Gevallenen van marine en koopvaardij herdacht KllETER- Toverformule van pater Beaufort gaf uitkomst voor Eerste Kamer Bevrijdingsreclame Firma W. Zaadnoordijk Het Z.-Afrikaanse rassenprobleem Hoe het wetje inzake de benzine-belasting aangenomen werd St. Melaniawerk op Java 25 jaar Geldmarkt ruimer Naar dienstplicht in de Sovjet-zöne? Wapens werden rustig gelost Nederland-België „Dicht bij de zee, waar zij vielen Café-Restaurant „CENTRAAL", HOFPLEIN GEOPEND J UW A.S. VERHUIZING JAC. KOOP - Tel. 2166 - ALKMAAR Sportterrein D. T. S. - Oudkarspel D.T.S/I-STORMVOGELS I ALLEEN srz nog EXTRA 10 pet. korting AMBACHTSSCHOOL voor Alkmaar en Omstreken INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN Zaait nu voldoening onze ZADEN Voor Moederdag schemerlampen en huis- kamerkappen tegen exclu sieve prijzen B LAAT 136—138 TELEFOON 2462 B ZATERDAG 6 MEI 1950 PAGINA 7 BUITENLANDS OVERZICHT De ernstige ongeregeldheden in de afgelopen dagen in de naturel- lendorpen van Witwatersrand in Z.-Afrika, waarbij minstens 10 ne gers om het leven kwamen, enige agenten zwaar zijn gewond en tal van gebouwen van de blanken in brand gestoken zijn, heeft opnieuw de" wereld geconfronteerd met het naturellen-probleem. waaronder het Z. Afrikaanse volk zo zwaar gebukt gaat. Naast de 2 millioen blanken, voornamelijk afstammelingen van de Hollandse calvinistische boeren die in de 17e eeuw naar dit onme telijke land emigreerden, wonen daar nu ruim 9 millioen kaffers of naturellen. Toen een der grote Hollandse voortrekkers, Jan van Riebeeck, in 1652 de Kaapkolonie stichtte, trof hij daar bosjesmannen en hotten- totten aan, met wie de blanken zich natuurlijk niet wilden en ook niet konden assimileren, omdat hier meer dan 15 eeuwen bescha ving beide volkeren scheidde. Maar op dat moment werd het naturel len-probleem geschapen en hoe meer de blanken verder Noord waarts trokken, vooral toen een honderd jaar geleden de Engelsen de strijd aanbonden tegen de boe ren. hoe verder ook de oerbewo- ners werden opgejaagd. Tot problemen zou dit alles nog niet direct hebben geleid ware ook de groot-industrialisatie in Zuid- Afrika niet onontbeerlijk gewor den. Voor deze groot-industrie, die zich vooral in Johannesburg ves tigde, had men in de kaffers goed kope en bruikbare krachten, maar daarvoor was het nodig, dat deze kaffers, die in de Z.-Afrikaanse omgangstaal naturellen worden genoemd uit hun kralen naar de grote steden kwamen en daar in speciale woonwijken een onderdak vonden. Dat deze naturellen niet al te goed betaald werden laat zich indenken. Dus ook dat de huizen en de levensstandaard van deze naturel len ver en ver beneden die van de blanke fabrieksarbeiders lagen. Deze mensen die bovendien zo uit hun kafferdorpen kwamen, brach ten hun eigen levenswijze en ge woonten mee, welke zo ver af stond van die van de blanken, dat hier geen andere dan een z.g- apartheidspolitiek practisch moge lijk was. Maar het was ook te voorzien, dat twee zo geheel apart gehouden rassen, die naast elkander en vaak tegen elkander werden opgevoed, vandaag of morgen ernstige proble men moesten scheppen, met alle gevolgen van dien. In die problemen, de z.g. naturel len-problemen, zit het Afrikaanse volk nu en we mogen wel zeggen tot over de oren. Waarbij nog komt, dat er onder de blanken t.a.v. dit probleem twee stromingen zijn. De vroegere Z. Afrikaanse minister president dr. Jan Smuts, huldigt de opvatting dat deze beide rassen ge lijke rechten moeten hebben en dezelfde politieke structuur om