De politieke rol van de Katholieken is steeds te klein geweest Wijziging van de Loterijwet Een portret van de H. Vader in elk katholiek gezin ersasr.ir.sr sss'ürrr* r Het volk in Tsjecho-Slowakije is moe en versuft" Een katholieke stem uit Engeland Ontbreken van eigen partij de oorzaak Katholieke regeringsinvloed gestegen Amper 5 pet. van de volksvertegen woordiging Bijzondere bepaling van Lotisico De Football-pools Naco zonder Boon! De kansen van een opstand - Wat doet het Westen als „het losbarst"? Bossche kunstschilder vervaardigde Pausportret Actie voor Katholiek Gemeenschaps werk J In Christus' Licht VRIJ DAC 28 APRIL 1950 PAGINA 7 ij: J. Overtoom, cstraat 7; R. J. J. Verdronkenoord t kantoor N.H.D., HET BESTUUR UIT ONZE fOFFENHAL jramofoonplaat en accordeon - MIENT 22 Barnhoorn voor allen r: met ingang van 1 1 zullen de afdelingen l,per lid aan het centrum af te dragen; is niet verplicht, maar de besturen wel als 'n :ht beschouwd, waarbij p hun eigen wijze zul- i om aan dit besluit volg te geven. De me- van de Wit-Gele Kruis te Hoorn, Wervers- 'demblik tot soortgeHj" s. is voorwaarde om 't emde besluit te verwe deer activiteit gewenst n met de uitvoerige van de bovenomschre- apunten, was het com- de rest van het PT,°~ art en bondig. Met in- 151 zullen de aanvragen nte-subsidies door het r worden ingediend, beurt op bepaalde voor- ubsidie aan de onderax- 1 kunnen verlenen. Een wordt gemaakt voor dat zelf om gelden bij e mag verzoeken (maai :h ook weer 'n gedeei- dragen) omdat bet een ;azijn beheert. Obdam. lijke plannen heeft, had aag met dezelfde onder zien behandeld, maa kans. Van Leeuwen had geen zijn financiële overzicn- teurd te krijgen. In f". vertelde hij o.m.,dat n. 5000 bedraagt, dat ussen met succes w° 1 en dat de zusters oeken hebben a^S zegenrijke uitwerkiho irden of cijfers is uit t De heren J. Bolten, Th. Schaap werden a» an herkozen en in de heer C. Neefjes, sbaar was.werd de n ar benoemd. Hartelijke orden van de voorZ le heer Neefjes ten dee (door Graaf M. de la Bedoyere) Het onlangs gekozen parlement heeft het aantal katholieke par lementsleden niet hoger gebracht, dat twee-en-twintig is gebleven; dat is minder dan 5 pet.; 14 zijn Labour-Ieden, 6 Conservatieven en 2 Ierse Nationalisten. Het grotere Labour-aantal, met een kleine toename van de katho lieke vertegenwoordigers ten koste van de Conservatieven, is er een nieuw bewijs van, welk een hoog percentage der Britse katholieken afkomstig is uit de armere klassen, Ondanks de kwestie van de toe komst der katholieke scholen, die de katholieken gedurende de ver kiezing tot een verkiezingspunt hebben gemaakt en waarop de Labour-candidaten veel minder Be vredigende toezeggingen hebben gedaan dan de Conservatieven, blijft de massa der katholieke arbeiders trouw aan Labour, In deze school kwestie heeft men waarschijnlijk terecht gevoeld, dat de voorzichtig heid van Labour meer verantwoord en oprecht was dan de beloften van de Conservatieven, Zes katholieken lid der regering. Waarschijnlijk heeft de premier, wegens de katholieke trouw aan Labour en nog meer om zijn ver langen naar een zeer gematigde Labour-politiek uit te drukken, een tot op heden ongeëvenaard aantal katholieken tot lid van zijn regering benoemd. Van de 14 katholieke Labourleden zijn er nl, niet minder dan zes tot minister gepromoveerd. Ofschoon geen van hen lid is van het kabi net, bekleden er toch drie