Hatta waarschuwt tegen anarchie RECHT OP EIGENDOM, RECHT OP LEVEN ROOD SUCCES IN WASHINGTON Ministers beraden zich over het accijnsprobleem \i tandcream Werkloosheid iets gedaald Berlijnse Pinksteren McCarthy zet zijn actie door De afzet van sigaren In ChristusLicht Paspoorten niet goedkoper Internationaal prestige van Indonesië staat op het spel Het volk verlangt de eenheidsstaat" Th. de Brouwer nam afscheid Pater Lombardi's taal internationaal verstaanbaar Naar wij vernemen: DINSDAG 9 MEI 1950 PAGINA 3 (Van onze correspondent) NEW YORK. Het was een bleke senator McCarthy, die in de „Causus Room" van het Kapitool te Washington zat te luisteren naar de woorden, die zijn kroongetuige, de voormalige communist Louis Budenz, sprak ter beschuldiging van Owen Lattimore, Aziatisch expert en adviseur van het State Depart ment, die onbewogen en onbeweeglijk luisterde naar hetgeen hem in de schoenen werd geschoven. Het was de climax van een affaire, die reeds weken lang slepende was gehouden. Maar de ontknoping, die men zeker had mogen verwachten, bleef uit. Er is niet één concreet gegeven op tafel gelegd, dat aan alle twijfel een einde heeft kunnen maken. Het oordeel van Amerikanen om trent de hoofdfiguren blijft nog steeds gebaseerd op subjectieve en emotionele gronden. Het is diep teleurstellend te moeten constate ren, dat deze aanval op het commu nisme meer en meer de richting is opgegaan van een ongezocht en onverwacht communistisch succes. Het onderzoek heeft immers niets tot oplossing gebracht De stemming die thans is geschapen ten aanzien van de vraag of, en zo ja, hoeveel, communisten een officiële functie bekleden in hoge regeringskringen, is er eerder een van wantrouwen jegens de regering geworden. Het geen meer direct in de rode kaart r peelt dan Senator McCarthy ooit had verwacht. De hoofdfiguren. Zeer in het kort kan men de zaak zelf en de hoofdfiguren aldus ana lyseren: Senator McCarthy, isiolati- nistisch Republikein, die zich de laatste maanden gepersonifieerd heeft als fel tegenstander van de internationale politiek van het State Department (dat grotendeels door Democraten is bevolkt) heeft ettelijke malen verklaard, dat com munisten grote invloed uitoefenen op het denken en het beleid van Amerika's equivalent van ons Mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Hel State Department ontkende dit met nadruk. Daarop verklaarde McCarthy, dat hij de concrete feiten in handen had, dat er ettelijke leden van de communistische partij op 't State Department zetelden. Zijn concrete gegevens heeft niemand echter gezien, behalve de F.B.I„ die zich zoals van een geheime dienst verklaarbaar is noch in positieve noch in negatieve zin erover uitliet. Daarop concentreerde McCarthy zijn aanvallen op Owen Lattimore, Azia tisch expert en hoogleraar, die als vele anderen van zijn intellec tuele standing door het State Department naar zijn inzichten was gevraagd. .Owen Lattimore", aldus McCarthy, „is de voornaamste spion van het Kremlin in het State De partment en met zijn zaak staat of valt mijn gehele aanklacht." Lattimore ontkende echter met klem. Het State Department deed doorschemeren, dat men eerder Lat timore dan McCarthy diende te ge loven. Het hoofd van Generaal McArthur's inlichtingendienst schoot Lattimore te hulp. Toen pro duceerde McCarthy zijn kroonge tuige Louis Budenz, voormalig re dacteur van de New-Yorkse „Daily Worker", het orgaan van de com munistische partij, die na zijn be kering van het communisme hoog leraar is geworden aan de Rooms- Katholieke Universiteit van Ford ham. Getuigenis van Bndenz. De getuigenis, die Budenz tegen over de commissie van onderzoek van de Senaat heeft uitgesproken, is hoogst onbevredigend geweest, even onbevredigend als de beschul digingen van McCarthy. Alles wat Budenz te zeggen had, was geba seerd op „van horen zeggen". In de tijd, dat