Naaste toekomst is niet rooskleurig voor de Nederlandse Zuivelindustrie P.v.d.A. zou prof. Lieftinck als lid moeten royeren Leopold venit, van Zeeland exit? DE BEURS VAN DEZE WEEK DNTHARINGS- FABLETTEN erls - Payglop ktberichten Rapport de Jong voor Stichting van de Landbouw Soepel verwerkingsapparaat moet worden opgebouwd Zondags - Evangelie Meningsverschil bij de Ned. Spoorwegen tussen personeelsraad en directie Communist Hoogcarspel zegt: Radiodebat Pv.d.A.- V.V.D. herhaald Buitenlands overzicht DE BEURS Nieuwe ervaringen van Hr. Ms. „Dolfijn ZATERDAG 29 APRIL 1950 PAGINA 3 RljDAG N KRANT tnd met de Natio- dag zal onze cou- Vrijdag 5 Mei chijnen. Aan H.H. .ers wordt ver- ertenties voor het van Donderdag in te zenden. De Directie 'ERWACHTING i door het K.N.M.I. :eldig van Zaterdag- ïdagavond: ITER WEER 29/4 Aanvankelijk t met plaatselijk eni- r opklarend en zaeh- atige wind draaiend ;e richtingen. IN ER WEER reldberoemde ir kerkmeester 1 Zondag 30 April I jaar geleden dat de Koning te Beemster Ixc. de Bisschop, werd kerkmeester in de pa- n de Doper te Beem- iag zal door de fam. ier zeker door de pa- worden vergeten, deze 40 jaar heeft de zeer veel voor kerk, "ochie gedaan. Tot zijn dt Zondag een plech- opgedragen. e echtvereniging RAS Onze plaats- s Heinis herdenkt op e dag dat hij voor 55 relisje Wledijk in het ad. De plechtigheid in de Zd. en Noord- ilwaar de bruid was >n achtereen was Hei- molenaar in de Vroo- imenteel woont hij "in :elf, alwaar hij geniet verdiende rust. We ge lat het deze dag aan 5 niet zal ontbreken. VAN BOERDERII >ORDOOSTPOLDER i van het Tweede Ka- éer van dèr Weijden ffende het pachten'v'an in de N.O.-polder heeft van Verkeer en Water- iamens de minister van volgende geantwoord; iet te zeggen aan hoe fden uit het oude land, de N.O.-polder hebben :legenheid zal worden het pachten van een deze polder, gegadigden worden de I, dat zjj met de exploi- n landbouwbedrijf be- l aan hun nader mede lanciële eisen kunnen moeten de leeftijd van ben bereikt en mogen jaar niet hebben over hebben slechts: iers (zij, die voor 1 D45 ten minste 2 Jaar erkt bij het in oultuur de N.O.-polder. jherse boeren. Ten aan- :chts voor deze laatste eelt de plaats van her- ol. nd met het bovenstaan- het geen aanbeveling eisen voop minimum- ellen. SHARWOUDE, 29 April, m 76, grote 70, 3000 kg 0, II 3.50, 4000 kg rabar- 5000 kg prej I 6067, II witlof I 60—75. I B 65- 1, II B 57—64, IH 57—63, ide kooi 45.1059,90. IJK, 29 April. 1750 kg 20, 4000 kg prei 67, 160 9, 6000 kg witlof I 69— 5. 4HUIZEN. 3100 kg wit- 51—67, sort. 2 42—56. -43. 2100 kg rabarber 28 April. Witlof, lste 0; 2e soort 2841; ra- 7; spinazie 25—34; stpof 5. kg; kropsla 1521 p. lep 0874; asperges O8 js 6io p. bos; aard- ,04 p. doosje. 28 April. 12.000 kg wit- II 63—68, III 57—61, 55000 kg bieten A 8,00 en B 4,00. 28 April. Aardappe- ,20; Sjalotten 5562, -36; uien 55—64, witlof irber 1320, andijvie 52 20, bloemkool 6192, r 2545, perzik 3768, 13 p, stuk, goureinetten athan 61118, present 52—70, Golden Delusius terjan 2743, St. ReraiS visie peer 3038, ER. Aardappelen. 10—15, Witlof 36—76. 70—96, Spinazie 31—37, Andijvie 4667, Rabar- Winterpeen 821, Uien l 26—59. Gieser Wildeman ïy 26—31, Winterjan 22 .RSPEL, 28 April. tl of I 63—71; II 50—58, IB f 60—68. BROEK, 28 April. jenheimers 3.30—3,50; enheimers 3,40; Me*" l, 2.500 kg; 1250 kg -66,00; II 40,00—53,00; 18,00. Onder presidium van prof. ir. W. de Jong werd in Juni 1948 een commissie ingesteld, die tot taak kreeg aan de Stichting voor de Landbouw en aan de Algemene Nederlandse Zuivelbond een rapport uit te brengen, waaruit een bestemmingsplan voor melk xou kunnen worden opgebouwd. In een uitvoerig rapport concludeert deze commissie thans, dat het opstellen van zulk een plan niet mogelijk is. Zelfs keert men zich tegen een te diepgaande ordening. Het oordeel luidt, dat een zodanige minimumprijs moet worden gesteld als verenigbaar is met een zekere bestaansmogelijkheid van de veehouders. Tot welke producten de melk