STAATSKAPITAAL VOOR HOOGOVENBEDRIJF, 20 MILLIOEN VOOR OOSTPOLDERWERKEN Motie van dr. Mol (K.V.P.) over ziekenhuiswezen Mijnramp treft België Ir. den Hollander wint Rad van Avontuur De Grote Drie Overstroming op Oost-Borneo Debat verwacht over Indonesië Feesttrein reed door Brabant EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD Ernstige mijnramp bij Charleroi Tweede Kamer tot diep in de nacht bijeen 41 slachtoffers bij gasontploffing op 570 meter diepte Heroriëntatie van het hoger onderwijs Breda's burgemeester een dubbel bed Kustvisser ving maanef-ische miin Attlee juicht plan-Schuman toe Haringvloot vaart 30 Mei uit S 123.89 Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET F-E/T Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H VAN H EDE Ai Pag. 1 Vrijdag 12 Mei 1950 46e Jaargang No. 11862 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoórt 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze bijzondere medewerker) Deze week houden Acheson, Bevin en Schuman, eerst getweeën afzonderlijk en dan alle drie te zamen hun „Grote Drie"-conferen- tie, die vooraf gaat aan het beraad der twaalf ministers van buiten landse zaken van de deelnemers aan het Atlantische Pact. De Grote Drie zullen het in hoofdzaak over drie onderwerpen hebben: het Verre Oosten, meer speciaal Indo-China, Duitsland en de Atlantische ver dediging. Ten aanzien van Indo- China is te verwachten, dat Frank rijk het enig mogelijke standpunt zal innemen, dat men ook elders tot het zijne had moeten maken: ofwel mét Amerikaanse medewer king en hulp de last blijven dragen van de verdediging tegen chaos en communisme, ofwel als de V.S. die hulp en medewerking wei geren terugtrekken. Men kan zich nu „zacht" spiegelen aan het voorbeeld van Indonesië, om te weten hoe het niet moet. Te ver wachten is dan ook, dat Amerika begrijpender, positiever, opbouwen- der en welwillender Indo-China te gemoet zal treden dan het tot nu toe deed in die delen van het Verre Oosten, die verbinding hadden met het Westen. Wel zal Amerika er op aandringen! dat de onafhanke lijkheid van Viet-Nam werkelijker wordt en dat lijkt ook alleszins wenselijk. Maar een anti-Europese politiek der V.S., gericht op het doorsnijden van de banden tussen het Verre Oosten en Europa, ver wachten wij toch in Indo-China niet meer; eer het tegendeel. Duitsland en de Atlantische ver dediging hangen natuurlijk ten nauwste met elkaar samen. Als men Duitsland zo innig mogelijk met het Westen zou willen verenigen en het zo veel mogelijk bij de vrije democratieën zou wensen in te schakelen, is dat duidelijk. Maar als men zoals sommigen b.v. in Frankrijk, maar toch ook daar buiten West-Europa mét Duits land tot oen „derde macht" wil maken, hangen beide problemen eveneens samen. Want vooreerst rijst dan de vraag: doet Engeland daaraan mee? en zo ja: doet het dan mee om zo'n derde macht te bevorderen of om haar zachtjes onmogelijk te maken? De ervaringen van de laatste jaren geven wel grond, eerder het laatste te vermoeden. Doch als dat zo is, is het waarschijnlijk, dat Frankrijk voor zulk een vastelandse Europese derde macht niet zo veel voelt, omdat het daarin een te sterk Duits overwicht vreest. Bovendien is niet duidelijk, hoe dit (West-) Europa, zelfs met inbegrip van Duitsland, werkelijk weer econo misch en militair als een macht op de been kan komen, zonder hulp en bijstand van Amerika. Komt het echter mét steun der V.S. op de been, dan is weer moeilijk in te zien, hoe het een „derde" macht onafhankelijk zich handhavend tussen de Sovjet-Unie en de V.S. kan worden. Walter Lippmann