Nieuw Russen zijn vóór verkiezingen in de gehele stad Berlijn Mits de bezettingstroepen terugtrekken Hoofdinstructeur stortte met zijn vliegtuig neer Frankrijk krijgt militaire hulp van de Ver. Staten voor Indo-China Reikt de Poolse regering Katholieke Kerk de hand? Berlijnse Pinksteren EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Hatta waarschuwt de Indonesiërs Jelisarof antwoordt de Westelijke Drie „Een truc" zeggen de Britten Een ijselijk geval met de E.V.C. H.B.S.-er moest naar de kapper Rijksluchtvaartschool verliest een bekwaam chef De „Zuiderkruis' te Rotterdam 15 millioen voor uitrustingen Nieuwe Nederlandse Missie-bisschop Lunshof beledigde politieagent- Nederlanders gaan van Ambon weg Nieuwe regering in Oost-Indonesië Jongeman gedood te Oudenbosch Verklaring van het Episcopaat Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, t 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. Vondel HET FEIT A S H 'ANHEDEH Pagina 3. Dinsdag 9 Mei 1950 46e Jaargang No. 11859 Kantoren: HOORN. Draafeinqel 59, tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De plaatsvervangende Russische commandant van de Sovjet sector van Berlijn, kolonel Jelisarof, heeft de drie Westelijke commandanten per brief laten weten, dat de Russen zullen toestemmen in verkiezingen voor geheel Berlijn op voorwaarde, dat alle bezettingstroepen worden teruggetrokken en de ver deling van de stad in vier sectoren wordt opgeheven. Deze brief was een antwoord op een verzoek van de drie Westelijke commandanten, dat de Russen zouden instemmen met een resolutie van de West- (Van onze bijzondere medewerker) IN EN BUITEN BERLIJN houden velen zich met mindere of meer dere bezorgdheid bezig met wat er met Pinksteren in Berlijn zal gebeuren. De communistische jeugdorganisatie van Oost-Duits- land die zich tooit met de naam Vrije Duitse Jeugd en waarin veel Hitlerjugend een onderko men vond, heeft n.l. enige maan den geleden fanfare-achtig aange kondigd, met Pinksteren in Ber lijn, ook West-Berlijn, een „vre desdemonstratie" te zullen houden met een half millioen deelnemers. Dit grote getal te verwachten op geschoten jongelieden en de krijgshaftige taal der aankondi gingen deden vermoeden, dat de communisten van plan waren „vreedzaam"-stormenderhand West-Berlijn aan de Westelijke geallieerden te ontrukken. De ge zamenlijke Amerikaanse, Britse en Franse troepenmacht in West- Berlijn is niet zeer talrijk en naar mag worden aangenomen minder dan 10.000 man sterk. De Russen hielden zich officieel buiten deze aangelegenheid die organisato risch een zaak der Duitse commu nisten was (en nog is). In Oost- Berlijn zelf is ook maar een ge ringe Sovjetlegermacht, maar vlak rondom Berlijn, dat geheel door de Russische bezettingszone van Duitsland is ingesloten, zijn naar schatting 250.000 a 300.000 Rode soldaten gelegerd. Boven dien hebben de Sovjets in Oost- Duitsland een „volkspolitie" ge organiseerd van enkele honderd duizenden, die volkomen militair geoefend worden en met karabij nen, machine-geweren, tanks en lichte artillerie zijn bewapend, wat voor een „politie"-macht nog al zonderling aandoet. De veron derstelling nu was, dat deze „vredesdemonstratie" van de com munistische „vrije" jeugd in West-Berlijn tot gewapende bot singen zou leiden, waarvan de gevolgen nauwelijks te overzien waren. Aanvankelijk scheen het, dat de Westelijke geallieerden, inzonder heid de Amerikanen, deze zaak onbegrijpelijk luchtig opvatten. De jongelui moesten zeker maar in West-Berlijn komen kijken, hoe men daar werkelijk vrij was en hoeveel beter