Budenz nog verbonden was aan de „Daily Worker" hadden top figuren van de communistische par tij Lattimore als een der hunnen beschouwd. Men had hem zelfs, zo vervolgde Budenz, de code-aandui ding L of XL gegeven. Zelf had Budenz echter nooit met Lattimore of Lattimore's geschriften contact gehad. Toen men Budenz er op merkzaam op maakte, dat de „Daily Worker" eens een boek van Latti more op politieke gronden had „af gekraakt" gaf de kroongetuige ten antwoord, dat dit was geschied juist om de buitenwereld de indruk te geven, dat Lattimore en het com munistisch kamp zich verhielden als water en vuur; anders zou Lat timore voor het Kremlin zijn bete kenis te snel hebben verloren, aldus Budenz. Budenz citeerde voorts uitspraken van andere vermeende communisten ten aanzien van Lattimore-uitspra- ken, die deze laatsten prompt ont kenden. Br was echter geen enkel concreet document, geen lidmaat- schapsinummer van de communisti sche partij, geen tastbaar bewijs dat Budenz ter staving van zijn bewe ringen naar voren kon brengen. Het onderzoek was daarmee terugge bracht tot een kwestie van gedach- tenlezen: wilde men Budenz geloven of sprak Lattimore de waarheid? Zaak van belang. De zaak is echter van te groot gewicht om slechts beschouwd te worden als een woordendnel tossen twee personen van verschillende mentaliteit en inzichten. Wat hier in feite op het spel staat is het ver trouwen van het Amerikaanse volk in de door haar gekozen regering. Dit is zeker gezien het zich steeds verder verdiepende Oost-West con flict van oneindig meer betekenis dan de vraag of Budenz denkt de waarheid te spreken, dan wel Latti more de leugenaar is. Lattimore heeft het zijn tegen standers inmiddels zeer gemakkelijk gemaakt. Hij heeft in feite zichzelf het brevet van ondeskundigheid en ondoordachtheid gegeven, toen hij hangende dit onderzoek zijn eigen regering ervan beschuldigde pressie uit te oefenen op de wijze, waarop de leden van de Veiligheids raad hun stem uitbrachten ten aan zien van de Chinese kwestie. Dat er pressie op landen wordt uitge oefend komt veelal voor en ge schiedt niet alleen door de V.S. Maar in dit speciale geval, waar Amerika zoekt naar een modus om zonder verlies van al te veel pres tige de Chinese communisten een zetel in de Verenigde Naties te ge ven, heeft het State Department in de practijk toegepast wat het eer gepreekt heeft: dat iedere mogend heid voor zich moet weten welke houding men ten aanzien van com munistisch China aanneemt. Toen Nederland, kort geleden, de rege ring van Mao-Tse erkende; was er dan ook geen commentaar van de officiële zegslieden te Washington, behalve een verwijzing naar de hierboven vermelde uitspraak. Door zijn verklaring, hangende het hui dige onderzoek, heeft Littamore zich in de ogen van de meest objectieve en onbevooroordeelde waarnemers geheel gediskwalificeerd als een „deskundige" of een „politieke ad viseur" van enig gewicht. Figuur van Budenz Wat Budenz betreft: deze man is moeilijker te peilen. Het feit, dat de Katholieke Universiteit hem een hoge positie aanbood, moet uiter aard worden beschouwd als een blijk dat men van deze, onverdacht anti communistische zijde, vertrouwen in hem stelt. Budenz was ook een getuige in de zaak-Hiss en in andere affaires. De Amerikaanse Regering heeft hem toen als een „betrouw baar getuige" gestempeld. Budenz heeft hieraan thans nog toegevoegd, dat hij nu tracht boete te doen voor zijn dwaling in het verleden. Indien men echter het effect van zijn ongestaafd getuigenis op de publieke opinie in dit land nagaat, dan is er echter voor velen ernstige reden tot twijfel aan de stem van Louis Budenz. Het is een feit, dat de loyaliteit van een bekeerling jegens hen, die hem hebben opgeno men en als een der hunnen hebben aanvaard, vaak groter is dan van menigeen, die steeds in de groep heeft thuisbehoord. Aan de andere