DE HERDER VAN DE BERGEN Blokkers en Meervogels A behaalden goede resultaten Alcmaria sloeg Zaandijk b Alkmaarder Jan Hennink wint de Ronde van N.W. Nederland RADIO Promotie en Degradatie R.KA.F.C. bevocht de zege in de eerste minuten IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf Grashoppers verloor haar eerste promotiewedstrijd DAMP0 Afmattende rit in regen en wind door het open Noord hol land se landschap 130 aan de start 20 aan de finish Afdeling Noord-Holland en ontkwam degradatiegevaar Schagen - R.K.A.F.C. 0-1 Naar wij vernemen: PRODUCT eti PAGINA 4 VRIJDAG 19 MEI 1950 De renners door de Langestraat (Van onze speciale verslaggever) Toen de Alkmaarder Jan Hen nink met een laatste vinnige trap op de pedalen als eerste, een half wiel vóór de sterke Amsterdammer „Patsie" Willekes, over de eind streep in Alkmaar roetste waren er enkelen die mompelden „Dat is ze ker afgesproken werk". Maar wie de verbeten strijd van de deelne mers aan de tweede ronde van Noord West Nederland, georgani seerd door de wielervereniging .Alcmaria Victrix" in samenwer king met de Verenigde Noordhol landse Dagbladen, heeft gadegesla gen zal moeten erkennen dat de lauwerkrans by dié renner is te recht gekomen die er om zijn pres taties het meeste recht op had. Toen een loodgrijze lucht giste renmorgen dreigend boven het Noordhollandse land hing was het te voorzien dat deze 230 km. lange ronde weer eenzelfde marte^ang door striemende regen en tegen een straffe wind zou worden als het vorig jaar. Van de 150 renners die zich hadden laten inschrijven ver schenen er 130 aan de start. Slechts 20 van hen zouden in staat blijken te zijn dit onmogelijk schijnend stuk werk te volbrengen Reeds in de eerste kilometers buiten Alkmaar zagen enkelen de tocht somber in en gaven de strijd op. Het hoge tempo van ongeveer 45 kilometer waarmee werd begon nen zuiverde trouwens ook spoedig enkele zwakke broeders uit. De rit ging over de Egmonden en Uitgeest naar Beverwijk en vandaar terug naar Alkmaar. Op de terugweg naar Beverwijk hadden Kees Ris uit Den Helder en de Amsterdam mers Halleeder en Faas de leiding genomen. Tot in de stad Alkmaar hadden zij een voorsprong van 1000 meter doch op de eindeloze wegen van de Schermer en de Beemster kreeg het peloton gele genheid om in te lopen. Vele ren- PROGRAMMA ZATERDAG 20 MEI 1950 HILVERSUM I 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed cn liturgi sche kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmu- ziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gra mofoonmuziek; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramo foonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Medede lingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Metropole Orkest; 14.00 Amusementsmuziek; 14.20 Gramofoonmuziek; 14.40 Koorzang; 15.15 Kroniek van lette ren en kunsten; 15.50 Kamermu ziek; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Amusementsorkest; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Amusementsorkest; 18.50 Inleiding Indische Missieweek; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.25 Parle mentair overzicht; 19.35 Pianoduo; 19.45 Reportage; 20.00 Nieuws; 20.05 De) gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 Gramo foonmuziek; 20.43 „Steek eens op, heren"; 21.00 Gevarieerd program ma; 21.45 Vraaggesprek; 22.00 Po pulair concert; 22.35 Commentaar uit de Benelux; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Het Nieuws; 23.1524.00 Radio Phil- harmonisch Orkest cn soliste^ HILVERSUM II 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; S.15 Gramofoonmuziek; 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton: 10:35 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Hawaiianmuziek. 