DE HERDER VAN DE BERGEN Belgische landbouw tekent verzet aan tegen verruiming van de kaasinvoer De Belgische verkiezingen Van Alle Dag Wetsontwerp Interimregeling voor de Nederlandse Antillen Cynisch communisme In ChristusLicht BENELUX-PERIKELEN Nederlandse monopoliepositie ten koste van eigen productie RADIO Aan de verlangens van de Staten werd grotendeels tegemoetgekomen Duizend gulden weggegooid Naar wij vernemen: Buitenlands overzicht DE BEURS VRIJDAG 12 MEI 1950 Na de ervaringen die wij met de totalitaire nazi-staat hebben opge daan en die later door onweerleg bare documenten zfln bevestigd, wisten we reeds lang over welke minderwaardige methoden de dicta- tuurstaten beschikken om hun doeleinden te bereiken. De vaak, maar volkomen ten onrechte aan de .lesuïetem toegedachte leer, „dat 't doel de middelen zou heiligen" wordt nergens op zulk een cynische en brutale wijze in toepassing ge bracht dan juist in de dictatuur- staten. Wat daar ook zeer gemak kelijk kan, omdat elke vrije critiek op de dictatoren niet alleen verbo den is, maar ook als landsverrader- lijk door de m<est zware straffen wordt bedreigd. De dictatoren kunnen daardoor volkomen vrij hun gang gaan, ze kunnen methoden gebruiken voor hun doeleinden, die in elke gemeen schap, waar een vrije critiek moge lijk zou zijn, door niemand zouden durven worden toegepast. Dat de communisten in deze geen zier beter waren dan de nazi's, is natuurlijk al lang bekend. Evenzeer dat zij precies dezelfde methoden toepassen. Alleen hebben, wij na tuurlijk niet zoveel onwederlegbare documenten nog in handen van hun methoden als ons na de oorlog van de nazi's in handen vielen. Het dagblad „Het Parool" heeft intussen door toevallige omstandig heden een document in handen ge kregen, dat een instructie bevat van Russische lastgevers aan hun com...uiistische agenten in West- Europa en wel van een dergelijke communistische agent, die opdracht had gekregen binnen te dringen in kampen waar vluchtelingen uit Oost-Europa tijdelijk worden onder, gebracht. Alvorens tot publicatie van dit document over te gaan, heeft de betrokken redacteur het in handen gesteld van de Ned. autoriteiten, met verzoek na te gaan in hoeverre het document al of niet echt is. Van officiële Ned. zijde is nu de verzekering gegeven, dat dit stuk volkomen authentiek is en dat men ook va Ned. zijde met deze cyni sche communistische methoden vol ledig op de hoogte was. Het document, dat dus als echt en betrouwbaar kan worden be schouwd, geeft instructies aan de communistische agenten hier in Nederland wie dat zijn, behoeft men niet te raden - om met alle mogelijke middelen conflicten van essentiële betekenis te provoceren onder deze vluchtelingen uit Oost- Europa. Het is van de grootste be tekenis, dat him politieke activiteit verlamd wordt, zo lezen we in dit document en dan is het wel uiter mate interessant kennis te nemen van de methoden, die deze Moskou- se heren, hun willoze satellieten op leggen. Zo moeten Jij in de ze vluchtelin genkampen, waar zrj het vertrou wen moeten trachten te winnen van de vluchtelingen, proberen, de meest dommen onder hen leidende functies op te dragen, opdat de in druk zal worden gewekt dat deze vluchtelingen een onwaardige dom me groep vormen, die men niet au- serieux kan nemen. Ook moeten deze personen, die zich n.b. als vrienden en vertrou wensmannen bij dez^ vluchtelingen indringen, deze stakkers met leder middel trachten te kleineren in de ogen van de vertegenwoordigers van de landen waarheen ze ge vlucht zijn. Ook in landen die be reid zijn deze vluchtelingen als emigranten toe te laten en dan worden met name Canada, de Ver. Staten, Argentinië en Australië ge noemd, moeten deze vluchtelingen voorgesteld worden als een min derwaardige onbetrouwbare groep! Het is ook noodzakelijk, zo lezen \vt in dit verheffende document, dat de economische positie van dezi vluchtelingen tot het laagst mogelijke peil wordt terugge bracht. Buitengewoon verheffend is de instructie, waar zij deze handlan gers en verraders opdraagt cri minele vergrijpen in deze vluchte lingen-kampen uit te lokken en onderling wantrouwen en verden king te zaaien in deze kampen. Daarna krijgen we een opsomming van de geschlkste middelen, om deze verheffende doeleinden te be reiken. Ook wordt nog opgemerkt, nat men moet trachten de politio nele kampleiding te dwingen de vluchtelingen zo hard en zo on rechtvaardig mogelijk te behande len, om op die wijze het moreel van deze mensen te breken. Zo gaat het in dit cynische do cument door, dat ons wel op 'n af schuwelijke wijze onthult, tot welke mensonwaardige middelen het com munisme zijn toevlucht neemt, om zijn idiologie te verspreiden. Maar ook blijkt hier uit wel dui delijk, hoe afschuwelijk onmenselijk een idiologie moet zijn, die met zulke methoden, die ieder fatsoen lijk mens verafschuwt, gediend moet worden. Nog belangrijker is intussen de vraag, of dit document niet meer en meer duidelijk maakt, dat de Communisten, die zich hier in het Westen op een even laffe als mis dadige wijze in diensi stellen van een dergelijk regiem, nog wel lan ger als gelijkwaardige medebur gers met dezelfde rechten, kunnen behandeld worden. Ook voor ons land wordt die vraag meer en meer actueel. j. H. De wereld vergaat met haar begeerlijk heid. Zij is geoor deeld, veroordeeld, aangetoond als leuge- nares. Wat zal zij, wat kan zij dus voor ons zijn? Zij is voor ons geoordeeld! BEN ED ICTUS BRUSSEL. De beslissing, die het ministeriële comité voor Economische Coördinatie Dinsdag j.l. heeft genomen, waarbij het invoerrecht op de Nederlands, Zwitserse en Franse kaas wordt vervangen door een stelsel van premies ter bescherming van de binnenlandse kaasproductie zou, naar uit Belgische bron wordt vernomen op verzet stuiten in Belgische landbouwkringen. Men wijst er in deze kringen op, dat de Belgische regering bij de heffing van het recht op inge voerde kaas, steunde op de be schikkingen van de overeenkomst, die in Mei 1947 met Nederland werd gesloten. Deze overeenkomst maakt het mogelijk maatregelen te treffen om de Belgische land bouw te beschermen. De Belgen beweren, dat deze beschermingsmaatregelen op alle landbouwproducten mogen wor den toegepast. Van Nederlandse zijde wordt evenwel staande ge houden, dat zij slechts van toe passing zijn op die producten, waarvoor dit reeds gold voor het sluiten van de Voor-Unie. Daar om heeft Nederland zich verzet tegen de heffing van een invoer recht op kaas. Ook de Zwitsers en de Fransen hebben tegen de heffing gepro testeerd. Waar van Nederlandse zijde gedreigd wordt met beper king van de invoer van Belgische textiel, heeft Frankrijk gedreigd met het stopzetten van de aan koop van Brussels lof en Zwit serland met een vermindering van de aankoop van vers fruit in de loop van deze zomer. Laatstgenoemde twee landen steunen hun protest op de tarief- accoorden, die in 1947 te Genève werden gesloten en waarbij Bel gië zich verplichtte de invoerrech ten van 15 procent op kaas niet te verhogen. Van Belgische zijde wordt ech ter gezegd, dat in dit accoord wordt bepaald, dat genoemde be schikking niet dient te worden toegepast, indien een nationale nijverheid, die reeds bestond vóór de ondertekening van de accoor- PROGRAMMA ZATERDAG 13 MEI 1950 HILVERSUM 1, 402 m. 7.00—24.00 kro 7.00 nieuws; 7.15 gr.muz.; 7.45 morgengebed en liturg, kalender 8.00 nieuws- en weerber.; 8.15 gr.muz.; 9.00 voor de vrouw; 9.30 waterstanden; 9.35 gr.muz.; 11.00 voor de kinderen; 10.15 gr. muz.; 11.00 voor de zieken; 11.45 gr.muz.; 12.00 angelus; 12.03 gr. muz.; 123012.33 mededelingen; 12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en