kant heeft ieder land de voorbeel den voorhanden van de Frederik van Eeden's, de eeuwige zoekers, voor wie een nieuwe loyaliteit slechts een rustpunt is op het pad naar de volgende aanhankelijkheid. Er zijn Amerikanen en onder hen ook van katholieke huize die zich naar aanleiding van dit getuigenis van Budenz hebben afgevraagd of hij in feite nog steeds een afgezant van het Kremlin is, thans gecamou fleerd door het beschermend ge waad van Fordham's toga. Slechts Budenz zelf kan hierom trent zekerheid verschaffen. Het is en blijft moeilijk zijn verklaringen klakkeloos te aanvaarden. En wat Lattimore betreft: er is zoveel ern stige twijfel aan zijn oordeelkundig heid ontstaan, zowel door de be schuldigingen maar voornamelijk door zijn eigen domheid, dat hij het meeste baat zal vinden bij een diep gaand onderzoek, dat een commissie van Amerikanen van de beste re putatie naar zijn gedragingen en die van Budenz en McCartthy dienen in te stellen. Moskou lacht. Het gevaarlijke zaad van de ern stige twijfel, die door deze zaak in brede kringen van het Amerikaanse volk is veroorzaakt, moet tenslotte gedetermineerd worden; het is een onmiddellijk belang van volk en regering, om te doen uitmaken of men met een gemeen onkruid te doen heeft dan wel met een blij vende woekerplant. De indruk, die door het onderzoek tot dusver is veroorzaakt, wordt door velen beschouwd als de meest welkome ontwikkeling op het Ame rikaans-binnenlandse front, waar mee men het Kremlin had kunnen verblijden. Een delegatie van werknemers en werkgevers uit de sigaren- industrie heeft Maandag een lang durig onderhoud gehad met de mi nisters Lieftinck en Van den Brink, ter bespreking van de moeilijkhe den, die zich de laatste maanden in de sigarenindustrie voordoen. Door de delegatie werd betoogd, dat alleen een drastische accijns verlaging uitkomst kan brengen uil de huidige impasse. De overheid is blijkens de uitla tingen van de desbetreffende mi nisters van haar verantwoordelijk heid ten opzichte van de sigaren- industrie ten volle overtuigd. Het accijnsprobleem heeft een punt van diepgaande studie en interdeparte mentaal overleg uitgemaakt, zo deelt men ons van de zijde van de vak groep sigarenindustrie mede. Dit overleg zal in de eerstkomende we- NEDERLANDS B-ELFTAL NAAR ZURICH Tussen de K.N.V.B. en de Zwit serse Voetbalbond zijn onderhande lingen gaande over een wedstrijd tussen het stedelijk elftal van Zu rich en een Nederlandse B-ploeg. De K.N.V.B. heeft zich in principe tot het spelen van een dergelijke wedstrijd bereid verklaard. Het wachten is nu op de definitieve uit nodiging van Zwitserse zijde. Tennis OM DE DAVIS CUP BELGIë—FINLAND 4—1 In het laatste enkelspel van de Daviscup-ontmoeting BelgiëFin land versloeg België Finland. De wedstrijd is daarmede geëindigd in een 41 overwinning voor de Bel gen. EngelandItalië 12 Het dubbelspel in de Daviscup- ontmoeting te Eastbourne, tussen Engeland en Italië in de eerste ronde Europese zone werd door de Italia nen gewonnen. Italië heeft na 2 dagen de leiding met 21. De K.L.M. heeft de luchthaven van Frankfort a. d Main bij 'aar dienst op Zuid-Amerika ingeschakeld. Ter gelegenheid hiervan heeft de stad Frankfort met de eerste K.L M. machine op deze route een schilderij, een stadsgezicht van Frankfort voorstellende, meegestuurd voor de stad Buenos Aires. Op het vliegveld overhandigde de burgemeester van Frankfort, dr. Walter Kolb, het schilderij aan de piloot N. Bos. ken worden voortgezet, terwijl ook contact met de Belgische instanties zal worden gezocht om na te gaan of de bezwaren in het kader van de Benelux, die thans nog zwaar wegen, kunnen worden ondervan gen. De betrokken ministers hopen aan het eind van deze maand definitief hun standpunt te kunnen bepalen. sVOCELPEST BISTïENWIJK Op last van de Veeartsenpkundige Dienst is de pluimveestapel van J. op de Weeg