Breve van Z. H. Paus Pius XII aan de monniken van Egmond KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN DE RADIO IN HET GEZIN ONDERSCHEIDINGEN IN ONS GEWEST Priesters onderscheiden ectiefa3riek ;ohen j vernemen: „Wij dan, overwegende de aloude roem van dit Huis Verheffing tot zelfstandige Abdij Zeldzaam: zeventig jaar getrouwd! Rubriek voor de vrouw Nieuwe tijdennieuwe opvoedings moeilijkheden Tuinkruiden voor de keuken pOST UIT DE g RIEVENBUS ZATERDAG 29 APRIL 1950 PAGINA 5 kte voetballers n herdacht Mei zal bij de basi- ?rga, Turijn, een ren kruis worden lerinnering aan de i. C. Torino die des- eheel bij een vlieg- ivam. De sokkel van agt inschriften van o, de F.I.F.A. en de tbalbond. Men ver dag 7 Mei overal ter voetbalvelden een n acht genomen zal nagedachtenis der ;pelers te eren. 1 zal dit geschieden 17 Mei ter gelegen- vedstrijd Nederland het stadion te Am- ierstraat te Enschede en Donderdag tot ïen, toen veertien confectiefabriek van n, die in staking wa- rgens het ontslag van wilden verhinderen, Duitse meisjes, dat in werk is gesteld, met beginnen. Vertegen- i de E.V.C. trachtten ran de staaksters de met geweld over te a te staken. De laat- it tot dusver gewei- wam er bij te pas en i uit. Gistermorgen een aantal straten in ran de fabriek afge- ïisjes, om wie de sta men, zijn wegens op- :n. ig de Nederl. Dok- ouw Mij. op het al de eerste na de de tanker, de „Gre- a aan de Noorse op- over; 1 Mei een „brand- ier inspecteur en 10 van de Centrale re de A'damse politic t met het onderzoek aak van belangrijke rdwijkse kctelmaker hte steun trok gistc- met aftrek veroor- O. van het Grafisch lei af. Zij wordt met engd; dordhollandse kiezer ars door alle namen imbiljet ,.Abe Len- secr. generaal en Administr. diensten terie v. Oorlog, Th. Mei met pensioen; ■derl. gezantschap te L Mei opgeheven; Marechaussee ccre- ic: de uniform van donkerblauwe korte we broek, kolbak en c. Een cre-comité on- •schap van de Staats- Oorlog, mr. W. H. irea zal pogen daar- dige geld bijeen te gisteren een samen- in den Haag waarbij inwoner de hoofd- •t een hakbijl te lijf iter krijgt het laatste 'eisenDCG sloemenda alWMS VVO—WE ,lkm. Boys—KW 4c klasse B: /estfriezenZAP Beslissingswcdsr. KAFCPurmerend terr. GVO erdosSt. George terr. RKAFC geheven gelaat riep God, mijn Vader, niet om de dingen, :n voornaam vinden, een rijkdom, noch ust, slechts vrede, moge leven bevrijd het niet begrijpen, ik op enigerlei wij le doen; dat ik ver- krijgen. O verdrijf deze veilige haven i wereld!" er," kaatste de klip •e zijde van de open i toen de echo weg- stille wouden, be- struik bovenop de jerloze lucht, ze be rd weer stil. Ergens y riep er een kraai ijn wijfje, een koe loeide luid en de de omheinig ant- koor. nan trad zijn huis- len en legde vlug n, toen nam hii de ging naar de bron ij moest zijn ontbijt Toen hij terug de boordevolle em- hem op de bank r de kast gaan, toen afel een langwerpig iggen. „Dat moet er gisteravond heb- elaten," dacht nil t ik het niet eerder (Wordt vervolgd). Beginnend met een kort relaas van de geschiedenis der Priorij te Egmond, geeft Z.H. de Paus in Zijn Breve aan de monniken vol gaarne Zijn toestemming om het klooster in oude waardigheid te herstellen, door de verheffing tot een zelfstandige Abdij. Z.H. ver leent daarbij alle rechten en privi leges van de Abdijen der Congre gatie van Soiesmes in de Orde van Sint Benedictus, waarvan die te Egmond deel uitmaakt. De volledige tekst van de Pau selijke Breve laten wij hieronder volgen. BREVE VAN Z.H. DE PAUS AAN DE MONNIKEN VAN EGMOND PAUS PIUS XII Ter Eeuwiger Herinnering Bij al onze lof over het monas tieke kloosterleven, is niets ons liever dan reeds gevestigde oefen scholen en zetels van deugden en leer tot verdere ontwikkeling te brengen en met allerlei middelen er toe mede te werken steeds gro tere vruchten daaruit te doen voortkomen, de Kerk en de zielen ten voordeel. Aangenaam