30: Toneelwedestrljd Intersco- laire Contact-oommissie. OVERDEKTE, Canadaplein 7.30: Nationale Zwemwed strijden. BIOSCOPEN: Harmonie; De Inspecteur-Generaal, alle leeftijden. Cinema Ameri cain: Man'on, volw.; Victoria De heldhaftige stormlooip, 14 jr.; ABT; Song of India, 14 jaar. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. E. E. M, v. Gilse, Kennemerpark 8, tel. 3136 en Dr. J. Pot, Kennemer- straatweg 65, tel, 3117. ZONDAGS- en NACHT DIENST APOTHEKEN: Apotheek C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. De apotheken zullen 1 Mei en op 5 Mei na 12 uur ge sloten zijn. De dienst wordt waargenomen door de apo theek, die nachtdienst Jieeft dus door Apotheek Wanna Mient 11. R.K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. A.s. Zondag speelt geen enkel elftal. De indoortraining gaat weer gewoon door. Wij hopen dat alle leden de volgende week Dinsdag en Woensdagavond komen trainen daar er een paar belang rijke punten worden medegedeeld i.v.m. de feestavond. Heren, die interesse hebben voor de handbalsport kunnen zich alsnog opgeven bij de Heer C. Koopman, Baansingel 31b, Alkmaar 's avonds na 7 uur. Stille Omgang ALKMAAR. Op Zondag 7 Mei a.s. zal de jaarlijkse Stille Omgang ter ere van het Heilig Bloed weer worden gehouden. Wij sporen een ieder aan om aan deze plechtige huldebetuiging deel te nemen. In dit verband vestigen wij gaarne de aandacht op de advertentie, welke heden in ons blad is opgenomen. O.m. zijn de programma's ook aan het bureau van ons blad verkrijg baar. Bad- en Zweminrichting Canadaplein Tel. 3500 zijn ingaande heden aan de kassa verkrijgbaar. Abonnementen Seizoen '50 kunnen nu reeds verstrekt worden. Geldig van 1 Mei tot 8 Sept. St. Caecilia op pat) ALKMAAR. Vanavond brengt St. Caecilia een serenade aan het Gouden echtpaar De Jong, dat zijn feest viert in de zaal van Haring aan de Oudegracht. Alg AFC Zondag kampioen wordt komt St. Caecilia weer in touw, pm de kampioenen een serenade te brengen. Op 5 Mei zal St. Caecilia de fak keloptocht opluisteren en op Maan dag 1 Mei begint het corps vanaf de Paardenmarkt een korte route dóór de stad, om daarna met de andere corpsen op het Canadaplein een con cert te geven. A.F.C.-nieuws AFC 1Formerend 1 (te Krom menie) Alcm. Vict. 6—AFC 5, Zat. 6.30 uur, Adsp, AFC dAFC e, Zat 4 uur; AFC hAFC i, Zat. 3 uui\ Terrein Westerweg; Berdos 1- St. George 1 (Beslissingswedstrijd) overige wedstrijden uitgesteld. Morgen speelt ons eerste de be slissingswedstrijd. Spelers van het eerste, ik voel mij niet bevoegd om jullie raadgevingen op te dragen, maar wij rekenen op jullie, van de eerste tot de laatste minuut. Sup- pnrtersleden, senoren, junioren adspiranjen, wij gaan gezamenlijk naar Krommenie, wij zullen ze aan moedigen, ook van de eerste tot de laatste minuut, zonder ophouden! Dat is onze afspraak. In verband met de extra trein: Kaarten hiervoor zijn alléén ver krijgbaar b(j „de Sport", Nieuwe sloot, dus ook niet aan de Stations- loketten, dit om migverstand te voorkomen. De juigte lijden zijn: Vertrek Alkmaar 13.48 uur- Krommenie a. 14.08. Vertrek Krom menie 12.07 uurAlkmaar a. 17.22, Onze leus voor Zondag is: Wij gaan allen mee Met 't eerste vaiy AFC. Ophalen huisvuil ALKMAAR. In verband met de viering van de Koninginnedag' op Maandag 1 Mei a.s'. zal op dje dag geen vuilnis worden opgehaald Voor dat gedeelte van de Maan dagse 2 wjjk van de binnenstad waar de