verdedigt sinds jaar en dag een derde stelling: enerzijds een hecht Atlantisch Pact, anderzijds een „ge neutraliseerd" Duitsland. Slechts op die manier zou een hereniging van Duitsland mogelijk zijn. Zouden de westelijken zo betoogt hij die hereniging onmogelijk maken door West-Duitsland spoedigst en vol ledig met het overige West-Europa te willen versmelten, dan zou het Duitse nationalisme zich tegen het Westen kunnen keren. Het is merk waardig, dat de Franse President Auriol, aan de vooravond van Ache- son's besprekingen met Bidault en Schuman, in Reims een rede heeft gehouden, die wél FransDuitse toenadering bepleit, doch niet (West-)Duitslands intrede in een At lantisch verdedigingssysteem voor ziet. Spreekt daaruit alleen maar vrees voor een eventuele Duitse her bewapening? Zelfs indien wat Lippmann wil een herenigd Duitsland geneutraliseerd zou wor den, zou het toch moeilijk onge wapend kunnen blijven. Lippmanns stelling lijkt een typische remise stelling, maar het politieke schaak spel is met een remise-stand nooit uit, zeker niet, als een der spelers zich niet aan de spelregel wil hou den. En het is nauwelijks aan te nemen, dat de Sovjets een neutraal Duitsland met rust zouden laten. Een neutraal en ontwapend Duits land zou een bijzonder verlokkelijke prooi zijn. Maar een neutraal en bewapend Duitsland is ook aan trekkelijk, aantrekkelijk met name, om aan zijn kant te krijgen. En men weet, dat in het verleden de Duitse generale staf bij overleve ring of traditie steeds zeer sterk pro-Russisch ingesteld was. Dat gold ook na de eerste wereld oorlog, toen er geen keizerlijk Rus land meer was, maar wel een Sovjet-Unie. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de Grote Drie ten aanzien van Duitsland en de Atlantische ver dediging een zeer „voorzichtige" politiek zullen voeren. Enerzijds er op gericht, om een hereniging van Duitsland onmogelijk te laten blij ven en dus niet aansturend op een hechte en snelle inschakeling van West-Duitsland in een Atlantisch verdedigingsstelsel. Anderzijds lijkt dit met zich mee te brengen, dat die Atlantische verdediging maar moeilijk op krachten kan komen. Zij blijft zonder Dutsland op het Europese vasteland o.i. minstens voorlopig strategisch zwak. In dit jaar een verkiezingsjaar in Ame rika lijkt het ook weinig waar schijnlijk, dat de V.S. groter be dragen beschikbaar zullen stellen, om de militaire kracht van West- Europa te versterken. Een argu ment daarbij zal zijn, dat de West- Europese mogendheden, speciaal Engeland, zo weinig geneigd zijn op dit stuk afstand te doen van hun souvereine rechten of van een deel daarvan. Tot ons leedwezen moeten wij dan ook geloven, dat Op 16 Mei a.s. zal in Kapelle in Zeeland de Algemene Begraafplaats officieel geopend wor den. Het stoffelijk overschot van tweehonderd vierendertig in de strijd tegen de Duitsers in ons land gesneuvelde Franse militairen is naar dit kerkhof overgebracht. Op het monument staan hun namen. HONGERSNOOD BEDREIGT 10.000 PERSONEN SAMARINDA (Aneta). Tien duizend personen in het gebied van Muara Antjalong in Oost- Borneo worden door hongersnood bedreigd, daar een grote overstro ming alle voedselvoorraden ver loren deed gaan. Het water staat zeer hoog. Vandaag kunnen pas de eerste reddingsgroepen van het ministe rie van Sociale Zaken, het Rode Kruis en de Dienst Volksgezond heid met levensmiddelen, kleren en medicijnen naar hgt geteister de gebied vertrekken. Intussen is van de centrale regering 40.000 gulden gevraagd ter bestrijding van de onkosten van het reddings werk. TRYGVE LIE TE MOSKOU