was Ons derhalve het tot ons gekomen bericht, dat het aloude klooster van Egmond van de Orde van St. Benedictus in de Nederlanden, weinige vijftallen jaren geleden opnieuw gevestigd, als een jonge tak uit een oude stam, een ver blijdende aanwas toont, zelfs in deze tijden van zo grote boosheid en omwenteling der dingen. Zoals immers de oude annalen en monumenten verkondigen is deze Abdij, rond het jaar 950 door Dirk II, Graaf van Holland, ten leven gewekt, die ook, vroom en milddadig als hij was, een basi liek heeft gebouwd, toegewijd aan de daar ter plaatse begraven be lijder, Sint Adelbert. Dat klooster nu is door Graaf Dirk II zelf en zijn opvolgers uitermate verrijkt en het is vooral om de verering van St. Adelbert bekend om zijn vele wonderen en om de veelvuldige bedevaarten van het volk van de gehele streek, be roemd geworden. Zelfs heeft het zulk een wijdvermaarde naam verworven, dat het door Inno- centius II, heilzamer gedachtenis, een van onze voorgangers, in het jaar 1139 in het bezit en onder de bescherming van de H. Stoel ge steld is en begiftigd met het pri vilegie der exemptie. Juist in die tijd leefde de beroemde Abt Wou ter, die het klooster hechter heeft gegrondvest, een kerk, een claus- trum en bijgebouwen gebouwd, verfraaid en ingericht heeft en zijn medebroeders tezamen ge bracht heeft onder de beste kloos terregels en hun aantal vermeer derd heeft. Nadat echter in de 15e onderhandelde over de aankoop der Abdij-gronden te Egmond. Daar de zaak haar beslag niet kreeg, bouwden zij een klooster te Oosterhout in het diocees Breda, van waaruit enigen vanwege het grote aantal religieuzen, dat daar geleidelijk ondergebracht was, vertrokken, om op de plaats van de oude Abdij zelf van Egmond een nieuw klooster te stichten, dat in 1947 door de Apostolische Stoel tot een Conventuele Priorij ver heven is. Bij gelegenheid nu van de viering van het 10e eeuwfeest van de stichting van het klooster te Egmond, heeft het convent van het klooster, met goedkeuring van het Generaal Kapittel van de Con gregatie van Soiesmes van de Orde van St. Benedictus, Ons met aandrang gevraagd, het genoemde klooster in zijn vroegere waardig heid te herstellen. Wij dan, overwegende de aloude roem van dit Huis. vol verlangen onze beste wensen aan te bieden in deze gelukkige omstandigheid, hebben verordend, dat deze aan vraag, gesteund door een aanbe veling van Onze Eerbiedwaardige Broeder, JOANNES PETRUS HUIBERS, Bisschop van Haarlem, gaarne en meer dan dat, moest worden ingewilligd. Derhalve, na alles rijpelijk overwogen te heb ben, verheffen wij, krachtens Ons Apostolisch Gezag door deze Lit- terae voor eens en altijd de Con ventuele Priorij van Egmond tot een zelfstandige Abdij, richten wij haar op en geven Wij haar alle rechten en privilegies van de Ab dijen van de Congregatie van So iesmes van de Orde van St. Bene dictus. waarvan zij deel uitmaakt. Ongeacht hetgeen hier tegenstrij dig is. Dit besluiten en verorde nen Wij, vaststellend, dat deze Litterae onwrikbaar, rechtsgeldig ROEIBOOTJE SLOEG OM Een man verdronken Gistermorgen omstreeks half tien is in de omgeving van het eiland Tiengemeten onder de ge meente Zuid-Beierland een roei boot met personeel van de Rijks waterstaat omgeslagen. Een van de zeven opvarenden, C. Otto uit Willemstad, kon niet meer wor den gered en verdronk. De hele dag zijn pogingen gedaan om het lijk te bergen, wat echter pas om vijf uur gistermiddag, toen een politieboot uit Vlaardingen de plaats van het ongeval afdregde, gelukte. en van kracht altijd zijn en blij ven en haar volle en algehele uit werking deelachtig worden en behouden, en ten volle ten gunste komen van de genoemde, aldus door Ons opgerichte Abdij en haar Abten en monniken, de thans aan wezige en de toekomstige, voor nu en later; en dat aldus rechtens beoordeeld en uitgelegd moet worden en dat van nu af waarde loos en ijdel wordt, al