DE HERDER VAN DE BERGEN Rome-pelgrims bestormen de hemel EEN BELIJDER-BISSCHOP uit de oude Kerk Geen afzonderlijke ranglijsten voor K.N.I.L. en K.L. Gespannen internationale verhoudingen Vijfmaal verbannen Congres van RK. Onderofficieren te Assen Vele autoriteiten Buitenlands overzicht „Dit is het jaar van de grote terugkeer Manifestatie van gebed: een troostende openbaring feuilleton PAGINA 4 DINSDAG 9 MEI 1950 Athanasius, de beroemdste van de bisschoppen van Alexandria, behoort tot de meest markante persoonlijkheden der oude Kerk geschiedenis. Hij is de grote, door het leed beproefde hoofdverdedi ger van het geloof zoals dit op het Concilie van Nicea, 't eerste na de grote Kerkvervolgingen, in 325 was vastgesteld. Zwaar was de strijd die hij overeenkomstig zijn rotsvaste overtuiging in dienst van de waarheid tegen zijn Ariaanse tegenstanders en de dikwijls achter hen staande, ge wetenloze staatsmacht had te voeren. Vijfmaal moest hij zijn bisschopszetel als vluchteling ver laten en meer dan 17 jaren lang liet brood der verbanning eten. De persoon van Athanasius Het uiterlijk verloop der gebeur tenissen in Athanasius' leven, dit Leiaas van steeds herhaalde bal lingschap, van vlucht en van ver volging is ons behoorlijk goed be kend. En toch moeten wij zeggen, dat deze man in de meer persoon lijke trekken van zijn wezen ons niet heel duidelijk voor ogen komt te staan. Zijn persoonlijk beeld blijft ons al te zeer verbor gen. Toch geven de meer dan gewone aanhankelijkheid en lief de, die het volk van Alexandrië zijn bisschop ondanks diens jaren lange afwezigheid toedroeg, ons wel het recht tot het een en ander te besluiten. Athanasius keerde terug uit zijn tweede ballingschap (346), die door zijn tijdgenoot en mede-bis schop, de H. Gregorius van Na- zianze, „zijn schone reis omwille van de Drieheid en samen met de Dri'eheid" genoemd wordt. Uit de verste hoeken van Egypte was het volk toegestroomd. Men trok de bisschop tegemoet, een dagreis ver, ja verder, één grote mensenstroom. Men strooide bloe men en spreidde kleren op zijn weg en hij, „de grote Athanasius", zoals zijn tijdgenoten zeiden, reed op een veulen als Christus bij zijn intocht in Jeruzalem. Deze man, voor wie de hand werkslieden hunne werkplaatsen WOENSDAG 10 MEI HILVERSUM 1 402 M. 7.00— —24.00 NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramo foonmuziek; 11.10 Johann Sebastian Bach, hoorspel; 12.05 Koor, orkest en solisten; 12.30 Mededelingen; 12.33 Blaaskwintet cn piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 13.25 Gramofoonmuziek; 14.40 Zi geunerkwintet; 15.00 Gramofoon muziek; 15.30 Orgelspel; 16.00 Voor postzegelverzamelaars; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Volksmelodieën; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Dameskoor; 18.30 Radio Volksuni versiteit; 19.00 Nieuws; 19.15 Boek bespreking; 19.30 Sportcommentaar en gramofoonmuziek; 19.40 Radio krant: 20.00 Nieuws; 20.05 Gramo foonmuziek; 20.15 Koninklijke mili taire kapel; 20.45 Gramofoonmu ziek; 20.55 Herdenking Mei 1940; 21.15 Kamerorkest en koor; 22.00 Causerie: 22.15 Strijkorkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.40— 24.00 Strijkkwartet. HILVERSUM 2. 298 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 22.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Kinderen en mensen, causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Dansmu ziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland: 12.38 Gramo foonmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Voor de jeugd: 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Pianoduo; 17.45 Nieuws; 18.00 Als een dief in de nacht..., klankbeeld; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Vrijheid als droom en als werke lijkheid, causerie; 19.15 Kwartet; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Hein Festijn; 20.15 Socialis tisch nieuws; 20.20 Omroeporkest en -koor; 21.15 Fatale rekening, hoorspel; 22.25 Kwartet; 22.45 Sport; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 M. 324 M.: 12.00 Cabaretmuziek: 12.15 Orkest en solisten; 12.30 Weerberichten); 13.00 Nieuws; 13.15 Klassieke muziek; 13.30 Voor dracht; 13.40 Klassieke muziek; 14.00 Semi-klassieke gramofoon muziek; 14.30 Zang: 14.45 School radio; 15.45 Symphonie-orkest en solist (ca. 17.00 Reportage, daarna nieuws); 17.15 Klankbeeld: 17.35 en 17.55 Gramofoonmuziek; 18,00 Reportage; 20.45 Lichte Gramo foonmuziek; 21,00 La Vivandiere, opera (ca. 21.45 Nieuws); 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Verzoekpro- gramma. 