DE HERDER VAN DE BERGEN RADIO Van Alle Dag •aagt er C.Z.M. Jerland Niet fijn gevoeld Eerste Kamer aanvaardt wetsontwerp tot regeling van de Ondernemingsraden Naar wij vernemen: De vijftig beste boeken In ChristusLicht Marianne Philips: De Beurs 0 De internationale 1 Mei-viering WOENSDAG 3 MEI 1950 PAGINA 3 IW ACHTING or het K.N.M.L te van Woensdagavond 'ond: E BEWOLKING, htendmist. Overi- bewolkt met kclijk nog enkele •n. Zwakke tot ma- en West en Noord. Ie meeste plaatsen Morgen overdag ts lagere tempera- daag. IJDAG I KRANT id met de Natio- ag zal onze cou- Vrijdag 5 Mei lijnen. Aan H.H. rs wordt ver- rtenties voor het van Donderdag in te zenden. 2 De Directie t behanger ■HANGSELS heid van de verjaar- e Majesteit de Ko- 3 daartoe gehouden van de Koninklijke ;n Helder, heeft de Zeemacht Nederland acht I. W. Reynierse uitgevaardigd, lui- oorrecht te hebber» ste grote parade na gevolgd door een jelegenheid van de 'an Hare Majesteit op 1 Mei 1950 te -nen ,is het mij een lijn waardering te or de wijze waarop lelnemers van hoog neegewerkt tot het an deze parade. werd tevens een e in de Koninklijke ere hersteld, wat rote belangstelling, door het fraaie onopgemerkt is an. nder stemt mij tot il en dankbaarheid'*. N WAARLAND Jantje zestig jaar rctrouwd LND. Donderdag 4 in ons dorp overal Ise driekleur wappe- n er dan een bijzon- esfeest gevierd zal die dag is het zestig dat het echtpaar C. i J. Jongkind-Doode- r alom bekend als Jantje in de echt bonden. Het is in ie nog nooit gebeurd diamanten huwelijks- 1 kon worden en het lelijk wel jaren du- t er wederom zo n plaats vinden. Op 4 ontvingen Kees en e H. Laurentiuskerk iet H. Sacrament van k en zo als toen wel kelijk, traden zij ge- et drie bruidsparen olijk. Zij zijn echter paar dat dit diaman- ag beleven. De eerste aren zij in de Pa- irp woonachtig, daar naar Waarland geto- ïen zij thans aan de )e bruidegom die 83 die in het tuinbouw- kzaam was, is nog et bruidje, die de vo- p 28 April de leeftijd bereikte, was tot van jok nog heel flink: a maanden werd zu est nog van de H.H. n der Stervenden srden. Doch gelukkig antje wederom bij de s nu weer geheel her- kinderzegen werd eschoren. Hun huwe- a eerste jaren kinder aren reeds zeventien wd, toen hun eerste ind geboren werd. Al an dan niet gezegend •ote kinderschaar, Hu h het bijzondere voor- ïun zoon tot het H- ip geroepen werd. De leergel. Heer Pater P- .A, thans professor m le eerste priester, die i geboren werd. Naar wij vernemen rgens om 9 uur in de k van de H. Wulfram priesterzoon met as- n plechtige H. Mis uit id worden opgedragen N TENNISUITSLAGEN DAG 30 APRIL 1950 ÏEDE KLASSE Aemstelsp. I ïtDE KLASSE IRd.-Zwart II IBakkum I TV Zaandam I iteady '28 II RDE KLASSE Helderse TC II 7 ihcll VI 4—3 n. u. inoleum 1 3't Overschotje 2—o 28 4-4 7—1 08 1-7 6-« 8— 3-5 8—0 44 3-5 7—1 5-Ï-3 8—0 Velsen I fc nMeteoor II VGo Ahead IV Inkh. TC re III -de Molenkr. II reu II 1 11 r cht I—Mozaiek I 5 De mooie en sympathieke geste van de Ned. Regering, om als dank aan het Canadese volk, een van onze meest kostbare schilderijen n.l. een doek van onze Nederlandse grootmeester Hobbema af te staan, dreigde een ogenblik ontsierd te worden door een demonstratie, welke even pijnlijk als onbegrijpe lijk was. Dat de Nederlandse Re gering, de dank van de natie aan Canada, voor de bevrijding door het Canadese leger van ons vader land wilde vertolken door iets te geven /an het beste en kostbaarste wat wij hadden, was eigenlijk niets meer dan een daad van nationale plioht Dat een vereniging als het Haag se ulc'-.ri Studio daartegen in een openbare vergadering protesteerde en zelfs een ad re" aan de Tweede Kamer stuurde met verzoek, dit kostbare doek niet af te staan, maar voor Nederland te behouden, was in deze mooie nationale geste, even een pijnlijke dissonant. Ge lukkig heeft dit onbegrijpelijke adres bij geen enkele politieke par tij in de Tweede Kamer weerklank gevonden, zelfs niet bij de commu nisten, die alleen maar bezwaar hadden, dat Canada wel een schil derij kreeg, maar Rusland niet. Daarmee Let zoveelste bewijs leve rend, dat deze heren alleen maar Russisch kunnen denken en hande len. Want er is geen enkele Rus geweest, die voor de bevrijding van Nederland één hand heeft uitgesto ken, laat staan zijn leven gegeven heeft. Polen, Amerikanen en Engelsen hebben dit tenslotte nog wel ge daan, zij namen allen