hetgeen mogelijker wijze ten onrechte in deze door wie ook of door welk gezag ook, hetzij wetend, hetzij onwetend, mocht worden aange tast. Gegeven te Rome bij S. Petrus onder het zegel van de Vis- sersring, de 14e van de maand Februari van het jaar 1950, in het elfde van Ons Ponti ficaat. PIUS XII. NEDERLANDSE POSTZAK IN DE NOORDZEE OPGEVIST KOPENHAGEN. Een postzak met brieven is gisteren door een Deens vissersvaartuig uit de Noordzee opgehaald. Men nam aan, dat de zak, die is gemerkt met „HollandWest Africa", afkomstig is van het K.L.M. postvliegtuig, dat enige maanden geleden voor de Neder landse kust in zee is gestort, doch volgens de K.L.M. had dit toestel waarschijnlijk geen post voor West-Afrika aan boord. Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd tot: Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw: Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vica ris-generaal van het bisdom Haar lem; Mgr. M. Verhoeks, apostolisch vicaris van Surabaja; Officier in de Orde van Oranje- Nassau: P. J. Veltman, ere-kanunnik, déken en pastoor te Amsterdamsche- veld (Dr.); H. J. A. van Mierlo, deken en pastoor te Roosendaal (N.-B.); Mgr. H. J. van der Mühlen, directeur van het Klein-Seminarie te Rolduc (L.); Kolonel Mgr. J. F. M. de Sain, hoofdvlootaalmoezenier; H. W. M. van den Bergh, hoofd aalmoezenier te Utrecht; de aal moezenier met de rang van luite nant-kolonel, P. G. M. Schoone- beek; de reserve-aalmoezenier met de rang van majoor, J. B. van Croonenburg; Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: Pastoor Fr. J. J. Comelissen, pre sident van het seminarie Todabelu, Flores; Pater H. J. M. Latour, Ne derlandse Antillen. zrjn Bij Koninklijk Besluit noemd tot: Commandeur in de Orde van de eeuw na enige verslapping en vele Nederlandse Leeuw: wederwaardigheden het klooster, M w j. Berger, procurcur- opgenomen was inde Congregatie aal by de Hg ^aad der 7l Bursfeld herleefde het krach- j Nederlanden tig en gelukkiger en is het om i zijn religieuze inslag, zijn leer en I Commandeur in de Orde van beoefening der kunsten tot een Oranje Nassau: licht en beroemdheid geworden Mr- E_ en heeft het zich ten hoogste on derscheiden om het geloof en de volharding, waarmede het in die aller-rumoerigste tijd van her vormers de Stoel van Petrus aan hankelijk bleef, alsook om de ijver en de werkdadigheid, waarmede het de aangrenzende gebieden van het vergif der ketterij heeft ge vrijwaard. Toen echter in de Ne derlanden in de 16e eeuw een allerverschrikkelijkste oorlog ont brandde, zijn de monniken ver dreven uit het klooster, dat door de woede der onverlaten is neer gehaald en verwoest. Aan het begin echter van de 20e eeuw vluchtte de Orde van St. Benedictus uit Frankrijk ver bannen naar Holland, waar zij M. H. baron Speyart van Woerden, procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's Hertogen bosch; Mr. R. Mees, lid der firma R. Mees en Zonen te Rotterdam; Ch. O. van der Plas, gepensionneerd lid van de Raad van Nederlandsch- Indië, laatstelijk wnd. Commissaris van het Koninkrijk der Nederlan den te Surabaja (bij bevordering); P. E. Tegelberg te Baarn, voorzitter van Raad van Commissarissen van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland; Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw: Prof. Mr. Dr. L. J. C. Beaufort, lid van de Eerste Kamer en Hoog leraar aan de R.K. Universiteit te p. Kardinaal de Jong bezichtigde in de fabriek der N.V. lips' Telecommunicatie-industrie, v.h. N.S.F. te Hilversum, «e in aanbouw zijnde 100 Kw. kortegolf wereldomroepzender voor het Vaticaan. Naast Z.Em. de heer ir. Furstner, directeur der N.V. be- Nijmegen; M. A. Reinalda, Com missaris der Koningin in de provin cie Utrecht; Jhr. Dr. C. G. C. Quar- les van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Gelder land; Mr. W. C. Wendelaar. lid van de Eerste Kamer; J. J. Vorrink, lid van de Tweede