wordt verwerkt is volkomen afhankelijk van de vraag naar zuivelproducten. Deze is uiterst variabel. Neder land zal, aldus de commissie een soepel verwerkingsapparaat moeten opbouwen, dat in staat is zich snel aan te passen aan wisselende mogelijkheden van afzet. Stimuleren van variabele pro ductie moet echter mogelijkheden tot goede beloning inhouden. An ders is investeren in nieuwe in stallaties en gebouwen voor de zuivelproductie niet aantrekkelijk. Daarom stelt de commissie, dat de verantwoordelijkheid voor productie en afzet met inbegrip van baten en nadelen effectief zal moeten worden teruggegeven aan de zelfstandige industrieën. Men wil niet weten van productiebe perkende bepalingen omdat deze tot verstarring van productie en productiecapaciteit leiden. Met de vraag naar zuivelproducten zal de DE WEDERKOMST DES HEREN op de morgen van de derde dag is Hij uit de dood verrezen en heeft men Hem in een tuin zien rondlopen." „Je bent gek, Justus! Zulke din gen gebeuren niet!" „Voorzichtig!" waarschuwde Justus, „dat ze ons niet horen." Marcellus schoof zijn bord weg en vouwde zijn armen op de tafel. Zijn handen beefden. „Als je denkt, dat Jezus in leven ia", mompelde hij, „waar is Hg dan?" Justus schudde zijn hoofd, maak te met beide handen een hopeloos gebaar en slaakte een diepe zucht. „Ik weet het niet", sprak hg dro merig, „maar ik weet, dat Hij leeft." Na een ogenblikje keek Justus wat opgewekter. „Ik kijk altijd naar Hem uit", ging hij voort. „Telkens wanneer er een deur open gaat. Bij el'"o bocht van de weg. Op elke hoek van de straat. Op elke heuveltop." Marcellus had grote ogen opge zet en knikte begrijpend. „Ik wist dat je altijd verwachtte, dat je iemand zou ontmoeten", zei hg. „Als je die gewoonte behoudt, zul je je verstand nog verliezen". Een tijdlang sprak geen van bei den. Marcellus keek naar de deur. „Meen je werkelijk", vroeg hij voorzichtig, „dat je niet verbaasd zoudt zijn, als Jezus nu hier bin nenkwam en aan Shalum om zijn avondeten vroeg?" Justi s onderdrukte een glim lach„Neen", antwoordde hg vertrouwelijk, „ik zou in het ge heel niet verwonderd zijn In dit citaat uit het boek van Lloyd C. Douglas „De Mantel" komt heel sterk de parousie-ge- dachte naar voren, de verwachting namelijk van de spoedige weder komst van de Heer. In de eerste tijde van het chris tendom leefde men in die verwach ting, v, ure o.a. stemde op het Evangelie van deze Zondag. Christus zal wederkomen: wederom een korte tijd en gij zult Mij terugzien". De gedachte aan de spoedige terugkomst van Christus is de eerste christenen een bron van vertrouwen en moed ge weest, en al was de gemoedsstem ming van heel het christenvolk niet zó als in het bovenstaande te lezen is d apostelen toch en vooral S. Paulus waarschuwden tegen de mening als zou Christus binnen af zienbare tijd op aarde weerkeren (H Thess. 2) toch vonden de eerste christenen veel meer dan de christenen van onze tijd in de wederkomst van de levende, ver rezen Christus kracht tot goedzijn en tot getuigen. Wij Westerlingen, zijn overtuigd van de Verrijzenis, maar nog dit mysterie, noch de Wederkomst van de Heiland zullen ons drijven tot heiligheid of heroïsch getuigen. Veeleer zal het Dijden en Sterven van Onze Meester ons een prikkel zijn tot groot christelijk leven. Eerder zal de leer, het voorbeeld, de liefde van de Godmens ons inspireren dan de werkelgkheid van Zijn Verrijzenis en de zekerheid dat Zijn Verrijzenis de belofte inhoudt van ons verrij zen. En de Wederkomst van de Meester maken wij niet levend mee! daar bekommeren we ons niet om. Een groot verschil in geesteshou ding. Wij zijn Kerstmisvierderswij leven en lijden met de Heiland mee. melkprijs voor de boer dus moe ten meewegen. Ten aanzien van het vraagstuk roombotermargarine merkt de commissie o.m. op, dat bij hand having van een relatief hoog peil van de prijzen de zuivelproducten in het binnenland tengevolge van het duurdere geïmporteerde vee voeder, uit een oogpunt van bil lijke concurrentie ook de belang