het er was dan in het z.g. Sovjet-paradijs; maar.... zij moesten het natuurlijk orde lijk en ongewapend doen. Het was natuurlijk duidelijk voor iedereen die weet wat een totalitair regiem is, dat de Duitse communisten en hun Sovjet-meesters geen half millioen jonge partijgangers mo biliseerden, om als nette touris- ten in West-Berlijn een plezierig „dagje uit" te zijn. Met name de West-Duitsers en de Fransen be toonden zich dan ook met recht zeer bezorgd over dit rode „Pink ster-spel". Deze onrust, die al di rect zijn weerslag had op het West-Berlijnse, toch al moeilijke zakenleven, was op zichzelf al een resultaat van deze rode zenuw oorlog. Het communisme doet aanhoudend pogingen om de West- Duitse economie te ontwrichten, j'„Jterstel onmogelijk te maken, de Marshall-hulp er zodoende zijn doel te laten missen, de ellende k vergroten en de mensen er zo- dcndc rijp te maken voor hun „heils -leer. Deze dreiging met komende onlusten is daartoe een ?.Yen goed middel als de dage- r', e stroom vluchtelingen uit W 0°s.ten, die de bezwaarde west-Duitse volkshuishouding nog Weer belast. Kenners van de Sovjet-tactiek oordeelden, dat het lang tevoren aankondigen van deze communis- °Pmars en het officieel achter de schermen blijven van de Russen van bijzondere beteke- was. Men wilde zien, hoe het westen zou reageren. Toonde het j angstig en zwak, dan zou de ode druk toenemen. En inder- ??d zijn er West-Duitse indus- j', ,en,„die zich maar liever „in- ekken tegen het rode gevaar Zie vervolg pag. 3 Berlijnse gemeenteraad, waarin verkiezingen voor de gehele stad worden gevraagd. De Sovjet-Russische voorwaar den zijn: 1. Viermogendhedencontrole op de verkiezingen op grond van de verkiezingsorder van Octo ber 1946. 2. Vorming van een commis sie met een gelijk aantal Oost en West-Berlijnse vertegenwoor digers. 3. Voormalige Nazi's mogen stemmen, tenzij dit hun bij ge rechtelijk vonnis is verboden. 4. Alle toegestane politieke partijen en organisaties mogen candidaten stellen. 5. De gekozen gemeenteraad zal op basis van de constitutie van 1946 werken. 6. Het bezettingsstatuut, dat door de Westelijke commandan ten in 1949 is afgekondigd, dient te worden afgeschaft en de de mocratische organisaties zullen vrij in West-Berlijn actief moe ten zijn. 7. „De voorwaarden voor werkelijk vrije, democratische verkiezingen zullen worden ge schapen door het terugtrekken van alle bezettingstroepen en de opheffing van de verdeling der stad in vier sectoren." In hun brief aan de Russische commandant hebben de Weste lijke commandanten echter o.m. te verstaan gegeven, dat het „kleine bezettingsstatuut" voor Berlijn, dat in 1949 is afgekon digd, gehandhaafd zal moeten blijven. Een hoge Britse functionaris te Berlijn noemde kolonel Jelisarofs brief „een truc, die met opzet samenvalt met de ministerconfe rentie te Londen". Westelijke waarnemers te Berlijn achtten de N Ondernemende oudjes Uit Friesland De gezagvoerder Viruly nam Zaterdagavond een paar ondernemende passagiers mede naar New-York. Het waren opa Gaatze Graz, 84 jaar, en oma Hiake Gras, 86 jaar, die op 11 Mei a.s. bjj hun dochter in Pellan (Iowa) hun 55-jarige bruiloft zullen vieren. Daarna gaan ze hun zoon, die al ruim 40 jaar in Californië woont, bezoeken en komen dan over 'n maand of drie weer naar Friesland terug. Oma Gras vond dat vliegen fijn en opa is ervan overtuigd, dat het wel voor elkaar zou komen. „Het lopen gaat niet meer zo best, maar in zo'n vliegtuig hoeven wij alleen maar te zitten." De stewardes liet ze di rect een paar pantoffels aan trekken. V. twee