Kamer; H. J. W. A. Meijerink, lid van de Tweede Kamer; H. van Sleen, lid van de Tweede Kamer; Mr. A. B. Roosjen, lid van de Tweede Kamer; C. J. van Lienden, lid van de Tweede Kamer; Jhr. Mr. M. van der Goes van Na- ters, lid van de Tweede Kamer; Mr. F. J. H. Bachg, lid van de Tweede Kamer; Mr. J. Algera, lid van de Tweede Kamer; Prof. dr. F. L. R. Sassen, raadsaviseur honoraire bij het ministerie van O. K. en W.'; Prof. Dr. P. P. van. Berkum, hoog leraar aan de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg; Prof. S. Posthuma, directeur van de Ne derlandse Bank; Tj. Greidanus, voorzitter van de Stichting tot be strijding van het inflatiegevaar; Prof. J. G. Koopmans, buitenge woon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rot terdam; Prof. Dr. F. A. G. Keesing, raadsadviseur in algemene dienst van het Ministerie van Financiën; de generaal-majoor A. G. J. M. F. van der Kroon, van de generale staf; Dr. E. L. Kramer te Wasse naar, wnd. Directeur-Generaal van de Prijzen bij het Ministerie van Economische Zaken; Mr. Dr. E. J. E. M. H. Jaspar. secretaris-generaal van de Nederlands-Belgisch-Lu xemburgse Douane-overeenkomst; Prof. Dr. Ir. G. Minderhoud te Wa- geningen, hoogleraar aan de Land bouwhogeschool; Prof. Mr. B. C. Slotemaker, gedelegeerde van hét bestuur van de Stichting van de Ar beid; Dr. W. F. Wassink, chirurg te Amsterdam; Dr. R. W. van Diffelen, laatstelijk gedelegeerde v. d. Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Pasundan; Prof. Dr. V. J. Konings berger, voorzitter van het Algemeen Syndicaat van Suikerfabrikanten in Indonesië; Officier in de Orde van Oranje Nassau: D. Croll, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond, wonende te Rotterdam; R. W. P. Peereboom, journalist te Heem stede; Dr. Anth. van der Horst, toonkunstenaar, dirigent van de Ne derlandse Bachvereniging, wonende te Hilversum; Ridder in de Orde van Oranjc- Nassau: R. Zuidema, hoofd redacteur van het Zeeuws Dagblad te Goes; W. Kerremans, journalist te Schoonhoven; Mevr. G. Stuur man-Koeman (Greet Koeman), operazangeres te Amsterdam; A. C. Veth, letterkundige en kunstcriticus te 's Gravenhage; M. S. Andriessen, beeldhouwer, te Haarlem; met de zwaarden, bij bevordering: kolonel B. R. P. F. Hasselman, van de Generale Staf; Mr. Dr. C. A. Prinsen, burgemeester van Bre da; Mr. J. A. G. M. van Hellen- berg Hubar, burgemeester van Hilversum; Mr. W. baron Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht. ZEVENTIG JAAR is een royaal mensenleven. De gemiddelde leef tijd van de Nederlander ligt be duidend daar beneden. Zeventig jaar getrouwd zijn is dan ook een gebeurtenis, die een unicum ge noemd kan worden. Fijnaart, een Brabantse gemeente, die op 8 Mei reeds twee gouden bruiloften viert onder zijn gemeentenaren, bezit dit unicum; op diezelfde 8e Mei viert het echtpaar Blokland zijn. ja wat voor bruiloft. Elk jubileum dankt zijn benaming aan dat van 'n edel metaal, voor dit geval schiet de fantasie echter te kort. Blokland en zijn vrouw zijn resp. 92 en 91 jaar oud en beiden nog in het ge lukkige bezit van een goede ge zondheid, al laten vader Blokland zijn ogen hem wel in de steek, In het keurige huisje van een bezorg de kleindochter is het tweetal vei lig bezorgd. Dicht bij het raam. binnen het bereik van een paar gerimpelde, maar toch zulke mooie handen ligt de bijbel, waar moeder Blokland uit voor leest, iedere dag nog. Op de vensterbank de krant, waaruit de dagelijkse nieuwtjes worden gepeurd en naarstig voor gelezen, want beiden leven ze nog midden in de gebeurtenissen van elke dag, met alles wat er gebeurt in het kleine gewist waar zij ge boren en getogen zi. n: de kleiivnd aan het Hollands D ep. Er staan heel wat feestelijkheden op het programma \oor die 3e Mei. S kinderen. 