484 M.: 12.05 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 en 13.30 Geva rieerde gramofoonmuziek; 14.30 Manon, opera; 15.30, 16.00, 16.45, 17.10. 18.30 en 18.55 Gramofoonmu ziek; 19.45 Nieuws; 20,45 en 21.00 Gramofoonmuziek; 21,15 Klank beeld; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazz muziek met commentaar; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. DE MUNCK OP DE BEROEPSLIJST Naar wij van dc zijde van de K.N.V.B. vernemen, is De Munck, de doelverdediger van dp Sittardse Boys. wegens het overschrijden van de amatcursbcpalingen op dc bc- roepslijst geplaatst. verlieten, het landvolk zijn ak kers, de monniken hun woestijn, omdat zij hem allen wilden zien, al was het dan ook maar van verre, en omdat zij zijn stem wil den horen, moest wel het hart van de eenvoudigen hebben ge wonnen. Het is omdat hij zelf een eenvoudige is geweest, ook al was hij door de omstandigheden ge dwongen een strijder, een „kerk vorst" en een man van de daad te zijn. In het jaar 295 te Alexandrië geboren, ontving hij, die blijkbaar een scherp verstand bezat, reeds vroeg een klassieke vorming, welke voor hem de grondslag werd voor zijn latere schitterende loopbaan en activiteit als theo loog. Als diaken en secretaris van zijn bisschop Alexander woonde hij het Concilie van Nicea bij, waar hij reeds met Arianen roem vol disputeerde. In 328 werd hij de opvolger van Alexander. Nu werd hij voor goed het stralende licht op de kandelaar, de onver moeibare verdediger en verkon diger van het ware katholieke geloof in de godheid van de Tweede Persoon der Allerheilig ste Drie-eenheid. Maar in dit mysterie, waarmee het Christendom staat of valt. was de strijder Athanasius, voor zover het voor een menselijke geest mogelijk is. doorgedrongen in de stilte van de beschouwing en over weging. Hij is niet enkel een goed bijbel-kenner en een knap rede- neerder: hij is vooral een min naar van de stilte geweest. De monniken van de Egyptische woestijn waren zijn grootste vrienden en Antonius. de grote heilige woestijn-vader. Het toen hij stierf, aan hem zijn schapen vacht na en de oude mantel die hem tot bed had gediend. Op zijn beurt zou Athanasius vol bewon dering bet leven van Antonius schrijven. Reden tegen de Arianen Is deze levensbeschrijving min of meer legendarisch en vol won derlijke verhalen, zij heeft toch veel bijgedragen tot de verbrei ding van het levensideaal der monniken. In de periode van 346 tot 356, toen Athanasius weer te Alexandrië kon resideren, ont wikkelde de bisschop een weerga loze werkkracht. Allerwege heers te in Egypte een ongekend gods dienstig enthousiasme. De kerken waren te klein om de geestdrif tige scharen op te nemen. Naast zijn veelvuldige practi- sche werkzaamheden in de ziel zorg, oefende de waakzame her der een omvangrijke activiteit uit als theologisch schrijver. Ook door zijn geschriften wilde hij de zaak van God dienen waar hij maar kon. Want overal waren de aanhan gers van de ketter Arius met echt Oosterse felheid fanatiek bezig, door allerlei misleidende argu menten de eenvoudigen te mis leiden cn het geloof in de god heid van Christus te ondermijnen. Athanasius nu verdedigt de ware leer over de eeuwige oorsprong van de Zoon uit de Vader en over de wezenlijke eenheid van beide goddelijke Personen. Hij doet het in zijn belangrijkste dogmatisch geschrift, de drie „Reden tegen de Arianen". Met grote klaarheid en scherpte van gedachte zet hij de leer van de Kerk over de H. Drie-eenheid en het eeuwige Woord uiteen. Het is