rijkste vervangingsartikelen in de zelfde verhouding in prijs moeten worden opgetrokken. Indien vee voeder met een heffing wordt be last of de invoer daarvan op een andere wijze wordt belemmerd, moeten margarine, spijsvetten en -oliën in overeenkomstige mate in prijs worden verhoogd. De commissie keert zich tegen scherp bepaalde beperking van de import van veevoeder. Krappe im port leidt onherroepelijk tot stij ging van binnenlandse prijzen Toetssteen voor import moet zijn of het ingevoerde veevoer lonend in een dierlijk product voor de export kan worden omgezet. On voldoende krachtvoervoorziening van het Westen des lands leidde tot te kleine productie van con- sumptiemelk waardoor kostbaar transport uit andere productiege bieden noodzakelijk bleek. Dit leidde tot verhoging van kostprijs van consumptiemelk en stijging van de verwerkingskosten in wes telijk gelegen zuivelfabrieken. In het algemeen acht de com missie het perspectief van onze Nederlandse zuivelindustrie voor wat de naaste toekomst betreft „niet zodanig, dat in dit verband van optimisme mag worden ge sproken". Ter zake van de positie in de naaste toekomst van de Ne derlandse boter „schijnt voor een ernstige bezorgdheid alle reden te zijn". Vooral daarom mag „niets worden nagelaten ter bevordering van de afzet van boter en ander zuivel- en melkproducten". In verband hiermede dringt de com missie aan op een verhouding van het vetgehalte van de gestandaar diseerde consumptiemelk en op een opheffing van het verbod om melk in brood te verwerken. Wat de verbetering van de kwa liteit van de zuivel- en melkpro ducten betreft gaat zij ervan uit dat thans, meer dan ooit, alles zal moeten worden gedaan om de kwaliteit op te voeren van de bo ter, zoals deze de consument be reikt. Niet alleen acht zij een sterke financiële prikkel noodza kelijk om boter te bereiden waar van de kwaliteit aan de hoogste eisen voldoet, maar tevens zal niet mogen worden toegestaan, dat boter door distribuant wordt ver kocht die voor dit uitermate ge voelige kwaliteitsproduct niet voldoende zijn ingericht. De kwaliteit van verschillende zuivelproducten b.v. van kaas zal kunnen worden verbeterd indien de melk op de boerderij beter wordt gekoeld, al blijft het twee maal per dag ontvangen van melk door de fabrieken van een nog grotere betekenis. Bijzondere aandacht schenkt de commissie nog aan verschillende besmettelijke veeziekten, die een ongunstige invloed oefenen op de kwaliteit van de melk. Een meer doeltreffende bestrijding daarvan zou eveneens productiekosten gun stig kunnen beïnvloeden. Wat dit laatste betreft wordt aangedron gen op een meer algemene toepas sing van de melkcontrole, een doelmatiger selectie van het fok- materiaal. een meer rationeel ge bruik van de beschikbare arbeids krachten, alsmede een verhoging van de veevoeder, en melkproduc tie per eenheid cultuurgrond. Tenslotte acht de commissie een verdere concentratie van bedrij ven, zowel op het gebied van de industrie als op dat van de export, gewenst. Behalve in ons land hebben we tenschappelijk onderzoek en voe dingsvoorlichting ook op interna tionaal terrein een belangrijke taak te vervullen voor de Neder landse economie. De melk moet worden beschouwd als een van de weinige grondstoffen, waarover in ons land in belangrijke hoeveel heden kan worden beschikt. Het wetenschappelijk onderzoek, dat wordt verricht om deze grond stoffen via industrie en handel volledig aan de bevolking en aan onze volkshuishouding dienstbaar te maken is volgens het rapport nog betrekkelijk te gering, terwijl kan worden aangenomen, dat nieuwe producten kunnen worden gevonden, welke in gemakkelijk te vervoeren en te gebruiken vorm, overal ter wereld kunnen worden geconsumeerd. Donderdagmiddag had de officiële in gebruikstelling plaats van het Coöp. Melkproductenbedrijf GA. „D.O.M.O." te Beilen, het grootste bedrijf op dit gebied in West-Europa. Tijdens de rondgang door het bedujf bekijkt minister S. L. Mansholt met veel belangstelling de bereiding