12.30 Mededelin gen; 12.33 Trio; 13.00 Nieuws: 13.15 Gramofoonmuziek; 13.30 ..De rode tent"; 13.40 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Prome nade-orkest; 14.50 Toespraak; 14.53 Gramofoonmuziek; 15.00 Boekbe spreking; 15.15 Kamerorkest; 16.00 „Van delwieg tot het graf", cause rie; 16.15 Lichte muziek; 16.45 Sportpraatje: 17.00 Gramofoonmu ziek; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Propagandatoe- spraak; 18.20 Gramofoonmuziek: 1 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Bijbel lezing; 19.45 „Passepartout", cause rie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualitei ten; 20.12 Vara-varia: 20.15 Tirool- se muziek: 20.42 Hein Festijn; 20.45 Gevarieerd programma; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Sextet; 22.25 „Onder de pannen", hoorspel; 22.40 Amusementsmu ziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. ners onder wie de sterke Adri Voorting hadden de strijd toen al lang opgegeven. „Tarzan" van Breenen uit Amsterdam had het geluk niet mee in deze ronde. Even buiten Alkmaar, op de Omval, stond hij met een vertwijfeld ge zicht naar de volgwagens te roe pen om een andere fiets. Voordat hij daarvan was voorzien had het peloton reeds enkele kilometers voorsprong gekregen, maar met een verbeten gezicht laveerde de Am sterdammer op zijn eentje door de file volgauto's heen en voordat Schermerhorn was bereikt was „Tarzan" weer bij. Het tempo zak te iets doch desondanks raakten nog twee grote favorieten: Dekkers uit Eindhoven en Woutje Wagt- mans, de kampioen van Nederland, op achter. Wij hebben ze niet meer aan de finish gezien. De afstand tussen de koplopers en het grote peloton was bij het doortrekken van Hoorn niet groot meer. De neergutsende regen op de weg van Hoorn naar Enkhuizen was voor Halleeder en Faas die lang aan de kop gelegen hadden te veel; in snel tempo zakten zij af en ook zij hebben Alkmaar niet meer fietsend bereikt. 40 wees de kilometerteller van de volgwagens langs de dijk van Enkhuizen naar Medemblik, Niet meer dan 35 renners waren er overgebleven en het werd een felle en spannende strijd. Tussen de Wieringermeer heeft zich de kop groep gevormd die later in Alk maar bijna in gesloten formatie over de finish zou gaan. Zij be stond uit de renners Hennink, Brinkman, Suykerbuyk, Willekes, La Grauw en en Koeman. Op een halve kilometer afstand lagen Snij der, Donker, H. Stakenburg, Witte- veen. Ris en Roks; Even voor Stol pen kreeg van Breenen opnieuw pech en gaf toen de strijd voorgoed op. Intussen was de regen eindelijk opgehouden. De tweede groep was met Ris aan het hoofd in. de straten van den Helder de koplopers tot op enkele tientallen meters gena derd en deed, aangemoedigd door een enthousiast „Kees, Kees"-ge- roep van een rijen-dik staande me nigte, een verwoede poging om bij te komen. In deze poging slaagden in de buurt van 't Zand, op de te rugweg naar Alkmaar, de renners Witteveen en Stakenburg. Snijders on Donkers raakten achterop en Ris en Roks uit Sprundel CN. Br.) hielden op hun eentje de taaie rit tot Alkmaar vol, niet ver van het peloton. De kopgroep plus de twee inha lers begonnen in gesloten gelede ren en in een niet al te hoog tempo de opmars naar het einddoel, over Schagen, Heerhugowaard, Oudorp naar Alkmaar. Nadat reeds in Heerhugowaard, 7 kilometer voor de finish, elke poging om uit te lopen door de andere I eloton-geno- ten was verijdeld werd eerst in de stad de jachtende einspurt ingezet, die Jan Hennink, de enige Alk maarder die meereed, won, vlak op de hielen gezeten door de potige Amsterdammer Willekes. 