direct deel aan de bevrijding van ons vader land, maar de Canadezen namen hier het leeuwenaandeel op zich en zij brachten ook, wat hun jonge levens betreft, voor onze bevrijding het grootste offer. De dank daarvoor, door Neder land verplicht, kon daarom nooit groot genoeg zijn en dat de heren van Pulchrl Studio dit over het hoofd hebben gezien, mag hen ze ker kwalijk genomen worden. Hun argument, dat dit kostbare doek van Meindert Hobbema be hoort tot het nationale kunstbezit van ons volk en daarom onver vreemdbaar moet zijn, getuigde wel in hoge mate van een krenterige mentaliteit, welke soms bij ons volk, zij het dan niet als de meest sympathieke deugd, naar voren komt. Op de allereerste plaats zou deze protesterende heren van Pulchri Studio 'oegevoegd kunnen worden, dat door de schenking van kost bare doek aan C ada het aller minst verloren gaat. In tegendeel het zal daar als een der fraaiste producten van de Nederlandse schilderkunst en representante van onze cultuur, misschien voor ons vaderland nog grotere diensten be wijzen dan wanneer het bleef han gen in Haagse Mauritshuis. Maar zelfs, wanneer dit niet het geval was, zou men de protesteren, de heren van Pulchri de vraag kun nen voorleggen, wat er van ons na tionaal kunst en cultuur bezit zou zijn overgebleven, wanneer de Ca nadezen zich eens niet tot taak hadden gesteld, ons land van de vijand te bevrijden? We behoeven alleen de naam Goering maar te noemen, om het tragische lot van ons nationaal cultuur 1 zit, dat ons dan te wachten had gestaan, voor ogen te roepen. Het verlies zou dan heus niet tot één Hobbema beperkt zijn geble ven. Maar het meest onbegrijpelijke leek ons het adres, waar gewezen werd op de lege plaats, welke in onze musea door deze schenking, zou ontstaan en wc" 3 niet meer zou kunnen worden aangevuld, Hebben deze heren toen ze deze passage schreven, niet één ogenblik gedacht aan die lege plaatsen, die in honderden Canadese gezinnen zijn ontstaan en die nooit meer kun nen worden aangevuld, omdat hun zoon, hun vader zijn leven liet op Nederlandse bodem voor de bevrij ding van ons vaderland? Zou een van deze protesterende heren durven beweren, dat deze éne lege plaats in ons Mauritshuis van grotere waarde is, dan één lege plaats in een Canade gezin, om dat de "ader of zoon viel voor de bevrijding van Nederland? Wij maken ons sterk, wanneer men even daaraan .ad gedacht, dat dit adres niet was verzonden en Nederland voo. een ernstige en Pijnlijke blamage was gespaard ge bleven. J. H. WINNAARS PRIJSVRAAG VOOR KERKMUZIEK Twee Nederlanders winnen >iTitus Brandsma-" en >,Sf. Joseph Prijs" NIJMEGEN (K.N.P.) De win naars zijn bekend gemaakt van de Prijsvraag voor Kerkelijke Muziek, öie de Orde der Paters Carmelie- ten heeft uitgeschreven ter gelegen heid van het zevende eeuwfeest van het Heilig Scapulier. De Lieve Vrouwe Prijs, ten be drage van f 400.voor een Mis- compositie op een motief ontleend aan een kerkelijk lied ter ere van Onze Lieve Vrouw, werd toegekend aan prof. Hermann Schroeder, com ponist en directeur van het Dom koor te Keulen, voor Missa Kegina Coeli voor gemengd koor en orgel; Je Titus Brandsma-prijs, eveneens 400.voor acht motetten ter ere van de H. Maagd aan Albert de fvlerk, organist te Haarlem, en de fct. Joseph-prijs, groot f 100.— voor volkslied ter ere van de H. Maagd, aan Hector W. Ritten te Deenrade. Do jury voor deze prijsvraag was samengesteld uit de volgende leden: Pater Mgr. Paulus Schmit. Ord. ^arm., Magister Cantus van het studiehuis te Merkelbeek, voorzit ter; Jan Out, directeur van de aarlemse- en Gelderse Orkest vereniging; Marinus de Jong. toon kunstenaar te Antwerpen. (Van onze parlementaire redacteur) Na de intensieve belangstelling, die door de Tweede Kamer is be steed aan het wetsontwerp tot rege ling van de ondernemingsraden, heeft de Eerste Kamer geen aan leiding meer gevonden om diep op dit ontwerp in te gaan. Gisteren na enkele uren vergaderen zag minister Joekcs het wetsvoorstel, dat in Juli 1948 bü de Staten Gene raal is ingediend door de minister president Dr. Drees, zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Tijdens de discussie, die aan deze eind uitslag voorafging, werden niet veel nieuwe gezichtspunten door de ver schillende spreker geopend. De heer A. C. de Bruijn (K.V.P.) liet nog eens de bezwaren de revue passeren, die bestaan tegen een regeling van