AANGEKOMEN Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., is gisteravond per vlieg tuig uit Praag te Moskou aange komen. Hij werd op het vliegveld o.a. begroet door de Sowjet-Rus- sische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de deelneming van de Staat in de uitbreiding van het Hoogovensbedrijf te Ijmuiden kreeg minister v. d. Brink gelegenheid om desgevraagd zijn mening te zeggen over het plan-Schuman tot oprichting van een gemeenschappelijk gezagsorgaan voor de Franse en Duitse kolen- en staalindustrie. Ook de Beneluxlanden zouden er zich bij kunnen aansluiten. De heer Posthumus (P.v.d.A.) had voordien het plan reeds warm toegejuicht: discussieerde men nog over de al dan niet wenselijkheid van nationalisatie, dit was meer; dit was reeds internationalisatie. De heer Hoogcarspel (Com.) stelde daar van zijn kant tegenover, dat een kinderhand blijkbaar gauw gevuld was. De oprichting van een gemeenschappelijk gezagsorgaan sloot z.i. noch internationalisatie noch nationalisatie in. Minister v. de Brink merkte op, dat zo kort na de publicatie nog geen definitief oordeel kon worden uitgesproken. Het plan had echter de welwillende belangstelling van de regering en haar eerste indruk was dat het van grote betekenis zou kunnen zijn. Nadere uitwerking bleef intussen nodig. In het bijzonder wees de mi nister hierbij op de voorgestelde op heffing van de douanerechten. Dit maakt nodig dat men de prijzen dan op een bepaald niveau stabili seert. De instemming met het in behan deling zijnde wetsontwerp was met uitzondering van de Commu nisten algemeen. De heren Gort zak en Hoogcarspel (com.) betoog den, dat het Hoogovenbedrijf eco nomisch niet verantwoord was, maar de eigenlijke beweegreden van hun tegenstand lag natuurlijk die per. Deze moest men zoeken in hun bewering dat hier in feite een Amerikaanse oorlogsindustrie werd uitgebouwd en die mag, zoals de heer Posthumus (PvdA) opmerkte slechts Rusland hebben! Tussen de overige woordvoerders was er wel verschil van mening over de vraag Bidaults aantrekkelijk plan van een Hoge Atlantische Raad van de Vrede op dit moment niet veel kansen maakt. Uit Auriols rede zou men opmaken, dat in zo'n Hoge Raad door Frankrijk (nog) niet ge dacht is aan een plaats voor Duits land. Is dat zo, dan is het de vraag, of ook dan nog dit denkbeeld zo aantrekkelijk blijft. De moeilijke en riskante vraag, waarvoor de Grote Drie te Londen met betrekking tot Duitsland en de Atlantsche verdediging staan, lijkt ons dan ook deze: wat is meer in het belang van de veiligheid van het Westen: een herenigd, militair geneutraliseerd Duitsland, wat een terugwijken veronderstelt van de Sovjet-Unie, of een hecht Atlantisch verdedigingssysteem, met een ge scheiden Duitsland en de Rode Armee aan de Elbe. Somstijds is het vinden van een juiste vraag stelling al uitzonderlijk belangrijk. Dat betekent echter nog niet, dat nu ook voor de Grote Drie zou gelden: de goede vraag stel len, is haar beantwoorden, want het goede antwooord zal voor elk van hen niet zo maar voor de hand liggen. of de deelname van de Overheid nu ook in principe juist moest wor den geacht dan wel dat hier slechts een geoorloofde afwijking van de regel gold. Minister v. d. Brink koos in zijn antwoord geen partij. Hij ging uit van de bruikbare synthese, dat het particulier initiatief alle gelegen heid moet hebben om zich te kun nen ontplooien, maar dit sluit niet uit dat de Overheid in bepaalde ge vallen ook een woordje moet kun nen meespreken. Dit is zo'n geval. Hier gaat het om een van de hoek stenen van het industrialisatiebe leid der regering. De industrialisa tie rust n.l. op twee zuilen: ener zijds de staal en ijzer-, anderzijds de chemische industrie. In de le vensvatbaarheid van het bedrijf, dat zal worden uitgebreid met een breedbandwalserij en 'n blikfabriek had de bewindsman alle vertrou wen. