Nieuw Maquette van de nieuwe zender door Paus Pius XII aanvaard Auto met vijf inzittenden door trein gegrepen 1300 afgezanten bij de H. Vader H. Vader prijst het initiatief der Nederlandse katholieken Bertha (Madra) en Aminah kunnen niet scheiden Eenheidsstaat in Indonesië over enkele maanden een feit Magazijnen van Kreymborg en „De Bijenkorf" uitgebrand EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Grote dag voor 1300 pelgrims Loonbelasting over vacantiebonnen De R.I.S. eist geen schadevergoeding Rechtbank Singapore beveelt teruggave aan de ouders Nog steeds schoten te Makassar Accoord tussen Djocja en Djakarta Oorlogsbodems vertrokken Russische treilers in het Kanaal Vernietigend vuur in Apeldoorn Schade ruim f 1.500.000.- Vrijspraak na zeven maanden voorarrest Ramp in een Amerikaanse haven Ontploffing op de „Zuiderkruis a Twee dodenéén zwaargewonde De coloradokever gesignaleerd! Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-?— familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EE/T Buiten God is t nergens veilig(Vondel) A S H VAN HEDEN Pag. 1 Zaterdag 20 Mei 1950 46e Jaargang No. 11863 Kontoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VATICAANSTAD (KNP). Het hoogtepunt danks de ongekende schoonheid van de twee toch wel geworden de plechtige audiëntie, die Nederlandse pelgrims. Tijdens deze audiëntie Santo" aan Z.H. de Paus de maquette aange katholieken aan Paus Pius XII ter gelegenheid ken. In de vroege morgen reeds om half negen de kleuren van de regenboog in de machtige St. Pietersplein deden schitteren, bevonden zen deur, de ingang van het pauselijk paleis. Garde in hun veelkleurige uniformen, die de de pelgrims langs de hoge marmeren trap van Sala Clementina geleid. Onder hen bevonden zich de leden van het Nederlandse Epis copaat, Mgr. J P. Huibers en Mgr. J. W. M. Baeten en verder de bisschoppen Mgr. dr. Jan Olav Smit, kanunnik van de Sint Pieter, en Mgr. J. van den Biesen, Apostolisch Vicaris van Lwangwa, allen in vol bisschoppelijk ornaat. Verder de Mon- signori dr. Bern. Eras en drs. J. Damen, de Nederlandse gezant Jhr. Marc van Weede, in ambtsgewaad, de ministers v. Schaik, Rutten en van den Brink en oud-minister Sassen, dé Commis sarissen der Koningin van Limburg, mr. dr. F. Houben en van Overijsel, ir. J B. Ridder de van der Schueren, deze laatste in de uniform van Maltezer ridder. van de tweede Nederlandse bedevaart is, on- voudige heiligverklaring op Hemelvaartsdag, Z.H. de Paus heeft willen verlenen aan de hebben de leden van de Stichting „Radio Anno boden van de nieuwe zender die de Nederlandse van Zijn gouden priesterfeest hebben geschon- bij prachtig helder weer, waarbij de zonnestralen watermassa's van de twee fonteinen op het zich de dertienhonderd pelgrims voor de bron- Verwelkomd door een sectie van de Zwitserse wacht aan de ingang hadden betrokken, werden Pius IX en over het Damascusplein naar de Bovendien hadden een plaats gevonden aan weerszijden van de troon de leden van de Stichting „Radio Anno Santo" en de tien prijswinnaars. De overige Neder landse pelgrims vulden de gehele Sala Clementina. Om 9.30 precies kondigde de dienstdoende Kamerheer de komst van de H. Vader aan, Die bij het betreden van de zaal met een luid applaus ontvangen werd. Nauwe lijks had de Paus op Zijn troon plaats genomen, ter weerszijden waarvan Zijn dienstdoende Ka merheren in paarse togen en vier leden van de Edelwacht zich plaatsten, of Zijne Heiligheid no digde de bisschoppen, de minis ters en de overige autoriteiten.uit om op de banken plaats te nemen. Adres van hulde Minister van Schaik, voorzitter van de Stichting „Radio Anno Santo", nam na verkregen toe stemming van Zijne Heiligheid het woord om in een korte in het Duits gestelde toespraak, tintelend