nieuwe unifSrme vuilnis emmers zijn uitgereikt, zal in plaats van op Maandag 1 Mei a.s. de vuil nis op Dinsdag 2 Mei a.s. worden opgehaald, De bewoners van die wijk worden verzocht de uniforme emmers dus Dinsdag 2 Mei a.s, op de normale tijd buiten te zetten, GEVAARLIJKE MANOEUVRE ALKMAAR. Gistermiddag om streeks 5 uur stak een 9-jarig meis je plotseling'vanachter een gepar keerde auto de Geesterweg. over Een naderende autobestuurder merkte het kind op het laatste mo ment op en wist door zeer krachtig te remmen en het stuur om te gooien een ernstige aanrijding te voorkomen, Toch werd het kind te gen de grond gesmakt en liep enige liehte ontvellingen op. Dr. Grams- hergen verleende de eerste hulp waarna het meisje door de autobe stuurder naar huis kon worden ge bracht, 65 jaar getrouwd. Dit zeldzaam feit viert vandaag het echtpaar Kunst, Hoofdstraat 237 te Bovenkarspel. VRIJDAG GEEN KRANT In verband met de Natio nale Feestdag zal onze cou rant a.s. Vrijdag 6 Mei niet verschijnen. Aan H.H. adverteerders wordt ver zocht, advertenties voor het nummer van Donderdag zeer tijdig in te zenden. De Directie ALKMAAR. Op 1 Mei her denkt de heer C. Kuiper, enige watermolenaar in Alkmaar, de dag dat hij voor 25 jaar in dienst van de polder de Egmondermeer kwam. De heer Kuiper, die vlak bij de Geestmolen aan het Hoe- verpad woont, is geboortig uit een echte molenaarsfamlie en met hart en ziel aan zijn beroep gehecht. Zijn vader was ruim 45 jaar wa termolenaar in Spanbroek, waar ook zjjn grootvader molenaar is geweest. Voor zijn benoeming aan de Egmondermeer maalde de ju bilaris enkele jaren meel in Span broek. In het molenaarshuis, dat tevens polderhuis is, vertelde de jubi laris ons dezer dagen iets van zijn werk, dat nogal omvattend is. Naast de bediening van de molen, de enige van de drie die in de Egmondermeer hebben gestaan, die nog met windkracht gedreven wordt (een molen brandde tij dens een hevig onweer in 1939 af en de tweede, bij het vliegveld Bergen, is toegerust met een ma chine) is- de heer Kuiper ook be last met ander polderwerk, zoals het onderhouden der wegen en het schoonhouden der sloten. Bij zijn woning heeft de jubilaris nog een stuk tuinland, terwijl hij ook een paar koeien weidt. Het gezin van de molenaar telt elf kinderen, waarvan er een is gehuwd, een zoon zit nog in Indië, de andere kwam juist een dag of tien geleden thuis. Verder is er nog een zoon in het klooster. Het is daar aan het Hoeverpad, vooral sinds de tram enkele jaren POLITIE-VOETBAL ALKMAAR. Het elftal van de Alkmaarse Gemeentepolitie speelde gistermiddag een beker-wedstrijd Het was een zeer spannende wed- tegen de gemeentepolitie van Veisen. strijd waarbij in de tweede helft door de back van de tegenpai'tij een doelpunt in eigen doel werd ge maakt, zodat Alkmaar met 10 uit deze strijd tevoorschijn kwam. De stand is nu: 4 gespeeld, 2 gewonnen en 2 gelijk. HERDENKINGSTOCHT OUDORP. Op 4 Mei a.s. zullen de gevallenen uit de oorlogsjaren worden herdacht. De ingezetenen van Koedijk, Oudorp en St. Pancras worden uitgenodigd deel te nemen aan een „Stille tocht" naar het mo nument bij de spoorwegovergang. Een ieder wordt verzocht op 4 Mei om 18 uur de vlag half stok uit te hangen. Om 10.30 uur begint de stil ie tocht bij het Gemeentehuis te St. Pancras en op het plein voor de R.K. school te Oudorp. Om 8 uur precies worden 2 minuten stilte in acht genomen. Dringend