kath. nieuws; 13.20 kamer orkest; 14.00 lichte muz.; 14.20 engelse les; 14.40 hawaiïanmu- ziek; 15.10 kroniek van letteren en kunsten; 15.45 amusements orkest en solisten; 16,20 lucht- vaartcauserie; 16,30 de schoon heid van het gregoriaans; 17.00 voor de jeugd; 18.00 reportage; 18.15 journalistiek weekoverz.; 18.25 pianoduo; 18.50 actualitei ten; 19.00 nieuws; 19.15 actuali teiten; 18.25 parlementair over zicht; 19.35 koperkwartet; 20.00 nieuws; 20.05 de gewone man; 20.12 gr.muz.; 20.15 lichtbaken; 20.40 gr.muz.; 20.43 steek eens op, heren!; 21.00 gev. program ma; 21.45 weet u het?; 21.55 po pulair concert; 22.35 amerikaans commentaar; 22.45 avondgebed en liturg, kalender; 23.00 nieuws 23.15 radio philharmonisch or kest en soliste. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 vara, 10.00 vpro, 10.20 va- ra, 19.30 vpro, 20.0024.00 vara 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nast.; 7.30 gr.muz.; 8.00 meuws- en weerber.; 8.18 gr.muz.; 10.00 med. causerie; 10.05 morgenwij ding; 10.20 radiofeuilleton; 10.35 voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.30 viool en piano; 12.00 gr.muz.; 12.30 mededelin gen; 12.33 banjo-ensemble; 12.55 kalender; 13.00 nieuws; 13.15 dansmuziek; 13.50 gr.muz.; 14.00 het nederlandse lied; 14.15 jeugd- concert; 15.45 gr.muz.; 16.00 van de wieg tot het graf, causerie; 16.15 amateursuitz.; 16.45 sport- praatje; 17.00 gr.muz.; 17.30 voor de jeugd; 18.00 nieuws; 18.15 trio; 1830 voor de strijdkrachten 19.00 artistieke staalkaart; 19.30 bijbellezing; 19.45 passe-partout, causerie; 20.00 nieuws; 20.05 ac tualiteiten; 20.12 vara-varia; 20.15 weense muziek; 20.42 hein festijn; 20.45 gev. programma; 21.45 socialistisch commentaar; 22.00 promenade-orkest en solis ten; 22.40 onder de pannen, hoorspel; 23.00 nieuws; 23.15 24.00 gr.muziek BRUSSEL, 324 en 484 m.: 324 m.: 12.00 salonorkest; 12.30 weerber.; 12.32 lichte muziek; 13.00 nieuws; 13.15 gr.muz.; 14.00 causerie; 14.10 gr.muz.; 15.00 do cumentaire; 15.30 hammond-or gelrecital; 16.15 muzikale cause- rig; 17.05 nieuws; 17.15 accor- deonspel; 17.30 studentenleven; 18.00 accordeonspel; 18.15 wals- muz.; 18.30 voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 gr.muz.; 19.50 radio-feuilleton 20.00 omroep orkest en soliste; 21.00 actuali teiten; 21.15 gr.muz.; 22.00 nieuws; 22.15 verzoekprogramma 23.00 nieuws; 23.05 jazzmuziek; 23.3024.00 gr.muz. 484 m.: 12.05 gr.muz.; 12.30 omroeporkest en solisten; 13.00 nieuws; 13.10 omroeporkest; 14.00 verzoekprogr.; 14.30 gr.muz.; 15.30 verz.programma; 16.30 lich te muziek; 17.10 idem; 18.30 ac cordeonspel; 19.00 pianovoordr.; 19.20-19.40 gr.muz.; 19.45 nieuws 20.00 omroeporkest; 21.00 amu- sementsmuz.; 22.00 nieuws; 22.15 dansmuz.; 22.55 nieuws; 23.00 gr.muz.; 23.55 nieuws. den, bedreigd wordt. Dit is vol gens Belgische landbouwkringen het geval geweest bij de invoer van kaas. Zij betogen voorts, dat Nederland sedert vele jaren zijn zuivelpolitiek bijna in hoofdzaak op kaasproducten steunt. Thans, zo beweren zij, poogt Nederland een monopolie-positie te verkrij gen op de Belgische markt, in België verbruikt men jaarlijks on geveer 35.000 ton kaas. De bin nenlandse productie bedraagt 7 tot 8.000 ton, de Nederlandse kaas- invoer 20 tot 30.000 ton. De rest komt in hoofdzaak uit Zwitser land en Frankrijk. De Belgen betogen verder, dat hoewel de eigen kaasproductie be trekkelijk klein is, zij niettemin een regelend element betekent voor de prijs van melk. Bij een totale productie van iets meer dan 3 milliard liter melk per jaar is er tijdens het zomer seizoen een overproductie van 150.000 tot 200.000 liter per dag. Indien deze niet gebruikt wordt, zou zij een ernstige hinderpaal vormen voor de melkproductie. Dit overschot kan volgens genoem de kringen slechts worden weg gewerkt