laatste Russische voorwaar den volslagen onaanvaardbaar. Het terugtrekken van alle bezet tingstroepen uit Berlijn, zou het Russische leger aan de rand der stad laten en Berlijn isoleren op 159 km afstand van de dichtst bijzijnde Britse post. Generaal majoor Bourne, de Britse commandant van Berlijn, was verheugd, dat de Russen ten slotte op de brief der westelijke commandanten hadden geant woord. Hij was echter „teleurge steld", dat het antwoord gepaard ging met „bijna alle voorwaarden, die Wysjinsky vorig jaar op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken naar voren heeft gebracht." De voorzitter van de West-Ber lijnse gemeenteraad, dr. Suhr, was van mening, dat de Russische voorwaarden vrije verkiezingen onmogelijk maken. De terugtrek king van alle troepen zou beteke nen, dat de verkiezingen in slech tere omstandigheden zouden wor den gehouden dan in 1946; „met Sowjet-Russische troepen rondom de stad en de westelijke geallieer den ver weg." Het Russische aanbod wordt noch in kringen van de hoge com missie, noch in Duitse kringen te Bonn serieus genomen. Een hoge Britse functionaris merkte op „Wat is het nut van verkiezingen in Berlijn, als alle geallieerde be zettingstroepen weg zijn en de stad een eiland in de Russische zóne is, dat elk ogenblik door goedgewapende volkspolitie kan worden bezet?" Onverpoosd op zoek naar nieu we beschermelingen, heeft de E.V.C. thans haar beschermende vleugels uitgestrekt over de ijs venters de ijsventers van Jamin nog wel, in de hoofdstad. „Jullie moeten hoger loon vragen", zei de E.V.C., maar Jamin's ijsventers waren zelfs best tevreden met hun honorarium en voelden niets voor 'n rel. Andere venters hebben zich echter in samenwerking met de E.V.C. in deze zaak gemengd. Er vielen woorden, zelfs het woord „onderkruipers". Zodat de Jaminnen tenslotte dan maar naar hun directie stapten en het versje opzegden: „Hoger loon, want zo gaat het niet langer Maar Jamin liet zich niet inti mideren en sloot prompt z'n hele ijscentrale. Vijftien venters op straat. En hoewel de venters al aan de Jamin-directie hebben ge schreven, hoe de vork eigenlijk in de steel zit, staakt deze direc tie nog steeds De 18-jarige H.B.S.-er W. W. K, die Zaterdagmorgen na een mis lukte roofoverval op de sigaren winkel van de heer A. M. Valentin te den Haag is gearresteerd, heeft tegenover de politie verklaard, dat hij de overval had gepleegd, omdat hij geld nodig had voor de kapper. Twee Indonesische kinderen, die ieder een baby dragen, hebben aan een distributielokaal van het Internationaal Fonds voor Hulp aan kinderen van de Verenigde Naties het dagelijks rantsoen volle melk voor babies gehaald. Deze volle melk is beschikbaar gesteld door aankopen op grote schaal van het departement van Landbouw der Verenigde Staten. Sedert October van het vorig jaar werd door het Internationaal Fonds (Unicef) vollemelkpoeder verstrekt aan 3200 kinderen in Djakarta en aan 15000 schoolkinderen op Lombok. Gistermiddag is tijdens een oefenvlucht van instructeurs aan de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen het toestel van de hoofd-instructeur, de heer F. A. Jansen neergestort. De machine vloog in brand en de bestuurder kwam om. De heer Jansen was met de in structeurs Slag en Haye opgeste- Het troepenschip Zuiderkruis wordt heden Dinsdag 9 Mei in de loop van de morgen met repatrië rende troepen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping zou, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, hedenmorgen te 11 uur beginnen. Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren te Parijs uitvoerig geconfereerd met de Franse regering over Indo-China. In een officieel te Parijs uitgegeven communiqué zegt Acheson, dat de toestand in Indo-China het zenden van economische en militaire uitrustingen aan Indo- China en Frankrijk rechtvaardigt. Te Washington werd gistermid dag vernomen, dat de Amerikaan se regering militaire hulp ter waarde van 15 millioen dollar zal verstrekken. Deze 15 millioen zul len worden genomen uit het reeds door het Congres aan president Truman toegewezen fonds van 75 millioen „voor hulp aan Aziati sche landen bij hun verzet tegen communistische penetratie in het Verre Oosten". Om een einde te maken aan de staking van de machinisten had de Finse regering besloten de stakers in militaire dienst op te roepen, opdat zij dan toch zouden verplicht zijn hun plaatsen op de treinen te hernemen. De machinisten echter maakten bekend, dat zij alle orders zouden uitvoeren, behalve het rijden van de trein. Enige soldaat-machinisten maken de omgeving van hun treinen schoon. Verder verwacht men, dat Tru man de beschikikng zal krijgen over een extra som van ongeveer 100 millioen dollar, welke hij zal mogen gebruiken voor steun aan het verzet tegen het communisme in Indo-China en andere Zuid- Oost-Aziatische landen. Truman zou de beschikking over de som ontvangen na het aannemen van de wet op de hulp aan het buiten land. Deze 100 millioen dollar zijn over van de fondsen, welke oor spronkelijk bestemd waren voor de hulp aan China. Met de verklaring van Acheson verplicht Amerika zich voor het eerst officieel tot hulp aan Indo- China. De hulp, die hoofdzakelijk uit militaire uitrustingsstukken zal bestaan ,zal in het fiscale jaar niet de 75 millioen mogen overschrij den. In welingelichte kringen te Washington verklaart men, dat de hulp ook na het beëindigen van het fiscale jaar (eind Juni) voort gezet zal worden. Op de bespreking tussen Ache son en Schuman werden geen cij fers genoemd. De technische kant van de zaak moet nog geregeld worden. In het communiqué van Acheson wordt nog gezegd, dat de econo mische en militaire hulp gerecht- vaardigt is teneinde Indo-China en Frankrijk te helpen bij 't her stel der stabiliteit en de mogelijk' heid te scheppen tot een vredelie' vende en democratische ontwik keling. De Franse regering heeft geen verklaring uitgegeven doch een woordvoerder zeide :„Wij zijn het VATICAANSTAD (K.N.P.). Z.H. de Paus heeft Z.H. Exc. Mgr. Andreas van den Bronk, Apostolisch Administrator van het Apostolisch Vicariaat van de Nijldelta, tot Apos tolisch Vicaris van dit vicariaat be noemd. Mgr. van den Bronk, die tot de Sociëteit van de Afrikaanse Missies behoort, en op 24 Dec. 1907 te Velsen is geboren, is op 31 Juli 1946 tot titulair bisschop van Tentiri be noemd en tegelijkertijd tot coadju tor van de toenmalige Apostolische Vicaris van de Nijldelta, mgr. Gi- rard, die op 24 Maart j.l. in zijn re sidentie Heliopolis is overleden. Sedert die datum had mgr. van den Bronk krachtens zijn benoe mingsbrieven van 1946 het bestuur van het Vicariaat in de hoedanig heid van Apostolisch Administrator op zich genomen. met Acheson's verklaring volledig eens". Vandaag kom Acheson in Lon den aan, waar hij met Bevin be sprekingen zal voeren over de ge hele internationale toestand. De Haarlemse politierechter ver oordeelde gisteren de Amsterdamse journalist H. A. Lunshof tot 50 gul den boete wegens belediging van een ambtenaar in functie, in casu de politieagent, die L. in een nacht in Maart had aangehouden toen deze onder invloed van sterke drank een auto