Nieuuu Indonesië wordt eenheidsstaat De Koningin sprak via de radio tot het Nederlandse Volk Een geestelijk goed gaat niet verloren Lie's reis naar Moskou is slechts een zakenreis NATIONALE ABDIJ IN ERE HERSTELD „Geen pessimisme, maar vertrouwen en hoop" EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Neerland beluistert een koninklijk woord Overeenstemming te Djakarta Anak Agung neemt ontslag als minister van de R.I.S. Besnoeiing op de Marshall-hulp Koningin legde krans te Baarn Dom Andriessen de 38ste Abt van Egmond Minister van Schaik sprak bij de officiële herdenking in de Ridderzaal „Skaugum" heden te Rotterdam Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., rpinimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FE/7 Buiten God is 't nergens veilig. Vondel A S H /AN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 6 Mei 1950 46e Jaargang No. 11857 Kantoren: HOOHN, Draafsingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77, teL 43G2 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 Uinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De Commissie Na tionale Herdenking heeft Donderdag middag in de Rid derzaal ter gelegen heid van de Natio nale Herdenking 'n bijeenkomst gehou den. Tijdens de rede van de voorzitter der Eerste Kamer, prof. dr. R. Kranen burg. Op de eerste rij de ministers en de vertegenwoordi gers van H.M. de Koningin. De besprekingen te Djakarta hebben na twee dagen gisteren morgen overeenstemming bereikt over de vorming van de één- heidsstaat, 'bldus vernam Aneta uit gezaghebbende bron. Bin nenkort zal de R.I.S. met de republiek Indonesia onderhandelen over de wijze, waarop de éénheidsstaat zo spoedig mogelijk tot stand kan worden gebracht. Aan de besprekingen namen deel de Indonesische minister-president, Drs. Moh. Hatta, namens de rege ring der RIS en de president van Oost-Indonesië, Sukawati, 't staats hoofd van Oost-Sumatra, Dr. Man- sur, en vertegenwoordigers van deze deelstaten. Een speciale correspondent van het ANP hoorde in regeringskrin gen der RIS, dat volgens de voor lopige constitutie van de RIS aan sluiting van deelstaten bij een an dere deelstaat mogelijk is doch aan sluiting van een deelstaat bij de RIS is onbestaanbaar, aangezien do RIS geen deelstaat kan bestu ren. De éénheidsstaat kan dus al leen ontstaan door de aansluiting van alle deelgebieden bij een der deelstaten, in casu de republiek. De republikeinen trekken hier uit niet de conclusie, dat de rege ring der RIS dient te verdwijnen. Men stelt het thans zo voor, dat de regering der RIS die bevoegd heden moet blijven uitoefenen, die haar volgens de voorlopige consti tutie toekomen, zijnde de buiten landse betrekkingen, deviezenre- •giem en financiën en de defensie met inbegrip van politie en orde en veiligheid. De republiek Indo nesië zou dan over geheel Indone sië 'die bevoegdheden blijven uit oefenen, die volgens de voorlopige constitutie vallen onder de compe tentie der deelstaten. Uit de meest betrouwbare bron verneemt de speciale correspon dent van het ANP, dat de minister van Binnenlandse Zaken der RIS Anak Agung Gde Agung, reeds op IS April schriftelijk zijn ontslag aan minister president Hatta heeft aangeboden. Anak Agung stelt zich op het standpunt, dat hij, als principieel federalist, de vorming van de een heidsstaat beter kan overlaten aan anderen, In kringen in zijn omge ving deelde men uitdrukkelijk mee, dat dit niet een poging tot sabota ge of een minder loyale houding tegenover de regering is, doch uit sluitend het gevolg van een prin cipieel verschil van mening. Anak Agung is voornemens zich uit het politieke leven terug te trekken en zich op de studie toe te leggen. Van de geruchten, die in de In donesische pers de ronde doen over een ontslagaanvraag van de minis ter van Financiën der RIS, Mr. Sjafruddin Prawiranegara en de de minister van welvaart der RIS Ir. Djuanda kon de correspondent van 't ANP geen bevestiging krij gen. 250 MILLIOEN DOLLAR MINDER WASHINGTON. 