van melkpoeder. Achter de minister directeur A. Ijbema. Sedert het begin van dit jaar is er overleg tussen de Personeelraad en de directie van de Nederlandse Spoorwegen over de opvoering van de productie in verband met de toe gekende 5 pet. loonsverhoging, meer speciaal over de door de directie voorgestelde maatregel: het aantal diensturen in de hoofdgebouwen en overige administratiekantoren tot 42 op te voeren. Deze besprekingen zijn op een meningsverschil uitge lopen tussen de Personeelraad en de directie. De Personeelraad gaf hiervan gis teren bericht aan de hoofdbesturen en de leden van de erkende organi saties door middel van een circu laire. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de directie de keus gaf tot invoe ring van de 41 y„ -urige werkweek ingaande 1 Maart 1950 of de 42-urige werkweek ingaande 15 Mei 1950. Bij een bespreking op 30 Jan. bleek de directie van mening, dat de werkweek op 42 uren diende te worden vastgesteld. De Personeelraad besloot diezelf de dag in te gaan op de suggestie, op 27 Jan. door de directie gedaan tot invoering op 1 Maart 1950 van de 41 -urige werkweek. In een latere bespreking gaf de directie te kennen, dat de Personeelraad het ogenblik om te kiezen had laten voorbijgaan en dat zij nu op de in voering van een 42-urige werkweek stond. Nadat pogingen van de Personeel raad om verandering in dat stand punt te brengen geen resultaat op leverden, heeft de Personeelraad na drukkelijk verklaard, dat de beslis sing van de directie niet door de Raad wordt aanvaard. De beslissing (Van onze parlementaire redacteur) De naam van de heer Hofstra (PvdA) was op de tweede dag van het belastingdebat op aller lippen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) was het met de socialistische woordvoerder eens, dat gestreefd moet worden naar een sluitende begroting. De vraag of de ondernemingsbelasting al dan niet gehandhaafd moet wor den speelde z.i. in dit verband ech ter geen rol. Desnoods andere be lastingen, maar in elk geval geen ondernemingsbelasting. Wanneer de heer Hofstra moeite heeft om zulks aan de arbeiders duidelijk te maken, dan wil hij hem graag een handje helpen. De onder nemingsbelasting, zo moet aan de arbeiders gezegd worden, was een tweede inkomstenbelasting en dus onrechtvaardig. Zij werd voorts ge heven van een nijvere groep van ons volk. De arbeiders, aldus de heer v. d. Heuvel, zouden zeker be grijpen, dat er ook ondernemers moeten blijven. Ons volk kan nu eenmaal niet alleen uit meesters in de rechten en belastingconsulen ten bestaan. En dan had de heer v. d. Heuvel, die 's morgens bij de inspecteur was geweest om zijn eigen bezwaarschrift toe te lichten, nog een derde reden: De onderne mingsbelasting hield geen rekening met de draagkracht van de betrok kene. De Anti-Rev. woordvoerder vertrouwde, dat de heer Hofstra met deze argumenten wel zijn ar beiders zou kunnen overtuigen. Ging het niet, dan wilde hij ook zelf wei eens komen praten! De heer Rit meester (VVD) had het eveneens op de heer Hofstra gemunt. Deze woordvoerder betoogde, dat hij niet zonder verwondering de heer Hof stra voor het behoud van de onder nemingsbelasting had horen pleiten En om deze verwondering met be wijzen te staven, las de heer Rit meester een passage uit een boek van de heer Hofstra voor, waarin belasüne^de enereie vanTe'onto-' stelling, omdat wij er trots op zijn dat God onze aarde bezocht. Wij zijn uiteindelijk humanisten. Laten wij op deze manier heilig worden. Als Christus dan weer komt, zullen we bereid zijn. Al hebben we niet naar Hem uitgezien. P. C. DE HAAS, O FM. Feestdagen in de komende week: Woensdag 30 April H. Catherina van Siëna. Maandag 1 Mei H.H. Philippus en Jacobus Apostelen. Woensdag 3 Mei. Kruisvinding. Donderdag 4 Mei H. Monica. Vrgdag 5 Mei. Eerste Vrgdag. belasting de energie van de onder nemer doodde en een renteniers mentaliteit bevorderde. Voorts had de heer Ritmeester de vraag van de heer Hofstra te beantwoorden, op welke wijze, naar de mening van de WD