de ondernemingsraden los van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Hij vond deze figuur noch doelmatig, noch fraai. Een mening, die onderschreven werd door de secretaris van het C.N.V., de heer J. Schipper (A.R.) en Vixseboxse (C.H.). De heer de Bruijn toonde zich echter voldaan over het amendement, dat door de Tweede Kamer aan het wets ontwerp is toegevoegd, waardoor een band tussen de wet op de Ondernemingsraden en die der P.BO.. wordt gelegd. Hierdoor waren zijn hoofdbewaren tegen het ontwerp weggenomen. Die bezwaren werden trouwens niet gedeeld door zijn fractiegenoot, de heer Regout, die betoogde, dat de taak en karak ter van de ondernemingsraden niet gelijk zijn aan die van de bedrijfs- schappen. Wel constateerde deze spreker een nauwe samenhang tus sen deze lichamen. En met deze mening schaarde hij zich aan des ministers Joekes' zijde. Benoeming vertegenwoordigers Door de verscheidene leden werd de benoeming van leden in de ondernemingsraden ter sprake ge bracht. De heer Kramer (Arb.) ver dedigde het standpunt, dat alleen georganiseerden in deze raden zit ting moeten hebben op praktische gronden. Voor de minister bleek Nederlanders opgenomen in Legioen van Eer Generaal majoor titulair (b.d.) J. B. de Jongh is bij bevordering be noemd tot commandant van het Legioen van Eer. Reeds eerder was hij in deze Franse orde opgenomen als officier. Voorts is benoemd tot comman deur van het Legioen van Eer ge- neraal-majoor (b.d.) P. P. van Leeuwen. PROGRAMMA DONDERDAG 4 MEI 1950 HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00 NCRV, 18.00 nationaal program ma, 20.15—24.00 NCRV. 7,00 nieuws, 7.15 gramofoonmuziek, 7.45 morgengebed en liturgische kalender, 8.00 nieuws en weerbe richten, 8.15 gramofoonmuziek, 9.00 voor de vrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 gramofoonmuz., 9,40 school radio, 10.00 Gramofoonmuz. 10.15 morgendienst, 10.45 koorzang, 11.0C voor de zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert, 12.30 mededelingen, 12.33 luchtcon- cert, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 piano recital, 14.00 promenade-orkest en solisten, 14.45 voor de vrouw, 15.30 fluitrecital, 16.00 bijbellezing, 16.45 gramofoonmuziek, 17,00 voor de jeugd, 17.30 Friese liederen, 17.45 nieuws, 18.0020.15 nationaal pro gramma heldenherdenking): 18.00 inleiding, 18.03 officiële herden kingsplechtigheid, 18.30 psalmen, 18.45 omroepkoor en -orkest en so listen, 19.30 reportage, 20.00 trom petsignaal en stilte, 20.02 Wilhel mus, 20.03 gramofoonmuz., 20.10 nieuws, 20.15 radio philharm. ork„ gemengd koor en vocaal ensemble, 21.30 „Haak in", 22.05 gramofoon muziek, 22.15 buitenlands overzicht, 22.35 gramofoonmuz., 22.45 avond overdenking, 23.00 nieuws, 23.15 strijkkwartet, 23.4524.00 gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00 AVRO, 18.00 na tionaal programma, 20.1524.00 AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnastiek 7.30 gramofoonmuziek, 7.50 dag opening, 8.00 nieuws en weerber., 8.15 gramofoonmuziek, 8.55 voor de vrouw, 9.00 gramofoonmuz., 10.00 morgenwijding, 19.15 populair con cert, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 sopraan en piano, 11.30 Gramofoon muziek, 11.45 tuinbouwpraatje, 12.00 gramofoonmuz., 12.30 mededelingen, 12.33 „in 't spionnetje", 12.38 tenor en orgel, 13.00 nieuws, 13.15 accor- deonmuziek, 13.45 „u kunt het ge loven of niet", 13.50 gramofoonmu ziek, 14.00 voor de vrouw, 14.30 fagot en piano, 15.00 voor de zie ken, 16.00 gramofoonmuziek, 17.00 voor de jeugd, 17.45 nieuws, 18.00 20,15 nationaal programma (helden herdenking): 18.00 inleiding, 18.03 officiële herdenkingsplechtigheid, 18.30 psalmen, 18.45 omroepkoor en -orkest en solisten, 19.30 reportage, 20.00 trompetsignaal en stilte, 20.02 Wilhelmus, 20.03 gramofoonmuziek, 20.10 nieuws, 20.15 orgelconcert, 20.50 „Zij vielen ook voor ons", klankbeeld, 21.30 pianovoordracht, 22.00 klankbeeld ver het werk van de landelijke stichting Clubhuizen, 22.25 strijkorkest, 23.00 nieuws, 23.15 Sportactualiteiten, 23.30-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 en 484 m. 324 m 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 en 14.00 Gram. 14.30 Pianospel, 15.00 16.00 en 17.00 Gram. 17.05 Nieuws, 17.15 Kinderuurtje 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.30 Zang, 19.50 Politieke causerie, 20.00 Verzoekprogrammo, 21.00 Causerie, 21.30 Gram. 21.45 Actualiteiten 22.00 Nieuws, 22.15 en 22.48 Gramofoon muziek, 23.00 Nieuws, 23.0524.00 Gramofoonmuziek. 