42 k einkinderen en 63 acnterkleinkinderen zullen r tan deelnemen, misschien ook de 86- jarige zuster en de 84-jarige broer van de bruidegom. En de Kadedijk, de hele gemeen te trouwens zullen het hunne bij dragen om deze twee mensen te huldigen, die met Gods genade 'n leven mochten leven, zoals het slechts weinigen beschoren is. We moeten nu eenmaal met onze tijd meegaan en waar onze ouders vroeger de boeken van de kinde ren wilden doorlezen, daar dient de huidige opvoeder wel degelijk op te letten naar welke radio programma's de tegenwoordige jeugd luistert. J. S. A. Bij Koninklijk noemd tot Besluit zijn be- Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: Mr. M. A. Stufkens, griffier der Sta ten van Noord-Holland te Haarlem. Officier in de Orde van Oranjc-Nassau: Dr. Ir. A. H. von Wolzogen Kühr, hoofd van het Laboratorium van het Frov. Waterleidingbedrijf te Bloe- mendaal. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: L. van Hoorn, te Eyerland, secreta ris-penningmeester-oprichter van de polder Eyerland op Texel; J. D. Jib- ben te Velsen, gezagvoerder bij de Kon. Rotterdamse Lloyd; B. M. Mulder te Velsen, gezagvoerder bij de Kon. Rotterdamse Lloyd; J. J. Eecen. enig beherend vennoot van de C.V. J. Eecen Gzn. Stoomzagerij, Schaverij en Houthandel te Oudkar spel, gemeente Langedijk; S. de Boer Kzn. te Zuid-Scharwoude, gemeente Langedij k, voorzitter-veilingsleider van de Ver. „Langedijker Groenten- centrale"; Dr. Ir. C. Rietsema te Hoorn, Rijkslandbouwconsulent; C J. Honig, directeur van de N.V. Stijfselfabriek „De Bijenkorf" voor heen M. K. Honig te Koog aan de Zaan. Erc-mcdaillc verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in goud aan: A. van Uden, adjudant der Rijkspolitie te Alkmaar; P. van Breukelen. adjudant der Rijkspolitie te Alkmaar; P. Kuiper, oud-procu ratiehouder-boekhouder op een no tariskantoor te Alkmaar; G. Beu kers, adjudant van gemeentepolitie te Den Helder (bij bevordering); A. de Boer, oud-ontvanger en amb tenaar van de Burgerlijke Stand der gemeente Landsmeer. C. R. Beek, procuratiehouder bij het bankiers kantoor de Lange en de Maraaz te Alkmaar; A. Hardenbol, districtschef bij de Standard Amerikaanse Petro leum Compagnie N.V. te Velsen; in zilver aan: S. Admiraal, organist van de R.K. Kerk te Limmen; J. Smit, oud- voorman-fitter bij de ge meentelijke gasfabriek te Hoorn; J. Ott te Nieuwe Niedorp, molenaar van de Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp; J. Frankfort Gzn. te Enkhuizen, gewezen ploeg baas bij de N.V. Gebr. Sluis' Zaad teelt en Zaadhandel; G. Willeboer te Hoorn, amanuensis bij het Neder land Instituut voor Zuivelonderzoek te Hoorn. J. L .Robert, chef-kok bij de N.V. Nederlandse Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen, vh. W. Hoogenstraaten en Co te Alk maar; J. Klein, schipper aan boord van een motorbetonnings- en ver lichtingsvaartuig te Enkhuizen; in brons aan: A. van der Meer te Purmerend, besteller lste klasse der PTT; A. Vader te Callantsoog, vuur pijlrichter bij de Kon. Noord- en Zuidhollandse Redding Mij.; M. A. van Amstel te Den Helder, tuinman in de tuinderij van de familie Gijs- berts;; L. Verver te Limmen, mees terknecht bij de Bloembollenkweke rij J. Schermer N.V. Hoewel de radio in de loop der tijd in ieders hart een plekje heeft weten te veroveren, wordt aan de ze „huisgenoot" over het algemeen toch niet de nodige aandacht ge schonken. Dit geldt niet zozeer voor het gebruik er van als wel de manier van het gebruik. Niets is er immers gemakkelij ker dan even de knop om te draai en en te horen wat men horen wil, muziek, lezing, cabaret of een van de vele programma's uit de stu dio's. En hierin schuilt nu juist het gevaar, het komt n.l. maar al te dikwijls voor dat de knop gedach teloos wordt omgedraaid en dat men blijft luisteren, onverschillig wat er wordt geboden. Nu is het niet de bedoeling om hier propaganda te maken voor de radicgidsen doch er mag wel eens nadrukkelijk op worden gewezen, welke taak hier voor de ouJers. in bijzonder de moeder, want zij is immers het