zou kunnen worden bezuinigd. Belust op buit schaarden zich op dat moment de heren Hof stra en Suurhoff onder de kathe der. Het werd een kleine herhaling van het radiodebat, maar het ver liep ook al even onbevredigend. De heer Ritmeester betoogde dat op de eerste plaats op de regering de plicht rust om bezuingingen voor te stellen. Blijkt deze hiertoe niet in staat dan moet de Kamer ingrij pen. Intussen had de WD zeker bepaalde plannen in haar hoofd, maar zij zou deze niet op comman do van de P.v.d.A. ter tafel bren gen. Het enige concrete punt dat wij tenslotte vernamen was, dat er f 250.000.aan de Spaarraad zou zijn weggegooid. Al met al liep het debat even warm. De heer Ritmees ter beet nogal fors van zich af en de P.v.d.A. hoonde. Het zelfde ge beurde tijdens de rede van de com munist Hoogcarspel. De heer Hofstra, aldus de heer Hoogcarspel, mocht zich dan te genstander van de afschaffing der ondernemingsbelasting ge toond hebben, het was toch maar een P.v.d.A.-minister, die zulks voorstelde. Deze P.v.d.A.-minis ter gaf wel cadeautjes aan de ondernemers, maar als de com munisten de oudendagsvoorzie- ning wilden verhogen, dan was er geen geld! Ware hij lid van de P.v.d.A„ hij zou al lang een voorstel hebben gedaan orn de heer Lieftinck als lid te royeren. Dat was politiek gezien, lang niet slecht gespeeld. Minister Lieftinck liep ettelijke malen rood aan en de leden van de P.v.d.A. schoven wat onrustg op hun stoelen. Wat het wetsontwerp zelf betreft, met uit zondering van de heer Hoogcarspel, waren alle woordvoerders het daar wel mee eens. Sommigen wilden echter verder gaan. De heer v. d. Wetering (C.H.) niets werd gedaan. Vandaar zijn voorstel om de termijn waarin de fiscus nog met naderhand gebleken verliezen rekening houdt, van drie op vijf jaar te brengen. Ook wilde hij meer doen voor de oorlogsslacht offers. De heer v. d. Weyden (KVP) vond het al met al nog maar een sobere tegemoetkoming. Laat het ontwerp toe, dat het over '50 ge- investeerde kapitaal voor een derde wordt afgeschreven, de heer v. d. Weyden wilde zulks ook voor '49 doen gelden. Minister Lieftinck maakte enkele inleidende opmerkingen, maar brak zijn rede om kwart voor zes af. Dinsdag verder. DEELARBEID IN SIGARENINDUSTRIE Op 1 Mei zal in de sigaren- industrie, waar nodig, deelarbeid worden ingevoerd. De minister van Sociale Zaken acht verbre king van de band tussen werk gevers en werknemers in deze be drijfstak niet wenselijk. De arbeidsinspectie zal, voor zover hiertoe reden aanwezig is, vergunning verlenen voor verkor ting van de arbeidsduur De werknemers zullen door gaans via hun werkgevers voor de uren, die op de normale ar beidstijd worden gekort, over bruggingsuitkering ontvangen. Deze regeling blijft tot uiterlijk 1 Augustus 1950 van kracht. Van een balcon gevallen De 46-jarige mevrouw F. van M.K. uit 's-Gravenhage, viel Donderdagavond tegen 9 uur van een balcon. Zij wilde het wasgoed binnenhalen, dat achter haar huis naast het balcon van de eer ste etage hing. Met een ernstige hoofdwonde en een zware hersenschudding is zij in het ziekenhuis aan de Zuid- wal opgenomen. Haar toestand wordt beschouwd als een eenzijdige beslissing van de directie, door haar zonder medewerking van de Per soneelraad genomen. In verband hiermede heeft de Personeelraad gemeend ook geen bemoeienis te moeten hebben met de redactie van de dienstorder en de raadpleging van het personeel over de wijze, waarop de meerdere diensturen zul len worden ingedeeld. De Perso neelraad betreurt de gang van za ken. doch wijst elke verantwoorde lijkheid hiervoor af, aldus de circu laire. Als we iets geleerd hebben van de Belgische politiek in de maan denlange crisis rond de konings kwestie ,dan is het wel dit, dat we in de Belgische politiek nooit „hei" mogen roepen voor we helemaal over de brug zrjn. Wanneer we dan ook uit Brussel vernemen, dat de vorming van een katholiek-liberaal kabinet nu zo goed als een feiLis en dat nog Vrijdagavond laat dit kabinet, dat noch onder van Zee land