van trouwe aanhankelijkheid van Neerlands katholieken aan de H. Stoel en aan de Plaatsbekleder van Christus, Pius XII, het ge schenk aan te bieden van de nieuwe zender voor Radio Vati- cana als een hulde van Nederland bij het gouden priesterfeest van de H. Vader. Z.H. de Paus nodigde hierop onder luid applaus minister van Schaik uit bij Hem te komen om hem Zijn dank uit te spreken. Voor de heffing van de,loonbe lasting over vacantiebonnen is een tegemoetkomende regeling getrof fen. Met ingang van 1 Juli 1950 kan de waarde van deze bonnen gesteld worden op drie kwart van de nominale waarde, afgerond naar boven op een veelvoud van 5 cent. De waarde van bijvoorbeeld een bon van f 2.50 wordt dus voor de loonbelasting gesteld op f 1.90. Toespraak van Zijne Heiligheid Op de toespraak van minister van Schaik antwoordde de Heilige Vader, dat dit geschenk van de Nederlandse katholieken met bij zondere lof vermeld dient te wor den in de annalen van het H. Jaar, dat de katholieken van Nederland zozeer ter harte gaat. Dit grootmoedige en grootse initiatief der Nederlandse katho lieken, dat bestemd is voor de uit breidingsplannen en de verster king van Radio Vaticana, waar borgt, dat Radio Vaticana op deze wijze het licht van de overtuiging kan brengen temidden van de grote geschillen, die op het ogen blik de wereld teisteren, en dat de stem van Rome met de nodige sterkte kan doorklinken in de wereld en die echo kan vinden, die in overeenstemming is met de grote opdracht van de H. Kerk, juist in deze tijd. Hieraan medewerken betekent deelnemen aan het apostolaat van het Woord, door het licht der Waarheid te brengen aan de men sen, die ronddolen in de duister nis van de huidige tijd. Hieraan medewerken betekent deelnemen aan het Apostolaat der Liefde tegenover de thans ver spreide demonische haat. Dit betekent ook deelnemen aan het Apostolaat der Verzoe ning en des Vredes en samenwer ken met allen, die metde bood schap van Christus ernst maken. De H. Vader besloot Zijn toe spraak met opnieuw Zijn dank uit te spreken en verleende aan de Nederlanders, die ondanks de stormen van de laatste wereld oorlog, welke over hun land heb ben gewoed, met onverzettelijke kracht werken voor de zaak van Christus, Zijn Apostolische Zegen. De Franciscaner pater Staver- man uit Drachten bood hierna uit naam van de Friese bedevaart aan de Paus een kostbare vaas van Makkummer aardewerk met een oorkonde aan. (Vervolg pagina 3, zesde kolom) Naar aanleiding van de recente berichten betreffende de eis tot schadevergoeding, welke door de regering der R.I.S. zou worden in gediend in verband met de gebeur tenissen. waarbij K.N.I.L.-troepen onder Nederlands bevel betrokken waren, wordt thans van bevoegde zijde te Den Haag medegedeeld, dat door de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta van de regering der R.I.S. een verklaring werd ontvangen, volgens welke de desbetreffende mededelingen van de woordvoerder van het ministe rie van voorlichting der R.I.S. ge heel onjuist zijn. De vroegere Franse premier Paul Reynaud (links) heeft met de West-Duitse president heodor Heuss op diens resi dentie bij Bonn besprekingen gevoerd over een nauwere eco nomische en culturele samen werking tussen beide landen. SINGAPORE, 19 Mei (Reuter) De opperrechter te Singapore heeft heden bij een verhoor bevolen, dat het dertienjarige meisje, dat tij dens de Japanse invasie op Java aan een Maleise kinderverzorgster, Aminah, werd meegegeven, aan haar ouders wordt teruggegeven. Toen dit besluit aan het kind werd medegedeeld, weigerde zij van Aminah gescheiden te worden. De verzorgster riep herhaaldelijk: „ik kan haar niet laten gaan". De wachtende menigte zag het kind vastbesloten het hoofd schud den, op elk voorstel om de enige