een diepe overdenking van dit allerhoogste geloofsgeheim. Niet in het rumoer van de strijd en de polemiek, maar in de stilte van de meditatie leidt Athanasius hier binnen. Hij richt zich. zoals hij zelf zegt. tot „de eenvoudigen", dat is tot hen die in Christus geloven, die Hem gelovig en aanbiddend aanvaarden, maar die tegelijker tijd toch ook hun geloof willen doordenken en er een klaarder inzicht in willen hebben. Juist daarin is de altijd actuele beteke nis van deze „Reden" gelegen. De godheid van Christus wordt ont kend ook in onze eigen twintig ste eeuw en Arianen bestaan nog altijd, ook in ons Nederland, in onze allernaaste omgeving. Maar ook zijn er altijd eenvoudigen die geloven. Monumcnta Christiana Heeft het zin, dergelijke oude Vader-geschriften te lezen, nu nog? Of is dit alleen maar een aangelegenheid voor enkele inge wijden en geïnteresseerden? Maar behoort u dan niet tot de „een voudigen" voor wie Athanasius zestienhonderd jaar geleden zijn werk bestemde en voor wie zijn woord over de eeuwen heen een j nog steeds levende kracht is ge- 1 bleven? Alleen wie waarachtig j gelooft in de Zoon van God, heeft het eeuwige leven overvloedig in zich. Hém te kennen, steeds meer en meer in het mysterie van Zijn Persoon, van Zijn leven, van Zijn werk en van Zijn leer docr te dringen, aai moest de grote naris- tocht van ons leven zijn. Wij moe- (Van onze speciale verslaggever) ASSEN. De Nederlandse R.K. onderoffierenver. „St. Martinus" heeft voor haar 37ste algemene vergadering dit jaar Assen geko zen en het is daarbij voor het eerst In al die jaren dat een dergelijk congres In het Noorden wordt ge houden. Restaurant „Dc Herte kamp" is de plaats van dit twee daags congres. De vice-voorzltter, de adjudant W. van der Hoogen uit Utrecht hield een openingsrede waarin hij de hoofd leger-aalmoezenier Kol. Mgr. v. Straelen, de bondsadviseur Lt. Kol. P. S. M. Schonebeek, di verse aalmoezeniers, de vertegen woordiger van de K.A.B. de heer Essers ,de afgevaardigden cn bur- gelijke en militaire autoriteiten wel kom heette. De voorzitter, de heer Boumees- ter, die op tragische wijze Om het leven kwam, werd door de vergade ring staande in enige ogenblikken stilte herdacht Ook stond spr. stil bij de grondig gewijzigde toestand in Indonesië. De onderdelen van de K.L. aldaar gelegerd, keren naar het vaderland terug, terwijl het K.N.I.L. opgehe ven wordt. Het inschuiven van de K.N.I.L. volgens artikel 43 der souvereiniteitsoverdracht in de K.L heeft in de laatste maanden heel wat beroering gebracht in het O.O.- corps. Spr. wees erop, dat wü als Chris tenen verplicht zijn onze evena as ten te helpen. Het telegram van trouw en aanhankelijkheid werd gezonden aan H. M .de Koningin en Z. E. de Kardinaal. Het totaal aantal leden bedroeg 1023, hetgeen een sterke stijging betekent. Veertig jarig bes-taan Het volgend jaar zal het 40 jarig bestaan van de R.K. onderoffieie- renvereniging „St. Martinus" wor den gevierd te Arnhem. Er zjjn nog geen vaste plannen gemaakt voor deze viering, doch de voorzitter was van mening dat do vereniging representatief cn goed voor de dag moest komen. Verschillende afdelingen bepleit ten een regelmatige en zo billijk mogelijke bevordering over de ge hele linie, want de bevordering laat veel te wensen over. Gesuggereerd werd, de invoering van de rang van onderluitenant. Aanbe volen werd voor de ICL. en het K.N.I.L. afzonderlijke ranglijsten aan te houden. Het hoofdbestuur was echter van mening dat tegen het aanhouden van afzonderlijke ranglijsten van onderofficieren der K.L. en de voormalige K.N.I.L. onderofficieren ernstige bezwaren bestaan. Het nam hiertegen scherp stelling omdat de eenmaal bij de K.I. ingepaste K.N.I.L-onderoffi- cier tot de K.L. behoort en omdat door het aanhouden van twee rang- lijsten een leger, in het leger zou ontstaan. Inzake de mogelijkheden tot ver betering der salariëring en herbe rekening van ongehuwde wedde- genietende militairen deelde het hoofdbestuur mede, dat het ten deze waakzaam zal zijn en de nodigo stappen