het vol ledige ministeriële ambt: R. Stokes, minister van publieke werken; Lord Pakenham, minister van burger lijke luchtvaart en Wheatley, Lord Advocaat voor Schotland. De an dere drie zijn van lagere ministe riële rang; Edwards, burger-minis ter van marine; Lord Holder, onder minister voor het gemenebest en Delargy, lagere „whip". Stokes en Pakenham, Twee hunner, Stokes en Paken ham, dragen namen, die in het land zeer grote invloed hebben. Stokes, populair bekend als Dick Stokes, is een van de meest onbe vreesde katholieke leken van het land, en juist omdat hij nooit heeft geaarzeld zijn mening onafhanke lijk en ronduit te zeggen, hetzij in katholieke of andere zaken, ver- Wachtte men niet, dat Attlee hem ooit een regeringsambt zou geven. Hij is een grote zware man, wiens physieke verschijning overeenstemt met zijn morele moed. Hij heeft, als ingenieur, een gezaghebbende stem op het gebied van tanks en gedu rende de oorlog nam hij herhaalde lijk Churchill op de hak omtpent het type en de kwaliteit der tanks, die in het Engelse leger werden ge bruikt; en zijn opvattingen werden in brede kringen juist geacht. Hij is bij leden van alle partijen uiter mate goed gezien en een persoon lijke vriend van kardinaal Griffin. Wegens zijn onafhankelijkheid van standpunt in het parlement, nog benadrukt door zijn zware beu kende stem, is het hele lancj er nu erg nieuwsgierig naar, hoe deze „Voormalige stroper" zich zal ge dragen als „jachtopziener". Zijn benoeming is ongetwijfeld een ver sterking van de invloed der Kerk in het politieke leven. „Weggepromoveerd," Totaal, tegenovergesteld aan Sto kes is Lord Pakenham, een staats man die op het continent beter be kend is, omdat hij een tijd belast ts geweest met Duitse aangelegenhe den en in die functie lang in Duits land verbleef. Zijn opvattingen konden niet veel genade vinden in de ogen van de minister van buitenlandse zaken, die in het bijzonder niet gesteld was op Lord Fakenhams speciale belangstelling voor de Christen- Democraten, toen de Labour-rege- ring de sociaal-democraten in Duits land wenste te steunen. Het gevolg was, dat hij „weggepromoveerd" werd door een benoeming op de hogere post van minister van bur gerluchtvaart. Men zal zich herin neren, dat hij in die functie be trokken raakte in de KLM-lucht- ramp in Schotland. Eigenlijk is Lord Pakenham, die bekeerling is, economist en hij was de rechterhand van Lord Beve- ridge bij de voorbereiding van het bekende Beveridge-rapport in zake verplichte nationale verzekering, dat de basis was van de huidige z.g. „welzijnsstaat". Hij is een bezadigd geleerde, die uitstekend de kunst verstaat zich in onverschillig wel ke politieke kwestie In te werken. Daarom beantwoordt hij in het Ho gerhuis bij de debatten altijd voor de Labourregering vragen over allerhande onderwerpen. Lord Pa- kenham die gehuwd is met een dame, die bij de laatste verkiezin gen Labour-candidate was, en acht kinderen heeft is een geestdriftig katholiek, die regelmatig op bijeen komsten van katholieken spreekt. De huidige politieke situatie maakt het zeer waarschijnlijk, dat er dit jaar nog nieuwe verkiezingen zullen zijn, waarna de verhouding tussen Labour en de Conservatieven wel eens geheel omgekeerd zou kunnen worden. De Kerk is in de Conservatieve Partij zeker veel minder invloedrijk en de enkele katholieke conservatieve parle mentsleden zijn niet erg bekend, behalve