Het publiek zoekt goedkopere oplossing van het kledingvraagstuk De Omgang verplaatst naar de Zondag Rubriek voor de vrouw Tienduizenden arbeiders in de knel tussen stijgende prijzen en dalende koopkracht Dure stoffen en Duitse import Tuinkruiden voor de Keuken II Het sprookje van de graat in de keel De ontwikkeling, van de Alkmaarse Stille Omgang DOST UIT DE g RIEVENBUS In Christus' Licht Hongaarse kerken zonder organist! Twee kinderen verdronken Vraac Vooral I ZATERDAG 6 MEI 1950 PAGINA 5 allen) Zwaagdijk partanenWitrood. tanen zijn favoriet. Kwadijk de laatste behoud voor de nog wat te rekken, t van Zaanse Boys den. Een gelijk spel club, die twee jaar lerste klasser was, klasse A zien we oede moed aantre- j.I.Z. Winnen de ook ditmaal, dan geest nog de dupe kalmte, en degra- vierde klassers naar ise afd. N.H. Speelt dan is een beslis- noodzakeli.jk, en voor de Kalfbewo- eest nog redden, il het wel niet ko- de twee reeds ge- oegen Strandvogels tegen elkaar. Aar- e onderzoeken, wie nou eigenlijk hele- hoort. >tte zien we S.R.C. llige wedstrijd op len. Winnen de van Zeemacht, dat aderen gedoemd is, de eerste plaats van door beter doelge- al dan alles afhan- atste wedstrijd der ie de titel van kam- leren. S.R.C. krijgt els op bezoek en dan naar Alkmaar, mders dus, die in voor de voorlaatste n. net haar theoretisch d doen in Warmen- I.O.S. te winnen, is zo'n eenvoudige ie Zandtemers. We S. wel eens meer :r geplaatste zien 3SE: 2—DDV 1 fhor RW 1 hilharmonie 1 1Eindhoven 1 Enschedé 1 1 =4KLASSE: W 3 I 1 ish 1 id Zwark 1 „ASSE: lendaal 2 1Inside 2 iSSE: Inside 3 Aemstelspelers 3 C 4Eindcnhout 1 -Bakkum 1 na 2 1—Tybb -Toss 2 IC Wimbledon 4—Game Fighters 1 uizen cé 2 telkant 2 enkrocht 2 3 teno 2 Sehager TC 2 cburgiaOWO RC—ZAP (6/5) atergr.m.-Volendam i/EBaarn BVAlkmaarse Boy» TSStormvogels EHDe Musschen ollandia—SDW (5/5) aarleimQSC 40 3V—HBC Spartaan DVAV rc—svv inckwijkDHS riendensehaarNAS elox—LFC ehoonhoven-Overmaaa VCXerxes >arta—DWS eptunusWit R. Wit 2rmes DVSExcelsior BOH-UVV (5/5) FCDe Volewijckers weest en ik zou wel veten of die panter, gehoord hebben, va ns lastig valt." (isteren, dat hij dacht klokje aan de andere Coxberg hoorde," zei hews, „als ik jou doof ik over de Cox- ngs de uiterste rand, heen en zo de Vallei er is gisteren naar 't ;est en daar zag hij k denk dat ge ze wel Dewey zult vinden, in de buurt van Jim sje. Zadel maar een i te voet. Als ik ze vel op oude Kate rjj- dde de grote kerel, eweer onder de arm j zün tocht over de s de hele Oostelijke bergrand, die de n de Schapenvallei lij naar het vermiste kon geen klank van aren, en geen spo°r rs vinden. Dat kwam. e Kate en het kleine in de schaduw ston- ine vallei onder Sand (Wordt vervolgd)- (Van een medewerkster) WIE NIET HELEMAAL een vreemdeling is in de centra van de Nederlandse kledingindustrie zal hebben kunnen opmerken, dat daar de laatste weken een min of meer bezorgde stemming heerst. Vooral in kringen der zgn. loonconfectionairs is men geneigd, zich af te vragen, hoe lang men het bedrijf nog op dezelfde wijze draaiend zal kunnen houden als dit in de afgelopen maanden het geval was. Die afgelopen maanden hebben menig bedrijf tot het hoogtepunt van zijn productie mogelijkheden gevoerd. De vrijmaking van de handel met West-Duitsland in Augustus van het afgelopen jaar deed de export van kleding (voornamelijk damesmantels) naar dat land met èèn sprong opklimmen van een waarde van f 50.000, tot 6 millioen. Naarmate echter de Duitsers steeds beter in de kleren gestoken raken, rijst de vraag, in hoeverre de Nederlandse exporteurs het zullen kunnen blijven bolwerken tegen de daar gevestigde industrie die zich in een formidabel tempo van de slagen van de oorlog her stelt. Reeds wordt van Duitse zijde met de dreiging van