1. Hennink, Alkmaar, 6 uur, 9 min., 30 sec.; 2. Willekes, Amster dam, z. t.; 3. Witteveen, Amster dam, z. t.; 4. Stakenburg. Am t ™r- dam z. t.; 5. Suykerbuyk, Breda z. t.; 6. Koeman, Krommenie z. t.! 7. Da Grauw, Amsterdam, z. t.; 8. Brinkman, Maasland, z. t.: 9. Roks, Sprundel, op 6 min.; 10. Ris, Den Helder, op 6 min.; 11. Cornelissen, Halfweg, op 9 min. 45 sec.; 12. Snij der, Halfweg op 9 min. 45 sec. 13. C. Boersma (Haarlem); 14 (op 10 min. 2 sec.) A. Donker (A'darrD; 15. J. Eelsing (IJmuiden); 16 (op 72 min. 25 sec.i H. Alblas (Överschie) 17. (op 12 min 35 sec.) P Roks (St. Willebrord); 18. (op 14 min. 25 sec.) S. Pranger (Anna Paulowna); 19. (op 15 min. 10 sec.) J. Trompetter (Wieringen) 20. J. Fleury (Amster dam) Dc promotie- en degradatie- eompetitie is op volle toeren voortgezet op Hemelvaartsdag. Alleen hebben N. Niedorp en Schoorl nog steeds rust, daar ook gisteren geen beslissing kon wor den geforceerd inzake de kam pioenstitel in IC. AlkmaarKoe dijk ging n.l. weer niet door en staat nu andermaal Zondag a.s. op het programma. Meervogels A nam revanche in Amsterdam en klopte daar Schellingwoude met 31. Met de thuiswedstrijd tcgc-i het bovenaanstaande Zeevogels nog voor de boeg hebben de Aker- sloters hun lot nog geheel in eigen hand. Schellingwoude is zo goed als uitgeschakeld. Hier is de stand: Zeevogels 2 110 3 Meervogels A 3 1 1 1 3 Schelingwoude 3 10 2 2 Blokkers startte uitstekend met een gelijk spel in Bergen tegen Berdos. Dat was voor de Fruitbe- woners geen slecht begin, daar ze vooral op hun eigen terrein voor zeer sterk doorgaan. Berdos zal dar ook alle krachten moeten in- I spannen om hun vierde klasse schap te kunnen behouden. Blokkers 10 10 1 Berdos 10 10 1 Andijk 0 0 0 0 0 In de competitie werd zoals adspiraties moeten deze voorronde toch als no. één kunnen beëin- digen? DE UITSLAGEN Met bange harten vergezelden gisteren de Alcmaria-supporters hun club naar de aardbeienstad, waar Alcmaria en Zaandijk elkaar moesten bekampen. Velen hielden zich de wedstrijd van j.l. Zondag nog voor de ogen en in die nog verse herinnering lag inderdaad weinig hoop voor de Alkmaarders. Gelukkig echter heeft Alcmaria de tanden laten zien. Na een uitermate span nende strijd, waarin door beide partijen is gevochten, trad Alcmaria als winnaar uit het strijdperk met een 32 zege. Elf glunderende knapen, in door de modder bevuilde kledij, stapten doodmoe het veld af, luid toegejuichf en letterlijk op de handen gedragen door hun supporters. Daartussen door liepen de elf Zaandijkers met mistroostige gezichten, doch zij toonden zich sportieve verliezers en schudden hartelijk de Alcmaria- handen. Direct na de aftrap, die voor Alcmaria was, gingen de withem- den ten aanval en na slechts 2 minuten gaf de Buyzer uit een goede pass van Ditsel zijn club de leiding. Zaandijk ging echter snel over tot een tegenoffensief en bij een buitengewoon gevaar lijke aanval kon spil Helderman de bal nog juist uittrappen. Promotie KNVB: BerdosBlokkers 11 Schell.woudeMcervog&ls A 13 Competitie IC: ForestersGeelzwart 22 N.H. Beker Vrone—ZAP 4—4 Gouden Kruis LSVV 1—WGW 2 3—1 3e ronde Helder 4—SRC 1 1—4 2e ronde Wiron 1—LSVV 2—3 Tex. Boys 1Texel 3 31 Weer nam Alcmaria het initia tief en uit een goed opgezette aanval schoot Ditsel de bal recht op de Zaandijk keeper af, die er wel raad mee wist. Het spel ver plaatst zich meer en meer naar de Zaanse helft en Alcmaria is verre superieur. Bij een plotse linge Z.-aanval ontstaat voor het heiligdom van Afink een critieke situatie, waar Helderman ander maal een eind aan maakt, door.. de bal zelf in het doel te trappen Er is dan 10 minuten gespeeld. Het spel gaat dan vrij regel matig op en neer, al zijn de Alc maria aanvallen talrijker. Afink, die stukken beter op dreef was dan j.l. Zondag, werkte na pl.m. 25 minuten een zeer gevaarlijk en keihard schot corner en kreeg hiermee zowel van vriend als vijand een verdiend open doekje. Alcmaria geeft de Z.