De organisatie van de Heilig Jaarviering FILMS VAN DEZE WEEK /D.D.D.I r LEVEN EN LATEN LEVEN Jong gezin dreigt ten tweede 'male dakloos te worden v__ Een laatste aansporing Koopt het geel-witte vlaggetje N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ Rond de Alkmaarse vis-oorlog Schellingwoude- Meervogels 1-3 PAGINA 2 ZATERDAG 20 MEI 1950 l Aan alle kerken in het dekenaat Alkmaar wordt de kerkgangers morgen door de leden van onze Jeugdbeweging 'n geel-wit vlaggetje aangeboden; dit heeft 'n tweeledig doel: ten eerste 'n kleine herinnering aan de dag van het H. jaar, die morgen door de katholieken van het dekenaat Alkmaar gevierd wordt en voorts 'n kleine bijdrage in de kosten van de organisatie van deze dag. Wij sporen onze lezers aan zich morgen allen te tooien met dit geel-witte vlaggetje en daarmee op te trekken naar Alkmaar. Om half 2 wordt op het Canada plein de optocht geformeerd, waaraan bli.ikens de gisteren be kende gegevens, minstens 2000 personen zullen deelnemen. Een groot aantal vaandels en vlaggen zal in de stoet worden meegedra gen en minstens vier muziekcorp sen zullen de optocht opluisteren. Het comité tot viering van de dag van het H. Jaar nodigt alle katholieken van het dekenaat uit in de stoet mee te trekken; zoveel mogelijk in verenigingsverband en in de volgorde, zoals het pro gramma aangeeft; op het Canada plein zullen nadere aanwijzingen over de opstelling worden gege ven. Ter geruststelling van de deel nemers aan de optocht kunnen wij mededelen, dat in de muziek- tuin voor hen zitplaatsen zijn ge reserveerd ;er mogen in de mu- ziektuin geen zitplaatsen worden ingenpmen, voor de deelnemers aan de optocht hun plaats hebben ingenomen. Er zullen echter vol doende zitplaatsen zijn voor an dere bezoekers van de muziektuin. Tal van verenigingsbesturen zonden ons ter plaatsing oproe pen tot haar leden, om in de op tocht mede te lopen; het is echter ondoenlijk al die afzonderlijke oproepen te plaatsen ;wii volstaan daarom met één algemene oproep tot de leden van alle parochiële en sociale organisaties, jeugd- en sportverenigingen enz. Een ieder, die deze dag van het H. Jaar mee wil vieren, sluite zich aan; laat uit elk gezin minstens één vertegenwoordiger(ster) mee WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHANDELING (Advertentie) TENTOONSTELLING VAN HERWIJNEN Sfedelijk Museum, Breedsfraat ALKMAAR De aandacht zij nog eens gevestigd op deze be langrijke expositie. Hier is werk te zien van een kunstenaar, die zekeï Tot de groten van deze tijd gerekend mag worden, een schil der, wiens oeuvre 'herhaaldelijk werd geëxposeerd op tentoonstel lingen in Wereldsteden en is ver tegenwoordigd in vele grote Musea van Moderne Kunst. Reeds kwamen van ver buiten de stad en zelfs van buiten de pro vincie, bezoekers naar Alkmaar, speciaal voor deze tentoonstelling. Laten Alkmaar en omgeving to nen oog te hebben voor goede kunst en waardering voor de ge boden gelegenheid om deze dicht bij huis te genieten. De tentoonstelling is op werk dagen van 1012 en van 25, op zon- en feestdagen van 25 uur geopend. WINKELPAND VERNIEUWD ALKMAAR De ruim twintig jaar bestaande zaak in boeken en kantoorbehoeften van de Fa. M. Oudejans in de Schoutenstraat, die reeds enige malen inwendig werd veranderd, heeft dezer da gen een gehele vernieuwing on dergaan, waardoor de zaak op een fraaie wijze werd gemoderniseerd. Een nieuwe vulpen-afdeling, de specialiteit van de firma, beheerst het achtergedeelte van de winkel, die werd uitgebouwd; mede in verband met de weer vooroorlogse collectie, die in dit artikel kan worden geboden. De kantoorboek handel werd overzichtelijker en de afdeling boekhandel is in een vrije verkoop-ruimte herschapen. Fraaie vitrines kwamen op de plaats waar vroeger de trap stond en een mooie T.L. verlichting maakt het pand aantrekkelijker. De heer J. M. H. van der Horst, die reeds enkele jaren in de firma is opgenomen, verzekerde zich de medewerking van de Fa. Hooge- werf uit Amsterdam voor de al gehele inrichting, van de Fa. Ge- nefaas van het Verdronkenoord voor de verlichting terwijl de heer Balder de etalage verzorgde. DE NATIONALE KEGELWEDSTRIJDEN ALKMAAR. In de corpswed strijd heren 5-tallen is tot nu toe wat de kop betreft weinig verande ring gekomen. Nog altijd staat de club uit Brammen met 350 hout, bo-, venaan. Bij de dames 5-tallen daar entegen wist de Alkmaarse dames club W.I.K. gisteravond een prach tig succes