Belgisch parlement zal worden ontbonden Sobere plechtigheid op de Dam Kabinet-Eyskens opnieuw roer in handen 4 Juni gaan de Belgen naar de stembus Panamees schip loopt op mijn bij Ameland Radiorede van dr. Drees EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN België 4 Juni naar de stembus De hoge Atlantische Raad Koning inzet verkiezingsstrijd C.V.P. optimistisch Minister Rutten in Nederland terug Prins Bernhard vertrekt naar V.S. Seizoenprijzen voor huisbrand Geert persoonlijke ongevallen Aanzienlijke schade Sleepboot op Schelde gezonken Minahassa los van Oost-I ndonesië Gelukwens aan Koningshuis Indonesische urn bijgezet in nationaal monument Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f J.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 1 Mei 1950 46e Jaargang No. 11853 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze bijz. medewerker) DE FRANSE premier, Georges Bidault, heeft in Lyon een zeer belangwekkend, zij het voorshands nog vaag plan aan bevolen, om een Hoge Atlanti sche Raad in te stellen. Hij be oogt daarmede uitbreiding en versterking van het Atlantische Pact. In feite heeft men tot dus verre in het kader van dat pact alleen voorbereidende maatrege len op het gebied der verdedi ging getroffen. De bepalingen van het Pact zelf echter voor zien ook de mogelijkheid van verdergaande samenwerking op politiek en op economisch ter- rein- -i J Nu ongeveer een jaar geleden heeft William Clayton, een der bekwame Amerikaanse onder ministers van Buitenlandse Za ken van tijdens de oorlog, een fors pleidooi gehouden voor de vestiging van één militair, eco nomisch, munt- en politiek stel sel voor alle Atlantische mogend heden. In Europa werd dit be toog nauwelijks opgemerkt. De Amerikaanse pers wijdde er een beleefde maar zeer beperkte aandacht aan: als een man als Clayton zulk een stout denk beeld uitte was dat wel nieuws, maar zijn plan zelf leek te on werkelijk dan dat het veel re actie of commentaar kon ontlok ken. Zo was het, nog nauwelijks een jaar geleden. Nu is het niet een verdienstelijk, wat in verge telheid geraakt politicus van het tweede plan, maar leidende staatslieden, die dit denkbeeld gaan betrekken in hun recht streeks overleg. Waaruit men kan afleiden, dat wij heus wel snel leven en dat men goed doet niet te gauw te zeggen of te den ken. dat enig koen plan te stout zou zijn of te ver buiten het werkelijk mogelijke zou liggen. Wie durfde drie jaren geleden dromen van het Marshall-plan? En nu beraadt men zich reeds over wat er moet gebeuren, als het plan afgewikkeld zal zijn in 1952. Van officiële Amerikaanse zij de heeft men de Franse regering om nadere inlichtingen gevraagd over de door Bidault geuite ge dachten m. b. t. een Hoge At lantische Raad. Dit wil niet zeg gen: de Verenigde Staten staan er achter, maar het befukent wel, dat Washington niet-enkel belangstelling en sympathie er voor heeft, maar de practische mogelijkheden wil onderzoeken, die het wellicht biedt. Ook dat behoeft niet te verbazen, want enkele maanden geleden heeft Acheson zelf reeds gesproken over het onderzoeken van mo gelijkheden tot uitbreiding van de werking van het Atlantische Pact, ook op politiek en econo misch terrein. Dat was, als u wilt, het oplaten van een voor zichtig vliegertje, om te zien, hoe de openbare mening in en buiten Amerika daarop zou rea geren. DE ATLANTISCHE defensie conferentie, die voor enkele weken in Den Haag werd gehou den, bracht verder aan het licht, dat men niet los van politiek en los van economie alleen maar over militaire verdedigingsvra- gen kan beraadslagen. Dringen de problemen, die zelfs reeds in dat militaire kader rezen, als die van Duitsland en Spanje, alsook van de kosten der verdediging in verband met de beperkte middelen en de dwingende we- deropbouweisen in West-Europa, konden in Den Haag niet wor den