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. Communisten tegen. De heer Gerbrandy vroeg de Kamer verlof minister van Maar- seveen vragen te mogen stellen over de ontwikkeling der staat kundige en economische verhou dingen in Indonesië sedert de souvereiniteitsoverdracht. De Ka mervoorzitter heeft medegedeeld, dat hij de minister heeft verzocht de Kamer een nader beeld over de ontwikkeling der zaken in In donesië te géven. Het verzoek in formeert naar de bereidheid van de minister, terzake zeer binnen kort mededelingen te doen en op grondslag daarvan met de Kamer van gedachten te wisselen. Wel licht kan dus spoedig een debat over Indonesië worden verwacht. De Drankwet De Tweede Kamer heeft vervol gens de voorgestelde wijzigingen van de Drankwet onder de loupe genomen. Over de verhoging van het hotelvergunnings- en het ver- lofsrecht merkte de heer Hooij (KVP) op, dat de grotere bedrijven niet worden getroffen, de kleine wel. Bovendien hadden zowel hij als o.m. de heer Verkerk (AR) er be zwaar tegen dat wordt voorgesteld de halvering van het recht bij slui ting tussen Zaterdagavond en Maandagmorgen te laten vervallen. Laatstgenoemde diende in die zin een amendement op het ontwerp in, waaraan de heer Hooij nog een amendement toevoegde om de voor gestelde verhoging van het mini mumbedrag van f 40.op f 70. ongedaan te maken. Daarover, en over het ontwerp zal vandaag worden gestemd. Praeventiefonds Z.h.st. verenigde de Kamer zich met de voorgestelde oprichting van een Praeventiefonds, waarvan de gelden, afkomstig uit het Vereve ningsfonds zullen worden bestemd voor maatregelen die er toe strek ken ziekte te voorkomen of de ge zondheid te bevorderen. Minister Joekes kreeg het hierna hard te verduren, toen zijn begro tingswijziging ter tafel kwam die verband hield met de financiering van de ziekenhuisbouw. Dr. Mol (KVP) was het er helemaal niet mee eens dat voor de woningbouw wèl objectieve normen voor de fi nanciering kunnen gelden en voor de ziekenhuisbouw niet. Motie over Ziekenhuisbouw Hij bepleitte een noodregeling tot dat er een financieringswet komt en diende een motie in, waarin wordt gesproken dat de financie ringsregeling voor de ziekenhuis bouw zoals die in de memorie van toelichting is opgenomen, geen vol doende waarborg biedt voor de zo noodzakelijke vrije ontwikkeling van het particuliere ziekenhuiswe zen, en dat aan de financierings regeling een wet behoort ten grondslag te liggen die naar ob jectieve normen aan de financie ring van de ziekenhuisbouw tege moetkomt. Zijn motie werd mede onderte kend door leden van de AR, VVD en CH. De heer Fokkema (AR) merkte op, dat de particuliere zie kenhuizen dat is 70 A 80 van het totaal voor exploitatietekor ten zijn aangewezen op het particu lier initiatief, terwijl de overheids- ziekenhuizen dat beroep niet behoe ven te doen. Hij was van oordeel dat deze onbillijkheid door een wet telijke regeling moet worden weg genomen. Minister Joekes die omstreeks middernacht aan het woord kwam betoogde dat er beperking is in het bedrag dat de regering beschikbaar kan stellen voor verkrijging van bouwkapitaal en verdere exploita tie. Spr. stond niet afwijzend tegen over een wettelijke regeling maar had bezwaar tegen de waarborgen die in de motie werden bepleit. Hij zeide dat het te betreuren zou zijn indien de motie werd