-achterhoede weer bergen werk en een kwar tier voor de rust moet keeper Kat zwichten als Eversteyn met een mooi schot de stand op 21 brengt. Opnieuw komt Zaandijk ver woed opzetten en bij een van die aanvallen maakt v. d. Lek, die Badenhuizen op de l.-backplaats goed verving, hands en de penalty werd door Poel zuiver genomen. 22. Met deze stand gaat de rust in. Na de thee speelt Alcmaria weer onmiddellijk hetzelfde aan vallende spel en we veronderstel len, dat de Zaandijk keeper Kat heel blij was, dat er zo veel ovar en naast werd geschoten. Vooral Eversteyn was hieraan debet. Bij een van de Alcmaria-aan- vallen weet Kat niets beter te doen, dan Unitied vast te houden en weer was een penalty het ge volg. nu echter door Alcmaria te nemen. Unitied plaatste de bal rustig in het Zaandijk-doel en voor de derde maal had Alcmaria de voorsprong veroverd. Zaandijk is echter geenszins van plan om het er bij te laten zitten en komt zeer gevaarlijk oozetten. Voort durend is het nu Zaandijk, dat aanvalt en Alcmaria laat zich in de verdediging drukken. Onder de grootste snanning verstrijkt de tijd. Corner op corner wordt aan de Alcmaria-zijde genomen jp een gegeven moment zelfs drie achter elkaar maar de Alcma- ria-defensie weet stand te houden. Afink zorgde in de laatste mi nuten nog voor een sensatie, toen hij een keihard schot van spil Engel rustig liet lopen in de ver onderstelling, dat de bal over zou gaan. Wat schrokken de spelers en de toeschouwers, toen de bal van de lat weer terug in het veld kwam. Vier Zaandijker schoten toe, maar onder doodse stilte werd de bal meters naast h?t doel geknald. 2e, 3e EN 4e KLASSERS H.R.C. EN R.K.A.F.C. STARTTEN GOED De-beslissingswedstrijd te Bever wijk tussen Alcmaria en Zaandijk is in het voordeel van de eersten uitgevallen. Zaandijk is dus defini tief aangewezen voor 't spelen van degradatie-wedstrijden, tesamen met Q.S.C., H.R.C. en Rapiditas. Deze twee laatste ontmoetten el kaar reeds te Weesp, en de Racing wist haar eerste promotie-wedstrijd zowaar met niet minder dan 25 te winnen. H.R.C. 1 1 0 0 2 5—2 Q.S.C. 10 10 1 1—1 Rapiditas 2 0 111 3—6 Zaandijk 0 0 0 0 0 00 R.K.A.F.C. zette de promotie-strijd goed in door een kleine, doch waar devolle 01 zege te Schagen op de gelijknamige club. Grasshopers kwam tegen Bever wijk juist wat adem te kort en ver loor met 45. R.K.A.F.C. 110 0 Beverwijk 110 0 Grasshoppers 10 0 1 Schagen 10 0 1 1—0 5—4 4—5 0—1 Het is de Alkmaarsc 4e klasse kampioen AFC gelukt, zjj het met een magere 1—0 uitslag, de eerste overwinning te behalen in de strijd om een plaats in de 3e klasse. En wij moeten hier direct aan toe voe gen: verdiend, want het doelpunt twee minuten na liet aanvangssig- naal gescoord, uit een keurige drie hoekscombinatie J. Tijm-Heynis-de Njjs, was ran goed gehalte. Daar naast was de AFC!-doelman in goede vorm, door een paar schoten, van corner als P. Tijm hard inkogelt. Grootes c.s. krijgen het nu zwaar te verduren als AFC een zwaar of fensief inzet, maar toch komen zij langzaam onder deze druk vandaan. Wij noteren een kanjer van Volten. maar Popma duikt deze bal keurig uit zijn doel, hetgeen hij vlak hierna herhaalt als C. Kooy inkogelt. Nu is Schagen meer in de aanval, maar het gaat te wild. En als AFC weer enige aanvallen vanuit het midden goed opbouwt, is de buitenspelval korte afstand op zijn heiligdom ge- het enigste wapen, dat Schagen lost, op afdoende wj}ze te stoppen Schagen kreeg door het AFC- doelpunt een deuk in haar zelfver trouwen. Het was ook geen teken van kracht, dat het de buitenspelval ging openzetten. AFC had o.i. hier van meer kunnen profiteren, maar door even te langzaam afgeven bracht dit geen verder resultaat. Om ongeveer 10 minuten over tweeën komen de beide elftallen kort