Nieuw Aanbevelingen voor ontwikkeling van economische en militaire krachten Coördinatie der hulpbronnen voorwaarde voor welslaaen Nonchalant sigaretroken veroorzaakt twee doden Trygve Lie niet ontevreden over zijn reis naar Moskou Grandioze plechtigheid in de St. Pieter nHd Veiligheidsraad 24 Mei bijeen Circus Mullens draait weer „Avifauna" geopend 1300 militairen gedebarkeerd Maleise verzorgster weigert Nederlands kind af te staan EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Hechtere samenwerking tussen 72 tanden Slot-communiqué van Londense conferentie Plaatsvervangende vertegenwoordigers zullen de Raad assisteren Bedrijfsgroepen bij „St. Raphael Amerika en Canada in de O.E.E.S.? Tragisch scheepsbrand je te Amsterdam Meer goederen naar de „Holland Fair Terneuzen krijgt een vliegveld Tweede Technische Hogeschool? Leden Unie-hof op Schiphol MoeiMkhéden in de V,N. moeten vóór September zijn opgelost Stalin was gezond en levenslustig Kroniek en Kritiek Weer melkbrood! Tweevoudige Heiligverklaring 1200 Nederlanders waren tegenwoordig Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—j familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H /AN HEDEN Pag. 1 Vrijdag 19 Mei 1950 46e Jaargang No. 11867 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Na afloop van de bijeenkomst van de Noord-Atlantische Raad is een communiqué gepubliceerd. Hierin wordt allereerst een nadere omschrijving gegeven van de taak die dithoofdorgaan van het Atlantisch Pact als centrum-organisatie heeft te ver vullen, door zich op de hoogte te houden van alle actuele kwestie; welke onder zijn bevoegdheid vallen, gepaste maat regelen uit te vaardigen en voor de uitvoering ervan te waken. Voorts wordt gezegd dat op militair gebied de strategische opzet van het Pact is goedgekeurd, terwijl een verdedigingsplan is ontworpen. De volgende fase van de werk zaamheden zal bestaan in de uit voering van de plannen, door het nemen van nieuwe maatregelen met het oog op een doeltreffende gemeenschappelijke verdediging, de verdeling van de financiële lasten en de aanpassing en ont wikkeling van de vereiste strijd krachten. Om dit alles te verwe zenlijken, zullen de aangesloten regeringen verschillende voorstel len ter uitvoering worden gedaan. Om het de Raad mogelijk te maken zijn verantwoordelijke taak naar behoren te vervullen, zal elke regering aan haar ver tegenwoordiger een plaatsvervan ger toevoegen; deze plaatsvervan gers zullen uit hun midden een permanente voorzitter kiezen. „De verklaring Londen 1950" Een document, dat vrijwel ze ker als „Verklaring Londen 1950" zal voortleven, is hieraan toege; voegd. Dit tweede communiqué bevestigt de vredelievende bedoe lingen der aangesloten landen en de vastbeslotenheid om elke aan slag op de vrijheid te weerstaan. Voorts wordt gewezen op de waarde welke de landen van de Noord-Atlantische Raad toeken nen aan de bevordering van de Zoals hekend zal de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel e.a. „St. Raphaël", behalve van naam ook van structuur verande ren. Er komen drie bedrijfsgroe pen, nl. voor spoorwegen, lucht vaart en wegvervoer. Dezer dagen werd door het hoofdbestuur het voorlopige be stuur voor de bedrijfsgroep „Weg vervoer" geïnstalleerd en wenste voorzitter Blommers het bestuur Gods beste zegen toe op haar werk voor de leden die hiertoe behoren. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter A. A. B. Wijsman, secretaris A. W. Molenaar, penningmeester W. J. L. Split, alien leden van het hoofdbestuur of ass.