opgelost. Zij wezen er reeds op, dat de Atlantische mogend heden hun beperkte defensie doeleinden niet zouden kunnen vervullen, als zij niet tot hech ter samenwerking op breder terrein kwamen. DAARNA zijn de Vijf van Brussel bijeen geweest met geen ander resultaat dan dat zij hebben vastgesteld, de noodza kelijke verdedigingsmaatregelen in het kader van het Atlantische Pact niet te kunnen betalen, zonder hun economieën te ont wrichten. In Rome heeft minis ter Stikker onomwonden vast gesteld, dat de resultaten van de talloze moeizame pogingen tot nauwer aaneensluiting der zestien Marshall-landen met be vredigend zijn te noemen. Dat zelfde moet vastgesteld worden ten aanzien van Straatsburg waar het laatst gehouden be raad van het ministers-comité veler verwachtingen andermaal teleurstelde. Tussen de deelne mers aan het Atlantisch Pact, de Raad van Europa en de Organi satie van Europese Economische Coördinatie schijnt weinig goed verband te brengen te zijn, hoe wel het vaak dezelfde mogend heden en dezelfde mensen zijn, die door dezelfde moeilijkheden dezelfde problemen niet kunnen oplossen. Buiten een hechter At lantische politiek-economisch verband zal Engeland, niet eens geheel ten onrechte, blijven wei geren om te kiezen tussen zijn Gemenebest en West-Europa, zodat er van een zelfs beperkte economische samensmelting in West-Europa weinig of niets te recht kan komen. Zonder een wei-georganiseerde Atlantische gemeenschap zal Frankrijk hui verig blijven in te stemmen met Duitslands weder-inschakeling in de verdediging van West-Euro pa. Alleen in Atlantisch verband kunnen vraagstukken als de spreiding van Europese arbeids krachten en van de elf millioen vluchtelingen in West-Duitsland wellicht tot oplossing komen. Tenzij een diepgaande politiek en economische samenwerking rond de Atlantische Oceaan be- Vervolg op pag. 3. BRUSSEL, 29 April (ANP). Na een regerings crisis van meer dan zes weken, waaraan nier minder dan vier Belgische kabinetsformateurs een einde hebben pogen te maken, heeft thans de regering-Eyskens, die in feite nog niet was afgetreden, omdat de prins-recent het ontslag van deze regering nog niet had goedgekeurd, het roer opnieuw in handen genomen. De rege ring zal evenwel een kort leven zijn beschoren, daar op 4 Juni verkiezingen zullen worden gehouden en op 20 Juni een andere regering zich aan het nieuwe parlement zal moeten voorstellen. Men ontveinst zich in politieke kringen niet, dat de ontbinding der wetgevende Kamers, waartoe de prins-regent de heer Eyskens heden opdracht heeft gegeven, aanleiding zal zijn tot een felle verkiezingsstrijd, waarvan de koning de inzet zal zijn en die de tegenstellingen tussen de partijen nog duidelijker zal doen uitkomen. In officiële kringen verluidt, dat socialisten en liberalen in de provinces kartels zullen vormen bij de a.s. verkiezingen. Bij de vorige verkiezingen wa£ het namelijk zo, dat vele socialistische en liberale stemmen hier verloren gingen, omdat zij afzonderlijk niet het benodigde quorum behaalden. Door de vorming van een kartel verwachten liberalen en socialis ten de katholieken niet alleen in de Senaat waar deze thans negen zetels meer hebben dan hun gezamenlijke tegenstanders doch ook in de Kamer, waar de katholieken drie zetels minder hebben dan de andere partijen, de meerderheid te kunnen betwisten. 