moeder, die het zich kan herinne ren, te verlaten. Aminah hield re soluut degenen, die het kind van haar af wilden nemen, van zich af. Tenslotte werden beiden in de zelfde auto weggevoerd. Een autoriteit van het departe ment van Sociale Welvaart te Sin gapore verklaarde later op de dag, dat het kind (Bertha de Hartogh) thans waarschijnlijk zal worden overgedragen aan de Nederlandse consul-generaal te Singapore, ten einde aan de ouders te worden te ruggegeven. De baboe deelde mede, dat zij zou trachten in hoger beroep te gaan tegen de beslissing van de opperrechter. Hedenavond verble ven de baboe en het kind op twee verschillende plaatsen in Singapo re. Aminah vertelde met roodbe- huilde ogen, dat de Maleise naam van Bertha „Madra" was, hetgeen betekent „licht van het hart". „Ma- LIE TE PARIIS PARIJS, 19 Mei, (Reuter) Trygve Lie is vandaag te Parijs aangekomen. Hij hoopt de Franse minister van Buitenlandse zaken, Robert Schuman, te ktfnnen spre ken wanneer die uit Londen terug is. Lie wist niet hoe lang hij in Pa rijs zou blijven, maar een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft reeds medegedeeld, dat Lie de volgende week te Londen een onderhoud zal hebben met Bevin. Dit onderhoud was voor Lie's vertrek naar Mos kou al afgesproken. dra en ik zijn zeer aan elkaar ge hecht en zij is inderdaad het licht van mijn hart", zo zeide zij. Zij deelde mede, dat Madra in de mo hammedaanse godsdienst was op gevoed en dat zij Maleis en Ara bisch kende. Op de vraag of zij van mening was, dat Madra ge makkelijk aan het leven in Neder land zou wennen, antwoordde Ani- mah: „Dit ligt in de hand der go den; wij zullen moeten zien wat er gebeurt". DJAKARTA, 19 Mei (Aneta) De schietpartijen te Makassar, die Maandag begonnen, houden vol gens te Djakarta ontvangen be richten aan. Radio-Makassar is sedert drie dagen uit de lucht. Bij een van de vechtpartijen werd de Nederlandse controleur Drop zo ernstig gewond, dat hij Woensdag overleed. Intussen zijn volgens voorlopige te Djakarta ontvangen berichten negen leden van het K.N.I.L. en drie leden van de A.P.R.I.S. bij de schietpartijen gedood. Het aantal gewonden beloopt meer dan twin tig. Kolonel Nasution, de chef-staf van de Apris, en kolonel Pareira, de sous-chef-staf van het K.N.I.L., kyn in verband met de toestand te Makassar naar deze stad vertrok ken. Het A.N.P. verneemt van be voegde zijde, dat de oorsprong van de ongeregeldheden blijkbaar ge legen is in het feit, dat de Apris op 15 en 16 Mei j.l. de kampemen ten van de K.N.I.L.-troepen onder vuur nam en op de 16e Mei het hoofdkwartier van deze troepen beschoot. .Uiteraard waren de K.N.I.L.-militairen, onder wie ten gevolge van deze beschieting do den en gewonden vielen, genood zaakt om ter zelfverdediging het vuur te beantwoorden. Te Makassar vertoeven militaire waarnemers van de Unci, die de loop der gebeurtenissen persoon lijk hebben waargenomen. In hoe verre zij tussenkomst hebben ver leend om tot staken van de onge regeldheden te komen, is niet be kend. Het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard aan Frankrijk, dat van 23 tot 26 Mei a.s. zal plaats hebben, is voor dit land een groot evenement. Reeds geruime tijd is men bezig voorbereidingen te treffen, zowel in als buiten het Elysee Paleis, waar het Koninklijk echtpaar zal verblijven. Deze foto toont u het „Salon des Dames" in het Elysee Paleis, dat ter beschikking van Koningin Juliana zal worden gesteld DJAKARTA, 19 Mei (Aneta). Vrijdagmiddag te 17.00 uur Javatijd zijn de besprekingen tussen de R.I.S. en de Republiek Indonesië over de vorming van de eenheidsstaat, met een ge meenschappelijke verklaring geëindigd. In deze verklaring wordt gezegd, dat is overeengekomen dat er een eenheidsstaat zal worden gevormd, die