had bestuurd. Voor dit laatste feit was L. reeds tot vier weken hechtenis veroor deeld. Bij zijn aanhouding had L. zich beledigend uitgelaten tegen de agent. Hij weigerde in beledigende termen zich aan een bloedproef te onderwerpen. Verdachte gaf het feit toe en verweerde zich door te zeggen, dat hij emotioneel van aard is en zich kwaad had gemaakt over de vraag of hij de auteur was van de reeks artikelen over de zaak Menten. De agent, als getuige ge hoord, verklaarde onder ede, dat hij de naam Menten in het geheel niet had genoemd. Deze getuigenverkla ring werd door verdachte en zijn advocaat, mr. W. K. S. van Haastert, uit Amsterdam, onjuist genoemd. De Nederlandse burgers op Am- bon. ongeveer 215 in getal, hebben de wens te kennen gegeven te eva cueren. Het verzoek werd gedaan aan het Nederlandse Hoge Commis sariaat. Zondagmorgen is een Nederlands militair vliegtuig naar Ambon ver trokken. Aan boord bevonden zich kolonel Schotborch, de territoriale troepencommandant in Oost-Indo- nesië, die vergezeld was door de heren van Hoogstraten en v. Deinse van het Nederlandse Hoge Commis sariaat en de heer L. B. van Straa- ten, wnd. commissaris van Neder land te Makassar. Getracht zal worden de Neder landse burgers op Ambon per schip te evacueren. WIJZIGING DRANKWET Verhoogde recht eerst 1 Mei 1951 van kracht Nu het ontwerp van wet tof wij ziging van de drankwet niet meer vóór 1 Mei jl. kracht van wet ver kregen heeft, terwijl het vergun- nings- en verlofrecht telkenjare vóór 1 Mei betaald moet zijn, op straffe van verval van de vergun ning (het verlof), kan het ver hoogde recht bezwaarlijk per 1 Mei 1950 ingevoerd worden, aldus deelt de minister van sociale zaken mede in een tweede nota van wij ziging van dit wetsontwerp. De gemeenteraden zullen nu tijd genoeg hebben om de gemeente verordeningen tijdig vóór het op 1 Mei 1951 beginnende vergun- nings- en verlofsjaar aan de nieu we wetsbepalingen aan te passen. Het gewijzigde tarief zal voor het eerst worden toegepast over het op 1 Mei 1951 beginnende ver- gunnings- en verlofsjaar. OM EENHEIDSSTAAT VOOR TE BEREIDEN Onder leiding van de heer Putuhena, lid van de Indonesische Christelijke partij, is voor de deel staat Oost-Indonesië een nieuwe regering gevormd, waarvan het de voornaamste taak zal zijn de vorming van de eenheidsstaat on der Djogja voor te bereiden. Pre sident Sukawati van Oost-Indone sië, die nog steeds te Djakarta vertoeft, heeft Maandagavond zijn goedkeuring aan de nieuwe sa menstelling gehecht. Eerste minister Hatta van de R.I.S. heeft gisteravond in een radiorede de bevolking van Oost- Indonesië opgeroepen het nieuwe kabinet te steunen. Vandaag zal Putuhena, die een functie in het bestuur der R.I.S. vervulde, naar Makassar vertrek ken. In zijn vliegtuig reizen ook de Sultan van Djogja en enige hoofdofficieren van de APRIS mee, om op Celebes poolshoogte te nemen. gen om te oefenen in het esca drille-vliegen. Deze ploeg leverde vorig jaar tijdens de vliegwedstrij den op Ypenburg de beste pres tatie Het blijkt, dat tijdens het ge drieën uitvoeren van een looping het toestel van Jansen met de vleugel de propeller van een der andere toestellen heeft geraakt. De vleugel brak af en de machine, eèn eenmotorige „Harvard-trai- ner", stortte bij het gehucht Kwaalburg, enkele kilometers van het vliegveld, neer. Het toestel drong ongeveer een meter diep in de grond en vatte vlam. Hoewel hulp snel ter plaatse was en men het vuur trachtte te do ven met schuimblussers en zand, kon de bestuurder niet levend ge red worden. Het lichaam ver toonde