zal doen. Enkele afdelin gen bepleitten een kindertoelage voor alle kinderen op een minimum van f 17.te brengen. Het hoofd bestuur zal dilligent zijn om dit voorstel te bewerkstelligen. Bin nenkort zal ons gehele leger een technisch leger zjjn. Het werd daarom algemeen gewenst en bil lijk geacht dat 't rijk studietoelage verstrekt aan het technisch perso neel. Rede Mgr. van Straelen Mgr. van Straelen, hoofdleger aalmoezenier hield op deze verga dering een rede. „Sedert het vorige jaar hebben we dagen van vreugde gekend, doch evenzeer dagen van grote droefheid", aldus Mgr., die 't plotseling overlijden van do emi nente en onvervangbare voorzitter de heer Boumeester in herinnering riep. De aansluiting van de vereniging bij de K.A.B. over welk voorstel vandaag gestemd zal worden, zou Mgr. van Straelen, naar hij zeide toejuichen, want het betekent een stap in de goede richting van sa menbundeling van alle katholieke werkers in Nederland. Mgr. van Straelen beloofde zijn volledige steun en medewerking, want de organisatie is een belang rijke steunpilaar van de katholieke verzorging van het geestelijk leven in het leger. „Gaat voort met uw arbeid, in waarachtig belang van kerk en va derland". Serg. Maj. Nihot hield een propa gandistische rede, waarin hij de le den aanspoorde tot nog grotere ac tiviteit en waarin hjj een overzicht gaf van doel en werkwijze der ver eniging. Des avonds werd er een feest avond gegeven met medewerking van de Zeereerwa arde Pater Gilber- tus Lohuis O.F.M., en een strijkje gevormd door leden van de afd. Assen. Hedenmorgen werd de vergade ring voortgezet, nadat in de pa rochiekerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming een plechtige H. Mis was opgedragen door de bonds adviseur Luit. Kol. P. J. M. Schoo- nebeek. Voorzichtig bij het oversteken na uitstappen uit autobussen Met het oog op voorgekomen ernstige ongevallen, waarschuwt de K.N.A.C. busreizigers na het uitstappen dringend achter langs en niet voorlangs de stil staande bus over te steken en tijdens het oversteken eerst goed naar links en daarna naar rechts te kijken. ten lezen, veel meer lezen en ons verdiepen. Heel een onvergelijkelijke schat aan christelijke beschaving staat ons ten dienste en het wordt ons zeer gemakkelijk gemaakt deze tot de onze te maken, nu de Uit geverij Het Spectrum, op een wijze even voortreffelijk als altijd, in een reeks getiteld „Monumenta Christiana - Bibliotheek van christelijke klassieken", de ge schriften der Kerkvaders, der christelijke schrijvers uit de Mid deleeuwen en uit de nieuwere tijd, alsook Nederlandse christe lijke teksten binnen het bereik van het hedendaags publiek gaat brengen. Deze uitgave gaat een ieder aan wie hogere beschaving en ontwikkeling ter harte gaat. Dat mogen er velen zijn, ook onder de lezers van ons blad! De „Reden" van Athanasius tegen de Arianen is een van de eerste delen die het licht zagen. Zij zijn leesbaar en begrijpelijk gemaakt door een vakkundige in leiding en toelichting. Nu wij op 2 Mei met de Liturgie dc jaar lijkse feestdag van de Alexan- drijnse Belijder-Bisschop gaan vieren, willen wü hier uitdruk kelijk op deze nieuwe uitgave van zijn geschriften wijzen en haar met alle warmte ter lezing aanbevelen. H. J. ,,'N JANBOEL MET DIE TANDTECHNICI" Gisteren verscheen een aantal tandtechnici in tweede instantie voor de Amsterdamse rechtbank. De kantonrechter had boeten opge legd en vrijspraken gevorderd; zo wel enige tandtechnici als de amb tenaar van het O.M. waren in be roep gegaan. Verschillenden van de terecht staande personen hadden het beroep van tandarts al meer dan 20 jaar uitgeoefend, zonder ooit met de justitie in aanraking te zijn geweest. Al die jaren is de status van deze mensen wel of geen tandarts in de lucht blijven hangen. Som migen waren in 1926 bevoegd ver klaard het beroep van tandarts uit te oefenen. Een van hen had de Minister ten slotte maar verzocht hem deze bevoegdheid te ontne men. Hij had als antwoord gekregen dat de Minister „tot zijn spijt geen gevolg kon geven