een invoer beperking gewerkt. De Neder landse kledingindustrie weet daar over nog hooghartig te lachen, maar wie de situatie in menige onderneming van nabij beziet, mag zich afvragen, of deze lach niet eerder de nerveuze trek is, waarmee een innerlijke spanning wordt verborgen. Zelf maken of confectie? De uitvoer is een wisselvallig iets. Zij vormt ook slechts een deel van de zorgen die onze va derlandse kledingindustrie zich maakt. Dat andere deel is de financiële draagkracht van de Nederlandse echtgenoten en vaders. Want telkenmale, wanneer een vrouw zich de vraag stelt, wat de mode nu weer zal brengen, is het de man die zich gaat afvragen hoeveel lichter die nieuwe mode zijn beurs zal maken. Reeds de omzetten van de winkelzaken in textiel gedurende de afgelopen maand Februari wijzen er op, dat er in dat opzicht iets aan 't ver anderen is. Uit een verhoging van de ver koop van stoffen tegenover een achteruitgang in de omzetten van geconfectioneerde dameskleding mogen wij namelijk afleiden, dat niettegenstaande de wisselingen in de mode die altijd geld kos ten! het publiek naar een goed kopere oplossing van het kleding vraagstuk zoekt. Men kan daarover zijn eigen ge dachten hebben. Van mening zijn, dat een door vakmensen gemaakte confectie-japon altijd beter is dan het zelf gemaakte jurkje. Het door de omzetstatistieken van het Economisch Instituut voor de Middenstand vastgelegde ver schijnsel is daarmee nog niet de wereld uit. Dramatische „frontverandering". In zekere zin is dit verschijnsel dramatisch. Jaren lang hebben we in ons land een gevecht moeten leveren om meer en betere stoffen voor onze kleding. Een gevecht om grotere maten, die nu eenmaal noodzakelijk bij het figuur van de Nederlandse vrouw behoren, en om de wintermantels die bij de wisselvalligheden van ons kli maat noodzakelijk zijn. Nu echter de invoer is vrijgege ven en de confectie-industrie met haar grondstoffenvoorziening weer op het peil van 1939 is beland, moet zij een ernstige poging doen om aan de dalende koopkracht op de binnenlandse markt het hoofd te bieden. De heer F. Horsman, wnd. secretaris van de Bedrijfs groep Kledingindustrie, die ons daarover enige bijzonderheden vertelde, karakteriseerde deze nieuwe situatie als een frontver andering. Kleding is er volop. Maar de prijzen De dalende koopkracht maakt het, volgens de heer Hors man, steeds moeilijker om bij het huidige prijspeil voldoende afzet te vinden voor de producten van de kledingindustrie. Aan de an dere kant is het vrijwel uitgeslo ten om, in verband met de stijgen de prijzen van de weefsels, de prijzen van geconfectioneerde kle ding te verlagen. B. HtBt OAN 16 MAR M GEBRUIK 811 0E K.LM. 'ABB. ItV. EHCO HAAKSBBRGBM (Adv.\ Doordat de tijdens de oorlog ge kweekte voorraden van ruwe wol voor de eerstvolgende 10 jaar thans in een tijd van 5 jaar zijn opgemaakt, is de laatste tijd de ruwe wol herhaaldelijk in prijs gestegen. Bij de katoen heeft de devaluatie van de gulden ons par ten gespeeld tegenover de Ame rikaanse leveranciers. Daarbij komt nog, dat men zich in kringen van de confectie-industrie niet geheel kan onttrekken aan de ge dachte, dat voornamelijk door de Twentse fabrikanten van katoe nen stoffen het prijspeil kunst matig wordt opgetrokken. Twente te duur? In tegenstelling tot een aan de minister gedane toezegging, dat het vrij geven van de prijzen niet door een prijsstijging over de ge hele linie- zou worden gevolgd, heeft de Twentse industrie thans een peil bereikt, waarop de stof- fenprijzen die de oorspronkelijk zoveel duurdere Belgische weef sels uiterst dicht benaderen. Wie daarvan in eerste instantie het slachtoffer wordt, is de kle dingindustrie die deze stoffen in haar collecties verwerkt. Zes en veertig duizend mannen en vrou wen