57 net. voor de C.V.P. In de gelederen der CVP meent men daarentegen, dat de nieuwe verkiezingen niet alleen een grote meerderheid in de Senaat zullen opleveren, doch eveneens in de Kamer. In kringen der CVP wil men in de resultaten der komende verkiezingen vooral een bevesti ging zien van de uitslag der volks raadpleging over de terugkeer van koning Leopold naar België. Men verwacht dus dat minstens 57 pet. van het Belgische kiezerscorps voor de CVP zal stemmen. Mochten de katholieken er in slagen zowel in de Senaat als in De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, is gisteren morgen na een verblijf van onge veer 3 weken in Indonesië in Nederland teruggekeerd. De minister zeide bij zijn aan komst, dat de gevoerde bespre kingen tot een vruchtbare uitwis seling van gedachten en opvat tingen hebben geleid. Zij hebben verhelderend gewerkt. „Er bestaat zo vervolgde mi nister Rutten een grote be hoefte aan hoogelaren en vak technische krachten in Indonesië. Het is mijn vaste overtuiging, dat, waar men meent buitenlanders nodig te hebben, de voorkeur naar Nederlanders uitgaat. Deze ten- denz zal toenemen, naarmate de Nederlanders zich leren bewegen in de Bahasa Indonesia. Verklaring van Bidault1 over atoombom PARIJS. 30 April (Reuter) De Franse minister-president Bidault heeft te Montbrisson verklaard, dat Frankrijk niet van plan ia een atoombom te vervaardigen. „Alle soorten bewapening moeten onder controle gesteld worden, niet alleen de atoombom", aldus Bidault. 6 MEI OPENING „HOLLAND FAIR" Hedenavond zal Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden met het K.L.M.-lijvliegtuig naar de Ver. Staten van Amerika ver trekken om op 6 Mei in Phila delphia de „Holland-Fair" te openen. GROTE BRAND IN VOORSTAD VAN SAIGON PARIJS, 29 April (Reuter) In een voorstad van Saigon in Indo- China zijn een duizendtal strohutten door brand vernield, zo meldt het Franse persbureau A.F.P. Vijfdui zend Indochinesen zijn hierdoor dakloos geworden. Door gebrek aan water kon de brandweer niets tegen het vuur uitrichten. juwelendiefstal uit Frans ministerie PARIJS, 29 April (Reuter) - Drie gewapende mannen hebben de afge lopen nacht een grote hoeveelheid juwelen en bankbiljetten uit het Franse ministerie voor oudgedienden gestolen. Zij boeiden de bewaker en zochten rustig de gehele nacht. In de ochtend lieten zij de bewaker vrij en verdwenen in een auto. de Kamer de absolute meerder heid te behalen, dan zouden zij dus tegen de wil van socialisten en liberalen in, de wet op het regentschap kunnen opheffen om de koning in staat te stellen naar België terug te keren. In dat geval zou de koning ech ter naar België terugkeren als de vorst van een partij en van een homogeen katholieke regering, iets waarvan zowel hijzelf als de leidende figuren in de CVP af kerig zijn. Men hoopt in katho lieke kringen echter, dat een ver pletterende overwinning der CVP de Vlaamse liberalen tot naden ken zal stemmen en deze alsnog bereid zullen zijn aan een katho liek-liberale regering mede te werken. Intussen hebben de drie par tijen hun vrijheid geheel herno men en is het protocol, dat werd opgesteld naar aanleiding van de radioboodschap van koning Leo pold, dus geen basis meer voor onderhandelingen in de toekomst. Weinig enthousiast De drie partijen verhelen zich intussen niet, dat zij niet enthou siast zijn over deze nieuwe ver kiezingen. Niemand weet precies wat het resultaat ervan zal zijn, terwijl men er in partijkringen op wijst, dat de verkiezingspropa ganda niet zulk een overdadige omvang zal kunnen aannemen, als gevolg van de propaganda, die aan de vooravond van de volksraadpleging over de terug keer van de koning is gevoerd, daar deze de partijkassen aanzien lijk heeft doen slinken. Motz afgetreden Vernomen wordt dat Motz ont slag heeft genomen als voorzitter van de liberale partij. Motz was steeds tegenstander van Kamer ontbinding en nieuwe verkiezin gen en behoorde tot degenen on der de liberalen, die voorstander waren van een verzoenende hou ding ten opzichte van het konings probleem en een oplossing hier van in nationale zin. Hel Panamese m.s. „Canopes", dal 10.000 Ion meel, is gister middag omstreeks drie uur, op ongeveer zeven mijl ten noorden van de noordpunt van Ameland op een mijn gelopen. Het schip had geen lading aan boord. Gisteravond laat werd contact op genomen