-bestuurders van de bond, alsmede de heren M. K. Klaassen, M. Robeerts en H. Leuverink, afkomstig uit het bedrijfsleven. Nog deze maand zal er te Heer len een afdelingsbedrijfsgroep voor wegvervoer worden opge richt en zullen er spoedig meer dere afdelingen volgen. economische vooruitgang der vol keren, waarbij een krachtige mi litaire macht, om bedreiging van agressieven het hoofd te kunnen bieden, voor de verwezenlijking van de welvaart onontbeerlijk wordt geacht. De Raad is bij het opstellen van de richtlijnen der financiële, economische en mili taire commissies uitgegaan van het feit, dat de hulpbronnen der gezamenlijke landen voldoende zijn, indien zij op de juiste wijze worden gecoördineerd. De leden van de Raad dringen er bij de regeringen op aan, zich te concentreren op de vorming van een in evenwicht gebrachte collectieve strijdmacht, daarbij ten volle in aanmerking nemende, welke verplichtingen de strijd krachten der verschillende landen hebben buiten het Noord-Atlan tische gebied. Er is een Noord-Atlantische Raad voor de Oceaanscheepvaart opgericht, die alle aangelegenhe den, welke de handelsscheepvaart in verband met de defensie be treffen, moet behandelen, in nau we samenwerking met de andere organen van de Noord-Atlantische Raad LONDEN, 18 Mei (Reuter). Frankrijk en Engeland hebben vandaag de organisatie voor Euro pese economische samenwerking verzocht de Verenigde Staten en Canada uit te nodigen zich zo spoedig mogelijk met haar werk te associëren, zo is vandaag offi cieel bekend gemaakt. Dit is een der belangrijkste concrete besluiten, die voortgeko men zijn uit de huidige serie con ferenties van de ministers van buitenlandse zaken te Londen. Het besluit wordt in verband gebracht met een of andere vorm van voortzetting der financiële en economische hulp aan Europa na 1952, wanneer de Marshall-hulp eindigt. Toen de Amsterdamse brand weer gisterenmorgen vroeg ge alarmeerd was voor een kleine brand in een manschappenver blijf aan boord van het Finse s.s. „Inkeri Nurminen", vonden de brandweermannen drie op varenden in het verblijf, waar van er twee reeds waren over leden. Het waren de 21-jarige stoker J. F. Voltanen, de 21-jarige mgtroos M. F Luukka en de 51-jarige N. I. Loytinen. Zij wa ren met brandwonden overdekt De twee eersten waren reeds overleden. Het derde slachtoffer werd naar het Onze Lieve Vrou we Gasthuis overgebracht. Een vierde opvarende, die zich in de kajuit bevond, welke hij door de rookontwikkeling niet meer durfde te verlaten, kon door de brandweer worden gered. De brand zelf was onbeteke- Minister v. d. Brink confereerde te Rome Onze minister van Economische Zaken, prof. dr. van den Brink, die, zoals bekend, momenteel te Rome vertoeft, heeft Woensdag een onderhoud gehad met de Italiaan se minister van financiën, Giuseppa Pella, over de huidige vraagstuk ken in het kader van de Europese Economische samenwerking. Onder grote belangstelling van Londenaren en talrijke buiten landers, hielden de grenadiers een parade langs het monument van veldmaarschalk burggraaf Wolseley te Londen. ii nend en kon door de brandweer met een straal op de scheeps- waterleiding worden geblust. Volgens de Rijkspolitie te water die een onderzoek instelde naar de oorzaak van de brand, is het vrijwel zeker, dat het vuur is ontstaan doordat een der man nen nonchalant is geweest met een sigaret. De stoffelijke resten van de slachtoffers zijn in het Wilhel- mina-gasthuis opgebaard. Er dreigt geen onmiddellijk levens gevaar voor het derde slacht offer. De verslagenheid onder de leden van de bemanning is eeer groot. In verband met de grote vraag naar goederen, die op het ogen blik bestaat op de „Holland Fair te Philadelphia is het lijnvracht- vliegtuig van de K.L.M. op de Noord-Atlantische route Woens dagavond naar Philadelphia door gevlogen. De machine was geladen met ruim zes ton goederen en omvat o.a. glaswerk, kaas, Goud se pijpen, chocolade, conserven, speelgoederen, suikerwerken, ko peren siervoorwerpen, metaalwa ren en biscuits. De Nederlandse handelscom missaris te New York. L. Smilde, heeft Woensdag in een onderhoud met Aneta verklaard, dat op ba sis van de tot dusverre beschik bare gegevens het verloop van de Holland Fair zeer zeker aan de verwachtingen beantwoordt. Wanneer het huidige gemid delde verkoopcijfer van ruim 5000 dollars per dag tot het einde van de fair op 3 Juni ge handhaafd wordt, mag globaal gerekend worden op een om zet van 125.000 tot 175.000 dol lars. De landdrosten herbenoemd Bij K.B. is tot 23 April 1951 ver lengd de termijn van benoeming van dr. A. Blaauboer tot landdrost van het drostambt Elten en H. M. J. Dassen tot landdrost van het drostambt Tuddern. De gemeenteraad