te behalen. Gekleed in nieuwe, keurige sportcostuums maakten deze dames maar even 321 hout, waarmee zij definitief de eer ste plaats bezetten. Deze mooie prestatie is zeker een felicitatie waard. Op de vrije baan is de strijd nog in volle gang en er is nog niets van te zeggen wie de erepalm zal beha len. De heer Köllmann staat boven aan, doch de heren de Lange, van der Post, Winder en Genefaas zijn nog niet van plan het daarbij te laten. optrekken naar de muziektuin Hier wordt geen entree geheven; de toegang is gratis. Men neme echter het programma, dat in alle parochies ten verkoop is aan geboden mee, om de plechtig heden goed te kunnen volgen; voor zover nog voorradig, zijn in de muziektuin nog programma's verkrijgbaar. Katholieken van het dekenaat Alkmaar, laten wij ons morgen in zo groot mogelijke getale in de geest verenigingen met onze Rome-pelgrims in de H. Stad; laat ons in grote eensgezindheid de dag vieren van het H. Jaar 1950. Het comité verzoekt ons opname van het volgende: nog A.F.C.-nieuws AFC 1Grasshoppers 1 6.30 u. Kolp. Boys 2AFC 6 Zondag 1.30 inplaats van Zaterdag 7 uur. Het eerste en zesde treden Zon dag in het strijdperk. Voor het eer ste, de tweede promotie-wedstrijd, nu tegen de andere kampioen 4e kl. Grasshoppers, dat Donderdag ver loor, zal alles in het werk stellen om de buit binnen te halen, daar zij anders vrijwel uitgeschakeld is. AFC-ers vooruit! Supporters, leden, donateurs, ad- spiranten en welpen, moedigt ze aan tot het einde toe! De wedstrijd vangt aan om 6.30 u. Attentie: Dezer dagen worden de nieuwe lidmaatschapskaarten be zorgd. Daar dit aantal de 500 be nadert, kan de mogelijkheid zich voordoen, dat er iemand vergeten wordt, indien U dus nog geen nieu we kaart ontvangt, moet U zich vervoegen bij het Broederhuis, Nas- saulaan. Voor de prom. wedstrijd zijn alléén de nieuwe lidmaat schapskaarten geldig. Zondag zal er veel publiek komen en wij kunnen melden dat er t.o. de tribune een keurige staantribune is gebouwd! AFC-ers U gaat toch ook mee in de Pausoptocht ter viering van het H. Jaar. ,,De vette jaren voor de handel zijn voorbij, maar desondanks zijn vele zakenmensen er nog op uit, zo veel mogelijk winst te maken, ten koste van de consument". Dit is zo ongeveer de stelling, die wordt ge poneerd in 'n zeer uitvoerig schrij ven, dat wij dezer dagen ontvingen van de heer L. Janssen, die er de Alkmaarse vishandelaren van be schuldigde, nog steeds te hoge win sten te nemen. Deze mensen zou den er zelfs de oorzaak van zijn, volgens het schrijven van de heer Janssen, dat de vissersvloot moet worden opgelegd! Zoals de lezer weet, is er de laatste weken een deining ojp de Zaterdagse markt ontstaan, doordat er handelaren komen, die tegen verminderde prijzen vis aan de man brengen. Van de zijde der bonafide han delaren, die zelf ook de strijd op de markt hebben aangebonden te gen deze van elders komende han delaren, werd er ons op gewezen, dat men niet moet vergeten, dat de viswinkelier andere kosten en an dere verplichtingen heeft, dan iemand die zo eens te hooi en te gras op een markt verschijnt. Dat is voor zich zelf sprekend als men alleen maar denkt aan dé winkel ruimte, die aan wettelijke eisen moet voldoen, de koel-installatie, de service e.d. De vishandelaar moet de hele week verkopen, voor al voor en op Vrijdag, de groothan del kan niet worden gepasseerd. Men vraagt zich in deze kringen dan ook af, waarom de goedkope handelaren niet op de markten ver schenen, toen de visprijzên waren vastgesteld door de Regering en C.C.D.-controleurs de naleving der bepalingen nagingen. En dan is men er in kringen van de vishan del terecht verontwaardigd over, dat de losse handelaren, teneinde een uitkoopsysteem te kunnen vol gen, in Groningen tegen betaling van f2.50 per lid hebben aangebo den van de markt weg te zullen blijven! WORDT R.K.A.F.C. DERDE KLASSER? ALKMAAR. Het antwoord op deze vraag hangt natuurlijk op de eerste plaats af van het eerste elftal dat o.i. zeker in staat is ip deze promotie-degradatie-competitie als no. 1 te zegevieren. Maar op de tweede plaats hangt het af van de belangstelling van Katholiek Alkmaar. Het aantal sup porters van AFC groeit nog steeds, maar morgenavond om half 7 mag geen Alkmaardep die de sport een warm hart toedraagt, ontbreken; en vooral de katholieken moeten door een bezoek aan deze belangrijke wedstrijd (aanvang half 7) de jon gens van ons eerste een rugge- steuntje geven; zij zullen de bezoe kers niet teleurstellen. Dus morgenavond allen op naar de Westerweg. LAATSTE AANWIJZINGEN H. JAARVIERING Speciaal voor Besturen, orde commissarissen en propagandisten 1. Bij fris weer kunnen de leden van de sport- en gymnastiekver enigingen hun mantels en jassen het best vóór de optocht in de Muziektuin afgeven in de garde robe. Tijdens het spel zitten zü dan beschut. 