in vorm overeenkomt met de Republiek Indonesia,'zoals deze op 17 Augustus 1945 werd geproclameerd. Na de conferentie hebben ver schillende ministers, zowel van de Republiek Indonesië als van de R.I.S., aan Aneta medegedeeld, dat het minstens 1 a 2 maanden zal duren alvorens de eenheids staat zal zijn verwezenlijkt. Als eerste stap naar de vorming van de eenheidsstaat noemden deze ministers een herziening van de voorlopige constitutie door het parlement der R.I.S. De grondbeginselen van de nieuwe staat zijn: 1. Internationaal: de vervolma king van de volkswelvaart en de eenheid van het Indonesische volk. 2. Naar buiten: de verzorging van de goede betrekkingen met andere landen. President wordt Sukarno. De ministerraad zal het karakter van een parlementair kabinet hebben. Met betrekking van de vice-presi dent zal nader van gedachten worden gewisseld. In afwachting van de wetgevingseenheid blijven de bestaande wetten en verorde ningen van kracht. Waar moge lijk, zal getracht worden de wet geving der R.I.S. te doen voort bestaan. Besloten werd een commissie in te stellen voor het zo spoedig mo- DE „ACTIVITY" Aangelokt door het mooie weer waren vele Rotterdammers naar de Boompjes en het Willemsplein gekomen om getuige te zijn van het vertrek van het vliegdekschip „Karei Doorman", dat Vrijdag middag, vergezeld door de lucht verdedigingskruiser Hr. Ms. „Ja cob van Heemskerck", het ruime sop koos. Deze schepen maken deel uit van het Nederlandse smaldeel, dat onder bevel van vice-admiraal J. J. L. Willinge, zal meedoen aan de gecombineerde vlootmanoeu- vres, die onder de naam „Acti vity" in de Engelse wateren wor den gehouden. Hr. Ms. „Marnix", een oplei dingsschip voor machinekamer- personeel, dat eveneens de oefe ningen zal meemaken, had reeds in de ochtenduren de Rotterdamse haven verlaten. Om twee uur, nadat de ankers ratelend waren gelicht, was het schip los en de reis kon een aan vang nemen, zij het in de Nieuwe Waterweg nog gesleept door vier sleepboten. gelijk uitvoeren van deze over eenstemming. De resultaten zal de regering der R.I.S. voorleggen aan de voorlopige volksvertegen woordiging en de senaat; de rege ring der R.I.S. zal deze voorleggen aan het werkcomité van het K.N. I.P. Indien deze aanvaard worden, zal de president de vorming van de eenheidsstaat officieel afkon digen. Hierna zullen de regerin gen van de R.I. en de R.I.S. op geheven worden en zal de presi dent stappen ondernemen tot vorming van de nieuwe regering. De overeenstemming werd vast gelegd in een acte getekend door drs Hatta (R.I.S.) en dr Halim (R.I.). „Normaal passeren" zegt Fraser LONDEN, 19 Mei (Reuter). Zeven Sovjet-Russische vaartui gen, vijf sleepboten en twee vis sersvaartuigen, waarbij zich later de als „moederschip" fungerende en bijna drieduizend ton metende Russische vrachtvaarder „Tam- bof" voegde, zijn heden het Ka naal gepasseerd. De zeven schepen, die uit een Oostzeehaven naar de Zwarte Zee zijn vertrokken, zijn in de afge lopen nacht ter hoogte van het eiland Wight gesignaleerd, waarna zij in de mist verdwenen. Hedenmiddag vroeg zijn nog twee Russische treilers Straat Do ver in westelijke richting gepas seerd. Op een heden in het gebouw van de Britse admiraliteit gehou den persconferentie werden Lord Fraser, de chef van de Britse marinestaf, vragen gesteld over deze Russische vaartuigen. „Ik ben van mening, dat het hier een normaal passeren van het Kanaal door Sovjet-Russische treilers be treft, die op weg zijn naar de Zwarte Zee", verklaarde hij. Zeven van de Russische treilers zijn in de monding van de rivier Heiford (ten westen van Fal mouth-Cornwall) voor anker ge gaan. Twee Britse douane-beamb ten zijn aan boord gegaan. Zij rapporteerden, dat de dekken der zeven vaartuigen met visgerei