misschien Christopher Hol lis, ook een bekeerling, schrijver en econoom. Hij lijkt de enige candi- daat voor een regeringsambt. VREEMDSOORTIGE VISSEN AANGESPOELD (Eigen bericht) LEEUWARDEN. Op enige der Waddeneilanden zijn enkele vreemd soortige vissen aangespoeld van zeer grote afmetingen. Aan de Wadkant van Ameland, op de glooi ing van de zeedijk ligt er een van 3.50 m. lang met een doorsnede van ca. 68 cm. In de vis, die bruin van kleur is, bevond zich een jong van ca. 50 cm. lengte. Het is dus in ieder geval een zoogdier. Volgens oudé zeelieden behoort het tot de familie der bruinvissen, ook wel duikelaars genoemd, wegens hun ogenschijnlijk duikelende beweging welke zij steeds In het water maken. Er zijn op de kust van Ameland wel eens vaker vreemde vissen aan gespoeld, in 1312 zelfs twee walvis sen, een zeldzame gebeurtenis, wel ke zich misschien wel nooit meer zal herhalen. In de Memorie van Antwoord van de ministers van Financiën en Justitie op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de Lo terijwet 1905 worden bij de -Parti culiere loterijbedrijven onderschei den de zgn. „briefjes-bedrijven", waarvan er ten tijde van de reor ganisatie van het loterijwezen in de bezettingsjaren een zestal be stond, en de polis- en premiele- hing-bedrijvon. Daartoe behoren Lotisico, t}ie vgor de inwerkingtre ding-van, de Wet van 1905 werd,op-- gewcht en haar wettig bestaan kon dóen steunen op art. 10 daarvan; de premie-obligatiebedrijven Hilmij, Haco en Haighton en Co, alle op gericht vóór de inwerkingtreding van de Wet van 23 Juni 1925 en tenslotte de H.V.S. en de N-V. Zd.- Holland. waarbij de verzekerde, behalve aan de in de polis beli chaamd? verzekeringsovereenkomst ook nog aan een andere kansover eenkomst aanspraken op prijzen en prerriiën kunnen ontlenen. De ministers ontkennen dat nit het arrest van de Hoge Raad van 11 Mei 1931 inzake „De Witte Stad" zou mogen worden afgeleid dat de Raad de rechtsgeldigheid van de briefjesbedrijven zou hebben ge- sanctionneerd. In tegendeel heeft dit college hef briefjessysteem ver oordeeld. T.a.v, Lotisico hebben de ministers bij nota van wijzigingen een artikel toegevoegd, waardoor haar bijzondere positie bestendigd zal blijven. Er zal echter nauwlet tend worden toegezien dat de N.V. binnen de perken van de wet blijft. Toetsing van opzet en feite lijke bedrijfsuitoefening van Hilmij, en Haco aan jurisprudentie leert volgens de minister van Justitie, Dagelijks komen ongeveer 2000 Hindoes in Rhanaghat (India) aan, die uit Pakistan zijn gevlucht, In afwachting van verder transport naar kampen krijgen de vluchtelingen hier rijst uit gaarkeukens voor de zieken is er goede medische verzorging. Ondanks dat sterven dagelijks mensen aan cholera. Een groep vluchtelingen, wachtend pp transport, dat deze bedrijven niet in over eenstemming waren met de wet- Óe juridische Vorm van premie obligaties die aan de stukken is gegeven komt niet met hun we zenlijk karakter overeen. Hef gro te aantal royementen behoort tot de inkomsten van deze bedrijven. De wettigheid van beide bedrij ven kan dan ook niet op goede gronden staande worden gehou den. Wat de liquidatie en de belan gen van derden betreft wordt op gemerkt, dat bij het Verkoopkan toor van de Ned. Staatsloten de verwachting heeft kunnen bestaan dat de in 1944 gekozen vorm van verkoopsorganisatie bestendigd zou blijven, hetgeen door de wijziging van 1946 onjuist