2. Fietsen kunnen zowel op het Canadaplein als bij de Muziektuin gestald worden. 3. In de Willibrordusschool worden vanaf 12 uur alle ijverige verkoopsters van speldjes en pro gramma's verwacht. Zowel het geld als eventueel nog overgeble ven speldjes en programma's moe ten daar worden afgedragen. 4. Degenen, die een persoon lijke uitnodiging ontvangen heb ben, om aan de optocht deel te nemen, zoals de dragers van het kerkelijk en wereldlijk gezag, de districtsbesturen van de K.A., ge lieven plaats te nemen op het Canadaplein naast de muziek corpsen. 5. Twaalf grote borden zullen op het Canadaplein de indeling der stoet, zoals deze ook in het programmaboekje staat afgedrukt, duidelijk aangeven. De groepen, die graag in parochieverband bij een blijven, gelieven zich te scha ren onder de godsdienstige vereni gingen1, die op bord nummer 9 staan aangegeven. Wij vragen ons af hoe de toe stand wel zou worden in de vis handel niet alleen, maar ook in andere branches, wanneer de win kelier en grossier van het toneel zou móeten verdwijnen. Niet alle omstandigheden zou dat een voordeel betekenen, men denke slechts aan opslag en bewaring van aan bederf onderhevige producten, waartoe de marktverkoop toch niet steeds de mogelijkheid biedt, al kunnen wij het tijdelijk voordeel van een goedkope actie op een zeker moment niet ontkennen. Het is echter de vraag of deze goedkoop op de duur niet een duurkoop zal blijken. Anderzijds menen wij niet, dat men door scherp stelling te nemen in deze kwestie tot een oplossing zal komen. De visoorlog zal hier evenals elders zijn eigen dood wel sterven en een normale toe stand, zowel in het marktwezen waarvan wij het nut geenszins wil len ontkennen, als in de winkel stand, die nu eenmaal voor de ko per op de duur toch onontbeerlijk zal zijn, zal zich zeker ontwikkelen. ONZE AGENDA MUZIEKTUIN, Zondagmid dag 2.30 Grootse viering, van de Dag van 't H. Jaar. VANAVOND 7 u. Voetbal wedstrijd tussen het Ned. Politie-elftal en een KNVB- elftal op het Gemeentelijk Sportterrein. BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: De Derde Man, 14 jaar (geprolongeerd); Har monie: L.O.L.P.K.-ver- zetsfilm, 14 jaar; Victoria- theater; De held van de jungle, volw.; A.B.T.: Dood in de wolken, 14 jaar. ZONDAGSDIENST DOCTO REN: Dr. K. H. Kolk. Geestersingel 36, tel. 2017 en Dr. J. Maats, Steyn- straat 1, tel. 2387. ZONDAGS- EN NACHT DIENST APOTHEKEN: Apotheek Hartong v. Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. Gemeenteraad ALKMAAR Het ligt in de be doeling van de burgemeester Don derdag 1 Juni a.s. te 14 uur een raadsvergadering te doen houden. K.A.B.-hoekje ALKMAAR - Mogelijk wel over bodig, kunnen we niet nalaten nog maals de leden van de K.A.B. aan te sporen deel te nemen aan de H Jaar-viering op Zondag 21 Mei. De indeling van de dag is wel voldoen de bekend, wij volstaan met nog maals alle vakafdelingsbesturen te vragen, tijdig met hun vaandel present te zijn, de leden kunnen zich scharen elk achter hun eigen vaandel. De deelname van onze vereniging moet massaal zijn, we vertrouwen op allen. Onze volgende aansporing be treft de Bedevaart naar Heiloo, welke wordt gehouden op Zondag 11 Juni a.s. Vorige jaren kwamen meer dan 1000 leden van onze be weging bijeen om door de voor spraak van O. L. Vrouwj. ter Nood verhoring van de intenties te ver krijgen. De afdeling Alkmaar neemt in steeds toenemende mate deel aan deze bedevaart, houdt deze Zondag vrij, wij verwachten U in Heiloo. De K.A.V. arbeidersvrouwen gaan eveneens ter Bedevaart en wel op Donderdag 15 Juni. Gaarne geven wij ook hieraan bekendheid en zullen de deelname zoveel mo gelijk stimuleren. Feestmorgen en ouderavond van de St. Adelbertusschool ALKMAAR Ook dit jaar houdt de St. Adelbertusschool een Ouder avond en wel op 22 Mei om acht uur precies in het theater „Gulden Vlies". Na de zeer goed geslaagde con tactdag, die in hét 'begin van het schooljaar gehouden werd, mag ge rekend worden op, een succesvolle avond, die een aangenaam hoogte punt moet zijn in het