n°ch onder Eijskens, maar on der leiding van de katholieke Waal de tegenwoordige minister van Eco nomische Zaken Duvieusart zal staan, gereed is, dan doen we ver standig om bij dit alles toch nog enige reserve in acht te nemen, en rekening te houden met de moge lijkheid, dat tussen het moment, dat wij dit overzicht schrijven en onzo lezers het onder ogen krijgen, weer eens een kink in de kabel gekomen is. Want de liberale leider mocht dan gisteravond verklaren, dat alle moeilijkheden voor de totstandko ming van een nieuw kabinet nu wa ren opgelost: zolang dit niet in het Staatsblad is verschenen, kan er nog altijd weer wat gebeuren. Bo vendien: de verenigde zitting van de beide kamers is nog niet bijeen geweest en de wet, die op een vol komen onware considerans koning Leopold belette te regeren, is nog altijd niet ingetrokken en de ko ning zelf verblijft nog steeds in het gastvrije Zwitserland. Het politieke spel van intriges en tegen-intriges, dat in België door de politici vooral in de koningskwestie zo onverbloemd is gespeeld ,is tot gisteravond toe met grote harts tocht beoefend, met als gevolg, dat tot veler verrassing nu de heer Du" vieusart als de nieuwe leider van de regeringsploeg naar voren is geko men. Gistermiddag heeft het liberale congres zich met 688 tegen 23 stem men uitgesproken voor deelname Het publiek heeft zich in de af gelopen week vrijwel geheel afzij dig gehouden, hetgeen wel ten dui delijkste gedemonstreerd wordt door de dagelijkse omzet in aande len, die nauwelijks de 1 millioen kon halen, ja, één keer zelfs maar even boven de negen ton uitkwam. In verschillende hoofdfondsen kwam soms maar één notering tot stand. Herhaalde malen is in deze ru briek reeds op de oorzaken van deze lusteloosheid gewezen en hierin is nog geen wijziging ten goede ge komen. Na een aanvankelijk iets betere stemming trad in het verdere ver loop van de week over de gehele linie een kleine reactie in, doch grote koersverliezen kwamen niet voor. De nieuwe actie op de Moluk- keneilanden had weinig invloed op de noteringen. Zo langzamerhand schijnt men aan dergelijke acties wel gewend te zijn en trekt men er zich niet veel meer van aan. Toch moet hieruit wel de conclusie wor den getrokken, dat het daarginds aan alle kanten gist en kookt. Van daar dat men zich steeds meer en meer van Indonesische fondsen af zijdig gaat houden. Koninklijke Petroleum opende ca. 2 punten beter op 280 pet., doch geleidelijk viel de notering op 274 ad 275 pet. terug, op welke prijs het aandeel verder bleef schommelen Aandelen Billiton Mij. II moesten ook enkele procenten prijsgeven en belandden op 235 pet. Wat de Cultuurfondsen betreft, trad na een kleine verbetering voor alle soorten reactie in en werd op de laagste prijs van de week ge sloten. Amsterdam Rubber: 131"=, 135, 130 pet.; H.V.A.: 129 132''., 129 pet.; Deli Mij.: 125, 127"=, 123% pet. De minder courante soorten over het algemeen een kleinigheid lager. Cultuurbanken ondergingen weinig verandering. Indische Han delsondernemingen daarentegen kwamen vrij wat lager af. Binnenlandse bankaandelen on dergingen niet veel verandering. Scheepvaartwaarden lagen de ge hele week flauw in de markt en de koersen brokkelden dan ook gesta dig iets af: Scheepvaart Unie: 132y4, 128"=, Kon. Paketvaart: 124 pet., 119 pet., Holland-Amerika Lijn 156 pet., 152 pet. Bij de grote Industriesoorten wa ren de koersverliezen niet groot, maar toch was het aanbod overwe gend (wellicht dat we beter kunnen zeggen, dat er te weinig vraag be stond) Zo verloren Unilever plm. 6 pet. (214—208 pet.), Philipslampen verloren plm. 2"= pet. (228'/, pet. 226 pet.), A.K.U.'s onveranderd op 171 y4 pet. Kon. Ned. Hoogovens moesten ca. 2/ pet. prijsgeven (166 pet.163"= pet.) De Staatsfondsenmarkt was goed prijshoudend en wist hier en daar fractioneel iets te verbeteren. 