wordt ver zocht hieraan gevolg te geven. Het is een ieder toegestaan een eenvou dige hulde te brengen door bloemen bij 't monument te plaatsen. Recht streekse nabestaanden van de ge vallenen worden aan het hoofd van de stoet geplaatst. Verenigingen kunnen als geheel aan deze tocht meedoen, echter zonder vaandel. Bij het monement zal een korte plech tigheid worden gehouden waaraan een muziekcorps en een zangkoor medewerking zullen verlenen. WERKTENTOONSTELLING IN DE ST. WILLIBRORDUS HEILOO. Zondagmiddag wordt in de St. Willibrordusstich- ting door de geneesheer-directeur, dr- J- P. Desmet, een tentoonstel ling geopend van werkstukken, door de patiënten zelf vervaar digd. Deze tentoonstelling, de tweede ginds een jaar of vijftien, teet't een beeld van hetgeen door e patiënten van de stichting, in het kader van de nieuwere ge neeswijze van tegenwoordig, de z,g. werktherapje, werd vervaar digd, in opdracht veelal, en biedt tevens de belangstellenden de ge legenheid nader met de patiënten en de stichting in contact te ko men. De tentoonstelling, in het ont spanningsgebouw ingericht, is Maandag van 14-17 uur en van 1922 uur, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 1417 uur en Vrijdag, Zaterdag en Zondag van 1417 en van 19--22 uur te be zichtigen. Wij bevelen een bezoek warm aan. St. Ardalio op tournee EGMOND AAN ZEE. De R.K. Toneelvereniging St. Ardalio zal op Zondag 30 April a.s. in Egmond- Binnen een opvoering geven van 't bekende vissersspel in drie bedrij ven „Het Üed van de zee". De uit voering vindt piaats in café Swart, R.K, LANDBOUWSCHOOL BERGEN-BINNEN. Wij maken er onze lezers op attent dat door ziekte van het hoofd van de R.K. Landbouwschool te Bergen-Binnen de lessen de volgende week nog niét gegeven kunnen worden, VIERING VAN DE ORANJEFEESTEN HEEiRHUGOWAARD ZUID Op 1 Mei, viering van de ver jaardag van H. M, de Koningin zal 't volgende programma worden af gewerkt: 1 Méi, io uur: Rondgang van de muziekcorpsen „Hou en Trou" en „Hugo", Opstelling: Sportlaan. Ronde; Sportlaan, Stationsweg v.v. en tot G. Burger, Middenweg, Ont binding bij eafé Veenboer. 14 uur Kinderspelen: Bewaar schoolkinderen en kinderen van de Lagere School op het Gem, Sport terrein, o,l.v, de onderwijzers(resi sen). Muziek en -geluidsinstallatie zal op het terrein aanwezig zijn. 20 uur; Muziekeoncert op het voorterrein van de Sportlaan, voor de oorlog werd opgeheven, erg rifstig wonen, en erg ouder wets, want hoewel de huizen, het zijn er in de afgelopen jaren zes in totaal geworden, vlak onder de rook van Alkmaar staan, is er nog steeds geen gas, geen water en geen electriciteit. Rampen heeft de molen niet medegemaakt, of het zou moeten zijn dat in de oorlog de wieken er gedeeltelijk afsloegen en dat een zestien jaar geleden de Dijkgraaf de molen 3til wilde leggen om er een ge maal van te maken. Maar op een gegeven dag kwam er zoveel water, dat de molen onverwijld weer in bedrijf moest worden ge steld. En tot nu toe kan de mole naar zijn 185 bunder makkelijk aan! Het feest van de molenaar wordt Maandag a.s. met een H. Mis om 9 uur in de St. Jozefkerk begonnen. Daarna wordt het jubi leum in het molenaarshuis ge vierd. Thuisfrons-avond werd succes HEERHUGOWAARD NRD. Woensdagavond organiseerde het Kath. Thuisfront 'n gezellige avond, waaraan alle gerepatrieerde mili tairen meewerkten, en welke avond was belegd om de Thuis front-kas ietwat te versterken