waren afgezet. Een lid van de be manning, die een beetje Engels sprak, zou hebben verklaard, dat de schepen wachtten op hun moe derschip en Zaterdag of Zondag zouden vertrekken. Andere leden van de bemanning, o.w. twee vrouwen, riepen bij verdere vra gen: „Spreken verboden". Een brand, welke zich met enor me snelheid uitbreidde, heeft in de afgelopen nacht in de Hoofdstraat te Apeldoorn drie grote winkel panden, waarvan twee het waren huis de Bijenkorf vormden en het andere het kledingmagazijn van de firma Kreymborg, volkomen in de as gelegd. Tegen elf uur ontdekte een pas serende militair vlammen in het achtergedeelte van de winkel van Kreymborg. Hij waarschuwde on middellijk de brandweer, doch toen deze arriveerde had het vuur zich reeds aanzienlijk uitgebreid. Hoewel direct zoveel mogelijk slangen werden uitgelegd, had men aanvankelijk met onvoldoende wa terdruk te kampen en het was pas tegen half twaalf dat men in staat was het vuur krachtig te bestrij den. Doordat de pompinstallaties door modder verstopt raakten ge lukte het niet om water uit de Grift te halen. Intussen was het kledingmagazijn een vuurzee ge worden waaruit kolkende laaiende vlammen aan alle kanten brullend een weg zochten. Van de tegen over liggende winkels in de vrij smalle straat sprongen de etalage ruiten en een ogenblik dreigde, door de enorme hitteuitstraling en de vonkenregen de brand zelfs over te zullen slaan. Dit wist de brandweer te voorkomen, maar ondanks alle inspanning gelukte het niet aan de zijwaartse uitbrei ding paal en perk te stellen. Spoe dig werd ook het achterhuis van het nieuwste gedeelte (het meu belmagazijn) van de Bijenkorf door de vlammen aangegrepen en toen was het nog slechts een kwestie van korte tijd of ook dit pand was in een vuurzee herscha pen. Een stortvloed van bluswater vermocht niet de vlammen zicht baar te beperken. Ook het volgen de pand, het oudste gedeelte van de Bijenkorf, of zoals het genoemd wordt de Bijenkorf 1, werd te on geveer middernacht door het vuur bereikt. Intussen was, behalve het volledige brandweermateriaal van Apeldoorn en-de. naaste buurdor pen ook een tweetal ladderwagens van Arnhem en Deventer in actie gekomen. De vuurbestrijding werd nu voornamelijk op laatstgenoemd perceel geconcentreerd en het was daar aan te danken dat hier de barnd tenslotte kon worden ge stuit. Te ongeveer 1 uur was het zover dat ook de Bijenkorf 1 volle dig in vlammen was opgegaan. Nog op tal van plaatsen waren op De 28-jarige Amsterdamse kan toorbediende W.P.P., die verdacht werd de beide jeugdige daders van de in September j.l. gepleegde roofoverval op de spaarbank Stad Amsterdam aan een revolver te hebben geholpen, is gisteren door de Amsterdamse rechtbank vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. De verdachte heeft zeven maanden in voorarrest gezeten. De zaak tegen deze kantoorbe diende werd in Februari voor een nader onderzoek aangehouden, nadat de officier van justitie, die medeplichtigheid en heling wel bewezen achtte, twee jaar gevan genisstraf had geëist. Veertien dagen geleden liet de officier deze eis vallen en vroeg vrijspraak. dat moment brandhaarden aan wezig, die fel en hardnekkig alle aanvallen van het water doorston den. Pas te circa 2 uur kon men zeg gen dat de brand was bedwongen en konden de eerste wagens inruk ken. De aangerichte schade is op dit moment nog niet nauwkeurig te schatten, doch gaat zeer waar schijnlijk, inclusief de panden, een bedrag van 1'^ millioen gulden te boven. Zowel de panden als de in ventaris waren verzekerd. VIER SCHEPEN KWAMEN TOT ONTPLOFFING SOUTH AM BOY, 20 Mei. In de haven van het Ameri kaanse plaatsje South Amboy, op 50 km van New York, heeft zich Vrijdagavond een ver schrikkelijke ontploffing voor gedaan, waardoor