484 m.12.05 Omroeporkest, 13.05 Nieuws, 13.10 en 13.30 Gramofoon muziek, 15.00 Symphonie-orkest, 16.00 en 16.45 Gram. 17.10 Dansmu ziek, 18.30 Militair orkest, 19.00 Omroeporkest. 19.45 Nieuws, 20.00 Hoorspel, 22.00 Nieuws, 22.15 Gram. 22.55 Nieuws, 23.00 Dansmuziek, 23,55 Nieuws. echter zwaarder te wegen, dat de vakbeweging zich nog in een sta dium van ontwikkeling bevindt; nog velen zijn niet georganiseerd. Hij bleef op het standpunt staan, dat het niet juist zou zijn om onder deze omstandigheden aan onder nemingen een college op te dringen, dat wellicht niet representatief is voor de arbeiders, die er werken. Hierna werd het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. TRYGVE LIE NAAR MOSKOU? LAKE SUCCESS, 2 Mei (Reu ter). Trygve Lie, secretaris generaal der V.N., heeft een uit nodiging om naar Moskou te ko men voor besprekingen met voor aanstaande Sovjet-Russische func tionarissen aanvaard, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare krin gen te Lake Success vernomen. Hoewel te Lake Success geen officiële bevestiging was te ver krijgen, meent men te weten, dat Lie van plan is morgen op een persconferentie te Parijs bekend te maken, dat hij naar Moskou gaat. Termijn voor aanmelding van effecten verlengd Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant van he den is de termijn voor verplichte aanmelding van effecten, voor zo ver dit binnenlandse effecten be treft, welke zich in Duitsland be vinden en niet reeds elders voor de Nederlandse effectenregistratie zijn aangemeld, met een beperkte tijd verlengd. De sluitingsdatum van de aanmelding is vastgesteld op 13 Mei 1950. Abraham Asscher overleden Gisteren is te Amsterdam over leden de heer Abraham Asscher, directeur van de Asschers diamant slijperij N.V., in de leeftijd van 69 jaar. De heer Asscher werd op 19 September 1880 in Amsterdam ge boren. Hij was een zeer bekende figuur in de diamantwereld. De ontslapene was drager van vele on derscheidingen, Tijdens de oorlogs jaren vormde de heer Asscher teza men met prof. D. Cohen het presi dium van de Joodse Raad. is gisterenmorgen de eerste van 4000 heipalen geslagen op een terrein aan de Kruislaan te Am sterdam-Oost, waarop 324 modern ingerichte middenstandswoningen zullen worden gebouwd heeft de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, die lange tijd in Noor wegen heeft moeten vertoeven wegens een hem daar overkomen ongeval, gisteren zijn werkzaam heden hervat brengt de directeur-generaal van het Internationaal Arbeids bureau te Genève, David A. Morse, op uitnodiging van de Neder landse regering, van 8 tot en met 10 Mei a.s. een officieel bezoek aan ons land is gisterenmorgen te Rotterdam op het tentoonstellingsterrein de grote hal voor „Rotterdam-Ahoy" door de aannemers opgeleverd werd in de bossen van Lom (L.) een everzwijn geschoten tij dens een drijfjacht. Het beestje woog niet minder dan 82 kilo en werd in triomph door het dorp gevoerd zal ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag de bekende journalist George Hogenkamp Za terdag 6 Mei in de foyer van het Olympisch Stadion in Amsterdam worden gehuldigd werd in de Statenzaal van het Ministerie van Verkeer en Water staat gisteren afscheid genomen van de heer 3. Grimm, rijksinspec teur van het Verkeerswezen, die met pensioen gaat is als gezant van Iran bij het Nederlandse Hof benoemd de heer Hossein Navab eiste de officier van justitie van de Bijzondere Strafkamer van de Bossche Rechtbank tegen de voor malige rechercheur A, Aben, die in dienst van de S.D. had gewerkt, 14 jaar gevangenisstraf werd vandaag op het terrein van de Gemeentelijke Gasfabriek in Nijmegen de eerste steen ge legd voor een regulateurstation voor de mijngasvoorziening van Nijmegen Op de Jaarbeurs, die op het ogenblik te Brussel wordt gehouden, trekken de Nederlandse inzendingen veel aandacht. Deze foto toont U een meisje in Volendams costuum bij een wolinzending van een Nederlandse firma. (Van onze redacteur) AMSTERDAM, 2 Mei. De hedenmiddag in het Internatio naal Cultureel Centrum door burgemeester d'Ailly geopende tentoonstelling „De best verzorgde 50 boeken van 1949" was in meer dan één opzicht een verbeterde editie van haar voorganger van 1948. Naar het oordeel van de door