door de sleepboot „Holland" van de firma Doeksen. Daarna werd de „Canopes" op sleeptouw genomen naar Amster dam. Zodra het ongeluk gebeurde seinde de kapitein van het Pana mese schip radiografisch om „on middellijke assistentie". De bood schap werd in IJmuiden opgevan gen. De Reddingboot „Brandaris" en de sleepboten „Holland" en „Oceaan" voeren uit om hulp te verlenen. Belangrijke schade Het bleek, dat de Panamees buiten de vaarroute in een mij nenveld was terecht gekomen en op een mijn was gelopen. De ont ploffing had tot gevolg, dat in de machinekamer ernstige schade werd aangericht en dok de schroefas defect was geraakt. Door een lek stroomde het water naar binnen in de machinekamer en de stookruimte. De bemanning bleek ongedeerd en alle krachten werden ingespannen om 't schip drijvende te houden, wat ook ge lukte. De sleepboot „Holland" maakte het eerste contact. Op dat ogen blik was het water tot 5*/2 voet in de ruimen gestegen. De verbin ding werd tot stand gebracht op 8 mijl ten noorden van de licht boei E.T. 15. De schip, dat slechts 5 jaar oud was, vrekeerde overi gens in goede conditie en het be sluit werd genomen de „Canopes" op sleeptouw te nemen naar de haven van Amsterdam. Voor alle zekerheid bleven de reddingboten in de buurt, waar toe inmiddels ook behoorden de „Twente" uit Oostmahorn en een Duitse reddingboot uit Cuxhaven. Communisten buiten de wet in Panama PANAMA CITY, 29 April (Reuter) Het Panamese kabinet heeft een re solutie goedgekeurd volgens welke alle communistische activiteit in de republiek onwettig is. MAATREGEL TEGEN VERTRAGING DER AFLEVERING Voor een ongestoord verloop van de huisbrandvoorziening is het noodzakelijk, dat de afle vering van de kolen zo gelei delijk mogelijk geschiedt. Als gevolg van de afschaffing van de kolendistributie moet gere kend worden met een grotere geneigdheid van de huisbrand verbruikers tot het uitstellen van de aankopen tot de aan vang van het stookseizoen, het geen vertraging in de afleve ring met zich kan brengen. In verband hiermede heeft de regering besloten tot wederin voering van het ook voor de oorlog gebruikelijke systeem van seizoenprijzen. Op deze wijze zal het kopen van huisbrand gedurende de zo mermaanden aantrekkelijker wor den. De nieuwe prijsregeling, waar omtrent overleg met de Stichting van de Arbeid is gepleegd, treedt op 1 Mei a.s. in werking en zal op Dinsdag 2 Mei in de Staats courant worden gepubliceerd. Zij, die hun brandstoffen reeds in Mei en Juni inslaan, betalen ten op zichte van de tot dusver geldende prijzen 50 cent minder per een heid (1 hl) anthraciet, esskolen, vetkolen en eierbriketten en 35 cent minder per eenheid (2 hl) cokes. Voor de maanden Juli en Augustus zullen deze prijsverla gingen voor alle kolensoorten 15 cent per eenheid bedragen. De winterprtjzen, die op 1 September a.s. van kracht worden, zullen daarentegen voor anthraciet, ess kolen, vetkolen en eierbriket ten per eenheid 20 cent hoger dan de huidige prijzen worden, terwijl de prijzen voor cokes 15 cent per eenheid hoger zullen worden. DRIEJARIG KIND IN LEEMKUIL VERDRONKEN Gisterenmiddag geraakte een drie jarig jongetje van de familie H. spe lenderwijs te water in een leemkuil naast de Deldensestraat in Borne. Hoewel het ventje spoedig gered werd en langdurige kunstmatige ademhaling werd toegepast, bleken de levensgeesten reeds geweken. BEMANNING TIJDIG GERED De sleepboot „Walvis" is gis termorgen op de Westerschelde in de nabijheid van Terneuzen gezonken. De bemanning kon worden gered. De sleepboot de „Walvis" is 't eigendom van de „Union de Re- morquage et de Sauvetage" te Antwerpen en is in Terneuzen gestationneerd. Hedenmorgen was de boot uitgevaren om het Joego-Slavische stoomschip Pod- gora binnen te slepen in de bui tenhaven van Terneuzen. Daar bij is de „Walvis" door een tot op heden onbekende oorzaak vol water gelopen en gezonken. De bemanning uit vier koppen kon tijdig worden gered. De Ant werpse reders zijn naar Terneu zen vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Sander Rónai, die in de plaats van Arpad Szakasits als presi dent van de Hongaarse Volks republiek is voorgedragen. Ró nai is van oorsprong bouwvak arbeider. Van 1911 af is hij een actief lid van de arbeidersbe weging. Sinds de bevrijding in 1945 maakt hij deel uit van het kabinet. MILITAIR BESTUUR INGESTELD DJAKARTA. 