achter elkaar het veld in. Aan voerder Grootes van Schagen biedt de Alkmaarders bloemen aan met hun behaalde kampioenschap. De aanvoerder C. Kleibroek dankt hem voor deze sportieve geste. Meteen brengt de Alkm. middenvoor de bal aan het rollen, zij bleven in het be zit van de bal en als J. Tijm goed doorgeeft naar N. Heynis omspeelt deze de r--back en geeft afgemeten naar J. de Nijs, die niet weifelt en onhoudbaar voor doelman Molenaar kogelt hij in 01 na twee minuten! Schagen neemt spoedig daarna 't AFC-doel onder vuur, maar het schot is onzuiver en gaat over. AFC trekt dan weer ten aanval, maar deze aanval gaat verloren wegens off-side. De Alkmaarders spelen even beheerster, in tegenstel ling met Schagen, dat het probeert met harde hoge schoten. Een goede voorzet van D. Schoor! wordt ook al over het doel gescho ten. Bij een AFC-aanval speelt Schoorl ondoordacht terug en weet Molenaar ternauwernood te redden ten koste van een corner. Weer een Er schijnt een fatum te rusten op Grashoppers, zodra deze Hoog- wouders aan promotiewedstrijden gaan deelnemen. Voor de derde maal achtereen werd onbedreigd het kampioenschap behaald en we derom moeten de Hoogwouders in de competitie wera zoa s het jn de belangrijke nacompetitie reeds vermeld AlkmaarKoedijk zonder één van hun prominente afgelast en ook in 2A kwam men - - - voor de laatste plaats niet tot een beslissing, daar ook Zaanseboys K wad ijk hetzelfde lot onderging. In IC speelden Foresters en Geelzwart in Heiloo tegen elkaar gelijk en eindigde dus Geelzwart met een prima seizoen achter de rifg op de eervolle derde plaats. Voor het Gouden Kruis haalde LSVV 2 het krasse staaltje uit om Wiron op eigen terrein met 32 klop te geven. Ook LSVV 1 bleef aan door een krappe zege op de WGW-reserves; SRC 1 won met een zeer jeugdig elftal, 5 eeste, 5 tweede en één junior van Helder 4, dat geen tegenpartij was voor de Schage- naars. Het werd 41. Van Texel kwam een gunstig bericht van de Boys, die met een 31 zege op Texel 3 eveneens naar de derde ronde overgingen. Voor de N.H. Voetbalbeker viel ons het 44 gelijke spel tegen Vrone eigenlijk iets tegen. Kom aan Poldersen, jullie met je Cup- POLITIEVELDLOOP OP TEXEL De Rijkspolitie-Districtssportvere- niging Alkmaar organiseert voor haar leden op Vrijdag 19 Mei a.s. een te Den Burg (Texel) te houden veldloop. De deelnemers worden verdeeld in een A- en een B-klasse; A-klasse voor jongeren dan 32 jaar; B-klasse boven die leeftijd. Voor beide klassen bedraagt de afstand 3.2 k.m., zodat de presta ties in de tijd worden gevonden. Voor deze jaarlijks in de maand Mei terugkerende veldloop bestaat onder de leden van het District Alkmaar veel belangstelling, waar aan de zeer mooie daarvoor be schikbaar gestelde prijzen wel niet geheel vreemd zullen zijn. Ook de bevolking van Den Burg en omge ving ziet dit sportgebeuren van een groot aantal politieambtenaren met veel belangstelling tegemoet. Nabij Hotel „Duin en Bos" vindt de start te 15.00 uur plaats. spelers doen. Ditmaal stak de schorsing van middenvoor een spaak in de volledigheid en dus dc eenheid van het elftal, want zon der ook maar iets af te doen aan de capaciteiten van de derde klas- ser Beverwijk, durven we hier neer te schrijven, dat een volledig Grashoppers niet verloren zou heb- ben. Reeds het begin, oh die zenuwen, deed onbarmhartig de zwakke plek van Grashoppers uitkomen. Elf spelers liepen zonder enig verband mogelijk. over het nogal zwaar bespeelbare veld en de wedstrijd was het aan zien nauwelijks waard. Beverwijk, gestart met derde klas tempo, kreeg veldmeerderheid en benutte de zwakke start van de thuisclub afdoende. Binnen twin tig minuten was het 30, doel punten van Marks en W. v. Lint, doelpunten ook, die de strijd reeds in de eerste