de Commissie voor de Pro paganda van het Nederlandse Boek ingestelde jury is deze vooruitgang ten dele te danken aan de omstandigheid, dat de uit gevers ditmaal bekend waren met het minimale kwaliteitspeil dat de inzending moest halen om voor een uitverkiezing in aanmerking te komen. Daarnaast heeft natuur lijk ook de verbetering der grond stoffen alsmede de vernieuwing van het productie-apparaat een gunstige invloed uitgeoefend. Dr. G. W. Ovink, die een toe lichting gaf op de expositie, be antwoordde de vraag of deze „Hogere School van de boeken- cultuur" nu eigenlijk wel iets be tekende voor een publiek, dat amper aan het kleuterklasje toe is, bevestigend. De overgang van de geestelijke achterbuurt naar de geestelijke élite is geen utopie, en tentoonstellingen als deze be vorderen deze overgang. In zijn openingswoord legde burgemeester d'Ailly er echter de nadruk op, dat het ook van grote betekenis is, wanneer de eenvou dige uitgave goed wordt verzorgd en in een smaakvol kleed wordt gestoken, omdat het publiek voor deze dingen gevoeliger is dan men denkt. De tentoonstelling demonstreer de een keurcollectie boeken, die door druk, kleur en belettering van de omslag, opvallende schut bladen, goede band en bandstem- RECTOR H. I J. VAN HUSSEN HUISPRELAAT VAN Z.H. DE PAUS Naar hef K.N.P. verneemt is Rec tor H. J. J. van Hussen benoemd tot Huisprelaat van Z.H. de Paus. Naar als bekend mag worden verondersteld, is Mgr. H. J. J. van Hussen hoofdaalmoezenier van de Bisschoppelijke Hulpactie voor Oorlogsslachtoffers in het Bisdom Haarlem en werd hij kortgeleden benoemd tot nationaal directeur van de Pauselijke Missiegenoot schappen in Nederland. Het christelijk le ven is hier op aarde werkelijk „droefheid" een leven van lijden, van geduld, van ver sterving aan eigen wensen en neigingen, van mee-gekruisigd worden met Christus. Wee ons, als wij geen „droefheid" hebben! Want hoe zal dan de vreugde kunnen ko men? BENEDICTUS pel en verantwoorde illustrering zeer de aandacht trekken. Bovendien werden een aantal oude Sits-papieren (voor boek omslagen) uit de collectie van de Typografische bibliotheek van de N.V. Lettergieterij „Amsterdam" v.h. N. Tetterode en bijeenge bracht door Georg Rueter en S H. de Roos in glazen vitrines ge- exposeerd. E.C.A.-TOEWI (ZINGEN VOOR NEDERLAND WASHINGTON, 2 Mei (ANP- Aneta). De E.C.A. maakte be kend, dat Maandag aan Nederland toestemming werd verleend voor de aankoop van ruwe olie en petroleumproducten in Saoedi Arabië, tot een bedrag van 2.325.000 dollars. SCHRIJFSTER VAN „DE ZAAK BEUKENOOT" (Van onze redacteur) AMSTERDAM, 2 Mei. In het Internationaal Cultureel Centrum werd hedenmiddag een bijeen komst van schrijvers, uitgevers en persvertegenwoordigers belegd, tijdens dewelke officieel werd bekend gemaakt, dat Marianne Philips de schrijfster was van het Boekenweek-Geschenk, de novelle „De zaak Beukenoot". Door de voorzitter van de C.P.N.B., de heer Chr. Leeflang, werd de ontijdige publicatie van de naam van de schrijfster door het dagblad „De Telegraaf" een daad van journa listiek onfatsoen genoemd. Marianne Philips was wegens ziekte verhinderd. De auteur Vic tor E. van Vriesland prees het werk van de bekroonde schrijfster, reeds de derde vrouw in successie, die de novelle-prijsvraag ter ge- gelegenheid van de Boekenweek gewonnen had. Haar werk heeft nooit vijanden gehad, omdat het eerlijk en zuiver geschreven werd door iemand, die volkomen staat achter ieder woord, dat zij schrijft. Nadat een boodschap van de zieke prijs winnares was voorgele zen, werd bekend gemaakt, dat nog een viertal deelnemers aan de novelle-prijsvraag voor een geldelijke waardering van f 100.- in aanmerking waren gekomen. Het waren Johan Fabritius" („De grote beproeving"), Rico Bulthuis („Feest"), Olaf de Landell („De appels bloeien") en Peter van Andel („Het geschenk is leven"). De drie hoofdprijzen der lezers (elk f 125.werden gewonnen door: S. de Boer Jz., Drachten; L. Zimmerman, Amsterdam en P. J. J. Boost, Roosendaal. Er waren 16400 inzenders. Hiervan raadden er slechts 427 goed. Louis de Bourbon verzamelde 3025 stem men op zijn naam, mr. J. J. Fock echter slechts 25, Jef Last 2460, Rico Bulthuis 2000 en Ben Stro man 1800. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 2 Mei. Bin nenlandse granen (officieuze note ring per 100 kg franco Rotterdam) iets beter gestemd doch zeer stil. Tarwe doorsnee kwaliteit 23,50 23.75, prima soort tot 24.00, rogge f 23,75—24,25; haver f 23,00-23,80; gerst: grove f 28,0028,75; voer f 24,0025,00; Peulvruchten prijs houdend; Groene erwten f 30.00 33,00; Bruine bonen f 5561,00. schokkers f 30,0035,00. Paardensport: Nederlandse ruiters naar België Naar wij vernemen zullen aan het internationaal concours hippi- que te Brussel, van 6 t.e.m. 9 Mei a.s., de volgende Nederlanders deel nemen; ritm. J J. Gruppelaar met Ampère en Springsteel, B. J. J. Arts met Rocket en Rover, en A. Jansen met Brown Jack en Acro bate. Op het internationaal concours hippique te Gent, 12, 13 en 14 Mei a.s., komen voor Nederland uit; lui tenant J. Rijks met Master en Ro- manichel; D. Gelderman met Am bassadeur en Countess en waar schijnlijk majoor van Lijnden met Grey Horse en Golden Vale. Schaken Euwe wint tweekamp tegen Wijnans De vierde en tevens laatste partij in de tweekamp tussen Euwe en Wijnans, waarin Euwe met wit speelde, is na 26 zetten in remise geëindigd. De eindstand is 3'/=1.'= punt in het voordeel van Euwe. Voetbal Wijzigingen in de ploeg der Rode Duivels BRUSSEL, 2 Mei (A.N.P.) We gens het niet beschikbaar zijn van de spelers van Houdt, spil (Daring), Galand, linksbuiten (Daring) en Speekaert, reserve (Daring) zijn er wijzigingen aangebracht in de ploeg der Rode Duivels, die vandaag te Amsterdam tegen de Zwaluwen aantreedt. Sauvage (Tongeren) vervangt van Houdt, en Driessen (Hasselt) komt in de plaats van Galand. Als reser ves zijn aangewezen Dupont (Se- raing), de Buck (Aalst) en Bensch (Beeringen). Opleiding beroepsofficier Bij ministeriële beschikking is de jaarlijkse gelegenheid om zich candidaat te stellen voor de op leiding tot beroepsofficier van de Kon. Landmacht wederom open gesteld. De gang van zaken bij het me disch en psychologisch onderzoek van de candidaten, de toelatings eisen en de opleiding van de ca detten zijn op verschillende pun ten gewijzigd. In het algemeen moeten de can didaten ongehuwd en geboren zijn in de jaren 1929, 1930, 1931, 1932 en 1933. GOED PRIJSHOUDEND, MAAR STIL Amsterdam 2 Mei. De hervatting van de beurs na 't langdurig week end heeft geen enkele opleving meegebracht. De moord op de beide Amerikanen op Java bracht welis waar de gemoederen in beweging, maar had geen rechtstreekse invloed evenmin de bevestiging door de president van de Javase Bank dat er geen devaluatie van de Indone sische gulden komt. Toch viel de koersontwikkeling betrekkelijk mee en vooral Kon. Olie was vrij vast gedisponeerd. Op 277, het hoogste punt van de dag, lag het hoofdfonds 4 procent boven Vrijdag, de hoog ste koersen bleven echter niet over al gehandhaafd. Ook Aku en Unie lever ondervonden enige steun, Phi lips echter behield de vorige note ring. Cultures hadden een goed prijshoudende markt met uiterst weinig affaire. Daarentegen lag de scheepvaartmarkt hier en daar ge decideerd zwak, dit was met name het geval voor aandelen K.N.S.M. Rotterdamse Lloyd en maatschappij Nederland. De K.P.M. bleef onver anderd, zodat geen invloed uitging van de geruststellende verklaringen van de President van de Djakarta Lloyd. De beleggingsmarlct onder vond practisch geen wijziging. De Bankaandelen waren eerder iets la ger. Onderscheiding voor Jhr. Dedel H.M. de Koningin heeft be noemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje Jhr. mr. C. Dedel, kamerheer in buitenge wone dienst van H.M. de Koningin en thesaurier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden. RAT noch HUIS ontsnapt aan het onweerstaanbare haal een doos bij Uw Drogisi (Adv.) BUITENLANDS OVERZICHT De internationale viering van de 1 Mei dag heeft dit jaar een zeer kalm verloop gehad en demon streerde overal weer duidelijk het karakter van het volk. In Moskou kwam wel heel duidelijk tot uiting tot welk een militairisme deze z.g. arbeidersstaat vervallen is, want nergens ter wereld werd de 1 Mei viering op zulk een militairistische wijze gevierd als hier. De arbeiders kwamen hier aan de grote 1 Mei demonstratie helemaal niet meer te pas en het feest van de arbeid is daar ontaard tot een grootse mili taire parade, die in de wereld dit maal ongeëvenaard was. Stalin zelf in maarschalks uniform van ree- kleur, getooid met allerlei militaire emblemen nam in gezelschap van allemaal generaals de parade af welke niet minder dan 7% uur duurde en waarbij allerlei