29 April .(Aneta) De Minassaraad heeft besloten de Minahassa los te maken van de Negara Oost-Indonesië en heeft zich met ingang van Vrij dag j.L geproclameerd tot deel gebied van de Republiek Indo nesië, aldus bericht de corres pondent van Aneta te Menado. Het „Front Kesatuan" te Me nado heeft et;;? resolutie aange nomen tot 1latie van de Staat Indones In verband i«'. de ernstige si tuatie is van Vrijdag af een mi litair bestuur ingesteld over de Daerah Minahassa onder leiding van de majoor Sumual. basis commandant van Menado. De troepen van het K. N. I. L. zijn in hun verbl'iven geconsigneerd, de politie is gemilitariseerd on der leiding van Apris (het leger der R. I. S-"c! OPNIEUW AARDSCHOKKEN IN ITALIIË LIVORNO, 30 April (A.F.P.) - In de streek van Livorno zijn opnieuw aardschokken gevoeld. Te Gabbro, waar onlangs verscheidene aard schokken zijn waargenomen, hebben de bewoners hun huizen verlaten. De minister-president, dr. Drees heeft aan de vooravond van de bevyjdingsdag, Zaterdagavond 'n radiorede gehouden over de zen der Hilversum I voor de Stich ting 1940-1945. „Geen waardiger vorm van herdenking dan die waartoe de stichting oproept; tot stand gekomen in de kringen der verzetsbeweging, heeft zij op zich genomen het woord waar te ma ken, dat het Nederlandse volk de plicht zou kennen tegenover de nabestaanden der gevallenen". „Wij kunnen het leed, dat hun verlies veroorzaakt, niet wegne men. Wij kunnen slechts iets doen. De Staat heeft een buiten gewone pensioenregeling getrof fen voor de nabestaanden. Jaar lijks' wordt een bedrag van SVs millioen hieraan besteed. Het is evenwel niet genoeg, omdat er vele gevallen zijn die niet in een wetstekst kunnen worden aange duid. Vandaar de hulp van de stichting, die zorgt voor een jaar lijks bedrag van f 2 millioen. „Dr Drees herinnerde aan de verjaardag van Koningin Juliana en zeide o.m.: „Bij alle slagen die ons land als gevolg van de oorlog hebben getroffen en bij de vele teleurstellingen die ook daarna ons deel zijn geweest, is het een voorrecht vpor ons volk, dat na de oorlog geen tegenstellingen over staatsvorm en vorstenhuis ons land hebben verdeeld". De minister-president gewaagde vervolgens van de nieuwe band, die tussen Nederland en Indone sië is gelegd en hij hoopte dat het woord van H.M. Koningin Juliana bewaarheid zou worden, dat werd uitgesproken bij de souvereini- teitsoverdracht. Dr. Drees verklaarde, dat ons volk dankbaar kan zijn t.a.v. het gevorderde herstel, wanneer men de vergelijking trekt met toestan- taak in clo wereld tot behoud van de vrede en de vrijheid en wij zullen slagen om dit te bereiken, wanneer wij voortbouwen in de geest zoals H.M. Koningin Juliana die heeft aangegeven. Wetend te spreken uit naam van het Nederlandse volk wens ik Koningin en Prins geluk met deze dag en geef ik uiting aan de hoop, dat ook dit jaar zegen moge rusten op hen beiden, op hun bloeiend gezin en op him arbeid voor het koninkrijk, aldus besloot dr. Drees zijn rede. De .ede van et minister-presi dent werd tevens door de wereld omroep uitgezonden. Spoorwegstaking in Ierland DUBLIN, 1 Mei (Reuter). Alle diensten der spoorwegen van Eire zijn tengevolge van een sta king verlamd. De staking begon Zaterdag met een wilde staking onder de machinisten en stokers naar aanleiding van een geschil over promotie. VRIJDAG GEEN KRANT