phase een beslissende wending schenen te geven. De vechtlust van de groenhem- den was echter een voornaam punt in hun voordeel. Er werd niet versaagd en toen men eenmaal over het zwakke begin heen was, werd ook de verhouding in 't veld geheel anders. Nog voor de rust had Schilder succes en bracht de stand op 31 terug. En toen Jon ker er vrij spoedig na de pauze 32 van maakte, was alles nog Beverwijk voelde het gevaar, vocht hardnekkig terug en slaagde er in andermaal de bakens te ver zetten. Het derde, gelijkmakende doelpunt bleef uit en de gebroeders van Lint zorgden er voor, dat de withemden wederom een veilig lijkende 52 voorsprong kregen. Veilig lijkend inderdaad. Maar wie het voorrecht had enkele we ken geleden Heerenveen een 51 achterstand om te zien zetten in een 65 voorsprong, zal ongetwij feld daaraan hebben gedacht, toen Grashoppers zich schrap zette in een volledig slotoffensief, zo hard nekkig, zo vastberaden, dat de Kennemerlanders de kluts kwijt raakten en met lede ogen moesten toezien, hoe eerst spil Groot er 5-3 van maakte en vijf minuten voor het einde Jonker het vierde Gras- hoppersdoelpunt ter wereld bracht. De laatste vijf minuten streed een wanhopig Grashoppers voor de toch wel verdiende gelijkmaker, maar deze kwam niet, 'tot grote opluchting van de Beverwijkers, die met deze overwinning hun handen mogen dichtknijpen. voor erger behoedt. Dan tellen wij de tweede AFC-goal, als de Nijs keihard inkogelt, maar de staander komt de Schager-doelman te hulp en de bal stuit het veld weer in. Een volgende goede voorzet van Heynis, loopt op niets uit, doordat Tijm te lang talmt. Nadat ook Schagen nog een enkele aanval heeft opgezet, is het tijd voor thee. Na de rust is het spelbeeld gewij zigd, want het gladde veld zit de spelers zeker even in de benen. Op beide elftallen ligt nu enige matheid En wat of het publiek ook roept, de sensatie van doelpunten blijft uit. Eenmaal is de teruggekomen de Nijs voor de Alkmaarders een steun als hij de bal na een corner uit het doel kopt. Over en weer worden aanvallen ondernomen, maar tevergeefs. In de AFC-achter- hoede valt vooral het goede kop- werk van de l.-baek Hoeben op. Schagen probeert na een klein half uur de bakens te verzetten. Spil S. Grootes gaat middenvoor spelen en Jb. Molenaar gaat terug, maar ook dit is geen redmiddel om de AFC- achterhoede te verschalken. De bal len worden te hoog door de lucht gespeeld en zijn daarom een prooi voor de AFC-achterhoede, aan de andere zijde houden de Alkmaarders het spel langs de grond, maar soms even te lang wachten met afgeven, is hun noodlottig, door de buiten spelval. Schagen probeert het dan nog eens, doch weet geen verande ring in de stand te brengen. En als de goed leidende scheids rechter, het einde fluit, hebben de Alkmaarders twee kostbare punten in de wacht gesleept. Fanny Blankers in Italië Fanny Blankers-Koen is gisteren te Brescia uitgekomen op de 80 me ter horden en op de 200 meter. Zij bezette in beide nummers de eerste plaats, onderscheidenlijk met 11.8 en met 25.2 sec. werd de 43-jarige voormalige stuurman F.J.M.A., die tijdens de bezetting kapitein was op een kustvaartuig, dat de dienst onder hield tussen Nederland cn Zwe den, veroordeeld tot 16 jaar ge vangenisstraf is Woensdag in het RAI-gcbouw te Amsterdam -de N.V. Contact- beurs „Het Domein der Vrouw" geopend. Er zijn 256 stands met producten der Nederlandse indus trie te zien zijn er thans twee cn een half milliocn koperen centen bijeen voor het op te richten monument op de Grebbcberg. Er zijn echter nog enkele milliocnen centen nodig wordt dezer dagen te Naaldwijk de bioscoop gesloten uit protest tegen de hoge vermakelijkheids belasting heeft dc Wegenwacht van de ANWB dezer dagen een nieuwe uitbreiding ondergaan doordat ook Zecuws-VIaanderen in haar acti viteit is betrokken. Sinds 14 Mei wordt door de Wegenwacht "k een beperkte Zondagsdienst uit gevoerd hebben B. en W. van Den Haag aan de Raad bet voorstel gedaan een bedrag ter beschikking te stellen voor de oprichting van een monument op het gemeenschappe lijk graf van 117, door het bom bardement van 3 Maart 1945, op het Haagse Bczuidenhoutkwartier omgekomen personen is de Nederlander D.K. te Mar seille door de Franse recherche gearresteerd. K. wordt verdacht van verschillende oplichtingen..