5 Mei (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft van daag een amendement verwornen. dat beoogde het bedrag ad 3.1 dollar, dat de regering voor de Marshall-hulp in 1950/51 heeft gevraagd, met een milliard dollar te verminderen. Het voorstel van de republikeinse senator Styles Bridges om de hulp met 250 mil- lioen te verminderen werd met 47 tegen 33 stemmen goedgekeurd. Het besluit om de Marshall hulp voor 1950/51 met 250 mil- lioen dollars te verminderen is de eerste nederlaag, die de Ame rikaanse regering met betrekking tot de wet op de hulpverlening aan het buitenland in de senaat heeft geleden. Het Huis van Afge vaardigden heeft onlangs bij de behandeling van dit wetsontwerp eveneens besloten de hulp met 250 millioen dollars te verminde ren. Trygve Lie. de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, die Donderdagavond op Schiphol ar riveerde en hedenmorgen naar Gcnève vertrekt om vandaar naar Rusland tc reizen, ontving gisterenmiddag in het Vredespa leis te Den Haag de Nederlandse Dersvertegenwoordigers. Over zijn reis naar Moskou, die hij een zakenreis betitelde, zpide Lie, dat hij wil horen, wat men hem daar te vertellen heeft en ik wil hun de inlichtingen geven, «■e ik heb. Maar zij weten waar schijnlijk meer dan ik. „Mijn nieuws heb ik uit de dagbladen cn uit de algemene rapporten. De regeringen en haar diplomatieke kanalen weten meer", zo zeide de secretaris-generaal. Trygve Lie herhaalde, dat hij van niemand enige boodschap overbrengt naar Stalin. Ook heeft hij geen voorstel bij zich van een wil de Russen slechts vertellen, der drie grote mogendheden. Lie dat de Verenigde Naties niet nor maal functionneren en dat er een oplossing moet gevonden worden. In de drie hoofdsteden, welke hij bezocht heeft, heeft hij met de re geringsvertegenwoordigers 'n on derhoud gehad. Lie wil alleen de regeringsvertegenwoordigers de Sovjet-Unie op de hoogte gesloten. brengen van de politieke toestand. Lie betoogde nog, dat zijn reis geen verband houdt met de con ferentie der twaalf ministers in Londen en het ligt dus ook niet in zijn bedoeling, om na zijn be zoek aan Moskou, met een even tueel plan naar die conferentie te gaan. TSJECHISCHE LEGATIE VERLAAT VATICAANSTAD De staf van de Tsjecho-Slo- waakse legatie bij de Heilige Stoel heeft Rome „in het geheim verlaten", zo meldt het Katho lieke Romeinse blad Quotidiano. Hierdoor is het laatste contact verbroken, aldus het blad. De zaakgelastigde van de apos tolische nuntiatuur te Praag, Mgr. de Liva, werd in Maart uit Tsjecho-Slowakije gewezen. Volgens de Quotidiano verliet de Tsjechische zaakgelastigde Ilja Rath, Rome op 26 April. Hij zelf verklaarde toen, dat hij „op een bijzondere missie" ging. Tezelfder tijd vertrokken echter ook alle andere leden van zijn staf en werden de bureaux van de legatie Donderdagavond werd ook in Baarn een stille tocht ter gelegen heid van de dodenherdenking ge houden. Toen de stoet in het Ama- liaplantsoen, waar het monument voor de gevallenen staat, arriveerde, stond daar reeds Koningin Juliana, die vergezeld was door de beide oudste prinsesjes. Nadat de twee minuten stilte waren betracht, legde Hare Majes teit als eerste een krans van groen met witte bloemen aan de voet van het monument. Hierna vertrok de Vorstin met de prinsesjes weer naar het paleis Soestdijk. BELGISCH» C.V.P. HOUDT VASTE KOERS Na afloop van een vergadering van het nationaal comité van de C.V.P. is een mededeling uitge geven waarin o.m. wordt ver klaard, „dat er voor de oplossing van de verschillende ernstige problemen, welke op dit ogenblik voor het land reizen, slechts één uitweg mogelijk is, n.l. de vol strekte meerderheid van de CVP". In de mededeling wordt verder zegd, „dat de C.V.P. vast besloten is de zware verantwoordelijkheid op zich te nemen om een stabiele regering mogelijk* te maken, de Koning terug op* de troon te brengen en de fndere ernstige problemen op to .pssen in een geest van waar.r vïtige democra tie, vrijheid en eendracht. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS Naar wij vernemen zullen H.M, de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden bij hun aanstaand officieel bezoek aan Parijs onder meer vergezeld wc den van de mi nister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stikker. H,!M. de Koningin heef! gis terenavond, ter gelegenheid van de Nationale Feestdag, via beide zenders, de volgende re de uitgesproken tot het Neder landse Volk: „10 Mei 1940 en 5 Mei .1945, voor altijd onvergetelijk, zijn le vend voor ons als de dag van van daag. Wij tellen de jaren van Mei tot Mei, en van Pinksterfeest tot Pinksterfeest, zoals onze dichters zeggen. We voegen fragmenten samen en een volledig beeld ontstaat. Wat er is voorgevallen, gedenken we liever met onze gedachten dan met woorden. Bij alle redevoeringen ter her denking van de oorlog en van de genen, die er hun hoogste 'offer in brachten, is steeds het hoofd motief: Laten wij het ideaal, waarvoor z ij gestorven zijn, in ons leven waar maken. En velen wanhopen, of wij ooit in vredestijd die eendracht en die energie zullen kunnen opbrengen, die. daarvoor nodig zijn. Na 5 jaren vrede gaan velen zelfs soms zover, dat zij menen, dat het geestelijke goed, in de strijd verworven, in de veelbe wogen en teleurstellende - nasleep teloor is gegaan. Maar een gees telijk goed gaat niet verloren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft doorwerken. En het werkt nog steeds. Let op„ overal om u heen, in uw eigen kring en elders. Het gaat steeds verder. Bewust en onbewust wil men anders, voelt zich daartoe onweerstaanbaar ge dreven. Waarom zouden we in herhalin gen treden, door oude voorbije tij den te plaatsen voor de tegen woordige. Daar iedere tijd nieu we mogelijkheden biedt en de voorbiie altijd weer gebleken zifn tot een verderf inplaats Van tot opbouw te leiden? Er ligt hier een diepgaand ver schil of men de feiten in de ogen durft te zien, of men ze verwerft óf aanvaardt, omdat het eindre sultaat van dit aanvaarden of verwerpen voor ieder mens een zaak is tussen hemzelf en God. In West-F" heeft Neder land het zwaarst geleden, en ook het meest onvallend herstel be leefd. Buitenlanders zien dit dui delijk, en verklaren, dat wij met zoveel wilskracht aanpakken. Naar Nederland blijft men uitkij ken. Nederland heeft verplichtin gen in de broederschap der vol keren. Het hoort een voorbeeld te zijn van ontplooiing in het nieuwe seizoen van de 2e helft der 20e eeuw. Er moet wo± sgelaten wat voorbij is, als offer, en laat ons aanvaarden, dat b van men sen-waarden alleen kan geschie den vanuit een volkomen rustig, uitgebalanceerd verlangen naar vrede en vooral naai welvaart. Welnu, we gaan dus blijkbaat de weg al op, die leidt naar zelf- hervinden in de traditie van ver nieuwing, door- zichzelf te geven voor volle en land, in de enige mogelijkheid aangedaan leed te laten voor wat het is en te ver geven. De t w ij f e 1 is een slechte ka meraad en de hoop eigenlijk niet minder, omdat beide con crete aanvaarding verwerpen en dus nimmer een gezonde beschou wing ontstaan kan. Niets kan ons beletten alles te verwachten van het leven, maar dan als begrip voor dat, wat het leven ons brengt in de afmetingen van onze draagkracht. Hoop en twijfel trekken ons links en rechts. Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies dan ook. Ons verlangen zijn de draden, waarmee. God weeft. En het weef getouw van God is onnaspeurlijk, evenals het vervliegen van onze verlangens. Doch niet één draad zal onbruikbaar blijken, omdat God deze zal weven in het gewaad van Zijn schepping" (Van onze eigen redacteur) Ingevolge de Pauselijke breve, die de monniken van de Egmonder priorij het recht gaf, een abt te kiezen, is op de Nationale Feestdag in een speciaal daartoe gehouden kapittel, dat werd voorgezeten door de Hoogeerwaarde Abt van Wisques, Dom Savaton, tot abt van het St. Adelbertsklooster gekozen Dom Paul Andriessen, de besturende prior. Plechtigheid in Abdij. 