grootste gedeelte van de dag thuis, is weggelegd. Het is wel degelijk van belang naar welk programma de kinderen luisteren, vooral wat betreft de katholieke en niet-katholieke pro gramma's. Wordt er nu bijvoorbeeld 'n an der programma opgezet wanneer er na het omdraaien van 't knopje een dominee blijkt te spreken in- plaats van een katholieke geeste lijke? Neemt U zich de moeite van Uw stoel op te staan om de radio af te zetten wanneer er een hoor spel wordt uitgezonden, dat niet bestemd is voor kinderoren? Het zijn kleine, ogenschijnlijk .onbelangrijke" bijkomstigheden in de opvoeding van de kinderen, doch vergeet U dan niet, dat kleine pot jes grote oren plegen te hebben! Een hoorspel zal een volwassene vijf minuten later weer vergeten zijn. hij wist immers wel hoe het zou aflopen en heeft dan ook niet zo intens geluisterd als het kind, voor wie ieder moment iets nieuws brengt. Iets „nieuws", dat het veelal niet gegrijpt, er over gaat pieke ren en wellicht tot een volkomen verkeerde slotsom komt. En dit is dan nog maar 'n klein voorbeeldje. Groter worden echter de gevol gen wanneer de opgeschoten jeugd brokstukken opvangt van b.v. een oud-katholiek. „Daar zit toch wet iets in", zullen ze misschien den ken, doch ze zijn wel zo wijs hier- CRONDWET-COM MISSIE CEINSTALLEERD Gisterenmorgen heeft minister president dr. W. Drees in de Treveszaal te 's-Gravenhage de commissie tot herziening van de Grondwet geïnstalleerd. Dr. Drees deelde hierbij o.a. mede, dat de regering een commissie heeft in gesteld voor de behandeling van de positie der volksvertegenwoor diging op het gebied van de bui tenlandse aangelegenheden; zij zal voorts onderzoeken of de Grondwet rekening zal moeten houden met het ontstaan van supra-nationale organen en of het noodzakelijk zal zijn onder be paalde omstandigheden inperking van de staats-souvereiniteit ten gunste van internationale orga nen te aanvaarden. van niets te laten blijken. Ze gaan voor zichzelf verder denken en kunnen er tenslotte niet meer uit komen. Het zuivere beeld ontgaat hen. Voortaan gaan ze meer letten op dergelijke toespraken dit kan gemakkelijk, „er wordt immers helemaal geen controle op de ra dio uitgeoefend" en ze raken nog veel meer verward. Wanneer ze op zekere dag dan met theorieën aankomen, welke absoluut in strijd zijn met katho lieke opvattingen, dan begrijpen de ouders er niets van. Hun jon gen gaat toch helemaal niet met vrienden om, die een dergelijke in vloed op hem kunnen uitoefenen. «,Hij zit zo dikwijls rustig thuis, naar de radio te luisteren" Weet dan wel, dat van het ge sproken woord soms meer invloed uitgaat, dan van het geschreven woord en laten we daarom in deze zaak niet al te gemakkelijk zijn. Het is waarlijk geen futiliteit. Het gebruik van tuinkruiden v.ordt in de keuken meer en meer toegepast. Daar ze geen prikkelen de uitwerking hebben, zoals spe cerijen en geen schadelijke bestand delen bevatten, hebben ze 'n gun stige invloed op onze spijsverte ring. Men kan ze gewoonlijk kwe ken op een zonnig hoekje van de tuin. We kennen de overblijvende en eenjarige tuinkruiden, die in het voorjaar worden gezaaid of geplant. Op déze manier kunnen we de gehele zomer verse kruiden pluk ken en zelfs voor de winter nog drogen of er kruidenazijn van ma ken. Enkele van de voornaamste eenjarige kruiden zijn: Peterselie, waarvan we de blaadjes en de steeltjes kunnen gebruiken. Om dat bij het koken geur en smaak verloren gaan, voegen we het op 't laatst pas toe aan sausen, vlees-, of visgerechten, soepen, groenten ene. Ook bij drogen blijft er van de geur niets over. Selderij, waarvan we eveneens blaadjes en stelen kunnen gebruiken, van knol selderij bovendien de knol. Selde rij voegen we toe aan alle soepen en sausen, terwijl de knol kan ge geten worden als groente. Tuinkers, waarvan we de jonge stengels en blaadjes met citroensap kunnen bewerken tot smakelijke broodbe legging. Andere