aanvaard, waardoor verwachtingen worden gewekt welke de regering in de eerstvolgende jaren niet kan ver wezenlijken. De heer Mol verklaar de zich nog bereid toe te voegen dat de financiële mogelijkheden van de overheid in aanmerking zullen worden genomen, maar de minister handhaafde zijn bezwaar. Heden ochtend zal de Kamer over de motie nader beraadslagen. Inpoldering IJsselmeer Om hglf twee begon de Tweede Kamer nog aan de behandeling van de begrotingswijziging i.v.m. de kosten van verdere inpoldering van het IJsselmeer en de besteding daarvoor van 20 millioen van de tegenwaarde van de Marshall-hulp. De heer Engelbertink (K.V.P.) maakte er bezwaar tegen dat de Kamer voor een voldongen feit wordt gesteld. Z.i. schept men in het IJsselmeer eilanden, die weinig verbinding hebben met het oude land. Op een vraag van de heer Algera A.R.) antwoordde de mi nister, dat nog geen beslissing is genomen over de polder die na de Oosterpolder aan de beurt zal zijn. Hij achtte voorshands de drie ge projecteerde verbindingen voldoen de en zal de gedachte van de heer Algera in overweging nemen, die landaanwinning v. d. kust uit had gepleit en instelling vroeg van een staatscommisie ter bestudering van de mogelijkheid van drooglegging van de Waddenzee. Het wetsontwerp werd z.h.st. aan vaard, waarna de vergadering van nacht te kwart over twee werd ge sloten tot elf uur vanmorgen. LABOUR WINT OPNIEUW IN LAGERHUIS De Britse regering heeft giste ren opnieuw een vertrouwensvo tum in het Lagerhuis gekregen. Een motie van de conservatieve oppositie, waarin critiek werd ge oefend op het woningbouwbeleid in Schotland, werd met 280 tegen 252 stemmen verworpen. Door een mijngasontploffing die zich gistermorgen om 9 uur op 570 meter voordeed in schacht 6 van de steenkolenmijn Mariemont-Bascoup nabij Charleroi zijn 37 mijnwerkers gedood en drie zwaar gewond. Gisteravond om 10 uur werd nog èèn persoon vermist. ENGELS JACHT IN MOEILIjKHEDEN Het Engelse schip „Port Auck land" heeft gisteren geseind dat het het Engelse jacht „Theodore" heeft gepraaid, varende in het Kanaal. De „Theodore" heeft met moeilijkheden te kampen. Er is echter geen onmiddellijk gevaar aanwezig en de opvarenden waren niet van zins het schip te verla ten. Wel verlangden zij op sleep touw te worden genomen. In de kolenlaag waar de ont ploffing zich voordeed, werd reeds enige weken geleden mijngas waargenomen. De gevaarlijke plaats werd toen afgesloten. Daar sedert enkele dagen geen spoor van gas meer werd opgemerkt, werd besloten gistermorgen de muur waarmede de gang was af gegrendeld af te breken. Daarbij moet zich de ontploffing hebben voorgedaan. De kracht van de explosie was zo hevig, dat reus achtige brokken steenkool in de schacht terecht kwamen. Daar de genummerde mijnlampen van de slachtoffers door de ontploffing door elkaar geslingerd of vernield werden, was de identificatie van de omgekomenen zeer moeilijk. Onmiddellijk togen reddings ploegen aan het werk, die ge vormd werden uit de meer dan 100 vrijwilligers die zich hadden STAATSCOMMISSIE INGESTELD De minister van Onderwijs heeft een commissie ingesteld die tot taak zal hebben advies uit te brengen aangaande alle vragen, welke voortvloeien uit de nood zaak van aanpassing van het Ho ger Onderwijs aan de door de nauwere internationale samenwer king geschapen behoeften en be paald, dat deze commissie zich onverwijld zal beraden omfrent de bijdrage, welke het Hoger onder wijs kan leveren aan de ontwik keling van de Republik Indonesia en aan de uitvoering van het door de Verenigde Naties aanvaarde hulpprogramma ten behoeve