bestaand contact tussen ouders en leer krachten, tussen gezin en school; al zal hier het contact moeten be staan in leerzame opmerkingen van een Zeereèrw. Inleider met als entourage verschillende voordrach ten en zangstukjes om de ouders te laten genieten van het kunnen hunner kinderen in groepsver band. Voor de leerlingen van de Sint Adelbertusschool zal er o.I de mor gen va diezelfde dag in het Gul den Vlies een uitvoering zijn door hen zelf verzorgd met „smakelijke" opluistering. Vlootschouw op 4 Juni ALKMAAR De vlootschouw, die door de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging op Hemelvaartsdag zou worden gehouden ter opening van het watersportseizoen, is door het slechte weer letterlijk en fi guurlijk in het water gevallen. Het ligt echter in de bedoeling dit tra ditionele, gebeuren alsnog op Juni te doen plaats vinden. OPROEP ZANGERS EN JONGENS ALKMAAR. Denk om de repe titie Zaterdagavond, vooral doen wij een beroep op de mannen, want deze waren niet al te best opgeko men. De H. Jaarviering moet een groot sucecs worden, ook in dit op zicht. Onderlinge Klaverjaswedstrijd ALKMAAR. De Klaverjasclub „Ons Genoegen'' heeft een uit- en thuiswedstrijd gespeeld tegen de club „Laatste Troef". Uit- en thuis wedstrijden brachten in puntenvoor- deel samen 8500 voor „Ons Genoe gen". Beide clubs hebben een mooie beker ter beschikking gesteld en wederzjjds 4 dozen sigaretten. Beker zowel als sigaretten zijn door de club „Ons Genoegen'- ge wonnen. BERGENS MANNENKOOR ZONG IN DE GEVANGENIS BERGEN. Woensdagavond gaf Bergens Mannenkoor onder leiding van haar dirigent, de heer Beumer een concert in de strafgevangenis té Alkmaar. Een keurig verzorgd en uitgevoerd programma bezorgde de huisgenoten enige uren van geestelijke ontspan ning. De solist van de avond, de heer Reyvers, begeleid door Mar. Huis man, oogstte veel bijval. De keus van zijn liederen was goed, waar onder vooral het „Jeruzalem" van Mendelsohn een diepe indruk maak te. Een zeer geslaagde avond, zoals de sociale werker aan het eind van de avond zeide en het Bergens- Mannenkoor, alsmede de solist, na mens de aanwezigen bedankte en een tot weerziens toeriep. Harmonie: L.O.-L.K.P. Oorlog; Duitse laarzen in Hol landse straten Willem Visser, metaalbewerker, opgeroepen om te gaan werken in Duitsland, duikt onder. Hij is geen avonturier; hij strijdt de strijd, die elke verzetsman uit-overtuiging te strijden heeft ge had aleer hij werd tot een actief verzetssrijder. Visser komt in 't ver zet. in de K.P. H ij doet het levens gevaarlijke werk, dat de helden van '40-'45 hebben gedaan. Gewond in een vuurgevecht, wordt hij ge vangen genomen. Hij ontsnapt. Weer treedt hij actief op in het verzet. Eindelijk wordt hij door de Duit sers gegrepen. Hij valt voor de vrij heid en het Vaderland. Dit is het sobere verhaal, dat deze Nederland se verzetsfilm vertelt. Max de Haas regisseur van „De Ballade van de Hoge Hoed," voerde de regie. Vroe gere verzetsstrijders zijn de spe lers, naast een enkele beroepsartist. L.O.-L.K.P. is een goede Nederland se film, die het verhaal van het ver zet in een verantwoorde, zij 't niet uitmuntende, filmvorm vertelt. De ze ernstige film, waarin men o. a. de Alkmaarse Dominicaan, pastoor N. Apeldoorn ziet, kan ertoe bijdragen, dat het vrije volk van Nederland, een tijd van onvrijheid en ellende, die echter ook 'n tijd was van waar achtig heldendom niet zal vergeten. Men moet deze Nederlandse film gaan zien. „L.O.-L.K.P." is 't waard. A.B.T.: DOOD IN DE WOLKEN Naast het gebruikelijke nieuws vullen twee films dit keer het pro gramma. In de „Rokende Zesschie ter," (waar haalt men in vredes naam de naam vandaan?) zijn Bill Kid en zijn vrienden in actie om boeren, die in de knel zitten, te hel pen, zonder dat ze een passende be loning krijgen nog wel! De „Dood in de Wolken," is een nogal sinister spionnage-geval, erg spannend maar weinig verheffend. Een mensenleven telt hier, voor 'n stel Duitse spionnen, die achter een chemisch geheim willen komen, niets. Hoe dg Hitler-mannen hun chemische formule krijgen, valt wel te begrijpen. De film werd niet on verdienstelijk gemaakt. In Cinema wordt de veelbesproken Engelse film The Third Man geprolongeerd; wie nog niet in de gelegenheid was deze uitzonderlijk-goede film te gaan zien, kunnen wij alsnog aan raden deze week een bezoek aan de Cinema te brengen. Victoria Theater De held van de Jungle Victoria heeft deze week na het