3 pet. dollarlening 1947 trok Vi Pet- aan en kwam op 98% Pc'- Obligaties Indië 1937 A onveranderd op 95/, pet. Ook de Amerikaanse markt ver toonde, in navolging van New-York, slechts geringe koersmutaties. De Emissiemarkt, evenals vooraf gaande weken, geheel verlaten. Dat er voor geldbelegging van behoor lijk gehalte en voldoende rende ment nog wel belangstelling bestaat, blijkt bij de uitgifte van f 1.000.000 4 pet. obl. ten laste van het Diako- nessenhuis te Leeuwarden, welke lening reeds na twee dagen geheel voltekend bleek te zijn. C. AMSTERDAM, 28 April. De beurs stond vandaag geheel in het teken van berichten omtrent de devaluatie in Indonesië. De tegenspraak van het hoge commissariaat in Neder land was ter beurze nog niet vol doende bekend. Cultures reageerden scherp met een openingsverlies van 3 tot 5 punten en beïnvloedden daar mede ook het koersverloop in ande re sectoren. Unilevers trokken even eens de aandacht. Verkooporders deden dit fonds dalen tot 203. waar mede een verlies van 5 punten ge boekt werd. De stemming was eningszins nerveus, waarbij nog komt, dat de beurs niet opeirt vcor Dinsdag a.s. Na de lagere opening volgde een licht herstel, doch hier na liepen de koersen weer iets ach teruit, zodat de openingsverliezen vrijwel gehandhaafd bleven. Al met ai was de activiteit vandaag iets groter dan voorheen, doch grots transacties bleven achterwege. De voornaamste cultuurwaai den boekten verliezen van 4 a 5 punten. Ook dt incourante soorten waren flauw Olies wisten zich aanvanke lijk le handhaven. De slotnotering was ruim een punt lager dan giste ren. Bij de voornaamste industrie papieren waren de verliezen zeer klein. aan een regering, die de wet van 1945 zal opheffen en de koning naar België zal doen terugkeren. De koning zal dan enige tijd, de re gering tijdelijk aan kroonprins Boudewijn overdragen, maar dan volkomen vrij blijven zich te ves tigen waar hij wenst. Alleen sprak het liberale congres de wenselijk heid uit. dat de koning, tijdens het bewind van prins Boudewijn niet in het zelfde paleis zal vertoeven. Ging dus. wat de koningskwestie betreft, de liberale partij nu geheel en al met de voorstellen van de koning mee: het zou toch de libera le Belgische partij niet zijn geweest, als hier weer geen addertje onder het gras stak .Dit giftige beestje bestond uit en appendix van deze motie, waarin als eis werd uitge drukt, dat onverwijld 't demission- naire kabinet Eyskens moest terug keren. De heer van Zeeland was dus onaanvaardbaar. Dit scheen een ..conditio sine qua non" te zijn voor de liberalen. Ze gaven zich gewon nen, maar als prijs daarvoor eisten zij het politieke hoofd van de heer van Zeeland, die zich de haat der liberalen op de hals had gehaald, omdat hij steeds moedig hun sabo- tage-politiek had getrotseerd en elk ogenblik bereid was, zonder hen. alleen met een kath. ploeg gesteund door enkele niet-politieke liberalen, de koningskwestie op te lossen. Maar tegenover deze eis van de liberalen, stond het gistermiddag opnieuw genomen votum van de Christelijke Volkspartij waarin een stemmig het vertrouwen in de heer van Zeeland werd uitgesproken. Waar in de koningskwestie zelf de C.V.P. reeds zeer belangrijke con cessies had gedaan was het voor de kath. partij een prestige kwestie, welke het haar onmogelijk maakte, nu ook nog de heer van Zeeland, die zich steeds een krachtige ver dediger had getoond van het door de kath. groep gewenste beleid, aan de liberalen te offeren. Zo stonden, nadat in de hoofdkwestie volledig overeenstemming was bereikt, de beide partijen nu weer, op een zeer ondergeschikte personen-kwestie weer tegenover elkaar. De liberalen speculeren er op, dat de katholieken op dit ondergeschik te punt het compromis in de ko ningskwestie niet zullen laten val len en daarom pasten zij hun be ruchte chantage-politiek weer toe, om aan hun onredelijke eis vast te houden. Van Zeeland verklaarde zich gis teravond bereid zich terug te trek ken en heeft van dit voornemen aan de prins-regent mededeling ge daan. Maar de katholieken waren niet bereid voor de liberalen te hukken. In deze situatie is toen de heer Duvieusart naar voren geko men. De liberalen zagen af van Eyskens en de katholieken van v. Zeeland, en beiden vonden elkaar op deze Waalse katholiek, die voor de katholieken aanvaardbaar was, omdat hij in trouw aan de koning en ook inzake een oplossing, des noods zonder de liberalen, steeds een der sterkste steunpilaren voor de heer van Zeeland was geweest. En óok de liberalen kregen hun zin. Van Zeeland niet de leider, hoewel er in politieis tussen beide candi- daten geen enkel verschil was. Als onze lezers dit overzicht onder ogen krijgen, zal waarschijnlijk 't kath.