aan dit verzoek". Geen wonder, dat de president opmerkte: ..Ik heb nog nooit zo'n janboel gezien als waarin men de tandtechnici heeft laten zitten." Niettemin werd in alle gevallen beboeting geëist, soms tot nog hoger bedragen dan door de kantonrechter gevorderd. Op 22 Mei a.s. valt de uitspraak. PSEUDO-KAPITEIN TWEE |AAR ACHTER SLOT De 26-jarige in Suriname geboren en in Indonesië opgevoede I. H. R. S. uit Amsterdam, die zich tegenover winkeliers had uitgegeven als „Ka pitein Faber" van de generale staf van het Nederlandse leger in Duits land, is door de Amsterdamse recht bank wegens oplichting veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en met voorwaar delijke ter beschikkingstelling van de regering voor 3 jaar. Aan dit vonnis werd de voorwaarde verbon den, dat hij zich onder toezicht zal stellen. De eis was 2 y2 jaar. DR. OZINGA IN VRI|HEID GESTELD DJAKARTA, 8 Mei (Aneta). Mr. dr. J. Ozinga, hoofdambte naar van het ministerie van voor lichting der R.I.S., die op 19 Maart gearresteerd werd in verband met de kwestie-Westerling, is in vrij heid gesteld. Voorts is de heer Jiscoot, die ongeveer gelijktijdig met de heer Ozinga gearresteerd werd, vrijge laten. Het dient nergens voor en alleen daarom zou het niet anders dan ge laakt moeten worden, indien wij door een aantal symptonen, die aan de internationale hemel momenteel duidelijk merkbaar zijn, ons hier zouden laten leiden tot conclusies, die een nerveuze spanning onder de mensheid zouden veroorzaken. We zouden daardoor alleen maar in de kaart spelen van hen, die dc wape nen van de koude oorlog voorname lijk hanteren om een nerveuze span ning van angst en vrees te veroor zaken. Want niet minder dan het middel van staking en het zaaien van politieke onrust, is het kweken van deze stemming geëigend om de economische wederopbouw van West-Europa te saboteren. En er is weinig, wat de commu nisten minder graag zien, dat dit economisch herstel, want dit neemt hun propaganda het meest doeltref fend de wind uit de zeilen. Vandaar hun tomelo7.e agitatie tegen het Marshall-plan. Van de andere kant zou het toch zeker niet minder gevaarlijk zijn, indien wij voor de gevaren, welke de wereldvrede bedreigen, het hoofd in het zand staken en een struis vogelpolitiek hier gingen volgen. Want dit zou er alleen toe kunnen leiden, dat wij in West-Europa, die dringend noodzakelijke maatregel achterwege lieten, die momenteel 'n gebiedende eis zijn, willen wü onze hoogste volksgoederen met succes verdedigen. Wij mogen daarom de ogen niet sluiten voor de gevaren, die op dit ogenbUk deze hoogste geestelijke goederen bedreigen en wij zullen daarom de feiten, zoals deze zich (Van onze Romeinse Correspondent) WIE IN ROME WOONT, wordt op de duur ook aan de grootste manifestaties enigszins gewoon. Niet dat ze geen indruk meer op hem maken door het enthousiasme van de duizenden deelnemers of door dc schoonheid van het gebruikelijke ritueel, maar het nieuwe en nog niet geziene waardoor haastige pelgrims worden geïmponeerd, bestaat voor hen niet. Wat Rome evenwel dit jaar te zien geeft, maakt zelfs op hen, die er al jaren wonen, nog diepe indruk. Algemeen hoort men hier de opvatting, dat het H. Jaar tot nu toe alle verwachtingen heeft overtroffen. Wie had b.v. met Pasen zulk een toevloed verwacht als het geval geweest is. Op het Cen traal Bureau voor het H. Jaar aan de Via Conzilliazione gaf men het cüfer van 170 duizend geregistreerde pelgrims, maar wie zal het aantal van de biet geregistreerde aangeven? Een drukte, die minstens evengroot maar waarschünlijk nog groter zal zijn, verwacht men met de a.s. Pinksterdagen. In vergehjking met de 11. Ja ren van vroeger eeuwen moet men zeggen, dat men nu op deze drukte in vele opzichten bere kend is. Wat b.v. het verschaffen van logies betreft, zal het wel niet nodig zijn, dat de mensen zoals vroeger, soms gebeurde, onder de blote hemel moeten overnachten. Maar er is een op vatting, die ik de laatste tüd hier in Rome al herhaaldelijk hoorde uiten: de St. Pieter is te klein! Om op