en de nog in Indonesië verblijvende militairen te helpen aan lectuur en eportmateriaal. Na-dat de dames Dekker met gitaar-begeleiding eni ge liedjes gezongen hadden ver vulden vier militairen een spreek beurt over het leven in de kam pong en in het leger. Tenslotte werd nog een prachtige kleuren film vertoond van het leven en de industrie in Indië, WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond: ZACHTER WEER DE BILT. 28/4 Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge regen, later opklarend en zach ter. Meest matige wind draaiend naar Zuidelijke richtingen. GEZINSZORG EN GEZINSHULP LIMMEN. Dezer dagen sprak Burgemeester Bosma voor een aan tal belangstellenden in het paro chiehuis Sint Maarthen over de „Gezinszorg en gezinshulp" Een stichting, in deze tijd dringend no dig, ook in Limmen. „Gezinszorg" werkt met deskun dige krachten met het doel de moeder te vervangen in haar huis houdelijke dn maatschappelijke taak alwaar dit npdig is en nemen daar bij ook de verantwoording voor het gezin over. „Gezinshulp" wordt gegeven, als de moeder haar taak of medische redenen niet of slechts gedeeltelijk kan verrichten. Het kardinale punt, aldus Burge meester- Bosma, is de financiën doch deze worden voor de gezins zorg gedeeltelijk opgelost door een overheidssubsidie van 50 procent en wel 25 proeent van gemeentewege en 25 procent van het rijk. De ove rige 50 procent moet worden aan gevuld door een geringe vergoeding van de belanghebbenden Een gediplomeerd gezinsverzorg ster geniet een salaris van 5.— per dag, terwijl het salaris van de gezinshelpster 4.05 per dag be draagt, Voor de gezinshulp ver leent het rijk echter geen sub sidie. Voor gezinsverzorgsters komen in aanmerking meisjes van 20 tot 35 jaar, Welke hun opleiding ontvan gen 'in Den Haag. Het beroep gezinsverzorgster is een prachtige taak, modern en ide aal. Bovendien een werk van Katho liekc Actie en christelijke naasten liefde. De getoonde belangstelling wet tigt de verwachting, dat men bin nenkort tot het oprichten van een stichting Gezinszorg in Limmen zal overgaan. GOEDE TAFELTENNIS- DEMONSTRATIES EGMOND/HOEF De tafelten nisclub 2119 oogstte Woensdag avond groot succes. Niet alleen uit den Hoef, maar ook uit Alkmaar. Heilqo en elders waren velen ge komen om tafteltenniscracks van internationale klasse te zien spe len, In zijn openingswoord deejd Voorzitter B, Denneboom mede, dat onze nationale kampioen Cor du Buij verhinderd was te komen, Zijn plaatsvervanger <Jë hr, Sloot zqu hem zekey op waardige wijze vervangen. Met de wens dat deze avond vele vruchten voor de ta feltennissport zou afwerpen, be sloot hij zijn korte inleiding. Hierna speelden eerst twee le den van de Hoever club 2119 n.l, de heren J. Mannes en S. Hop man Jr., die beiden aardig partij gaven. De winnaar werd uiteinde lijk de heer J. Mannes. Deze speel de daarna tegen de heer Sloot ter wijl S. Hopman Jr. later tegen de hr. Will van Zoelen speelde. Hoe wel de Hoeverspelers natuurlijk onderspit moesten delven, dient tot hun eer gezegd te worden, dat zij beiden, ondanks het grote over wicht vele malen goed tegenspel wisten te geven. Na dubbelspel van Zoelen-Mannes tegen Sloot Hopman waarvan veel te leren viel, volgde korte pauze met col leete voor de lege kas van de pas opgerichte club. Na de pauze kwa men de beide cracks tegen elkaar uit. Wat joen geboden werd grens de waarlijk soms aan het