nieuws een uitgebreid voorpro gramma, waarin o.m. een cultureel filmpje over Groenland, een teken film, en twee kofte spookhistoriën. De hoofdfilm geeft Jungle Jim te zien. Een kort verhaal dat speelt ergens in de binnenlanden. De blanken bedreigen een rijk land waar diamanten gevonden worden. SEIZOEN-ATTRACTIES IN BERGEN BERGEN. De jaarlijkse ver lichtingsavond in Bergen zal dit jaar gehouden op Woensdag 19 Juli Het bloemencorso dat voor het eerst na de oorlog weer plaats vindt is op Woensdag 2 Augustus. Voorts zullen in het Openluchttheater een 8-tal voorstellingen worden gege ven. Brand tijdig geblust BERGEN Twee passerende jon gelui bemerkten dat het rieten dak van het pand van de Heer Kluit man aan de Eeuwigelaan in brand stond. Zij waarschuwden direct de bewoners, die de brandweer alar meerden. Na 6 min. was de brand weer ter plaatse aanwezig en spoe dig was het onheil voorkomen en kon de in haast naar buiten gedra gen inboedel weer naar binnen wor den gebracht. Door het actieve op treden van de brandweer is dus weer eens een ramp voorkomen. Rijkspolitieversterking EGMOND AAN ZEE Tijdens 't a.s. vacantieseizoen van 1 Juni tot en met 31 Augustus zal de 4 man sterke Rijkspolitiepost Egmond aan Zee met 3 Rijkspolitieambtenaren worden uitgebreid, t.w. Wmr. C. A. Koedam van de Groep Wogntun, Wmr. H. Lodders en de Adspirant A. Oldenbroek van de Groep Blok ker. Burgerlijke Stand HEER-HUGOWAARD. Gebo ren: Jacobus P. J. M. zv P. Ph. de Koning en E. M. Hjjnen; Cornelis J. zv J. G. Paauw en M. M. Beere- poot; Trijntje dv R. Visser en G. Wink; Andreas H. zv S. J. v. Won deren en P. M. Scholten; Bernadina M. dv Chr. Dekker en W. Th. Groot Adrianus J. C. zv C. N. Sijs en Cath. G. Sinnige; Maria dv Jac. Groot en Cath. W. Nieuwboer; Franciscus G. M. dv Jac. A. Does en K. Brink; Catharina P. M. dv P. J. van Langen en Cath. M. Broers; Anthonius P. zv C. Stoop en Joh. Bommer; Michiel J. C. zv J. Groot en H. M. Beers. OndertrouwdNicolaas Zuurbier Ursem en Helena Loos; Sake de Boer, Sijbecarspel en Janny Greta de Boer; Cornelis Zuurbier en Jo hanna C. Veldman; Leendert Pols Haarlemmersmeer en Hilligje Pols Jan A. Elzinga en Jeanne P. Boon Getrouwd: Jacob Swart, Lange- dijk en Elisabeth A. Mantel; Johan nes C. Groenveld, Schagen en Anna A. Groot; Sake de Boer, Sijbecar spel en Janny G. de Boer; Adrianus P. de Goede en Anna Appelman Nicolaas Zuurbier, Ursem en Hele na Loos. Overleden: Anna C. Alles, wed. v, P. Verhoofstad 74 jr. Ingekomen: Simon J. Tromp Alida Leeuw; Anna C. van Straten Jan Plijter; Adrianus Biersteker Gerarda J. Pater; Nicolaas Weel Cornelia M. Koning; Geertruida M. de Wildt; Hendrik Pater; Johanna M. Glorie. Vertrokken: Herman J. Piers Jan Vader; Petrus G. Oudhuis; Al berdina H. Sneltjes; Gerardus van Elten; Elisabeth A. Mantel; Boude wijn Varenhout; Niesje de Wever Cornelis Boon; Hendrik Boon; An na Entius; Anna Groot; Cornelis P. Stet; Simon Smit: Catharina - J. Becker; Nicolaas P. Stuyt. DANKBETUIGING VAN FATHER BOS VAN BASANKUSU H. H.-WAARD-Nrd. Langs deze weg wil ik de Zeereerw. Heer Pastoor Borsboom en de parochi anen van de parochie van het H, Hart van harte dank zeggen voor de grote milddadigheid waarmede zij mijn missiestatie in Afrika heb ben willen steunen. De opbrengst der collecte bedroeg de prachtige som van f 313.66. Mogé God U al len voor Uw missieliefde belonen, Father J. Bos Katholieke Missie Basankusu Belgisch Congo OP NAAR ALKMAAR! HEERHUGOWAARD N. Wij wijzen de besturen der diverse ver enigingen in ons dorp er nog eens nadrukkelijk op, dat zoveel moge lijk moet worden deelgenomen aan de manifestatie, welke a.s. Zondag te Alkmaar zal worden gehouden Eerst zal er een optocht zijn, daar na een toneelspel en een goede spreker. Komt allen op. De ver enigingen van Heerhugowaard N. zullen om ongeveer 12 uur starten. Deelgenomen zal worden door voetbal, verkennerij, gidsen, hand bal, rijwielclub, L.T.B., St. Deus Dedit ehz. Wij verwachten een al gehele opkomst. Op de thuisvaart HEERHUGOWAARD N. Nog slechts 8 jongens zijn nog niet in ons midden teruggekeerd. Eén hiervan is binnenkort te verwach ten. Het is de soldaat C. Danen- berg, Schapenweg 7, die met het troepentransportschip „General M. L. Hersey" vermoedelijk op 6 Juni in Rotterdam zal aankomen. RUITERS OPGELET! SCHOORL. Ter gelegenheid van he zilveren priesterjubileum van de Zeereerw. heer H. A. J. Drost, op 4 Juni a.s., zal bij de in tocht de avond tevoren, een