het Paasfeest terug te komen. Van de 170 'duizend pel grims konden er toch onmogelijk meer als 50 duizend deelnemen aan het glorieuze gebeuren van de Paus-mis. De toegangskaar ten waren op die dag voor de buitenlanders gereserveerd, doch ook zij konden niet allen tevre den worden gesteld. Zal de li. Vader wellicht met Pinksteren voor de St. Pieter een altaar op richten en daaraan celebreren. Reeds voor Pasen werd daarover gedacht. Wat wordt cr gebeden! Wat evenwel gedurende dit H. Jaar het diepst indruk maakt is niet de geweldige stromen pel grims, die dag in dag uit Rome binnen komen, maar het is het bidden van al die mensen. Toen ik dezer dagen in de avond huis waarts keerde met een vriend we hadden een groep Nederlan ders gegidst zeiden we tegen elkander: „Wat wordt er gebe den in Rome's kerken! Ook als je als Nederlander hier woont, bezitten zeer veel van de be kende kerken immers weer hun charme. Wat is b.v. de St. Pau- lus immers mooi en indrukwek kend. als ge er op een stille dag binnentreedt en ge zfet in de verte het licht branden op het graf van de grote Apostel. De spaarzame bezoeker stoort niet in deze grote ruimte. Maar nu tijdens het H. Jaar is de San Paolo als in het grote verkeer opgenomen en trekt de ene proces sie na de andere weer binnen. Zo is het ook in andere Basi lieken. In alle talen hoort men er de gebruikelijke gezangen en gebeden, waarvan de inhoud en vorm sinds eeuwen gemeengoed der gehele H. Kerk is. Dan kan het gebeuren, dat men een ogen- keer tot God. blik overweldigd wordt door de ze machtige manifestatie van ge- gebed en ziet men in zijn gedach ten deze mensen als de verte genwoordigers van hun vader land, ziet de wereld hier samen komen rond de gemeenschappe lijke H. Vader. Ja, dit is het ju beljaar, het H. Jaar van grote terugkeer. Hier wordt de H. Kerk geheiligd en gezuiverd en wordt de vrede over de wereld bevor derd, met meer kracht dan van de duurste conferenties van rege ringspersonen. Troostende openbaring. Deze manifestatie van gebed is wellicht de meest troostende open baring voor dit H. Jaar. Daarnaast kun je soms toeval lig aardige momenten meemaken als je het treft. Zo gebeurde het me vorige week, dat ik een ogen blik neerknielde in de crypte van St. Maria Maggiore, waar de re lieken der kribbe worden be waard, toen een groep Duitse meisjes op die plaats het Stille Nacht kwamen zingen. Ontroe; ren mooi, op die plaats en zó gezongen! Zo gaat hier in Rome het H. Jaar verder .iedere dag voert weer andere pelgrims aan, ge lukkig kunnen we wel zeggen, zijn het voornamelijk pelgrims iri de goede en ware zin van het woord, mensen die naar Rome komen om te bidden en de Paus te zien en door hem te worden gezegend. En steeds meer dringt de overtuiging tot ons door, ja, dit is het jaar van de grote terug- thans aan ons voordoen, met een diepe realiteit onder ogen moeten zien. In het afgelopen week-end is de Amerikaanse Minister -van Buiten landse Zaken Dean Acheson naar Europa gevlogen, om hier persoon lijk een aantal besprekingen te lei den, die worden ingeleid, als wel de meest belangrijke die tot nu toe na de oorlog gehouden zijn. Terzelfder tijd is President Tru man met de presidentele trein uit Washington vertrokken om een tournee door zün land te maken, ten einde daar dezer dagen een aantal zeer belangrijke redevoerin gen over de buitenlandse politiek te houden. De voorzitter van de Ver. Naties, de Philippijn Romula, heeft Zondag avond een rede gehouden, waarin hij zijn grote zorg heeft uitgespro ken over het feit, dat volgens hem de Ver. Staten voornemens zijn aan de koude oorlog door een Ameri kaanse overwinning een einde te maken, want hij vreesde, dat dit Amerikaanse streven wel eens het gevolg zou kunnen hebben, dat de koude economische oorlog in een warme atoom-oorlog zou overgaan, welke de meest rampzalige gevol gen voor de mensheid zou hebben. Blijkbaar is, om dit inderdaad reële gevaar te trotseren, de Secre taris-Generaal van de V.N. Trygve Lie op de weg naar Moskou ten einde de leiders van het Kremlin