door er kaas van te ma ken. In plaats van de kaasproduc tie in België te verminderen, dient deze dus te worden uitgebreid, aldus Belgische landbouwkringen. Verschenen is het wetsontwerp interimregeling voor de Ned. Antillen. De in totaal 160 pagina's tellende stukken waarvan de regeling zelf is ondertekend door alle 16 ministers, bevatten behalve het ontwerp en de Memorie van Toelichting, de Lands- regeling Antillen, de diverse Statenadviezen van October en December 1949 en Maart 1950, alsmede een lijvig artikelsgewijs „vergelijkend overzicht", waarin naast elkander zijn afgedrukt de Curacaose staatsregeling, het voorontwerp, de adviezen der Staten .en het wetsontwerp. In de Memorie van Toelichting zegt de regering, dat de regeling aan de drie hoofdpunten door de Staten gesteld, voldoet. Immers: zij geeft een eigen, aan de volksvertegenwoordiging verant woordelijk bestuur, zij geeft de regeling van de in terne aangelegenheden, zij geeft de zelfstandigheid der eilanden, terwijl de uitvoering van de desbetreffende regeling zal plaats hebben, zodra de in de An tillen zelf te verrichten voorberei dende werkzaamheden voltooid zijn. Is eenmaal deze overgangs regeling tot stand gekomen dan zal met bekwame spoed worden voortgearbeid aan de eindcon- structie van het Koninkrijk. De ontwerp-interimregeling voor de Nederlandse Antillen zal niet anders dan krachtens artikel 210 van de grondwet kunnen worden vastgesteld bij wet, waarvoor in de Staten-Generaal een meerder heid van ten minste twee derden der uitgebrachte stemmen vereist is. In haar toelichting staat de re gering uitvoerig stil bij de twee grote wrijvingspunten in het over leg met de Staten over de interim regeling, nl. de zetelverhouding voor de eilandsgebieden in de Sta ten en de regeling van het beroep op de Kroon. De regering is niet bereid de zetelverdeling, een der voornaam ste grondslagen van het Antillaan- se landsbestel, anders dan bij de wet, en dus met de medewerking van de Staten-Generaal, te wijzi gen en handhaaft de voorgestelde zetelverhouding 12 - 8-1-1, overtuigd dat deze, gepaard aan de door haar voorgestelde eilanden regeling, tot verzachting der te genstellingen en meer algemene bevrediging zal leiden. De regering heeft, teneinde elke vrees dat enig eilandgebied te kort zou worden gedaan, weg te nemen, de gelegenheid willen openen tot een beroep op de Kroon. Nu, blijkens het advies, de Sta ten daartegen unaniem bezwaar maken, heeft de regering er uiter aard weinig behoefte aan, het be roep te handhaven. Het voorstel, dat de Staten daarvoor in de plaats hebben gesteld, acht zij echter verwerpelijk. Het bevat immers in genen dele een vorm van beroep, doch het opent de ge legenheid, bepaalde onderwerpen, welke niet vallen onder de eiland- autonomie, aan regeling bij lands verordening te onttrekken en eilandsgewijze te doen regelen Het draagt dus niet alleen met be trekking tot het regeringsvoorstel een destructief karakter, maar het draagt ook de kiem in zich van de ontbinding van de Antillen als een en ondeelbaar rijksdeel in afzon derlijke autonome delen zonder verband. Mr. dr. M. F. da Costa Gomez, leider der Nationale Volkspartij op Curacao en de coalitie in de Staten (met baard)in de auto met de leider van de andere coalitiepartij op Curacao, de heer H. Eman Beide partijen staan op het punt op Curacao een nieuw kabinet te vormen. Een Haagse winkelier had op 8 Mei gedurende de middaguren de etaleur C. J. S. in zijn etalage aan het werk gesteld. Op de toonbank bevond zich een doosje met 1400 gulden, waarvan 10 bankbiljetten van 100 gulden. Om 6 uur vertrok S. en enige uren later ontdekte de winkelier dat de bankbiljetten uit het doosje waren verdwenen. Hij nam de recherche in de arm, die des avonds laat S. nog bij zijn woning kon arresteren. Hij legde een