ruiter stoet worden geformeerd. Degenen die hieraan wensen mee te doen, dienen eich hiervoor morgen na de H. H. Missen van 8.15 en 10 uur op te -geven bij de heer J. Kooijman te Zijpersluis. Er moet eerst nog ge oefend worde.n, dus d<\ aanmelding kan niet worden uitgesteld. Alle hens aan dek. Wethouder de Vries kreeg „Pro Ecclesia" CASTRICUM. Z. H. de Paus heeft het ere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toegekend aan de heer P .de Vries, voorzitter van de K.A.B. en wethouder dezer ge meente. In een speciale samen komst met enkele genodigden is dit onderscheidingsteken aan de heer de Vries uitgereikt. Kosteloze inenting SINT PANCRAS Woensdag- Jungle Jim, weet echter de inlan- middag a.s. zal in het lokaal van ders te behoeden voor een algehe- de Bijz. School gelegenheid worden le vernietiging. Er zijn spannende momenten in deze film en zeer fraai zijn vaak de natuuropnamen. Voor de liefhebber een aardige film. gegeven tot kosteloze inenting. De aanvang is gesteld op 3 uur en de vaccinatie zal worden verricht door Dr. Destrée. Wegenverbetering! OUDORP Ten genoege van de velen die gébruik maken van de Munnïkenweg om Alkmaar te be zoeken, kunnen wij mededelen, dat de rijwielpaden en de weg worden hersteld en in orde gebracht. Het 1ste elftal is er in geslaagd om de uitwedstrijd tegen Schel- lingwoude in een verdiende 31 overwinning om te zetten. Meer vogels had haar voorhoede gewij zigd, de beide binnenspelers wa ren vervangen en voor de gebles seerde rechtsbuiten stond v. Die pen opgesteld. Schell.w. trapt af. M. neemt de aanval over. Krom zet voor en v. Diepen geeft met een móóie kopbal M. de leiding. Dan krijgt M. twee corners te nemen die uitstekend worden ge nomen maar telkens redt de uit stekende keeper. Meerv. heeft het beste van het spel en als het na een kw/irtier weer een corner neemt, schiet v. Diepen hard in. Ook Schellingw. zit niet stil maar stuit steeds op de goed spelende achterhoede van 'M. Als M. weer ten aanval trekt weet de back van Schellingw. niets anders te doen dan de bal uit doel te slaan. De toegestane penalty schiet Krom onder de lat. Als de rust aanbreekt heeft Meerv. een mooie 20 voorsprong. Na de rust forceert Meerv. direct weer een corner die net naast gaat, maar als er een kwartier is gespeeld weet Schellingw. te sco ren, hoewel met behulp van M. De rechtshalf kopt de bal voor eigen doel en de rechtsachter pas seert z'n eigen keeper. Nu gaat de strijd meer gelijk op. Maar als Putter alleen op de keeper afgaat, schiet hij precies tegen de keeper en de terugstuitende bal schiet hij keihard in. Nu is de wedstrijd be slist en Meerv. speelt rustig ver der en er is voor Schellingw. geen doorkomen aan. Burgerlijke Stand WIERINGEN Geboren: Jeen, z. v. H. de Vet en P. de Boer; Geer- trudis Jacoba Petronella, 'd.v. P. Bosters en J. Hommel; Pieternella M, d.v. C. Halfweeg en D. Metse laar. Ondertrouwd: J. Lont en M. Gae- mers. Gehuwd: D.H. Wijnschenk en D. C. Tijsen; M.J. Heijligenberg en A. Stadig; A. v.d. Vliet en B. Kingma. Overleden: S. Juisting, oud 20 jr. Hiltje Klein, oud 70 jr, echtg. van P. de Wit. „Elck wat wils" programma BREEZAND Zondag a.s. 21 Mei hoopt de R.K. Mandolineclub „Semper Avanti" haar eerste offi ciële uitvoering te geven. Een accordeonkwartet verleent mede werking en de R.K. Toneelver. „Breezand" zal enkele sketches voor het voetlicht brengen. Een „elck-wat-wils" programma dus. Kaarten zijn reeds verkrijgbaar bij de leden en a.s. Zondag na de Hoogmis, tevens plaatsbespreken. Duivensport „Altijd Verder" BREEZAND De wedvlucht ging j.l. Zondag vanaf Maastricht 235 K.M. Los-tijd 8.20 u. Aan komst le duif 12.08 uur. Prijzen en punten: S. Boerman: 1 6 8 13 17 316 pt.; K. Koster 2 9 19 21, 292 pt.; A. W. de Koek 3, 161 pt.; J. Flipse 4, 155 pt.; A. Liefhebber 5 12 20, 256 pt.; H. v. Dalen 7 16, 220 pt.; W. Blauboer 10, 119 pt.; Gebr. Janssen 11 14, 208 pt.; G. J. C. Hendriks 15 22, 136 pt.; A. v. d. Zee 18 23, 112 pt. Hr. Ms. Johan Maurits naar „Activity" Hr. Ms. Fregat „Johan Maurits" is Vrijdagmiddag uit Den Helder ver trokken om met het vliegkampschip „Karei Doorman" en de lichte krui ser „Jacob van Heemskerck" deel te nemen aan de gecombineerde West-Euro-pese vlootoefeningen, ge naamd „Activity". WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. ENKELE OPKLARINGEN Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind overwegend uit richtingen tussen Zuid en West. In de