op den duur een natie te kunnen vor men. De tweede opvatting wordt gehuldigd door de huidige meer conservatieve minister-president dr. Malan, die een verenigd Zuid- Afrika voor ogen heeft, waarin elk ras zijn eigen territoir en eigen steden heeft, maar verder volko men los van elkander en naast el kander leeft. Het ligt voor de hand, dat wij Europeanen, die in de laatste tien tallen jaren de grote nadelen van een rassenpolitiek aan de lijve on dervonden hebben, direct gepos teerd zijn voor de eerste politiek en ons maar moeilijk met die van dr. Malan kunnen verenigen, zelfs vaak niet begrijpen, hoe deze diep gelovige staatsman, deze rassen politiek met zijn bijbel in overeen stemming kan brengen. Toch zou een zo vluchtig oordeel niet alleen eenzijdig, maar ook weinig rechtvaardig zijn. Want wie iets dieper op het Z. Afrikaans probleem ingaat, komt toch al spoedig tot de ontdekking dat ook hier de wit-zwarte kleuren niet zo eenvoudig liggen. Dat de grote en bijna algemene populariteit welke Smuts tijdens de oorlog bezat, voor een belang rijk deel het vorig jaar bij de ver kiezingen was weggeëbt, kon al leen verklaard worden uit het feit, dat vele tro\wc Smuts-vrienden zijn naturellen-politiek een ramp en een bedreiging voor het blanke ras in Z, Afrika vinden. Wij be schikken niet over de ruimte hier om met voorbeelden de ernst van deze bedreiging te schetsen. Maar volkomen objectieve Nederlanders, die de laatste jaren Z. Afrika heb ben bezocht, zijn daarbij toch wel tot deze erkenning gekomen, dat wanneer het ooit tot een gelijkbe rechtiging zou komen, dit een pe riode van zeer, zeer lange duur zou eisen en dat de politiek van Smuts onherroepelijk moet leiden, niet alleen tet een volkomen ondergang Van het blanke ras, maar ook tot een moord- en roofpartij op grote schaal. De psyche, de zeden en gewoon ten onder deze naturellen, die door een misdadig kapitalisme naar de grote steden zijn gezogen en daar weggevoerd uit hun eigen milieu, geen enkel houvast hebben en hun lage instincten botvieren, maakt elke assimilatie met de blanke be-' volking onmogelijk. Voortdurend moet deze, vrouwen en kinderen, maar altijd huis en erf beschermen tegen de opdringende en roofzuch tige naturellen voor wie elk begrip van civilisatie een aanfluiting is. De massale urbanisering van de- Ze natuurvolkeren heeft boven dien geleid tot zedeloosheid in hun wijken, die alle beschrijving tart. Intussen wordt het optreden van deze mensen, van wie velen niet meer willen werken en slechts van roof en plundering denken te leven, een gevaar voor de blanken, waar tegen niet anders dan met geweld kan worden opgetreden. VIER HANDEN werden deze week in de Senaat door minister Lieftinck met bijzondere warmte gedrukt. Die handen behoorden tot Kamerleden, die voor de staatskas de slordige duit van zo ongeveer 6 ton hadden verdiend. En dat alleen door na 'n dringende oproep naar de vergade ring te komen, waar het aantal aanwezige leden niet voldoende was gebleken om een stemming te houden. Het was de te hulp gesnel de leden aan te zien, dat zij de weg naar het Kamergebouw in gezwin de pas hadden afgelegd. Met nog wapperende haren en zakdoeken die hun verhitte voorhoofden af wiesen, betraden zij de vergader zaal. Het wetsontwerp tot verho ging tot het bijzonder invoerrecht op benzine en tot verlaging van de motorrijtuigenbelasting was gered. Even later werd een motie, die door de heer van Santen (Comm.) was ingediend, met 23 tegen 3 stemmen verworpen. De Eerste Kamer, die