volledige bekentenis af, en vertelde er tevens bij, dat hij des avonds naar Wassenaar was ge gaan, en daar, gedreven door be rouw over zijn daad, en beangst voor de gevolgen ervan, de 10 bankbiljetten tot een prop had samengeknepen en ze op de Rijks straatweg, nabij het Wassenaar's viaduct had weggegooid. Des nachts nog trok de Haagse politie met schijnwerpers naar de door S. aangeduide plaats, doch de prop bankbiljetten werd niet gevonden. De nummers der biljetten zijn bekend. BUITENLANDSE PLOEGEN IN DE RONDE VAN NEDERLAND 16 Belgische renners zullen in de Ronde van Nederland starten. De Belgische A-ploeg wordt aan gevoerd door de ex-wereldkam pioen Brik Schotte, met als ploeg maats Callens, Decin, Meermans, Rogiers (de winnaar van de eerste ronde van Nederland), Acou, van der Veken en Rik van Kerekhove. De Belgische B-ploeg bestaat uit de renners: R. Decock, Jules Depoorter, René Janssens, Frans Leenen, Mertens, Rondele, van Stayen en Jan-Baptist Verpoorten. De Zwitserse Wielerbond wees als deelnemers aan: Hans Weber, Eugene Kamber, Edy Pfister en Usch. Omdat de 4 Luxemburgse ren ners, die in deze ronde zouden starten, van hun Franse fabrieks- directies geen vergunning hebben gekregen om in Nederland te star ten, heeft de technische leiding zich onmiddellijk met de Zwitser se Wielerbond in verbinding ge steld, met het verzoek nog 4 Zwit serse renners aan te wijzen. ZWALUWEN-ELFTAL TEGEN LEEDS UNITED Het elftal van de Zwaluwen, dat Donderdag 18 Mei te Tilburg te gen Leeds United speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Saris (BW); achter; Mesman (Blauw Wit) en Mertens (Willem II); midden: Remmers (BW), van Tuyl (Eindhoven) en Lussenberg (NAC); voor: Ver munt (RBC), Ravesteyn (MW), Franssen (PSV), Lakenberg (BI. Wit) en Louer (NOAD). Reserves: Steiger (PSV), Wage naar (Willem II), Walhout (NOAD) en van Eurden (BW). wordt op 16 Mei te Wageningen de eerste steen gelegd voor een nieuw laboratorium van het Insti tuut voor bewaring en verwerking van tuinbouwproducten; zjjn gisteren te Scheveningen 10 reserve-officieren van de lucht macht als beroepsofficier beëdigd door de luchtmachtcommandant generaal-majoor A. Baretta; maakte het m.s. Prinses Irene van de Scheepvaart Mij N.V. Jan Doeksen Jr. gisteren op het IJsel- meer een proefvaart; arriveerde gisteren op Schiphol een „vliegende schoolklas", een Skymaster met 59 Amerikaanse leerkrachten aan boord die reeds een aantal Europese landen heb ben bezocht; heeft de Nederl. ambassadeur te Londen het Engelse Koningspaar een zilveren schaal met orchi deeën aangeboden als geschenk van ons land; hebben de Nederl. Spoorwegen de bouw van het nieuwe station te Hengelo gegund aan de N.V. Schipper en Meyerink aldaar. Kosten: ruim 400.000 gulden. Het is wel merkwaardig, dat na de zo heftige strijd van de politieke leiders over de koningskwestie, de reactie van de kiezers, nu deze lei ders de beslissing weer naar hen geëndosseerd hebben, zo buitenge woon mat is. Helemaal onbegrijpe lijk is het intussen niet. Allereerst omdat het nu voor de derde maal binnen een jaar is, dat een beroep op de kiezers wordt gedaan, terwijl zij de beide vorige malen reeds vrij duidelijk hun mening te kennen gaven, zonder dat echter hun lei ders genoeg democratie konden op brengen om de uitgesproken- volks wil te eerbiedigen. Immers: reeds bij de verkiezingen van Juni 1949 hebben de Belgen, door de koningsgezinde Kath. Partij op 2 zetels na een absolute meerder, heid te geven en daarnaast een aan tal koningsgezinde Vlaamse libera len te kiezen, duidelijk gedemon streerd, dat er een meerderheid was voor de terugkeer van de Koning. Maar de koningsgezinde liberale mandatarissen lieten zich de wet voorschrijven door de dictatoriale Brusselse en Waalse liberalen en verloochenden daardoor de duide lijk uitgesproken