kustprovincies iets lagere temperaturen, elders weinig verandering van temperatuur. 'Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. (Adv.) „HANNES DE STOTTERAAR" ACHTER SLOT EN GRENDEL SCHAGEN. Vrijdagmiddag heeft de Schager politie te Wester- land op Wieringen de 46-jarige J. H., een zwijntjesjager die bijna het gehele land heeft afgestroopt, bij 't verhandelen van een zojuist gesto len fiets gegrepen. Dit ging zo snel in zijn werk dat de politie van Barsingerhorn nog niet eens kennis had van het ont vreemden van dit nieuwe damesry- wiel. Hannes heeft een ongekend lange lijst van misdrijven op zijn naam staan en werd o.a. door de politie van Purmerend, Muiden, Hoorn, Zaandam, Wieringen en tientallen andere plaatsen gezocht. Het staat vast dat hij de jongste rijwieldief stallen te Schagen, Wieringen, bé nevens de inbraak bij veehouder B. aan de Tropweg te Schagen op zijn geweten heeft. Op het ogenblik wordt hij aan de tand gevoeld over de jongste viervoudige inbraak te Schagen en andere misdrijven in de omgeving die nog om een oplossing vragen. DE LljKWADE VAN TURIJN Celeerden overtuigd van echtheid VATICAANSTAD. (K.N.P.). Het eerste gedeelte van het Inter nationale congres van geneesheren, theologen en historici ter bestude ring van de authenticiteit van de H. Lijkwade van Christus is in het Pa leis dér Vaticaanse Kanselarij te Rome gehouden. De deelnemers hebben zich vervolgens naar de stad Turijn begeven, waar, zoals men weet, de kostbare Lijkwade in de kapel van het koninklijk paleis wordt bewaard. Gedurende twee dagen hebben hier de aanwezige geleerden deze unieke reliquie aan het meest nauwkeurige onderzoek onderworpen. Zij behandelden alle denkbare aspecten, zoals het onder zoek van de aanwezige bloedvlek ken, de houding van het lichaam bij gekruisigde personen, de anatomie en de vormen van het 6p het doek 'afgebèèldè Lichaam, dè stöf van het kleed en de wijze, waarop het is geweven, alsmede de plaatsen, waar de vlekken voorkomen, die afkom stig zijn van de vele wonden op de verschillende delen van 't Lichaam. Alle deelnemers aan het congres waren het er over eens, dat men hier werkelijk de originele Lijkwade voor zich heeft, waarin het H. Li chaam van Christus na Zijn dood aan het kruis werd begraven, Bouwvergunningen WIERINGEN Aan de Heer Jac. Davids alhier, werd vergunning ver leend tot herbouw van zijn huis aan de Belt no. 21; aan de Heer H. Bais te Westerland tot het oprich ten van eendenhokken achter zijn woning aan de Westerlaoderweg. EEN UIT VELEN {Ingezonden) Mijnheer de Redacteur, Begin Juni 1949 had ik het twij felachtige voorrecht, in de kolom men van enige Alkmaarse bladen, waarbnder ook het Uw.e, te figure ren als de man, die met vrouw en kind te Bergen enkele dagen als dakloze in de openlucht had ver toefd. Deze situatie had toen al een voorgeschiedenis van bijna 2 jaar en zij was ontstaan, doordat ik als gedemobiliseerd (Alkmaars) mi litair in Alkmaar niet onmiddellijk onderdak had kunnen vinden en daardoor te Bergen op gemeubi leerde kamers verzeild was geraakt. Na de huuropzeggmg door mijn 1ste verhuurder waren wij op pensionka mers aangewezen, die echter in de periode Juni t. e m. Augustus voor vacantiegangers beschikbaar moes ten zijn; vandaar het feit, dat wij verleden jaar bij de aanvang van het vacantieseizoen zonder onder dak waren, want de gemeente Ber gen heeft zich steeds op het stand punt gesteld, dat wij op haar gebied slechts gasten zijn en dus voor de finitieve woonruimte niet in aan merking komen. Ik heb deze pe riode toen weten te overbruggen door clandestien te Alkmaar een zolder te betrekken, die echter ais vaste verblijfplaats beslist onge schikt was, waarna wij in Septem ber weer naar Bergen trokken; na tuurlijk weer op pensionkamers. Uw gezonde verstand, mijnheer de Red., zal U ongetwijfeld de ge dachte ingeven, dat er dan inmid dels een zodanig overleg tussen de gemeentel} Alkmaar en Bergen zal hebben plaats gehad, dat nu toch wel is uitgemaakt, wie in de ze kwestie voor een oplossing moet zorgen en dat deze oplossing dan dus inmiddels wel zal zijn gevon den. U moogt echter wat dit be treft aan Uw gezond verstand twijfelen. Mijn gezin staat nl. per 1 Juni weer voor dezelfde situatie als een jaar geleden. Een mogelijk heid tot huisvesting heeft men voor ons blijkbaar niet kunnen vinden en van enig overleg tussen de ge meenten weet ik niets. Als het al heeft plaats gehad, had ik er