van Terneuzen heeft besloten de gemeente deel te laten nemen in het kapitaal ener op te richten N.V. tot aanleg en ex ploitatie van een luchtvaartterrein in de Van Wijckhuise polder in de gemeente Hoek bij Terneuzen. Dit vliegveld krijgt voorlopig een op pervlakte van 51 ha. Mocht de toe name van het luchtvaartverkeer daartoe aanleiding geven dan zal het vliegveld worden uitgebreid tot 71 ha. Het zal dan tevens verharde startbanen krijgen. LAKE SUCCESS, 18 Mei (Reu ter). De Veiligheidsraad van- de V.N. komt 24 Mei bijeen om de mogelijkheid te bespreken van bijlegging van politieke geschil len voordat zij op de openbare vergaderingen van de Raad be handeld worden. De algemene vergadering heeft de Raad verzocht de mogelijk heid te bestuderen van benoeming van een zijner leden tot bemidde laar tussen partijen, die zijn be trokken bij aan de Raad voorge legde geschillen. Volgens dit plan zou getracht moeten worden door informele besprekingen een com promis te bereiken. 19E NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM De 19e Nationale Bedevaart ter ere van de H. Bonifatius en Gezel len gaat dit jaar op Maandag 17 Juli onder geestelijk geleide van Mgr. J. W. M. Baeten, Bisschop- Coadjutor van Breda, naar Dok- kum. Kardinaal de Jong heeft voor deze bedevaart als algemene inten tie aangegeven: „Wij smeken God om bijstand tijdens de kerkvervol gingen van onze dagen in een groot deel van de wereld". Naar wij vernemen wordt het rapport van de Commissie-Holst inzake he't Technisch Hoger Onder wijs, spoedig verwacht. Van parti culiere zijde wordt vernomen, dat het advies van de Commissie zal gaan in een richting, welke gunstig is voor de oprichting van een twee de Technische Hogeschool. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De da ta, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesia: s.s. Zuiderkruis (24 Mei)Nieuw Guinea: s.s. Riouw (20 Mei): Ned. Antillen: s.s. Baarn (23 Mei); Suriname: m.s. Bonaire (1 Juni). Met het K.L.M.-lijntoestel uit Djakarta arriveerden gisteravond op het vliegveld Schiphol de heren Mr. Dr. Kusuma Atmadja en Mr. Wirjono Prodjodikoro. Zij zullen heden door H.M. de Koningin ten paleize worden beëdigd. Ze werden op,het vliegveld verwelkomd door deHeer Mohammed Roem en de Nederlandse leden van het Uniehof Prof. Mr. Dr. L. J. C. Beaufort, Mr. Dr. j. Donner en Dr. M. J. Prinsen. Het circus Mullens zal heden avond, wat later dan eerder was gemeld, de openingsvoorstelling te Arnhem geven. Er was enig oponthoud aan de Frans-Spaanse grens met de zending van wilde dieren. Onder enorme belangstelling er waren meer dan duizend ge nodigden is Woensdag het in ternationale vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn geopend. Het ruime paviljoen bleek nau welijks groot genoeg om de vele belangstellenden, waaronder ver schillende ambassadeurs en ge zanten, te kunnen bevatten. Bur gemeester Witschey, die de ope ning verrichtte, wees er op, dat er aan dit recreatie-oord dringend behoefte bestaat. Hij bracht dank aan de directeur, de heer van den Brink, voor dien ondernemings geest en energie. Het 8 ha grote park genoot vervolgens aller be wondering. Ongeveer 1300 militairen zijn in de vroege ochtend van Hemel vaartsdag met de „General W. H. Black" uit Indonesië in de Amster damse haven gearriveerd. Om 12 uur gisterenmiddag waren alle jongens gedebarkeerd. De maquette van de radiozender „Anno Sancto", het geschenk van de Nederlandse katholieken voor Z.H de Paus, is te Rome aangekomen. De buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter bij de Heilige Stoel, jhr. mr. M. W. van Weede (met donkere bril) en Mgr. dr. Jan Olaf Smit, kanunnik van Sint Pieter te Rome, bekijken de maquette. Geheel links minister van Schaik en achter mr. van Weede minister v. d. Brink. De secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie,heeft gisteren te Moskou verklaard geen reden te hebben om ontevreden te zijn over de besprekingen welke door hem met generalissimus Stalin en met andere Sowjet-Russische lei ders zijn gevoerd. Trygve Lie verklaarde op de persconferentie te Moskou onder meer: Ik