alsnog te bezweren een andere hou ding te gaan aannemen.' Of daar nog een redelüke kans bestaat? De nog al oorlogszuchtige, oor- logsophitscnde rede zouden de com. monistische bladen schrijven, als een Geallieerd generaal haar gehouden had, door de Russische Maarschalk Boelganin Zaterdag gehouden voor het Tsjechische leger, wüst daarop niet bepaald. Ook een opvallend verschijnsel van Russische activiteit is, dat de communistische leiders van Oost- Duitsland Zaterdag j.l. naar Moskou zijn geroepen, voor het voeren van belangrijke besprekingen, die zou den leiden tot belangrüke politieke wyzigingen in de status van Oost- Duitsland. Zo zouden we op dit ogenblik nog wel even door kunnen gaan met 't noemen van feiten, die allen onmis kenbaar wyzen op een grote inter nationale politieke activiteit. Tot nu toe wordt" omtrent het karakter vim de belangrijke bespre kingen, die deze week aan beide zü- den van het ijzeren gordijn worden ingezet, een grote geheimhouding betracht, maar algemeen is men het er wel over eens, dat een veel krach tiger politiek van de Geallieerden tegen het communistisch streven kan worden verwacht. Bevreemden kan dit ook niet, want de sabotage-politiek, door de Russen zowel in hun medewerking in de Ver. Naties als in de praetische po litiek in de wereld, is langzamer hand van dien aard geworden, dat een volkomen steriliteit is ontstaan. Na eerst door de beruchte veto- politiek, elke beslissing in de poli tiek der Ver. Naties onmogelük te hebben gemaakt, heeft men daar thans, onder het motief niet té wil len samenwerken met een vertegen woordiger van het nationalistisch China, alle verdere arbeid in Lake Success onmogelijk gemaakt. En wat de Europese politiek be treft mot de zo dringend noodzake- lüke vredesverdragen in Europa komt men niets verder. Noch in Oostenrijk, noch in Duitsland is er ook maar enig uitzicht, dat binnen afzienbare tijd een vredesverdrag mogelük is, terwül Rusland de lan den binnen zün invloedsfeer gele gen, die reeds vredesverdragen ge sloten hebben, openlük aanspoort deze te saboteren. Een der ergste gevolgen van deze koude oorlog is, dat ondanks de zeer aanzienlüke financiële offers, welke Amerika zich de laatste jaren getroost om de economische en po litieke heropbouw van Europa mo- gelyk te maken, deze nog maar wei nig vordert en de milliarden Ame rikaanse dollars slechts voor een klein deel effectief worden. Dat men dit alles in de Ver. StBten beu wordt en daarom tegenover Rusland een geheel andere politiek wil gaan volgen, is zeker niet onbe grijpelijk. Maar met spanning wacht heel de wereld af, wat dit andere, waaromtrent men in Washington nu concrete plannen schünt te hebben, precies zal inhouden. Ook Vlissingen heeft zwaar ge leden door oorlogshandelingen. Thans, 5 jaar na de bevrijding, is een groot deel van de opge lopen schade hersteld. Alleen de sluis en de buitenhaven bij het station moeten nog onder handen worden genomen. HAROLD BELL WRIGHT 49. Wat een vrouw is dat! U hebt me verteld, dat ik een heer kon zgn zelfs al bleef ik altijd tussen de bossen wo nen, maar ge vergist u, ge vergist u totaal. Ik ben geen heer. Ik zal er nooit een kunnen worden. Ik ben gewoon cen man. Ik ben een een wilde, een vervloekt dier, en daar ben ik blij om." Hij gooide het ruige hoofd achterover en tussen zijn geopen de lippen glommen zijn witte tanden, terwijl hij op een toon van woeste uitdaging sprak: .Va der Howitt, u zegt, dat er dingen zijn, die voornamer zijn dan ge leerdheid en zo, en ik geloof dat dit er een van is. Het kan me niet schelen als die kwajongen naar alle scholen gaat, die er zijn en president of koning wordt; het kan me niet schelen, als "nü al het geld heeft wat er op aar de te vinden is, zet hem hier lussen de bossen, van aangezicht tot aangezicht met het leven, waar dat alles niet meetelt en wat is hü Wat is hij, vader Ho witt? Dan is hij niets, doodge woon niets!" De oude herder wachtte rustig tot de storm over was. Na een tüdje zou de grote kerel weer tot zichzelf komen, tot dan toe, zouden