- liberale kabinet Duvieusart reeds zijn benoemd. Gisteravond half tien, kwam het demissionnaire kabinet bijeen en algemeen was de ver wachting, dat ditzelfde kabinet nog gisteravond laat, de prins-regent gepresenteerd worden, maar nu on der leiding van Duvieusart. Eys kens zou dan naar financiën gaan. De socialisten zijn intussen bezig hun gezicht te redden. Want de ko ning kom terug, maar met een gro te parlementaire meerderheid, en daartegen met politieke stakingen te gaan ageren zou uit een oogpunt van democratisch-socialisme toch al te opzienbarend zijn. De vakverenigingsleiders gebrui ken uog wel grote woorden, maar het heeft er alle schijn van dat dit een geblaf zonder bijten wordt. In tussen heeft het liberale gemeente bestuur van Brussel de grote socia listische 1 Mei-demonstratie, waar Spaak in eigen persoon zou spreken verboden, omdat men daarvan sen verstoring van de veiligheid en de orde vreesde. We zijn intussen nieuwsgierig hoe de socialisten zich zullen redden uit de netelige positie, waarin zij zich de laatste maanden op zulk een koppige en ondemocra tische wijze vastgewerkt hebben. merkte op, dat er voor de N.V.'s was gistermorgen redelijk wel handicap is heeft de commandant diverse middelen beproefd, o.a de uitlaatgassen van de motoren gebruiken om deze snuivermast te verwarmen, tiet is een pro bleem, dat door (de technici van de Koninklijke Marine nog moet worden onderzocht. De „Dolfijn" is tot ruim 77 graden N.B. geweest en dit is iets bijzonder voor deze tijd van het jaar. Er stond steeds een storm met een windkracht van vijf tot zeven. De golven sloten vaak de snuiver af. Hiervan on dervond de bemanning hinder, doch met lichamelijke gevolgen ging dit niet gepaard. Eenmaal echter is de snuiver gedurende enige tijd dichtgevroren geweest Toen nien dit merkte, heerste er in de onderzeeboot dezelfde toe stand, als in een vliegtuig op 5 a 6000 meter. De bemanning kreeg hoofdpijn en oorbloedin gen. Een der leden verloor een ogenblik het bewustzijn. Toe voer van verse lucht herstelde het euvel onmiddellijk, waarna men diep dook en warme water- lagen opzocht teneinde de snui ver te ontdooien. Na een reis van ongeveer zes weken keerde gistermorgen de onderzeeboot Hr Ms „Dolfijn" op haar basis in de Waalhaven te Rotterdam terug. De comman dant, luitenant ter zee tweede klasse C. W. Wolderling vertelde o.m. dat het doel van deze reis was om „snuiverervaringen" in koude streken op te doen. „Wij hebben diverse nieuwe ervarin gen op dit gebied gekregen" al dus de commandant, „en ook op radionavigatorisch terrein. Een en ander wordt aan de leiding van de Koninklijke Marine ge rapporteerd, zodat van deze on dervindingen bij de bouw van nieuwe schepen gebruik kan worden gemaakt." Op 23 Maart begon men met het „snuiveren". „We zijn hier voor naar de Noordelijke wateren gegaan", aldus de commandant, „omdat een lange koudeperiode een eerste vereiste is voor de proefnemingen". „Wat verwacht was", zo vervolgde de comman dant, gebeurde. De snuiver-mast bevroor, doch op een plaats waar wij dat niet gedacht hadden." Daar bevriezing natuurlijk een De Nederlandse onderzeeboot „Dolfijn", die onder commando van luitenant ter zee tweede klasse, C. E. Woldering, een reis maakte naar de Noordelijke wateren, is gisteren bij de onderzeebootbasis in de Waalhaven te Rotterdam teruggekeerd. De uit 62 koppen bestaande bemanning van de Dolfijn inzet de commandant.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3