wil van hun kie zers. In Maart j.L werd opnieuw de koningskwestie aan het oordeel der kiezers onderworpen en weer kwam er een duidelijke uitspraak: bijna 58 procent voor de terugkeer van de Koning. Maar weer konden liberalen en socialisten zich daar niet bij neerleggen en saboteerden de volkswil opnieuw. Na dit spel letje tot tweemaal toe herhaald te hebben, komen zij nu voor de derde maal tot de kiezers en zeggen: „Wij politici kunnen deze zaak niet op lossen, doen jullie het maar." Dat de kiezers, na de vorige er varingen, niet bijzonder enthousiast zijn, zich opnieuw voor dit karretje te laten spannen, is niet zo onbe grijpelijk. Daar komt nog iets bij Tot nu toe zijn de socialistische kie- Een minuut stilte voor Torino Naar wij van de zijde van de K.N.V.B. vernemen zal ter nage dachtenis van de vliegtuigramp met het elftal van de Italiaanse ploeg Torino, welke juist een jaar geleden plaats vond, vóór de in terlandwedstrijd op 17 Mei a.s. tegen Engeland B een minuut stilte in acht worden genomen. AMSTERDAM, 11 Mei. Viel er gisteren reeds een kentering te be speuren op de Amsterdamse effec tenbeurs, vandaag ging het na de opening gedecideerd de beneden waartse richting in, waarbij de In donesische fondsen de leiding had den. Aanbod uit het buitenland en het niet volgen van het publiek op de aankopen van de beroeps-handel in de eerste twee dagen van deze week werden als voornaamste oor zaken beschouwd. Voor het overige tastte men ter beurze in het duister naar de redenen van de flauwe stem ming van vandaag. Reeds in de tweede tape lagen de koersen voor de voornaamste cultures ongeveer zes punten beneden die van giste ren. Na twee uur echter viel er een vastere tendens te bespeuren voor Koninklijke Olie, waardoor het marktbeeld volkomen veranderde en de koersen in alle sectoren, ook de Indonesische, iets aantrokken. Het slot kwam dan ook niet op het laagste punt van de dag. Amsterdam Rubber was per saldo 122 y2, na 120 (gisteren 1261, Certi ficaten Deli sloten op 112 (116), H.V.A. gold per saldo 117(121). De scheepvaartafdeling was even eens licht gedrukt doch de verlie zen waren hier niet zo groot. De industriële sector kon zich over het algemeen goed handhaven doch Philips moest drie punten prijsge ven. Olies sloten op dezelfde prijs als gisteren, nl. 28214. In midden- beurstijd was dit fonds op 278 3/4 verhandeld. De staatsfondsenmarkt was licht verdeeld en hetzelfde kan gezegd worden van de Amerikaanse markt, waar de belangstelling vandaag we derom niet groot was. De Indonesi sche bankaandelen ten slotte moes ten opnieuw een klein verlies in casseren. Koloniale Bank gold 58 tegen gisteren 60, Nederlands Indi sche Handelsbank 84(85jO. Prolon gatie 2% pet. O o ml garot man mooroorlogmm kwaliteit r zers in België opgevoed in de doe trine, dat de Belgische liberal de meest reactionnaire politici wa ren, die men zich kon indenken Met deze mensen was geen pro gressief bewind mogelijk. De libe rale kiezers werden tegelijk ge schoold in de theorie, dat de socia listen de belagers waren van elke vrijheid en zelfstandigheid en de Belgische Staat naar de afgrond voerden. Vandaar dat een jaar ge leden de strijd tussen deze twee partijen zeer fel was, met als ge volg, dat de liberalen zetels wonnen en de socialisten verloren, waardoor deze laatsten zo ontstemd waren, dat ze weigerden verder deel te nemen aan de regering en vrijwillig in de oppositie gingen. Maar nu, nog geen jaar lateT, gaan de liberale en socialistische leiderf arm in arm naar de stembus en vor men zij als trouwe bondgenoter kartels in verschillende districten alleen maar om de gehate katho lieke koningsgezinden te weren. Dal bij zulk een zig-zag politiek de grotr massa van de kiezers beu word( van elke politiek en zich voor een verkiezingsstrijd niet warm maakt wie zal het