bleek. De minister is na hernieuwde overweging be reid, hoewel daartoe niet verplicht, alsnog bij wijze van schadeloos stelling een tegemoetkoming van f 200.000 te verstrekken. De minis- verzet zich eehter tegen de voor stelling als zou de staat thans ge bruik maken van een gedeelte van het door het verkoopkantoor 'en zijn firmanten gekweekte verkoop organisatie. Hoewel de minister aan de po lis- en premie-obligatieieningbe- drijven in April 1946 heeft mede gedeeld dat tot liquidatie zou moe ten woeden overgegaan, gn uitgave van niepwe stukken nadrukkelijk werd yerboden, hebben de minis ters de indruk dat desondanks het plaatsen van stukken in het alge meen voortgang heeft gevonden. Een onderzoek door de rijksacoun- tantsdienst heeft dpen zien, dat de liquiditeit zowel als de solvabili teit van bedoelde maatschappijen zodanig zijn, dat afwikkelingvan d'e lopende contracten zonder SCha- de voor de polis en/of obligatie- houders mogelijk is. Omtrent de afwikkeling wordt bij nota van wijzigingen thans een meer nauw keurige regeling gegeven. De mi nisters zien geen termen voor een schadeloosselling i.v.m. de in het wetsontwerp voorgestelde verbods bepaling. Wat de staatsloterij betreft wordt niet het uitbreiden van het aantal loterijen per jaar van drie tot vier beoogd, doch wel de uitbreiding van het Iqtendebiet, bij gebleken behoefte bij het publiek. Van spe len om „grof geld" kan bij de Staatsloterij bezwaarlijk worden gesproken, terwijl bjj de vaststel ling van het aantal uit te geven loten een zo voorzichtige politiek wordt gevoerd, dat evenmin spra ke is van een werkelijk sociaal risico voor de collecteurs, Moeht na de totstandkoming van de Eco nomische Benelux-uni'e een aan zienlijk aanbod van Belgische lo ten (die van de enige van over heidswege bestaande de „Koloniale" loterij) optreden, dan zal 't debiet van Nederl. loten naar gelang de behoefte kunnen worden aange past. Een onderzoek heeft de minis ters aangetoond, dat er geen aan leiding is tot ernsige ongerustheid t.a.v, de verkoop hier te lande van aandelen in buitenlandse loterijen, football-pools e.d,, hoewel speciaal t.a.v. football-pools zich in enkele plaatsen vrj) aanzienlijke verkoop organisaties hebben ontwikkeld waaraan eehter door krachtig in grijpen veelal een einde kon wor den gemaakt. De bekendmaking van de uitsla gen van de trekkingen via de dag bladen die tot 1947 als „nieuws" -gratis kon geschieden en nadien werd gestaakt, omdat de regering op aandrang van de rekenkamer niet bereid was het gereduceerd advertentie-tarief te voldoen, blijft de aandaoht houden De minis!ers achten geep termen aanwezig tot Verzekering aan de collecteurs van aanspraken jegens de staat op penj sioen, kinderbijslag e.d, De ver eniging van Collecteurs en èollec- triees zal echter overgaan tot de stichting van een Pensioenfonds. De ministers stellen een bepa ling voor, waarbij het rijk de vol doening van die pensioenen ga randeert. NA 1 MEI: ALKMAAR. Op 1 Mei zal de heer G. Boon, die in het autobus- bedrijf in Noord-Holland een grote bekendheid heeft verkregen zich daaruit na 28 jaar terug trekken. Ongetwijfeld zal dit heengaan voor velen, die met het vroegere HABO- en het tegen woordige NACO-bedrijf op eni gerlei wijze in conneotie staan, een merkbare leegte betekenen. Het was in 1922, om precies te zijn op 21 Maart, dat de busdienst Twisk-Hoorn door de heer Boon in het leven werd