ben op de meest vriend schappelijke wijze ontvangen. Er is op positieve wijze van gedach ten gewisseld. In antwoord op de vraag, of hij tevreden was met de resultaten van zijn besprekingen met de re geringsleiders in de vier door hem bezochte Europese hoofdsteden, verklaarde hij: Ik zou er in dit verband op willen wijzen, dat de secretaris-generaal der Ver. Na ties niet tevreden kan zijn, voor dat de machinerie der Ver. Na ties normaal werkt, de koude oor log is beëindigd en vriendschap pelijke betrekkingen tussen de staten-leden der organisatie tot stand zijn gebracht. Trygve Lie zei te hopen op nieuw met president Truman, premier Attlee en minister-presi dent Bidault te zullen beraadsla gen. In antwoord op de vraag of dergelijke gesprekken 't gevolg zouden zijn van zijn besprekingen met maarschalk Stalin en andere Sowjetrussische leiders, verklaar de hij: Neen, ik was dit al van plan voor ik naar Moskou kwam. Lie verklaarde verder nog dat de moeilijkheden der Ver. Naties opgelost moeten zijn voor de vol gende bijeenkomst van de alge mene vergadering in September aanstaande. Desgevraagd verklaarde Lie, dat vrede de ondertoon is geweest van alle gesprekken, die ik met wie dan ook in Moskou heb ge had. Op zijn reis naar de vier hoofdsteden had hij overal de zelfde stemming, aangetroffen. Iedereen sprak over vrede. Volgens Lie zijn de geruchten over de gezondheidstoestand van Stalin „vuile leugens". Stalin zat even dicht bij mij als ik nu bij u. deelde hii verslaggevers mee. Hij leek mij even gezond en le venslustig als toen ik hem in 1946 ontmoette. „Eenzame priester'' (Sm.) Soms kan één woord voor de radio je diep treffen, een sterke gedachte oproepen, dringen tot protest of verweer. Dit was het geval met „het spionnetje", waar in Johan Luger Donderdag voor de Avro het probleem van de naastenliefde bekeek. Wat ons trof was zijn opmerking over „de eenzame priester uit Italië" waarmee natuurlijk pater Lom- bardi bedoeld is die, kort sa mengevat met andere woorden, het ook niet helpen kan, dat de naastenliefde in de wereld niet meteen terugkeert, al zal zijn woord wellicht een vonk doen ontspringen, die op de duur nog eens het liefdevuur voor een be tere wereld zal doen ontbranden. Dat is allemaal mooi gezegd, maar waarom moet de mondiale actie voor de practijk van de christe lijke liefde gekleineerd worden tot die van „een eenzame pries ter"? Waarom eenzaam? In ons land hebben honderdduizenden zich in kerkgebouwen en op plei nen verzameld om Lombardi's woord te aanhoren en in zich op te nemen! De Italiaanse priester moet zich allesbehalve éénzaam gevoeld hebben! Eenzaam ook niet vanuit de bron, waarvan hij spreekt: de allesomvattende chris telijke leer van het Evangelie. Eenzaam niet om de verbonden,7 heid die pater Lombardi weet te bezitten en die wij weten, dat hij bezit, de verbondenheid met de universele Kerk in alle landen, over alle grenzen heen. Eenzaam is hii evenmin, als de stem van de Boetgezant, die riep in de woestijn, want zijn stem is ge hoord in de steden en dorpen van Italië, hij heeft de meeste Euro pese landen bezocht en zijn Bood schap van de ware liefde in Chris tus is niet alleen overal uitge zonden, maar ook ontvangen. Wij willen niet beweren, dat juist en met name de christelijke wereld aanstonds zijn Boodschap vervult, en dat daarbuiten de leegheid van een geestelijke woestenij niet be nauwend is. maar te zeggen, dat Lombardi een „eenzame priester" is. dat doet tekort aan de univer sele betekenis van het milieu, waaruit hij voortkomt, aan de kracht der overtuiging, die mil- lioenen over heel de wereld met hem delen en aan de breedte en de diepte van de achtergrond, waartegen zijn activiteit moet worden gezien. Want wat pater Lombardi predikt, is niet de liefde waarop de wereld vertrouwt, maar de Liefde-in-Christus, en wie met Christus als getuige door de wereld gaat, kan bezwaarlijk ..eenzaam" heten! SINGAPORE. Vandaag zal een Maleise kinderverzorgster, die in 1942 met een Nederlands meisje van vijf jaar vluchtte, toen de ouders door de Japanners wer den gearresteerd, en het kind uit oogpunt van veiligheid