hen kwalijk nemen? Typerend is dan ook wel, dat dc drie grote partijen, die elkander bi de koningskwestie zo fel bestreden thans een soort Godsvrede hebben aangegaan, met geen ander doel, dan de verkiezingscampagne zo sober mogelijk te kunnen voeren, omdat de kiezers er niet voor te vinden zijn, nu nog eens te gaan offeren voor nieuwe verkiezingspropaganda Dat men dan ook voor de nood zaak van deze derde gang naar de stembus elkander de schuld geeft, is niet te verwonderen, al doet zicb hierbij het merkwaardige verschijn sel voor, dat de liberale bladen op dit punt fel de katholieken attaque ren en dus blijkbaar al weer verge ten zijn, dat hun politieke leider Devèze enkele weken geleden, toen hij kabinetsformateur was, al die weken met een ontbindingsbesluit in zün zak heeft gelopen en elke dag daarmee dreigde. Zij vergeten ook, dat het de libe rale ministers waren, die Devèze bij de laatste mislukking van het com promis fel verweten, dat hij door zijn onverzoenlijkheid deze parlements- ontbinding heeft geprovoceerd. En dat de liberale partijleider Motz juist vanwege deze houding van Devèze, zijn ontslag genomen heeft. Kan men in deze omstandigheden van de liberale kiezers verwachten, dat zij deze hopeloze inconsequentie als zoete koek slikken? De grote vraag is nu, of de katho lieken en de Vlamingen op 4 Juni hun eenheid zullen weten te hand haven. Hier en daar blijken er helaas weer Vlaamse nationalisten te zijn, die de eenheid bedreigen en met machteloze partijtjes aan de verkie zingen willen deelnemen, terwijl het vorig jaar nog gebleken is, dat deze partijtjes niets anders wisten te be reiken, dan dat enige honderddui zenden stemmen verloren gingen, waardoor de katholieken precies 2 zetels tekort kwamen voor de vol strekte meerderheid en de anti- Vlaamse socialisten en liberalen hun anti-Vlaamse politiek konden door zetten. Het is wel diep tragisch, dat deze politieke splijtzwam altijd en overal weer alles vergeet en blijkbaar nooit iets leert. Wedstrijden voor Luc van Dam Luc van Dam zal in de loop van deze zomer enige wedstrijden in de open lucht boksen tegen be kende buitenlandse cracks. Men heeft als tegenstanders in de eer ste plaats William Jackson op het oog, de neger uit Jamaica van wie van Dam kort geleden in Londen op punten verloor, voorts de win naar van de Zaterdag 13 Mei in Brussel te houden ontmoeting CyrilleDelannoitDick Turpin, en tenslotte Jean Stock, de Franse middengewicht. 60 cont do 20 FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 52. Verder kwam hij niet. De grote man sprong naar voren met een uidrukking op zijn ge zicht, die de dandy ineen deed krimpen van vrees. „Sammy Lane tegen mij beschermen! Haar beschermen, jij! Jij weet wat ik voor haar voel? Jij!" Hij stikte bijna van woeste drift. De verschrikte Ollie haalde een wapen uit zijn zak, maar met een grommende lach stak de grote kerel zijn geweldige hadn uit en het blinkend stuk speelgoed werd door de lucht geslingerd. „Ga naar huis." zei de reus. „Ga naar huis. verdom me! Hoort ge me? Ga me in 's hemelsnaam uit de ogen, vóór ik me weer vergeet." ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Het dilemna van Ollie. Zoals Prekende Bill het uit drukte: „Iedere jachthond heeft zijn goede eigenschappen, maar sommigen hebben er meer." De jonge Stewart was niet zonder prettige eigenschappen, die het meisje, dat hij tot zijn vrouw hoopte te maken, be haagden. Instinctief scheen hij al die kleine attenties te ken nen, waar vrouwen zo van hou den, ook kon hij heel onderhou dend praten over de dingen, die hij gezien had. Hij slaagde er wel in het leven in de stad zeer heerlijk af te schilderen, aan het eenvoudige meisje uit de bos sen. Ook was Sammy niet onge voelig voor de invloed van zijn nositie, en zijn toekomstige rijk dom, met de