™. Beproefde hulp bij verkoudheid voor V». der, Moeder en kind. (Advertentie) 2—4 3—1 8—2 2—0 3—2 UITSLAGEN VOETBAL OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND MauritsEnsch. Boys 01 PROMOTIE TWEEDE KLASSE West I DWVZeeburgia (Olym. Stadion) Oost VitesseQuick (Nijm.) TubantiaRheden Zuid II J ulianaStandaard West I Tweede klasse A Alc. VictrixZaandijk terr. Kenn. besl. wedstr. Promotie derde klasse RapiditasHRC 25 BEKERWEDSTRIJDEN Tussenronde UW—Quick (H) 6—0 DWSExcelsior 22 KFCDe Spartaan 23 DOS—DEM 3—1 VSV—Haarlem 4—6 De Volew.Elinkwijk 22 West FrisiaVolendam 32 EendrachtAchilles 15 (terr. Achilles) WageningenDe Treffers 50 Go AheadSneek 12 RigtersbleekLa Premiere 22 SilvoldeHelios 31 HengeloStadskanaal 80 LeeuwardenEmmen 34 West I Derde klasse A Vitesse '22Terrasvogels afgel. SDWKinheim afgel Promotie vierde klasse SuccesADO '20 afgel. OFC—CSV (terr. OSV) afgel SchagenRKAFC 01 GrasshoppersBeverwijk 45 Intern, ontmoetingen Nederlands Limburg Belgisch Limburg 41. Haarlem Blackburn Rovers; 1—3. Sparta Nottingham Forest: 0—1. ^KGINIAW (Advertentie) FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 57 „Ik heb ook nog nooit een spoorweg gezien, tenminste niet dat ik weet, al veronderstel ik, dat we er wel een paar overgestoken zijn, op weg naar Texas, toen ik nog een baby was. Komt het dan door de spoorwegen, dat men zo voornaam wordt?" De man bewoog zich ongeduldig op zijn zadel. „Ik geloof, dat je heus wel weet wat ik bedoel." „Ja," antwoordde ze langzaam. „Ik geloof, dat ik heus wel weet, wat je bedoelt." Weer nam Ollie de teugels van de nek van zijn paard en liet ze zenuwachtig door zijn vingers glijden: „Ik moest maar liever gaan, het heeft geen zin er vanavond over te praten. Ik zal niet, zoals ik eerst van plan was, morgen weggaan. Zo zo kan.ikniet gaan." Zijn stem beef de een weinig. „Mag ik morgen middag weer terugkomen, Sam my?" „Ja, je kunt nu beter weggaan en morgen terugkomen." „En, Sammy, wil je proberen te geloven, dat ik niet helemaal nietswaardig ben, al ben ik dan niet groot genoeg om met Wash Gibbs te vechten? Weet je zeker, dat je me niet kwalijk neemt wat er b ij de molen is gebeurd?" „Neen," zei ze, „natuurlijk niet. Daar kon jij niets aan doen. Waar om zou ik iemand iets kwalijk ne men, waar hij niets aan doen kan?" Toen reed Ollie weg, en Sammy ging naar haar ponny en streelde het paardje, terwijl ze haar verloofde nastaarde, dié het Oude Pad opging en nog steeds was er die "rote, vragende blik in vel uit het gezicht verdween, glip- haar o«en. Toen Ollie om de heu- te het meisje het hek uit en stond een paar minuten laten op de uit kijkpost, waar ze haar verloofde langs de kam kon zien rijden. Ze zag hem uit het open veld ver dwijnen in de rand bosgrond bij de grote opening, en enige minu ten later zag ze hem weer verschij nen aan de andere ziid" van ei" ]iknl""(c v- de herten. Nog bleef ze kijken toen hij langs de rand van de valei reed. In de verte zag hij er uit als een speelgoedpop petje op een speelgoedpaardje. Ze keek tot hij weer in een bós uit het gezicht verdwenen v.as. "la b»el die tijd was er in haar ogen die vragende blik. Nam ze het Ollie kwalijk, dat hij zijn rol in het toneel bij de molen zo