in een bedrijf, dat voor een stad als Amsterdam na de metaal nijverheid de meeste werkkrach ten omvat, dreigen daarmee be kneld te raken in de pers tussen stijgende prijzen aan de ene en een dalende koopkracht aan de andere kant. Ook in hun belang zal er een oplossing gevonden moeten wor den. Gebeurt dat niet, dan is er voorlopig geen kans op goedko pere kleding. Tenzij het gaat ten koste van de kwaliteit, waartegen men zich in de kringen der kle dingfabrikanten echter sterk ver zet! B. K. H. Nationale Novene ter ere van de H. Kleine Theresia In de a.s. Nationale Novene die gehouden wordt van 1725 Mei, nodigen de Zusters Carmelitessen van Egmond alle Theresia-vereer- ders en vereersters uit om zich bij haar aan te sluiten ter voorberei ding van het zilveren jubilé van de Heiligverklaring van* de H. Kleine Theresia. Hoevelen hebben in deze jaren ondervonden hoe waar het is, wat onze lieve Heilige tijdens haar leven voorspeld heeft: „Ik zal mijn hemel doorbrengen met goed te doen op aarde." Deze woorden indachtig vragen wij in deze Novene van het Heilig Jaar vooral de vervulling van de wensen van de H. Vader: „Dat dit jaar voor allen moge zijn: een jaar van heiliging, van innerlijk leven, van de grote terugkeer en de over vloedige vergeving." Naast deze grote intentie, kan ieder zijn persoonlijke intenties voegen en desgewenst inzenden naar de Carmel van Egmond. Deze worden dan geplaatst bij de beeltenis en de relikwieën van de H. Kleine Theresia, temidden van bloemen en kaarslicht in het Koor dér Zusters. Gedurende de dagen der Novene dragen de Zusters hun gebed, boete, offers en arbeid door de voorspraak van de H. Kleine Theresia aan God op voor alle aanbevolen intenties. Op aanvraag worden gratis plaat jes met Novenegebed toegezonden. Gironummer 39730. Zusters Carmelitessen, Egmond a.d. Hoef N.H. De leden van het Dresdener Mozartkoor, die onlangs en bloc naar West-Duitsland zijn gevlucht, maken een reis door de Westelijke zones, waarbij zij in tal van plaatsen uitvoeringen geven. Het plan bestaat om hierna in het buitenland op te treden. Het koor met de dirigent Werner Schück tijdens het optreden in Frankfort. In ons nummer van de vorige_ week beloofden wij nog enige re-" cepten te geven, waarbij tuinkrui den een ruime plaats innemen. Van Sterrekers hef is rijk aan vita mine C. kunnen we een smake lijke broodbelegging maken met yoghurt, haring, of radijs. We ge bruiken de blaadjes en stelen, die we zo Kort mogelijk van oren plukken en wassen. STERREKERS MET YOGHURT: De Sterrekers wassen, fijnsnij- den of fijnknippen. Er yoghurt en suiker (of zout) door mengen. Dit gerecht geven, als voor- of nage recht bij de boterham. SCHOTEL VAN STERREKERS. RADIJS EN AARDAPPELEN: Enige gekookte koude aardappe len, wat peterselie, slasaus, een uitje, sterrekers en radijsjes. De gekookte koude aardappelen in plakken snijden en deze vermen gen met wat slasaus, gehakte pe terselie en gehakte ui. De sterre kers wassen en fijnsnijden of knip pen en deze om de aardappelsla heen schikken. De sla versieren met gewassen radijsjes. GEBAKKEN SELDERIJKNOL: 1 selderijknol, 2 jetlepels bloem, boter of vet, zout. De geschilde knol bijna gaar koken in water en zout en in plakken snijden. De plakken door bloem wentelen en in de koekepan bruin bakken. KOMKOMMER IN AZIJN MET VENKEL, DRAGON, LAURIERBLAD: De komkommer schillen, door midden snijden, het zaad verwijde ren, daarna in blokjes snijden. Deze met zout bestrooid één nacht laten staan. De stukjes goed laten uit lekken. De zaden (halfrijp) en vruchtschermen van de venkel met de blaadjes en stcngeltoppen van dragon, laurierblad en blokjes komkommer in schoongemaakte potjes schikken en aanvullen met inmaakazijn tot even onder de rand. Een laagje slaolie er op gie