woorden niets uithalen. Ten laatste sprak de jonge Matt kalmer. .,Tk liep weg, vader Ho witt. Ik moest wel. Ik was bang dat ik hem kwaad zou doen. Er was iets in me, dat worstelde om hem aan te vallen, en ik zou het niet langer hebben kunnen uit houden. Ik wil niemand kwaad doen, vader Howitt. Ik geloof, dat het kwam, omdat ik ze samen zag. Het is een zegen, dat ik toen wegliep, dat is zeker. Hu liet zich weer moe in zijn stoel altüd een zegen, jongen, als een mens het ergste in zichzelf over wint. Je bent een sterk man, mijn jongen. Je kent je kracht nauwelüks. Je moet er echter al tijd aari denken, dat hote sterker dé man is, hoe gemakkelijker het voor hem is tot beest te worden. En of je een man bent, hangt er van af, of je het lagere in je kunt overwinnen en in je macht houden en anders nergens van. Het zal een droevig ogenblik voor jou zijn en voor ons allen, die van je houden, als je dat ooit vergeet. Begrijp je niet, jongen dat het slechts deze overwinning is, die je het recht geeft jezelf als man te beschouwen. Let wel op, ik zeg jezelf als man te be schouwen. Het komt er niet veel op aan wat anderen van je den ken. Datgene, wat men eerlijk van zichzelf kan denken, is be- slissend." Zo pratend brachten ze de avond door en de grote berg bewoner leerde nog dieper te schouwen in de dingen, die de oude man had geleerd in zijn ja ren van studie en pijnlijke on dervinding. Toen de jonge Matt ten laatste opstond om afscheid te nemen, probeerde de herder hem over te helen, om op de ranch te blijven slapen. Hü zei echter, dat ze thuis op hem zouden rekenen en dat hij gaan moest. „Ik ben erg blij, dat ik gekomen ben, vader Ho- VaTocn sprak de leraar: „Het is witt," zei hü nog. „Ik weet niet, bezoek zou komen en u zou aan treffen zonder een geweer." Samen wandelde het tweetal door het bos, tot ze aan de plaats kwamen waar het pad, dat naar de hoeve van de Matthews voerde, opsteeg tegen de heu vel achter het huis. Mijnheer Ho witt bleef hier staan om afscheid te nemen, en toen de jongeman hem het geweer gaf, zei hij nog: „Ik neem het niet graag. Grant Als jij die panter nu eens tegen- kwaamt op weg naar jouw huis?" „Ach wat!" antwoordde de an der, „u bent degene, die het no dig heeft. U moet voor de scha pen zorgen. Ik kom wel goed thuis." „En vergeet het andere beest niet, jongen. Onthoud wat iemand tot man maakt." wat ik doen zou, als u er niet was, ik geloof dat ik stapelgek zou worden, en me verschrikke lijk dwaas zou aanstellen. Trou wens, ik weet niet wat een hele boel mensen zouden moeten doen. Het is net alsof u een soort herder bent voor de hele buurt, maar ik denk wel, dat ik de ergste van de kudde ben," be sloot hü met een glimlachje. Mijnheer Howitt nam zijn hoed van dc spijker: „Als je weg moet. loop ik een eindje met je mee Ik loop graag buiten op zo'n mooie avond. Ik zou dikwijls graag hebben, dat Pete mjj met zich meenam." „Hij zwerft hier zeker weer ergens rond," antwoordde de an der, toen zij vertrokken. „We hebben hem gisteravond horen zingen." Toen stond hü stil om te vragen: „Waar is uw geweer? Er zit hier ergens een panter." „Dat weet ik," antwoordde de herder. „Ik heb hem gisteren ho ren schreeuwen, en ik had van daag naar jullie toe willen ko men om een geweer, aan het mij ne heb ik gisteren een manke ment gekregen." „Dat is erg," zei jonge Matt. „Maar vooruit, ik zal het mijne by u laten tot morger.. Dat beestje zou de boel hier aardig op stelten zetten, als hü bü u op VIJF EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK De jonge Matt heeft het onthouden. Nadat hij afscheid had geno men van zün vriend, ging jonge Matt verder, tot hü de open plek bereikte onder het punt waar het pad van de ranch zich voegt bi] het Oude Pad. Toen stond hü stil en keek rond. Voor hem lag de gordel van bossen, en verder de donkere massa van de bergrand, met de lage inham, waar zijn huis zich nestede tussen de bomen. Hij zag het icht voor het raam branden als een ster. (Wordt vervolgd)-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4