anders in een grote rust pleegt te vergade ren, beleefde een sensatie. Over het wetsontwerp, waarbij o.m. een ver hoging van de benzine-prijs tot on geveer 32 cent werd voorgesteld viel feitelijk niet veel meer te zeg gen. De meeste sprekers zeiden tij dens de beraadslaging de minister toe met weinig sympathie voor deze verhoging toch hun stem niet aan het wetsvoorstel te zullen ont houden. De vraag, waar het in feite meer om ging was, op welk tijd stip zal het tot wet te verheffen ontwerp in werking treden. De minister had hieromtrent aan de Tweede Kamer de toezegging ge daan, dat dit eerder zou zijn dan nadat deze Kamer zich had kunnen uitspreken over een ander ontwerp, dat verlaging van de onderne mingsbelasting regelt. Dit laatste ontwerp is echter in de Tweede Kamer blijven steken, ofschoon verwacht mag worden, dat het ten slotte toch zal worden aanvaard. Op uitdrukkelijk verzoek van de heer Steinkilhler (KVP) herhaalde minister Lieftinck ook nog eens in de Senaat, dat hij zijn belofte aan de Tweede Kamer gestand zal doen. Stemming uitstellen De heer Wendelaar (WD) later gvolgd door de heer Van Santen (Comm.) drongen aan de stem ming over het ontwerp uit te stel len, tot de Tweede Kamer gereed was met het wetsontwerp 1251. Hiervoor voelde de minister niet. De eindstemming aan de overzijde van het Binnenhof wordt volgende week gehouden. Dan zou de Eerste Kamer weer bijeen moeten komen, hetgeen een verlies van een week extra belasting-geld zou kunnen opleveren. De heer van Santen had echter een motie ingediend, waarin om uitstel werd gevraagd. Toen bleek, dat slechts 21 van de voor een stemming vereiste 25 leden aanwezig waren. Ongevraagd zou dit voor de indieners van de motie een uitstel van de behandeling heb ben betekend was het niet; dat Enige dagen geleden is in Dja karta het 25-jarig bestaan gevierd van het St. Melania-werk op Java, terwijl in Surabaia op 3 Mei het feit is herdacht, dat het Katholieke ziekenhuis in deze stad 25 jaar ge leden werd opgericht. Van de ze ven zusters, die een kwart eeuw geleden hun werk begonnen, zijn er thans nog vijf in hetzelfde zie kenhuis werkzaam. In Semarang werden met Pasen ongeveer horjierd H. Doopsels toe gediend. in Pati 30, Ungaran 12, in- Djokja 60, in Solo 40 en in Bara 20. Pastoor S. Beekman SJ is, na 25 jaar te hebben gewerkt onder de Nederlands en Maleis sprekende Chinezen van Semarang, thans be gonnen met de Chinezen, die hun moedertaal zijn trouw gebleven. Te dien einde worden thans zes ca techisten gevormd, voor iedere taalgroep twee. Op* 1 Mei is een school geopend, waar als voertaal 't vereenvoudigd Madarijns, het z.g. Kuo Yu, zal worden gebruikt. De leerlingen van de Katholieke HBS in Surabaia hebben in de maand April 2 uitvoeringen ver zorgd voor ouders, leerlingen en leraren. Wegens de steeds toene mende onveiligheid in Surabaia echter moesten de uitvoeringen zeer vroeg in de avond worden ge geven. ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP Nw. SCHOONEBEEK. De landbouwer W. alhier wilde even de geleende gierbak terug brengen met paard en wagen, toen het paard schrok en op hol sloeg. W. kwam op onverklaarbare wjjze met zijn benen verward tus de wa gen en werd enkele honderden me ters met het hoofd over de grond meegesleurd. Toen het paard tot stilstand kwam en W. uit zijn be narde positie door de omwonende werd bevrijd, werd het slachtoffer zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Het bleek echter dat hjj de halswervel h gebroken en zware inwendige