ten en de potjes sluiten met voch tig cellophaanpapier. Er was eens een koning, die, toen hij genoot van een heerlijke moot gebakken schelvis, een grote graat in zijn keel kreeg. Zijne Majesteit, die tóch al naar die tint neigde van wege zijn koninklijk bloed, liep blauw aan in zijn gezicht en riep hijgend van benauwdheid om zijn lijfarts. De brave medicus liet zijn eigen maaltijd in de steek en snelde naar de koning. Terstond zag zijn ge oefend oog wat er met de naar adem snakkende monarch aan de hand was. Vastberaden stak hij zijn hand in des konings wijd-open-mond, greep de graat tussen twee vingers en trok het scherpe ding er uit. Verlicht haalde de koning adem, en sprak, nadat hij zijn normale kleur herkregen had: „Dokter, zeg mij wat u als belo ning verlangt, en ik zal het u ge ven!" Daarop sprak de lijfarts: „Sire, ik vraag u niet mij dat te geven, wat u op het ogenblik, dat u bijna stikte, met liefde zou heb ben afgestaan om van die afschu welijke graat te worden verlost. Als U mij slechts éénhonderdste deel geeft van wat U op dat ogenblik graag zoudt hebben willen missen, om weer lucht te krijgen, dan zal ik mij ruim beloond achten!" Wat had ons Nederlandse volk in de benauwde jaren van Duitse on derdrukking wel willen geven, om stante pede te worden verlost van die drukkende tyrannie! Wat ons volk tóen had willen missen dat vraagt de Stichting 1949—1945 niet. Zelfs geen hon derdste deel daarvan. Zij vraagt slechts voor de nabestaanden van hen, die de Duitse graat uit de Ne derlandse keel trachtten te halen en die daar het leven voor offerden, één uur arbeid ten bate van de Stichting, of een gift-inééns, dan wel een jaarlijkse contributie, die maar een microscopische fractie is van wat ons ganse volk tussen 1940 en 1945 graag had willen offeren om de Duitsers te zien vertrekken. Het bestuur van de omgang was daar ook heel goed van doordron gen. Op de vergadering van 8 April 1921 werd voorgesteld, om het mi- rakelfeest te vieren in het octaaf van 1 Mei. zodat de omgang steeds op een Zondag kon plaats vinden. Deken Ooms wilde er echter niets van weten. „Eén Mei is de dag", zo zeide hij „en het heeft geen doel. om de datum te verschuiven naar een voorafgaande of een opvolgen de Zondag." Het bestuur moest zich bij deze beslissing neerleggen, maar de buitengemeenten waren het er niet mee eens. en op de al gemene vergadering voor de bui tengemeenten op 17 April 1922 werd er nog een hartig woordje over gesproken. De heer Bart van Beverwijk deelde mede. dat hij zelf de stoute schoenen had aangetrok ken en bij deken Oom-s voor de Zondag was gaan pleiten maar hij had nul op het request gekregen. ..Eén Mei is de dag en daar houd ik mij aan", zo had de deken ge zegd. „Op Zondag komen er veel fietsers en gaan na afloop de bloe menvelden bezichtigen en brengen de dag verder door met andere vermaken en komen terug naar Alkmaar, om daar een dansje te maken. Daar moet ik niets van hebben." De afdeling Beverwijk legde zich echter bij deze beslissing niet neer. Zij hield, ondanks de bezwaren van deken Ooms, de omgang op Zondag 5 Mei. Na een kort lof in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad op Zaterdagavond ging zij met 100 mannen naar Alkmaar, maakten daar de ommegang en woonden na afloop de H. Mis van 6 uur op de Laat bij. Dit gaf versnippering en daarom waagden de heren Emme rik en de Munck nogmaals een po ging, om de deken tot andere ge dachten te bfcmgen. En dit gelukte. Op de algemene vergadering van 2 April 1922 deelde de heer De Munck mede, dat de Hoogeerw. Deken er in had toegestemd de stille omgang op de Zondag in het octaaf te houden. Er ging een zucht van verlich ting op en het resultaat was dan ook geweldig. „Niet minder dan naar schatting 3000 mannen en jongelingen