legeron derdelen voor deze dictator van alle Russen hun opwachting maakten. Eerst aan het einde van deze stoet kregen ook de arbeiders gelegen heid om aan het defile deel te ne men. Terwijl deze z.g. 1 Mei op tocht voorbij trok vloog een zwerm van Sovjet vliegtuigen w.o. de al lernieuwste typen, boven het Krem- lim om toch maar duidelijk het militaire karakter van deze 1 -Mei viering te demonstreren. Alle cor respondenten die deze plechtigheid bijwoonden waren het er over eens, dat sinds het einde van de oorlog een dergelijke militairistische de monstratie in Moskou nog niet was voorgekomen. Men ziet deze Russische 1 Mei betoging was weer echt Russisch! Ook in België had ze weer een echt socialistisch karakter, al was het ook daar weer volgens het be kende democratische recept waar van de heer Spaak blijkbaar het monopolie heeft. De socialistische partij in België had voor I Mei op het grote plein voor de Noordersta tie in Brussel een grote demon stratie aangekondigd waarop door niemand minder dan de grote heer Spaak het woord zou worden ge voerd. Maar de burgemeester, zich herinnerend hoe enkele weken ge leden na een rede van de heer Spaak het gepeupel zo was opge hitst, dat de arme trams het ont gelden moesten had de demonstra tie verboden. De heer Spaak, die ook ditmaal zijn diplomaten cos tuum had verwisseld voor het pi- lot-werkmanspak had echter laten weten, dat hij zich door een cleri- caal burgemeester niet de mond liet snoeren en dat de demonstra tie toch door zou gaan. Maar t°en de stoet Maandagmid dag met Spaak voorop bjj het Ro- gierplein aankwam en dit was af gezet met Spaanse ruiters en een aantal brandweermannen met de brandslang in de hand, toen zakte de moed de voorzitter van de Euro pese Assemblée tot in de schoenen. Hij klom even op het dak van de auto, sprak een paar woorden van kalmte tot de demonstranten en gaf bevel aan de leider van de stoet een zijstraat in te slaan, waar de stoet zich zelf spoedig ontbond. On danks al de aangekondigde snoe verijen liep deze met zoveel ophef aangekondigdt demonstratie op het Rogierplein met een sisser af. Tot grote verontwaardiging van de vele Brusselaars, die in de aangrenzen de straten zich tijdig een plaatsje op de terrassen gereserveerd had den om eens te zien, hoe de burger Spaak zich in dit nieuwe revolu tionaire avontuur zou houden. Ze kregen echter geen waar voor hun geld, omdat de Heer Spaak, ondanks zijn werkmanspakje en ondanks het fraaie zomerweer, niet van een koude waterdouche terug had. Waar aanvankelijk ook nog wel spanning heerste, dat was in Ber lijn waar velen reeds dachten een soort voorspel te krijgen van de ko mende Pinkstermars. Duizenden waren hier dan ook op de been en de geallieerden hadden sterke troe penmachten in de kazernes gecon signeerd als eventueel de Berlijnse poli.tie het zelf niet meer afkon. Maar ook hier bleken de bedrei gingen van de Communisten loos alarm te zjjn geweest. Wel kwam de Oost-Duitse vakverenigingslei der Adolf Deter met zjjn 300.000 communistische demonstranten tot aan de grenzen van de westelijke sectoren en schold hij daar hevig op de Westelijke oorlogophitsers die 'n de nabijgelegen Tiergarten hun 1 Mei demonstratie hielden, maar een poging om de Westelijke zonegrens binnen te rukken ondernamen de communistische heren niet. Hier en daar probeerden wel enkele commu nistische jongeren een relletje te provoceren, maar de Berlijnse po litie gaf ze onmiddellijk een flinke aframmeling, zodat ze er spoedig genoeg van hadden. Zo verliep ook te Berlijn deze 1 Mei dag buiten-, gewoon rustig. Ook elders in Frankrijk en Italië had alles dit jaar een zeer rustig verloop. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 45. Het hele toneel stond haar weer voor de geest met ontstellende klaar heid. ieder woord, iedere blik, ieder gebaar van de twee jonge lieden, haar eigen woorden en gedachten, de voorwerpen langs de weg, zelfs de bewegingen van haar paard ze scheen die ogen blikken van het verleden haast opnieuw te beleven. Maar wat meer was, niet alleen scheen ze de voorvallen van die avond op nieuw te beleven, maar op een of andere vreemde manier, scheen ze het vermogen te be zitten haar eigen gedachten en woorden te ontleden en te be oordelen. Er hadden ook grote verande ringen in Sammy plaats gegre pen, sedert die avond, dat haar verloofde afscheid had genomen. En nu door