te Steenwijkerwold ver nietigd, nadat er enige gevallen van vogelpest waren geconstateerd. Een Kerk die Heiligen voortbrengt, draagt het zegel van de ge boorte uit God in zich. Dit onfeilbare zegel drukt de Heilige Geest op de Kerk van Chris tus. Hij bewerkt in haar het heroïsme van de volmaakte Gods- en naastenliefde. „Daaraan moet men erkennen, dat gij Mijn leerlingen zijt, dat gij elkander bemint". BENEDICTUS „DE WITTE" KREEG EEN ADSPIRANT-LID In de gangen van de nieuwe of litteraire Sociëteit „De Witte" op het Plein te Den Haag werd Zaterdag een heerschap ontdekt, dat de jassen van de bezoekers aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp. Dat doet men niet in de deftige „Witte" en daarom werd de man op zjjn beurt onderzocht. Hij bleek in het bezit te zijn \'an drie paar handschoenen en een paar herenschoenen, die hij ergens achter een buffet had ontdekt. De man, de 20-jarige transportarbeider E. M. uit Den Haag, verklaarde, dat hij „De Witte" was binnengeslo pen, om zich als lid op te geven De Israëlische stafchef gene- raal-majoor Yogal Yadin, is te gast geweest bij de machtige sjeik Suliman-EI-Hezail, van de Tausja stammen in de zuide lijke woestijn van Israël. Tij dens dit bezoek bood de sjeik generaal majoor Yigal Yadin een zilveren zwaard aan. Minister Lieftinck heeft op een verzoek om verlaging van de pas- poortkosten geantwoord, dat men de leges voor de afgifte van pas poorten in 's Lands schatkist niet kan missen. Dit antwoord kreeg de Neder landse Reisvereniging, die in een adres, dat gesteund was door een groot aantal organisaties, had ge zegd, dat de paspoortkosten op een reisbelasting zijn gaan lijken. In April daalde het aantal werk loze mannen van 86982 tot 86244, n. 1. 54803 geheel werklozen (vori ge maand 52Ö69) 28474 DUW- arbeiders (31647) en 2967 wacht gelders (2366). Door het vrij koude voorjaar konden in April minder personen in de landbouw worden tewerk gesteld dan was verwacht. De af- zet-moeilijkheden in de sigaren industrie duren nog voort. Het zelfde verschijnsel doet zich thans voor in de schoenindustrie. DJAKARTA, 8 Mei (Reuter)De Indonesische premier, Moh. Hatta, heeft heden in een radio-uitzending een beroep op het Indonesische volk gedaan, „zich verre van anarchie te houden", teneinde het internationale prestige van Indonesië te hand haven. Hij drong er bij de bevolking op aan „de bevelen op te volgen" en waarschuwde ervoor, dat indien zich een toestand van verwarring zou ontwikkelen, dit „door onze vijanden" zou worden opgevat als teken, „dat wij niet rijp voor de onafhan kelijkheid zijn". volk nog niet rijp voor de onaf hankelijkheid is". Hatta verklaarde, dat de rege ringen van Oost-Indonesië en Oost-Sumatra beiden accoord gaan met de eenheidsstaat en deed een oproep tot steun aan het kabinet van Putuhena in Oost-Indonesië, waarna hij zeide: Omdat onze na men, die van Bung Karno en van mij, verbonden zijn aan de procla matie van Augustus 1945, mogen wij wel de wens uiten, dat de idealen, die in deze proclamatie vervat zijn, broederlijk ten uitvoer worden gebracht. „Indien u wer kelijk van ons houdt als uw lei ders, dan mogen onze namen niet tegelijk genoemd worden met een of ander anarchistisch en onregel matig optreden. Wij zijn er van overtuigd, dat geen uwer slechte bedoelingen heeft, maar een fout kan ons op de verkeerde weg brengen". Hatta besloot aldus: „De Republik Indonesia, die tot stand werd gebracht door de pro „De eenheidsstaat zal binnenkort bereikt zijn. Er is geen enkele deelstaat meer, die daar niet mede accoord gaat. Er blijft slechts over het bespreken van de wijze, waar op de eenheidsstaat het best te verwezenlijken is, met inachtne ming van het behoud der eenheid van het volk en de waarde van Indonesië in verband met de er kenning van de R.I.S. door de in ternationale wereld", aldus zei Hatta verder in zijn