aan haar meegaven, de aanspraken van de ouders op teruggave van hun kind bestrijden. Het' bedoelde meisje, dat thans dertien is en alleen Maleis spreekt zal heden voor het gerecht te Singapore verschijnen. Haar ouders wonen in Den Haag en hebben een beroep op het ge rechtshof gedaan om teruggave van het kind. Toen zij in 1945 uit hun internering bevrijd werdén, stelden zij een onderzoek naar het verblijf van het kindermeisje en him dochter in; toen dit echter zonder resultaat bleef, keerden zij naar Nederland terug. Kort ge leden trof de districts-functiona- ris te Kemaman, in Trangganu, een meisje aan, dat woonde bij de bovengenoemde kinderverzorgster. Na inlichtingen te hebben inge wonnen, werd zij geïdentificeerd als het vermiste meisje. Geduren de acht jaar woonde zij bij het kindermeisje; zij kon geen vork en mes hanteren. Volgens de dis- tricts-functionaris was het een „bijna Maleis kind". Het kind en haar verzorgster willen niet van elkaar. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de bakkers toegestaan weer melk of melkpoeder in het biood te verwerken. VATICAANSTAD, Hemelvaartsdag 1950. In de morgen van Hemelvaartsdag heeft met de grootste luister, die de kerkelijke liturgie kent, Z.H. de Paus de beide Italiaanse kloosterzusters, de Z. Bartolomea Capitanio en de Z. Vincenza Cerosa, stichte ressen der Zusters van Liefde van Lovere, tot de eer der altaren verheven. Reeds, 's morgens om 7 uur was de St. Pieter met bijna 50.000 pelgrims tot in de uiterste hoeken gevuld. Onder hen bevonden zich niet minder dan 1200 Nederlanders, die zich over wel zeer bijzonder mooie plaatsen mochten verheugen. De gehele Nederlandse groep had zich om het altaar der Con- fessio geschaard, zodat de bedevaartgangers niet alleen voor deze langdurige, luisterrijke plechtigheid zitplaatsen hadden, maar ook het volle uitzicht hadden op het Pauselijk altaar en zij de gehele Pausmis tot in bijzonderheden hebben kunnen volgen'. van Columbia, Paraguay en Uru guay. Daar bevond zich ook de Oostenrijkse kanselier Figl. Op de diplomatentribune zagen wij o.m. in ambtsgewaad de Nederlandse gezant bij de H. Stoel, Jhr. Mare van Weede. Om half negen begon de lange stoet, die de H. Vader voorafgaat, de basiliek binnen te trekken. Hierin liepen niet minder dan 102 aartsbisschoppen en bisschoppen, allen gekleed met witte koorkap en met witte mijter, onder wie ook de grijze figuur van Haarlems kerkvorst. Mgr. J. P. Huibers, die tevens assistent-bisschop is bij de Tienduizenden, die wegens plaatsgebrek geen toegang tot de basiliek hadden kunnen krijgen, hebben de plechtigheden, die door luidsprekers werden uitgezonden, buiten op het St. Pietersplein ge volgd. Op de speciale tribune voor de regeringspersonen hadden de Nederlandse ministers van Schaik en Rutten en oud-minister Sassen een plaats gevonden naast de Lij- zondere missies der regerir- i Pauselijke Troon, opviel, alsmede de coadjutor van de bisschoi van Breda, Mgr. J. W. M. Baeten. Hierna volgde de indrukwek kende stoet van zestien kardina len, t.w. de kardinalen Tissgrant, Micara, Pizzardo, Masella, CTazza, de aartsbisschop van München von Faulhaber. Verder de patriarch van Lissabon Gongalves Cerejeira, Schuster, Fumasoni Biondi, de aartsbisschop van Wenen Innitzer, Tedeschini, de aartsbisschop van Lima Guevara, Canali, Mercati en Bruno. Om kwart voor negen kwam de H. Vader, die er uitzonderlijk bleek uitzag, gezeten op de Sedia Gestatoria, onder luide toejuichin gen de basiliek binnen, ter ^iil het koor van de Sixtijnse Kapel het Tu es Petrus aanhief. Zodra de H. Vader Zijn troon had bereikt en van de Sedia Ges tatoria was afgedaald, begon on middellijk de plechtigheid der twee vol: "-'e heiligvei aring. Hierop volgde de plechtige Pausmis. Het koor onder leiding van Mgr. Lorenzo Perosi voerde de meerstemmige Mis „In hono rem papae Marcelli" van Pales trina uit. Na de H. Mis varschee- de H. Vader om 12.16 uirr gedi rende enige minuten voor het open venster van Zijn studeerver trek. waar Hii luide door de vele tienduizenden werd toegejuicht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1