tuinkruiden zijn o.a. bo nenkruid, waarvan de blaadjes en stengels toevoegen aan tuinbonen, soepen of sausen; basilicum, dille (voor sla, komkommer of tomaten- sla, de inmaak van augurken en uitjes), kervel, koriander (voor kruidenazijn), marjolein, thijm en venkel (eveneens voor azijn). Tot de overblijvende tuinkrui den behoren o.a. bieslook, voor soe pen, sausen enz.; dragon voor sa lades, kruidenazijn, soepen en to- matengerechiten; kruizemunt, mie rikswortel, pepermunt, pimpernel, rozemarijn en salie o.a. voor de bekende saliemelk. Van deze kruiden zijn enkele re cepten te maken, o.m. voor krui denazijn, waar we de volgende week aandacht aan zullen schenken. PIM EN PIET Hebben jullie de vorige week alle maal ons verhaal gelezen? Je weet wel, dat stuk waarin wij, de twee bolle baasjes (dat mogen jullie ge rust blijven zeggen hoor) op reis zijn gegaan? Nou, dan gaan we vlug verder. We waren in Utrecht gekomen en zouden daar even bij een oom kof fie blijven drinkn, zo als de grote mensen dat noemen. Het was niet Oom Ludo hoor, die woont ergens anders en die drinkt geloven wij, nooit koffie, alleen maar Trappis tenbier! Onze chauffeur moest nog even een boodschap doen in Zeist en die zou ons in de middag weer te rug komen halen. Nou, we weten niet of jullie Utrecht kennen, maar het is een erg leuke stad. Die Oom van ons woonde in de Boltstraat, een vreselijk drukke straat, waar de hele dag alsmaar autobussen en vrachtauto's voorbij gaan. Vroeger heeft er ook een tram gereden, maar die hebben ze opgeheven. Dat, doen ze tegenwoordig bijna overal. Nu, daar in de Biltstraat hebben wjj gezellig voor de ramen gezeten en naar al die auto's gekeken. Er kwamen ook mooie bussen voorbij van een weduwe, dat stond er ten minste op. Wij wisten niet dat een weduwe zoveel bussen kon hebben, maar die Oom zei, dat dat heel goed mogelijk was. En dat geloofden wij natuurlijk! Toen we zo zaten te kij ken kwamen er op eens een hele boel mensen aan. In het midden liepn een stuk of tien heren met hoge hoeden op, die voor iedere boom langs de straat (en er staan er daar heel wat), stil bleven staan. Dat was een commissie, zei Oom Henricus, die een rapport op moest stellen over de vraag ,of die bomen bewaard moesten blijven of niet. Want, dat weten jullie misschien niet, in Utrecht willen ze die mooie bomen in de Biltstraat omkappen. Dat zou zonde zijn, want het is juist zo'n mooie laan. Achter die commissie kwam nog een sub-commissie, dat is een stel lieren die op verzoek van de eerste commissie ook een rapport op moe ten stellen; ook al in het zwart en met hoge hoeden op. Ze stonden druk te praten en toen wij naar buiten liepen om te gaan kijken, ga ven al die heren elkaar een hand en gingen zo meten, hoe breed de straat was met bomen en hoe breed de straat zou zijn zonder bomen. Ook gingen ze in een kring om de bomen heen staan om te meten hoe breed of ze waren. En toen hebben we even gelachen! Een van die heren ging met hoge hoed en al de boom in om te meten hoe hoog hij was. Dat werd allemaal opge schreven en toen die heren klaar waren, kregen ze allemaal een lekkere sigaar. Een bolknak, zei de heer die naast ons stond. Weten jullie vat dat is? Een bolknak, hahahaü! Het was eèn hele drukte gewor den en toen die meneer, die in de boom was geklommen, er niet meer uit kon komen, stonden de men sen zich slap te lachen. Die meneer nam steeds maar zijn hoed af, als hij iemand langs zag komen en kon zich niet eens fatsoenlijk vasthou den. Toen kwam de brandweer met een hele lange ladder om die me neer, die lijkbleek zag van schrik, uit zijn benarde positie, zo zeiden de mensen dat, te bevrijden. Toen de commissie weg was, kwam ook onze Kees van Iersel weer aan met de verhuisauto en we moesten hem natuurlijk het helc verhaal van die bomen vertellen. Wat heeft hij ge lachen! Maar wat het ergste is, die mooie bomen gaan nu heus weg, er komen