wonder baarlijke. Niet alleen het felle aan vallende spel, doch vooral 't rag fijne verdedigende spel van de hr, Will van Zoelen viel bijzonder op. Geen wonder dat beide spelers om beurten eén spontaan applaus voor hun prima prestaties ontvangen, Ongetwijfeld zal deze avond sti muierend werken voor de toekomst van de tafeltennissport in de Eg- monden. Sueees 21—19. ZE ZIJN ER WEER De wereldberoemde bij 40 jaar kerkmeester BEEMSTER Zondag 30 April .s. is het 40 jaar -geleden dat de heer W. P. Koning te Beemater door Z. H. Exc. de Bisschop, werd benoemd tot kerkmeester in de pa rochie St. Jan de Doper te Beem- ster. Deze dag zal door de fam. Koning en zeer zeker door de pa rochie niet worden vergeten. Want in deze 40 jaar heeft da heer Koning zeer veel voor kerk, school en parochie -gedaan. Tot zijn intentie wordt Zondag een plech tige H. Mis opgedragen. ST. PANCRAS Onze plaats genoot Klaas Heinis herdenkt op 2 Mei a.s. de dag dat hij voor 55 jaar met Krelisje Wiedijk in het huwelijk trad. De plechtigheid vond plaats in de 2d. en Noord- Schermer, alwaar de bruid was geboren. Jaren achtereen was Hei- nis de watermolenaar in de Vroo- nermeer. Momenteel woont hij "in het dorp zelf, alwaar hij geniet van een welverdiende rust. We ge loven wel dat het deze dag aan belangstelling niet zal ontbreken. PACHTEN VAN BOERDERI| IN DE NOORDOOSTPOLbER Op vragen van het Tweede Ka merlid de Këer van dér Weijden (KVF) betreffende het pachten'van een boerderij in de N.O.-polder heeft de minister van Verkeer en Water staat mede namens de minister van Financiën 't volgende geantwoord; 1. Het is niet te zeggen aan hoe veel gegadigden uit het oude land, die niet in de N.O.-polder hebben gewerkt, gelegenheid zal worden gegeven tot het pachten vab een boerderij in deze polder. 2. Aan alle gegadigden worden de eisen gesteld, dat zij met de exploi tatie van een landbouwbedrijf he kend zijn en aan hun nader mede te delen financiële eisen kunnen voldoen. Zij moeten de leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en mogen die van 50 jaar niet hebben over schreden, Voorrang hebben slechts: a. De pionjers (zij, die voor 1 Augustus 1945 ten minste 2 jaar hebben gewerkt bij het in cultuur brengen van de N.O.-polder. b. De Walcherse boeren. Ten aan zien dus slechts voor deze laatste categorie speelt de plaats van her komst een rol. 3. In verband met het bovenstaan de verdient het geen aanbeveling gevarieerde eisen voor minimum leeftijd te stellen. NOORDSCHARWOUDE, 29 April. 1000 kg uien 76, grote 70, 3000 kg kroten I 5.70, II 3.50, 4000 kg rabar ber 10—12, 5000 kg prei I 60—67, II 53, 23000 kg witlof 1 60—75. I B 65- 70, II 67—71, H B 57—64, IR 57—63, 18000 kg rode kool 45.10—59.90. LANGEDIJK, 29 April. 1750 kg bieten 6—6,20, 4000 kg prei 67, 160 kg rabarber 9, 6000 kg witlof 69— 74, II 58—85. WARMENHUIZEJN. 3100 kg wit lof sort, 1 51—67, sort. 2 42—56, sort. S 3443. 2100 kg j-abarber 9,50—11. HEILOO, 28 April. Witlof, 1ste soort 4660; 2e soort 2841; ra barber 917; spinazie 2534; stoof sla 20—26 p. kg: kropsla 15—21 n. Stuk: wortelen 6874; asperges 98 —1,05: radijs 610 p. bos; aard beien 081,04 p. doosje. OBDAM, 28 April. 