namen aan de omgang deel" zo schreef de nieuwe secre taris, de heer Netten In zijn ver slag. Het getal pelgrims wordt niet groter Na de groei in 1922 steeg het aantal deelnemers niet meer. Ookï in 1924 waren er 3000 pelgrims. Wel waren er verschillenden van bui ten, vooral uit „Uitgeest, Castri- cum. zelfs uit Velsen en Beverwijk, die, hoewel enigen al op gevorder de leeftijd waren, er niet tegen op zagen de verre tocht naar Alkmaar te voet af te leggen." Er moet meer propaganda worden gemaakt voor deze devotie, zo was het gevoelen van de organisatoren van deze stille bedetocht. Reeds had* de heer Floris uit Velsen daar het een en ander over gezegd in de algemene Het voetbalelftal uit Manches- ter bevindt zich op het ogen- m aan '3°orc' van de Queen Mar/ op weg naar Amerika. zullen daar in tal van plaat sen, waaronder New York, Los Angeles en St. Louis, wedstrij den spelen. De voetbalploeg nad onmiddellijk bij vertrek uil Southampton beslag gelegd op de dekstoelen. PIM EN PIET Of het de laatste brief is van onze twee bolle baasjes, Pim en Piet, weet ik niet. Ik heb het er niet uit kunnen lezen, laten we dus maar hopen, dat ze de volgende week ook weer schrijven. Anders toch een hele toer, vinden jullie niet, om iedere week prompt een brief naar de krant te sturen. Ik er mijn petje voor af hoor! Daar gaan we weer. Bijna hadden we deze week ver stek moeten laten gaan, niets van ons willen laten horen omdat we het zo vreselijk druk gehad hebben met de verhuizing. Ons hele huis (het staat op de Vughterdijk, weten jullie die) moest worden ingeruimd en jullie begrijpen wel, dat wij, twee flinke jongens, dat zijn we heus hoor! thuis mee moesten hel pen. We hebben zelf ons eigen ka mertje ingeruimd en alles opge hangen. Mooie platen, nog uit ons vorige stadje, en het kruisbeeldje van Pim. Toen de boom achter in de tuin nog niet groen was, konden we nog juist de toren van de St. Jan zien. Dat is die heel mooie kerk, waarnaar altijd zo veel men sen gaan kijken. Nu wij zijn er ook al geweest hoor! Pim is bij de broeders op school gekomen en Piet gaat deze week, voor de laatste keer, naar de zus ters, op de bewaarschool. In Sep tember mag hij ook naar de grote school, dat zal me een feest geven. Nu, jullie begrijpen wel, dat wij in Den Bosch eens goed hebben rondgekeken. Het is heus een leuke stad hoor. Er is een groot markt plein, met een standbeeld van Je roen Bosch, een schilder uit de zes tiende eeuw; en op die markt wor den groenten en bloemen verkocht. Ook is er hier een echte Zaterdagse markt. Er zijn straten met mooie oude huizen en ergens midden door de stad loopt zo maar een riviertje onder de grond en langs de huizen door. Dat is de Binnen-Dieze, ver tellen de mensen hier. Het station is nog steeds kapot, maar er komt 'n nieuw. En buiten de stad is het erg mooi. Met vader en Moeder hebben we een fietstocht gemaakt naar Vught en Heivoort en zijn over Nieuwkuyk terug gegaan. Een lieie tocht langs de bossen en later langs tuinen en weiden. En spelen dat je hier kan! Er is overal ruimte en de mensen laten je gerust op 'n veldje lopen, als je maar niets kapot maakt. Dat doen we natuur lijk niet! Op een middag waren we aan 't spelen, met een paar nieuwe vriend jes, vlak bij de weg naar Vlijmen. Toen kwamen er op eens een hele boel soldaten aan en die moesten langs de struiken leren kruipen, ze gebruikten daar een geleerd woord voor, dat Pim en ik niet meer we ten. Maar we hebben fijn meege speeld met die soldaten, vlaggetjes mogen vasthouden en Pim kreeg een helm op z(jn bolle bolletje. Je zag hem haast niet meer staan! Wat hebben we een schik gehad! En alle jongens, die hadden meege holpen met die vlaggetjes, die kre gen van een officier, een luitenant geloof ik, een reep chocolade. Jul lie