verschillende personen om het leven kwamen en een honderdtal werden ge wond. Volgens de politie ontploften kort na elkaar vier schepen, die. geladen met explosieve stoffen, klaar lagen om de haven te wor den uitgesleept. Een ooggetuige, die zelf ernstig gewond werd, verklaarde onmid dellijk voor de ontploffing vier schepen te hebben gezien. Toen de rook was opgetrokken, zag hij er geen meer. Een andere ooggetuige zeide, dat een nabijgelegen fa- biek van meststoffen nagenoeg geheel vernield werd. Het plaatselijk ziekenhuis heeft bijna honderd gewonden opgeno men, die voor het merendeel door rondvliegende glasscherven en stukken puin waren getroffen. De stad, waar electriciteits- en telefoonlijnen door de ontploffing zijn verbroken, is door de politie afgezet. Het havengebied werd ontruimd. De maatschappij „Penssylvania Raiload" meldt dat het station te South Amboy door de ontplof fing is verwoest. Een trein, die het station was uitgereden, is ontspoord. Verscheidene reizigers werden door glasscherven ge wond. Vanwege de grote verwarring te South Amboy heeft de gouverneur van New-Jesey bevel gegeven tot het zenden van afdelingen van het leger en de marine om de orde te herstellen. Tijdens werkzaamheden in de machinekamer van het troepen transportschip „Zuiderkruis", dat aan de Lloydkade te Rotterdam ligt, heeft Vrijdagmiddag een ontploffing plaats gehad, waar van de aard nog niet kon worden vastgesteld. Er ontstond een steekvlam en hierdoor werden vijf personen gewond, nl. de 49- jarige J. H. W. Schouten, de 48- jarige J. Kramer, de 52-jarige C. de Cocx, de 62-jarige J. Worms, allen wonende te Rotterdam en de 19-jarige W. Groeneveld uit Arnhem. Zij moesten met brand wonden aan gelaat en handen in het ziekenhuis worden opgeno men. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is op de onbewaakte overweg bij Dubbeldam nabij Dordrecht een kleine bestelauto gegrepen door de trein Dordrecht-Breda. Twee van de vijf inzittenden wer den hierbij gedood. De twee slachtoffers, die in de cabine zaten, waren de chauffeur L. Bollaard uit Dordrecht en zijn schoonmoeder, mevr. de Haan, eveneens uit Dordrecht. Zij waren op slag dood. In de laadruimte van de auto. CLAY TROK ZIJN UNIFORMJAS UIT SYRACUSE (staat New York) 19 Mei, Reuter Generaal Lucius D. Clay gewezen Amerikaans mili tair Gouverneur van West-Duitsland en thans gepensionneerd, verklaar de te Cyracuse, in de Amerikaanse staat New York, dat hij „zijn uni form niet had uitgetrokken, indien hij van mening was geweest dat 'n oorlog aanstaande moet worden ge acht". In het persgesprek waarin hij dit meedeelde, verklaarde Clay verder nog: „Ik ben echter wel van mening, dat de Sovjet-Unie- voor bereidingen treft voor een toekom stige oorlog en wel waarschijnlijk over een jaar of tien". die 40 meter werd meegesleurd, bevonden zich nog drie personen, waaronder een baby van ander half jaar. Zij werden uit de auto geslingerd, doch kwamen op de zachte berm van de spoorbaan te recht. Een van hen. mevr. Bol laard, was ernstig gewond. De overlevenden werden naar het gemeentelijk ziekenhuis te Dor drecht vervoerd. Graham Greene bij H, Vader De bekende katholieke schrijver Graham Greene is gisterenmorgen in bijzondere audiëntie door de H. Vader ontvangen. De warme dagen in de tweede week van Mei hebben reeds vele coloradokevers uit hun winter slaap gewekt, waardoor in het Zui den, Midden en Oosten van ons land verschillende kevers op het jongste aardappelgewas zijn aan getroffen. Het is uiteraard van het grootste belang, dat deze kevers zo spoedig mogelijk worden vernietigd. Hier mede wordt schade aan het jonge gewas voorkomen, terwijl de ke vers geen gelegenheid krijgen eitjes te leggen. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1