In verband met de Natio nale Feestdag zal onze cou rant a.s. Vrijdag 5 Mei niet verschijnen. Aan H.H. adverteerders wordt ver zocht, advertenties voor het nummer van Donderdag zeer tijdig in te zenden. De Directie Indonesische delegatie te Moskou aangekomen MOSKOU, 30 April (Reuter) De Indonesische delegatie onder lei ding van L. Palar, die over het aanknopen van diplomatieke be trekkingen met de So wj et-Unie gaat onderhandelen, is te Moskou aangekomen. De delegatie werd op het vliegveld welkom geheten door vertegenwoordigers van het minis terie van buitenlandse zaken en dei^eMers Ons volk heeft e4n de Nederlandse ambassade. De urn met aarde," verzameld op de twee en twintig erevelden in Indonesië, is Zaterdagmiddag op plechtige wijze bijgezet in het voorlopig nationaal monument te Amsterdam. De bijzetting geschiedde na een eenvoudige, indrukwekkende bijeenkomst in de Nieuwe Kerk, waarbij aanwezig waren H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, vele leden van het Kabinet, de Hoge Commissaris van de Verenigde Staten in Indonesië in Neder land, mr. Moh. Rum, de twee gewezen Hoge Vertegenwoordi gers van de Kroon in Indonesië, dr. L. J. M. Beel en de heer A. H. J. Lovink, alsmede talrijke leden van het corps diploma tique en vele burgerlijke en militaire autoriteiten. onderscheid van ras of landaard, vielen in de strijd tegen Japan en Het moment, waarop H.M. de Koningin een krans legt na de bijzetting van de urn in het monument. In zijn rede in de Nieuwe Kerk somde minister Götzen de namen op van de 22 erevelden waarvan een handvol aarde naar Neder land is overgebracht. „Als ik deze namen uitspreek" aldus de minister „zullen velen zich in hun herinnering terugroepen hoe deze velden daar liggen onder de troperizon, tussen de sawah's, in de heuvels, tegen de bergen, langs de wegen van dat mooie land, dat ook onze liefde heeft en waar zovelen gelijk het in de oorkonde die bij de urn behoort staat „zowel burgers als krijgslieden, zonder voor vrede en recht". Na afloop van de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk begaven H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bern hard en na hen alle aanwezigen zich te voet van de Dam naar het nationaal monument, rond het welk zich duizenden hadden ver zameld. Vier vrouwen, die in Japanse kampen hadden vertoefd en vier dragers der Militaire Willems orde droegen de urn uit de Nieu we Kerk naar het monument. Het was precies veertien minu ten over half vier toen korporaal Jan de Koster van het corps Ma riniers en soldaat L. M. de Goede van het KNIL de urn in de aan de voet van het monument ge plaatste nis tilden. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard waren de eersten, die een krans bij de aan het mo nument toegevoegde twaalfde urn legden. 'Hun voorbeeld werd ge volgd door tallozen, ministers, ambassadeurs, zaakgelastigden, commissarissen der Koningin en vertegenwoordigers van instellin gen. Gedurende de plechtigheid werd één minuut stilte in acht genomen ter herdenking der ge vallenen en was de vlag aan de mast in het Damplantsoen half stok gehesen. Een défilé langs het nationaal monument, waarin minister-pre- dent, dr. Drees en zijn echtge note voor gingen, besloot de so bere bijzetttingsplechtigheid. Piinliike vergissing Velen waren getuige van de hartelijke handdruk, die H.M. de Koningin en de Hoge Commissa ris van de Verenigde Staten van Indonesië in Nederland, mr. Moh. Rum, wisselden. Met enige verwondering consta teerden zij echter, dat de heer Rum zich daarna naar zijn plaats terug begaf, zonder een krans bij de nieuw geplaatste urn te leg gen. Toen bleek, dat dit wel het ge val was, is van Nederlandse zijde in tegenwoordigheid van minister van Maarseveen, voor deze fou tieve voorlichting verontschuldi ging aangeboden. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1