kneuzingen had opgelopen. W. is inmiddels overleden. pater de Beaufort in 's-minister oor een tover-formule had gefluisterd. Resoluut stond zijn excellentie op en vroeg de tekst van de motie schriftelijk rond te delenDat gaf lucht. Hierop schorste de voorzitter de vergadering voor drie kwartier, welke tijd nodig was om de motie te stencillenen om enige afwe zigen naar de Kamer te roepen. Het plan lukte. Na heropening van de zitting waren 26 leden aanwezig, waarvan er bjj stemming 23 tegen en 3 voor de motie waren. Het wetsontwerp werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De leden van de A.R., de Communisten en de heer Wendelaar kregen de aantekening tegengestemd te heb ben. WEEKSTAAT NED. .BANK Grote ontspanning is Dinsdag ochtend jl. ingetreden op de geld markt. Dank zij het toevloeien van middelen zijn de invloeden van de ultimo, die ditmaal bijzonder zwaar is geweest, overwonnen. Van drie kanten stroomden de middelen toe: uit vervallend schatkistpapier, uit coupons en lossingen tot 15 mil lioen gulden, en uit de gebruike lijke driemaandelijkse uitkering van het rijk aan de gemeenten ten bedrage van circa 75 millioen gul den. Onder invloed van de ruime geldsituatie is Callmoney, dat de gehele maand April l'A procent is geweest, op 1 procent terugge keerd. De opmerkelijkste mutatie van de verkorte balans der Nederland- sche Bank per 2 Mei jl. is de forse ultimo-toeneming van de bank- biljettencirculatie, die echter met 2984,1 millioen gulden wederom be neden de drie milliard is gebleven. Ontspanning valt -anderzijds te zien aan de vermindering var, da voor schotten in rekening-courant met ruim IC millicen gulden De devie zenvoorraad is met een kleine 40 :ni noen guidon toegenomen. Het saldo van de schatkist heeft onder de ultimo vrij sterk .geleden en is met niet minder dan 90 millioen gulden ingekrompen. Wederom is de bijzondere reke ning van de Marsnallhulp aange groeid en wel ditmaal van 659.3 tot 714.6 millioen gulden. Zielzorg emigranten in Canada Rector A. van den Bosch uit Heerlen zal op 16 Mei met 't emi grantenschip „Volendam" naar Ca nada vertrekken, waar hij belast zal worden met de zielzorg onder de Nederlandse emigranten in het bisdom Alberta. SPOORWEGSTAKING DREIGT IN FINLAND De Vakvereniging van Machi nisten en Stokers hebben aange kondigd, dat zij hedenavond een „totale" spoorwegstaking zullen uitroepen, indien de regering haar oproepingsbevel aan de stakende leden niet intrekt. Tot nog toe hebben de stakers wel de Russi sche treinen van de grens naar de Sovjet-Russische basis te Park- kala gereden om moeilijkheden tussen beide regeringen te voor komen. De „plaatsvervangers" werden het weer niet eens De plaatsvervangers der minis ters van buitenlandse zaken van de Grote Vier voor het Oosten rijkse vredesverdrag hebben hun bijeenkomst geschorst zonder eni ge vorderingen gemeld te heb ben. De vergadering was door de Sovjet-Russische gedelegeerde George Zaroebin bijeengeroepen. De plaatsvervangers zullen op 22 Mei weer bijeenkomen. HULPVERLENINCSWET AANVAARD WASHINGTON. 5 Mei (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft he den een hulnverlenineswet ten bedrage van 3.122.450.000 dollar aanvaard. 