12.000 kg wit lof I 67—70, II 0368, III 57-61, IV 40—57, 55000 kg bieten A 6,00 —0,20; bieten B 4,00. ZWAAG, 28 April. Aardappe len 5,20—8.20; Sjalotten 55—62, spinazie 1738; uien 5564 witlof 5671, rabarber 1320, andijvie 52 57, sla 520, bloemkool 6192, komkommer 2545, perzik 3768, aardbei 813 p, stuk, goureinetten 55—94, jonathan 61118, present v. Holland 53—70, Golden Deluslua 5071, wlnterjan 2743, St. Rerrds 3340, Provisie peer 3038, BEEMSTER. Aardappelen. Bevelanders 1015, Witlof 36—76, Bloemkool 7096, Spinazie 3137, Sla 819, Andijvie 46—07, Rabar ber 17—27, Winterpeen 8—21, Uien 33—67, Prei 26—59. PEREN; Gieser Wildeman 24— 40, St. Rerny 26—31, Winterjan 22 40. HOOGKARSPEL, 28 April. - 2400 kg Witlof I 63—71; II 50—58, III 30—47, IB f 60—68. GROOTEBROEK, 28 April. Blauw Eigenheimers 3,303,50; Blanke Eigenheimers 3,40; Metr- landers 8,50, 2.500 kg; 1250 kg wf* lof I 58,00—66,00; II 40,00—53,00! III 29,00—36,00. Onder presidium een commissie in; voor de Landbouw een rapport uit te melk zou kunnen concludeert deze een plan niet moj diepgaande orden minimumprijs moi zekere bestaansm producten de mei) de vraag naar zuil land zal, aldus d< moeten opbouwen wisselende mogeli Stimuleren van i ductie moet echter tot goede beloning ders is investeren stallaties en gebou zuivelproductie niet Daarom stelt de c de verantwoorde! productie en afzet van baten en nadele moeten worden ten de zelfstandige indi wil niet weten var perkende bepalinge tot verstarring van productiecapaciteit 1 vraag naar^zuivelpri DE WEDER) DES HEÏ op de morgei dag is Hij uit de do heeft men Hem in rondlopen," „Je bent gek, Jus1 gen gebeuren niet!" „Voorzichtig!" i Justus, „dat ze ons Marcellus schoof en vouwde zijn arm< Zijn handen beefden. „Als je denkt, dat is", mompelde hg, dan?" Justus schudde zjji te met beide handel gebaar en slaakte e< „Ik weet het niet", merig, „maar ik leeft." Na een ogenblikj wat opgewekter. naar Hem uit", g „Telkens wanneer open gaat. Bij eP'e weg. Op elke hoek Op elke heuveltop." Marcellus had grt zet en knikte begrg dat je altijd verw; iemand zou ontm< „Als je die gewoont je je verstand nog v Een tijdlang sprak den. Marcellus keek „Meen je werkelijl voorzichtig, „dat je zoudt zijn, als Jezu: nenkwamen as zijn avondeten vroej Justi s onderdruk lachNeen", s vertrouwelijk, „ik z heel niet verwondert In dit citaat uit Lloyd C. Douglas komt heel sterk d dachte naar voren, c namelijk van de sp komst van de Heer. In de eerste tijde" tendom leefde men h ting, v, „re o.a. si Evangelie van deze Christus zal i wederom een k zult Mij terugzien" aan de spoedige te Christus is de eerste bron van vertrouwei weest, en al was de ming van heel het ch zö als in het bovenst is d- apostelen 1 S. Paulus waarschuw mening als zou Chris zienbare tgd op na (II Thess. 2) tc eerste christenen vee christenen van onz wederkomst van de rezen Christus kracl en tot getuigen. Wij zijn overtuigd van maar nog dit mys Wederkomst van de ons drijven tot heroisch getuigen. V Lijden en Stervei Meester ons een p: groot christelijk lev< de leer, het voorbeelc de Godmens ons ins] werkelijkheid van 2 en de zekerheid dat I de belofte inhoudt v zen. En de Weder! Meester maken wij ni daar bekommeren w< Een groot verschil ding. Wij zijn Kerstn leven en lgden met d Zijn aards leven heef stelling, omdat wij e dat God onze aarde zijn uiteindelijk hum wij op deze manier Als Christus dan wee we bereid zijn. Al h naar Hem uitgezien. P. C. DE Feestdagen in de ko Woensdag 30 Apri! van Siëna. Maandag 1 Mei en Jacobus Aposteler Woensdag 3 Mei. I Donderdag 4 Mei Vrgdag 5 Mei. Eer;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2