geroepen. Na tuurlijk was er in die dagen van een geregelde dienst nog geen sprake, doch in ieder geval was de eerste stap gezet. Enige tijd later werd de dienst verlegd op de lijn Medemblik-Alkmaar ea-j ongetwijfeld zullen veel oudere lezers zich deze tijd nog kunnen herinneren. Precies tien jaar na de oprich ting kwam de HABO tot stand, waarmee de gehele kop van onze provincie gediend was. Ook de HABO was maar een kort bestaan beschoren, want weer tien jaar later in 1942 ging zij over in de NACO, waar de heer Boon ook al weer 8 jaar aan verbonden is. Vandaag, zal het afscheid van directeur Boon in intiemere kring plaats hebben, terwijl a.s. Dins dag een afscheidsreceptie voor het kaderpersoneel en enkele oud-ge- dienden zal worden gehouden. Wij twijfelen er niet aan of het zal de heer Boon dezer dagen aan belangstelling niet ontbreken. Van de weg in de sloot HEERHUGOWAARD NRD. Dezer dagen moest in de Hasse- lerweg, 'n luxe auto bestuurd door een reiziger van de Fa, Bakker uit Nd. Scharwoude, plotseling uitwij ken voor een geparkeerde auto; hij belandde in de zachte berm, kon zijn stuur niet houden en kwam in volle vaart tegen een lantaarn paal op, die grif in drie stukken brak, "Door deze sohok schoot de wagen naar de andere kant van de weg en rolde via de steile berm in de sloot- De chauffeur kwam er met een nat pak en enkele snij- wonden af. Schoolgebouw in de Goorn aanbesteed DE GOORN. Vrijdag is aan besteed de bouw van een nieuwe Katholieke School van vier loka len alhier. Begroting perceel A, de bouw, was f 61,328.'Laagste inschrijver J. C. Heddes, Berk hout, f 56.500.aan wie het werk gegund is. Hoogste van de 40 in schrijvers was Th. A. Hoogewerf, Ursem, voor f 79-980.Perceel B, glas- en schilderwerk, begro ting f 2030.laagste A. Baltu?, Avenhorn, f 1503),aan wie het werk gegund is. De volledige lijst van inschrijvers volgt. Maandag. 'r v Faillissementen Adrianus Petrus Paardekoper Commissionnair in bloembollen, wo nende te Castrieum, Drakenburh ggerstraat. Rechter Commissaris: Mr, van den WalBake, Curator: Mr. A. W. L. Bondam. Vennootschap onder de Fa. Gebr. Buisman, koek- en banketfabriek groothandel en export van biscuits chocojade en suikerwerken, Groot- Nieuwland D 2527, Alkmaar. Mede failliet verklaard haar vennoten Mi- ohaël Matthijs Baars. Emmastraat 54, Alkmaar; Petrus Johannis Baars, Kitsteeg la, Alkmaar: Johannis Ge- rardus Baars, Nip. Beetskade 47-1, Alkmaar. Rechter Commissaris Mr Alblas. Curator Mr. Seholten. Sinds er geen paspoort meer nodig is voor het verkeer tussen Nederland en België, is het aantal mensen dat eens bij de Beneluxburen op bezoek gaat, aanzienlijk toegenomen. Ver betering van sommige grenswegen. is daardoor noodzakelijk geworden. Deze foto toont u de verbeteringswefkzaamheden op de weg van Breda naar Antwerpen, juister nog, precies op de grens tussen Wernhout en Wuestwezel. ,,IK ZOU de stemming bij ons in het land kunnen omschrijven als moede", schrijft een ondergrondse werker in Tsjechoslowa- kije in een naar het buitenland gesmokkelde brief- „Allen wachten erop, dat het in de lente zal losbarsten, doch zij zeggen het steeds flauwer en met steeds minder innerlijk vertrouwen dan vorig jaar. Hoe en met welke middelen en in welke omvang het zal moeten gaan, weet niemand precies te formuleren en niemand heeft er een precieze voorstelling van. Het is een vertwijfeld wachten. Het kan natuurlijk losbarsten