van landen, die een versnelde ontwik keling doormaken. In deze commissie zijn benoemd: tot lid: prof. dr. ir. E. de Vries, tevens voorzitter, prof. dr. F. L. R. Sassen, prof. dr. J. H A. Loge- mann, prof. mr. W. J. A. Kern kamp, prof. dr. G. C. Heringa, prof. mr. A. L. de Block, prof. ir. D. Dresden, dr. C. L. Patijn, mr. J. Ie Poole, tevens secretaris, tot ambtshalve lid zijn benoemd mr H. J. Woltjes en dr. F. Bender. Met Brabantse hartelijkheid is gisteren overal langs de nieuw ge- electrificeerde baanvakken Dor- drechtBoxtel en Lage Zwaluwe Roosendaal de feesttrein met autoriteiten verwelkomd, die de officiële openingsplechtigheid kwamen verrichten. De trein ver voerde behalve de directie van de Nederl. Spoorwegen, mr. A. J. Rosman, secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, de heer C. Delory, president-directeur der Belgische spoorwegen en de Com missarissen der Koningin van Noordbrabant, Gelderland en Zee land, een aantal Eerste en Twee de Kamerleden uit het Zuiden en de burgemeesters van een vijftien tal aan de trajecten gelegen ge meenten. Er werd overal druk gevlagd en het regende geschenken. In Box tel kwam de drie meter lange reus „Jas de Keistamper" een hoeveel heid vleeswaren uit de export centrale van de N.C.B. overhandi gen en op het station in Breda was een groot Rad van Avontuur opgesteld, waarvan de prijzen door Bredase fabrieken beschik baar waren gesteld. Als eerste ging een door de stad Breda be schikbare speelgoedtrein onder het Rad door, en als laatste werd het Rad zelf verloot. Ir. F. Q. den Hollander, de president-directeur van de Spoorwegen won het. Niet minder gelukkig was de burge meester van Breda die in Zeven bergen winnaar werd van een dubbel bed, dat daar werd ver loot, terwijl de suikerfabrikanten de gasten zilveren theelepeltjes aanboden. In Tilburg kreeg het station een grote smeedijzeren lichtkroon, en het Sociaal Verzor gingsfonds van de Spoorwegen 36 wollen dekens; in Oosterhout kreeg dat fonds schoeisel en het station een klok, terwijl het Gilde Sint Barbara er de vendels zwaaide. Gilze-Rijen kwam met een telefoontoestel, product van de plaatselijke industrie, Lage Zwaluwe ook met een klok, Oudenbosch met een bank voor het station. Roosendaal verraste met het aanbieden van een twee tal woningen in huur aan N.S. personeel, onmiddellijk te betrek ken zodra de gelukkigen zouden zijn uitgekozen. Hoe de woningen er uitzagen werd aan de hand van een maquette op een met bloe men en vlaggen versierd plat form getooid, en alsof dat nog niet genoeg was, kwam er ook een formidabele kist sigaren aan te pas. En tenslotte waren er ook in den Bosch muziek, hartelijke toespraken en smaakvolle souve nirs. De kustvisser „Stellendam 36" heeft tijdens het vissen een oude Duitse magnetische mijn in het net gekregen. De mijn is met het halen van het net met veel moeite aan boord gehesen en naar Sche- veningen gebracht. Door het ge wicht van het projectiel kwam het scheepje slagzij te liggen. In Scheveningen zijn mannen van de marine aan boord van de „Stel lendam 36" gegaan om de vreem de vangst te bekijken. Op hun ad vies is het scheepje naar de Eer ste Binnenhaven gesleept. Men achtte het niet verantwoord de motor te laten lopen, daar door het schokken de miin wel eens zou kunnen ontploffen. Dit gevaar was niet denkbeeldig, want toen de parachutemijn. die ongeveer 80.000 gulden heeft gekost, van de (defecte) ontstekingsuurwerken was ontdaan, bleek de springla ding nog in prima conditie. aangeboden. Zij moesten werken in bijna ondragelijke hitte terwijl met zoveel geweld nog steeds mijngas