begrijpt, de volgende dagen hebben we niets anders gedaan dan soldaatje gespeeld. De eerste week hebben we hier verder niets bijzonders meege maakt, we waren dikwijls erg moe en hebben veel werk gehad om in huis alles te vinden. Maar de twee de week zijn we uit vissen geweest en hebben daarbij een heel vreemd, maar toch leuk avontuur beleefd. Vinden jullie het goed dat wij die geschiedenis voor de volgende week bewaren Het is erg spannend hoor en wij denken wel, dat jullie er nieuwsgierig naar zult zijn. Dus beste vrieden, tot de volgende week. PIM en PIET P. S. Zet Oom Ludo nu iedere week netjes ons verhaal in de krant? Hij heeft het beloofd! Let ten jullie er goed op? De GARAGE VAN KOOS Koos, een vriendje van de Jeugd krant heeft 'n paar dagen geleden 'n brief geschreven over zijn garage. Het leek mij de moeite waard daar eens iets over te vertellen voor jul lie. Koos, moeten jullie weten, is 'n handige jongen, een kleine knutse laar, die erg goed met hamer en zaag overweg kan. Hij heeft uit 'n paar planken een mooie garage gemaakt voor zijn auto's. Hoe hij dat gedaan heeft? Nou, let eens goed op. Eerst heeft hij een grote triplex-plaat genomen van 8 cm. breed en 30 cm. lang. Die heeft hij met potloodstrepen precies in drie stukken verdeeld en toen heeft hij langs de randen een drietal plan ken van 8 cm. hoog getimmerd. Keurig netjes glijk. In het midden heeft hij nog twee afscheidingen aangebracht .zodat hij drie ruimten kreeg even groot natuurlijk. Daar op weer een dak van triplex met een paar kjeine latjes van voren, waarlangs een deurtje heen en weer kon schuiven. En toen heeft hij van de schilder wat gele verf gekregen en de zaak netjes opge verfd. Nu heeft hij er mooie auto's in staan. Van die echte, jullie weet wel, Dinky Toys, heten die, met echte wielen en banden er om. Je kan ze in alle soorten krijgen maar het kleine model is wel het aardig ste en het leukste. Koos heeft nu twee vrachtauto's, een met aan hangwagen nog wel, een zieken auto, een brandweer-auto met een ladder er op en een post-auto. Het ziet er heel leuk uit, en het aardig ste is, je kan dat speelgoed altijd Bijkopen. Als je er zuinig op bent, en je laat de asjes van de wielen af en toe met een klein beetje vet (vooral niet te veel, denk om moe ders tafelkleed) in smeren, dan rij den ze geruisloos! Wie probeert ook eens zelf zo'n garage te maken? Deze week was de brief van Pim en Piet de eerste, die ik in de bus vond. Het is natuurlijk weer een heel verhaal en ik zal het hier maar niet lang maken. Jullie weten wel, dat jullie brief iedere week welkom is. Komt er de volgende week weer een? Doe je best maar eens! En nu naar nummer twee. Dat is Ansje de S. uit Z. een tienjarig meisje dat ik voor 't eerst onder de lezeresjes van de Jeugdkrant op merk. Ansje schrijft, dat ze ver pleegster wil worden; nu dat is een heel mooi beroep, maar je moet eerst nog veel leren hoor Ansje, eer je zo ver bent. En dan wil je op een Solex-fiets gaan rijden lees ik Geen gek idee! Zo'n Solex is ook wel iets voor Oom Ludo! Als hij er een koopt, komt hij jullie allemaal bezoeken, reken er maar op. Dag Ansje. Piet de B. uit Alkmaar heeft ook een brief geschreven. Nee Piet, dat gaat niet hoor, niet zeuren en las tig zijn, want daar heeft Oom Ludo een hekel aan. Je verhaal komt heus wel in de krant, maar je moet toch netjes je beurt afwachten? Wat zullen we nu beleven? Eerst die brief van Pim en Piet, die wa ren het eerste, en dan die Piet de B. Dat-"is toch eerlijk? En hier een aardige brief van 'n welp uit H. Het is Keesje v. S. die mij een leuk verslag stuurde over St. Joris-dag. Goed zo Keesje, dat was fijn voor elkaar! Wat een reuze welp ben jij zeg, je wordt zeker heel gauw een echte verkenner? De groeten maar aan je Akela! Ja, beste