bij een oorlog of bij een opstand, doch weinigen zijn van mening, dat men de bolsjewisten ook door middel van diplomatieke druk kan verdrijven". Bonder twijfel zou een goed voor- bereide en eensgezind georganiseer de actie tegen het regiem succes kunnen hebben. Het zou misschien reeds genoeg zijp de radiozenders te bezetten, alsmede enige belang rijke regeringsgebouwen. Het is echter zeker, dat egn groep van communistische fanatici naar da wapenen zal grijpen. Bovendien moet men ook rekening houden met het ingrijpen van „betrouwbare" politietpoepen. Men is echter van mening, dat het niet tot eep groot bloedbad zal komen daar de over weldigende meerderheid van het volk tegen het communistisch he- Wind is. Er is echter nog een ander pro bleem. Zal het volk ook naar de wapenen grijpen, wanneer het tot een opstand komt? Pe haat tegen de bolsjewisten is namelijk zeer passief en het volk is moe en ver suft, schrijft deze man van de on dergrondse, Men is niet in staat een krachtdadige en beslissende actie tegen het regiem op grote schaal voor te bereiden. Ook het geloof in succes is niet zo vast als EEN PORTRET VAN DE PAUS, van de Stedehouder van Chris tus op aarde, vond men yroeger in de meeste Katholieke ge zinnen en in alle Katholieke inrichtingen en gestichten, niet alleen in Nederland, maar in veel landen der wereld. De Stichting Actie 1950 voor het Kafholiek Cemeensehapswerk, waarover wij reeds eerder berichtten, heeft het initiatief genomen om in dit Heilig Jaar dit goede gebruik weer ingang te doen vinden, om zo de barrières tussen de volken mee te helpen opruimen en tevens om uit de baten, voprtvloeiende uit de verbreiding van een portret, 17 Nederlandse organisa ties en instellingen van Katholiek gemeenschapswerk te steunen. Onder vice-voorzittersohap van Mr. W. H. Ariëns heeft het bestuur bestaande uit Mej. M. Romme, de heren A. A. R. H. van Wepssen, Mr. J. W. M. Huynen, Mr. L. Minderop, Jos. van Maeklenberg, B. van Over beds het plan werkelijk groots aangepakt. Met de steun van Mgr. Giobbe, Mgr. Olav -Smit, Mgr. W. A. E. Damen en de Ned. gezant bij de Heilige Stoel Jbri M. van Weede sjaagde men er in de toestemming te verkrijgen vooj, het vervaardigen van een portret door de Bosse kunstschilder Wim vap der Plas. In Ocfober van het vorige jaar vertrok hij. Z.H. de Paus heeft niet vooi' hem geposeerd, maar hij werd in Staat "gesteld hij eep twintigtal audiënties aanwezig te zijn in Castel Gandolfo ep in het Vaticaan. Hij maakte tal vg! potloodschetsen, gouaches, sepiatekeningen. Hij bracht zich door literatuur op de hoogte van de figuur van de huidige Paus, deze serene mens, deze Pas tor Angelieus, zoals men hem ge noemd heeft- In Januari 1950 kwam, na vele beslommeringen, het unieke schil derij in Nederland. De kunstschilder heeft.de Paus zittende weergegeven, naast hem staat de Maestpo di Ca mera, Mgr. Callori di Vignale en geheel terzijde de Commandant van de Pauselijke edelgerde ip gewoon audiëntietenue. Wim vsa her Plas heeft zich re- munistep zullen echter binnenkort, wanneer, het zo doorgaat, met ijze ren hemden zijn uitgerust. De com munisten zelf hebben echter ook hun probleem. Zo hebben zij bij voorbeeld de arbeidersmilitie bij een onderneming van de nieuwste wapenen voorzien, terwijl zij zich zelf afvroegen, wie men eigenlijk zonder gevaar dergelijke wapenen ter hand kon stellen. Oorlog of vrede? Ruim 90 procent geipoft