droevig gespeeld had? Neen, zei ze telkens weer tot zich zelf, alsof ze een lesje op zei, neen, het was Ollie's schuld niet en toch Ze wist, dat het waar was wat hij gezegd had, dat er dingen wa ren, die voornamer waren dan brute kracht. Was er echter niet iets meer dan brute kracht te pas gekomen bij het voorval? Stak er niet iets diepers in? Iets waarvan brute kracht ten slotte maar een uiting was? Ongeduldig stamp voette het meisje, en riep hardop uit: „O, waarom probeerde hij niet om iets te doen? Hij had Wash Gibbs liever moeten dwingen hem bewusteloos te slaan dan zo tam met zich te laten spelen." In de verte zag ze de herder zijn kudde volgen naar het dal, en de oude geleerde, die als hij in de buurt van de uitkijkpost kwam altijd keek of Rij zijn leerlinge er niet zag, wuifde met zijn hand als groet, toen hij langzaam af daalde achter de aan zijn zorgen toevertrouwde dieren. Het werd laat. Haar vader zou ook thuis komen voor het avondeten. Toen ze opstond werd haar aandacht getrokken door stappen op de berghelling en toen ze opkeek zag ze Peter naar de grote rots komen. Sammy groette de jongen vrien delijk: „Ik heb Pete al een hele tijd niet gezien, waar is hij ge- wees?" „Pete is overal geweest, en na tuurlijk was ik bij hem," ant woordde de jongen én maakte een alomvattend gebaar. Dan wierp hij zich in zijn volle lengte aan dé voeten van het meisje en zei opeens: „Die nacht is Pete hier ge weest, en God ook. Niemand an ders dan God kan dat gedaan heb ben. Poef ging het geweer en nog een hele boel geweren pief paf, door de bergen. En de maandingen, die aan het dansen waren, hielden er mee op, omdat ze bang waren, en die panter kromp gewoon in elkaar en stierf. Pete zegt, dat God dat gedaan heeft. En Matte en Ollie werden helemaal niet ge wond. Hij was zeker in de bergen die nacht.'k Sammy schrok. „Mat en Ollie, een panter? Wat bedoel je, jongen?" Terwijl de jongen liet hoofd schudde kwam die zorge lijke blik weer op het tere gelaat. ,jk bedoel niets, Sammy, ik niet. Niemand kan toch iets bedoelen, „Maar wat bedoelt Pete? Weet Pete er iets van? les „O ja, natuurlijk, Pete weet al- Weet Sammy niets van die nacht, toen God in de bergen is geweest?" Nu vroeg hij het gretig met wijdopen ogen en een gloeiend gezicht. „Nee," zei Sammy, „ik weet het niet. Wil Pete er mij alles over vertellen?" de vreemde jongen ging op de rots zitten, met zijn gezicht naar het dal beneden, en zei zachtjes: „Ollie zat zo, helemaal stil, hij rookte en keek naar de maan dingen, die dansten boven de top pen van de bomen daar." Daarna sprong de jongen op en liep een stukje langs de rand, om dan in elkaar gedoken terug te slui pen, fluisterend: „Hij kroop en hij kroop naar Ollie en die wist er helemaal niets van. Maar Matt wist het wel en God die wist het ook." Verbaasd sloeg het meisje zijn bewegingen gade. Plotseling sprong hij weer naar de rots, en zich tot het denkbeeldig dier wen dend, riep hij met de kinderlijke nabootsing van een zware man nenstem: „Ga weg, dit is mijn ge vecht." Toen met zijn eigen stem: „En of het beest bang was, toen jonge Matt op de rots sprong, iedereen is bang voor Matt als hij zo praat. Maar het beest was ook woest, omdat Matt niet heb ben wou, dat hij Ollie te pakken kreeg. En het maakte zich klaar om op Matt af te springen en Matt maakte zich klaar voor het ge vecht, en Ollie maakte dat hij weg kwam. (Wordt vervolgd) TEO bindt de duurte I Iedere levert U in de tot 28 Mei 2 bli TEO-Tomatensa duceerde prijs Zorg, dat U ti van deze excei Er zijn zoveel g u een geklede ja wijl de tempera langen naar fris Komt u daarom schitterende soi iapemnen. Zij zi het dragen en t legenheid mee De prachtigste sti dellen! ALK MAAI

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4