vrienden, ik moet heus deze keer kort zijn, want de stapel is wat groot geworden voor een keer. Ik zie ook nog een brief lig gen van mijn vriendje Hans L. uit B. Het aardige van deze brief is, dat Hansje schrijft, dat hjj uit de stad komt, waar Oom Ludo ook gewoond heeft. Dat is altijd leuk, dan kan je eens met elkaar over vroeger praten, dat doen grote mensen ook altijd. Nou, beste Hans, dat doen we eens hoor als ik in B. kom, ik zal je adres bewaren. Af gesproken Kort maar krachtig was de mooie brief van Lien de W. uit E. Keurig hoor, dat briefje, en Wat een leuke letters maak jij zeg! Dat heb je toch zeker niet op school geleerd Met al die krullen en halen, het lijken wel hele tekeningen! Echt een feestbrief! Ik zal het ook eens proberen om zulke mooie letters te maken. Als het lukt stuur ik je vast een brief terug. Dag Lien. En nu zet ik er heus een streep onder, anders kom ik niet meer klaar. De brieven uit A. het zijn er twee, die deze morgen nog binnen zijn gekomen, zal ik de volgende week eens beantwoorden. Dus alle maal, tot ziens in de krant van de volgende Zaterdag. Onze ziel heeft ge dachten aan het va derland nodig. Dan \i wordt zij groot. (J Slechts in zulk een grootheid groeit in haar de goede geest en de kracht om de aarde te overwinnen, de wereld te verach ten, haar idealen on wrikbaar trouw te blijven In deze groot heid leefden de chris tenen van vroegere tijden. BENEDICTUS isog: voor iioede Vrijdag publi ceerde* de Hongaarse regering een besluit, waardoor liet aan onderwü- zers op straffe van ontslag werd verboden om als organist of als di rigent in de kerk te fungeren. Po litiespionnen letten scherp op de handhaving van deze verordening. Daar in de meeste Hongaarse pa rochies de godsdienst-onderwijzers tevens organist en koster waren, werden met de Paasdagen en op de Zondagen daarna de orgels niet meer bespeeld. Thans verneemt het KNP uit Hongarije, dat een paar honderd godsd.-onderwijzers ontslag heb ben genomen teneinde hun kerke lijke functies te kunnen blijven uit oefenen. Voor de Hongaarse scho len betekent dit een zwaar ver lies, daar deze onderwijzers mede in verband met de hardnekkige strijd, die in de scholen om de zie len der kinderen wordt gevoerd, een belangrijke positie bekleedden. LEMMER. 4 Mei. Donderdag avond zijn in de Binnenhaven van Lemmer twee kinderen, «en jongen en 'n meisje van vier jaar, verdron ken. Het waren kinderen van de schippers Klunder en Groen. De schippers zijn familie van el kaar en lagen met hun zelflossers in de haven. Het ongeval is onge merkt gebeurd. De doctoren hebben nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. AANVARING BIJ VLISSINCEN Donderdag is in de buitenhaven van Vlissingen de Franse trailer „Asie" met het Duitse m.s. „Hin- dina" in aanvaring gekomen. De „Asie" kwam van de visgron den, de „Hindina" uit Antwerpen. De „Hindina" is de haven van Vlissingen binnengesleept met een ingedeukte voorsteven, de Franse trailer, die door de loods aan de grond werd gezet, heeft weinig schade opgelopen. vergadering van 5 April 1925. En naar aanleiding van deze opmer kingen werd op 19 April een grote openbare propagandavergadering gehouden, waar de bekende propa gandist voor de godsvrucht tot Jezus in het allerheiligste sacra ment. Pater van Dijk het woord voerde. Om ook de Alkmaarders meer wakker te schudden voor het heilig mirakel, werd er besloten om op de middag van 1 Mei in de kerk van het Verdronkenoord een pro pagandavergadering te houden voor de Alkmaarse katholieken. Op deze bijeenkomst hield pastoor van Noord Uit Langendijk een rede over het grote voorrecht van de Alkmaarder om te leven in de mirakelstad. Men verwachtte van deze propa ganda veel vrucht. In verband daarmee had men ook de Jozefkerk voor de