radiorede, die speciaal gericht was tot het volk van Oost-Indonesië. Hatta zeide uit alle delen van Indonesië overtuigend bewijs te hebben ontvangen, dat de vesti ging van één centrale regering en de opheffing van autonome staten algemeen de wens van het volk zoek ik u, mijne broeders, gedul dig te zijn en ruim van inzicht te blijven. Lang is de weg, die wij reeds aflegden via Linggadjati, de Renville en de Ronde Tafel-con ferentie. Thans staan wij voor de poort, die reeds geopend is. Het heeft daarom geen zin om bij het binnengaan te springen en een been te breken", aldus Hatta. Tegen Ambon? Ofschoon Hatta niet bepaald zinspeelde op het eiland Ambon beschouwden hoge buitenlandse diplomatieke kringen te Djakarta zijn rede als voorteken van be slissende regeringsmaatregelen om de opstand tot stilstand te brengen. Naar men meende, heeft de regering het nemen van maat regelen uitgesteld in afwachting van de resultaten van Nederlandse aandrang op de opstandige mili tairen. len wij opbouwen en daarom ver- Hatta zeide verder, verwijzend naar de proclamaties in verschil lende gebieden, die uiting gaven aan de wens tot „losmaking van de Negara Indonesia Timur en aansluiting bi.i de republiek", dat de wettelijke weg gevolgd moet worden „.want, indien elk ge biedsdeel slechts naar eigen wens optreedt, zal de coördinatie in het bestuur verdwijnen. En in onze staat zal een chaotische toestand ontstaan, di eons ten zeerste zal benadelen en onze waarde in de internationale wereld zal doen dalen" Hatta vervolgde: „Slechts onze vijanden, die geen Indonesia Mer- deka willen, zullen bij het aan schouwen van zulk een chaoti sche toestand hard lachen, die wanorde levert het bewijs, dat het VAN DE KATHOLIEKE BOUWVAKARBEIDERSBOND De heer Th. de Brouwer heeft gisteren in een te Utrecht gehou den vergadering van de 4000 leden tellende Nederlandse Katholieke Bouwvakarbeidersbond, afscheid genomen als voorzitter van de Bond wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Pastoor van Leeuwen, de gees telijk adviseur van de bond, deel de mede, dat Z. H. de Paus de heer de Brouwer had begiftigd met het gouden ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. In plaats van de heer de Brou wer werd als voorzitter gekozen de heer G. A. Collignon, tot heden tweede voorzitter. Engelse clubs in ons land Maandagavond arriveerden in Hoek van Holland de spelers en officials van de Engelse Tweede Divisieclub Leeds United voor een tournee van veertien dagen door Nederland. De ploeg speelt wedstrijden te Amsterdam, Rotterdam, Tilburg en Nijmegen. De Engelse derde Divisieclub Nottingham Forest zal Zaterdag avond 13 Mei een wedstrijd spelen tegen 't Gooi en op 18 Mei (Hemel vaartsdag) zal Sparta als gastheer optreden. (Van onze redacteur) HEERLEN. Toen Pater Ricardo Lombardi's gestalte als een frêle figuur uit Angelico's fresco's op het podium van het volgepropte Royaltheater alhier verscheen, werd hij door een donderend applaus van 1500 Limburgse K.A.B.-ers ontvangen, een applaus dat zich via de lijnverbindingen naar de twee groot ste kerken en het Marktterrein voortzette en de eerbied vertolkte, die het katholieke Limburgse volk deze prediker van de kruistocht der Liefde toedraagt. Wij waren pater Lombardi gaan beluisteren, deze middag, toen hij voor de K.A.B. sprak om ons te laven aan de zinvolle in houd van de stichtende en boeien de predicatie, over het recht op eigendom en het recht op leven. Meer nog echter om te trachten het geheim te achterhalen van zijn populariteit en zijn aantrekkings kracht op de massa. Deze massa, die hij niet alleen in zijn eigen vaderland om zich heen verzameld heeft, maar ook in Duitsland, Amerika, België en Nederland. Welnu, wanneer wij zouden zeg gen, dat wij het geheim hebben achterhaald, dan zouden wij onze overtuiging niet eerlijk weer geven. Het staat vast dat pater Lombardi's