's Morgens om elf uur werd in de kapittelzaal de keuze gedaan en om 12 uur in de morgen had reeds de plechtige proclamatie, in tegenwoordigheid van het gehele convent, plaats. De gedelegeerd abt van de H. Stoel, Dom Savaton, bevestigde de nieuwe a.bt daarna in zijn waardigheid. Terwijl het nieuws van de abtskeuze zich door Egmond verspreidde, had om twee uur in de middag de plechtige be vestiging van de abtskeuze in de kapittelzaal van de, hiermede definitief tot Abdij verheven Priorij, plaats. En terwijl de mon niken zich zingend naar de kapel begaven, om daar in handen van de nieuwe abt hun trouw en ge hoorzaamheid te bezegelen, maak te de fanfare „Eensgezindheid", onder directeur Kuis, zich op om de abt een muzikale hulde te brengen. De plechtige installatie en de obedientie, die daarop aansloot, werden besloten met een toe spraak van Vader Abt, die dank bracht aari God voor zijn wonder bare uitverkiezing, slechts twee jaar na zijn verheffing tot prior; zijn kloostergemeenschap nog eens extra onder de bescherming van de H. Maagd stelde en zich vervolgens direct tot de monni ken richtende hen dankte voor hun volgzaamheid en vertrouwen in de afgelopen jaren en de wens uitsprak, dat hij ook als abt op hun broederlijke medewerking zou mogen rekenen. De laatste woorden van de Abt gingen vrij wel verloren in de klanken van de fanfare, die reeds voor de Abdij-poort was aangekomen, en een-spontane hulde aan de prelaat bracht. De nieuwe abt dankte daarna de fanfare voor de hulde en de burgerij van Egmond, die in grote getale naar de Abdij was gestroomd, velen getooid met de nationale kleuren, (de kinderen met oranje-strikken), voor het medtieven dat Egmond. dat altijd zou nauw met de Abdij verbonden was geweest, ook nu weer heeft getoond. Hij hoopte dat door deze verheffing van de Abdij en de abtskeuzc de band tussen Egmond en de Benedictijner monniken nog zou worden verstevigd. Nadat op verzoek van de Hoogeerwaarde Abt Dom Savaton. het Wilhelmus was gespeeld, trokken de monni ken zich weder in de Abdij terug en ging Egmond het nationale bevrijdingsfeest vieren. De nieuwe Abt. De nieuw-gekozen Abt van de Regale Abdij van Egmond, de 38e in de rij van bestuurders van dit nationale klooster, werd op 22 Augustus van het jaar 1909 te Rot terdam geboren. Hij volgde de priester-opleiding aan het klein seminarie Hageveld te Heemstede en het Groot-seminarie te War mond'. Door Mgr. Aengenent werd hij op 26 Mei 1934 tot priester ge wijd en ontving daarna als secu lier priester van het Bisdom Haar lem zijn benoeming tot kapelaan te Hoek van Holland. Met toe stemming van Mgr. Huibers trad de jonge priester op 4 September 1936 in bij de Paters Benedictij nen van Oosterhout waar hij in de bekende St. Paulus-Abdij op 8 Mei 1938 zijn professie deed. Hier doceerde hij theologie terwijl hij verder zijn tijd wijdde aan het schrijven van artikelen op Litur gisch gebied in het Tijdschrift voor Liturgie, het R. K. Bouw blad, Nederlandse Katholieke Stemmen, Recherches de Theolo gie Anciennes et Medivals en Vigilae Christianae. Na de dood van de eerste prior van de St. Adelbertspriorij, Dom Dr. J. Huyben, kozen de monni ken van Egmond hem tot prior. Het devies van de Abt, die een wapen voert dat een tournooiveld voorstelt, door een weg doorsne den, luidt: „Iter para tutum", „Be reidt een veilige weg", is genomen uit de Maria-hymne „Ave Maris Stella". Het wapen zelf van de nieuwe abt wordt heraldisch omschreven met: „Geschaakt in zes rijen van goud en sabel, met een band van geel over alles". Nieuw abdij-bestuur. Na afloop van de plechtige in stallatie van de nieuwe abt, be noemde deze, volgens zijn recht, de sub-prior, Dom A. Ruys tot prior en Dom J. B. de Glas tot sub-prior, waarmede deze monni ken belast werden met het dage lijkse bestuur van de Abdij. Zoals wij reeds meldden zal de plechtige wijding van de nieuwe Abt plaats vinden in de kathe draal van Haarlem en wel op de 15de Juni, de feestdag van de verheffing van de relikwieën van St. Adelbert, de herdenking van de overbrenging van het gebeente van de heilige van het bekende j Adelbertus-akkertje naar de des tijds nog in volle glorie prijkende Abdijkerk. Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat het borstkruis, een dei- tekenen van de .abatiale waardig heid, dat de nieuwe abt draagt, nog afkomstig is van de vroegere abdij. Het was tot voor een jaar of tien in bezit van Mr. Water schoot van der Gracht, die het weer aan de abdij afstond. Zo kan katholiek Nederland, op een nationale feestdag, de vreugde smaken haar nationale abdij in oude waardigheid en eer hersteld te zien. Het troepenschip „Skaugum" arriveert heden, Zaterdag 6 Mei, laat in de middag in de Rotter damse haven. De ontscheping van de opvarenden begint Zondag morgen 7 Mei, om acht uur v.m. „De vrede der volkeren heeft liet op dit ogenblik niet verder kunnen brengen dan tot ernstige spanningen in de internationale toestand. Tussen de doelstellingen en middelen in staten en volkeren blijken zulke diepe kloven te be staan, de ideologische striid heeft zulke scherpe vormen aangeno men dat de wereld eerder met angst dan met gerustheid is ver vuld". aldus sprak de minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik in ziin rede namens de regering bii de Nationale Her denking in de Ridderzaal. Maar, zo vervolgde minister v. Schaik, laten wij niettemin niet pessimistisch zijn en vertrouwen hebben. Laten wij vurig hopen dat de dramatische worsteling die zoveel millioenen slachtoffers heeft geëist, zoveel bloed en tra nen heeft gekost en zoveel men selijke scheppingen tot vernieti ging heeft gebracht, over alle te genstellingen heen toch haar be kroning zal mogen vinden in een overwinning van het goede over het kwade en van de broeder schap der volkeren over hun ver deeldheid en gespletenheid. Tevoren had mr. van Schaik er op gewezen, dat wij niet blind mogen zijn voor de zeer kwets bare plekken in ons bestel. Im mers Nederland is en blijft een Dom Paulus Andriessen, de nieuwe abt van Egmond (links) en de president der verkiezingen Dom Augustinus Savaton, abt van de H. Paulus Abdij te Witquès in N.-Frankrijk (rechts) verarmd land en heeft zijn we- deropkomst wel uit energie, maar grotendeels slechts met buiten landse materiële en financiële hulp tot stand kunnen brengen, en aan die dankbaar in ontvangst genomen hulp komt eenmaal en wellicht binnen niet lange tijd, een einde, zodat onze volkshuis houding weder op eigen kracht zal moeten drijven. Intussen kan, alles samen ge nomen, het eerste lustrum na de bevrijding gepaard gaan met ge voelens van grote dankbaarheid ook jegens Hem, Wiens Zegen kennelijk op ons volk heeft ge rust. Kunnen wij nu na al de onder gane smarten en wederwaardig heden en na onze daarop gevolg de constructieve inspanning met gerustheid en vertrouwen de toe komst van ons land, ja van heel de wereld tegemoetzien Helaas moet die vraag ontkennend wor den beantwoord. Eenmaal mocht men de illusie koesteren voor goed van de demonische krachten dezer aarde verlost te zullen wor den, maar die verwachting is ïjdel gebleken. In de door vele autoriteiten en andere vooraanstaande personen bijgewoonde vergadering spraken voorts de president van de Eer ster Kamer, prof. mr. R. Kranen burg, en prof. K. Dijk, uit Am sterdam, welke laatste in het bij zonder de doden herdacht. „DOELTREFFENDER DAN PENICILLINE" LONDEN, 5 Mei (Reuter) Frederick Errol (conservatief) heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat een Britse firma een nieuw wondergeneesmiddel, doel treffender dan penicilline, heeft uitgevonden. Tegenover de pers verklaarde Errol, dat bijzonder heden over de ontdekking „bin nen zeven dagen" zouden worden gepubliceerd. Na de bekendmaking in het La gerhuis heeft een groep jonge Engelse scheikundigen de ontdek king bevestigd. Het middel. CFG geheten, heeft reeds bij gewone verkoudheid een snelle genezing teweeggebracht en wordt thans onderzocht op zijn uitwerking te gen andere ziekten als pokken, roodvonk, leverziekten en honds dolheid. Men verwacht, dat de prijs van het product binnen ieders bereik zal liggen. Maarschalk Boelganin te Praag PRAAG, 5 Mei (Reuter) Maarschalk Boelganin, Sovjet- Russische vice-premier, is heden per vliegtuig uit Moskou te Praag aangekomen als hoofd van een grote Sovjet-delegatie, welke de viering van de verjaardag van Tsjecho-Slowakije's bevrijding, Zondag aanstaande, zal bijwonen. HET SERVIES VAN GOERINC GEVEILD De administratie der Franse do meinen heeft het Sevres-eetservies en het Baccarat-kristalservies van Goering geveild, dat deze voor zijn 50ste verjaardag had gekregen. Voor 860,000 francs werd de con servator van de musée de la grande Barre in Poitiers eigenaar van het Sevres-servies en een Parijse ver zamelaar voor 330.000 francs eige naar van het Baccarat-kristalser vies, bestaande uit 278 delen, die allen met het wapen van Goering omgeven door het „eikenloof", wa ren gegraveerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1