kleintjes voor in de plaats. Toen zijn we maar gauw in de auto gestapt en nadat we Oom Henricus, die kennen jullie toch niet? een hand hadden gegeven, reden we naar Den Bosch toe. Eerst langs „Oog in Al", (wat een gekke naam!) de grote weg op, rond een pleintje en toen sloegen we de rich ting Vreeswijk in. Ging dat even hard! En wat leuk ging het over de grote bruggen bjj Vreeswijk en Zaltbommel. Ook jn Heüel moesten we nog over een grote brug. Vlak bij Den Bosch gingen we toen onder een viaduct door. Jullie weten toch wel wat een viaduct is? We moes ten ook nog even wachten voor de spoorbomen en toen was het met een paar minuutjes bekeken. Wat een plezier hadden we. toen we ein delijk voor de deur van ons nieuwe huis uitstapten. Dat begrijpen jullie wel. En nu plakken we de brief dicht hoor, de volgende week gaan we weer verder. Deze week weer een aardig sta peltje brieven gehad. Ik kan wel zien, dat de vacanties overal afge lopen zijn en dat alle vriendinnetjes en vriendjes weer hard aan de slag zijn gegaan. Nog een flinke ruk van drie maanden en dan staat de zomervacantie weer voor de deur en voor de meesten is dan weer een schooljaar afgelopen. Dus. allemaal nog een schepje erop, want we moe ten allemaal over gaan dit jaar! En nu weer de brieven. De eerste is een halve brief van Truus S. uit N. Zeker de rest er af geknipt! Truus vraagt, wanneer Oom Ludo jarig is. Ja, dat vind ik nu wel aarr dig, maar Oom Ludo wilde juist weten wanneer de lezeressen en le zers van de Jeugdkrant jarig zijn. Nu, als je het dan weten wilt Truus, in de loop van October hoor. Ver der mag ik niet meer verklappen. Je vorige brief heb ik niet ontvan gen. Jammer! Enfin, nu is alles in orde gekomen. Dag Truus! Van Marietje de M. uit S., beter bekend in de Jeugdkrant met de naam Lijster, ontving ik deze week ook weer eens een briefje. Echt gezellig dat je weer eens iets van je liet horen. En het tekenen ben je nog niet verleerd, zie ik. Deze keer een keurige lente-tekening met blaadjes aan de bomen en een vo geltje er in. Zeker een vinkje! De brief zelf vermeldt allerlei aardige dingen over de boerderij en de school. Leuk zeg, van die gymnas- tiek-vereniging. En wel gefelici teerd met het Communiefeest van je broertje! Het zal vast wel een mooie dag zijn geweest. Wat een bof, dat je die pop hebt gewonnen. Wat die onrustige spreeuwen be treft. die worden wel kalmer hoor! Ook van Gerard de M. uit S. is er deze keer een brief binnengeko men. Wat een verrassing! Want dat is een nieuwe vriend. Is me dat een leuke kennismaking, per brief nog wel! Je schrijft dat je bent over gegaan naar de derde klas en dat maar even 15 vriendjes van je zijn blijven zitten. Nou, dat is niet erg best! Je vindt het zeker wel leuk dat je vader een huis helpt bouwen- Hoe meer huizen hoe beter! Weet je dat er al weer even veel huizen ge bouwd worden als tien jaar geleden. De vaderlandse geschiedenis moet je maar goed leren, dat is een mooi vak. Tussen twee haakjes, je hebt je briefje netjes opgesteld hoor, zo met plaatsnaam en datum er bij. keurig! Zeker thuis geleerd, of op school? Nu, dat hoor ik nog wel eens van je. Je naam, Koolmeesje, vindt ik ook niet onaardig. Toeval lig zag ik deze week twee kool meesjes bij mij in de tuin zitten, mooie vogeltjes! En nu, beste Kool mees, de hartelijke groeten en tol de volgende keer. Ook uit Den Bosch is er een brief binnengekomen, van onze beide vriendjes Pim en Piet, de twee bolle baasjes. Och, och, wat waren die mannekes kwaad! Hadden ze me daar aan de krant hun mooie ver haal op zijn kop gezet! Eerst het tweede stuk en toen het eerste! Ik hoop maar, dat onze lezeressen en lezers het zelf maar hebben uitge zocht. De volgende keer beter hoor jongens! En bedankt voor het prachtige verhaal, we gaan er direct mee verder. Kijk maar eens goed. Voor allemaal een stevige hand van OOM LUDO.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5