wijze van het zeggen der dingen van een bijzondere charme is. Hij weet voor zich in te nemen door de eenvoud en de argeloosheid, waarmee hij de zwaarste problemen benadert. Hij zegt de dingen duidelijk en on omwonden zonder daarbij iemand, wie dan ook te grieven. Hij is een predikant, van wie men kan aan nemen, dat hij nergens ter wereld vijanden heeft. Het moge allemaal zo zijn en zulk een man zou in de stad van zijn inwoning een gevierd kansel redenaar kunnen zijn. Maar dat zijn roem ook naar andere steden zou uitgaan, tot aan de grenzen des lands om deze daarna te over schrijden, én van natie tot natie te gaan, ziet, daarvan konden wij deze middag het geheim niet vin den. Maar wij hebben bij onszelf vastgesteld, waarom wij het niet konden vinden. Pater Lombardi, die een peroratie in het Neder lands hield, sprak daarna vijf kwartier lang in het Duits, een taal, welke hij niet geheel be heerste en welke zijn rede in het weinige soepele keurslijf van een niet erg elegant staccato dwong, waarvan het verstaan nog door een Italiaans accent werd bemoei lijkt. Pater Lombardi was kennelijk door dit inconveniënt gehandicapt en dit kwam des te duidelijker tot uiting ,toen hij zijn rede met een korte improvisatie afsloot. Toen verlevendigde zich het timbre van zijn stem en werden de gebaren betekenisvoller. Toen begreep de aandachtige toehoorder toch nog, waarom deze eenvoudige Jezuiet in zijn eigen land de massa in de ban van zijn welsprekendheid wist te vangen. Toen kon hij zich in denken, hoe deze priester het volk op de stadspleinen der Cam- oagna met de klinkende vocalen van zijn moedertaal en de boeien de gebaren van 'n Sint Dominicus moet begeesterd hebben. Al moest hij het alleen weten uit die ene zin aan het slot van zijn predicatie in Heerlen's volks bioscoop, één zin, waarin een heel programma was verdisconteerd: ..Die menschen sind müde von Hasz, ich hoffe, dasz die Stunde Jesu kommt". FRANKRIJK—NEDERLAND OP 3 DECEMBER PARIJS, 8 Mei (A.N.P.) Ineen heden gehouden bestuursvergadering van de Franse Voetbalbond is be sloten, dat de wedstrijd Frankrijk Nederland op Zondag 3 December a.s. gespeeld zal worden, hetzij in 't Pare des Princes te Parijs, hetzij 'n het Olympisch Stadion te Coiombes. (Vervolg van pag. 1) en opgewekt goede zaken doen met de Sovjets. Hoewel het enige weken heefi geduurd, zijn ook de Westelijken nu er toe gekomen, een zeer krachtig standpunt in te nemen. Het gemeentebestuur van West- sianu «au gcmoi-iiL uuui Berlijn heeft kort en goed de clamatie van Augustus 1945. zul- demonstratie verboden. In Wa shington heeft men doen weten dat desnoods met tanks en kanonnen zal worden opgetreden en het schijnt, dat Acheson zelf aan deze uitlating niet vreemd is, hoewel hij haar tot nu toe niet in het openbaar deed en vermoedelijk ook wel niet doen zal. In de afge lopen week heeft de Amerikaanse infanterie, in Amerikaanse stijl met legerbrandweren, luidspre kers en traangasbommen, groot scheepse oefeningen in West-Ber- lijn gehouden in het verstrooien en terugdrijven van massa-demon straties. Tegelijk hebben de ge allieerden uitdrukkelijk verklaard het volste vertrouwen te hebben in de West-Duitse politie, die de te verwachten gebeurlijkheden het hoofd kan bieden. Kortom: het Westen heeft de tanden laten zien en het heeft het daarbij niet bij woorden gelaten. Enkele jaren geleden, toen in Triëst onlusten dreigden ën het er naar uit zag dat de toen nog Moskou-getrouwe Joego-Slaven het Italiaanse deel der havenstad onder de voet zou den lopen, had het enkele feit van het aanrukken en schietklaar opstellen van Amerikaanse tanks het goede effect, dat er niets ge beurde en de Joego-Slaven af trokken. Daarom is het, geloven wij, goed gezien dat ook nu Wa shington en Berlijn, in woord en daad, een ferme houding aankon digen en aannemen. Toch vereisen enige dingen onze aandacht. De