stille omgang ingeschakeld. Er waren echter maar een hon derdtal meer. Men schatte het aantal deelnemers op 3200. In 1926 was het aantal, ook tengevolge van het koude ruwe weer niet meer dan 2600 (Jaarverslag *26). De vrouwen en de ommegang Enkele malen werd door som mige leden voor de uitbreiding van de devotie tot het heilig bloed de vraag gesteld: „Kunnen wij ook de vrouwen niet laten meedoen?" Het bestuur antwoordde hier altijd op. dat het, in navolging van het Am sterdamse genootschap, het wen selijk achtte om in het morgenuur geen vrouwen voor deze processie uit te nodigen. „Zij kunnen even als in Amsterdam overdag voor zichzelf de omgang maken," meen de de heer Emmerik. „Er zijn immers vele groepjes van vrouwen, die in de mirakelweek ongemerkt die ommegang maken en dan in de kerk van het Begijnhof gaan bidden. Dat kan hier ook." Of schoon deze opmerking van de voorzitter juist was. kon men toch de vrouwen voor deze devotie niet warm krijgen. Ook nu gaat er op Meiedag nog geen een voor zich zelf de processieweg maken. Is het nu geen mooie gelegenheid, om dat te veranderen? Het vijfde eeuwfeest Tot groter bloei kwam echter de ommegang door de luisterrijke vie ring van het vijfde eeuwfeest van het Mhlikel, dat van 27 April— 4 Mei werd gehouden onder auspi ciën van het genootschap. Door de drukkerij „Ons Blad*' werd Alcma- ria Euchari'stica" uitgegeven, sa mengesteld door prof. Lampen en door tridua, toneelvoorstellingen en feestvergaderingen kreeg het wonder meer bekendheid. Het aantal leden van het genootschap, dat in de laatste jaren door intense propaganda vanuit het bestuur van 230 in 1924 tot 300 was geklommen, onderging geen noemenswaardige verandering. „Toch moest dit aan tal vooral voor de stad Alkmaar veel groter geworden zijn." (jaar verslag 1929) Aan de ommegang namen toen ongeveer 5000 perso nen deel. het hoogste aantal wat ooit bereikt werd. Het was een bijzondere eer voor het genoot schap, dat Mgr. Aengencnt deze bedetocht meemaakte. In de feest- vergadering in de muziektuin, waar ondanks de stromende regen onge veer 8000 mensen tezamen waren gekomen, prees Mgr. Aengenent de godsdienstzin van Alkmaar en omgeving en wenste het genoot schap. dat onder de godsdienstige verenigingen zulk een belangrijke plaats innam, onder Gods zegen een grote bloei toe, opdat het steeds meer mag beantwoorden aan haar voornaamste doel: Het be vorderen van de devotie tot het H. Sacrament in Alkmaar en om streken. Na het eeuwfeest bleef de om gang steeds op hetzelfde peil. Het aantal deelnemers schommelt steeds tassen 45005000 en daar vele b1 mgemeenten o.a. Bever wijk het oorspronkelijke doel: ijve ren voor de Alkmaarse ommegang hebben losgelaten en zich meer hebben toegelegd om naar Am sterdam te gaan, beslaat er gevaar dat het aantal pelgrims eerder af dan toeneemt. En toch kunnen wij. steunend op de sobere gegevens uit de notulen, duidelijk verklaren, dat het vurige gebed van onze mannen tijdens deze ommegang bij zonder aangenaam is aan God. Ook onder onze pelgrims worden er. evenals te Amsterdam, aangetrof fen. die met dankbaarheid gewag kunnen maken van zeer bijzondere gebedsverhoringen. Het is daarom jammer, dat er binnen de stad nog velen gevonden worden, die het nut van deze nachtelijke tocht niet inzien en daardoor veel genade missen. Mogen zij, vooral in dit heilig jaar, hun vermeende bezwa ren terzijde schuiven en door hun gebed tijdens de stille tocht in de nacht van de 7e Mei hun steentje bijdragen voor do verwezenlijking van de grote intentie van onze pelgrimstocht: de algehele terug keer van de afgedwaalden tot de Kerk. volgens het vurig verlangen van Z. H. de Paus in dit heilige jaar. Kap. B. Voets xriurmAp PRODUCT vcenf V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5