niet, dat het communistisch regiem eeuwig zal duren. De meerderheid rekent onvermijdelijk op een oorlog. Steedg zeldzamer worden de mensen, dié het begrijpen kunnen, dat men in het Westen nog immer denkt aap een overeenstemming of aan een vreedzaam naast elkaar leven met de Sovjets.,.. De openbare mening is zeer ver deeld over de inhoud van he drie woorden: „Het barst los....", aldus de brief. De vroegere industriëlen Zijp ervan overtuigd, dat deze woorden inhouden, dat zij hun be drijven en hun bezit weer terug krijgen. De arbeiders daarentegen zijn van mening, dat mep, wanneer het communisme geliquideerd is, de schreeuwende onrechtvaardig heden moet herstellen, doch zij we ten ook, dat zij zich met hand en tand zullen verzetten, wanneer de bedrijven weer gedesocial'seerd zouden worden. Steeds meer ver breidt zich de opinie, dat deze vraagstukken moeten worden opge lost naar de wetten van de natio nale ecpnomie. Vele, ook socialisti sche, economen in Tsjecho Slowa kije, zijn na de huidige ervaringen ervan overtuigd, dat men zekere takken van Qe particuliede onder neming niet slechts moet vernieu wen, doch zelfs van staatswege on dersteunen. Alles wat het stempel der Ver. Staten draagt is bij ops graag ge zien en ieder vastberaden optreden der V. S. tegen het Communisme wordt met warmte begroet deelt de schrijver nader mede. Wat Enge land bereft, hier hadden ook vele socialisten Churchill de overwinning toegewenst als en herinnering aan het vastbesloten leiderschap van Churehill gedurende de oorlog. De Labour-ledep zijp bij de onzen uit de gratie, omdat zij in de Veilig heidsraad van de U.N.O, voor de mentis hebben gestemd en hei han delsverdrag met Tsjechosiowaküe hebben ondertekend, hetgeen een pommupistiseh succes kap worden genoemd. Onze openbare meping kijkt met een zekere zorg naar Frankrijk. Men kan bij ons niet meer vqlgen, dat daar notabene in eep vrij land nog zo veel men sen kunnen worden gevonden, die bereid zijn het communisme te Steunen. Men vergeet daarbij even wel, dat wij toepdertijd hetzelfde hebben gedaan, ofschoon wij had den vernomen hoe het Roemenië, Bulgarije enz. was verggap, Men is bij ons algemeen vgp menjng, dat Frankrijk en Italiëhet heel goed konden gebruiken, dat de ar beiders in deze landen eens kennis zouden maken met de werkelijkheid achter het IJzeren Gordijn, opdat zij met eigen ogen het beweerde geluk in het communistische para dijs zouden kunnen aanschouwen. Het meeste lijden wjj onder het gebrek aan activiteit de Vfeste- in 1945, toen reeds de algemene si tuatie aan de fronten en de moei lijke omstandigheden in het Duitse rijk zelf een gunstige conditie hap den geschapen. Het wezenlijke probleem is voor ons de buitenlandse tus- senkemst. Het grootste deel van onze grenzen js omgeven door het Rode Leger. De tanks van maarschalk Rokossowsky staan bij Ostrau. Hetzelfde is het ge val aan de Hongaarse en Oos tenrijkse grens. Voor wij tot actie kunnen overgaan, moeten Wij de zekerheid hebben, dat wanneer de Russische tanks bij Ostrau beginnen te rijden, hon derden Amerikaanse tanks in het Bohemerwoud komen aan- rpllen. Zonder deze zekerheid is iedere poging tot opstand van te voren tot mislukken ge aoemd De Tsjechische communisten zijn geweldig bang voor een opstand Men ontneemt ieder „onbetrouw baar" persoon zijn wapen. De com- derd, die daardoor van een centrale betekenis wordt. Wat Stfif m ZÜP