aankondiging in Washington over tanks en ka nonnen, hebben velen in het Wes ten, ook buiten Duitsland, be nauwd en zenuwachtig gemaakt. Zou er oorlog van komen? zo is er angstig gefluisterd. Als 't Wes ten zich zwak en vreesachtig toont tegenover communistisch gedreig, is er o.i. veel méér en veel -erder kans op oorlog, dan wanneer de vrije democratieën blijk geven van kracht en rust. Die kracht moet door een doeltreffende Wes terse defensie, ook in West-Euro pa, worden versterkt en wel in snel tempo. Dat zal ook tot de rust kunnen bijdragen, maar toch niet dat alleen. Tot die innerlijke kalmte moet het Westen zich ook trainen en wat daartoe in het bij zonder nodig is, is: vertrouwen in de toekomst: vertrouwen dat een op menselijke waardigheid en vrijheid en onderlinge offervaar digheid gebaseerd stelsel sterker en werfkrachtiger zal blijken te zijn dan een totalitair regiem dat op slavernij, uitbuiting en onmen selijkheid, dwang, vrees en geweld berust. Met alle „ondergang-van- het-Avondland"-stemmingen spe len wij alleen maar in de kaart van de communistische zenuw oorlog-makers. Geen vrede tot elke prijs mogen wij aanvaarden. De voosheid en onwaarachtigheid van het „wilt gij vrede, bereidt u ten oorlog", is in de geschiedenis herhaaldelijk en afdoende over tuigend bewezen. Maar wilt gij vrede, bereidt dan de gerechtig heid en wees offervaardig. Ook dan is macht onmisbaar, maar een dienende, niet een heersende macht. Ontwapening is een even voze leuze als „wilt gij vrede, be reidt de oorlog". De macht die het Recht en de onderlinge offer bereidheid dient, vervult een goede en noodzakelijke taak. Niet alleen vanwege de dreiging de o.i. al verminderde dreiging van een communistische Pink steren in Berlijn heeft het mens dom en hebben de staatslieden méér dan ooit de gaven van de H. Geest hoognodig. Sterkte, raad en wijsheid behoren daartoe Maar ook: Godsvrucht en de Vreze des Heren, die ons nó' noodzakelijker voorkomen. heeft de Haagse gemeenteraad 80.000 gulden gevoteerd voor de inrichting van kelderruimten on der nieuw te bouwen woningcom plexen tot jeugdverblijven, die aan jeugdverenigingen kunnen worden verhuurd. bracht de inventaris van het As toria Chalet te Baarn op de vei ling, die twee weken in beslag nam, in totaal 134.000 gulden op kreeg de koning van Thailand, ter gelegenheid van zijn huwelijk, van de directie van de K.L.M. drie Delfts blauwe borden ten ge schenke werd op Zaterdagavond een inbre ker te Voorburg op heterdaad ge grepen. Het was de 28-jarige van den Berg uit Rijswijk, die, tij dens zijn verhoor, bekende vijf inbraken te Voorburg te hebben gepleegd bood de Franse ambassadeur in Nederland, de heer J. V. Garnier, gisteravond in het Casino te Den Bosch een gala-soiree aan aan de vrienden van Frankrijk in Noord- Brabant. Er was veel officiële be langstelling. zal het Londens Philharmonisch Orkest, dat binnenkort onder lei ding van Eduard van Beinur.i in enkele steden van ons land zal concerteren, Donderdag 11 Mei uit Brussel te Den Bosch arri veren. is een partij van 64000 sigaretten gestolen uit een opslagplaats aan de O.Z. Achterburgwal te Am sterdam. bood minister Joekes gisteravond een diner aan aan de heer David A. Morse, directeur-generaal van de internationale arbeidsorganisa tie, die thans ons land bezoekt. wachten momenteel 10.000 Neder landers, die willen emigreren naai Australië op passage. Dammen Roozenburg verslaat Raichenbach In „Ons Gebouw" te Hilversum is een drietal partijen gespeeld tus sen de huidige wereldkampioen dammen, Roozenburg. en de oud wereldkampioen, de Fransman Rai chenbach. Roozenburg, die de eerste partij won en de twee laatste remise speelde, heeft de tweekamp gewon nen met 42 pnt. de superieu Uil*lult«n4 varkrygbaar bij «pothakaro, droglitan an da spaciaalbrancha. ii

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3