haar dieper leven, kreeg de jonge vrouw een eige naardig gevoel van schaamte, toen ze zag hoe onbelangrijk de dingen waren, die haar beïnvloed hadden om Ollie's verloofde te worden. Ze bloosde, toen ze zich de motieven herinnerden die haar naar de herder hadden doen gaan met het verzoek haar te le ren een grote dame te worden. Toen ze boven- aan de heuvel rand, kwam stond Brownie uit zichzelf stil. En weer zag het meisje, de gedaante van 'n jonge reus, die in de horizontale stra len van de ondergaande zon stond, met zijn grote armen uit gestrekt en zei: „Ik geloof, dat ik geboren ben, om tussen deze heuvels te leven. Ik geloof niet, dat je er op moet rekenen, dat ik ooit meer word dan ik nu ben." Sammy besefte plotseling, dat het er niet langer om ging, of Ollie zich voor haar zou scha men. Het ging nu werkelijk heel ergens anders om. DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Ollie komt naar huls Op de dag, dat Ollie verwacht werd in het huisje op de Dewey, was Lane aan het werk op de akker. ,,Ik geloof niet, dat je me in huis nodig hebt," zei hij met een vreemd lachje toen hij van het middageten opstond; en blozend zei Sammy hem door te gaan met z;jn werk daar de jonge Matt anders eerder met het planten klaar zou zijn dan hij. Jim ging naar buiten om zijn paard- uit de stal te halen, maar voor hij wegreed, kwam hij nog één keer naar het huis terug. „Wat is er, vader? Hebt u iets vergeten?" vroeg Sammy toen haar vader in de deuropening stond. „Niet precies." zei Jim lang zaam. „Ik vergeet niet zo ge makkelijk. Ik wou van wel. Het is iets, wat ik niet kan vergeten. Ik wou. dat ik het kon." Ogenblikkelijk sloeg het meisie haar armen om zijn hals. „Jij dwaze, ouwe vader Jim. Ik ver geet ook slecht. Toen ik bii va der Howitt begon te studeren dacht u, dat mijn boeken me u zouden doen vergeten. En is dat gebeurd?" Het enige antwoord was, dat hij zijn arm steviger om haar middel drukte. „En nu maakt u zichzelf ongelukkig, met te denken, dat Ollie Stewart en zijn vrienden mij u zullen doen vergeten; net alsof alle mensen ter wereld ooit voor me zouden kunnen zijn, wat u bent; u, en vader Howitt, en oom Matt en tante Mollie en de jonge Matt Vader, ik schaam me over je Eerlijk waar. Denkt u, d/it een echte dame ooit de vader zou kunnen vergeten, die zo goed voor haar geweest is? Daddy u hebt me beledigd. U moet on middellijk excuus vragen." Ze deed alsof ze zich losmaak te, maar de lange arm hield haar stevig vast, terwijl de bergbewo ner met een stem vervuld van trots en pijn en een wereld van liefde zei: „Dat weet ik, dat weet ik, meisje. Maar als jij en Ollie getrouwd zijn zul je in een stad wonen en dan zal het hier tus sen de oude heuvels heel een zaam zijn zonder jou. Je weet wel, dat het, in geld uitgedrukt, niet veel waard is. Doch ik ge loof dat er enige dingen zijn, die een hele boel meer waard zijn dan hun geldswaarde. Als je maar ergens ging wonen, waar ik je eens of tweemaal per week kon komen bezoeken, zou het een ander geval zijn." „Ja vader, maar misschien ga ik toch niet. Ik ben immers nog niet getrouwd." Iets in haar stem of manier van doen viel Jim op en hij be hield zijn dochter op een afstand om haar diep in de bruine ogen te kijken. „Wat bedoel je meis je?" Sammy lachte onrustig en ver legen. Ze v/as er niet zeker van, dat ze zelf wist, wat achter die eenvoudige worden school. Ze probeerde het uit te leggen. „Och, ik bedoel dat.v dat Ol lie en ik beide volwassen zijn geworden sedert we het elkaar beloofden, en hij heeft nu in de grote wereld geleefd en is ook les gaan nemen. Sedert hij mij verlaten heeft, zal hij wel veel meisjes ontmoet hebben. Hij is zeker heel erg veranderd en en misschien wil hij geen vrouw uit het oerwoud." De man gromde zachtjes en het meisje legde haar hand op zijn lippen ,U moogt niet vloe ken vader Jim. Werkelijk niet. In ieder geval niet in het bijzijn van dames." „Jii bent in sommige opzichten ook een heleboel veranderd," zei Jim. ,Ja. dat veronderstel ik ook, maar de verandering is bij mij hoofdzakelijk innerlijk en mis schien ziet hii die niet." „En zou je dat zo vreselijk veel kunnen schelen. Sammy?" fluisterde de vader. „Dat is het hem juist, vader Hoe kan ik dat weten? We moe ten allebei van voren af aan be ginnen, begrijpt u niet?" Toen stuurde ze hem weg naar zijn werk. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3