voordelen, die deze dingen boden. En daarenboven beminde hij haar en vertelt u me eens, wanneer blijft een vrouw ooit helemaal onbewo gen, als ze weet dat ze de eer ste plaats inneemt in het hart van een man? Twee weken lang waren ze bijna iedere dag samen, soms brachten ze de middag door in het huis van het meisje op de helling van de Dewey, of zwier ven ze door de nabije heuvels, soms maakten ze lange rijtoeren door de grote bossen om de dag door te brengen bij vrienden en kwamen 's avonds terug en trof fen Jim aan, die zat te roken in de deuropening van het don kere huisje. Toen Lane aan het einde van de eerste week zijn dochter op zijn rechtstreekse manier vroeg wat ze nu van plan was met de jonge Stewart, antwoordde het meisje: „Hij moet zijn kans heb ben; vader. Hij moet een eer lijke kans krijgen. Ikik weet niet wat het is, maar er isikik weet het niet, vader. Ik weet zeker, dat ik van hem hield, toen hij wegging, tenminste, dat geloof ik. "Jim keek haar in de ogen en was het met haar eens, toen haalde hij zijn viool van de muur en speelde tot laat in de nacht vro lijke muziek. Na hun ontmoeting bij de uit kijkpost zag Ollie jonge Matt niet meer. De grote kerel ver meed het paar ook en om de een of andere reden richtte Sammy hun tochten zo in, dat ze niet veel kans hadden hun buurman te ontmoeten in de bergen. Wel legden ze één keer een bezoek af bij de Matthews, ze waren er 's avonds heen ge wandeld, maar dat was op een keer, toen Sammy wist, dat jon ge Matt niet thuis was. Dag in, dag uit, terwijl ze sa men praatten, trachtte het meis je eerlijk het leven te begrijpen van de man, die ze haar hand beloofd had. Ze had altijd ech ter het gevoel, dat er iets ont brak. Wat dat iets nu precies was of waarom ze zich niet vol komen tevreden kon voelen, be greep Sammy niet. Spoedig zou echter de dag aanbreken, dat ze de werkelijke gevoelens van haar hart zou kennen. Sedert die eerste middag had Ollie niet geprobeerd zich op te dringen. Terwijl hij op honderd kleine manieren niet nagelaten had haar zijn liefde te doen ge voelen, had hij nooit openlijk geprobeerd de rol van minnaar te spelen. Hij wist, dat als hij het meisje voortdurend tot waakzaamheid dwong, dit zijn kansen zou vernietigen en daar was hij te verstandig voor. Nu was echter de tijd gekomen om te spreken, want het was de laatste dag van zijn verblijf. Hij voelde, dat hij niét naar de stad kon teruggaan, zonder een defi nitieve afspraak. Ook Sammy begreep dit, maar ze was nog niet klaar om ant woord te geven op de vraag, die hij zou stellen. Ze waren naar Forks geweest en op weg naar huis. Terwijl ze langzaam onder de bomen reden, bepleitte de man zijn zaak, maar de vrouw kon slechts het hoofd schudden en naar de werkeïijke waarheid antwoorden: „Ollie ik weet het niet." „Zeg me dan, Sammy, zit er iemand tussen?" Weer schudde ze het hoofd: „Ikik denk het niet." „Je denkt het niet! Weet je het dan niet?" De jonge man liet zijn paard dichter bij de bruine pony rijden! „Laat me je helpen om te beslissen, lieveling Je vindt het moeilijk door de verandering, die je in me ziet, en omdat het leven waar ik je over heb proberen te vertellen zo vreemd is, zo anders dan dit. Je hoeft niet bang te zijn. Met mij zul je je daar heel spoedig thuis voelen, evenzeer thuis, als je het hier bent. Kom, lieve ling, laat mij voor jou antwoord geven." Het meisje hief het hoofd op „O als je dat eens kon!" Terwijl ze nog sprak, kwam echter de herinnering op aan die rit naar huis na de fuif bij Ford toen haar pony zo dicht bij de grote vos was gaan lopen. Nu werd Brownie streng opzij ge trokken. De bijna onwillekeuri ge daad deed de jongeman blo zen en onmiddelijk trok hij zijn paard naar rechts, zodat de hel? breedte van de weg tussen hen in was. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3