betrekkelijke een voudige weinig doorwerkte kledij staat er de Maestro di Camera Mgr. Callori, maar bier is het hoofd min der nadrukkelijk behandeld dap bij de Paus en de kleuj- is er fijner en genuanceerder. Vager ep daarom in de ealoristiseh overigens betrekkelijk geringe ruimtewerking wat meer diepte suggererend, staat terzijde in Stramme houding de Commandant van de Pauselijke edelgarde. Het portret zal velen opmjddellijk treffen en het is dan ook het ideaal van de Stichting Actie 1B50. dat reproducties er van in elk Katho liek gezip en iil elke katholieke in richting een plaats zullen krijgen. Daarvoor heeft men bij de Rotogra vure Mij te Deiden, reproducties in verschillende afmetingen laten ma ken en ip verschillende prijzen. Om de grootste 78 x 62 cm. komt een speciaal vervaardigde lijst. De re- kenschap gegeven wat van een por tret geëist wordt, dat in vele afbeel dingen verspreid zal worden in ver schillende kringen van °us volk. Hij heeft er dus zcer sterk rekening meegehouden, dat het portret van de Paus goed lijkt. Het schilderij. Het schilderij is ruig geschilderd in helle kleuren. De zetel van de Paus is op enkele plaatsen gedetail leerd en elders meer aangeduid. De Paus is in het wit gekleed; het Se" zieh is om wille van de gelijkenis SChei'P getekend en komt dus vrij sterk naar voren. Het gebaar der armen en handen is levendig, zelfs wat theatraal, maar men verzeker de ons, dat dit bij de Paus, een Italiaan, niet vreemd is. Fel daar achter hangt het rood fluwelen gordijn. Zorgvuldig, fijn en toch krachtig is de linkerhand gesehil- beeld vap het oorepronkelijke. Niet alleen in Nederland, maar in het buitenland hoopt men op een be langrijke verspreiding. Verspreiding door heel de wereld Er werd reeds cpntact opgeno men rpet enkele landen in Europa, met de Verenigde Staten, met Ca nada en Brazilië, waar kleine transparanten werden heengezon den. De Stichting is zorgvuldig te werk gegaan, piet alleen werden schilderij en bedrijfsrisico verze kerd, maar er werd zelfs een verze kering aangegaan op het leven van Z.H. de Paus. Enkele exemplaren van de grote reproduetle gingen reeds per vlieg tuig naar Z.H. de Paus, oe andere on het schilderij afgebeelden en allen, die in Italië hup onmisbare ateun verleenden. Ook de propa ganda in Nederland zal flink wor den aangepakt. Begin Mei zei Uien het oorspronkelijke werk in Den Bosch exposeren, daarna zal men van stad tot stad strekken om Zo- velen als maar mogeliik is in de ge legenheid te steller, hup reproductie ermee te vergelijken. Wsnf men hoopt immers, dat reeds spoedig zeer velen (n het bezit daarvan zullen zijn, dat vrijwel Idepeen een grote of kleinere reproductie van dit unieke werk een waardige nlaats in zijn huis zal willen ver lenen. berichten zijn onze belangrijkste hulp,.,...,.... wanneer tenminste het Westen zich nog iets vgn qps lot aantrekt O Pe 28-jarige Koning Phoemiphon Adoeldet vap Thailand is gisteren in het huwelijk getreden mst de 17-jarige Prinses Sirifcit Kitijakawa, eeri docihter vari de Thailandse Am bassadeur te Londen- v Hun, die met CHris- tu§ leven, gapt het in de?e wereld sleeht, terwijl zij die niet bidden, die zieh om God en Kerk niet be kommeren, de goede ren vgn de aarde be zitten: zij laehen, ver maken zieh en genie ten van het leven Maar de Weer verze kert ops: Slecht? een korte ti|d". BENEDICTUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7