2.850.000.000 dollar hier van ziin bestemd voor de Mar shall-landen. De wet werd met 60 tegen 8 stemmen aanvaard. INDONESISCHE DELEGATIE BIJ WISJINSKY MOSKOU, 5 Mei (Reuter) De Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Wi- sjinsky, heeft heden de Indone sische delegatie, onder leiding van dr. Palar, ontvangen. De delegatie van zes man had een onderhoud van een uur met de minister. In delegatiekringen werd gezegd, dat het onderhoud in een hartelijke sfeer verliep. Russen doen niet mee De Sovjet-Russische delegatie bij de V.N. heeft laten weten, dat zij de zitting van de Commissie voor het Statuut voor de Vrouw, die 8 Mei te Lake Success moet beginnen, niet zal bijwonen, „we gens de onwettige aanwezigheid van de vertegenwoordiger van de Kwo Min Tang". De afgevaardigde van de Sov jet-Unie, Jacob Malik, heeft dit bekend gemaakt in een schrijven aan Trygve Lie, secretaris-gene raal van de V.N. Hij verklaarde verder, dat de Sovjet-Unie alle beslissingen, die eventueel geno men worden in aanwezigheid van de afgevaardigde van nationalis tisch China, als onwettig zal be schouwen. Bij Koninklijk besluit is schout bij nacht J. J. L Willinge met ingang van 15 Mei bevorderd tot vice-admiraal. Een foto van schout bij nacht Willinge, bij aankomst van de „Karei Door man''' te Rotterdam, op 4 Mei. Het West-Duitse verbond van vakverenigingen beweert uit „be trouwbare bron" vernomen te heb ben, dat de Oost-Duitse commu nistische leiders van plan zouden zijn binnenkort en wel op de Pinksterdemonstratie, de militaire dienstplicht in de Oostelijke zone af te kondigen. Volgens de inlich tingen van het West-Duitse vak verbond zou het Politbureau van de Socialistische Eenheidspartij van plan zijn, de eerste lichtingen op te roepen van degenen geboren tussen 1925 en 1932. In sommige gevallen zouden dienstplichtigen in de Sowjet-Unie worden opgeleid. Oostduitse regeringsfunctionaris sen verklaren dat deze berichten „belachelijk" zijn. Westerse geallieerde beambten te Berlijn verklaarden geen reden te hebben om aan te nemen dat een dergelijke stap door de Oostduitse autoriteiten wordt overwogen. Het eerste Amerikaanse schip met een wapenlading van 450 ton voor Nederland „The Empire State", dat Donderdag in de Rotterdamse haven aankwam, is rustig gelost. Wel waren er kleine groepen commu nisten, die tegen de ontscheping van deze wapens demonstreerden, doch zii werden door de politie verwijderd. Slechts een zeer klein aantal havenarbeiders legde voor een half uur tot een heel uur het werk neer, maar de grote meerder heid van de arbeiders ging rustig met de arbeid voort en negeerde de communistische oproep tot staking. Minister Schokking heeft in een verklaring bevestigd, dat het lossen der wapens vlot is geschied, een bewijs, aldus de minister, dat het Nederlandse volk btseft waar zijn belangen liggen. Nota aan Moskou over Britse treïler LONDEN, 5 Mei (Reuter) De Britse ambassadeur te Mos kou heeft, het Russische ministe rie van buitenlandse zaken drin gend om inlichtingen gevraagd over het opbrengen van de Brit se treiler „Etruria", die aan het vissen was in de Witte Zee, zo is vandaag in het Britse parlement meegedeeld. Een nota is overhan-1 digd. KAATSEN SNEEK. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Sne- ker Kaatsvereniging zal op 14 Juni te Sneek een kaatswedstrijd worden gehouden tussen Nederland en Bel- EVEN LACHEN Bach de eerste Volksdemocratische musicus!... Deze ontdekking is van Otto Gro- tewohi, de eerste volksdemócrati- sche Minister-President in Oost- Duitsland. Hij noemde Johann Seb. Bach tijdens het grote Bach-Festival dat door de F. D. J. in Eisenach was georganiseerd, de eerste volks democratische componist; door zijn werk had deze zich tot heraut van alle progressieve mensen gemaakt!.... DEN HELDER. De herdenking van alle gevallenen bij de Koninklijke Marine en de koopvaardij is in de Marinebasis den Helder een sobere, ontroerende en daardoor indrukwekkende plechtigheid geworden, waaraan tal van hoge militaire en burgerlijke autoriteiten medewerking verleenden. Op het Havenplein, voor het geschonden monument stonden tal van deputaties, zoals Commandant Zeemacht Nederland dit in zijn bewogen herdenkingsrede uitdrukte, dichtbij de zee, waarop zij zijn gevallen uit grote trouw en aanhankelijkheid aan hun vaderland. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hadden zich doen vertegenwoordigen door de Chef van Harer Majesteits militair huis, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, terwijl de C.Z.M. uit naam van de Minister van Marine en diens Staats-secretaris de herdenkingsrede uitsprak. warden de Chef van de Lucht machtstaf en de Commandant Luchtmacht Nederland en kwam de Hoofdinspecteur van de Scheepvaart de heer A. S. de Bats namens de Inspecteur-Generaal van de Scheepvaart. Grootser dan monumenten Uit naam van de Minister van Marine hield de Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht I. W. Reijnierse een herden kingsrede, waarin hij o.m. wees op de grote offers, die de Konink lijke Marine tijdens de tweede we reldoorlog had gebracht, om Ne derland en de andere bezette lan den te kunnen bevrijden. Zij zijn gevallen op de koude stromen van de Atlantische Oceaan, op een zame patrouilletochten langs de Noorse kust, in de blauwe golven van de Middellandse Zee, maar ook in de hitte van de slag op de Javazee, in de vele internerings kampen in het Verre Oosten en langs de spoorweg van Siam, zo sprak de C.Z.M. over de vele do den uit de Koninklijke Marine. „Ons hart is van droefheid ver vuld bij de gedachte aan dezë mannen, maar ook van dankbaar- Men verenigde zich om tien uur rond het monument van de geval lenen, dat er nog staat als toon beeld van een zware oorlog, die over Nederland woedde, geschon den, doch niet ontsierd en men wachtte op de vlag, die om half elf halfstok ging in tegenwoordig heid van vertegenwoordigers uit tal van verenigingen van Marine en Koopvaardij, van de Helderse Zeevaartscholieren, namens hun collega's uit het gehele land, van officieren en onderofficieren, van nagelaten betrekkingen en de blauwe zeeridders, welke laatsten zij het dan van een ander ge halte de gevaren van de zee aan den lijve hebben ondervon den. Daar was ook het voltallige Gemeentebestuur, om hulde te betuigen aan de velen, die ook uit deze gemeente een soldaten- graf in de wereldzeeën vonden. Er waren meer vertegenwoordi gers, zo zond de Directeur-Gene raal van de Scheepvaart zijn waarnemer, Mr. J. H. Vos, kwam Generaal-majoor A. T. C. Opso- mer, namens de Chef van de Ge nerale Staf en vertegenwoordigde de Commandant vliegbasis Leeu- heid, omdat wij door hun offei hier kunnen staan als vrije man nen en vrouwen, fier onder het rood-wit-blauw". De C.Z.M. be sloot zijn bewogen herdenkings rede met er op te wijzen, dat in de geschiedenis van ons vaderland hun soldatenoffer grootser zou blijken te zijn, dan welk monu ment te hunner gedachtenis opge richt. De wnd. Directeur-Generaal van de Scheepvaart Mr. J. M. Vos herdacht naast de gevallenen van de Kon. Marine ook al de zeelie den van de Koopvaardij, die vie len, omdat zij de vrijheid en hun land lief hadden meer dan wat ook. Hij roemde de maritieme samenwerking tussen de Kon. Marine en de Koopvaardij in tij den van nood en oorlog, zodat hij de gezamenlijke herdenking hier