echter geen brandwonden. Men vermoedt dat Jansen getracht heeft zich te redden, want de kap was van het toestel af en de vei ligheidsriemen waren losgegespt. Zijn stoffelijk overschot werd gis teravond naar zijn woonplaats Tilburg overgebracht. Hoofdin structeur Jansen was gehuwd en had een zoontje. De heer Jansen .die voor de oor- Log te Soesterberg tot sergeant vlieger werd opgeleid, was een zeer bekwaam vliegtuigbestuurder Onlarigs werd hem voor zijn ver richtingen in de Meidagen van 1940 een hoge onderscheiding uit gereikt. Enige malen maakte hij de Oceaanvlucht in Beechcrafts, die ons land door de Marshall hulp werden .toegewezen. De bestuurder van het andere toestel was na de landing geheel overstuur. Zijn machine bleek aan vleugel en propeller beschadigd. OM EEN MEISJE In een café te Oudenbosch (N. Br.) kreeg Zondagavond laat de 22-jarige J. S. uit Roosendaal ru zie met de 20-jarige betonwerker P van T. uit Oudenbosch over een 16-jarig meisje, dat enige tijd om gang heeft gehad met S. De ruzie liep zo hoog, dat S. op een gege ven ogenblik door meerderen werd aangevallen. Hij kreeg ver schillende slagen met een biljart- stok, o.a. op zijn hoofd en overleed later tengevolge van de verwon dingen. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat van T. de noodlot tige slagen aan S. heeft toege bracht. De dader heeft inmiddels bekend. Hoewel van het sluiten van een concordaat geen sprake is, zijn in de laatste dagen tussen de Poolse regering en het Episcopaat een aantal overeenkomsten tot stand gekomen, die een grote mate van ontspanning in de betrekkingen tussen Kerk en Staat hebben te weeggebracht De Poolse regering heeft zich zo verklaren thans de gezamen lijke Poolse bisschoppen ver bonden het godsdienstonderwijs en de religieuze oefeningen in de scholen, de geestelijke assistentie in het leger, in de hospitalen en de gevangenissen en de rechten van de nog bestaande katholieke scholen te verzekeren. De Kath. Universiteit van Lublin mag haar colleges voortzetten. Ook is het recht van de Kerk erkend, haar werk op het gebied der charitas uit te oefenen, katho lieke periodieken en boeken uit te geven, vrije seminaries te hand haven en tevens krijgen orden en congregaties de verzekering vrij te kunnen werken en het recht op de noodzakelijke middelen om be scheiden te kunnen leven. Zeer belangrijk is de erkenning, dat de Paus de opperste autoriteit van de Kerk is in kwesties van NATIONAAL BUREAU MISSIE-ACTIE VERPLAATST VOORSCHOTEN (K.N.P.). Het Nationaal Bureau van de Pau selijke Missie-actie, dat tot dus verre was gevestigd in Huize Bijdorp te Voorschoten, zal met ingang van 11 Mei a.s .worden ge sloten en op 1 Juni a.s. worden heropend te 's-Gravenhage, Laan Copes van Cattenburgh 127, onder leiding van Mgr. H. J. J. van Hussen. geloof, moraal en kerkelijke juris dictie. De Kerk van haar zijde zal het Poolse volk, dat nagenoeg geheel katholiek is ,met klem doordrin gen van de verplichtingen, die uit het staatsburgerschap voort vloeien. De Kerk verenigt zich te vens met het gehele volk in de gemeenschappelijke zorg voor de eerbied van de oude rechten op het gehele vaderlandse grondge bied. Of we nu bij de mensen komen of bij de olifanten, de vrouwe lijke ijdelheid is present. Zc goed als het meisje Rosie haai nageltjes in een schoonheids instituut laat verzorgen, laa de olifant Rosie uit de Londens dierentuin het schoonheids salon naar haar toekomen Twee man en een fikse vijl zijn er nodig om Rosie's nagels in het gewenste model te krijgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1