ontsnapte dat de lucht dichte schotten van de schacht gesloten moesten worden en ieder ogenblik een nieuwe ontploffing kon worden gevreesd. Terwijl zich voor de mijn in angstige spanning honderden familieleden verdrongen waren om half een reeds elf lijken naar boven ge bracht. De reddingsploegen slaag den er in, vier nog levende mijn werkers te redden. Zij waren zwaar gewond, maar gaven ant woord op de sigallen. Een van hen overleed later nog in het zieken huis. Onder de doden bevinden zich vier Oekrainse ontheemden, een Italiaan, een voormalige Duitse krijgsgevangene en twee Polen. Uit het dorpje Pieton werden tien mijnwerkers gedood, onder wie zich een vader, zijn 14-jarige zoon en 38-jarige schoonzoon bevonden. In het dorp luidden de klokken en overal groepten mensen samen die deze mijnramp bespraken. Om tien uur waren 37 zwaar vermink te stoffelijke overschotten gebor gen. Zij werden ondergebracht in een op tien meter van de schacht in een kantoor ingericht lijken huis waar zich hartverscheurende tonelen afspeelden. Belgische re geringsfunctionarissen spreken van een dag van nationale rouw voor heel het land. HET ZAL ZORGVULDIGE BESTUDERING 1ISEN LONDEN, 11 Mei. De Britse minister-president, Clement Att lee, heeft heden in het parlement verklaard, dat het Franse voorstel tot het samenbrengen van de Europese zware industrie be schouwd moet worden als „een aanzienlijke bijdrage tot de op lossing van een der voornaamste problemen". Hij zeide dat het de welbewuste politiek van de westelijke mo gendheden was, de opneming van Duitsland als vrij lid in de ge meenschap der Europese volkeren te bevorderen. Het Franse voor stel zou dit proces kunnen verge makkelijken. „Het voorstel heeft ook ver strekkende verwikkelingen voor de toekomstige economische struc tuur van de deelnemende landen en dit aspect zal zeer zorgvuldige bestudering van de zijde der Britse regering en de andere hier bij betrokken regeringen ver eisen", aldus Attlee. Attlee liet zich er echter niet over uit, of Engeland bereid was zijn steenkool- en staalindustrie in de door Schuman voorgestelde ,pool" te brengen. Officieel is nog niet bekend, welke houding Churchill tegen over Schumans plan inneemt doch men gelooft, dat de conservatie ven het als een belangrijke stap in de richting van Europese een heid zullen toejuichen. VLOOTREVUE OP TWEEDE PINKSTERDAG Het Bedrijfsschap voor Visserij producten heeft bepaald dat het verboden is vóór 30 Mei 1950 vis sersvaartuigen ter haringvangst te doen uitvaren. Tot 1 Juli mogen de haringdrijfnetvissersvaartuigen uitvaren en vissen met ten hoog ste 80 Schotse netten. Voor 14 juni mag aan de wal geen haring ge kaakt worden. In Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden heerst inmiddels al hoogspanning die op de „vlagge tjesdagen" die aan het uitvaren voorafgaan haar hoogtepunt zal vinden. Op 2e Pinksterdag wordt de Bedrijfsschapswimpel gehesen aan boord van de Scheveninger logger waarvan de schipper het vorig jaar de best-verzorgde ha ring aanvoerde. Daarna wordt voor de kust een grote vlootrevue gehouden. Wanneer de vloot van 200 loggers met 3000 man aan boord uitvaart, zal ook het hos pitaalkerkschip „De Hoop" van de partij zijn. Vorig jaar werden 1021 patiënten behandeld, waarvan 65 man voor langer of korter aan boord genomen moesten worden Het schip zal over vier jaar dooi een nieuwe „De Hoop" moeter worden vervangen. Er zal een bt roep worden gedaan op het Ne derlandse volk om de vierhon derdduizend gulden bijeen te krij gen, die daarvoor nodig zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1