als di rect belanghebbende toch iets van moeten horen, zou men zo zeggen, Bij mijn bezoeken aan het huisves tingsbureau te Alkmaar ben ik met vage en ontwijkende antwoorden afgescheept, zelfs toen ik met door mijzelf gesignaleerde huisvestings- mogelijkheden kwam aandragen. Mijn (Alkmaarse) werkgeefster heeft van de betreffende wethou der en Van het huisvestingsbureau slechts schemerige beloften tot be handeling van de kwestie kunnen loskrijgen; op haar r/;hriftelijke aan vrage om een bedrijfswoning en overige correspondentie ontvangt zü zelfs geen antwoord. Het geheel riekt naar een prestigekwestie tus sen Alkmaar en Bergen, die persé op mijn rug moet worden uitge vochten. v v War Bergen betreft, van die zijde beschouwt men zich zonder meer als niet ter zake verantwoordelijk. Wel beloofde de burgemeester van die gemeente mij verleden week, deze zaak aan een soort inter-ge- meentelijke commissie voor huis vesting te zullen voorleggen. Dat is althans iets, maar gezien de traagheid, waarmee dergelijke com missies nu eenmaal te werk ple gen te gaan, kan ik niet verwach ten, dat men voor 1 Juni een op lossing gevonden zal hebben. De straat op dus maar weer en' ondanks het feit, dat dit geval tot dusver door mijn werkgeefster en mij aan totaal 17 (zeventien) autoriteiten en instanties werd voorgelegd. Het was alles vergeefs; wij kregen slechtste horen, wat lien zo langzamerhand wel als nationale lijfspreuk moet gaan beschouwen: „Niet bevoegd, mijnheer, maar ik zal het dóórge ven!" U, mijnheer de Red., dank ik voor de aan deze droeve tirade bestede aandacht e» plaatsrUVmte. Bergen, (N. H.), J. N. Nugter. NASCHRIFT REDACTIE. Men zal zich herinneren, dat wij het vo rig jaar in dit biad de aandacht op dit geval hebben gevestigd. Het jonge gezin werd toen in Bergen op straat gezet en heeft sindsdien nog geen woning toegewezen gekre gen; nog in Bergen, hetgeen begrij pelijk is, want de man is maar 'n „kleine man" en heelt zijn werk kring in Alkmaar noch in Alkmaar, waar men hem op het woningbureau steeds van het kastje naar de muur gestuurd heeft. Het is wel ergerlijk, dat de betrokken instantie in eeil jaar tijd nog geen plaatsje voor M gezin heeft gevonden. Red. NHD LONDEN, 19 Me De ministers van zaken van Amerika Frankrijk hebben uitgegeven over di kwestie, waarin zij zekeren, dat hun pi zichte van Oostenri van een verdrag n in zo kort mogelijk „Een verdrag, dat liet herstel van een hankelijk Oostenrij] trekken van de bi macht, zulks in ove met de belofte in van Moskou in No Met het oog hie verklaring, zijn de heden bereid om o blik tot een regelin; gende kwesties te zulks overeenstemn gehele vredesverdra dien echter de onb de Sovjet-Unie om e drag te sluiten voor bezetting voorlopig moeten blijven. Indonesische bel voor ondern De gouverneur van Budiono, heeft op 14 een gevolg van ruin een bezoek aan de rub onderneming Geats b bracht. De resident sprak ca 50 dessaho uit te leggen, dat de ondernemingen als Gt belang is, want dat dergelijke export de tiel en machinerieën i land kunnen worden dat aan de bevolking worden gemaakt, dat ondernemingen moet geven. Er werd eei bracht aan de rubtx fabriek en vervolgens rubber- en eacao-aanj circa viermaal zovee' waarde per hectare i de vroegere soorten. dr. ir. D. Tollenaar de een woord van dank zoek en zegde toe, dat landse werkers vers zullen open staan on bouw van een nie mede te werken. heeft dr. P. Mnnte secretaris van Sociale dagen de commissie die de minister mo inzake vraagstukke! de tandheelkundige is aan ond-minis Gielen door het bei St. Bernnlphnssticht lidmaatschap aangeb Jan van Eyck-acadei tricht brachten op Hei ondanks het slechte veer 4300 personen aan de nationale te „Mijlpaal 1950" te Ai heeft mr. dr. J. M. te Vught een belang gekregen, met ingang bij het secretariaat-i de Raad van Enrop; burg is Vrijdag te Meerl 1899 gesloten kaasm: burgemeester herope langstelling van d« kaashandelaren was de handel was ving.. zal de jaarlijkse IV door de straten van bosch dit jaar trekke 9 Juli opende burgemee gisteren in het Waj Amsterdam de te „Wederopbouw en ar de Sovjet-Unie" zal het derde werel congres van 28 Mei 6 Juni 1951 in Neder gehouden. De plechti zitting vindt in de plaats Pinksteren nadert, Pinksterdemonstratii "tel ijke sector van Be Franse en Amerikaa in de Westelijke sei tuele inval van de Berlijners rond de Amerikaanse sector.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2