bij de zee een juiste gedachte vond. Erop wijzend welke grote offers varend Nederland gebracht heeft, sloot hij zijn rede met te verzekeren, dat de maritieme bij drage wel de grootste bijdrage van Nederland in de strijd geweest was. De vlootpredikant Dr. J. W. Sepmeijer wees de jongeren op het voorbeeld dat zij voor ogen moesten houden en sloot met gebed. Kranslegging. I Onder doodse stilte legde vice- admiraal N. A. Rost van Tonnin gen uit naam van Hare Majesteit de Koningin en Prins Bernhard een krans aan de voeten van het monument, gevolgd door de Com mandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht I. W. Reinierse, die dit deed namens de Minister, de Staatssecretaris en de Konink lijke Marine, terwijl Mr. J. M. Vos een krans legde uit naam van de Directeur-Generaal van de Scheepvaart. Vele deputaties volg den hierna, de officieren- en on derofficierenverenigingen, de oud onderofficieren, de belangenver enigingen, verenigingen voor na bestaanden, koopvaardij verenigin gen en de zeevaartscholieren na mens als de zeevaartscholieren uit den lande. Tenslotte volgden ook enkele nabestaanden, die, ontroerd om de herinneringen, hun bloemenhulde brachten. HEDENNACHT 6-7' MEI (Stille Omgang) Beleefd aanbevelend behoeft NIET DUUR te zijn! Licht ons tijdig in, dan kunnen wij combineren met retour- en bijladingen. Bezoek ZONDAGMIDDAG a.s. de belangrijke bekerwedstrijd: (IJMUIDEN) (in de goal onze nat. doelverdediger P. KRAAK) Aanvang 2.30 uur. LANGESTRAAT 19 ALKMAAR 6 Mei 8 Dinsdag 9 Woensdag 10 op alle WOLLEN EN HALFWOLLEN ONDERGOEDEREN, PULL-OVERS, VESTEN, SPENCERS ONDERJURKEN PYAMA'S, NACHTHEMDEN WOLLEN SOKKEN WOLLEN SPORTKOUSEN HANDSCHOENEN, SHAWLS HUISHOUDGOEDEREN WOLLEN BREIGARENS BABYGOEDEREN STUKGOEDEREN als flanels, baais, enz. geven wij op onze reeds concurrerende prijzen DE ZAAK VAN KWALITEITSARTIKELEN! Deze wordt gehouden van 8 t.m. 12 Mei a.s. van 2—4 uur in de Ambachtsschool. Onderwijs wordt gegeven in: wiskunde, natuur - en werktuigkunde, Nederlandse taal, etc., hand en vaktekenen, materialenleer, vaktheorie, tim meren, metselen, schilderen, meubelmaken, sme den, machinebankwerken, electrotechniek, rijwiel-, motor- en autotechniek, banketbakken, kleermaken, aan jongens en costuumnaaien en mantelmaken aan meisjes. Toegelaten kunnen worden: le. zij, die 12 jaar en 8 maanden oud zijn en de zesde klasse der lagere school met vrucht heb ben doorlopen; 2e. zij, die 12 jaar oud zijn en de zevende klasse dér lagere school hebben doorlopen. De cursus vangt aan op 15 Augustus 1950 De inschrijving moet geschieden door één der ouders of 'voogden, waarbij het Trouwboekje en het laatste schoolrapport moeten worden over gelegd. Aan onvermogende ouders (verzorgers) van leer lingen kunnen toelagen ter tegemoetkoming in de reiskosten, de kosten van leermiddelen (en in bij zondere gevallen de kosten van onderhoud) wor den verstrekt. Nadere inlichtingen hieromtrent zijn tijdens de aangifte te verkrijgen. De directeur J. ARNOLDUS Wat een zult U hebben van TUINZADEN BLOEMZADEN GAZONGRASZADEN WAAGPLEIN - ALKMAAR - SPECIAALZAAK TUINSLANGEN - GAZONMAAIERS in diverse merken en kwaliteiten VERDELGINGSMIDDELEN tegen: alle onkruid en alle ongedierten hebben wij een AARDIGE COLLECTIE EN ORIGINEEL DELFTSCH BLAUWE BONTE SCHEMERLAMPEN f8.40 11.45 12.90 STAANDE LANTAARNS 4.39 HUISKAMERKAPPEN, K compleet, vanaf 12.48 Hl THEELICHTEN en ELECTRISCHE STRIJKBOUTEN DE ZAAK MET BIJNA 50-JARIGE ERVARING

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7